s - GOES. t Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. {en - Repareeren. ststraat C 231, Goes. No. 128. Dinsdag 31 October 1905 Eerste Jaargang. rten voorradig Gors, oorten. Goederen, DEKENS, ssen. rbrouwerij „Oe Gans", DER, ZOON, Goes. Verschijnt eiken mAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, OOSTERBAAK LE COINTRE, FE Hereenigd. UIT DE PERS. BUITENLAND. MD IN voor soliede verkocht. [TE en GEBREIDE OEDEREN. f 1,50, f 1,25 f 1,— eu 80 cent. f 1,20, f 1,10, fl.— en 90 cent. nansbroeken in zwart, ge en wit Eng. leer 13,— 50, f?.—f 1,75 en f 1,50. Kken f 3,50, f 3,f 2,5o en f2,— lren pakken vanaf f 14, spakken vanaf f 7,50. met dub. borst f* 1,50. enkele borst fl,25. fl,25, fl.90 en 80 cent. shemden 90, 80, 70 en 65 cent. Lanskemden 70 en 65 cent. rouwenhemden 65 en 60 ct. piden met kant 70 en 65 ct. iborstrokken f 1,50, f1,20 en fl, sverbroeken f 1,20, f 1, 90 en 80 cent. 90, 80, 70, 60 en 50 cent. snbroeken 90, 80, 75 en 70 cent. Inanskousen 90, 80. 60 en 50 cent. van 70 cent tot 22 cent. netjes gemaakt f 3,50, f3,25 en f3,—. f 1—, 95,85 en 80 cent. f 1,40 en f 1,20. f4, Sitsen Dekens in wol ns 55 en 45 cent. ïohlen Syndicaat. baaltje van 50 Kilo, O 50 If 6.- 3.25 1.40 otenmeel, enz. enz. jandbouwkalk. !N. rradig, zoowel voor hand- pillende belangrijke ver- op onzen verbeterden elijk te snijden zonder dat licht en is ook voor het ENS, GRAANBRE- m WEIDE-EGGEN n groote verscheidenheid. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. {Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 Drukkers-Uitgevers: G O E S. c— Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Orootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Wegens den feestdag van Allerheiligen zal ons nummer op Woensdag I Nov. niet ver schijnen, doch op Dinsdag 31 October. H.H. correspondenten en adverteerders ge lieven hiermede rekening te houden. Het is het sociaal-democratisch hoofdor gaan steeds ©en lust, wanneer het door min^ of meer betrouwbare statistieken of voor beelden het bewijs wil geleverd zien, dat in „ltoomsche" streken, meer dan elders, zedenverbastering, criminaliteit, -enz., we lig tieren. Gebeurt in de streken van het „donkere Zuiden" dat Katholiek is, en mogelijk daarom „donker" iels, wat niet in den haak is, men kan er van verzekerd zijn, dat „het Volk" het relaas in kleuren en geuren den volke zal kond doen onder het motto: „onder 'de vleugelen 'der Kerk". In zijn fanatieken godsdiensthaat is het blad gewoon de menschelijke fouten en misslagen in Katholieke streken zijn lezers voor te dragen als waren zij de schuld der Kerk. Daarmede speculeert hel blad op het oordeel der onervarenen, die niet zoo spoe dig de domme eenzijdigheid inzien, waar van zulk een toeleg getuigt. Zoo heeft dan nu „het Volk" uit een lexicon een leerrijk overzicht gekregen over de Criminaliteit in verschillende landen. En daarbij is het blad hoe kan het anders? tot de ontdekking gekomen, dat Rome hel. hoogst© criminaliteitcijfer bereikt I Daargelaten de waarheid der gegevens die wij evenmin als „het Volk" te onzer beschikking hebben (immers lexi con-wijsheid is vaak méér dan oppervlak kige kennis gebleken) moeten wij opkomen tegen de futlooze qualificalie van het or gaan, als zoude dat hooge criminaliteit cijfer „typisch" zijn. Wilde het socialistisch hoofdorgaan het niet als t y p e r e n d kenmerken, dat juist to Rome de criminaliteit hooger ware dan elders, we konden er vrede mee hebben. Maar wat wij „typisch" noemen is, dal „het Volk" de gedragingen der individu- eele personen op die wijze in ver- 72) Ik haalde de twee brieven uit mijn zak want ik had mij nog niet ontkleed en de gevaarlijkste der twee (die van den heer Leavenworth) uitkiezende, kauwde ik hem tot pap en wierp die prop in een hoekde andere echter was besmet met bloed en zells niet do hoop op veiligheid kon mij bewegen, mijn lippen er aan te zetten. Ik was dus wel genoodzaakt mij met den brief in de hand geklemd en het beeld van Hanna nog steeds voor oogen neder te leggen, tot dat de morgen ein delijk aanbrak. Maar met den morgen daagde de hoop. Of de zonneschijn op den muur mij deed denken aan Mario en alles wat ik voor haar zou doen, of dat nu ik eenmaal de werkelijkheid voor mij had, mijne natuur lijke onverschilligheid terugkeerde, weet ik niet te zeggen. Slechts dit weet ik, dat ik kalm en vastberaden opstond en ge heel meester van mij zeiven, waardoor ik nu ook in staat was, omtrent den brief en den sleutel een besluit te nemen. To trachten ze te verbergen ware dwaasheid geweest; veeleer zou ik hen ergens leggen, band brengt met de leer der Kerk In dien zin, dat, indien personen slecht zijn, dit is ondanks de Kerk. Immers, indien hot soc. orgaan eenig begrip hadde van den R. K. Godsdienst, zon net kunnen bevatten, dat juist door de in-toepassing-brenging van de leer van Christus, de menschheid zou gebracht wor den tot hooger peil van zedelijkheid, dat er geen criminaliteit zou bestaan en de gevangenissen zouden ontvolkt zijn 1 En mogelijk is het aan de wetenschappe lijke socialisten niet onbekend, dat door hunne atheïstische theorieën de zedelijk heidsbegrippen minder worden bevorderd en wordt voet gegeven aan de criminali teit! V Theorie en Praktijk. Kinderen arbeid laten verrichten, vin den de Sociaal-Demoeraten iets onge hoords. Zoo lazen wij onlangs nog in een zeker socialistisch Weekbladdat het schande was, om een kind van 10 jaar te gebruiken om pp koeien te wachten; dat het moest verboden zijn om zulke jeugdige kinderen reeds als arbeider op te laten treden. Voor dit laatste valt zeker heel veel te zeggen. Maar wij hegrijpen niet, dat mannen, die dan toch zoo vreeselijk gekant zijn tegen dien kinderarbeid, dat diezelfde mannen zich aan zulke „schandige" dingen schul dig maken. Want wij lezen nu weder in den „Volks banier", dat. een knaapje van 8 jaar „Het Volk" rondbrengt in Gouda. Maar zegt de „Volksbanier" jon gens-exploitatie is ook al eeno uitvinding van kapilalisten, waar sociaaldemocraten vreeselijk tegen te keer gaan zoolang zij knecht zijn. Maar eenmaal patroon vinden zij jongens-exploilalie niet zoo kwaad. De leugen. In den Haagschen raad werd de vorige week bij d© behandeling van de Gemeente- begrooting, een merkwaardige verklaring afgelegd. Namens Burgemeester en Wethouders; waar ieder ze kon zien, in de hoop, dat ze juist daardoor onopgemerkt zouden blij ven. Na den brief in strookjes gescheurd te hebben, rolde ik die op en plaatste ze in een vaas, welke toevallig in de mangelka mer aanwezig was. Vervolgens nam ik den sleutel in de hand en begaf mij naar be neden, met 't doel om hem in 't voorbij gaan in 't slot van de deur der bibliotheek te steken. Maar daar miss Eleonore bijna onmiddellijk achter mij de trap afkwam zag ik hiertoe geen kans. Wel gelukte het mij echter om, zonder dat zij 't bemerkte, hem op de gang der tweede verdieping aan het gas-ornament vast te haken. Hierdoor vrij wat opgelucht begaf ik mij verder naar heneden en trad moediger en kalmer dan ooit de ontbijtkamer binnen. De eerste, die ik er zag was Marie, met bleek gelaat en roodbekreten oogen; en toen bij toeval haar blik den mijne ontmoette, verheugde ik mij! bij de gedachte, dat zij nu de groote moeilijkheid te boven was, en dat eenmaal de lijd zou komen, waarop ik haar zou kunnen mededeelen, dat ik de man was die dat voor haar bewerkt had. Over de ontsteltenis, die nu weldra volg de cn mijn gedrag op dat oogenblik en later, behoef ik hier niet uit te wijden. Ik gedroeg mij juist alsof ik van den moord volstrekt niets wist. En werkelijk trachtte ik te vergeten, dat ik zelf de schuldige en een verklaring, die door niemand werd weersproken. Zij is deze, dat de Gemeente inderdaad geldelijk voordeel heeft bij 'de 'in de School wet-Kuyper opgenomen verrekening; en dat dus het openhaar onderwijs als zoo danig niet door die schoolwet wordt ge schaad, maar veeleer bevorderd. Deze verklaring noemen wij merkwaar dig, omdat zij vierkant staat tegenover hetgeen de frontmakers schetterden vóór de Juni-stembüs. Toen werct als hét ware door heel het land uitgebruld, dat de zoogenaamde ver rekening ergerlijk onzedelijk was tegenover de Gemeenten en tegenover het openhaar onderwijs. En ook in de Tweede Kamer toornden vrijzinnigen ©n socialisten om die reden tegen de schoolwet-Kuyper. De heer van Raalte, thans Minister van Justitie, insinueerde dat die verrekening de schoolwet-Kuyper stempelde 'tot een partij- wet van de ergerlijkste soort, üc socia listen sloten zich daarbij aan; en de heer Ter Laan betoogde dat de Gemeenten zeer groote geldelijke schade zouden te lijden hebben. Thans, nu door het raadslid De Wilde in den Haagschen raad duidelijk is ge maakt, dat al dat geschetter niets anders bedoelde dan een middeltje te hebben om kiezers t© lokken, want dat de Gemeenten, bij meerdere uitbreiding van het openbaar onderwijs, te beginnen met 1 Januari 1906, van het Rijk ontvangen de minima-sala rissen der onderwijzers; dat dus de Ge meenten, bij meerdere uitbreiding van het openbaar onderwijs, t© beginnen met 1 Ja nuari 1906, van het Rijk ontvangen de minima-salarissen der nieuwe onderwij zers; dat dus de Gemeenten nooit nadeel, maar wel voordeel bij die verrekening kun nen en zullen hebben; nu zwijgen de heeren. Het raadslid Ter Laan had er nu niets legen in te brengen en de wethouder van financiën moest wel aan h©t raadslid De Wilde toegeven, dat de Gemeentekas er bij winnen zal. Zoo zal het natuurlijk in alle Gemeenten gaan; en ons dunkt, dat het goed is om dit onzerzijds in alle Gemeenteraden zoo veel mogelijk te constateeren. Opdat het spreekwoord ook hier bewaar heid wordeal is 'de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt haar wél. (Stand.) Grondwetsherziening. De plannen in zake grondwetsherziening hebben thans een vasten vorm aangeno men. Een staatscommissie is benoemd welke tot taak heeft na te gaan, welke verande ringen in onze .Constitutie behooren te was, terwijl ik mij wel wachtte den sleu tel aan te raken, of naar de mangelkamer te gaan, of iets te doen, dat ik niet wenschte, dat ieder zon zien. Immers, zoo als de zaken stonden, was er geen schijn tegen mij; en ook was ik, een dagelijks werkend secretaris, wiens hartstocht voor een der nichten van mijn patroon niet eens door haar zelve was opgemerkt, de laatste persoon op wien men vermoeden zou krijgen, te meer daar ik door den dood van mijn patroon een winstgevende betrekking verloor. Ik vervulde dan ook stipt al de plichten, welke in dit opzicht aan die betrekking verhonden waren, o. a. door naar de politie en Mr. Veeley te gaan. Mijne houding bij het verhoor berustte op den volgenden grondslag. Het bewuste half uur en hetgeen daarin geschied was daargelaten, besloot ik op alle vragen zoo veel mogelijk naar de waarheid te ant woorden; immers ik had 't. altijd, als de groote fout beschouwd bij personen in mijn toestand, dat zij1 te veel onwaarheid spra ken en zich daardoor verwarden in een net, waaruit zij moeielijk meer konden komen. Maar helaas 1 terwijl ik dus de plannen bouwde voor mijn eigen veilig heid, vergat ik echler, dat ik door zoo te handelen, Marie Leavenworth, als de meest belanghebbende bij den moord, in worden aangebracht. Gelijk de „N. R. Ct." terecht doet op merken, zal deze commissie niet hebben te onderzoeken of en hoe de artikelen, op het kiesrecht betrekking hebbende, (80, 127 en 143), dienen 1e worden gewijzigd. De regeéring heeft daaromtrent haar reeds gevestigde meening; het ligt in hare bedoeling den gewonen wetgever volle vrij heid te 'geven hij de regeling der kiesbe voegdheid. Een blanco-artikel 80 is haar leus. Maar daar zijn nog andere quaesties, die hij een herziening onzer hoogste staats wet aan de orde kunnen, misschien wel moeten komen. Eischi bijv. ook de invoering der Even redige Vertegenwoordiging zulk een her ziening niet? Neen, zeggen sommigen. Ja, zeggen de meesten. En voorts is daar de allergewichtigste vraag der erfopvolging voor hei onver hoopte geval, dat H. M. de Koningin kin derloos mocht komen te overlijden. Over die vraag is men het, blijkens in de pers gevoerde jdiscussies, niet eens; en het mag toch zeer zeker hoogst wen- schelijk heeten, dat daaromtrent, niet de minste twijfel besta. Deze en nog andere quaesties zal de commissie hebben te bestudeeren, en het lijkt niet vermetel te voorspellen, dat hare taak er een van langen adem zal zijn. Hoeveel jaren heeft ook de voorberei ding der revisie van 1887 niet geduurd Maar zelfs wanneer de commissie met meer dan gewonen spoed haar arbeid ten einde mocht weten te brengen, dan nog zullen de voorstellen der regeering wel eerst aan het einde van 1909 de Kamer kunnen bereiken. En gelet op de meerderheid, welke voor zulke voorstellen wordt vereischt, zullen er, ook in 't gunstigste geval, nog wel een paar jaren mede gemoeid zijn, alvo rens ze hun beslag krijgen. Over het blanco-artikel bijv. valt nog heel veel strijd te verwachten. Intusschen is de grondwetsherziening thans officieel aan de orde gesteld, en b 1 ij f t zij natuurlijk aan de orde. De samenstelling der commissie is ta melijk eenzijdig. Tegen twee leden van Rechts teil zij er vijf van Links, om van den secretaris le zwijgen, wat niet klopt met de ver houding der partijen in het land en in (1e Kamers. (Ctr.) Een Hinderpaal. De ietwat luch tige interviews van de „Petit Bleu" over een verbond tusschen België en Nederland hebben reeds tot verschillende opmerkin gen aanleiding gegeven een zeer hachelijken toestand bracht. Niet voor dat een der juryleden uit het feit, dat des morgens nog wijn was gevonden in het glas van den heer Leavenworth, de conclusie Irok, dat hij moest gedood zijn kort nadat ik hem verlaten had, begon ik te beseffen, welk een wijde deur ik had opengezet voor vermoedens tegen haar, door te verklaren, dat ik vijf minuten, na dat ik naar boven was gegaan, geritsel had gehoord op de trap. Ook stelde het mij1 niet gerust, dat alle aanwezigen geloof den, dat dit geritsel zou veroorzaakt zijn door Eleonorezij' nu viel zoo geheel en al buiten de termen, om maar in de verte met 't plegen der misdaad iets te maken te hebben, dat ik mij nauwelijks kon voorstel len haar in ernst door iemand verdacht te zien. Hoe hachelijk daarentegen zou niet Marie's toestand kunnen worden, wan neer eenmaal de aandacht op haar ge vestigd was. Ik wendde dus vergeefsche pogingen aan om mijn fout weer goed te maken en begon daardoor onwaarheid te spreken. Gedwongen te bekennen, dat er in den laatsten tijd een verwijdering was ontstaan tusschen den heer Leavenworth en een zijner nichten wierp ik den last dezer verklaring op Eleonore, ais degene, die haar 'tbest kon dragen, terwijl ik ont kende dat door mijn patroon oen brief Vermakelijk is daarbjj de angst, welke in een Duitsch blad, de „Vossische Zeitung," •wordt aan den dag gelegd., Als hoofdartikel publiceert dit bekende anti-elericale orgaan een opstel van haren Amsterdamschen correspondent, waarin op zeer apodictischen toon wordt verklaard, dat van een nauwere aaneensluiting tus schen de beide landen geen sprake kan zijn. En weet ge waarom niet De schrjjver zal het u zeggen De Npderiandsche Calvinist zal nooit ofte nimmer in nadere aanraking willen komen met een staat, in welken het van den uitslag der verkiezingen afhangt, of de koning, dan wel de jezuïeten generaal heer en meester van den toestand is, en juist onder het bestuur van Kuyper, die de besluiten van de Dordtsche Synode tot hoogste wet wilde verheffen, is die kluof, in weerwil van de tijdelijke wapenbroeder schap van ultramontanen en Calvinisten, slechts verbreed. Zooveel woorden, zooveel dwaasheden, zou men kunnen zeggen. Maar is 't niet curieus, dat het anti-papisme nu ook al moet dienst doen, om onze be trekkingen tot het buitenland te regelen De vernuftige scribent der „Vossische" moet zich intusschen niet éi te bezorgd maken over het ultramontanisme onzer zuidelijke buren. Een enkele mededeeling tot zijn gerust stelling In België mogen de officieren wél lid der Loge zijn, maar géén Vincentiaan. En dat terwijl de Jezuïeten-generaal „heer en meester van den toestand" is! 't Kon erger, nietwaar (Ctr.) RUSLAND. Mag men reeds spreken van de om wenteling in Rusland? Er is veel wat er reden toe zou geven, maar waar de overheid op de door Trepof heloofde humane wijze nog niet is opgetreden en men den uitslag daarvan dus nog heeft af te wachten blijft het te bezien of ten slotte niet als in Januari blijken zal, dat de regeering den toestand, als het er wer kelijk om gaat spannen, alsnog meester is Dat het hard naar de revolutie toegaat is buiten kijf. Er heerscht zonder twijfel op het oogenblik algemeene anarchie en de telegrammen toonen duidelijk, dat de algemeene staking tot dusver voor de aan stichters een volkomen succes is. De Amerikaansche gezant te Petersburg heeft naar New-York geseind, dat een volksmenigte bezig was, de winkels waar vleesch verkocht wordt, te plunderen. was ontvangen, die eenigszins op den moord kon betrekking hebben. Dë gevolgen hiervan waren ernstiger dan ik had kun nen verwachten. Ik had den weg geopend tot eene verdenking, waaraan noodlottiger- wijze ieder aan 't licht gebracht bewijs van overtuiging nieuw voedsel moest ge ven. Niet slechts werd bewezen, dat de moord gepleegd was door middel van den heer Leavenworth's eigen revolver, en wel door iemand die moest behooren tot de huisgenooten, maar ik zelf was genood zaakt te verklaren, dat ik eemgen tijd ge leden Eleonore had geleerd, hoe zij een pistool moest laden en afvuren. Toen ik dit alles goed begon in te zien, werd mijn vrees omtrent hetgeen de beide nichten zouden getuigen, met ieder oogen blik grooter. Zoo zij' een van beiden in haar onschuld slechts verklaarden, dat Ma rie zich, nadat ik naar boven was gegaan, naar haar oom had begeven, om hem te verzoeken zijn bedreiging niet uit te voeren, welke gevolgen zouden hieruit kunnen voortkomen I Ik verkeerde in voort durende vrees, te meer, omdat zekere om standigheden, die sinds plaats hadden, mij niet bekend waren. Eleonore had, naar 't schijnt niet geheel zonder reden, arg waan opgevat tegen haar nicht en dit haar ronduit te kennen gegeven, terwijl Marie, die tot haar schrik had ingezien dat

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1