llif Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMENGD NIEUWS. KERKNIEUWS. Ond Landbouw Scheeps Laatste Bi lieer de Will Hamer merkt Hierbij op, dat n ook nog bespelingskosten bij komen. De heer Temperman kan mol het voorstel van den hoer Dekker meegaan, de heer'de Will Hamer niet. Deze zon dan liever ineens f 1000 er voor uitgeven, ook omdat over 3 jaar de raad mogelijk is veranderd, maar voor die uitgave zijn de financiën niet rooskleurig genoeg. Dhr. Dekker is van meening, dat het er met den geldelijken toestand niet treurig uitziet, en dat er voor 19011 een behoorlijk saldo zal over blijven. Repliceerend op den heer v. d. Bout, die de uitgave voor hel carillon een luxo- uitgave noemde, zei de heer Dekker, dal dit z. i. geen luxe-uitgaaf was. Goes a'Is han delsplaats wordt z. i. langs twee zijden 'be dreigt, van Middelburg en Bergen op Zoom, en een klokkenspel maakt een stad meer aantrekkelijk. Dhr. Risch zal legen hel voorstel-Dekker stemmen, omdat hij die uitgaaf nu niet geoorloofd acht. Een voorstel-Dekker om den posl voor het carillon met f360 te verhoogen, wordt aangenomen mel "7 tegen 6 stemmen. Dhr. Temperman wenscht verder verbetering van de bermen aan den Oostsingel en liet Wesldammetjeook verbreeding der haven ongeveer hij het Roosjeshof. Dhr. v. d. Bout zegt, dat door de wer king van den grond fle bouwmeester niet veel durft doentoch ligt hel in de be doeling, als het water uit de haven is, een proef te nemen. Op de door den heer Temperman uitge sproken wenschelijkheid van rioleering der voornaamste straten, antwoorT dhr. v. d. Bout, dal mei*, rekening heeft moeten hou den moNle bestrating. De 's Heer Hendriks- kinderenstraaf o. a. moest bestraat wor den voor gasleiding. Nog staan verschil lende straten in 'I plan van rioleering. Dhr. Donner acht de uitgaven voor straatwerk veel te hoog. De voorzitter antwoordt, dat het een buitengewone posl van inkomsten betreft, waardoor buitengewone jiitgaven worden gewettigd. .i "Alsnu deed de voorzitter mededeeling, dat B. en W. in principe wilden besluiten tot verhooging van de salarissen der on derwijzers. Dhr. Dekker gaf zijne verwondering Ie kennen, dat de salarisverhooging afhing van den Minister van Binnenl. Zaken. "Hij stelt voor hol aanvangsalaris met f25 te verhoogen voor alle onderwijzers, waarbij dan 5 verhoog'ingen komen. Er zijn 23 on derwijzers, dns eene verhooging van 23 maal f 25. Dhr. Pilaar wensehl nog geen besluit te nemen over de verhooging, maar wensehl geheele wijziging der salarisre geling. Dhr. Donner is het eens mei dhr. Dekker en wil nu ook de ongehuwde on derwijzers niet te leur gesleld zien. Hef Dag. bestuur wenscht dil punt aan te houden. Na re- en dupliek zegt dhr. Dek ker, dat hij nog mei zijn voorstel zal wach ten. Wat betreft hel: in de vorige vergade ring te berde gebrachte omtrent de meis jesschool, zegt dhr. v. d. Bout, dat het getal niet zoo is gedaald, dat direkte maat regelen noodig zijn en leest daartoe een lijstje voor, waarop dhr. Dekker antwoordt, dat. daaruil niet blijkt, hoeveel leerlingen er zijn uit Goes en hoeveel van buiten die gemeente. Hij wil die school wel niet opgeheven zien, maar wil de salarissen verminderen. Dhr. Fransen van de Putte, die zegt een groot vereerder der meisjesschool te zijn, houdt een heel pleidooi ten haren gunste. Dhr. v. (1. Bout is het niet met dhr. Dekker eens, dat aan die school hel onderwijs zou 'doodlobpen. Hij leest een lijstje voor, waaruit moet. blijken, dat. van de meisjes zeer velen na dat onderwijs in verschillende goe'de betrekkingen werk zaam zijn gesleld, waarop dhr. Dekker re pliceert, dal daartoe die school absoluut onnoodig is. Dhr. Donner vindt ook een posl voor sfhoolbehoeften te hoog; hij de Chr. School is dil minder. De voorzitter zegt, dat die post toch wordt gecontroleerd. Nu kwam de lieer v. d. Leeuw aandragen met opmerkingen tegen den marktmees ter. Zijn heftige bestrijding van dien ambte naar zonder afdoende bewijzen immers de dooddoener werd door den heer de Witt Hamer weerlegd deed onaangenaam aan. Ilij beweerde, dat de kermis onder dezen markimeester minder opbrengt, (lal er te veel leege plaats overblijft wijt hij pan hem en vindt hij 't salaris f 150 te - hoog. Hij wenscht een tractememt procents- gewijze. De marktmeester moet, volgens spr., bewezen hebben zelfs geen rooilijn te kunnen Irekken. De voorz. zegt, naar heigeen ontvan gen is, geen achteruitgang der kermis te kunnen bespeuren en het gewone weko- lijksche marktgeld neemt eer toe, dan af. Dhr. v. d. Leeuw vraagt of de voorzit ter dan wel weet, dat 'dhr. Gorter werd afgeschreven, omdat er op de kermis geen plaats zou zijn. Dhr. de Witt Hamer zegt, dat Gorter is afgeschreven, omdat vóór dezes aanvraag ook een aanvraag was ingekomen door een paardespel en dat dil dus de plaats zou in beslag 'hebben genomen van het terrein, door dhr. Gorter ook aangevraagd. Echter is dil paardespel niet gekomen. Toen heeft de marktmeester de plaats aan Gorter aangeboden, zoodat de ambtenaar geen schuld heelt. Dhr. Donner vindt con- Irole over den markimeester noodig. Dhr. Dekker vraagt nu, of dhr. v. d. Leeuw, na de toelichting, de beschuldiging tegen den marktmeester, als zou aan dhr. Gorter onrechtvaardig plaats geweigerd zijn, vol houdt. Deze trekt dhr. v. d. Leeuw in, maar hij houdt de beschuldiging vol, dat de kermis op niets trektDhr. Dekker belreurl hel, dat de marktmeester zóó be sproken wordt. De uitgaven en inkomsten, ieder ad f 112978.ö-i5 en de geheele begroeting werd met algemeene stemmen aangenomen. Het verzoek van den heer A. de Beste om ge meentegrond, in gebruik Dij dhr. J. M. Harinck, publiek te verpachten, werd aan gehouden, omdat dienaangaande alsnog een rekest was ingekomen van den heer van Heel, die, mocht de grond hem in pacht gegeven worden, daar een graan loods zal bouwen. Op 'I verzoek van dhr. W. Bitter tot vaststelling van peil- en rooilijn van grond tusschen den ouden Singel en Schipperswegeling stellen B. en voor, gunstig Ie adviseeren. Aldus werd besloten. MIDDELBURG. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de nijverheids- vereeniging werd het dividend over hel afgeloopen boekjaar vastgesteld op 4 pCt. Tot bestuurslid werden benoemd de hoeren .1. J. A. Sprenger en P W. H. de Kan; tot commissaris de hoeren W. P. de Back, H. P. van de Ree en P. .1 Roog'iert. In de zitting van den gemeenteraad werd de begrooling van liet burgerlijk arm bestuur voor 1906 vastgesteld op een be drag van f41.100.693 in ontvang en uil- gaaf met een subsidie van de gemeente van 137000. Inzake de gasthuis-quaestie deelde de voorzitter namens den raad mede, dat er nog sloods correspondentie gevoerd wordt tusschen hel bestuur der Godshuizen en hef college van Burg. en Weth. De raad acht hel evenwel wen- schelijk aan de gevoerde correspondentie vooiioopig geen openbaarheid Ie geven. ""GISSINGEN. De le luitenant H. Chris- toffel, de gToote held van AI jell en Bor neo vertoeft voor enkele dagen le dezer slede. Luitenant 'hristoffe 1 heeft het in 5 jaren van onder-officier, zonder exa mens, gebracht lot le luitenant. Hij is gerechtigd tot hel dragen der Militaire Willemsorde 3e klasse en is bovendien eervol vermeld, terwijl hem de belooning van Borneo nog wacht. 1ERSEKE. Omtrent den vermisten Jacob van Oosl alhier kan nog worden gemeld, dat hij geheel tegen het verbod zijner ouders en zijn patroon toch meeging met de lotelingen, nu eens uit deze dan weer uil een andere flesch drinkend. Ver scheidene malen sprong hij uil baldadig heid in watergangen 'en slooten toldal men Schore passeerde alwaar hij met zijn kame raad den Iroep verliet om door den fer- sekschen Moer naar huis te gaan. Zijn kameraad die ook te veel gedronken had wist niets mee te dee'lén dan dal Van Oost met hem is meegekomen tol onder deze gemeente en loen mfdden 'in een modderweg is blijven staan, wat ook blijkt uil hel vinden van zijn "klompen die'heide op de koppen in de modder slaande wer den gevonden. Op zijn kousen is liij toen blijkens een gevonden spoor terug gegaan. Den geheelen nacht en Woensdag is naar zijn lijk gevischt en naar hem gezocht; Ie Kruiningen in verhand met een bericht dal hij daar was gezien. Evenwel mocht hel niemand gelukken hem levend of dood le vinden. Gisteren was men weer druk bezig (le slooten in de Moer al' te vis sollen. De vader van den vermiste is voor zaken met zijn vaartuig naar Philippine en schijnI van de dieptreurige gebeurtenis nog niets te weten. Deze gemeente heeft in den laatsten tijd een heel ander aanzien gekregeneen aanzien dat niet anders dan in het voor deel en belang der gemeentenaren kan zijn en dat het gevolg is van de flinke verbetering van stralen en wegen. I>n niet alleen verbetering maar ook de bestrating van nog onbestrate gedeelten werkt mee om hel aanzien onzer gemeente le ver- beleren. Waren er voor korten lijd nog een tiental stralen waar men nog door slijk en plassen moest, baggeren om in de woningen te kunnen komen, thans ziet men overal flinke klinker on keibestrating. Geen wonder dat de Iersekenaar met een tevreden oog op deze verbetering ziet en gaarne voor deze vooruitgang zijn aandeel betaalt in de straatbelasting, die met in gang van 1 Januari 1906 van de ingezete nen zal worden gevraagd. En niet alleen dat deze verbetering zich uitstrekt tol datgene dat hoven den grond is, maar ook het rioleeren van onderschei dene deelen der gemeente, mag een stap vooruit worden genoemd op den weg der gezondheidsbevordering. 's HEER ARENDSKERKE. Bij de begra fenis van de vrouw van C'. v. Z. op de Gosvasse, welke heden morgen geschiedde, heeft zich het volgende voorgedaan. Name lijk om de woning der overledene te berei ken, moest met de lijkkoets de kisl dooreen weide en over een sink klaverland van v. S. gereden worden, omdat de pu blieke weg totaal niet herijbaar is. Even eens is hel. moeten gebeuren mei hel lijk om de gevallen te voorkomen, dat lijk koets en lijk, in de sloot of het slijk terechl kwamen. t De vele regen en het veelvuldig vervoer der suikerbieten hebben er veel toe hij- gedragen, om die weg in een modderpoel te herschapen, maar hel geval is zoo, dal het loch altijd een slechte weg is, en nu er zooveel wegen verhard worden, deze toch ook wel eens een beurt moesl krijgen. Een lijkslatie midden door het land! KRABRF.XDIJKE. Donderdag vergader de de gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr. burgemeester J. N. Elenhaas. Na de opening worden de no tulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Hel verzoek van dhr. Uijbaart, hoofd der openbare school, om traktc- menlsverhooging in verband met de schoolwel Kuyper en de lessen in het Fransch, wordl niet toegestaan. Dhr. Welleman wilde het t rak temen I van f 1100 op f1190 brengen, nl. f950 als gewoon hoofd der school en 400 maal 6 cent of f240 voor de Fransehe lessen. De heer Vogelaar vond 11100 voor Krabbendijke een voldoende jaarwedde, lie heeren De Kok en Buteijn spraken in denzelfden geest. Hel voorstel Welleman kreeg slechts 2 stemmen, die van den voorsteller en hel nieuwe raadslid J. P. Krijger. OVEZAND. Veertien dagen geleden heeft lis. Fleischer uil Makkuin alhier in de school eene opwekkende rede gehouden met bedoeling le geraken lol oprichting eenor afdeeling van hel „Groene Kruis", in deze gemeente. Dal doel werd toen bereikt. De toen gestichte afdeeling vergaderde Woensdagavond voor het eerst. De afdee ling omvat de burgerlijke gemeente Ove- zand en Driewegen, liet ledental bestaat thans uit ongeveer 60 leden, nl. pl.m. 40 le Ovezand en 20 te Driewegen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren: H. R. Folmer, Voorzitter; lï, G. Lambers, SecretarisA. Rijk Pz., Penningmeester; 1). Mulder, Ds. J. de Vries, J. L. Mol en M, de Dreu leden. Verder werden in deze vergadering vastgesteld de statuten en een reglement. HOEDEKENSKERKE. Door B. en W. de zer gemeente is lol onder-brandmeester over spuit II (Kwadendammej benoemd de heer Remeijn Az., zulks in plaats van den heer Geus, die voor zijne benoe ming bedankte. RILLAND. De Donderdag gehouden raadsvergadering werd bijgewoond door 5 leden. Afwezig waren met kennisgeving de heeren de Jager en Boot. Allereerst was aan de orde de begrooting voor 1906 die na enkele discussies in ontvang en uitgaaf werd vastgesteld op f 25168.99 met een post van onvoorziene uitgaven van f46.64. Op die begrooting zijn o. m. uiige trokken in ontvang voor inkomsten en be zittingen f429.325; schoolgelden f570; ha vengeld f300; Hoofdelijken omslag f4000; subsidie ingevolge art. 49 wet L. f1500; wal de uitgaven betreft voor de gezond heidscommissie 1 135.615; onderhoud we gen en voetpaden f1250; havenwerken 1'100; kosten voor wegsverbetering f7500; jaarwedden onderwijzers 15675; subsidie burgerlijk armbestuur f1650. Bij deze begrooling werd ook behandeld een verzoek van den wegwerker .1. de de Bokx om vergoeding in de kosten van kachelhout voor hel aanmaken der kachels in de school le Rilland, alsmede voor het aanschaffen van dweilen, sponzen, en an dere materialen voor het behoorlijk schoonhouden der school. Na eenige dis cussie werd besloten adressant eene te gemoetkoming Ie geven van f 12.50 in hel jaar. Wat betreft hel herhalingsonderwijs werd besloten, dat op den ouden voet te laien doorgaan, vooral mei het oog op het steeds wisselend onderwijzend perso neel en tevens ook omdat de liefhebberij voor dal onderwijs zoo gering is (slechts één aangifte). Om daarin les Ie geven werden benoemd voor jongens, de heer II. Bakker, en indien zich meisjes aange ven de onderwijzeressen M. W. I'. Bakker en J. H. ten Napel. Op eene reclame in den Hoofd. Omslag van P. Verplakke werd afwijzend beschikt, terwijl óp de reclames betreffende hon denbelasting der heeren Ds. .1. Fon tein en L. van Baaien een half jaar af schrijving verleend werd. Ook werden Burg. en Weill, gemachtigd de gemeentegronden weder voor 7 jaren Ie verpachten onder de beslaande voor waarden; de gemeente-regenbak zal nog 1 jaar in eigen beheer worden gehouden en den verkoop van hel water gebracht van 4 op-3 cent per jok. Daarna kwam een belangrijk en ingrij pend voorstel aan de orde naar aanlei ding van een request, van den arts W. Al. Moree tol verbouwing van de thans be staande woning of lol het houwen van een geheel nieuwe woning. Adressant grondde zijn verzoek op de navolgende motieven: le, dat hef kamertje in gebruik als apotheek veel le klein is, zoodat bij gebrek aan plaats voor een onderzoek- stoel de patienl genoodzaakt is zich op den grond uil le strekken; 2e, dat door er geen wachtkamer is de smalle gang als zoodanig dienst moet doen, waarbij nog koml hel groote bezwaar daaraan ver- honden dat alles wal in de apotheek gp- sproken wordt in de gang verstaanbaar is. Burg. en Weth. stelden voor in beginsel te besluiten ernstige pogingen te doen ter verkrijging van eene nieuwe woning voor den arts, indien ook van de zijde van den arts voldoende waarborgen worden ge geven. Na breedvoerige discussie werd daartoe met algemeene stemmen besloten. In beginsel werd verder ook besloten als dan het oude huis van den arts en dat bewoond door dhr. v. d. Linde van de hand te doen of laatstgenoemd huis en dat bewoond door dhr. Bakker. De heer Bulijn wilde toch al was het dat er een nieuwe woning voor den dokter kwam, al dan nief het huis bewoond door dhr. v. (1. Linde van de hand doen; hier tegen verklaarden zich de burgemeester en de heer Griep die wel bereid waren tol verkoop, in het belang eener goede dok terswoning. Medegedeeld werd verder ook nog, dat door B. en W. hoeken en kas van den gemeente-ontvanger waren nagezien en dat over hel dienstjaar 1904/1905 een halig saldo was van 'f2023.79; 'dat door Gedeputeerde Staten goedgekeurd was de nadere regering betreffende hel traktement van den wegens ziekte met. verlof zijnden onderwijzer Francois. Een zoon van den landbouwer B. alhier geraakte met de paarden voor een wagen gespannen, op hol. Hoewel de paar den met, den wagen legen een sleden dijk, nabij den Engelschen polder reden, en er weer af, kantelde wonder genoeg de wagen niet. Doordat een der paarden met een der poolen over den disselboom verward geraakte, kwamen de paarden spoedig lol staan. De zoon bekwam geen letsel, doch bedoeld paard werd nog al aan de pooten verwond. Een woonwagen bespannen met 3 honden en waarin oen man en een vrouw waren, werd heden Vrijdag, op last van den burgemeester, per staatsspoor naar Bergen-op-Zoom vervoerd. Daar de spoor dam door palisaden is afgezet, is het vervoer naar Woensdrecht onmogelijk, zoo dat de wagens, waarvan de eigenaar be weerde geen geld le bezitten en tevens voorgaf geblesseerd Ie zijn, op kosten der gemeente vervoerd werd. ZJER1KZEE. Woensdag werd door den raad benoemd tol gemeente-bouwmeester de heer Swartbol met 7 stemmen; voorts werden uitgebracht op de heeren "Brandt en Herstem beide 3 stemmen. Tol gemeente-ontvanger werd benoemd de heer Beëlaerls met 7 stemmen tegen 6 op den heer Fokker. Afschrijving van den hoofdelijken omslag werd verleend aan J. Stouten, over 4 maanden, tot een bedrag van f 0.545aan A. van Pagé, over 4 maan den, tol een bedrag van f7.605; aan W. van der Oest, over 3 maanden, tol een bedrag van f6.52; aan mej. G. Marwitz, over 3 maanden, lot een bedrag van f7.355; aan dr. J. Helder, over 3 maan den, lot een bedrag van f 19.56, en aan de erfgenamen van den overleden heer A. van Poelje, van den dag af des over- lijdens, tot een bedrag van f 2.57. Ingevolge de bepalingen van de Drank- werd aan J. Constandse van hel door hem betaalde vergunningsrecht, dat 150 bedraagt, 3 4 restitutie verleend, zijnde f 37,50. Aan K. de Haan werd als onderwijzer aan de openbare lagere school, met in gang van 18 December of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien, eervol ontslag verleend. De gasprijs werd op 6 cent vastgesteld. - De gemeenteraad heeft. burg. en weth. gemachtigd om het bestuur van de schip- persvereeniging Sc.hultevaer, dat bij adres verzocht had over te gaan lot het. uit diepen der haven alhier, te berichten dat er geen termen bestaan om aan dit ver zoek gevolg te geven, wijl de toestand der haven van dien aard is, dat zij voor het verkeer alhier niet onvoldoende is le achten. In Zeeland kwamen gedurende de afge loopen week van 18 tot 24 dezer 13 ge vallen van besmettelijke ziekte voor; 3 van febris typhoidea. Middelburg; 8 van rood vonk 1 Ellewoutsdijk, 4 Oostburg en 3 Wolphaarlsdijk2 van diphtheritis1 te Oostburg en 1 to Sas van Gent. TERNEUZEN. In het begin van den zo mer verklaarde de gezondheidscommissie, wier zetel alhier gevestigd is, de woning van den bejaarden voerman C'h. .1,, te Over slag, voor onbewoonbaar. Daar .1. be weerde volgens sommigen ten onrechte niet. hij machte te zijn de woning, zijnde slechts een (lak tegen den regen en vier muren tegen wind, 1e herstellen, kwam weldra de dag, dat het huis in naam der wet gesloten en verzegeld werd. Goede raad was duurl Om 's daags niet geheel bloot gesteld te zijn aan de verzengende zonnestralen en 's nachts beschut le zijn tegen te groote frischte en koude, bouwde hij z'ich zoncler uitstel een nieuwe woning, die tot heden nog niet voor onbewoon baar verklaard is. Hij groef namelijk een kuil, zette daar overheen een strooien dak, stent den 'ingang met een houten deur enwoonde koel en frisch. Onge lukkiglijk kwamen na de warme zomer dagen koude erg natte herfstdagen, waar door het verblijf in de kuilwoning minder aangenaam werd. Naar hel schijnt waren onder de vereenigde werking van wind en regen de zegels der gesloten woning verbroken en daarom besloot J. zijn oud kasteel zoo noemt hij zelf zijn huis maar weer Ie betrekken. Slechts enkele dagen mocht hij ongestoord (lil genot sma ken, want. weldra kwam de politie en maakte hiervoor tegen hem proces-ver baal op. Wat nu (Z.j BOSCHKAPELLE. Een opgeschoten jon gen nam op dezen ongewonen lijd een koud had; al twistende mei eenige kennissen geraakte hij des avonds in een lamelijk diepen sloo'toók zijn broer moest tot aan het middel te water om den drenkeling uit zijne moeilijke positie te redden. HENGSTDIJK. Door do laatste regens is een hooiveld van een onzer landbouwers gelu'el onder water geraakt en drijft eene tamelijk groote hoeveelheid hooi rond. Dit was laai <T}j liet jaar gemaaid en door den natten nazomer niei. voldoende gedroogd om in de schuur gehaald tc wor- dt'ii. Nu zal er natuurlijk niét veel meer van te recht komen. STOPPELDIJK. Een gezond flink paard der wed. Scli. te Pauluspoldei' onder deze gemeente viel dood voor den wagen neer, waarschijnlijk door al le zwaren arbeid, veroorzaakt door den doorweekten bodem. Verleden week viel hier eveneens een paard voor den wagen dood op het gehucht Luntershoek, ook door dezelfde oorzaak. Broedertwist. Te Ter A pel zijn twee broeders bij een twist handgemeen geraakt, waarbij zij te water geraakten en beiden verdronken. In het ziekenhuis in den Haag is over leden een bijna zesjarig jongentje het eenige kind van een echtpaar. De knaap was Zaterdagavond, nabij de ouderlijke woning, door den vrachtwagen van deH. IJ. S. Mij. overreden en zoodanig inwendig verwond, dat het dientengevolge is bezweken. De borstkas was ingedrukt. In dezelfde ge meente is een vijfjarig knaapje uit het zolderraam van het huis zijner ouders op straat gevallen. Het bekwam zulke ern stige kneuzingen dat het weldra overleed. Een jongen die op een fiets gezeten dezer dagen op den Schoterweg bij Haarlem de stoomtram vasthield en zoo wilde mee rijden, kwam bij een bocht onverwacht tegen een boom. Hij greep het dek van de tram vast, werd een eind meegesleurd en kwam bij het loslaten onder de tram, doch nog zoo, dat hij een hoofdwond kreeg. Zijn fiets werd totaal vernield. Tusschen Doetinchem en Wehl heeft Woensdagavond weer een 29-jarige Duit- sche in den trein getracht ziGh door ver giftiging van het leven te berooven. Te Dinxperloo in den trein gestapt met het voornemen naar Arnhem te gaan, zette hij tot driemaal toe een fieschje aan den mond. Te Wehl werd hij uit den trein verwij derd en begon de inmiddels ontboden ge neesheer zijn maag uit te pompen. Gister middag was de man nog in leven. Men vermoedt, dat het een misdadiger is, die uit Duitschland de wijk heeft ge nomen. Zijn naam is nog niet bekend. De vrouw van een trambediende te Oos tende, die haar kinderen levertraan wilde ingeven, nam een verkeerde ilesch en schonk hen „surkelzout." Het oudste, dat het eerst uit het glas dronk, begon te vveenen en te braken. Het tweede, een jongen, zich moediger willende toonen dan zijn zuster, nam het glas over en dronk het in een teug leeg. Daar hij de grootste hoe veelheid van 't vergif had gezwolgen, was hij reeds na eenige uren dood. Het meisje leeft nog, maar doorstaat een vreeselijken doodstrijd In Bretagne heeft een reuzenbruiloft plaats gehad. Zij duurde verscheidene dagen. Het maal had plaats op een plein Vier ossen, een koe, 17 schapen werden er voor geslacht, zonder nog het gevogelte, en andere vleeschgerechten mee te rekenen, 12 vaten wijn en een ontelbare hoeveel heid fles.-cheu champagne werden door 200 bedienden opgediend. Van het Duivelseiland, het Fransehe verbanningsoord op de Noord-kust van Zuid-Amerika, is een gevangene. Gnérin genaamd, ontsnapt. Guériu werd 5 jaar geleden wegens het stelen van 10,000 dol lars veroordeeld en in het bagno van Cayenne opgesloten. Later werd hij wegens insubordinatie naar het Duivelseiland ge voerd Door machtige vrienden, die de wachters omkochten, zoo verhaalt *en Am- rikaansch blad, slaagde de gevangene er in te ontsnappen. Hij bereikte het vasteland en na vier dagen door bosschen gedwaald te hebben, werd hij door de inboorlingen gevangen genomen. Deze behandelden hem goed en hielpen hem om Paramaribo te bereiken. Van hier ging hij op kosten van den consul, die zijn overtocht betaalde, naar New-York. Dit deed hij onder den naam van dokter James Harrison. Hij moet van plan zijn thans een goed leven te gaan leiden. In 'I laatst verschenen Zondagsblad van „De Tijd" prijkte hel portret van den Hoog- Eerwaarden pater Pacificus, Joannes Bos van I'den, Provinciaal der Capueijnen. De ze pater werd onlangs door Z. 11. den Paus benoemd tot Praefectus Apostolicus van de nieuw ingerichte Apostolische Pre fectuur, welke aan de zorgen der Hol- landsche Capueijnen is toevertrouwd en het Nederlandsch Gebied van het eiland Borneo omval. Zijn HoogEerwaarde is 16 October 1.1. met 5 zijner medebroeders naar het hun aangewezen arbeidsveld vertrokken. De vijf hem vergezellende medebroeders zijnPa ter Eugenius van Disseldorp uit Rijen, Pater Beatus Baijens Camillus Buil uit Pa helmus Yerhulsl uit Theodoricus van L. Hei eiland Borne weel, deel uit van o zillingen; 'I is een va der wereld. Dal godc (Ierland toebehoort, groot als ons Vade; uitgestrekte gebied gevestigd. Men begr dige Missionarissen komen te staan. Te r< de "Praefectus Aposto woorti aan ui> 'lezers der Capueijnen, aan sie gewijd, den steun vertrouwen, zoo scii Missie zult blijven g zuil steunen eerst r i g e gebeden.. De paters, aan w veld, Neerlandsch-Bo zijn dezelfde als die burige Rilland-Balh hebben opgericht. D licus stond lol aan hoofd der Nederland Mei groote plechtig der Missionarissen pb le menigte volks, i lijke en wereldlijke belangstelling gaven. Voor het examen v de is te Breda o. a M. van Bevoren, geb Morgen zal hél 2 dat de Vereeniging kering tegen Hagelsc 4e distriet van Zeel zij heefl tijdens haa voor hagelschade f 825.43 dit jaar. De begrooling vot bedraagt in ontvangst De Vereeniging te die 6663.0054 H.A. v bezit f 78.582.88, best ving op hel Groothof len in de geldleenin Cadzand en inlage bank. VL1SSINGEN. To nacht-mailboot „Heiii de Nieuwesluis was, voor een zeilschip en een der raders óp e< door zij eenige averij zooveel mogelijk beis; kwam zij 'hier (onge te laat aan. Alhier zijn binne sche stoomschepen chess", beide om eer nemen voor Engelsch. Door de Rotterdam de Koninklijke Maalsel de bouw opgedragen v boot (type „Ophir" en den naam „Kawi" in d worden voor haren n landsch-Indië. - Het Duitsche senmüller", kapitein V Antwerpen en besten Zee, met een lading lerenavond ongeveer mist, op den berm na den grond gevaren. Het, s. s. „Hermii is met. assistentie van gekomen en ligt Ihai kerd, teneinde eventu derzoeken. Hedenmorgen men de Engelsche bar kapitein Hoogenbos mi en verlies anker. - Het. Engelsche tein Jones, vertrok hed< na alhier eene ladinj ingenomen. De Eng. barge kapt. Alliston, van Ant ham, is hier liinneng aan de zeilboom, well hersteld worden. BATH. Gister voorn de van België komei hooi „Preussen" op h( hoog. Een drie kwarfie vlol, kwam even ten daarna weer de reis. PETERSBURG. I gen telegrammen beh berichten uit Minok, in Saratow zijn alle de stad is zonder verli PETERSBURG. Ti dat maatregelen zijn having der orde in de tot onrust stichten krachtig onderdrukt wi De dragonders scho

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2