Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 4 November 1905 van de BUITENLAND. GEMENGD NIEÜWS. RÉCHT ZAKE N, RUSLAND. Het einde der Revolutie? Maandagavond laat is een keizerlijk ma nifest verschenen van den volgenden in houd „Wij, Nikolaas II, bij (lods genade kei zer en alleenheerscher aller Ruslanden; tsaar van Polen; grootvorst van Finland, enz. enz. verklaren aan alle onze trouwe onderdanen, dat de troebelen en de opwin ding in onze hoofdsteden en in talrijke andere plaatsen van ons rijk ons hart met groolen en smartelijkeu rouw vervul len. Het geluk van den Russischen mo narch is onverbreekbaar verbonden met het geluk van zijn volk; de smart van liet volk is de smart van zijn vorst. „Uit de tegenwoordige onlusten kan een diep nationaal verval en bedreiging van de onaantastbaarheid en eenheid van ons rijk ontstaan. De hooge ons door onze roe ping als heerschar opgelegde plicht dringt ons om met al onze zinnen en al onze kracht ons in te spannen om do beëindi ging van deze voor den slaat zoo gevaar lijke troebelen te verhaasten. „Nadat wij de daarvoor in aanmerking komende overheden hebben gelast maatre gelen t© treffen om een eind te maken aan de betoogingen van rustverstoring, uitspattingen en geweldpleging, opdat vreedzame lieden, die slechts rustig hun plicht willen vervullen, bescherming ge nieten, hebben wij de noodzakelijkheid in gezien om eenheid te brengen in het re- gceringsstelsel, teneinde met goed gevolg algemeene maatregelen door te zetten, die heslemd zijn het openbare leven tot kalmte te brengen. „Wij leggen daartoe de regeering den plicht op als volgt onzen onverze-ttelij- ken wil ten uitvoer brengen „lo. De bevolking de onwankelbare grondslagen der burgerlijke vrijheid te ver- leenen, die berust op de werkelijke on schendbaarheid van den persoon en de vrijheid van geweten, van het Woord en de drukpers, van vereeniging en verga dering „2o. Zonder de vroeger bevolen ver kiezingen voor de rijksdoema uit te stel len, voor zoover de korte vóór het bijeen komen der Doema nog overblijvende tijd het toelaat, die klassen der bevolking tot deelneming aan de verkiezingen op te roe- peil, die tot nu toe geheel van het kies recht zijn verstoken, waarbij dan de ver dere ontwikkeling van het beginsel van algemeen stemrecht wordt overgelaten aan de beslissing der'onlangs ingestelde wet gevende macht; „3o. Als onherroepelijken regel vast te stellen, dat geen wet kracht kan krijgen zonder de goedkeuring van de Rijksdoema en dat aan de gekozenen des vólks 'de mogelijkheid gewaarborgd wordt van wer kelijke deelname aan de controle over de wettigheid van de handelingen 'der 'door ons benoemde overheden. „Wij doen een beroep op alle trouwe zonen van Rusland om hun plicht, jegens het vaderland indachtig te zijn en na af loop dezer troebelen en onlusten te hel pen om samen met ons al hun krachteu Ie geven voor het herstel der rust en van den vrede op onzen geboortegrond. „Gegeven te Peterhof den 1730 Octo ber in het elfde jaar onzer regeerïng. N i k o 1 aas." Een historisch oogenblik voor het Rus sische rijk was het Maandagavond, toen de tsaar het manifest, waarin hij gedeel telijk afstand doet van zijn autocratisch bestuur, onderteekende. Een historisch oogenblikmaar voorloopig alleen op het papier. Op het oogenblik heerseht er in het tsarenrijk een toestand van gewel dige onzekerheid. Witte is dezen zomer de groole man voor Rusland geweesl, die het met eere uit netelige vredesonderhandelingen heefl te voorschijn doen komen en zijn riatio- nalen Irots heeft gered en Witte is nu weer de man, die zijn vaderland vermoe delijk van een onmetelijke ramp heeft ge red. Uit de telegrammen blijkt dunkt ons, duidelijk, dat Witte den stoot heeft ge geven lot het zeker belangwekkende staats stuk, dat keizer Nikolaas Maandagavond laat op Peterhof heeft uitgevaardigd en dat op het papier heel ver gaat Als niet alle teekenen bedriegen ook telegrammen van. Woensdagavond wijzen er op zal de regeering nog door de afkondiging van een algemeene straffe loosheid de kroon zetten op de reeds toe gestane volksvrijheden. Het heet dal. de Tsaar binnenkort be kend zal maken dal hij van zijn titel van „alleenheerscher" afstand zal doen en alleen dien van „keizer van alle Rus landen" voeren. Te Odessa heerseht nog volslagen a- narchie. De stad bevindt zich in handen van honderden schelmen, die gemeene zaak maken met de politie en de voor naamste straten doorloope® vlaggen mei hel portret van den Tsaar en heiligenbeel den dragende-, onder het zingen van natio nale liederen, terwijl zij alles, wat hun in den weg komt, verbrijzelen. Vele win kels en huizen zijn verwoes't; de kantoren van een radicale courant zijn geplunderd. De bevolking verkeert in een staat van pa niek; zij' durft haar huizen niet te verlaten. Er wordt den geheelen dag geschoten. Ambulance wagens komen onophoudelijk voorbij met dooden en gewonden. De zg. geestdrift en dankbaarheid voor 't manifest verminderen nu mot den dag en de reactionairen komen aan de winnende hand, hetgeen zich vooral openbaart in nieuwe daden van bloedig geweld, en hel blijkt, dat de toestand bitter weinig is verbeterd door het groote „offer" dat de Tsaar aan zijn autocratisch gevoel heefl gebracht. FRANKRIJK. In de „Echo de Paris", schrijft de Fran- sehe correspondent van „de Tijd", trek ken sinds eenigen tijd zeer de aandacht een reeks artikelen, onderteekend Paul Ac ker, en gewijd aan de verdediging der mirakelen van Lourdes. Zoo juist kocht ik hel laatste nummer van dit blad. De schrijver steekt daarin den draak met de talloozen, die we! aan spiritisme, tafel dans en 'voorspellingen van kaartlegsters gelooven, maar weigeren de bovennatuur lijkheid der wonderen van Lourdes aan te nemen. „Wij gelooven aan alle mogelijke zonder linge verschijnselen van spiritisme en oc cultisme, schrijft hij. Wij gelooven aan somnabulen, aan vrouwen die de kaart leggen, den horoscoop trekken of' de toe komst lezen uit de lijnen onzer hand. Dr. de Rochas toont ons een photografie, waarop wij een kleinen draaiendeii nevel zien afgebeeld, hij verzekert ons, dat dit de ziel van een m-ensch is, die hij ge- pholografeerd heeft en „liet astrale li chaam" noemt en wij gelooven het. Hij stelt ons een medium voor, dat verslag doet. van verschillende levensvormen, waaronder het zegt op deze aarde te heb ben rondgewandeld, en een beschrijving geeft van de vele evolutieperioden, waar in het zich ontwikkeld heeft, en wij glimlachen niet. Maar wij willen in geen geval gelooven dat ier genezingen plaats hebben, die het menschelijk verstand te boven gaan en in wier verklaring de we tenschap te kort schiet. „Maar weet men wel, dat er misschien in geheel Frankrijk geen kliniek bestaal, zoo openbaar en zoo nauwgezet gecon troleerd als. de „miraculeuze kliniek" van Lourdes? Het geneeskundig bureau, in 1882 gesticht en ingericht, is open voor allen, voor vrienden -en tegenstanders. On der leiding van de doctoren Boissarie en Cox worden daar de certificaten onder zocht, die de genezen zieken medebren gen van de geneesheeren, welke hun be handeld hebben; daar ook worden de ge- uezenen opnieuw onderzocht en wordt van hun plotseling herstel, zoo dit op waar heid blijkt te berusten, procesverbaal op gemaakt. Maar eerst als de genezing dooi den tijd wordt bevesligd, wordt zij onder de mirakuleuze gevallen medegeteld. „Niets geschiedt in het verborgene, alles onder het oog der controle. In 15 jaar lijds hebben 2.712 geneesheeren in dit bu reau waarnemingen gedaan; liet waren deels Flans chen, deels vreemdelingen, deels chirurgen, directeuren van hospita len, maar ook litteratoren, journalisten, kunstenaars, menschen die meerendeels Lourdes vijandig gezind waren. Toen Emi- le Zola in 1892 naar Lourdes ging, heeft men de deur van het geneeskundig bu reau wagewijd voor hem opengezet. Aan een redacteur van 'de Temps" verklaarde hij„Ik heb lammen zien opstaan en wan delen." Sinds 1858 zijn 2.1S36 genezingen geconstateerd. Toch gaan wij voort aan somnabulen Ie gelooven, maar niet aan de mirakelen van Lourdes!" ZWITSERLAND. Te Genèvo is een ernstig geval van cor ruptie aan liet licht gekomen. Het bewijs is geleverd, dat de Peuple de Genève, liet orgaan der socialisten to Genève, zich heeft laten omkoopen door den directeur van de kurzaal aldaar. In die zaal werd hot Röszlispel gespoeld, en daartegen werd een campagne gevoerd door de conserva tieve organen en aanvankelijk ook door de Peuple de Genève. Later evenwel zweeg dit blad over het spelen in de kurzaal, en naar nu door getuigenverklaringen is vastgesteld geworden, ontving het voor dit zwijgen van den directeur der kur zaal jaarlijks 1500 francs. In naam was deze som voor advertenties bestemdde kosten voor advertenties hadden evenwel hoogstens 300 francs bedragen. Aan den „on verantwoordelijken" administrateur van de Peuple is door den directeur van de kurzaal G000 francs uitbetaald. Hoogst ergerlijk is do handelwijze van hel sociaal-democratische orgaan, dat de pretentie heeft mee te werken aan de ver betering van de maatschappelijke orde. De Peuple schijnt er trouwens over het geheel zonderlinge praktijken op na te houden. Zoo is ook de onthulling gedaan, dat er, als het btail loterij-advertenties had, twee oplagen van hetzelfde nummer werden gedrukt. In de eene, bestemd voor het. adverteeronde publiek, kwamen in het redactioneele gedeelte kleine aanbevelin gen van de geadverteerde loterijen te staan; in de andere, die onder de oogen zou komen van de meer scrupuleuse parlij- genooten, werden die aanbevelingen weg gelaten. Als een merkwaardigheid vertelt de Zutph Ot dat er zich onder de Dinxperlosche lotelingen een bevond, die noch den naam van zijn vader, noch dien zijner moeder, noch zijn eigen voornamen wist, en even min den datum zijner geboorte. Te Oirschot bracht het elfjarig zoontje van een landbouwer een zak graan naai den molen en ging daar met den molenaar naar boven. Bij het nederdalen had de knaap het ongeluk over een zak te strui kelen en door een lnik te vallen. Bewus teloos en hevig gekneusd werd hij opge nomen en bij den molenaar binnengedra gen. Na een paar dagen van smartelijk lijden is de knaap aan de gevolgen be zweken. Gisteravond is zekere Wolfs, meubel maker, werkzaam aan de stoommeubelfa- briek van de firma Van Nijnatten en Zoon, te 's-Hertogenboech, een oppassend jong- mensch, op de Kruisstraat aldaar onverhoeds en zonder dat hij daartoe eenige aanleiding gaf, door een paar personen aangevallen, geschopt en geslagen, zoodat men hem meer dood dan levend naar het gasthuis moest vervoeren. Men vreest, dat het hoofd inwendig zwaar beleedigd zal zijn, en stelt zich niet anders voor, dan dat de dood zal volgen. De vermoedelijke daders zijn bekend ze worden thans gezocht en bebooren tot de beruchte personen van Den Bosch. Een jonge dame, die op een fiets een helling in Leicestershire afreed, verloor de beheersching over haar wiel. Zij vloog de helling af, en toen er plotseling een koe op den weg verscheen, botste ze daar te gen aan met het ongelukkig gevolg dat haar schedel door een van de horens van het dier doorboord werd. Een wonderpaard. De „N. Arnh. Ct." had in een barer laatste nummers een bericht, waarin vermeld werd, dat Arnhem een wereld-natuurwonder had we len machtig te worden. Zij schreef: „Een wonderpaard". In het Centraal- gebouw wordt thans tentoongesteld het uit Engeland aangevoerde paard „Biejana", wonderlijk inderdaad door een uitzakking van den rug, waarvan een verbreeding van den buik hét gevolg schijnt te zijn. Hot dier, dat aldus niet als een toonbeeld van schoone proporties kan doorgaan, is zeer mak en overigens niet leelijk. Wal de oorzaak van de misvorming is, schijnt, niet bekend. Men zegt dat het reeds erg oude beest hard gewerkt heeft en daartoe ook nu nog wel in staat is". Dit lezende, schrijft het „Nieuws voor Veenendaal" meenden wij1 er eerst op te antwoorden, dat te Veenendaal als sinds langen lijd zulk een „wonderpaard" zijn werk op den openharen weg deed, in dienst van den vrachtrijder J. Verhoef. Doch veel vermakelijker is liet, het volgende er op le doen hooren: Toen Vrijdag jl. eenige Veenendalers te Arnhem waren, werd hun oen biljet in de hand gestopt, inhoudende de uitnoodiging om toch te gaan zien en Ic bewonderen het wonderpaard „Bieja na", expresselijk uit Engeland aange voerd 1 enz. Liefhebbers en kenners van paarden als onze Veenendalers waren, wil den zij1 dat „toonbeeld van niet schoone proporties" toch ook wel eens gaan zien, en wat zagen ze Het oude, afgewerkte paard mei. den diepen zadel rug van Verhoef I Maar zoodra zij' va.il hunne kennis aan dat beest hadden doen blijken, en 'I paard zelf door een vrien delijk gehinnik deed bemerken, dat het zijn oude mede-ingezetenen had herkend, kwam de impressario van 'I; wereldwon der spoedig tusschenbeiden, met verzoek om 't geheim van het wonder niet open baar te maken. Nu, daarvoor waren ze wel te vinden, en zoo 'staan nu nog de inwoners van Gelderland's hoofdstad vol verbazing te turen naar de Engelsche rari teit, of te wel den- ouden doorgezakten knol van Verhoef, dien hij te Arnhem ver kocht had voor de slachtbankMaar toch slim van den Arnhemsehen kooper, om er eerst nog een wonderdier van te maken. En gelukkig voor de bekijkers, dat het. zoo mak was! Moordaanslag. Men meldl uit Scheveningen Een politie-agent, hier dienst doende, doch te 's Gravenhage wonende, heeft. een. moordaanslag' op zijn vrouw gepleegd, welke echter niet gelukt is. Het feit moet zich aldus hebben loege- dragen. De pólitie-agent v. d. M„ wonende in de Maasstraat te -'s Gravenhage, keerde een dezer avonden na afloop van zijn diensl te Scheveningen, waar hij1 'gedeta cheerd is, naar zijn woning terug. Thuis gekomen, vond hij vrouw noc'h kinderen, terwijl ook het middagmaal niet gereed was. Toen verwisselde hij de uniform te gen burgerkleeding en ging uit. Om streeks 9 uur 's avonds kwam hij terug zeer onder den invloed van gebruikten sterken drank, maar vrouw en kinderen waren nog niet thuis. Kort daarna even wel kwam de vrouw thuis, er ontstond tusschen man en vrouw een hoogloopende- twist over haar niet thuis zijn en het niet gereed maken van het maal. De man ging ten slotte aan tafel zitten, schijnbaar in onverschillige houding, maar plotseling stond hij op en haalde zijn geladen revolver uit zijn uniformjas. Bij het in orde brengen van dat wapen, waar van de haan in rust stond, viel at reeds een schot. De vrouw nam daarop de vlucht, maar toen loste de man twee scho ten op: z'n vrouw, zonder haar te treffen. De kogels kwamen terecht in de deuren van de woningen der overburen. De agent wierp de revolver -in het privaat en ging toen de straat op. Den volgenden ochtend werd hij gearresteerd en thans is hij ter beschikking van de justitie gesteld. De revolver is hij het openbreken van het privaat gevonden. Aan het Centraalstation te Amsterdam is Dinsdagavond een ongeluk gebeurd. De korporaal Helmers van het Indische leger wilde naar Haarlem vertrekken, doch had plaats genomen in een verkeerden trein. Op het laatste oogenölik bemerkte hij zijne vergissing, en trachtte nog op de treeplank te springen van den vertrekkenden Ilaar- lemschen trein. Hij viel en kreeg eenige wagons over zich heen. Naar het Binnen- Gasthuis gebracht is hij daar spoedig over leden. i Een welgestelde weduwe te Parijs, me vrouw Corbièr-es, is het slachtoffer ge worden van een brutalen diefstal. Eenige dagen geleden kreeg zij een telegram, waarin haar gevraagd werd zich dadelijk naai- -een bloedverwant te begeven, daar deze ernstig ziek was. Mevrouw C. ver trok onmiddellijk. Nauwelijks had zij ech ter hare hielen gelicht, of voor hare wo ning stond -een rijtuig stil, waaruit een net gekleed heer stapte. Deze schelde en zeide tegen hel. dienstmeisje, dal mevrouw C. hem uilgenoodigd had. Hij veinsde zeer verrast te zijn, dat zij niet thuis was, doch verzocht de dienstbode tenminste zijn kof fer zoolang in huis te mogen zetten, dan zou hij onderwijl kamers in een hotel bespreken. Zoo gezegd zoo gedaan. De meid vond den koffer wel een beetje zwaar, maar met eenige moeite werd hij naar binnen geloodst. Den volgenden dag kwam mevrouw Corbières terug. Tot haar schrik ontwaarde zij toen, dal verschil lende kostbare juweelen en andere voor werpen van waarde, lot. een gezamenlijk bedrag van dertig duizend gulden, verdwe nen waren. Blijkbaar had de zware koffer een kameraad van den zoogenaamden logé in zich verborgenMen heeft van geen van beidén nog een spoor ontdekt! De Abcssynische generaal Ras Bizanco een gunsteling van Negus Menelik, doodde onlangs zijn vrouw, met. wie hij een paar jaren gehuwd was. Zijn schoonvader eischle nu, op grond van de landswetten, het hoofd van den moordenaar. Deze werd voor een buiten gewone rechtbank gebracht, waarvan de Negus zelf voorzitter was, en ter dood ver oordeeld. De Negus trachtte nog het leven van den schuldigen generaal te reddenmaar er was niets aan te- doen. Den volgenden morgen werd Ras Bizanco uit de gevange nis gehaald en door zijn schoonvader ei genhandig onthoofd. Een hoog ambtenaar van de Weener - spoorwegen is dezer dagen ontvlucht met medeneming van een bedrag van 23.000 kronen, ongeveer 225.000 gulden. Men ver moedde, dat hij de wijk had genomen naar Zwitserland, en werkelijk jieeft men in Zurich eten ontvluchte aangehouden'. De personen, aan wte dat gelukte, hebben daarmee een waar buitenkansje, want er was voor de aanhouding uitgeloofd een som 1000 kronen en 10 pCt. van de som, die nog bij den dief zouden worden ge vonden. Hij bleek nog in het bezit te zijn van 19.000 kronen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Woensdag.zijfl vëroordeeld wegens: straatschenderij1: P. C. v. W., A. J. G., Middelburg, tot. t'0.50 b. s. 1 d. h., H. J. G„ A. C. E. G., Vlissingen,. tot. f 1 b. s. 1 d. li. nachtrumoerR. T. L. s"., vf. v. F. M. R., Vlissingen, tot f2 b. s. 2 d. li.; opgeven van een valschen naam: A. D., Vlissingen, tot fö b. s. 3 d. h. loopen over weiland in de maand Sep tember: K. d. B., H. J. d. J., H. J. S., P. A.. W„ Middelburg, -lol. 10.50 h. s. 1 d. h. loopen over grond -die beplant is.: Q. - B., Middelburg, lot: f0.50 h. s. 1 d. h.;" overtreding leerplichtwet: L. d. R., Vlis singen, II. W., Ritthem, A. M., L. M., - Arnemuiden, tot f2 b. s. 2d. h.; rijden met cene vélocipède zonder licht: J. II. J., A. B., W. P., Middelburg, W. Gj., J. P., Domburg, A. d. N„ Vrouwe'polder, tot f 1 b. s. ld. h. zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorf: J. M., Kleverskerke, toil f lb. s. 1 d. h. rijden met. een rijwiel op een 'wandel weg: J. G. II., Middelburg, tot f0.50 b. s. 1 d. h., L. A., Middelburg, tot fl h. s. 1 d. h.; 's loopen over den keermuur van "het - droogdok: P. B., Sint Laurens, tot t'0.50 b. s. 1 d. h.; noodeloos schreeuwen op de straat: C. M. S„ J. J. S., J. II. F., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.; zijn trekhond niet voorzien .van een aan den halsband bevestigd metalen kenl.ee- ken: S. K., Nieuw- en Sint Joosland, tot fl b. s. 1 d. h.; plaatsnemen op een met een hond'be spannen voertuig: D. D„ Middelburg, J. v. d. V., P. J., Koudekerke, W. B., Oost en West-Souburg, tot. fl b. s. 1 d. h.;' als marskramer zijne waren ten verkoop aanbieden zonder hiervan kennis te heb ben gegeven: II. W. S., N..J. S., Utrecht, tot f 1 b. s. 1 d. h.; zijn hond doen bevinden op den opeh- baren weg, niet vastgehouden aan eea touw of ketting: ,T. W., P. J. A., II. P. D., Vlissingen, tot. fl b. s. 1 d. h.; dronkenschapC. B., W. M., vr. v. A.- A. V., J. P. M„ J. W., Middelburg, A. D.,. Temeuzen, tot. f2 b. s. 2 d. h., C. J. C. B., Oost- en West-Souburg, J. L. D., L. V., Vlissingen, M. G„ Arnemuiden, N. B., Vlissingen, tot f3 b. s. 2 d. li., M. A., C. v. E., Middelburg, tot 5 d. h., K. B., Vlissingen, tot 14 d. h. Ontslagen van rechtsvervolging isW. B. C., Sint Laurens, beklaagd van over- 'treding leerplichtwet. Vrijgesproken zijn: J. W. S., Middelburg, -beklaagd van loopen over grond, die be plant is en J. S., Leeuwarden, Beklaagd van dronkenschap. De rechtbank te Middelburg heeft, heden S. B„ 51 jaar en J. S., 32 jaar, heiden werkman en zonder vaste woon- of ver blijfplaats, thans in hechtenis te Middel burg, wegens landlooperij veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijks-werkinrichling voor den tijd van 3 jaren. Nog werden veroordeeld wegens stroo- perij': 'S. v. 'O., 17 jaar en A. S., 17 jaar, arbeiders te Biezelinge, gemeente Kapelle, ieder tot fl boete, sub. 2 d. hechtenis. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage vor derde 1 maand gevangenisstraf, tegen L. F. te Hulst, beschuldigd van beleediging door een strooibiljet.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 5