3D. Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. No. 134. Dinsdag 14 November 1905. Eerste Jaargang. ijke FEUILLETON. tlT Co. uitge- t wordt ZE RT Co. Verschijnt eiken ftAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. OOSTERBAAK LE COINTRE, Brieven van een Oud-Journalist. Hel geheim van den puf. j£ 95 GOES. slige prijzen. 1 s: Oeiire», f Jaeger .50 Zwarte '3.- rok jn f2.50 af 60 ct. gulden. C 95. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: j G O E S. c— Advertentie»van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. <- Een Correspondent gevraagd te T li o 1 e n. O u d - V o s m e e r. Hans w eer d. Hoede kens kerke. Ik kom even toelichten, waarom ik, hoe wel 't algemeen kiesrecht op zich zelf niet vreezend, de invoering er van vooralsnog ongewenscht. acht. Zal eenc hervorming u r gent mogen heeten, dan moet zich daaraan een volks behoefte openharen, van een aandrang daar heen uit den boezem der natie blijken. Dit nu is niet het geval. Daar is hier geen schijn zelfs van volksbewe ging. De beweging wordt geleid, gaat uit niet van hen, die 'tkiesrecht derven, maar van reeds kiesgerechtigden. Op ver gaderingen, belegd voor deze beweging en waar moties voor 'l algemeen kiesrecht worden aangenomen, zijn de aanwezigen, op enkele uilzonderingen na, kiezers. De brandpunten der beweging zijn de groole steden, waar bij verkiezingen, vooral voor gemeenteraad, de opkomst dor kiezers het meest te wenschen overlaat. Op het platte land daarentegen, waar bijna alle arbei ders kiezers zijn, is de opkomst voorbeel dig, hoezeer zeer velen een verren afstand te voel moeten afleggen, om de stembus te bereiken. In de steden zouden nog een massa" kiezers thuis blijven, werd hun niet een rijtuig beschikbaar gesteld voor een ritje van een paar straten. Men mag dus wel zeggen, dat 't alge meen stemrecht voor deszelfs propagan disten geen doel, maar middel is tot ze kere doeleinden. Een middel, dat even wel falen kan. Terecht ook heeft minis ter Kuyper indertijd in de Eerste Kamer aan v. Houten opgemerkt, dat. de vermeer dering van kiezers, door dezes kieswet geléverd, 't optreden van het (vorige) (Slot Het gesprek ging langzamerhand over in den onbeduidenden conversatietoon, en ik maakte mij gereed te vertrekken, toen de deur openging en een bezoeker bin nentrad. Het was iemand van veertig jaar, wiens zware gestalte een buitengewone lichaamskracht verried; zijn losse, eenigs- zins slordige klceding bewees, dat hij hier dagelijksche gast was ik begreep dat ik mij bevond in tegenwoordigheid van die raadselachtige persoonlijkheid, die ik zoozeer verlangde te leeren kennen, van Dr. Grandeau. Blijkbaar had hij niel verwacht in den salon zijner aanslaande schoonmoeder een vreemde aan te treffen. Op mij maakte hiji een hoogst onaangename» indruk; zijn geaffecteerde manieren, zijn valsche vleie rijen en gemaakte, zachte stem vormden een schril contrast met den harden trek, die om zijn mond lag. Ik bleef dan ook slechts weinige minu ten, juist lang genoeg om niet onbeleefd te zijn cn om eenige toespelingen le maken op den put in mijne nieuwe wo ning, terwijl ik den dokter scherp aan zag. Waarom verschoot zijn gelaatskleur, waarom trachtte hij tevergeefs de verle genheid te ontveinzen, die hem beving? Het was duidelijk dat mijn los daarheen geworpen opmerkingen hem verontrust ten; en niet alleen hij, maar ook Julie Aancon, die tot nu toe onverschillig had christelijke ministerie heeft in de hand gewerkt. De kiezersstatistiek, uitgegeven door het Ccnlraal-Bureau voor statistiek geeft de volgende cijfers voor 1905: 750.550 kiezers voor de Tweede Kamer; 746.393 Prov. Staten; 656.257 Gemeenteraden. Hiervan verloren, ingevolge art. 10 dei- Kieswet, omdat zij hun aanslag niet vol daan hadden, 36.762 hun kiesrecht. Van de 750.550 kiezers voor de Tweede Kamer war en: 649.709 belasting- 60.860 loon-en pensioen-/ 27.218 huur- -kiezers. 7.231 spaar- i Het geheele aantal kiezers voor do Tweede Kamer is van 1904 tot 1905 toe genomen met 80.299 of 11.98 pCt. De groote stijging is gemaakt door de aangifte kiezers, wier aantal steeg lol 53.109 tegen eene vermeerdering van 27.190 bij de ambtshalve op de kiezerslijsten ge- brachten. Of die stijging tot 53.109 aangiftekiezers geheel cn al eene uitwerking is van liefde voor of belangstelling in 'I kiesrecht? Geen denken aan! In 'teerste verkiezingsjaar volgens do wet. v. Houten, door Borgesius nadien ver wijd, waren er 41.555 loon- en pensioen kiezers. Het nieuwe of mooie was er voor velen zoo spoedig af, dat er in 1904, waarin de helft der Prov. Stalen aftre den moest en de samenstelling der Eerste Kamer op 't spel stond, slechts 28.511 overbleven. Neen, niet alleen aan belangstelling in 'tkies- en stemrecht is dio stijging toe te schrijven, ook niet alleen aan dc „goede woorden", den invloed, drang en dwang, aangewend om tot aangifte te bewegen, maar ook en vooral aan 'tgrof geld, dat besteed is, om kiezers te maken, belas- lingkiezers ook. Het is van algemeene be kendheid, dal voor de algemeene verkic- toogeluisterd, sprong op en sloeg de oogen neer, terwijl een levendig rood haar gelaat kleurde. Nooit vergeet ik den zonderling dreigenden blik, dien Dr. Grandeau op mij vestigde. Ik vertrok. Eenige dagen later bezocht ik mevrouw Landeau, dc weduwe van den president der rechtbank. In haar huis hadden Johan Goutier en Julie elkander leeren kennen. Zij! vertelde mij dingen over de heide jonge lieden, die zijl alleen weten kon, omdat beiden haar in het vertrouwen genomen hadden. Johan was slechts voor een maand hier geweest; hij stond op het punt ontvanger te worden en had 'tijdens zijn verblijf te Saint Julien zelfs zijn benoeming reeds ontvangen. Daar hij geen fortuin bezat, verzocht hij zijn oom de borgstelling voor hem le wilton storten. Mijnheer Honoré had zich gehaast de noodige geiden los te maken en de jonge surnumerair zou bij zijn vertrek de soms golds meenemen, die in den vorm van een pakje bankbiljetten van 1000 en 500 Jr., in de secretaire van zijn oom berustte. Eenigen tijd later had Johan Goutier op een soiree hij mevrouw, Landeau zijne Julie voor het eerst ontmoet; kort daarna kwam hij bij zijn oom met zijn huwelijksplannen voor den dag, maar stuitte hier op den hardnekkigsten tegenstand. Mijnheer Hono ré toch had door familieomstandigheden een sterke antipathie opgeval tegen ieder die Nancon heette, cn hij ging zoover, dat hij den jongen man dreigde, hem zijn borgstelling te zullen onthouden en zelfs hem te onterven. zingen dezes jaars door alle partijen dui zenden zijn besteed, om kiezers stemge rechtigd te doen blijven, kiezers te maken, kiezers te doen stemmen en stemmen te koopen. Als het groene hout.... ik wilde aan jonge en oude garden, die daarvoor het vuur uit de sloffen hebben geloopen en handen vol geld uitgegeven, vragen of zij moer belangstelling voor '1 kiesrecht en lusl tol, stemmen verwachten in de lagere maatschappelijke geleding, die door hel algemeen kiesrecht zou worden bereikt? Vraag eens aan de al- en niet-kiesgerech- tigden, wat zij liever zien ingevoerd, eene arbeidswet, een arbeidscontract, eene ziekte- en ouderdomsverzekering of 'tal- gemeen kiesrecht, ziji zullen u wis en zeker antwoorden: 'talgemeen stemrecht is voor ons een steen, al het andere ver zekert. ons brood. Voor die sociale hor vormingen zouden zij uit eigen beweging naar de slembus snellen. Men moet, dunkt mij, een kamerpoli- Jicus wezen, om voor algemeen kiesrecht te kunnen ijveren, zoolang die sociale wel len, mitsgaders de rechtstoestand der amb tenaren niet zijn tot stand gekomen, sociale hervormingen waarnaar, om met Kuyper te spreken, „het volk niet langer kan wachten, geen dag en geen nacht". Waarbij komt, dat de Regeering voor de. onafwijsbare taak staat, naar middelen ofwel nieuwe bronnen uit te zien, om 's Rijks inkomsten ruimer te doen vloeien. Nu tegenwoordig Kabinet een eenigs- zins uitgebreide grondwetsherziening op 't getouw heeft gezet, klaarblijkelijk met 'tdoel om met andere wijzigingen tegelij kertijd 't bekende blanco-artikel in do grondwet te doen opnemen, vrees ik met anderen, dat hol, „volk" op die sociale hervormingen langer zal moeten wachten, dan in de tegenwoordige omstandigheden kan worden verantwoord. Men werpe mij niét togen, dat er uit den boezem der natie geen drang naar grondwetsherziening uitgaat, dat zij be- Op' den vooravond van zijn vertrek deed Johan een laatste poging om zijn oom lot andere gedachten te brengen. Eerst, ont stak de grijsaard in hevigen loom; Monica, dio dit gedeelte van het zoo hevig gevoerde gesprek mede had aangehoord, kon niet anders dan hiernaar getuigen, en bevestig de daardoor haars ondanks de verdenking, die op den jongen man rustte. Nadat Monica het vertrek had verlaten, was mijnheer Honoré echter voor de smec- kingen van zijn neef bezweken, cn had beloofd de zaak nog eens te zullen overwe gen, wat gelijk stond met eene toestem ming. Te duidelijker bleek dit, toen de grijsaard zijn neef bij zijn vertrek de som gelds voor de borgstelling wilde moegeven. Uit een zekere overmaat van kieschheid weigerde Johan dit, zeggende dat hij de borgstelling slechts wilde aannemen tegelijk met de toestemming lol. zijn huwelijk. Hij liet in- tusschen niet na nog voor het vertrek van den trein zijne verloofde in kennis te stel ten met de gelukkige wending, die do za ken hadden genomen. Nu echter begon voor don jongen man een reeks van ongelukken. Bij het aanbre ken van den dag vond Monica haar mees ter dood in bed. Men snelde naar den dok ter, maar do gewone huisarts was op reis, en zoo zag men zich genoodzaakt, den eenigen geneesheer Ie ontbieden, dien het stadje nog bezatDr! Grandeau. Deze verklaarde hij zijn eerste onderzoek reeds, dat hier de dood door wurging was ingetreden. Mot de gerechtelijke schouwing van het lijk belast, verklaarde hij verder strijding ondervindt van de anti-liberale partijen, ook van de vrije- of oud-liberale en er dus wel niets van komen zal. Dit laatste zit nog, zou ik denken. De onder vinding, bij de grondwetsherziening van 1887 opgedaan, kan met evenveel of even weinig recht tot een tegenovergesteld be sluit leiden. Die grondwetsherziening on-< dervond niet minder bestrijding in anti liberale kringen en bij de anti-liberale pers in 't bijzonder. Ik herinner mij, dat slechts drie Katholieke couranten grondwetsher ziening voorstonden: de „IJselbode", het „Centrum" en nog een dagblad, waaraan schrijver dezes de hoofdartikelen leverde. De grondwetsherziening kwam desniette min tot stand en onder de voorstemmers telde men niet. weinig anti-liberalen van verschillende richting. Heusch, ik vind het een loepen zet van ons Ministerie, de wijze, waarop het grond wetsherziening aan de orde heeft gesteld. Niet alleen, dat hot zijn kans verhoogt om het blanco-artikel onder dak te kunnen brengen en de invoering van 't algemeen kiesrecht te bespoedigen, maar het vindt er ook een uitvlucht in, om zijn sociale- en financieele zorgen te verlichten. Of 't algemeen, het. volksbelang er door gediend wordt, is eene andere vraag, die ik niet gaarne bevestigend zou willen be antwoorden. De Kinderwetten en nog iets. Schreven wij in een vorig artikel, dat de Kinderwetten een zegen kunnen zijn voor ons land, de benoemingen der voog dijraden, zouden dien zegen wel eens veel kunnen verminderen. Immers het is thans algemeen hekend, dat er in de christe lijke pers met die benoemingen niet veel ingenomenheid wordt betoond, ja dat zelfs de vrees is uitgesproken, dat die benoe mingen hoogst schadelijk zouden kunnen blijken voor het christelijk belang. Wal is het geval? Zooals dat vroeger ook altijd gebeurde, zoo ook nu hier; met de meest besliste zekerheid, dat dc dood tusschen middernacht en twee ure moest zijn ingetreden. Te drie ure had Johan hot huis verlaten om zich naai de statie te begeven, en het feit, dat geen der uitgangen van het huis ook maar het geringste spoor van inbraak vertoonde, deed de verdenking, dat de jonge amb tenaar zijn oom vermoord had, voor do rechters tol zekerheid worden. Aan de oude dienstbode kon niet worden gedacht. Hoe echter te verklaren dat Johan hard nekkig vasthield aan de verklaring, dat hij om drie uur zijn oom voor het laatst had vaarwel gezegd en deze ;dus toen nog in leven was'? Dc rechtbank geloofde hem natuurlijk niet. Voor mij echter die over tuigd was van Johan's onschuld, bleef na de mededeelingert der oude dame slechts één uitweg openeen vreemde kan niet van buiten af, in het huis zijn doorgedron gen dan moet er nog een geheime toegang lot de Woning bestaan, dien niemand kent. En weer drong zich met alle kracht de ge dachte aan mij op Er beslaat verband tus schen den geheimzinnigen put en de ge pleegde misdaad. Een andere zeer bezwarende getuigenis voor den jongen Goutier was do verdwij ning van het. pakje bankbiljetten, waarover hij tot de rechters gesproken had. Men nam natuurlijk aan, dat de. jongeling, na zijn oom vermoord le hebben, het geld had meegenomen. Van de verzoening tusschen oom en neef was ongelukkig niemand ge tuige geweest. Mevrouw Landêau had uitgesproken; toen zij echter de hoop uitte, dat de ware de niel-liberaten zijn weer erg achteruit- gezet. Zoo zijn, zegt Maasbod^" in de •- anti-liberale provincie Zfeeland 14 van de 16 leden van den voogdijraad liberaal. In den Haag is men niet erg gesticht over de benoemingen. Een tweetal Kathö--" S lieken zijn aldaar hinderlijk gepasseerd. In het geheele kiesdistrict Enschedé is geen enkele* .Katholiek beijpeaid. Onder de 27 secretarissen (de eenige gesalarieerde betrekking) zijn mogelijk slechts enkele anti-revolutionairen of christ.-historischen te tellen. Bij de benoemingen voor de Tuchtscho len en de voogdijraden zijn onze mannen zoo goed als niet gekend. Hier en daar één. In heel Zeeland één. In Den Haag geen een. De lijst is voor het Christ.-hislorisch deel der natie een kaakslag. En om er nu van onze redactie jiog iels aan toe te voegen: In sommige stre ken des lands, waar de Regeering een of meer Katholieken benoemde, heeft zij met kennelijke zorg er voor gewaakt, dat geen „ultramontanen" werden aangesteld. Men weet wal dit zeggen wil. Zoo kan een liberaal Ministerie bijna alleen onder de liberalen mannen vinden die bekwaam waren om benoemd te worden. De oude geschiedenis. De kinderen van christelijken huize, zegt „de Maasbode" worden weder voor een grool deel toevertrouwd aan liberaal regime, liberale paedagogen on liberale tuchtmeesters, zonder dat wij zeggenschap daarin hebben, ja op veel plaatsen zelfs geweerd worden, waar wij rechtens moes-" ten zitten. Daaromis onzerzijds dubbele waak zaamheid noodig, teneinde dit kwaad eenigzins te neutraliseeren. Dit geschiede door scherp toezicht en controle, uit te oefenen door alle Chris tenmannen, die met. deze tuchtscholen en voogdijraden iets uitslaande hebben, in- schuldige nog gevonden zou worden, mom pelde ik binnensmonds: Zoek den schul dige daar, waar de voordeden der misdaad worden genoten. Zoo zacht had .ik echter niet gesproken of de dame verstond mij: hare oogen schitterden en' £ij behoefde mij. niet te zeggen, wien ook zij vöcn- den dader hield. Een oogenblik hevig opgewonden,- scheen zij te willen spreken, maar spoe dig daarop keerde haar bedaardheid temg, en na nog eenige beleefde woorden ge wisseld te hebben, verliet ik haaf. Noch tans wist ik nu zeker, dat mijn vermoeden word gedeeld. Kleine oorzaken, groote gevolgen! Twee dagen later moest ik naar een bal en miste bij het kleeden een knoopje voor mijn col ik nam een vaas van de schouw, waarin ik van alles, bewaarde, schudde ze op de tafel leeg en bemerkte tusschen allerlei snuisterijen een in vieren gevouwen blad papier. Nieuwsgierig deed ik het open en zag lange rijen cijfers, maar plotseling dui zelde ik, toon mijn oog viel op het eind-.» cijfer. Dat was juist het bedrag der verdwe-, nen som gelds, en dit papier bevatte de nummers der bankbiljetten, die de borg stelling voor Jean Goutier uitmaakten. Welk een vondst I Ik had echter geen Lijd tot nadenken, stak het kostbare stuk bij mij en begaf me naar de onder-prefectuur, waar ik dien avond intusschen een ver van pleizierige gast .was. Verstrooid dwaalde ik door de zalen, toen ik- in een der kamers dri Gran deau zag kaartspelen. Hij' verloor: zijn 'X,*

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1