Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 25 November 1905 van de Van onze Eilanden, llit Zeeuwsch-Vlaanderen. Scheepsberichten. V i s s c h e r ij. Afloop Verkoopingen. Aanbestedingen. Afloop Aanbestedingen. Openbare Verkoopingen. Openbare Verpachtingen. HlM EEEIIWSCHE COIMHT (jOES. Do vergadering van de afd. Zee land van den Bond van Gemeente-amble- naren werd alhier gehouden in „de Prins van Oranje". Aanwezig 15 leden. Do voorzitter, do heer J. N. Elenbaas, opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de loden. Den eersten keer dat de Bond te Goes vergaderde was de opkomst zoo gering dat er van vergaderen geen sprake was; hel verheugt hem zoo vele leden tegenwoordig te zien. Hij wees' op het doel van den Bond en dringt bij «Ie leden aan op medewerking, tevens in herinnering brengende dat, hoewel lang zaam, de invloed van den Bond onmis kenbaar grooter wordt, vooral met hel oog op de pensionneering van gemeente ambtenaren, van hunne weduwen en weezen. Aan de orde was een circulaire van het hoofdbestuur van den Bond betreffende vacantie op de Zaterdagmiddagen. Hel atdeelingsbestuur stelde voor dit schrijven voor notificatie aan te nemen, aangezien het van oordeel is dat deze quaestie in Zeeland van zeer ondergeschikt belang is. De vergadering vereenigde zich met deze zienswijze. Vervolgens was aan de orde het voor stel van het bestuur om de te houden tentoonstelling op bel gebied van de ge meenteadministratie in 1906 te Amster dam te doen steunen, door aan de ver schillende gemeenten te verzoeken eene bijdrage nit. de gemeentekas af te staan, leve.ns de besturen uit te noodigen de tentoonstelling te bezoeken en een of meer hunner ambtenaren de gelegenheid te geven er heen te gaan. Reeds is er uit allé oorden des lands veel ingekomen doch in verband met do hooge kosten «Ier tentoonstelling veel te weinig. Het bestuur deelde mede dat de ja'ar- lijksche contributie voor don Bond met f 0.50 verhoogd diende te worden, daar het hoofdbestuur van ieder lidmaatschap f2 eischt, in plaats van f 1.50. 1)6 kas onzer afdeeling is echter zoo goed voor zien dat de kas zelve de f0.50 per lid kan betalen. Tot slot werd behandeld het eonig nummer van de agenda namelijkhet resteerend gedeelte van het rapport in zake wijzigingen van de gemeentewet. Deze wijzigingen sloegen alle op ontslag. .«St;horsing en bezoldiging van burgemees ters, secretarissen, ontvangers, ambténa ren ter secretarie en bij de ontvangkan toren o. a. was in het rapport opgenomen de mogelijkheid om de betrekkingen van mirgemeester, secretaris en ontvanger in «'■én persoon Ie vereenigen. Dit rapport handelde over de artikelen 136, 145 en 293 en kon behoudens eene kleine op merking van den secretaris van lerseke de goedkeuring der vergadering verwerven. Op zeer jeugdigen leeftijd is de hier bestaande Typografen-Vereeniging overle den, klaarblijkelijk niet beweend door een «uikel der 14 familie-leden, althans de na hitenschap, de pot, is broederlijk door de nabestaanden verteerd. Hot concert der Zangvereeniging van de afdeeling Goes van „Toonkunst" is bepaald op Woènsdgg 20 Dec. a. s. De .beer A. A. Noske te Middelburg heeft wederom zijn gewaardeerde medewerking tdegezegd. Behalve het programma, zullen nog duetten gezongen worden van Brahms door mej. C. van Dalen en den heer A. K. Zwoede. MIDDELBURG, In-de Woensdagnamid dag gehouden zitting van den gemeente raad van Middelburg werd, na langdurige discussiën, met algemeeno stemmen, be halve die der heeren Heijse en Schorer lot bet sluiten van een contract met het Rijk tol huur van het achtergebouw van het Oost-Indische huis besloten. Verder is goedgevonden om aan E. M. Alberts een stuk gemeentegrond te ver buren tegen 50 per jaar. Aan M. .1. van Ditmars werd bet ge vraagde uitstel verleend voor het bebou wen van terrein aan de Dokstraat. Op het adres der leeraren van het gym nasium om hen tegemoet te komen in de door hen te stopten bijdragen voor het rijkspensioenfonds werd, zooals wij reeds meldden, afwijzend beschikl. Besloten werd in het vervolg aan die leeraren vanwege de gemeenle geen pen sioen meer toe te kennen. Afwijzend werd ook beschikt: op het verzoek van A. van Dorst om gemeente grond te koopen, op het adres van W Rooze om verlichting van den Noordw én op het verzoek van de afd. Middelburg Van de Néd. Vereeniging tot afschaffing ah alcoholische dranken om een sub sidie uit de gemeentekas. Het verzoek van S. Boogerd e. a. om anleg van duinwaterleiding aan den Veerschen singel is aangehouden. VLISSINGEN. Alhier zijn uit Dusseldorf aangekomen twee locomotieven voor'de toomtram Walcheren. In plaats van den heer J. Pijbes, die den dienst der maatschappij „Zee land" heelt verlaten, is tot le-officier op het stoomschip „Duitschland" benoemd de heer A. Ouweband, thans 2e officier op het stoomschip „Nederland". De persoon die alhier is gearres teerd wegens het uitgeven van valsche munten, moet dit eveneens op andere plaatsen hebben gedaan, o. a. te Bergen- op-Zoom, waar ook enkele dier munt stukken in beslag zijn genomen. Het kanaal bij de Keersluis lot aan de zeesluizen zal nu wel zoo zachtjes aan leeggebaggerd komen. Reeds enkele maan den is dagelijks een baggermachine aan het werk, die de modder in bakken werpt, wélke bakken geledigd worden om daar mede het Glacis te dempen, welk werk, zooals bekend, kunstmatig geschiedI. Wij vernemen dat de ministers, de leden van de Kamers der Staten Generaal en nog enkele andere hooggeplaatste amb tenaren zijn uitgenoodigd om Maandag a.s. de onderzeesche lorpedoboot „Luctor et Emergo" te komen bezichtigen en enkele manoeuvres met dit moderne oorlogsvaar tuig te zien verrichten. De heer R. II. de Koning alhier is benoemd lot secretaris bij den dienst van weg en werken bij de Staatsspoorwegen. De belastingambtenaren hebben gis teren een vrouwelijke paspagier, die mot de mailboot was meegekomen, betrapt op het invoeren van verschillende smokkel waren. Zij werd aangehouden en proces verbaal opgemaakt. ZIERIKZEE. Bij beschikking van den minister van marine is aan den binnen loods ter standplaats Zierikzee, A. de Keij- zer, met den 1 December a.s. eervol ont slag uit den loodsdienst verleend. HANSWEERT. Het aanvoeren van sui kerbieten kan als geëindigd worden be schouwd; er werden hier ruim 31 rnil- lioen kilo-suikerbieten aan de loskaai aan gevoerd. 's.HEERENHQEK. Woensdagavond on geveer 8 uren, leverde de voorstraat een minder aardig gezicht en een onaange- namen- geur op. Namelijk, er moest dien avond een bak met fsecaliën geledigd iVor- den, en mét een kruiwagen worden weg gevoerd. 0f nu de een of andere straat jongen voor de pret den bout uil bet wiel had getrokken is wel denkelijk, want zoo dra men aan het rijden ging, kantelde de kruiwagen, en de welriekende odeurs stroomden over de straat en over de klee- ren van een heer en dame. COLIJNSPLAAT. De gemeenteraad heeft in de politieverordening een bepaling op genomen, dat voortaan het venten langs de huizen, zonder toestemming van den burgemeester, verboden zal zijn. BORSELE. Woensdag benoemde de ge meenteraad tol. lid van het burgerlijk arm bestuur den heer J. L. Richel, Ier ver vanging van den heer J. Bruinooge Az., die wegens hoogen ouderdom ontslag heeft genomen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkozen de heeren D. Wisse, C. van de Velde en A. de Priester en, ter vervanging van de heeren J. Rottier Lz. en J. Bruinooge, ge kozen de heeren .1. L. Richel en C. Mol Az. IERSEKE. Een curiositeit op het gebied der Oestercultuur. Donderdagmorgen werd in de werkplaats van den oesterhandelaar 'I'. v. d. Have alhier een zeer zeldzame curiositeit op het gebied der Oestercultuur aangebracht. Het is eene verzameling van acht oesters die zich hebben vast gezet op een voorwerp dat door de ont wikkeling der oesters totaal onzichtbaar is geworden. Het zeldzame van deze ver zameling is dat al de acht oesters gelijk zijn ontwikkeld, even groot zijn en geheel geschikt voor de levering. Vele malen kwam het voor dat een aantal oesters werden gevonden op een voorwerp, maar altijd hadden.de oesters verschillende af metingen, doch deze oesters zijn alle 'even groot en prachtig ontwikkeld. De meest ervaren oesterkweekers kunnen zich-" niet herinneren ooit eene zoodanige verzame ling to hebben gezien. De verzameling die in onverpacht vischwater is gevisöfft zal worden opgezonden naar Artjs ten einde te worden opgenomen in het aquarium. - Woensdagvoormiddag reed de 18ja- rige J. V. alhier een kruiwagen oesters naar den oesterput, onder welke bezigheid zij onderuit gleed en zoodanig kwam te vallen dat opstaan haar totaal onmogelijk was. Naar huis vervoerd werd geneeskun dige hulp ingeroepen, die constateerde ern stige verwondingen aan beide boenen. Gedurende de afgeloopen suikerbie ten-campagne werden op do haven alhier aangevoerd3214621 K.G. suikerbieten en ruim 1200000 K.G. pulp. HE1NKENSZAND. Toen de landbouwer M. P. de Jonge alhier onlangs in den stal kwam, ontdekte hij, dat een stier geworgd lag. De oorzaak moet geweest zijn eene vechtpartij tusschen dezen met een naast hem staanden stier. Het vleesch, een 370 kilo's, is voor de consumptie ver kocht. De burgemeester dezer gemeente Verzocht ons mede Ie doelen, «lat door hem hel initiatief is genomen voor het oprichten van een cursus in houtbewer king en figuursnijden. De gediplomeerde heer Kouwe zal eventueel «ten crusus lei den tegen vergoeding van hoogstens f 50 per jaar. De kosten van oprichting, aan koop van gereedschappen zullen circa f 120 beloopen. Wij kunnen dezen cursus in financieelen steun aanbevelen. KRABBEND1JKE. Door aanhoudenden ijver en een goed beraamd plan, is het den rijksveldwachter v. Loon en den jacht opzieners (A Koeman en Dingenisse mogen gelukken om debekende stroopers C. J. 13. en de II. op beeterdaad te betrap pen, terwijl zij. bezig waren met jagen, met edn lichtbak, in 'den Engelschenpolder. Hel geweer werd in beslag genomen alsmede den lichtbak, in den Engelschenpolder. Het per fiets ging halen, waardoor hij ook nog een verbaal opliep wegens rijden per fiets zónder licht. Door bet achteruit kruien van het paard, geraakte Donderdagavond het rij tuig van den landbouwer W. alhier aan den Molenweg, recht voor den hofdam, in een vrij diepe sloot. Wegens het slechte weder liet men het rijtuig tot den vol genden morgen zitten. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. In Zeeland kwamen gedurende de afge loopen week, van 15 tot, en met 21 «lezer, 16 gevallen van besmettelijke ziekte voor; en wel 1 van febris typhoidea, Zaamslag; 10 van roodvonk, 3 Ellewoutsdijk, 6 Wol- faartsdijk en 1 lerseke, en 5 van diphthe- ritis, 3 OosterlanfT; 1 Bruini'sse en 's Fleer Arenclskorke. Volgens de „Etoile Beige" ontwerpt de heer Boel, eigenaar der staalfabriek te Neuzen, in overleg met een specialiteit op dat gebied, den heer Alph. Thomas, een plan om de staalfabriek zoodanig in te richten dat daar, bij hef inwerking stel len, voorwerpen zullen kunnen worden vervaardigd, voldoende aan de nieuwste eischen op dat gebied. Smokkelen. Men schrijft van de Bel gische grenzen In den laatsten tijd wordt er weer druk Nederlandsch vee België binnengesmok keld. Nu en dan gelukt het den douanen een of meer stuks van het gesmokkeld vee aan te houden. Twee douanen, ge stationeerd te Belgisch Overslag, namen aan de Oude Burgsche sluis twee bekalfde vaarzen in beslag en brachten ze naar Selzaete, waar juist twee douanen van de vliegende brigade twee Nederlandsche koeien aangebracht hadden, die ze van smokkelaars in den omtrek van Oost- Fe'clo in beslag genomen haddén. De vier koeien zullen ten voordeele der Belgische schatkist publiek te Selzaete verkocht worden. PHILIPPINE. In «1e Dinsdag gehouden raadszitting kwam ter tafel een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin dit col lege zijn goedkeuring onthoudt aan de voorgenomen geldlesning, groot, 124.600, waartoe in de zitting van 10 October j.l. met algemeeiie stemmen was besloten, en wel op grond, dat uit. het schrijven van het gemeentebestuur blijkt dat f 15.600 voorhands genoegzaam is om alle kosten te dekken. Mocht de gemeente later voor andere doeleinden meerder geld noodig hebben, dan kan zij ten allen iijde tot bovengemeld bedrag eenè andere leening sluiten. Voor de meerdere diensten, tijdens de vacature van een onderwijzer, wordt het personeel der school eene gratificatie, groot f 25, toegekend. Ook werd besloten de schooljeugd bij hare intrede feestelijk te onthalen. Maandag namiddag werd door burg. en weth., in tegenwoordigheid van enkele raadsleden, «1e nieuw gebouwde school op genomen en goedgekeurd. Een prentbriefkaart van de tentoon stelling te Luik, 3 Mei van dit jaar te Lier op de post gedaan en geadresseerd aan een inwoner alhier, is daar den 18 November besteld. De kaart had eerst een reisje gemaakt naar de Philippijnsche ei landen! BRESKENS. Aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie zal een adres worden gezonden, waarin verzocht wordt «leze gemeente aan hel. intercommunaal telefoonnet aan te sluiten. BOSCII KAPELLE. Een landbouwers knecht bleef Ie paard zitten, toen hij met zijn span een tamelijk steilen opril af reed, glad door den modder. Zijne onvoor zichtigheid kwam hem duur te staan. Hel dier, waarop hij zal, schoof uil, het andere paard meetrekkende. D«> man viel er af en kreeg beide over hel lichaam gerold. Met erge wonden in liet. aange zicht, en twee gebroken ribben werd hij huiswaarts gebracht. In den Willem IH-polder tusschen Boscli- kapelle en Zaamslag is «1e grond zoo stuk gereden, dat de vele duizenden K.G. sui kerbieten, «lie er nog on vervoerd zijn, met lieele geringe vrachtjes buiten den dijk gebracht worden om daar op de wagens geladen te worden. Dat een en ander zeer veel kost aan arbeidsloon is te begrijpen. HANSWEERT. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat hier in vier dagen tijd 5 Rijnschepen zijn gepasseerd met een «ezamenlijken inhoud van ongeveer 6 mil- lioen aardappelen, afkomstig uit Duitsch land en Oostenrijk niet -bestemming voor Gent, uitgezonderd nog do vele «luizende K.G. aardappelen uit Groningen en Fries land voor dezelfde plaats bestemd. Men meldt uit Zeeland De beteekenis van do Mosselcultuur breidt zich steeds meer uit en een gevolg is, dat de vraag naar mossolperceelen steeds grooter wordt en bij vrijkomende perceelën do pacht er van oploopt. Bij een dezer dagen gehouden openbare ver pachting van perce'eien, Ipebelioorende aan de ambachtsheerlijkheid Bniinisse, bleek «lil; weer, doen «leze verpacht werden werden voor den lijil van vijf jaren voor f2870 'per jaar, d. i. circa f 1000 meer dan bij de vorige verhuring. Meermalen is er op gewezen, dat het te bejammeren valt, dat de zaadval niet. in overeenstem ming is met de uitbreiding der cultuur en dat daarom van elders het zaad moet aan gevoerd worden, en wel duizenden en duizenden tonnen uit de Zuiderzee. Nu moge de «pialiteit der mosselen uit dit zaad g««kweekf verre beneden die van do Zeeuwsche mosselen staan, hef moet er kond worden, dal dit zaad in een behoefte voorziet en eventueel verbod van zaad halen uit de Zuiderzee zou gelijk staan met vele visschers als het ware broodeloos maken. Zulk een verbod is wel ter sprake gekomen. Langs de Zuiderzee schijnt, men de Zeeuwsche zaadkorders niet gaarne te zien, daar men meent daardoor in het bedrijf benadeeld te wórden; reeds dit voorjaar werd door «le belanghebbenden een 'request, aan den minister ingediend 0111 het korren voortaan te verbieden, ge lukkig zonder resultaat. Woensdagavond word door. deii notaris C. .1. Paap in liet koffiehuis ,',De '.Ondo Vriendschap" te Vlissingen in het openbaar verkocht het huis aan «1e Glacis- straat, wijk O 471. Kooper werd B. v. cl. Wilt, Vlissingen, voor f2610. 27 Nov. Goes, verbouwing perceel B 56 van dhr. ,T. O. Maartense, arch. L. B. Mud de. 4 Dec. Vlissingen, School- en Teeken behoeften, Gemeente Secretarie (Bureau bevolking.) Op Woensdag 13 December zal aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg worden aanbesteed: het maken en aanbrengen van zeven ijzeren rioolschuiven met windwerken en verder loebehooren in de groole schutsluizen van het kanaal door Zuidbeveland te Hans- weert en te Wemeldinge en bet Jeveren van reservedeelen ten behoeve van die werken. Raming f22000. Op Woensdag 20 December zal aan bet gebouw van het prov. bestuur van Zee land te Middelburg worden aanbesteed: het onderhoud van het Nederlandsch ge deelte van het kanaal van Ter Neuzen, met bijbehoorende werken, gedurende de jaren 1906, 1907 en 1908. Raming f23950 per jaar. Gisteren werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aan besteed bet leveren en op bet. midden- sluisplateau te Wemeldinge opbergen van gecreosoteerd dennenhouten schot- en stempelbalkcn voor de kleine sluizen van hel; kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f 3500.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren .1. J. Dronkers Az., Kapelle, f.3390; firma P. en W. Bijker, Utrecht en Zwolle, f3325; A. van Aken, Breda, f3248.50; W. Dekker, Veere, f3248; II. Jansen Jz„ Middelburg, f3192.50; J. de Bourgraaf, Wemeldinge, f3125; G. J. de Smit, Breshens, f.3079; .1. Lindenbergh Cz„ Wemeldinge, f3079 en Gebrs. Hnlsinga, f.Tselmondé, f2817.75. Nov. 25 Baarsdorp, booruen, Pilaar. 25 Yzendijke, boomen, Hendrikso. 25 Yzendijke, nieuwe boutwaren, H:n- drikse. 27 Hulst, woonhuis, pakhuis, Dregmans. 28 Hontenisse, meubilaire goederen, aar dewerk, kippen etc. Dumoleqn. 28 Hoofdplaat, boomen, Hendiikse. 28 Koewacht, boomen, Dregmans. C8 Vlissingen, Meubilaire Goederen, Paap. 29 Wemeldinge, boomen, Liebort. 29 'sHeerenhoek, houtwaren, vwrkens, meu belen, Hollman Verhoek. 29 Middelburg, boomen, brai:dhout& school banken, Hosang. 29 Axel, boomen, Dregmans. 59 Vlissingen, Galanteriën, Sigaren enz., Paap. 30 's Heer-Arendskerke, boomen, Schram. Dec. 1 Kapelle, woonhuis, met schuur en erf Liebert. 1 Nisse, houtwaren, varkens, meubelen. Hollmann Verhoek. I Arnemuiden, boomen, Hosang 1 Zierikzee, pakhiiis, v. d. Lek «fcDeClercq. 2 Westkapelle, huizen, bouwland, meu bilaire goederen, Loeff. 2 Kloetinge (Groo), houtwaren, varkens, meubelen, Holluiarqi Verhoek. 4 Hulst, Landbouwershuis, bouwland van 4 Biezelinge, huis en erf, Liebert. Dalsum. 5 Eede, Houtwaren, rundvee, biggen, Hen- drikse. 5 Hontenisse, afbraak, nieuwe houtwaren Dumoletin. 6 Goes, inboedel, winkelgoederen, touw werk, Hollmann en Verhoek. 6 Stoppeldyk, boomen, Dumolejjn. 7 Yzendijke, boomen, Hendrikso. 7 St. Maartensdijk, Hofstede „Dijkzicht", 7 Middelburg, huizen, Verhuist. 7 Biezelinge, boomen Liebert. Van Scters. 8 Wolfertsdyk, houtwaren, varkens, meu belen, Bollmafra Verhoek. II Zierikzee,' hofstede en Meestoof Willem III, v. d. LekDeCle:cq 11 Waterland-Oudeman, brandhout en boo men, de Sutter en Hendrikse. 12 Kuitaart. afbraak, Dumoleijn. 13 Goes, vendutie, Hollmann Verhoek. 13 Waarde, boomen, Liebert. 14 Yzendijke. boomen, Hendrikse. 14 'sGravenpolder, woonhuizen met tuinen tuingrond, hoefje c a. weiland, hypoth. schuldvordering. P. Overman. 14 's Gravenpolder, hoetje, Overman. 15 Ovezand, houtwaren, varkens, meubelen, Hollmann Verhoek. 20 Borssele, houtw. varkens, Hollmann Sc Verhoek. 21 Heinkenszand, bouw- en weiland, Van Campen. 21 Ovezand, houtw. varkens, Hollman Verhoek. Jan. 1 en 2 llenesse, hoLtede, Camp. Febr. 28 's Gravenpolder, Inspan, Hollmann Verhoek. Dec. 4 Hulst, tollen Neuzen naar Axel, Hulst naar Walsoorden Daens Ouwens. 11 Oostburg, tollen Breskens—Groede.Groe, de—Nieuwvliet,Schoondijke-Yzendijke Oostburg-Zuidzande, A. My's.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 5