UIT DE PERS, BUITENLAND. BINNENLAND. «*V vloed of gezag kunnen doen gelden dooi' belangstellende waakzaamheid der godsdienstleeraren, die krachtens de wel toegang hebben lol deze scholen 0111 gods dienstonderricht te geven door publieke klacht desnoods van ouders, familieleden en allen, die bij de opvoeding van hun bekende kinderen belang hebben, zoo er reden is voor aan merkelijke klacht; door publiciteit in de pers, niet na tuurlijk op licht vaardigen maar op wezen lijken grond, zoo daar ergerlijke misstan den mochten insluipen, schending der neu traliteit, krenking van geloofsovertuiging of dergelijke. V* Eene bevestiging. Nog niet lang geleden maakten wij mel ding vaneen geval van kinderarbeid, voor gekomen bij socialisten, die in theorie, dien kinderarbeid verfoeien. Het geval kwam voor in Gouda, waar een jongetje van 8 jaar „Het Volk" moest rondbrengen. Ten behoeve van zeker socialistisch weekblad, heeft S. het geval onderzocht en deelt thans in bedoeld weekblad mede; dat het zoontje van den agent T. Gregovo- witsch een paar malen werkelijk enkele nummers van „Het Volk" heeft rondge bracht. Dat geval van socialistischen kinderar beid is dus voorgekomenmeer werd (foor „de Volksbanier" niet beweerd. Zoo blijkt dus ook, dat de stelling: „de Christelijke pers is gewoon te liegen waar het de socialisten betreft," een leugen is. Trouwens S. gelooft ook zelf niet aan de waarheid van die stelling, anders toch had hij de zaak niet onderzocht. Vervolgens wordt, naar aanleiding van het resultaat van dit. onderzoek, de voorspelling gedaan, dat de Katholieke So ciale Actie „in den modder zal stikken". Dat het woordje „modder" viermaal in het. stukje van S. voorkomt, doet ons den ken aan het spreekwoord; waar hel hart vol van is, vloeit de mond van over. Ter overweging. De „Standaard" driestart In het V'oorloopig Verslag wordt ge klaagd over het gebruik van onwaardige en oneerlijke middelen in den verkiezings strijd. Zou Roodhuizen aan het klagen zijn geweest. over zichzelven? Zou hij toch eindelijk ingezien hebben, dat zijn bekende irase, die hij overal uitsprak: „wat heeft 'n dooie aan een pensioen", liet daglicht niet kan zien? We weten het nietdit neemt niet weg, dat we mét belangstelling die klacht in het Verslag lazen. Het komt ons ook zeer noodig voor, dat mannen van onderscheidene richting de handen ineenslaan, 0111 te trachten voor taan een stembusstrijd, die een lastercam pagne wordt en waarbij mannen van po sitie en van groote verdienste in het slijk gesleurd worden, lo voorkomen. Eén van de middelen, in het Verslag ge noemd, heeft onze sympathie, nl. 'tpuhli- ceeren en verspreiden van ongeteekende artikelen legen te gaan. gelaat was hoogrood gekleurd, en gemelijk wierp hij juist een biljet van duizend francs op tafel. Een gedaehle Schijnbaar vol belangstel ling voor het spel. boog ik mij over den schouder van een tegenspeler om hem iets aan te wijzen, en wierp tersluiks een blik op hetjiummcr van het bankbiljet Zoodra ik mij goedschiks kon verwijderen, snelde ik naar huis, ontvouwde de lijst een der eerste nummers, die mijn aan dacht trokken, was dat van dr. Grandeau's bankbiljet. Ik had Zekerheid. Hij en niemand anders was de moordenaar. Maar liet bewijs? l Van huiten kon niemand zijn binnenge komen. Hoe dan? En weer kwam de ge dachte hij mij op, door den put, die juist op zoo geheimzinnige wijze leeg was, toen de moord werd gepleegd. --Den volgende morgen begaf ik mij naar het. stadhuis, om de archieven te door zoeken. Bestond er onderaardsche gemeen schap tusschen Iwee huizen 'van hel stadje, dan moest dit hier of daar uit de ge schiedenis blijken. Dagen lang zocht ik tevergeefs, en reeds begonnen de men- schen te praten over mijn drukke archief studiën, toen mij een passage onder de oogen kwam, vreeselijk in haar duide lijkheid. Èli' vijandelijke grenadiers, in een der r laatste oorlogen voor de woede der bur gerij gevlucht in den tuin van een der huizen dn de bovenslad, werden daar ont dekt, gedood en hunne lijken in een put geworpen, die zich in den tuin bevond Den volgenden dag vond Nicolas Hubaud, bewoner der benedenstad, het water van zijn put rood gekleurd van bloed Mijn verdere ontdekkingen begrijpt de lezer. Ik had een tweede bewijs in handen. Hoe echter kon de moordenaar door de onderaardsche verbinding, die toch vol Daarmede is aan propagandisten van het genre-Roodhuizen nog wel niet de mond gesnoerddoch er zou iels gewonnen zijn. Rij eiken stembus-strijd, ook nu weder, zag men hel, dal ongeteekende strooibil jetten verspreid en dat ongeteekende ad- vertentiën in de bladen geplaatst werden. Wanneer iedere kiesvereeniging, telkens wanneer ongeteekende strooibiljetten ver schijnen, haar ernstige afkeuring daarover openbaar maakte; wanneer elk blad wei gerde ongeteekende stukken op te nemen, betrekking hebbende op de candidaten; dan zouden we een heel eind opgescho ten zijn. Hel middel verdient derhalve zeer ern stige overweging. Correctieven. Men spreekt soms van correctieven le gen het algemeen stemrecht, en bedoelt, daarmee een of ander tegengif 0111 de wer king van hel algemeen stemrechl onscha delijk Ie maken. Zoo denkt de een er over, om aan de Eerste Kamer het recht van amendement te geven, en de ander wit invoering van het z.g. toetsingsrechl, d.i. hel recht, dat aan den rechter zou moeten gegeven worden, 0111 elke wet te toetsen aan de Grondwet. Oordeelde dan ile rech ter in hoogste instantie, dal een wel mei de Grondwet in strijd was, dan had ze geen bindende kracht. 'Prol. Oppenhcim, lid van de Grondwetscommissie verdedigt vooral dit toetsingsrechts. Door dergelijke middelen wil men de werking van het algemeen slemrechl dan onschadelijk maken. Een echl conservatief geknoei! Het alge meen stemrecht niet durven weigeren, maar met de eene hand terugnemen wat men met de andere gegeven heeft, omdat men de gevolgen van zijn eigen daad niet durft afwachten. In beginsel toegeven en 111 de praktijk terugkrabbelen. Hel toerei ken van vergif, terwijl men zorg draagt om het tegengif hij de hand te hebben. De anti-rev. partij is wars van ziiIk gescharrel. Is het algemeen stemrecht ver keerd, dan moet men den moeil hebben hot te weigeren. E11 is hel algemeen slem- recht goed, dan moet men de werking ervan niet door andere middelen zoeken te neutraliseeren. (St. Katholieke Weldadigheid. Schrijvende over dil onderwerp, zegt „do Tijd": De katholieke weldadigheid heeft plich ten, welke kleven 111 het wezen van den godsdienst zelf en derhalve belmoren tot allo tijden. Men vergete dit niet. Eens een Katholiekendag bijwonende, moesten wij in drie of vier verschillende seclie-vergaderingen do bekende verma ning van Kardinaal Manning hooren, dat de Katholieken meer zorg aan den dag dienen te loggen voor de onsloffelijke stem pels, de zielen, dan voor de stoffelijke, de kerken. Iedere redenaar acht Ie zich gerechtigd 0111 aan dil bisschoppelijk woord z ij 11 e beschouwingen en z ij n e conclu sies vast te knoopenalle drie of vier kwamen tot de slotsom, ilat de weldadig heid der Katholieken iu onzen tijd min der Ie zorgen heeft voor sierlijke kerken, geschilderde ramen, heiligenbeelden enz. dan voor een bloeiende, krachtige katho lieke sociale actie in hare verschillende verschijningsvormen. I)e bedoeling was zeker voortreffelijk en iu de richting, welke deze sprekers uit willen, kan steilig heel wat gedaan wor den, zonder dal de verborgen God onzer altaren lot Zijn volk het verwijt zal rich ten, dat de trouwlooze leerling, in zijn schijnbezorgdheid voor den socialen nood water moest zijn, mijne woning bereiken Dat was een moeilijkheid, die ik nog moest oplossen, en vastbesloten, de ge heide zaak tol klaarheid te brengen, begaf ik mij op een uur, dat de dokter zijn visites maakte, naar zijne woning 0111 to trachten hel geheim te ontdekken. Hel Iruis lag verlaten en weinig moeite kostte het mij, ongemerkt dan tuin binnen te sluipen, waar volgens de gegevens, aan het archief ontleend, de pul zich moest bevinden. Inderdaad zag ik daar een slee- 11011 rand, ruim een halven meter boven den grond uitstekend, en mij over den put heenbuigend, trachtte ik liet geheim te ontdekken. Ik zag een staaf boven hel wa ter uitsteken, waarvan ik de bestemming niet begreep. Bij mijn pogingen. 0111 ze te bewegen, drukte ik de staaf onwillekeu rig omlaag en zie nadat ik ze onge veer een halve meter naar beneden ge duwd had, begon hel water te borrelen, liet niveau daalde langzaam - het raadsel was opgelost. Blijkbaar had ik door middel van een soort duiker een tweede onder aardsche gang geopend, waardoor het wi lei' wegstroomde, vermoedelijk naar de kleine rivier, waaraan hot stadje lag. Maar hoe kwam dan de put weer vol? Natuur lijk door de bron, die hier ontsprong en voor de beide putten hel water leverde. Mijn doel was bereikt: ik trok den staaf weer omhoog en beschouwde nog eenige oogenblikken de wanden van dezen ge- heimzinnigen koker, toen plotseling een spottende stom, die ik maar al te goed kende, sprak „Goeden morgen, mijnheer". Verward beantwoordde ik den groei en stamelde een verontschuldiging, die dokter Grandeau echter kort afsneed met de woorden „Maar bosle heer, er is geen sprake van onbescheidenheid, deze put is inderdaad uw belangstelling waardig en ik neem 11 van ilieu tijd, van de lippen des Meesters moesl hooren. Wij zullen dat later nader verklaren. Maar eerst een opmerking! Hel wordt, dunkt ons, tijd, dat van dit bisschoppelijk woord niet langer misbruik gemaakt wordt. Wat Kardinaal Manning indertijd* met volle recht kon zeggen in Engeland en voor Engelsche Katholieken, is daarom nog niet ten volle toepasselijk op onze toestanden. Ongetwijfeld in de Missie en daarop min of meer gelij kende landen, waar de Katholieken door gaans arm zijn en de Kerk slechts met groote moeite in hel allernoodzakelijkste (b.v. katholiek onderwijs) kan voorzien, moet alles, wat zweemt naar weelde in bouw en versiering van kerken, «eredienst enz. achterstaan hij het eerstnoodige. I)e missionaris, die in den Kongo een prach tige kathedraal ging bouwen uil de op brengst der Missie-gelden, zou onzen ka tholieken hervormers van sociale toestan den oorzaak geven tol klacht en verwijt. Geheel anders in een land als hel onze, waar de katholieke beschaving, de hoogcre stand van het katholiek geestesleven, de betrekkelijke welstand en do draagkracht van hel katholiek kapitaal, geheel de po sitie der Katholieken in de samenleving vorderen, dat alles, wal met Kerk en goils- dienst samenhangt (op de eerste plaats de kerken) in overeenstemming zij met do eisehen en behoeften van een rijk en veel zijdig geloofsleven, met den aanzienlijken stand van een bloeiend, ontwikkeld, hoog gestemd katholiek volk. De „democratie" welke mei do stcenen onzer kostbaar ge bouwde en rijk versierde kerken on ka thedralen, volkshuizen, vereenigingsloka- len, patronaten zou willen optrekken en wier nivelleeringzueht zich richt tegen hoog en fier uitstekend;' torens zulk een democratie mist het idealisme van een hoog en rijk geloofsleven; zij begrijpt niet, dat hij een katholiek „cultuur-volk" de rijkste schallen der natuur en het hoog ste vermogen der kunst moeten dienstbaar worden gemaakt aan datgene, wat in de schatting van een innig geloovig Katho liek hel hoogste en het heiligste is: aan zijn godsdienst, zijn godsdienst leven, en vooral Christus in liet H. Sacrament. Aan een Katholiek Nederland zonder kathedralen en schoono kerken zou de kroon ontbreken; ons Katholicisme zou niet gestempeld zijn 111,'I het merk, dat oen bloeiend, ontwikkeld volk drukt op alles, waarin zijne levensgeest ademt en spreekt. Een katholiek volk, dat voor een deel zelf de weelde en de schittering des levens kent, mag niet m-eenen voor den verborgen God in zijn midden wonend, genoeg gedaan te hebben, als Hij, hoe dan ook, onder dak is gebracht, ('hincczcn en Congoieezen mo gen daarmee kunnen volstaan, geen „stein- i'i'ie he Hollander". Laten wij iu ons Katholiek leven derhal ve do Kerk 111 hel midden staan. RUSLAND. De berichten uil Rusland gewagen nog van terugkecrende rust. Te Moskou zijn do koffiehuizen, winkels en schouwburgen weer geopend. Een congres van vertegen woordigers van hel district zal beraadsla gen over hel verleenen van hulp aan de noodlijdende bevolking. Hel oproer te Kroonstad is onderdrukt de oproerlingen zijn in hechtenis genomen; duizenden vertrouwbare (roepen zijn in tijds naar de stad gezonden 0111 liet uil- hreken te verhinderen van de omwenteling die 't gevolg geweest zou zijn va.11 hel verlies van Kroonstad. die volstrekt niet kwalijk". Zijn vriendelijkheid belette mij echter niet, den dreigenden blik op te vangen, dien hij onwillekeurig op mij wierp, toen we afscheid namen. 11; was verraden, maar hij niet minder. Langs een groeten omweg, 0111 mijne ge dachten Ie verzamelen, begaf ik mij naar huis en bezocht dienzelfden avond, zoodra ■de straten verlaten waren, het hoofd der politie 0111 hem met mijn ontdekking in kennis te stellen. He waardige man hoorde mij ernstig aan en verklaarde, den volgenden dag lerston'd zijn maalregelen te nemen. ..Vreesl ge dan niet, dat hij dozen naotil zal ontvluchten vroeg ik. „Neen", klonk hel antwoord. „Vergeet niet, dal dr. Grandeau de kracht uwer bewijzen volstrekt niel kent. Van de bank biljetten en de lijst, die gij gevonden hebt, weet hij niefs, en onder deze omstandig heden zou een viuchl een bewijs zijner schuld zijn, waarvan hij niet vermoedt, dat wij het reeds in handen hebben. Ik moest dit toestemmen en maakte mij gereed, huiswaarts te keeren, toen de com missaris mij op eens vroeg „Waar gaat ge heen?" „Naar huis natuurlijk", antwoordde ik. „Maar beste vriend, hebt ge dan het verstand verloren of ziet ge volstrekt geen gevaren meer? Dr. Grandeau kent u thans als zijn ergsten vijand en ge wilt rustig gaan slapen in een huis, waarloc hij zich reeds eenmaal op zoo geheimzinnige, voor den vroegeren bewoner noodlottige wijze toegang heeft weten Ie verschaffen?" Ik stond verslagen en verbaasd over mijn eigen onvoorzichtigheid. „Luister", hernam de ambtenaar. ,,Ik houd mij overtuigd, dat dezen nacht hol grootste gevaar u dreigt, maar tevens, dat we waarschijnlijk gelegenheid zullen heb- Aan de muiterij aldaar namen alle be manningen der oorlogsschepen, tol de scheepsjongens incluis, deel. Het geweer vuur duurde meer dan 1'2 uur. Het aantal muiters bedroeg verscheiden duizenden, waarvan het grootste deel dronken was. Iu den nacht van den 7 op den 8 brak op verschillende plaatsen in de stad brand uit. Matrozen verhinderden het blus- scliingswerk. Zaterdag werd het rustig; de muitere splitsen zich in partijen, waar van de vredespartij de overheid kreeg; de matrozen deelden daarop een manifest rond met de uitnoodiging op Ie houden, 's Avonds trokken duizenden matrozen met een witte vlag door de straten, waarin op enkele punten mitrailleurs waren op gesteld. In Finland keert de rust snel terug. Te Helsingfors, Abo, Mariehamn en Nystad is dc bekendmaking van den Tsaar-groot vorst mei geestdrift ontvangen; de werk staking is afgeloopen en het verkeer is hervat. Te Helsingfors heeft de Senaat, met toestemming van den gouverneur-ge neraal, 160,OOU mark toegestaan ter beta ling van de nationale gardes en werk lieden, die tijdens de werkstaking politie dienst hebben verricht in de stad. 'Er is besloten in het geheele gebied van hel koninkrijk Polen den slaat van beleg af te kondigen. Te Kisjinef is een algemeen oproer on der de gevangenen uitgebroken. Toen zij op hun eisch 0111 vrijgelaten te worden een weigerend antwoord ontvingen, sta ken zij de gevangenis in brand. Er kwamen troepen aanrukken, die vuur gaven, waardoor 22 personen gedood en velen gewond werden. FRANKRIJK. Een merkwaardig staaltje van vrijden - kerig fanatisme is de verandering van de overal gebruikte spraakkunst van Lari- v e en F leur y. Vroeger stond er op pagina 3: „God, kind, dier". Thans leest men er: „Wijn, kind, dier", - op pagina (i, zijn „Adam" en „Eva" veranderd in „Robert" en „Ju les". Op pag. 10 zijn de gelijkluidende woorden au tel (altaar) en hotel (ho tel) vervangen door pea 11 (huid) en pot (pot). De „klok der kerk" heeft moe ien plaats maken voor de „klok der school"; de „trappen van hel altaar" zijn geworden de „treden van de trap"; do „dorpspastoor" is veranderd in „dorps feest"; hel woord „God" is eenvoudig vervangen door den voornaam „Roberl"; de „kerk" is een „huis", en de „gods dienst" een „gebouw" geworden. De „God vol barmhartigheid jegens de zondaars" (pag. 42) is veranderd in hel „koren, nuttig voor den mensch", en op pag. 43 verdwijnt de „Voorzienigheid" voor de industrie". Vroeger: „God beslaat". Thans: „De sneeuw valt". Vroeger; De ziet is on sterfelijk". Thans: „De ezel is gedut dig". Vroeger „God". Thans; „De lucht". Op pag. 60 moet de „God, die hel heelal geschapen heeft" wijken voor „do zon, die de aarde verlicht". Zelfs de kinderen lachen om dit anti- cleriealismetoen de hoer Thalamus, vermaard vrijdenker, leeraar aan hel Lv- céc ('ondorcet, aan zijn leerlingen vroeg, op te schrijven, wat ze later wilden wor den, knipoogden ze tegen elkaar en schre ven allen: „ik word pastoor". Het wetsontwerp tol scheiding van Kerk 011 Staat zal zeker niet door den Fran schen Senaat worden verworpen dat blijkt reeds uit den uitslag der voorposten ge vechten. Bij de beantwoording van een motie- hen den misdadiger op hceterdaad te be trappen. Zeg aan uw dienstbode, dal ze de achterdeur van uw huis openlaat. Ik zal met eenigen mijner mannen naar bin nen Irarhlen te sluipen zonder opzien te baren. We verbergen ons dan in den kel der en wachten af, of de dokier niet een tweede maat zal trachten <len man, die hem in den weg slaat, onschadelijk Ie maken. Hebt ge een revolver?" „Ja". „Houdt hem dan gereed, en handel vol gens mijn raad. Ik zag in, dal dit inderdaad de beste weg was, en ging naar huis, niet weinig in spanning omtrent de dingen, die dezen nacht zouden gebeuren. Nauwelijks betrad ik mijne woning, of Monica snelde mij tegemoet en riep met angstige stem „O, mijnheer de put!" „Nu, wal is er?" „Hetzelfde geluid als toen mijnheer Ho- noré vermoord is!" bracht ze met bovendo slem uit. Ik opo.ndo de kelderdeur en inderdaad, daar weerklonk het klagend geluid, waar van ik de oorzaak pas had loeren kennen, do oorzaak maar ook de vreosolijko beteekenis. Kort na elkander kwamen de politie beambten binnen, en nadat Monica zich tor ruste had begeven, gerustgesteld door de aanwezigheid van vijf krachtige man nen, daalden we in don kelder af en wachten. Nooit hebben de uren mijl zoo lang toege schenen. l)o diepe stille 011 do zwarte duisternis doden vergeten, dat er nog an deren hier waren: de noodzakelijkheid, zelfs den adem in le;houden, drukte mij als een looden last, on reeds begonnen mijne krachten mij te begeven, toon ik kon nauwelijks een kreet weerhouden toen een flauw schijnsel van licht uit den put op Chamaillardwaarin verdaging van do behandeling van Jiel wetsontwerp betref fende scheiding van kerk en Slaat werd gevraagd tot hol concordaat op regelma tige wijze zou zijn opgezegd, zeide minister Bouvier dat de regeering deze scheiding in haar program geschreven had. Werd de motie aangenomen, dan zou dil 1I011 val van het Kabinet tengevolge hebben. De motie werd daarna met 183 togen 30 stemmen verworpen. Vervolgens vroeg de senator Rion ver daging der besprekingen tol na de ver kiezingen voor den Senaat. Dil voorstel werd verworpen mot 190 logon ,50 stemmen. Een kolossale meerderheid dus. Naar de wonderen van Lourdos zal een onderzoek worden ingesteld. Do H. Vader liceft door lusschenkomsl van dr. Lapponi aan dr. Boissario laten weten, dat bij hol dienstig oordeelde, dal do Curie een regelmatig procos voorde over de voornaamste mirakelen, welke te Lourdos voorvallen, inzonderheid over do betrokken personen dor genezenon, over de bevindingen der doctoren en do getui genissen der getuigen, welke do zieken voor hun genezing gezien hebben. Ingevolge dil verlangen des II. Vaders stollen reeds lal van bisschoppen door speciaal daarvoor aangestelde commission onderzoekingen in maar 'de voornaamste ge nezingen. X. II. de Paus heeft hel kruis „Pro Ecclesia el Ponlificc" verleend aan den heer Joh. J. Waterreus, president der Vin- een tiusvoroomging te Schevoiiingen. Aan den heer W. II. li. Bogaardt, thans nog inspecteur lo klasse bij den post- en telegraafdienst in Nederl.-Indiö, zal, in vel band met zijn verkiezing tot lid van do Tweede Kamer der Slaten-Goneraal, een inkomen worden toegekend lol hol bo- drag van hot verlofstraklement, waarop hij aanspraak zou hebben bij een verlof naar Europa wegens ziekte of langdurigou dienst. l)it bedrag is f3750. V e e - s m 0 k k 01 e n. Men schrijft van de Belgische grenzen aan hel „N. v. d. D.": Het is hier langen tijd zeer stil geweesl mot hot smokkelen van vee naar België. Eenige jaren geleden heerschle gewoon lijk omstreeks dezen tijd in enkele grens dorpen eene eigenaardige drukle. Daar ver zamelden zich dan tegen den avond vee smokkelaars en koopliedener werd een goed glas gedronken en druk gepraat. E11 wanneer '1 gunstig oogenblik gekomen was, trok de geheele troep met 50 a 60 mooie Hollandsche melkkoeien over de grenzen. Van die groote drukte is thans geen spoor meer te ontdekken. Het was zelfs langen tijd, alsof' hel veesmokkelen geheel tot het verleden zou gaan behooren en alsof de smokkelaars, door de strenge maatregelen der Belgische regeering af geschrikt, andere middelen van bestaan hadden opgezochl. Inderdaad hebben ook enkele veesmokkelaars bij do boeren werk gezochlmaar toch gingen velen in stilte voort met het smokkelen van runderen, varkens of sigaren. Een echte smokke laar kan zich niet meer gewennen aan gewone bezigheden. Thans is er opnieuw leven in de brou werij gekomen. Eiken avond komen weel de haveloos gekleede mannen, meeren- deels Belgen, onze grensdorpen bezoeken zij wachten daar het gunstig oogenblik af den muur viel. In de vreselijkste spanning wachtten we, hooiden een zacht schuren langs den steenen puhvand, het licht werd helderder, eindelijk, daar verscheen een hoofd boven den steenen wal. Het was dr. Grandeau. Nog een oogenblik: do boos wicht stond op den rand van den put, toen plotseling wij allen op hem aanvie len, en de commissaris den kouden loop van zijn revolver op hel voorhoofd van den indringer plaatste. Een oogenblik stond deze als verslagen. Toen zag hij rond, herkende mij en sprak mei een cynisch lachje „Goed gespeeld, vriend. Ik heb verloren". En zonder tegenstand liet hij zich hooien en wegvoeren. Den volgenden dag haastte ik mij de in vrijheidsstelling van den onschuldig veroordeelde le bewerken. Bij een onder zoek ton huize van dr. Grandeau vond men een groot ilcel der borgstelling voor Joan Goutier terug. Terwijl do moordenaar op de galeien Jean's plaats innam, vond deze bij zijn Julia vergoeding voor het doorgestane leed. Drie weken na den vreeselijksten nacht van mijn leven werd hel huwelijk der jongelieden voltrokken: ik bohoel ni'of te zeggen, wie aan het bruiloftsmaal de eereplaats innam. Nog eenige uren na dr. Grandeau's ge vangenneming bleef hel akelig geluid voortduren, maar naarmate hel water in de verbindingsgang weer steeg, werd hel zwakker en zweeg eindelijk geheel. Moge het voor goed zijn en nimmermeer die geheimzinnige onderaardsche stem go boord worden, die een booswicht te kwa- der ure deed klinken

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2