Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. No. 181. Dinsdag 6 November 1905. Eerste Jaargang. FEUILLETON. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. OOSTERBAAN LE COINTRE, De Kinderwetten. Kinderliefde. UIT DE PERS. him meat dpi Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: -< G O E S. o— Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. a De invoering dezer wetten, die door iedereen zal worden toegejuicht, zal plaats hebben op 1 December eerstkomende. Door deze wetten zal het lot der arme kleinen zeer verbeterd worden. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat kinderen in de ouderlijke woning een on dragelijk levenslot hebben, dat ze worden opgeleid voor bedelarij en schandelijk door de ouders worden geëxploiteerd. Hoevele ouders en voogden zijn niet nalatig in de opvoeding van de aan hunne zorg toevertrouwde kinderen. Tegenover plichtvergeten ouders en voogden moeten de kinderen worden in bescherming genomen. Dit wordt beoogd door de zg. Kinderwet ten, die bevatten: wijzigingen in de rege ling der ouderlijke macht en voogdij, met name de ontheffing en ontzetting uit de ouderlijke macht; wijzigingen in de bepa lingen omtrent de strafrechtspleging ten opzichte van jeugdige personen en de re geling der dwangopvoeding in rijksopvoe dingsgestichten en tuchtscholen. In deze wetten liggen dus besloten be palingen voor verwaarloosde én misdadige jeugd. Onlangs zijn nu ook de voogdijraden in gesteld, die bijzonder ten taak hebben een wakend oog te houden over de minder jarigen (kinderen beneden de 2 1 jaar). Niet alleen kunnen deze lichamen die nen tot het geven van advies, maar ze kunnen ook handelend optreden door bij den rechter een verzoek tot ontheffing of ontzetting uit de ouderlijke macht in te dienen. Tot nu toe was die ontzetting zeer be perkt: Ze was slechts mogelijk, wanneer de ouders om een of ander misdrijf ver oordeeld waren. Nu zal die ontzetting kunnen plaats vinden op de volgende gronden (Slot.) De roovers verwijderden zich vlug, slo pen van boomstam tot boomstam, glipten door het struikgewas en kropen door het lange gras. Weldra verscheen Jean. De bandieten lieten hem naderen. Vervolgens te gelijkertijd overeind springend, om ringden zij hem, wierpen zich op hem en rukten hem omver. De jonkman ver dedigde zich niet; hij liét zijne handen en voeten binden met een glimlach van vertrouwen, alsof hij de zaak meer voor een grap beschouwde. Maar toen hij zag, dat de roovers een prop naar zijn mond brachten, ontstelde hij plotseling en pro testeerde hij uit alle macht. „Steekt mij geen prop in den mond, wijl ik immers niemand ter hulp roep! Gij ziet wel, dat ik oTIgewapend ben en mij niet verzet: ik ben gekomen om mei Kadoc te spreken, hem te overreden en hem tot ons terug te brengen. Wanneer hij zal weten, wie ik ben, zal hij1 het u bitter doen berouwen, dat'gij mij mishandeld hebt. Zich bewust, dat hij zich slecht uit drukte, wilde hij er nog veel andere zaken aan toevoegen, maar de ontroering bracht zijn gedachten iu Verwarring, en bovendien werd er hem de tijd niet toe gelaten. Wijl hij zich gedwee had laten binden, kon hij zich niet verdedigen, en de prop weTd hem nu tusschen de tanden geduwd, voor dat hij' nog had uitgesproken. lo. misbruik van de ouderlijke macht of grove verwaarloozing van de verplich ting tot onderhoud en opvoeding van een of meer kinderen; 2o. slecht levensgedrag; 3o. onherroepelijke veroordeeling we gens het opzettelijk deelnemen aan eenig misdrijf met een aan zijn gezag onderwor pen minderjarige 4o. onherroepelijke veroordeeliug we gens eenig misdrijf, omschreven in de titels XIII e. a., van het Wetboek van Strafrecht, gepleegd tegen een aan zijn macht onderworpen minderjarige 5o. onherroepelijke veroordeeling tot een vrijheidsstraf van twee jaren of langer. Wanneer nu de ouders uit hun ouder lijke macht zijn ontzet, dan zorgt voorlaan de Staat voor een voogd door óf die voog dijschap aan den voogdijraad op te dragen, óf aan een gesticht, ofwel aan een pa r- ti cu 1 i e r. Die gestichten staan onder toezicht, van den voogdijraad en in sommige gevallen kunnen de ouders verplicht worden naar vermogen bij te dragen in de opvoeding- kosten. Voor de misdadige jeugd zijn mil dere bepalingen geschapen. Tot het kind zijn 16e jaar heeft bereikt kan de rechter het met een berisping naar zijn ouders terugzenden. Ook kennen deze wetten de provi sion e e 1 e veroordeeling, d. w. z., dat bij een misdrijf van ernstigen aard het kind na zijn 21ste jaar tot het ondergaan der straf kan verwezen worden. In plaats van de gevangenissen zullen nu tuchtscholen de misdadige jeugd opne men, waar getracht zal worden de verbe tering der jeugd te bevorderen, en door onderwijs en handenarbeid de jonge mis dadigers als geschikte en gezonde lidmaten in de maatschappij terug te voeren. Het kan dan niet anders, o! de Kinder wetten zullen ons land ten zegen zijn. III. Spoedig hadden de bandieten, den pijn boom bereikt en wierpen zij den gevan gene op het gras aan de voeten van Kadoc. „Hij heeft je iets te zeggen", merkte een der bandieten met een rauw gegrinnik op. „En het schijnt dat je, na hem ge hoord te hebben, als je zult weten, wie hij1 is, het ons terdeeg zult inpeperen, hem mishandeld te hebben!" „Dat staat gelijk met te erkennen, dat hij een spion is!" bromden verscheiden anderen. „Hij komt waarschijnlijk je geld aanbieden om naar den vijand over te loopen". Die woorden werden gevolgd door een la.ng dreigend, woedend gebrom. De hoofd man had nog slechts weinig gezag over die bandieten; hij wist, dat zijn kame raden erg wantrouwig waren, elk oogen- blik bereid tot opstand en zelfs tot wraak bij de minste verdenking van vlucht of van verraad. Hij1 begreep het gevaar, dat de ondoordachte praatjes van den gevan gene hem deden loopen. Was het inder daad niet de een of andere sluwe stille verklikker, die in last had hem een blaam op te werpen en daardoor verwarring in zijn bende te brengen? Met gebogen hoofd overwoog Kadoc wat hem te doen stond, zich niet zonder eeni- gen angst afvragend, hoe hij' den slech ten indruk door de insinuatie van dezen onbekende op den geest van zijh mannen zou wegnemen. Doch die aarzeling heb bende opgemerkt, boog een der bandieten zich diep en van omlaag de gelaatsuit- „Voor eer en deugd". Het kan wellicht zijn nut hebben, in dien wij hier nogmaals in het kort de statuten van bovengenoemde Vereeniging omschrijven. Vooraf willen wij opmerken, dat geen strenge bepaling van leeftijd is gemaakt om lid te kunnen worden. De leden verplichten zich lo. zonder wettige redenen geen on zedige boeken of schriften of liederen te koopen of lezen, en in twijfel het oordeel in te winnen van een vroom en kundig man 2o. geen enkel boek te koopen in win kels, waar slechte lectuur wordt uitge stald; 3o. geen enkel boek te koopen aan de boekenkasten der stations, tenzij men stel lig wete, dat de boeken, tijdschriften, cou ranten, die men aan deze boekenkasten koopt, op zedelijk gebied goed zijn, ,of althans geen gevaar bieden aa,n den jeug digen lezer. Hieronder wordt begrepen: a. Geen steun te verleenen aan cou ranten, die, hetzij in hun berichten, hetzij in hun advertenties de onzedelijkheid be vorderen b. geen boeken te betrekken uit biblio theken, waarvan men weet, dat zij ook slechte boeken bevatten. 4o. naar beste krachten te bestrijden het circuleeren van slechte gravuren, pren ten, geïllustreerde boeken, prentbriefkaar ten of andere dingen, die onder zedelijk opzicht ongeoorloofd of gevaarlijk zijn; 5o. streng de winkels te vermijden, waar zulke zaken aan het raam zijn uit gestald of waar zij ook zonder die uit stalling in den handel verkrijgbaar zijn 6o. alle huizen, gezelschappen en per sonen en partijen te vermijden, die op het punt van zedelijkheid te slechter of ver dachter faam bekend staan, óf waarvan men weet, dat zij-, door nachtelijke bras- serijen tot ongeoorloofde dingen voeren. drukking van den hoofdman bespiedend, sprak hij op denzelfden toon van achter- dochtigen spot: „Ik zal dezen jongen boer van zijn prop ontdoen, niet waar, Kadoc? Je dient toch te weten, wie hij is, en wat hij te zeggen heeft. Als onze tegenwoordigheid je hin dert, zullen wij ons verwijderen. Misschien is zijn aanbod wel waard, dat je ons los laat of verkoopt 1" Met een ruk het hoofd opheffend, trot seerde Kadoc de op hem gerichte woeste blikken en gebood aanstonds beslist: „Blijft allen hier! Ik ken dien man niet, en ik wil ,hem niet aanhooren. Ik ver bied hem de prop uit den mond te nemen 1 Bindt hem vast aan dien boom daar vóór mij. Gij zult dan zien, hoe ik spionnen ontvang!" Grinnekend van vreugde haastten de bandieten zich den jonkman aan den aaii- geduiden boom vast te snoeren. Vervol gens gingen zij1- ter zijde, terwijl hun hoofd man zijn pistool laadde, het richtte en met zeker oog mikte. Op dit oogenblik schudde Jean wanhopig zijn hoofd om de prop te doen vallen, en geheel zijn lichaam verwrong zich krampachtig, om zijn boei en te verbreken. Maar de prop smoorde zijn wanhoopskreet, en de banden drongen in zijn vleesch zonder los te worden. In zijh bleek gelaat drukten de wijd geopende oogen een zoo groote smart en ontzetting uit, dat de bandieten losbarstten in een duivelsch gelach. Een schot maakte een einde aan hun vroolijkheid. Jean was ge troffen aan den rechter elleboog. Andere geladen pistolen werden overgereikt aan Moge zeide Mgr. van de Ven de Hemel deze schoone en veelbelovende Vereeniging zegenen in ruime mate met zijn rijkste zegeningen. Moge zij ingang vinden bij de jeugd in wijde kringen. Mogen velen lust gevoelen om te ijveren in onbezweken moed en onvermoeibare kracht en met verbazende snelheid de leden der Vereeniging tot een ontzaglijk getal doen stijgen. „Hot doet weldadig aan, te midden van de vele kerkgenootschappen, sek ten, vereenigingen, enz., waarvan de leden door verschillende leerstellingen, die, uitvindingen van Kamergeleerden, veelal met de leer van Christus niets te maken hebben, verdeeld, elkaar ver ketteren, twisten over het ware ge loof, zich als de Farizeërs weleer, uit verkorenen noemen en meer onstichte lijke dingen begaan; het doet weldadig aan, zeggen we, te midden van al die combinaties er ten minste één te ont moeten, die voor al het andere de chris telijke liefde en de praktijk beoefent en daardoor wellicht nader tot Jezus staat dan alle andere". Met deze woorden prijst de „Goesche Courant" het Leger des Heils. „Fijn gevoel in het ontzien van de denk beelden van anderen is ook lang niet algemeen", zou prof. Holwèrda zeggen. Maar wij vestigen de aandacht op de wijze waarop die aanbeveling in boven staande woorden wordt ingeleid. Van de „vele kerkgenootschappen, sek ten, vereenigingen, enz." wordt de Kath. Kerk niet uitgesloten; ook van de leer stellingen der Kath. Kerk wordt dus ge zegd, dat het uitvindingen zijn van Kamer geleerden en dat zoo, dat zij veelal met de leer van Christus niets te maken hebben. Het schijnt wel, dat de redactie van de „Goesche Courant", de zending heeft om uit te maken, wat al of niet behoort tot de leer van Christus. Kadoc, en nog drie schoten knalden. Lijk kleurig en bloedend bezwijmde de gevan gene in zijn boeien; beide armen en bee- nen waren door kogels verbrijzeld. IV. „Thans, nu gij- weet, welke ontvangst ik aan de spionnen bereid, hoop ik, dat gij meer vertrouwen in mij zult stellen", sprak Kadoc, zich tot zijn mannen wen dend. Een algemeene juichkreet, was het antwoord. „Maakt dien man los", gebood Kadoc, „en neemt hem de prop uit den mond. En nu, zeker, dat hij mijn antwoord niet aan de zijnen zal kunnen overbrengen, noch zelfs zal terugkeeren naar de plaats, van waar hij, gekomen is, luistert allen terzelfder tijd als ik naar 'tgeen hij te zeggen heeft. Misschien is het voor onze veiligheid van belang, dat hij spreke". Men maakte Jean los, en rukte hem de prop uit den mond, waarna men het roer- looze, stervende lichaam tegen een rots legde. Hem naderend, vroeg Kadoc: „Wat hadt gij mij te zeggen?" Jeau antwoordde niet. „Zeg ten minste, wie je bent". Jean sidderde, zijn lippen bewogen zich, een flikkering vertoonde- zich in zijn oogen. Eén woord, de kiem van wroeging in de ziel van (ten bandiet werpend, kon den jonkman wreken over den aan hem gepleegden gruwel. Maar de ziel van den jonkman was goedertieren en edelmoedig. Een onbeschrijfelijke droefheid omsluierde zijn oogen. Hij bedacht, dal de openbaring •a,*: •*- Toch twijfelen wij hier aan: want Mr. van Houten zeide, da-t liberalen zich ni^t -g ophouden met elkanders meeningen ten aanzien van geloofszaken. Als zij dit niet doen, met elkanders meening', dan zal er hun al heel weinig aan gelegen zijn, te- welen, wat de meeningen 'ziju van anderen die zich niet tot de liberalen rekenen. Wij betwijfelen dan ook, o£ de redactie van genoemd blad wel ooit een ernstige studie heeft gemaakt van de leerstellingen der Katholieke Kerk. VergTssoit'wij ons. op dit punt, dan houden wij ons beleefd aanbevolen, van haar te vernemen, welke leerstelling der Katholieke Kerk .een<ï ujj- vinding is Van Kamergeleerden. De Katholieke lezers van dat blad mo gen intusschen overwegen ,of zij steun kunnen verleenen aan bladen, die zoo spreken over het heiligste wat zij hebben, hun schat des geloofs. Splinteren Balk. „Het Volk" van 29 Oct. bevat een plaat, waarop een dikke kapitalist de hand eens dagbladredacteurs vast houdt, en schrijft er boven„De Vrijheid der burger lijke pers" en er onder: „Opgedragen aan de Redactie van „De Telegraaf" en de „Oprechte Haarlemmer". Je moet maar durven. Maar meer durf zou Hahn (de teekenaar) getoond heb ben, wanneer hij den kapitalist de ge- laatstrekken van den heer VV i b a u t (voor- zitter van de S. D. A. P.) gegeven had, en in de redactie-stoel den heer P. L. Tak had doen plaats nemen, bezig met een artikel te schrijven om op te wekken,, steun aan de Amsterdamsche uifgeslotenen -" te geven. Durf hadde hij ook getoond,. wannee# hiji Bebel ge teekend had, de zes. Vorwilrts- -«. redacteuren uit het Redactie-bureau weg jagende. Ziet, dan was 'twel passend geweest, daar boven te schrijven„De Vrijheid der Socialistische Pers", en er onder: „op gedragen aan den heer P. L. T a k ;#tw. a aan de Redactie van de „Vorwarts?"- al te afschuwelijk zou zijn. En voor de eer der Kadocs, in een hoogste uiting van liefde voor zijn beul, en in een gevoel van de innigste teederheid voor zijn moe'- der, wilde hij, -dat niemand weten zou, dat de vader zijn zoon had gedood. Jean bleef stom. Den dood nabij' voelend, uit vrees dat hij onbewust, in het ijlen van den dood strijd, ondanks zich-zelven het geheim zou mompelen, dat zijn beklemden ademtocht trilde, sloot de larme jongen met al de kracht, die hem restte, weder zijn lippeny: - om zijn laatste reuteling te smortSrlltEn Kadoc, ziende, dat Jean zieltoogde, gaf een teeken aan de anderen, om hem niet meer te kwellen. Hij keek den ongelukkige aan zonder te begrijpen. Evenwel iets ver hevens vermoedend in, ,dat naamloos mede lijden in den blik van den stervende, beef de hij, als ware hij zelf door de kilheid van den doodstrijd aangegrepen. Daarop ging hij: haastig heen en zijn mannen volgden hem, het lijk voor de wol ven achterlatend. En uit zijn weer geopenden mond seheen de arme doode in de diepte der wouden en naar de onmetelijkheid van den hemel te ademen zijn groolsch zwijgen van vrede en vergeving.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1