Katholiek Orgaan voor de £eeuwsche Eilanden. No. 130. Zaterdag J November 1905. Eerste Jaargang. FEUILLETON. BINNENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, OOSTERBAAN LE COINTRE, G O E S. 4- Brieven van een Oud-Journalist. Kinderliefde. Van onze Eilanden Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. jH>Onnementspri)s: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) —.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: ftdvertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Orootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berejeend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Voor het op te richten Kerkje te Barjer-Compascuum. N. N. Uit dankbaarheid en om nieuwen zegen, ter eere van den gelukzaligen GerarduS Majellaf 3.50. Naar aanleiding van eene opmerking in een mijner voorgaande brieven, hebt gij, geachte redacteur, mij gevraagd, of ik voor algemeen kiesrecht was. Zie hier mijn be reidwillig antwoord, eenigszlns toegelicht, maarzoo kort mogelijk, want 5k erken gaarne de gegrondheid der aanmer kingen van „uw abonné", onlangs geuit in uw blad. Ik heb in bedoelden Brief zoo ter loops alleen gezegd, dat ik van algemeen kies recht, nat.:ur.ijk alt'jd e n'geimate beperkt, niet afkeerig hen, waarmede ik te kennen willen geven dat, wanneer te avond of morgen tot deze hervorming defi nitief werd besloten, de schrik mij nog niet op het lijf zou vallen. Ik wil er bij voegen, dat het huismanskies- r e c h t, een .algemeen kiesrecht van ge zinshoofden, onder alle beperkingen mijne voorkeur hebben zou. Indien er dus van liefde voor 't algemeen kiesrecht bij mij sprake wezen kan, dan is zij voorzeker van weinig minder platonischen aard dan die van de antirevolutionaire partij, welker proeve van huismanskiesrecht dit zij er bij gevoegd naar aanleiding eener aan merking van „De Zeeuw" zoo lang commissoriaal blijft. Ik moet ook beken nen, dat ik van den beginne zeer nieuws gierig ben geweest, tot welken leeftijd die proeve zou afdalen en of zij 't kiesrecht ook verleenen zou aan het vrouwelijk ge zinshoofd, 'wel te Verstaan 'weduwe, niet de echtgenoote, van wie ter kenschetsing van hare onhebbelijkheid wel eens gezegd wordt, dat zij zeker mannelijk kleedingstuk draagt. Hierbij wil ik echter nog opmerken, dat het vrouwelijk kiesrecht, hetwelk reeds bestaat in Nieuw-Zeeland, in sommige Sta ten der Noord-Amerikaansche Republiek en zelfs in eenige districten van Rusland en waar „het zoo goed gaat", in 't alge- Op zekeren avond staarde vrouw Ka- doc, aan den haard gezeten, meewarig naar haar zoon, die even droef te moede was geworden als zij zelve. „Je waart zoo edelmoedig, Jean, om, in plaats van met de andere jongens uit te gaan, bij mij te blijven," sprak ze. „Zonder jou, Jean, zou ik zeker van smart en ellende zijn omgekomen. Maar ik be grijp, hoe zwaar je kinderlijke liefde nu op je weegt, en ik gevoel, dat de teeder- heid van een oude moeder, verteerd door verdriet van het verleden, je jong hart, vervuld van hoop voor de toekomst, niet meer kan voldoen." „Beklaag mij niet, moeder, want ik voel me gelukkig, dat u hij me bent. Als ik soms zucht en mijmer, meen dan niet, dat gij mij tot last zijt; integendeel, mijn eenig leed is, dat vader niet meer leeft, om ons leed te deelen. Ik zou de kracht hebben en hij de ervaring: alles hier zou zooveel beter wezen. En ik zou genoeg moed en rechtschapenheid toonen, om u beiden trotsch op me te doen zijn. En dan ook, nu er geen gebrek is in huis, zou ik, u onder vaders bescherming la tende, met de andere jonge kerels optrek ken tegen de roovers in het bosch, die meen beschouwd geen uitvinding is van onzen modernen lijd. Want uit de ge schiedenis kunnen wij weten, dat. het reeds bestond in de Middeneeuwen voor dorps- en stedelijke belangen. En om nu (ge ziet weer, dat oude men- schen voor 't geen zij te zeggen hebben zoo maar niet met de deur in huis kunnen vallen) om nu op mijn a propos te komen, ik koester geen vrees voor algemeen kies recht, wel te verstaan beperkt omdat ik in landen, waar '1 inge voerd is, daarvan geen zóó nadeelige ge volgen bespeur, om er voor terug te schrikken. In België waren in 1892 van de 6069'32 inwoners slechts 136777 kie zers. Na de invoering van 't algemeen kies recht, kwamen r op de 6,693 810 inwoners 1.472.988. Hier zij herinnerd, dat alle par tijen, de socialistische niet uitgezonderd, tot het meervoudig stemrecht hebben medegewerkt. Deze kiesrechtuitbreiding kwam bij' de eerstvolgende verkiezing ten voordeele van de Katholieke partij, ten nadeele van de liberale: de eerste ver wierf 112 zetels, de liberale behield er slechts 12. De socialistische veroverde 32 zetels. Bij de verkiezingen in 1900 daalde 't aantal Katholieke Kamerleden tot 86, en behield de Kath. partij nog eene meer derheid van 20 stemmen. Zij heeft zich deze vermindering best getroost op grond, dat eene parlementaire meerheid ook te groot wezen kan. In Zwitserland hebben de socialisten 1.1. Zondag een flinke ne derlaag geleden en vele zetels verloren. In Duitschland, wel is waar, zijn stemmen in de laatste jaren opgegaan, om het af te schaffen; het Kath. Centrum wil hier niets van weten. In Baden, waar het pas is ingevoerd, heeft het bij eerstvolgende verkiezingen in dit jaar de Kath. partij bij de eerste stemmingen reeds een paar zetels doen winnen en geeft het voor de herstemmin gen geen gering uitzicht op andere nog. In Hongarije wordt 't door de regeering voor bereid ook als een middel om de overheer- sching van het magnatendom te kunnen fnuiken. Men zal wellicht willen wijzen op de eiken dag vermeteler worden." Moeder Kadoc verbleekte en sidderde. „Jij moet niet gaan vechten tegen de roovers in het bosch, mijn zoon," sprak ze op zonderling ernstigen toon. „God mo ge dat toelaten aan anderen, aan jou ver biedt. Hij het." „Gij schertst, moeder," zei de jonkman; „waarom zou God mij verbieden, wat Hij aan anderen veroorlooft? Zoo ik, evenals zij, nog mijn vader had, om u en ons eigendom te beschermen, dan zou ik mij al bij hen hebben gevoegd. Maar maak u niet bezorgd, moeder: omdat ik geen va der meer heb, zal ik u niet verlaten." En toen de oude vrouw daardoor was gerustgesteld, hernam Jean zacht: „Al lang heb ik er naar verlangd, te weten hoe vader stierf. Ik was destijds, ofschoon nog heel jong, in betrekking in di stad, toen u mij schreef, dat vader dood was. Van dien dag af heb ik nooit iets naders van vader vernomen. Ik heb nooit u of iemand anders durven onder vragen, uit vrees van een pas gesloten wonde weer te openen. Maar nu zijn er al heel wat jaren verloopen, en als het u niet te pijnlijk valt, vertel me dan eens, moeder, hoe mijn arme vader gestorven is." De oude Vendeesche werd nog bleeker dan ze al was, en haar sidderen duurde langer. Zij aarzelde nog. Evenwel haar treurige toestanden in sommige landen met algemeen kiesrecht, bijv. Spanje, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Ik ant woord, dat 't niet voldoende is te consta- teeron, dat twee verschijnselen tegelij kertijd bestaan, maar dat tevens 'teftu- saal-verband tusschen die verschijnselen moet aangetoond, tusschen alg. kiesrecht en de politieke, sociale of moreele cor ruptie. Zou, als ik vragen mag, bijv. in Frankrijk de politieke toestand bij een be perkt. census-kiesrecht beter zijn Of in de Vereenigde Staten, indien de laagste klasse der tegenwoordige stemgerechtigden 't kiesrecht verloren, terwijl de stemmen- koopers en dito makelaars bleven? Wij, ouderen van dagen, hebben poli tiek bederf gekend in landen en tijden, toen 't kiesrecht nog zeer beperkt was. Onder het zeer beperkt kiesrecht heeft :men in Engeland eene wet tegen corrup tie moeten maken. Het bestaan van Staatkundig bederf of van socialen achteruitgang in een land met alg. kiesrecht bewijst hoogstens dit: dal 'talg. kiesrecht niet een algencesmid- del is tegen alle mogelijke kwalen. Doch welk ernstig mensch beweert zulks? En bij 't opsporen van de oorzaken of bron nen van Staatkundige en maatschappelijke kwalen, zal men zijn onderzoek in den regel moeten beginnen in die klassen, welke ook bij 't meest beperkt kiesrecht een overwegenden invloed op 's lands be stuur kunnen uitoefenen. Politieke en so ciale kwalen ontstaan boven in 't Staat kundig en maatschappelijk gebouw. Hier gaat niets van af. Maar het socialistisch gevaar dan? Heusch, ik geloof niet, dat men 't socia lisme met goed gevolg kan bestrijden, door zijn vertegenwoordigers de gelegen heid te benemen, zich in 't Parlement te doen hooren. En is 't niet in verschil lende landen, ook in ons vaderland geble ken, dat 't parlementaire socialisme scheuring in de partij verwekt en deze alzoo verzwakt? Is ook niet in landen met alg. kiesrecht 't aantal socialistische parlementsleden in 'teene verminderd, in het andere stationair gebleven in de laat- volwassen zoon aanziende, begreep ze, ein delijk hem de waarheid te moeten open baren. En zij deed dit met door ontroering gebroken stem „Terwijl je in dienst waart in de stad, Jean, verwelkte mijn schoonheid in ver driet, en ons geld glipte weg tusschen de vingers van je vader. Ten slotte heeft Kadoc me verlaten. Langen tijd heeft hij zich misdragen en rondgezworven, en toen verspreidde ik het gerucht over zijn dood, ten einde me niet meer te behoeven te schamen, als ik van hem sprak. Maar je vader is niet dood, arme JeanIn de streek teruggekeerd, heeft hij zich aangesloten bij de roovers in het bosch. Men beweert zelfs, dat hij die t.uehtelooze lieden tracht te verzamelen en er het bevel over wil voeren. Daarom verbiedt God aan jou, mijn jongen, mee op te trekken tegen die booswichten. Want. dan zou je een strijd aangaan met je vader!" Die onthulling, welke de moeder diep smartte, bracht bij haar zoon een buiten gewone vreugde teweeg. „O, moeder, lieve moeder 1" riep Jean opgetogen uit, „als vader nog leeft, dan wil ik vader ook terugzien I Ik zal hem gaan opzoeken in het bosch, ik zal hem spreken van u, van mij, en ik zal hem zooveel goede en treffende dingen zeggen, dat hij zijn bandieten zal verlaten, om weer bij ons te komen." ste jaren? In Zwitserland zijn den soci alisten wederom zetels ontvallen. En in dien zij er maar één minder zal verliezen, zal 't hieraan toe te schrijven zijn, dat in een district de katholieken haar steunen, evenals dat onlangs in Ba den is geschied ien vroeger hieT, te Lochem, toen de katholieken den socialist Helsdin- gen verkozen, om den liberaal Hesselink v. Suchtelen het voetje te lichten. Daar enboven verwacht ik vast, dat in ons va derland 't socialistisch gevaar door de uit breiding en onder den invloed der Christe lijke Actie, niet weinig nog zal afnemen. Ten slotte verklaar ik, dat 't mijne be doeling niet is geweest, met dit schrij ven propaganda te maken voor 't alge meen kiesrecht; dat ik zelfs om redenen, die ik later misschien zal ontwikkelen, de invoering er van in den eerstkomendon tijd allerminst wenschelijk acht. Ik heb al leen willen toelichten, waarom het, o p zichzelf beschouwd, en afgezien van zekere omstandigheden, mij geen vrees inboezemt. Evenwel deze kwestie is door de tegenwoordige regeering nu eenmaal aan de orde gesteld en ook in de politiek weet men vaak niet., hoe een dubbeltje rollen kan. Ik ben het volko men eens met hetgeen „Hel Centrum" van 9 Sept. 1903 in een hoofdartikel te lezen heeft gegeven: „De Kieswet-van Houten, later technisch herzien door Borgesius, geeft den een te veel, den ander te weinig en laat in elk geval te menigen wensch onbevredigd, om ons ten aanzien van dit vraagstuk voor geruimen tijd rust te schenken. De vigee- rende wet is dan ook onder meer dan een opzicht zoo inconsequent, willekeu rig en bizar, dat men er zich over zou moeten verwonderen, indien het anders ware. Aanneming van het ontwerp-Tak in 1894 zou wellicht gunstiger uitkomsten hebben opgeleverd. Nu blijft het sukkelen en zeuren Onmogelijk acht ik het niet, dat spoe diger dan mij alsnog wenschelijk voorkomt, aan dat „sukkelen en zeuren" een einde wordt gemaakt door de definitieve oplossing van 't algemeen kiesrecht. „Wat 'n dwaasheid, mijn kindHij zal niet naar je luisteren, hij zal je zelfs niet kunnen herkennen, na zooveel jaren van scheiding Jean wilde niet toegeven. „Ik zal me noemen," herhaalde, hij koort- sigdruk, „ik zal hem overreden, ik zal hem verloederen en hem berouwvol bij u terugbrengen. Met hem zal het geluk in onze woning weer binnentreden. Laat mij begaanik heb het volste vertrouwen, ik voel, dat ik slagen zal. En wees niet bang, moeder, dat ik toegevend aan den drang van mijn jeugd, of aan het voor beeld van anderen, met de anderen zal gaan vechten, want ik neem noch mijn jachtgeweer, noch mijn groote zeis, noch zelfs mijn gewonen knuppel mee in het bosch." En in spijt van de beden en smee kingen van zijne moeder, het hart vol van vreugde en hoop, begaf Jean den volgenden dag bij het krieken van den dageraad zich op weg. II. Eene ontmoeting met de andere jonge lieden van het dorp vermijdend, hield Ka- doe's zoon zich niet op om te eten of te drinken, noch zelfs om een oogenblik uit te blazen. Niet voordat hij het kreupel hout van het bosch was binnengegaan, vertraagde hij zijn stap. En daar, in al De Haagsche briefschrijver van de „N. G. Ct." geefl de verzekering, dat de finan- cieele plannen van minister De Meester reeds een vrij vasten vorm hebben aan genomen en dat nog in t' loopend zitting jaar van den minister van Justitie en van zijn ambtgenoot voor Nijverheid zeer ge wichtige voorstellen kunnen worden tege moet gezien op het gebied der verbete ring van ons burgerlijk recht en van de arbeidersverzekering, zoomede met betrek king tot hel openbaar verkeerswezen. De' schr. verneemt nog, dat alle gegeyens zijn verzameld en bewerkt voor een eventuéile wetsvoordracht tot naasting van alle spoorwegen door den 'Slaat. Misschien zal deswege hij de aanstaande hegrootings- debatten reeds volledige zekerheid worden verkregen. In den Militieraad van Zeeland is tot voorzitter benoemd de heer Heyse, tot plaatsvervanger de heer De Bats, beiden leden der Staten; tot lïd de heer L. K. van der Harst, en tot plaatsvervanger de heer B'ogaert, leden van den raad te Mid delburg. Bar baarse h, al b het waar is. In een correspondentie uit Singapore, opgenomen in een der Indische bladen wordt als resultaat van een onderzoek medegedeeld, dat de autoriteiten ep Banka de gewoonte schijnen te hebben, de in de tinmijnen werkende vrije koelies van een I randmerk op den linker schouder te voor zien, indien zij finaal worden afgekeurd, ter vergemakkelijking van de controle op nieuw aangenomeu koelies. Men bevestigt, dat de naam van het Ministerie van waterstaat, handel en nij verheid binnenkort zal worden veranderd in Ministerie van Verkeerswegen. De Koninklijke stall en, De Haagsche briefschrijver van de „N G. Ct." verneemt van welingelichte zijde, dat de veelbesproken post voor den bouw der nieuwe stallen bij het Kon. domein het Loo bij nota van wijziging van het Hoofdstuk^ I zal worden teruggenomen. H. M. de Koningin zou zelve daartoe het verlangen hebben te kennen gegeven GOES. Door den 12-jaiigen P. Brouwer werd Maandag een llesch brandewijn van. de opgewondenheid van een eenvoudige, naïeve ziel, kon Jean zich niet weerhouden uit te roepen: „O, dicht woud, waar verbergt gij mijn vader? Gij houtduif, die over mijn hoofd heenvliegl, boodschap mijn vader, dat zijn zoon hem zoekt! En gij, klein hért, door mijn verschijning' opgejaagd, geleid mij, in plaats van in doodsangst te vluchten, tot aan de schuilplaats van Kadoc!" In een soort van bedwelming bereikte hij het hooge geboomte. Alle hazelaren echter hadden daar evenveel oogen als nootjes, en de eiken hadden er evenveel ooren als eikels. Kadoc, die, in de schaduw van een breeden pijnboom op een rots gezeten," geroofden appelwijn dronk uit denz.lfden beker als zijn rotsgezellen, en zijn mes stak in hetzelfde gestroopte wild, werd weldra door de verkenners van zijn bende kennis gegeven, dat een ongewapende boer waarschijnlijk een spion hel bosch was binnengedrongen. Reeds ziende, hoe de woeste bandieten blikken van wan trouwen met elkander wisselden, gebood hij hun zich in nederlaag te leggen, den men te bespieden, den hoer te overvallen en hem levend vóór hun aanvoerder te brengen. (Slot volgt.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1