duitschland. BINNENLAND. Van onze Eilanden. het ministerie deswege veel vrijer zou zijn, is niet zeer waarschijnlijk, Aan het „bloc" ier Linkerzijde zal zij nu de Kuyper-vrees liberalen en socialisten nog altijd schijnt te beheerschen wel even trouw blijven, als de fractie-Borgesius, de fractie Treub en de fractie-Troelstra. De regeering schijnt dan ook voorloopig op dat ,.bloc" vast te kunnen rekenen, zóó zelfs dat zij zich sterk genoeg voelde om het terecht gewraakte opcenten-voorstel in te dienen. Want al is dat voorstel ook door de pers der Linkerzijde ongunstig ontvangen en in sommige harer organen zeer scherp ver oordeeld, het begint er werkelijk op te lijken, dat het in de Kamer alle leden van Links als voorstemmers zal vinden. Het voorwendsel is reeds gevonden. De maatregel zal slechts „tijdelijk-1 zijn. Ja, in alle eeuwigheid zullen de opcenten wel niet bestaan. Maar overigens weet een ieder, waaraan hij zich bij het „tijdelijke" van opcenten te houden heeft Tijdelijk blijven zij alleenlaag (Centr.) RUSLAND. Al weer een nieuwe groote politieke beweging in het zwaar-getcisterde Rus land, die blijkens de berichten groolen voortgang maakt. Uit de verschillende plaatsen meldt het Petersburgsche tele- graafagentschap de volgende zeker niet bemoedigende berichten Uit (.'harkof: Sedert gisterenochtend is er op alle spoorwegen hier werkstaking. Ook aan de stations is het werk gestaakt. Uit MoskouZondag hebben de spoor wegbeambten op hun vergadering beslo ten de staking vol Ie houden tol alle eischen ingewilligd zijn. De gevangen le den van de vakvereeniging der spoorweg werkers zijn weder vrijgelaten. Gisteren zijn hier 40 afdeelingen van de spoorweg bataljons aangekomen om den dienst waar te nemeyi. op de locomotieven van den spoorweg Aloskóu-Kasaji. Prins Chilkof, minister van spoorwegen, heeft Zondag- twee uur lang getracht de machinisten over te halen om weer dienst Ie doen. Slechts een liet er zich toe vinden, en Lij reed met den minister op de locomotief van den trein die naar Rjasen ging. Uit Petersburg: De dienst op den Nika- laispoorweg is gestaakt. De trein, die giste ren om vijf uur van Moskou naar St. Petersburg moest rijden, kon niet ver trekken. Uit Moskou nader: Op de sectie Mos kouWindau is de dienst gestaakt. De spoorwegverbinding van Moskou met de andere steden van het rijk is volkomen verbroken. Een bekoorlijk voorbeeld van de rechts begrippen van don Russischen soldaat komt uit Bakoe. De directeur van een pe- troleummaalschappij aldaar zond den werkman Philippof naar Mantasjof. Spoe dig kwam de man barrevoets terug; de bij de bron op post staande soldaat had hem totaal uitgeschud. De directeur ging toen met Philippof naar den gouver neur, generaal Fadejet, die onmiddellijk een onderzoek gelastte, waarbij niet min der dan 24 wagenvrachten gestolen goede ren bij de soldaten gevonden werden, die alle van Armeniërs waren geroofd. Zelfs in officierstenten werd de buit aange troffen. Te Lodz en te Pabjanice hebben de ar beiders van een aantal groote fabrieken het werk gestaakt. Op het oogenblik loe pen er ongeveer 40,000 leeg. Er worden nog meerdere stakingen verwacht. Qj> de spoorwegen Warschau-Melawa, Warschau- Kowel, Warschau-Bred-Lilowsk is het ver keer geslaakt. De staking van de spoorwegarbeiders breidt zich steeds meer uil. Tot nu toe zijn de volgende steden daarin betrok ken Simbirsk, Jekaterinoslaf, Kiëf, Smo lensk, Woronesj, Saratof, ('harkof, Sim feropol, Jaroslaf, Nisjni Novgorod. geen geld. Ik was dadelijk bereid haar hiervan te voorzien. I)an was 'ttoch nog een zwarigheid, dal zij onmogelijk den weg zou kunnen vinden. Ik zeide haar dien echter zoo nauwkeurig, dat zij onmogelijk kon dwalen. Nog bleef zij een poos dralen, maar eindelijk gaf zij loe en wij begaven ons naar beneden. Daar vonden wij een hoed en een doek van de keukenmeid, die ik haar gaf, en in 't volgende oogen blik stonden wij op de binnenplaats naast den stal. „Denk er om, dat gij nimmer, onder welke omstandigheden ook, iets uil- laat omtrent hetgeen er gebeurd is", zeide ik, toen wij gereed stonden om afscheid te nemen. „Denk er om, dat gij uw belofte houdt en tol mij komt om met mij Ie trouwen", antwoordde zij fluisterend, ter wijl zij eensklaps haar beide armen om mijn hals sloeg. Deze beweging was geheel onverwacht en 'tkan zijn, dat zij hij die gelegenheid de kaars heefl laten vallen, welke zij tot nu in de hand had gehou den. Ik herhaalde mijne belofte en zij stapte het hek uit, dal ik dadelijk sloot. Van de vreeselijke ontroering., die mij aangreep zoodra hel meisje vertrokken was, kan ik geen beter denkbeeld geven, dan door mede te deelen, dat ik niet al leen de fout beging de achterdeur van '1 huis te sluiten, evenals die van de biblio theek, maar tevens verzuimde mij te ont doen van den sleutel, die toen nog in mijn bezit was, door hem op straal te Op de lijn Moskou-Windawa-Rvbinsk kon de avond-sneltrein niet verder dan het station Podmoskafnaja, van waar de ïeizigeis Ie voet naar Moskou moesion gaan. Op de lijn Moskou-Kasan wachten 2000 personen op het vertrek der treinen; zij krijgen van hel spoorwegbesluur schade loosstelling. Een aantal stakers, die den dienst op het hoofd-poslkanloor trachtten te belet ten, zijn door de (roepen uit elkander gedreven. De eigenaars der apotheken besloten do apotheken Ie sluiten, de bereiding van geneesmiddelen te weigeren en zich aan te sluiten bij de aangestelde apothekers, om staatkundige hervormingen te eischen. FRANKRIJK. Door Zijne Eminentie kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, is lot de geloovi- gen van zijn bisdom een schrijven gericht waarin hij hen aanspooi-l te bidden en boele te doen voor de Kerk eu voor r rankrijk. De Kardinaal haalt de voornaamste zin sneden uit den laatsten brief des Pausen aan en zegt verder: „Voelt gij niet in het binnenste van uw ziel dal het woord des Pausen de ware uitdrukking is voor den tegenwoordige» toestand? Het gaat niel om een strijd lusschen staalkundige partijen; hel gaal er om, of Frankrijk christelijk zal blijven, dan wel, of het er van zal afzien, de groote katholieke mogendheid Ie zijn van voorheen". Kardinaal Richard schrijft verder, dal de behoef Ie tol aaneensluiting zich doel ge voelen onder de geloovig.m. De dreigende scheiding maakt de zielen ongerust. Men voelt ,dat er verdeeldheid in hel land za ontstaan. Tegenover hen, die Frankrijk willen ontrukken aan de overlevering van een katholieke natie, wil de kardinaal de liefdadigheid stellen en gehed en boet vaardigheid en „dan zullen wij op doel treffende wijze werkzaam zijn geweest om in ons dierbaar vaderland de eenheid Ie herstellen". ITALIË. Een der medewerkers van do „Messa- gero heefl dokier Eapponi geïnterviewd over de gezondheid van Paus Pius V Lappom verklaarde, dat Z. II. licht ver kouden is, maar toch het bed niet be looft Ie houden. Sedert Januari heefl de 1 aus geen aanval van jicht meer gehad SPANJE. Lo u bet op reis. Vadertje Loubet schijnt de laatste dagen, die hij als ge wichtig en beteekenend man, als president der groote republiek doorleeft, vóór bij weer wegzinkt in hol duister van de po litieke onbekendheid, waarin hij voor zijn verkiezing ronddoolde, nog zoo belang rijk mogelijk Ie willen maken. In Spanje laai hij zich door de geesldriftige en spoe- dig-warme Spanjaarden toejuichen en hul digen. Maandag is hij te Madrid aangekomen, ilij werd aan hel station ontvangen o. a door den prins van Beieren en den prins van Asturiën. Koning Altons vergezelde den president naar zijn appartementen. buitengewoon warme ontvangst viel den president van den kant der bevolking ten deel. 5 Loubet, Rouvier en hun gevolg brachten een bezoek aan de Koningin-Moeder. De koningin, die den Koning, de infante Maria Iheresiii en prins Ferdinand aan haar zijde had, bereidde Loubet een bijzonder hartelijk onthaal en sprak hem van het verblijf van Alfons te Harijs. Daarna bracht de president een bezoek aan den infante arlos en de infante Isabella In den middag begaf Loubet zich naar hel hscurial, waar hij kronen onderlegde op de graven van Koning Alfons XII en «e prinsen van Asturiën. bonhei heeft de insignes van hel groot kruis van hel Legioen van Eer geschon ken aan prins Ferdinand van Beieren eu andere onderscheidingsteekenen aan de Spaansehe ministers en andere autori- teiten. I it Duitschland komen berichten van werpen of liem ergens neer te leggen in de gang, voordat ik weer naar boven ging. Maar ik was zoo in angst voor 'I gevaar, dat mij door de ontmoeting met Hanna bleef dreigen, dat ik al het andere daar door vergal. Haar bleek gelaat, haar ang stige blik, toen zij zich lieenspoedde in den donkeren nacht, stonden mij steeds voor oogen en waren mij grooter schrik beeld, dan de herinnering aan het lijk van mijn slachtoffer. Hel was alsof ik haar langs de spaarzaam verlichte, een zame straten zag, en de vrees, dat zij zich iets mocht laten ontvallen en ik haar den volgenden morgen voor mij zou zien slaan, folterde mij als de meest benauwde droom. Maar zelfs deze pijnigende gedachte week ten sloffe voor '1 bewustzijn, dat ik in 't grootste gevaar verkeerde, zoolang de sleutel en de beide brieven in mijn bezit bleven. Hoe zou ik mij evenwel daarvan ontdoenIk durfde nu niet meer mijn kamer verlaten of het venster openen; ik zou door iemand kunnen worden opge merkt, die het zich later kou herinneren. Ja, ik durfde mij zelfs nauwelijks in mijn kamer bewegen. Eindelijk echler werd deze doodelijke angst overwonnen door hel besef der nood zakelijkheid, dat ik op de eene of andere wijze loch iets met de bewijzen mijner schuld moest doen. (Wordt vervolgd.) hevige koude. In de omgeving van Berlijn daalde in den nacht van Vrijdag op Zater dag de temperatuur tol zes graden onder nul. Een arbeidersvrouw is doodgevroren. Te Kiel is veel sneeuw gevallen ook in de omgeving van Barmen en in het Saucr- land viel sneeuw en uit Bonndorf in hel Scharzwald wordt geschreven, dat daar de sleden reeds voor den dag zijn gehaald. Bij' Wiltz in Luxemburg is oen dagloo- ner bevroren langs den weg gevonden. De verkeerswegen in Zeeland. Wij, kinderen der twintigste eeuw, vra gen ons wel eens af: hoe hebben de men- schon hel vroeger loch gemaakt, toen er nog geen spoorwegen waren Het reizen gaal tegenwoordig zoo snel en zoo gemakkelijk: in weinige uren legl men afstanden af, waarvoor vroeger dagen noodig waren, en de luxe-treinen, die hel groote wereldverkeer onderhouden, zijn zoowaar in hotels en restaurants herscha pen. Men wil dan ook wel eens zeggen, dal. liet tegenwoordige reizende publiek verwend is geworden. Maar des te meer Irefl dan ook de schro melijke achterlijkheid, welke onze schoone mi welvarende provincie op hel punt van verkeersmiddelen te aanschouwen geeft. En nu willen wij hier niel wijzen op de grint- en andere wegen, wier toestand den ken doet aan de (lagen, toen de Bata vieren en andere halt-barliaarsche stam men de lage landen aan de zee voor hel eerst bewoonbaar begonnen te maken. Wij willen zelfs zwijgen van liet ton eenen male ontbreken van die onderlinge ver keersmiddelen, welke in den vorm van tramwegen, alom aan handel, industrie en landbouw zijn ten goede gekomen, en die zeker ook voor Zeeland een lioogsl begee- rensvvaardig goed zouden zijn. Maar nog eens, daarover willen wij zwijgen. Maar waarop de volle aandacht dient gevestigd, dat is de wijze, waarop de ooni- ge groote verkeersweg in Zeeland, de lijn Vlissingen Roosendaal van den Staats spoorweg wordt geëxploiteerd. Wij staan hier voor een van die onverklaarbare iei- ten, waarbij men zich zolvvn afvraagt hoe is 'I mogelijk dat zulk een toestand in onze eeuw bestendigd blijft? Het is toch eigenlijk al te dwaas, dal de spoorweglijn, welke onze velden door snijdt, o]> de eerste plaats, ja bijna uit sluitend bestemd schijnt voor den vreem deling, die ons land slechts doortrekt om van Engeland naar Duitschland, of omge keerd van Duitschland naar Engeland te reizen, en Ie wiens gerieve in het vroege- ochtend- en in het late avonduur drie zoogenaamde mail treinen onmiddelijk ach ter elkander loopen. En nu zij 't verre van ons het nut of zelfs de noodzake lijkheid dezer mailtreiuen te betwisten. Doch het mag niet verzwegen worden, dat bij deze bezorgdheid voor den vreemdeling ongunstig afsteekt de stiefmoederlijke be handeling van den eigen landgenoot en in '1 bijzonder van de bewoners van Zeeland zelf. Waarom is hel verkeer lusschen Wal cheren en de dorpen van Zuid-Beveland beperkt, tot vijf treinen per dag? Waarom is hot, verkeer lusschen Middelburg en Goes des avonds na half negen geheel en al gesloten? Waarom Wij zouden wel voort kunnen gaan met vragen; doch alles komt neer op deze ééne vraag: Waarom die achterlijkheid? Het ware antwoord zal wel zijn: gebrek aan concurrentie, en vast houden aan ouden sleur waartegen door hel publiek niel wordt geprotesteerd. Het is nog de vraag, of de Maatschappij lot Exploitatie van Staatsspoorwegen zoo toeschietelijk voor den vreemdeling zou zijn, wanneer zij geen concurrentie had Ie duchten van Ostende en den Hoek van Holland. Maar afgezien daarvan, hel pu bliek schijnt al Ie lijdelijk te zijn en al t# gemakke'ijk te berusten in een toestand, die niet meer van onzen tijd is. Waarlijk, hel is hoog tijd, dat alle be langhebbenden, op de eerste plaats de au toriteiten, hel provinciaal bestuur, de ver schillende gemeentebesturen, maar ook alle particulieren eenparig en eendrachtig alle pogingen aanwenden om verbetering in hel openbaar verkeer Ie verkrijgen, op- dal Zeeland niet langer achtersta bij de overige provinciën van ons Vaderland. Het geldl hier geen partijbelang, maar een algemeen belang, waartoe allen, zon der onderscheid van partij of richting, hun medewerking kunnen verleenen. J. T. Men seint uit Batavia Tn een gevecht bij Pakatto had de vijand 23 dooden en maakten wij 13 Beaumont geweren en sieraden, vermoedelijk dooi den vorst achtergelaten, buit Licht gewond werden de kapitein van den generalen staf E. den DoorendeJong en de 2e-luitenant ,T. Beiimer; gewond werden 3 minderen. Onze troep is doorgerukt naar Bongelange. De houding der bevolking is rustig. Zij schijnt ingenomen met ons ingrijpen De in bovenstaand telegram genoemde plaats Pakatto ligt een twintigtal K. M. zuidoostelijk van Djongaja; Bongelange ligt nog meer oostelijk nabij den berg van dien naam Onze troepen volgen naar het schijnt den voortvluchtigen vorst op den voet dwars door zijn land heen. Blijkbaar waren de berichten omtrent de afpersingen, waaraan de bevolking in Gowa bloot stond van de zijde van den vorst en rijksgrooten, niet overdreven. Daaruit is toch alleen te verklaren, dat de Gowareezen onze tusschenkomst, naar het telegram meldt met ingenomenheid be groeten Naar we vernemen is met spoedbehan- deling bij den Raad van State aanhangig gemaakt een regeeringsvoorstel tot wijzi ging van art. 65 der Drankwet. (Centr.) Een schandaalstuk. Door het plaatselijk comité der Katholieke Sociale Actie te Amsterdam, waarbij 37 vereeni- gingen daar ter stede zijn aangesloten, is tot B. en W. het verzoek gericht de verdere opvoering van liet tooneelstuk „De Broeders van St. Bernard us" te willen verbieden, daar bedoeld tooneelspel in hooge mate kwetsend is voor de godsdienstige gevoe lens van een groot deel der ingezetenen en tot verstoring der openbare orde aan leiding zou kunnen geven. GOES. Gisteren werd in de „Prins van Oranje" door de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, onder presidium van den heer I. (I. J. Kake- beeke, een vergadering gehouden, die door 35 leden bezocht werd. Naar aanleiding van eene aanvraag van de heeren Van der Sljkke te Oudelande, thans naar elders vertrokken, en .Markusse Ie 's Heer Arendskerke, die cursussen zul len houden over draiueering, om aan de reiskosten tegemoet Ie komen, wer.I ieder I 10 subsidie toegezegd. Omtrent het stationeeren van ecu Yorks hire beer werd breedvoerig gediscussieerd. Het. bestuur wenseht mei den beerenhou- der M. de Dreu Mz. alhier Ie raadplegen den beer daar Ie stalioneeren en rond te leiden. De aanvrage van de vereeniging V. 1'. N. om te Goes een afzonderlijken marklzet- ter aan te stellen, naast de beurscommis- sie, werd door den heer J. VI. Slegt, secre taris der V. 1'. N., breedvoerig toegelichl. Er werd op gewezen dat de afdeeling Walcheren een door haar aangestelde» persoon naar de markt zendl. Hel bestuur werd opgedragen zich met. de afd. Krui singen Ie verslaan om gezamenlijk een bevoegd persoon daarvoor aan Ie wijzen. 'I'e Kruisingen hadden zich slechts 3 leerlingen voor den hoefbeslagcursus aan gegeven en de afdeeling aldaar vroeg of aan den cursus, die vanwege de afdeeling Heinkenszand wordt gegeven en 17 leer lingen lelt, ook deze 3 kunnen deelnemen, welk verzoek werd ingewilligd. Het. bekende voorstel van den heer Wel- leman Ie Krabbendijke, lol wijziging der Maatschappij ook nog in onderdooien, krin gen of dorpsvereoiiigingen, te splitsen, werd mei 23 stemmen van de hand ge wezen. Men vreesde voor verzwakking of ledenverlies. De heeren AL Boogerd Ie 's lieer Arends kerke, eu II. A. Mol Ie Oudelande, werden met bijna algemeene stemmen als be stuursleden herkozen. In plaats van den heer J. Woutcrsen Ie 'sGravenpolder, die om gezondheidsredenen ontslag nam, werd gekozen de heer M. van Liero 1e Nisse, met 16 stemmen. Aan de tentoonstelling van ('iderappels, peren enz., 31 October en 1 en 2 Nov., a. s. Ie Amsterdam le houden, werd een subsidie van f5 toegekend. De heer I). v. d. Have lichlte dit punt breedvoerig loe. De expositie zal I 1000 kostendoor do regeering over geheel Nederland, zullen die ontbrekende f300 spoedig aangevuld zijn. De ooitkweekerij is ook voor Zuid-Beve land een belangrijke, factor geworden en sleeds neemt de aanleg van boomgaarden loe; hol. goed plaatsen der vruchten is dus van veel beleekenis. Na nog eenige besprekingen over 'I be lang ot minder belang der landbouwers bij de leell van vruchten, werd de verga dering geslolen. In de Raadsvergadering van Donder dag as. le 71/., uur zijn aan de orde: Ingekomen stukken. Benoeming lid dei- commissie van toezicht op hel L. O. Do aanbeveling bestaat uil dc heeren: G. A. Hajenius en I'. A. de Ligny. Voorziening in de vacature onderwijzer in het boek houden bij het Herhalingsonderwijs. Adres van 2t onderwijzers en onderwijzeressen bij hel O. L. onderwijs, houdende verzoek lol wijziging der salarisregeling van het onderwijzend personeel. (Te behandelen bij de begrooling van 1906, Hoofdstuk Xll der uilgaven). Begrooling der gemeelde voor 1906. Adres van den heer .1. Al. Harinck, houdende verzoek om grond der gemeente in erfpacht le mogen ontvangen (verlenging der beslaande erfpacht); en van den heer A. de Beste, om grond der gemeente, thans in gebruik bij don heer .1. Al. Harinck, publiek le verpachten. Adres van den heer \V. J. AL Bitter, houdende verzoek om vaststelling van peil en rooi lijn, in verband met het in exploitatie brengen van bouwgrond, gelegen lusschen den Ouden Singel en de Schipperswege- ling. Een rund, toebehoorende aan den koopman A. S. in de Voorstad alhier, werd, alvorens voor de consumptie le zijn afgekeurd, onder polilietoezicht begraven. VLISSINGEN. Vrijdagmiddag le half '2, en zoo noodig 'savonds te acht uur, houdt de gemeenteraad alhier eene openbare vergadering. Alededeelingen zullen gedaan en stukken overlegd worden, terwijl eervol ontslag zal worden verleend aan C. F. Maenhout als lid van hel Algemeen Armbestuur. Verder is aan de orde de benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuur- en werktuigkunde aan de burgeravondschool, van een plaatsvervangend hoofd van dén herhalingscursus voor jongens en van le den in het stembureau voor de verkiezing van twee leden der kamer van koophandel. Voorts komen ter tafel voorstellen van burg. en weth.lol verkoop van gemeente grond lid vaststelling eener verordening op de Makelaardij; lol het verleenen van subsidies aan instellingen van weldadig heid voor het dienstjaar 1906; lot Verhoo ging der over 1905 aan de. vereeniging „Zeevaartschool" toegekende subsidie, en tot verhooging der bij raadsbesluit van 19 April jl. toegekende subsidie voor de op richting van een Machinislencursus; lot. het opnieuw vaststellen van verordeningen oji de heffing en invordering van loonen voor het. keuren van vee enz.; tot toe kenning eener gratificatie aan I'. Wolthuis, plaatsvervangend ambtenaar van den bur gerlijken stand, en aan mej. T. .1. Braai, wegens bewezen diensten aan school D; lot verhooging der jaarwedde van den ge meente-ontvanger en tol vaststelling der gemeente-begrooting voor 1906. Eindelijk zullen behandeld worden de reclames legen den aanslag in den Hoof- delijken Omslag, (primitief kohier.) Zee v a a r I s c li o o I. De gemeente raad le Vlissingen lieeft in April 1.1. een subsidie van f 500 per jaar toegestaan aan de vereeniging „Zeevaartschool" (e Vlis singen voor een aan die school te verbin den machinislen cursus. De Prov. Stalen van Zeeland kenden f 1200 per jaar toe, evenwel onder de verplichting, dat de ge meente minstens f600 per jaar moest ver leenen. Burg. en AYelh. adviseeren nu aan den gemeenteraad in plaats van f 500 thans f 600 per jaar subsidie te verleenen, daar er anders groot gevaar bestaat dal de school .waarvan Burg. en Weth. voor de gemeente goede verwachtingen koesle ren, niet lot stand zoude komen. IERSEKE. Iemand moest naar Goes om voor den rechter te verschijnen wegens eene bekeuring. Maandagmorgen werd de fiets in orde gemaakt en als 'I lijd is gaal de beklaagde op weg. 'I Weder werkt mee, want do regenvlagen blijven voor een oogenblik achter en vol moed rijdt de beklaagde den Postweg op, in zichzelf een rede houdende die hij' ter zijner ver dediging voor den rechter zal uitspreken en verstomd zullen ze staan op het Kan tongerecht want onschuldig is hij; zoo onschuldig als een pasgeboren kmd. Daar ontdekt zijn oog een anderen fietsrijder en onze onschuldig aangeklaag de trapt wat aan om een reisgenoot te hebben. De man die ook naar Goes moet. is direct de stomme toehoorder van den be keurde die zijn onschuld bewijst en zioli beklaagt over de strengheid en onrecht vaardigheid der Politie; maar hij zal het den rechter eens zeggen; hij zal zich ver dedigen en zo zullen hom vrijspreken. Eindelijk Goes naderend nemen de reis genooten afscheid van elkander en daarbij ontpopt zich de stomme toehoorder in een onbezoldigd Politieman, (lie legen den van zijn onschuld bewusten beklaagde proces verbaal opmaakt wegens bet rijden op een fiets zonder bel. Tableau. Het is al sederl jaren de ge woon ti dal de lotelingen dezer gemeente, de reis naar Kapelle (lotingsplaats) langs een om weg maken. In plaats van die reis te doen, zooals ieder verstandig mensch die zou maken, vertrekt het gros der lolo- lingen op lootjesdag 's morgen Ie half acht uit deze gemeente, om over Wemeldinge naar Kapelle te gaan en vandaar over Biezelinge, Schore, Hansweert en Krui ningen in deze gemeente terug te koeren. Eene even oude gewoonte is het, dat op zulke dagen niet-lotelingen de reis mee maken om te kunnen genieten van het genot aan zoo'n reis verbonden. Dat op die reizen wel eens te voel jene ver gebruikt wordt, behoeft wel geen nader betoog. Zoo ook trokken gisterenmorgen een aantal lotelingen er op uit en met hen de 15-jarige Jacob van Oost, de laatste evenwel 0111 vermoedelijk niet levend weer le keeren. Tot, op dit oogenblik vorkeeren de on geruste ouders in de onzekerheid, of hun zoon dood, dan wol levend zal worden teruggebracht. Men vreest evenwel 'I ergste. De knaap is vermoedelijk verdronken. Ilij met een kameraad volgden de lote lingen lot. op Schore en vandaar keerden ze te samen door de lerseksche moer huiswaarts. Aangezien echter op verschillende plaat sen de moer onder water slaat, waardoor de wegen niet zijn te onderscheiden uil de slooten, wint het vermoeden meer en meer veld, dat de knaap, die van zijn Kameraad is afgeraakt, in een sloot is geloopen en daarin gebleven is. Zeer waar schijnlijk zal ook hel mistige weder tor dit ongeluk hebben meegewerkt. WEMELDINGE. Bij de openbare verga dering van den Baad waren aanwezig alle leden. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Op een ingekomen verzoek van het hoofd der Sctiool met den Bijbel en eenige anderen, om den Noord Achterweg te verlichten, werd afwijzend beschikt. De begrooting van 1906 werd na eenige wij ziging vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 14105,035. (Z.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2