Van onze Eilanden Uit Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMENGD NIEUWS. KERKNIEUWS. Onderwijs. BURGERLIJKE STAND. Ingezonden stukken. Scheepsberichten. Laafsfe Berichten. Marktberichten. Af. sC&'. ■!/r Nu moge het waar zijn, dat 't al niel minder kan, dan erkennen de hooge waar de van hel moeizaam* werk, 'twelk reli gieuzen in zake onderwijs in onze Wesl verrichten, toch is een waardeerende uil spraak van die zijde te zeldzaam, dan dal zij de moeite van 't bewaren niet waard zou zijn. Werd nog niet in den jongste» onder wijsstrijd van de daken verkondigd het oude bakersprookje, dal de godsdienst en inzonderheid de Roomsche Kerk het volk dom wil houden? En ziedaar nu weer eens een onpartij dige erkenning, afgedwongen door bedie naren dierzelfdo Kerk, die moeiten noch zorgen sparen in een oord, w a a r d e wereldlijkeoverheid tol nog toe zelf b ij n a, niets voor onder w ij s en opvoeding deed. TWEEDE KAMER. Bij de installatie der Staatscommissie van de grondwetsherziening heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken enne toe spraak gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Regeering de toestemming der le den om in de Staatscommissie zitting to nemen niet opvat als een bewijs, dat zij zich met de door de regeering voorgeno men wijziging van de kiesbevoegdheid bij voorbaat vereenigt, waaromtrent de Re geering reeds voorstellen toebereidt. 11.'t mandaat der Commissie strekt zich alleen uil tot onderzoek van de wenschelijkheid van verandering in de grondwetsartikelen over kiesbevoegdheid in den zin van vol ledige vrijheid van den gewonen wetgever. Al wenscht de "Regeering liet. verder ter rein van onderzoek der Commissie niet af te bakenen;«forn verwacht zjj, dat de be raadslagingen en Voorstellen der Commis sie hoofdzakelijk zullen bepaald zijn tol de Eerste Kamer, de vereischlen voor de benoembaarheid harer leden, het kiesrecht voor de Eerste Kamer en de ontbindbaar heid der 'Provinciale Staten. Dan mei hel toekennen van hel recht van amendement aan de Eerste Kamer, evenredige vertegen woordiging, verdeeling van het rijk in kies districten, zittingsduur der leden van de Ststen-Generaal, schadeloosstelling voor de leden der Statcn-Generaal, vereeniging van het lidmaatschap van de Kamers mei an dere ambten of bedieningen. De Regee ring dringt ten slotte op bespoediging van den arbeid der Commissie aan. (Per telegraaf.) GOES. Op den toren onzer in aanbouw zijnde R.-K. kerk is de vervaarlijk groole hal aangebracht. Het gevaarlijk „karweitje" om het kruis en den haan op de spits Ie brengen had gisteren zonder ongelukken plaats. Voor de alhier te stichten afdeeling van de vereeniging „Voor eer en Deugd" gaven zich tot heden 63 leden op. Mo gen nog velen volgen. MIDDELBURG Gistermorgen, omstreeks kwart voor twaalf, ontstond een felle bin nenbrand ten huize van J. F. S„ op den Beenhouwerssingel alhier, doordat de vlam in een pot met vet sloeg. Boven de kachel waren ettelijke goede ren te drogen gehangen, welke dadelijk in laaie stonden, zoodat hulp der brand spuit noodig was. Hoewel veel brandschade is aangericht, dekt verzekering alles. Donderdag vierde de heer Luleijn. directeur der Nederlandse he Bank alhier zijn 50-jarige echtvereeniging. Dat het echt paar aller achting geniet, bleek, daar in de slraat hunner woning van alle huizen de driekleur wapperde. Tal van bloemen werden hun, evenals andere blijken van belangstelling aangeboden. Het bosluur der Kalh. Soc. Actie, af deeling Middelburg, is samengesteld als volgt: Geestelijk adviseur de Weieerw. Heer J. W. M. v. d. Bom; leden van hel 'comité zijnE. van Mervennee, Presi dent, E. Peek, F. Larsen, VV. (lovers, .1. Hoorjkamp, .1. Leijdekker, T. Keulen, M. Warnou, J. Bokelaar, A. Mes, B. Miert. VLISSINGEN. Vrouw C. V., gehuwd mei K. H., die vóór een drie weken ernstige brandwonden bekwam en naar het gast huis werd overgebracht, is aan de gevolgen overleden, Wij kunnen nader melden dal de plannen voor bel openen van een nieuwen stoomvaartdienst van een der noordelijke Engelsche havens naar Viissingen, uit gaan van de „Lancashire Yorkshire Railway Compagny". Een vertegenwoor diger van deze maatschappij, de heer J. Bowling, heeft hier ter stede reeds ver toefd tot het nemen van voorbereidende maatregelen in verband met deze plannen. De booten zouden wekelijks tweemaal van en naar Engeland varen. (V. C.) De locomotieven van de stoomtram MiddelburgViissingen zullen zoodanig verbeterd worden, dat hel machine-perso neel tegen weer en wind beveiligd wordl. Zij zullen geheel dicht worden gemaakt met de noodige kijkgaten. De rails van de stoomtram Walche ren liggen nu tol kort onder deze ge meente. Men is thans reeds tot aan de watergang genaderd. De aarden baan is echter nog niet in orde. Vooral op de laaggelegen weide vlak bij de voorma lige ijsbaan moet heel wat grond bijge bracht worden. •x GRAVENPOLDER. In de raadsverga dering op heden waren 6 leden aanwezig, afwezig dhr. S. Paul. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen van de vorige ver gadering werden eenige ingekomen stuk ken medegedeeld, welke voor kennisge ving werden aangenomen. Eene wijziging in de begrooting voor 1906, waarbij het bedrag geene verandering onderging, werd goedgekeurd. Alsnu kwam aan de orde de rekening van tiet Burgerlijk Armbe stuur over 1904. Deze werd vastgesteld in ontvang op f2930.725 en in uitgaaf op 12932.53, alzoo mei een nadeelig saldo van I 1.805. 14e begrooting van dat middel over 1906 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 3299.505 met een post voor onvoorzien van f 660.90. Wegens perio dieke al treding is herbenoemd lol lid van hel Buigerlijk Armbestuur, dhr. A. Nijsse. Nog werd medegedeeld, dat dhr. J. Butijn als lid van dat bestuur had bedankt en dat eene aanbeveling daarvoor was ingekomen bestaande in J. Butijn Jr. en .1. .1. Oranje en dat li. Al. Remijn onlslag had gevraagd als bode der brandweer. In de 2 laatste vacatures zal in eene volgende vergade ring worden voorzien. SCHOBE. Gisteravond omstreeks 9 uur werd op de hoislede van den heer J. Wondergem alhier brand ontdekt in een hooiberg nabij de hofstede. Met eigen mid delen was men het gevaar spoedig mees- Ier. Het was een hoeveelheid die verkocht was en heden per spoor zou verzonden worden. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. N1SSE. Door de rijkspolitie van Hein- kenszand is proces-verbaal opgemaakt legen iemand uil deze gemeente, wegens het zich loeëigenen van suikerbieten, die op hel veld lagen. - Voor de vacante betrekking van ge meente-veldwachter alhier hebben zich niet minder dan dertig sollicitanten aan gemeld. En dal op een tractement van 415 gulden. 1ERSEKE. In de Raadsvergadering van gisterenavond waar afwezig waren de hee- ren Polderman, de Schipper en Van der Burght, werden voor kennisgeving aange- men lo. eene dankbetuiging van het Hoofd comité van de feestviering op 31 Aug. voor de aan haar verleende subsidie ad (40; 2o. de goedkeuring van hoeren Ge deputeerde Staten van bel Raadsbesluit van 5 Gel. jl. tot de vaststelling van een presentiegeld voor de Raadsleden. Voorls werd een Raadsbesluit van dien- zeilden datum tot regeling der jaarwedden van bel onderwijzend personeel zoodanig gewijzigd, dat daaruit nu ook blijkt dal aan gehuwde onderwijzers eene tegemoet koming in de huishuur wordt toegekend ad f 50 per jaar. Door eene misstelling in het vorige raadsbesluit was deze bepaling ver vallen verklaard, welke misstelling nu ver beterd werd. Daarna werd artikel 10 der verordening op de heffing van straalbelasting ver plaatst naar de verordening op de invorde ring dier belasting en in art. 7 der hef fingsverordening werd ingelascht dat land bouwschuren en stallingen van vee slechts dan vrij zullen zijn van de belasting, als ze niel gevestigd zijn in gebouwen die tegelijk gebezigd worden voor woning. Op een adres van de afdeeling Krab- bendijke van het. Ned. Onderw. genoot schap, verzoekende verzekering tegen ziekte van de in dienst zijnde onderwij zers, werd afwijzend beschikt. Wel vond hel Dag. bestuur do premie ad f 5 laag gesteld, doch anderszins wer den bepalingen daarin gevonden, die nood zaakten afwijzend te beschikken. Afschrijving van schoolgeld werd ver leend aan L. Adnaanse f 5.60 en .1. Prins I 2.40. Idem van Hoofd, omslag aan G. G. Gijben f 23.03'/,>. Tol lid der commissie tot wering van schoolverzuim in de plaats van W. Bom, die voor zijne benoeming had bedankl, werd benoemd het Raadslid S. Muller. Tot. leden van het Burg. oi' Algemeen Armbestuur werden herbenoemd de hee- ren J. Al. v. (leveren en J. Duijnkerke. Alede kwamen op de aanbeveling voor de hceren I'. v. Boven en J. Weststrate Mz. Tol leden der Nieuwjaarscommissie werden aangewezen de lieeren 1). Schip per, Hartoog, A. E. Saner, M. Wos- dorp en S. Muller. Een suppletoir kohier voor de honden belasting werd vastgesteld op 18 honden, lol een totaal bedrag van f 42. Hel suppletoir kohier van schoolgeld op f 3035. Bij de rondvraag betreurt de heer 1). Schipper het, dat in de Kerkhoekstraat wat betreft hel gedeelte van A. Boone tol hij de woning van Goense geen goot is aangebrachter blijft nu water op de straat staan. De voorzitter zegt voorziening toe. De heer Sauer wenscht meerdere tijds ruimte tusschen de verzending der Itaads- briefjes en de vergadering. Ook daarin zal, zoo mogelijk worden voorzien. Daarna gaat de vergadering over in ge heim comité ter behandeling van reclames Hoofd, omslag. HE1NKENSZAND. Ook hier heeft een landbouwer een paar hectaren aardappels Ier beschikking gesteld aan de liefheb bers, die ze zelf uit den grond willen halen. De aardappels waren den eigenaar wegens den slechten smaak, den moeielij- ken oogst, door 't natte weer en het slechte beschot niet waard ze voor hemzelf Ie laten rooien. Er waren enkele liefhebbers, die zich de moeite getroostten. KWABF.XRAMME. Alhier circuleert een request, door eenige voorname burgers on derteekend, dat opgezonden zal worden aan hel gemeentebestuur met verzoek me de te werken om te Kwadendamme een postkantoor geplaatst te krijgen in hel be lang van neringdoenden. WEAIELDINGE. Door Ged. Staten is op verzoek van eenige landbouwers alhier be sloten tot wederopzegging ontheffing le verleeuen van hel verbod in 1, voor wat betreft de wegen, welke voorkomen in de liggers der wegen en voetpaden in de gemeenten Wemeldinge en Kapelle, zoodal die wegen mogen worden bereden met twee aan elkander gekoppelde onbe laden voertuigen, mits alsdan de onder stellen stevig aan elkaar verbonden zijn. In Zeeland kwamen gedurende de af- geloopeu week, van 1 tol en met 7 de zer, 8 gevallen voor van besmettelijke ziek te. Twee van febris typhoidea, 1 te Drei- schor en 's Heer Arendskerke; drie van roodvonk, 1 le Kruiningen, Sas van Gent en Wolphaartsdijkdrie van diphtherilus, 1 le Nieuwerkerk, 'O. en W. Souburg en losterland. ZAAAISLAG. Ten gevolge zijner benoe ming lol Directeur-Geneesheer van het Sa- lorium le Laag-Soeren, gaal Dr. J. AI. Hartman alhier mei 1 Januari a.s. deze gemeen le verlaten. 14e aanvoer van suikerbieten aan het „Hellegat" is zoo goed als geëindigd. Blijven de wegen bruikbaar, dan zullen er nog enkele gemeten geleverd worden, die anders naar andere laadplaatsen zul len gaan. Zoowel voor de „lTnion" als voor de Coöperatieve is (lil jaar de aanvoer be langrijk grooter geweest dan in 1904. De verwachting is, dal hier nog maar zeer enkele jaren zal geladen worden, daar „het Gat" steeds meer dichtslibt, zoodat de tijd van inpoldering mei rassehe schre den nadert. SAS VAN GENT. Alhier is, toen er me! fakkellicht aan de in aanbouw zijnde nieuwe brug werd gewerkt, een monteur van de duizelingwekkende hoogte geval len. llij kwam beneden in hel slijk terecht. Aanstonds werd hij in de directiekeet ge bracht, waar hij voorloopig verbonden werd. Per brancard vervoerde men den ongelukkige naar zijn logement. Door de groole spiegclfabriek is in hel vijftal jaren van haar heslaan eene groole ruimte gevuld mei haar opgestuwd afgewerkt zand en vindt zij daardoor steeds meer moeite met haar walerloozing. Alen is nu begonnen met een stevigen dijk te leggen op cenigen afstand van het door liaar zand opgehoogde terrein, en krijgt men alzoo '11 flink bassin, van waar uit met duikers het water in het kanaal zal geleid worden. HULST. Deze gemeente is bezocht door enkele Belgische hoeren, die een onder zoek kwamen instellen naar de moge lijkheid om deze gemeente eleetrisch le ver lichten. (Al. Ut.) Met ingang van 9 dezer zal alhier een rijkstelephoonkantoor voor het alge meen verkeer worden opengesteld. De diensturen op werkdagen zijn van 7.30 voorm. tot 12.30 nam., van 1.30 lot 3 nam. en van 4.30 tot 7.30 nam. (Green- wichtijd.) Op Zon- en feestdagen geen dienst. OSSEXISSE. Als een bewijs, (lat er al hier geen watergebrek is, kan dienen, dat de aangekondigde oefening met de brandspuit voor onbepaalden lijd is moe ien uitgesteld worden om reden het oefe ningsterrein door het vele water niet kan gebruikt worden. Als iets dat nog wel niet zal zijn voorgevallen, kan worden gemeld, dat, ter wijl iemand met de eene hand piano zal te spelen en de andere geopend op de knie had liggen, er een duif naar hem toekwam en in do geopende hand een ei legde aldus meldt men ons. De varkenshouders zijn hier tegen woordig zeer bevreesd voor hun beestjes, en niet zonder reden. Aanhoudend hoort men, dat zeer zware varkens en ook zoo genaamde loopvarkens, plotseling of na een korte ongesteldheid, dood gevonden worden. Was men al voornemens, om re den er niet veel aardappels 'zijn, de dieren vroeger te slachten dan naar gewoonte, door deze sterfgevallen wordl dit door velen nog verhaast 0111 zich voor moge lijke schade, door zulk een geval veroor zaakt, le behoeden. TERNEUZEN. Ter kennis van belang hebbenden wordl gebracht, dal teil be hoeve van de uitvoering van werkzaam heden aan den draaipijler van de nieuwe spoorwegbrug te Sluiskil, het kanaal van Gent naar Temeuzen gedurende hoogstens drie elmalen tol een meier onder kanaal- peil wordt afgelaten. Te 's Gravenhage zag deze week 's nachts te een uur een tramkoetsier, toen hij van de stallen naar zijn woning terug keerde, plotseling een in 't wit gekleeden man, op bloote voeten in pantoffels, met uitgestrekte handen en starende oogen over straal gaan. Het bleek een slaapwandelaar, die, aan liet toezichl zijner huisgenoolen ontsnapt, in nachtgewaad op straat was verzeild geraakt. De conducteur nam den man onder den arm en bracht hem naar hel naastbijzijnde politiebureau, waar hij door doelmatige ja-handeling lol vol bewustzijn werd terug gebracht. Negen „dappere" Leidschc studenten drongen Woensdagmorgen te 5 uur den tuin van het R.-K. pensionaat te Loos- duinen binnen, vernielden eenige ruiten en maakten kabaal. 14e zusters luidden de bel, waarop van alle kanten hulp kwam opdagen. Met vereende krachten werden de „dapperen" in de politiecachots opge sloten, een hunner raakte hierbij aan hel hoofd verwond. Te Groningen woont in een steeg een echtpaar dal, naar beweerd wordl, veel misbruik maakt van sterken drank; vooral de vrouw. Deze werd Dinsdagochtend door haar man dood op den zolder gevonden met een jeneverflesch in de nabijheid. E r g e r 1 ij kemish a n d e 1 i n g. Onder dit opschrift vermeldde (le (4.", dal te Ballonen een zonderlinge dame, mej. B. F., die daar ecu buitengoed bewoont, een achttienjarig meisje reeds sedert De cember 1904 opgesloten heelt gehouden in een kamer, die hel kind al dien lijd niel verlaten heeft, zoodal zij in de erger lijkste vervuiling leetiie. Van een gunstige gelegenheid zou het meisje gebruik ge maakt hebben om te ontvluchten, ofschoon ze van honger en uitpuiling bijna niel loo ped kon. Alej. B. E. is des nachts dooi de marechaussee uil Deventer gearresteerd en de officier van justitie heeft termen ge vonden tol hare gevankelijke overbrenging naar Zulphen. De 60-jarige Giovanni Prina, een land- houwer, woonde in hot dorpje Alenaggio in Italië mei zijn vrouw en zijn twee vol wassen zoons. Sinds lang was er twist in hel gezin, omdat de vader den zoons niet den vrijen gang wilde laten in de uitoefe ning van hun vak. Sedert het laatst van Augustus verdween Giovanni Prina spoor loos en zijn familie meende, dal hij in een afgrond gestort was. Er werd van politiewege on begrijpelijkerwijze geen on derzoek naar hem ingesteld Dezer dagen bekende de oudste zoon aan een schipper, dal hij zijn vader gedood en hel lijk, in een zak genaaid, in het meer geworpen had. De lage waterstand van liet meer deed gevaar ontslaan voor ont dekking en de ontaarde zoon vroeg daarom den schipper naar den zak le zoeken en dien in dieper water te brengen. De schip- por gaf eciiler de politie kennis van hel feil. Toen (leze kwam om Rieeavdo govan gen le nemen, had de dader reeds de wijk genomen naar Zwitserland. Gisteren was hel juist twee jaar geleden, dat Z. D. H. Atgr. A. J. Gallier, door den Paus tol bisschop van Haarlem benoemd werd. Geslaagd le Breda voor hel examen in de vrije en orde-oefeningen der gymna stiek Fa. Koolo le Krabbendijke en Joha- Wesldorp te lerseke, leerlingen der R. L. te Goes. Gisteren slaagden te Breda voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de da mes Af. A. Bijlo, F. Dronkers en Dekker, allen van Middelburg. GOES. Gehuwd 9, Theophilus de Bock 22 j. jm. en Jacomina Cooman 30 j jd. MIDDELBURG. Ondertrouwd: Brood- man, 21 j. jm. en E. Geervliet, 19 j. jd. J. Coppoolse, 32 j. jm. en E. de Bokx, 27 j. jd.AI. van Mecrem, 24 j. jm. en J. Ingelse, 21 j. jd. BevallenP. Bezuidenhuize, gel), van Kruiningen, d.; \Y. Leijnse, goh. Valkier, d'.J. A. Leijnse, gel). Vogel, d.AI. F. c'. van Woerkens, goh. Dierecx, d.\V. H. AVenlzel, geb. Graveslein, d. OverledenJ. Vermeulen, 39 j., man van Al. Kuyper; L. Hollebraudse, 76 j.. weduwe van A. de Broekerl. Van 310 ,Nov. IERSEKE. Geboren; 2, Hendrik Johan nes, z. v. Leendert Bal en Maria Riekse; 7, Jan Cornells, z. v. Pieter Verwijs en Maria Yooijs; 8, Andries, z. v. Pieler Ver schuur» en Anthonia Slager. Overleden: 4, Sophia Cornelia Meijaard, 64 j., echtgenoote van Johannes van Veen. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij langs dezen weg een open lijke aanklacht in te dienen tegen het Ge meentebestuur van Heinkcnszand, dat zich niet ontziet op de schandelijkste en meest roekelooze wijze om te springen met de belangen der gemeentenaren, en aan zijn williteur niet alleen liet eigendom, maar ook hel leven der bewoners te wagen. Ik doel .Man op den verregaand schan delijken Toestand, waarin zich de weg be vindt "ten Zuiden van het dorp, in de richting van 's Heerenhoek. Reeds zijn er, gelijk mij bekend is, klachten bij het Ge meentebestuur ingediend, doch zij stuiten af op den onwil, om in "dezen handelend oj) te treden. Vrage: zijn er geen hoogerc autoriteiten, die een onwillig gemeentebe- stuur kunnen dwingen tot hel nemen van maatregelen in hel belang der openbare veiligheid en van het publiek verkeer? Een inwoner van Hcinkenszand. VLISSINGEN. Naar wij vernemen is aan de Kon. Mij. „de Schelde" alhier opge dragen het houwen van machines en ke iels voor enkele op Hollandsche werven in aanbouw zijnde stoomschepen. - De onderzeesche torpedobool heeft op de rcede weder duikproeven gehouden, en deze moeten alleszins voldaan heb ben. Ook de vereischte vaart werd hij deze proeven verkregen. MIDDELBURG. Gisteren geraakte aan de Tiirlkade een 6-jarig knaapje al spe lend le water. De heer A., leeraar aan de Ambachtsschool, sprong gekleed Ie wa ter en mocht het genoegen smaken het ventje behouden op den kant te brengen. Op de steenbakkerij op den Nieuw- landsehen weg is een werkman door eene, omvallende partij sleenen ernstig aan oen zijner armen verwond. Dr. Van Berlekom verleende de eerste hulp. VLISSINGEN. Door dikken mist kwam de nacht-mailhooi „Prins Hendrik" heden morgen pas om 7 uren op de ha ven. De facultatieve Hollandsche maii- Irein heelt dus niet geloopen, en werden passagiers en post voor Holland mei den gewonen sneltrein van 7 uur vervoerd. RILLAND. Uil een arbeidersgezin met 5 jongens, waarvan 4 reeds een vrij nom- mer trokken hij de nationale militie, trok lieden de jongsle ook een vrij nommer. De hedenmorgen gehouden raadsver gadering werd door allo leden bijgewoond. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Na afloop hiervan werd het suppletoir kohier van den hoofdelijken "omslag en dat van de hondenbelasting opgemaakt. Vervolgons kwam ter tafel een verzoek van den heer Francois om wegens ziekte verlof le mo gen hebben tot 1 .Maart 1906, met behoud van het volle tractement. Burg. en AA'eth. stelden voor dhr. Fran cois verlof te geven tot den gevraagden datum, doch niet met behoud van het volle, doch van het halve traktement. Bij na alle leden betreurden de wijze waarop adressant hel verzoek had gedaan (hij be riep zich op art. 26 der wet op hel L. O.) overtuigd dal zij waren, dat zij al het mogelijke hadden gedaan in het belang van den onderwijzer. Waar adressant reeds 6 maanden het volte traktement ge niet en nu ook nog bijna zes maanden nog het halve zal genieten, werd liet voor stel van B. en met algemeene stemmen aangenomen, zoodat genoemde heer tot 1 Maart 1906 verlof krijgt en het halve Irak lemenl. Daar er te Rilland slechts één en le Balh drie personen zich voor hel herha- lingsonderwijs hadden aangegeven, stel den B. en AV. voor het herhalingsonder wijs te Balh te doen geven, welk voorslel mei algemeene stemmen werd aangeno men. Tot onderwijzer daarin werd be noemd dhr. AI. Petri, hoofd der school le Balh. LONDEN. Een particulier telegram aan de „Times" meldt heden uil Petersburg: Gisteren stonden geheele wijken te Kroon stad in vlammen, waaronder het markt plein. De matrozen der oorlogsschepen bombardeerden de kozakken en de forten, het kon te Petersburg gehoord worden, ze werden door werklieden geholpen. De oor zaak was de weigering der autoriteiten om de pischen lol vermindering van dienst tijd in overweging te nemen. De „Londen Times" verneemt, dat tot de zelfstandig heid van Polen is besloten, de argrarische beweging breidt zich uit. De Peterburg- sche verbondenen deden eene oproeping, lol alle medeburgers gericht, om losban digheden legen joden en intellectueelen krachtig legen te gaan. Aan de muiterij te Kroonstad namen de ekwipages van alle schepen deel en ook de instructie- school; 's nachts brak brand uil op ver scheidene plaatsen; gisterenavond trokken duizenden matrozen met witte vlaggen door de straten. MIDDELBURG, 9 Nov. Ter graanmarkt was lieden redelijke aan voer: de handel was niet willig; witte- boonen, rogge en kroonerwten werden schoorvoetend iets hooger betaald. De noteering is: Nieuwe tarwe f7.25a f7.50, rogge f 6 25, zomer gerst f510, witte boonen f15 50 a f 15.75, ronde bruine boonen f 13.75 tot f14.lange dito f 11. a f 11,50, kroonerwten f 10 75 a f 11.paardeboonen f 7.50 alles per mud. Boter f0,58 a f'0,64 per halve kilo. Eieren f7.50 per 100 stuks. VLISSINGEN, 10 Nov. 1905. Boter f 1,30 a fl,50 per kilo. Eieren f7,a fOrper 104 stuks. ZIERIKZEE, 9 Nov. 1905. Boter f0,62' a f0,75 per pond. Kipeiereu f 1,25 a f2, Kleine eieren f 0,de 25 stuk»'

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2