rt Co., in, Bevers, enz. enz. OE Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. sgulateurs, :rij oe jonge, D IJ K, Middelburg. Zaterdag 28 October 1905. Eersie Jaargang. gazijn. eerde Haarden, imkachels, *.N, enz. van alle artikelen. Bierbrouwerij „Oe Gans JSü. 127. Verschijnt eiken /1VAANDAG-. WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Lezing va,i paler Cyrillus. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. BILL IJK STE PRIJZEN. liteit. KEUZE in: I, Goes, Kohlen Syndicaat. per baaltje van 60 Kilo Jo n 11 BO ]ilo f 6.- 3.25 1.40 inotenmeel, enz. enz. Landbouwkalk. -LEN. Kapitaal f 1.500.000. ii. Gericke, C. D. Reich Jr., 7. J. M. WESTERWOUDT. L, P. J. Rohlino. I. RIJK. 3 9.31 12.43 5.21 6.53 9 10.32 2.33 6.32 7.50 6 1031 11.34 2.40 5.31 5 10. 3 12.50 3.54 6.- 3 10.51 1.32 4.37 6.44 p 11.50 2 23 5.39 7.40 1 9. 4 1.10 3.46 6.34 P 10.51 2.07 4.43 7.32 b 1.10 3.46 618 B 11.20 2.39 5.22 7.59 P 1250 3.16 6.53 8.38 al.21 a4.00 7.50 914 1 1.30 4.10 8.- I 1.39 4.20 8.10 9.28 1.47 4.29 8.19 1.58 4.42 8.32 2. 4 4.49 8.39 2.13 4.59 8.49 9.55 2.18 5. 4 8.54 2.28 5.15 9.03 1 2.37 5.24 910 10.8 1 2.45 5.32 9.22 2.52 5.40 1 3.- 5.48 9.35 3. 7 5.56 9.44 10.28 3.16 6, 4 9.53 10.36 Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. —95 Abonnementsprijsper 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling).05 Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAK LE COINTRE, —o GOES, Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs, Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regeis. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Wegens den feestdag van Allerheiligen zal ons nummer op Woensdag I Nov. niet ver schijnen, doch op Dinsdag 31 October. H.H. correspondenten en adverteerders ge lieven hiermede rekening te houden. (Slot.) Het tweede, wat de christelijke geest van ons vraagt is een ware naastenliefde. Regelt de leiding der priesters voorna melijk ons verstand, door de lietde wor den meer hart en wil ten goede gericht. Zij1 is die edele deugd, de oogappel van Christus, het ware kenmerk zijner vol lingen, de deugd, welke de geheele wet Gods vervult. Zij doet ons in den mensch Gods evenbeeld beschouwen, dat wij dus moeten beminnen om God; dat wij alle goed moeten toewenschon en de bevrij ding van alle kwaad. Die liefde moet zich ook uitstrekken op stoffelijk gebied. Door onze daden vooral moeten wij het bewijs leveren, dat wij den hoofdregel der christelijke liefde hebben verstaan, die zegt: wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet. Geen koud egoïsme, dat niet denkt aan anderen, mag bij ons zijn. Waardoor onze actie zich ook moet onderscheiden en dit is van het hoog ste gewicht is de algemeenheid en de eendrachtige samenwerking. Onze ijver voor de sociale kwestie moet alles en allen omvatten wij moeten allen te samen doen, wat de enkeling niet vermag. „Ieder voor zich en God voor ons al len", het is een beginsel valsch in zich zelf, en noodlottig in zijn gevolgen. De liefde begint wel met zich zeiven, maar eindigt daar niet. De eene vereeniging heeft de andere noodig en daarom moet er naar worden gestreefd, alle te steunen, hun groei en bloei te bevorderen. Eerst en vooral moet dat geschieden door het leeren kennen, van ieders arbeid en strek king; wij moeien elkanders arbeid leeren waardeeren en hoogachten. Eerst en voor al moet het goede voorbeeld gegeven wor den door het trouw naleven der besluiten en verordeningen van de eigen bonden. Ook moet er krachtige steun verleend aan de goede pers, door zelf voordeel te doen met hetgeen zij oplevert en door te zorgen, dat hare producten verspreid wor den. Gelijk het kwaad, door de lectuur veroorzaakt, onberekenbaar is, zoo sticht ook de Katholieke pers onbegrijpelijk veel nut, wanneer hare afleveringen maar on der de menschen kunnen komen. Wij die nen voor haar dus ijverige propagandisten te zijn. Kunt ge geldelijken steun verlee- nen, ïïelp dan naar vermogen. Voor groote zaken, schreef dan ook het „Kath. Soc. Weekblad" is groote geestdrift noodig. Geen geestdrilt, die zich enkel uit in hoera geroep en handgeklap, doch enthousiasme, dat den heelen persoon, en nog meer de heele beurs in dienst der goede zaak stelt. Pater Cyrillus wekte hierna de aanwe zigen op (rouw lid te zijn der R. K. kies- vereeniging, betoogende, dat slechts van een Christelijk ministerie hulp te verwach ten valt. Hierna kwam de bespreking der Patro naten aan de orde. In de jeugd ligt onze hoop, zei pater Cyrillus; zij is de profetie der toekomst. Jeugd goed, toekomst goed; maar omgekeerdeen slechte jeugd, een slechte toekomst. Vóór alles moet men bedacht zijn de jeugd te vormen tot degelijke mannen, die nuttig kunnen werkzaam zijn voor godsdienst en maatschappij. Maar daar- j mede is ook de hooge noodzakelijkheid der patronaten aangegeven. Naast de op voeding in het ouderlijk huis, moeten zij de jeugd vormen. Zelfs de Joodsche de terminist, prof. Lombroso (men heeft het in ons blad kunnen lezen) stak don lof trompet over de R. K. patronaten. Moe ten wij dan niet met veel meer ijver voor die schoone instellingen bezield zijn? Over de patronaten schreef de Paus aan den Bisschop van Haarlem het volgendeHet liefdewerk der patronaten onlangs in het bisdom llaanem opgericht, prijzen W ij ten zeerste, en Wij bevelen het aan als een nuttig en voor deze tijden nood- zakelijk middel, om het geloof en de godsvrucht in de harten der jongelingen te bewaren en aan te kweeken". Wel is waar, veel moeite is aan do op richting van een patronaat verbonden; daar is voor noodig geldelijke steun en Jobsgeduld wordt er voor vereischt, maar dit mag ons niet doen afschrikken. Zor gen we dus vooral in deze stad zulk een patronaat op te richten en een flinke zaal aan te schaffen, die daartoe noo dig is. In die patronaten wordt de zedelijke en maatschappelijke opvoeding der jeugd bevorderd; daarin wordt het verstand ont wikkeld door geestelijk en sociaal onder richt; daarin wordt de wil des jongelings, juist in het tijdperk der grootste behoefte, gevormd en in het goede bevestigd door de bijzondere zielzorg, die hij daar vindt; door de verwijdering der gevaren, die de zedelijke opvoeding en goede karaktervor ming in den weg staan. Daar wordt ge zorgd voor maatschappelijke ontwikkeling van den jongeling door het stichten van bibliotheek en leestafel, door het geven van herhalingsonderwijs, vakteekenen, enz., al naar gelang de plaatselijke om standigheden. Daar wordt ook gelegenheid gegeven voor goede ontspanning. V Overweeg, dat een eigen lokaal ook kan gebezigd worden als vergaderzaal voor andere vereenigingen. Moeite en kosten mogen ons niet afschrikken. In den maatschappelijken strijd moeten wij onderling hetzelfde verband en dezelf de gezindheid bewaren als er bestaat tus- schen de verschillende ledematen van ons lichaam. Ziet hoe. zij elkander helpen: het oog den voet en de voet wederkeerig de hand; ziet de handen het hoofd bescher men, en als u iemand, op den voet treedt, roept terstond de waakzame tong: wees voorzichtig! Ziet hoe alle leden gezamenlijk werken, om een ziekelijk of zwak lid ter hulp te komen. De ledematen, zegt de H. Paulus, dragen gelijke zorg voor elkander. Indien één lid iets lijdt, zoo lijden alle leden mee, ót indien één lid verheerlijkt wordt, dan verblijden zich alle leden mede. In den socialen strijd vormen ook wij één lichaam. De maatschappelijke vereeni gingen zijn mond en ooren, die alles be spieden en beluisteren, alles nagaan. Do spïekerscluhs vormen den mond. Handen en voeten zijn de verschillende werklie denbonden, ambachten, enz. De eene be diening heeft de andere noodig. De weten schap moet den arbeid steunen door de verschillende toestanden na te gaan, en de middelen op te sporen om tot verbete ring te geraken; maar de arbeid op zijn beurt moet de wetenschap steunen door van hare vruchten te willen profiteeren. Liefdadigheidsvereenigingen en patronaten moeten hulp krijgen van andere vereeni gingen, maar zij op hunne beurt moeien de anderen bijstaan door aan de maat schappij te schenken krachtige, gezonde, fatsoenlijke, welonderlegde mannen en vrouwen om nut. te stichten in maatschap pij en huisgezin. Verbannen wij dan van ons den val- schen geest, die verdeeldheid brengt. Wachten we ons voor ontevredenheid met de bediening, welke God ons in de maat schappij heeft toebedeeld. Vreemd moeten wij' zijn' aan den geest van dwazen hoogmoed, die verblindt; vreemd aan de eerzucht, die de krachten verdeelt; vreemd aan de eigenbaat en het egoïsme, dat het medelijden verslikt en het warme hartebloed doet ver stijven. In een gloedvolle peroratie besloot pa ter Cyrillus met woorden uit het. K. S. W. Wij, Katholieken van de 20e eeuw heb ben een heerlijke, grootsche taak te ver vullen; een taak, welker vervulling ons plicht van eer is. Eereplicht, omdat wij strijden voor de goede zaak; eereplicht om onze groote voorgangers. Als loten zijn wij van ouden adel, wie de nobele da den van roemrijke vaderen tot weder groo te daden verplichten. Ook wij zijn trotsch op onze voorgangers en met enthousiasme spreken wij hunne namen uit. We noemen ze met eerbied, een Ketleler van Mamz, een De Mun van Frankrijk en een Wind- horst van Duitschland; een Lavigerie van Algiers en een Doutreloux van Luik; een Gibbons van Baltimore en een Ireland van St. Paul maar boven allen uit: een Leo en een Pius van Rome! Dat zijn onze voorgangers in den he- vigen socialen strijd. Gevallen zijn zij op veld van eer, maar stervend hebben zij gezegevierd en wenken ons toe,-opdat wij volgen zouden. „Niet naar lijden of verblijden Is de roeping van Gods kind, Neen 1 maar hand'len, dat elk Morgen Verder ons dan 'tHeden vindt! Zwoeg en ploeg in 't levend Heden, En venvacht van God de kroon!" RUSLAND. De leiders der spoorwegstaking zijn, on danks den grooten omvang, welken de be weging reeds heeft gekregen, nog niet ge rust over den afloop. Zij stellen nu alle pogingen in het werk 0111 de telegrafisten te bewegen ook het werk neer te leggen, waardoor de laatste spoortrein tot stil stand zou worden gedoemd. Men verwacht, dat Zaterdag op zijn laatst de beslissing zal vallen of het geheele Russische spoor wegbedrijf stil zal komen te staan. Te Koersk hebben de post- en telegraaf ambtenaren besloten hot werk te staken. Een groote menigte stakers houdt de kan toren bezet. Met groote moeite krijgt men nog een enkele telegram weg. Moskou blijft het middelpunt der bewe ging. Bij het dreigende gebrek aan de hoogstnoodige levensmiddelen komt Hu nog gebrek aan water. De stakers hebben de waterleiding tusschen Moskou en Mi- tisjtsji beschadigd, waardoor verscheiden wijken der stad zonder water zijn. De tele foonverbinding met St. Petersburg is even eens vernield. l)e Tsaar zou Witte hebben ontboden en met dezen twee uur beraadslaagd over den toestand. Witte moet den dringenden raad hebben gegeven vrijzinnige hervormingen en een werkelijke grondwet in te voeren voor 't kwaad erger om zich heen grijpt. Warschau is ook geheel afgesneden. Sta king op alle spoorwegen. Vleesch, melk en kolen zijn schaarsch. Men vreest, dat de toestand hachelijk zal worden. De uit. Rusland inkomende berichten kunnen nauwelijks ernstiger worden. Alle groote steden zijn geheel van spoorwegge meenschap verstoken. Witte heeft, in een rede tot een afvaar diging van de stakers, gezegd dat er slechts een uitweg isde demping van den opstand met geweld van wapenen. Anders komt het tot een burgeroorlog tusschen het Rus sische volk en de stakers. In alle twee de gevallen zal er veel bloed vloeien. De Rus sische regeering zal kunnen ondergaan in de tegenwoordige crisis, maar dan zal zij de „intellectuels" meesleepen die de cri sis hebben uitgelokt. Dat zou op een om wenteling uitloopen, waarbij het gezag in de handen van gevaarlijke burgers zou ko men. Maar indien gij, eindigde Witte, iets bestendigs en goeds wilt helpen bevorde ren, eindigt dan de spoorwegstaking. Het eenige antwoord van de stakers hier op was, dat zij een bijeenkomst belegden, in welke dertig duizend burgers het besluit moeten genomen hebben, om een alge meene staking op de Russische spoorwe gen af te kondigen. ITALIË. Calabrië wordt nu door koud en nat herfstweder bezocht, dat de laatste hand legt aan de volledige vernieling der hui zen ,die door de aardbeving nog niet ge heel onbewoonbaar waren gemaakt. Een paar felle regenbuigen en wat hagelslag zijn vaak voldoende om beschadigde en niet door soliden bouw uitmuntende hui zen in dit deel van Italië te doen instor ten. De bouw van barakken voor de dak- loozen gaat slechts langzaam, zoodat er groote ontevredenheid onder de bevolking heerscht, die zich lucht geeft in weinig vriendelijke telegrammen naar Rome. De burgemeester van Monteleone en andere kleine plaatsen zijn wegens het zenden van dergelijke uitingen aan de regeering uit hun ambt ontzet. Bepaald een praktische maalregel tegen woningnood. Kinderwetten. Het Staatsblad no. 292 bevat een Kon. 'Besluit van Een 25sten October 1905, houdende bepaling van Tien dag, waarop de wetten van 6 Februari 1901 (Staatsblad no. 62), 12 Februari 1901 (Staatsblad no. 03) en 12 Februari 1901 (Staatsblad 110. 64) in werking treden. Het besluit bepaalt, dat deze wetten (de zoogenaamde Kinderwetten) in wer king treden met ingang van den eers'ten December 1905. Het Vaticaan en de Vredesconferentie. De „Polilische Correspondenz" vermeld de dezer dagen, dat de moeste Staten reeds, in beginsel, hunne deelneming aan de tweede, in Den Haag te houden Vredes conferentie hebben toegezegd, doch dat Z. H. de Paus tot dusver nog geene uitnoodi- gingscirculaire heeft, ontvangen. Desondanks kunnen wij verzekeren, zegt de „Tel.", dat de Paus zeer vermoede lijk op de aanstaande Vredesconferentie zal vertegenwoordigd worden. Het voorstel daartoe heeft bij de meeste mogendheden een gunstig onthaal gevonden; ook Italië verzet zich niet daartegen. Mocht er in derdaad bij het Vaticaafi nog geene uil- noodiging uit St. Petersburg zijn ontvan gen, dan ^al, deze wel spoedig, komen. v Hier te hinde heeft de aartSbissohop van Utrecht zich voor de zaak geinteresseerct, voegt het blad er aan toe, dat wij voor het bericht geheel verantwoordelijk laten. GOES. Geslaagd te Breda bij het ge- houden examen voor Apotheker-adsistente mej. A. F. Donner, van hier. De commissaris van politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen den schilder W. L. S. alhier wegens valschheid in ge schrifte. Met ingang van 26 October 1905 is benoemd tot stationchef te Buinen (Drenthe) de heer Brakman, thans klerk 2e klasse alhier. (Z.)' De werkende leden der vereeniging van den H. Vincentius ii Paulo geven bij deze kennis, dat zij de volgende week de jaarlijksche inschrijvingen zullen ophalen. Zij bevelen hunne vereeniging in uwe liefdadigheid ten zeerste aan. Een extra-trein van hier naar Parijs mag wel als iets zeldzaams in de annalen geschreven worden. En wel omdat zulks Donderdagmiddag plaats vond. Een, op een der omliggende dorpen Donderdagmid dag gehuwd paar, ging zoo'n extrareis on dernemen naar Parijs. Een dochter van den heer Van Hattum te Ellewoutsdijk, huwde met een mijnheer Nieveld te 's Hage. In de gisteravond gehouden zitting van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Tot lid der commissie van toezicht op het L. O. werd benoemd de h?er G. A. Hajenius met 10 stemmen, tegen 3 op den heer Lucasse. Tot leeraar in het boekhou- den aan de avondschool voor ambaebts-'* lieden werd benoemd de heer Van den' ""V'2v Ende met algemeene stemmen. Nu kwam aan de orde de behandeling -w- der gemeente-begrooting. Hierbij werden- verschillende opmerkingen gemaakt. Bij de afd. uitgaven „algemeene kos ten" vroeg de heer Donner, waarom de post licht en vuur minder was; waarop de voorzitter antwoordde, dat er minder was gebruikt. De heer Hollmami stelde de vraag, of de gereedschappen bij de brandweer wel voldoende in orde waren hieromtrent sprak de heer Temperman den wensch uit, om lichter materiaal te ge bruiken, welke noodzakelijkheid bij den brand bij dhr. Thewes was gebleken. Dit zou aan de directie der brandweer worden medegedeeld. De heer Kakebeeke zou gaar ne een flooger post zien uitgetrokken voor den reinigingsdienst, om de straten in be- teren toestand te houden en geeft in over- weging iemand aan te stellen, die geregeld de straten schoon houdt. De heer Dekker heeft bezwaar tegen de f 100 voor het rij den met den sproeiwagen; hij stelt eene goedkoopere manier voor of wil er heele- maal mee ophouden. Dhr. v. d. Leeuw zag liever toepassing van een slofwerend mid-.."-' del, dat slechts weinig kost. De voorzitter antwoordde, dat dit reeds een punt van overweging had uitgemaakt bij B. en W., doch dat, wegens het ongunstige weer, nog geen proeven hadden kunnen genomen worden .Voor een wagen met bezems zou de heer Dekker" wel te vinden zijn, maar deze wagen verfrischt niet en geeft niets voor de stof. Nog wilde hetzelfde raadslid ons ca rillon verbeterd hebbener is nu één bel kapot en daardoor het heele stel onbruik baar. De voorzitter zegt, dat. het in orde brengen van het geheele klokkenspel een uitgave zou meebrengen van f 1080 f1200 en f450 alleen van het vergieten. Dhr. Dekker zou eerst een nieuwe hel wenschen, daarna een volgend jaar het klokkenspel te doen nazien en het derde jaar de heêle zaa"k in orde te brengen. Dn

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1