BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen. A n t i-P a p i s in e i n <1 o n S c h o u ve il u r g. Over een tooneelstuk, dat thans in een der schouwburgen van do hoofdstad wordt opgevoerd, schrijft mej. A. de Savornin Lob ma n in de „Telegraaf": M, i. is een stuk als (volgt de naam van hot stuk) niet alleen oen weerzinwekkend iels, beschouwd van een geloovig stand punt-alléén, neen, ik vind het hinderlijk en plat tegenover Mk religieus gevoel, om op die vulgaire wijze perso.non te laten op treden. En ik kom er dan rond voor uit, dat ik me den ganschen avond heb ge ërgerd aan zulk een wan-smakelijken draak, want ook uit een gewoon kunst-oog punt is dit tooneelspel oen aaneenrijging van nonsens, alleen maar gebaseerd op 'n goedkoop afmaken, niet de gruwelijkste gemeenplaatsen, van den II. K. godsdienst, meer speciaal de kloosterorden I 't Was wezenlijk jammer van hel goede spel, dat over hel geheel allen lof verdient, dat de spelers zulk een jammerlijk stuk hadden te vertolken, waarvan men niets goeds kan zeggen, dat verveelt van hel begin tot het einde! Hun verontschuldiging voor zulk een keuze is wellicht, dat zij met een publiek schijnen Ie moeten rekenen, zóó grof besnaard, dat hel in jubelen uitbarst bij alles wal maar zweemt zelfs naar een schimpscheut op den godsdienst, meer spe ciaal den Rooinsch Katholieken 't Is fraai I K a t h o 1 i e k e p a t r o n a 1 e n. José schrijft in het „Centrum": Men kent Uombroso, hoogleeraar aan de Universiteit van Turin. Iedereen heeft reeds hooren spreken van zijn theorieën betreffende de strafbaarheid der misdadi gers. Eenige dagen geleden bewees hij hoe klein hel resultaat der wetten tegen de zedeloosheid is. Hij vervolgde, dat het noo- ilig is het kwaad te voorkomen om zoo doende niet genoodzaakt te zijn Ie straf fen. Om dat doel te bereiken moest men de patronaten bevorderen Ziehier, wat hij o. m. zei, volgens de Belgische „Palriote"„Ofschoon ik, uit beginsel, verre verwijderd ben van mij te huigen voor den toog van den priester, is het toch onloochenbaar, dat, om een fatsoenlijke en matige jeugd te kweeken, niets doeltreffender is, dan de jongelui op ile feestdagen te vereenigen, om zo bezig te houden met fatsoenlijke vermaken en ze in de moraal Ie onderrichten, juist zooals men het doet in de instellingen voor de katholieke jeugd. De Joodsche hoogleeraar Lonibroso be ken! dus onomwonden hoe nuttig de ka tholieke patronaten zijn. Waarom worden er dan nog ouders gevonden, die denken, dal hel beter is hunne jongens 's Zon dags vrij te laten rondloopen en die ze aldus aan die gevaren blootstellen? FRANKRIJK. E e n Uausel ij k s c h r ij v e n. De „U- nivers" publiceerde een schrijven van Z. II. Pius X gericht aan kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, waaraan we het volgende ontleenen: Zeer geliefde Zoon De ernstige gebeurtenissen, die zich in Frankrijk voordoen en die de opperste be langen van den godsdienst bedreigen, zijn liet voorwerp van Onze voortdurende zor gen. Wij zuller Ier gelegener lijd en plaats ii geheel Onze gedachte ontwikkelen en Wij zullen aan de geestelijkheid en de geloovigen van Frankrijk de voorschriften geven, zooals ze vereischt worden door den droevigen stand van zaken, die niet uw werk is, gelijk edele en verlichte gees ten het erkennen en waarvoor Wij onder geen enkel opzicht verantwoordelijk zijn. In afwachting, om de steeds stijgende moei lijkheden van een naderende toekomst zon der vrees hel hoofd te bieden, gevoelen Wij zeer levendig de noodzakelijkheid voor Ons zelf en voor u om het licht en de hulp al Ie smeeken, die God alleen kan schenken. Indien de Heer in Zijn onein dige barmhartigheid ons uitnoodigt onze toevlucht tot Hem te nemen voor onze bij zondere belangen, dan moeten wij Hem met zooveel te meer reden ter hulp roepen in de noodwendigheden van het openbaar leven en in de opperste oogenblikken waarin godsdienst en vaderland in gevaar zijn. Onze zaak is ten slotte de zaak van God en het woord, dat de Heer eens richtte tot het trouwe volk, dat voor Hem was neergeknield, ten tijde van Josaphat, kan zeer goed worden toegepast op de Ka tholieke Fransehen„Wilt niet vreezen en zijt niet bevreesd voor die menigte; want hel is niet Uw strijd, maar die van God." Wij willen dus, zeer geliefde zonen, dal in alle diocesen van Frankrijk openbare gebeden voorgeschreven zullen worden, om de weldaden van de Goddelijke Voor zienigheid af te roepen voor uw vader land en Zijn meer bijzondere bescherming voor de Kerk, mei hel oog op de beproe vingen, die haar op dit oogenblik drei gen. Wij weten het, God verhoort vooral hel gebed van de zielen, gezuiverd door hel berouw, wanl hel is geschreven: „De lofprijzing is niet aangenaam in den mond van den zondaar." Daarom zal het in deze dagen wensehelijk zijn, dal alle ge loovigen dikwijls lot de Sacramenten na deren en dal hun gebeden meer werkdadig gemaakt worden door oefeningen van boetvaardigheid. In de hoop, dat deze opwekking tot gebed met ijver door al de geloovigen van Frankrijk zal worden aangenomen en dat God Zich zal verwaardigen de vurige wenschcn te verhoeren van uw welbemind vaderland, zenden Wij u, zeer geliefden zoon, als onderpand van Onze toegenegen heid, den apostolisclien zegen. P a usPius X. Het schrijven, door Z. II. Pius X lol den kardinaal aartsbisschop van Parijs ge licht, kan worden beschouwd als een laatste openlijke waarschuwing van den II. Stoel aan de Fransche regeering. De 11. Vader verklaart, dat de gewichtige ge beurtenissen, waarvan de Republiek het looneet is en waardoor de belangen van den godsdienst ten zeerste worden be dreigd, Hem met den grootsten kommer vervullen. En met een herinnering aan zijne pogingen, om de Kerk van Frankrijk te behoeden voor rampen, „welke thans onvermijdelijk schijnen", wijst Z. 11. alle verantwoordelijkheid voor dezen loop dei- dingen af. FINGELAND. Zaterdag was het honderd jaar geleden dat de Britsche admiraal Nelson bij Tra falgar de vereenigde Fransche en Spaan- sche vloten versloeg. Deze gecombineerde zeemacht bestond uit 33 schepen, van welke er door de Engelschen niet minder dan 19 werden veroverd. De slag van Trafalgar was voor Napoleon een „Water- loo-ter-zee en verzekerde aan Engeland de heerschappij over den oceaan. Nelson werd in dezen zeeslag doodelijk gewond en stierf op zijn admiraalschip. De dag werd in geheel Engeland gevierd als een nationale gedenkdag, doch een gevoel van kieschheid tegenover de Fransche bondge- nooten maakt, dat men zich te Londen en elders in zijn hetoogingen zeer matigde. NOORWEGEN. l il Kopenhagen wordt gemeld, dat de keuze van prins Karei van Denemarken lot koning van Noorwegen daar als vaststaan de wordt beschouwd. De prins moet niet alleen hebben ver klaard de benoeming te zullen aanvaar den, maar daarvoor ook de toestemming zijner familie reeds hebben gevraagd en verkregen. Zoodra de formaliteiten in Noorwegen geëindigd zijn, verwacht men te Kopenhagen een deputatie van Noren, die den prins zijn benoeming zullen komen aankondigen en hem als koning zullen hul digen. Dan zal het Deensche koningsjacht „Da- nebrog", vergezeld door eenige oorlogsche pen, den jongen koning met zijn gezin naar Noorwegen overbrengen. Reeds worden door het ministerie van marine de noodige toebereidselen daarvoor gemaakt. De aanstaande koning van Noorwegen is de tweede zoon van den Deenschen, kroonprins; zijn moeder, de kroonprinses, is een dochter van koning Ivarel XV van Zweden. Hij is dus nauw aan het Huis Rernadolte verwant. Prins Karei zal als koning van Noor wegen den naam Hakon IX aannemen. SPANJE. De „Gil lilas" verneemt uil Madrid, dal een Franseh veiligheids-agent met. twee Madridsche politie-agenten belast om de reizigers en de koopwaren uil ('atalonië te srirveilleeren, een complot ontdekt heb ben, dat 24 October, tusschen 3 en 4 uur tegen koning Alfons en president Loubet uitgevoerd moest worden. Verleden Vrijdag bemerkten de politie dienaars een ongewoon aantal manden met afgesneden bloemen, die uil Barce lona gezonden waren. Zij onderzochten den inhoud en vonden onder de bloemen pakjes dynamiet. Iedere mand bevatte 5 tot 10 dergelijke pakjes. Do politie stelde een onderzoek in hij degenen, aan wie de manden geadresseerd waren, meestal arme bewoners van achter buurten. Men hoopt spoedig de daders te vatten. GOA. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië In Goa werd verzet gepleegd doorKraeng Berangieng, zwager van den vorst en aan voerder van de Goasche troepen. De vorst en de bevolking zijn uit Djong- gaja gevlucht. De vijand werd aangetast hij de kampongs Oost van Djonggaja. Zijn tegenstand was zwak en hij liet 50 dooden en 7 gewonden liggen. Wij hadden als gesneuveld en gewond 2 Etnopeesche en 2 Inlandsehe militairen. Tot toelichting dient dat Kraeng Be rangieng, zwager van den vorst, tevens is rijksbestierder en een der meest op den voorgrond tredende hoofden van de ons vijandig gezinde partij in Goa. De Radja van Goa was gevlucht; dit geschiedde nadat hem een geldboete van f 10.000 was opgelegd. De troepen rukten naar Goenoeng Sari op en raakten bij Padang met den vijand slaags. Onzerzijds zijn 2 minderen gesneuveld. De vijand had 150 dooden. De artillerie nam krachtig deel aan het gevecht. Het Zuivelcongres te Pa r ij s. Op het zuivelcongres te Parijs is Vrijdag besloten, dat het Congres van 1907 te 's Gravenhage zal plaats hebben. De Parijsche correspondent der „Nieuwe Crt." verneemt uit de meest vertrouwbare bron, dat door de Fransche regeering ern stig de mogelijkheid wordt overwogen, om de grenzen te openen voor Hollandsch melkvee GOES. Dhr. .[acq Groenendaal Ie Hil versum, aannemer der 11. K. kerk alhier, heeft vooreen Belgische onderneming een groot werk te Yenraij (Limburg) te stich ten, aangenomen voor ongeveer f 800.000. Er moeten 8 paviljoenen gebouwd wor den. Reeds zijn eenige werklieden van hier derwaarts vertrokken voor de voorberei dende werkzaamhden, welke aldaar moe ten plaats hebben. Door een jager uit Goes werd dezer dagen onder Wemeldinge iemand aange schoten. Een der hagelkorrels trof juist boven het oog; de wond was gelukkig niet gevaarlijk. MIDDELBURG. Woensdagmiddag te half drie vergadert de gemeenteraad alhier. Onder meer komen aan de orde bezwaar- van de nicht? Ik begon mij met dit denk beeld hoe langer hoe meer eigen te maken en alle mogelijkheden na Ie gaan door welke ik kon genoodzaakt worden, dat pad Ie betreden ondanks mij-zelven, ja, ik ging zelis zoo ver, om mij voor Ie stellen, hoe haar lietelijke gestalte zich vol vriendelij ken dank lol mij zou neigen, als lol hem, die haar uil een groote moeilijkheid ver los! had. Een ding was zeker, dat indien dal de weg was, welken ik moest inslaan, ik nu ten minste wist hoe ik dien moest -be wandelen en gedurende den ganschen lan gen dag ilie volgde, werd mij in telkens hernieuwde herinneringen aan hel droom gezicht de les herhaald, hoe die bevende onzichtbaar voortgedreven gestalte voor zichtig de trap afdaalde en zich met op geheven revolver achter den stoel plaat ste van mijn pattroon. II; betrapte mij zelf dien dag zelfs herhaalde malen, dal ik met hel hoofd zat omgewend naar de deur door welke die gestalte verschijnen moest, en er over peinzende hoelang hel nog zou moeien duren eer ik zeil daar zou slaan in 't meer dan vreeselijk oogen blik. Dal dit oogenblik reeds zoo dicht nabij was had ik niet kunnen denken. Zelfs toen ik hem dien avond verliet na nulli- ging van hel glas wijn, waarvan hij 'I ver hoor gesproken is. had ik geen gedachte dat het uur der volvoering reeds zoo spoe dig zou slaan. Maar toen ik, geen drie minuten later langs de deur mijner kamer het geritsel schriften tegen aanslagen in de belasting naar bet geschatte inkomen over 1904 en 1905. YL1SSINGEN. Naar men verneem! zal een gedeelte der tramlijn Ylissingen-Mid delburg nabij den Opril naar het Grand Hotel verlegd moeten worden; dit blijkt naar het oordeel van de autoriteiion noo- dig te zijn, nu de tram naar Domburg daar ook kort langs rijdt, zoodal er ge vaar beslaat hij het daar ter plaatse uil en instappen der passagiers van boven- genoemden tram. Daarvoor zal een gedeel te van het noordelijk gelegen plantsoen langs die lijn aldaar gerooid moeten wor dende afbakening is reeds geschied. Er is hier weer een goede verbete ring ingevoerd. Tot nog toe werden de hulpbrievenbussen des avonds om 10 uur voor het laatst op denzelfden dag gelicht. Brieven na dien tijd in de bus geworpen werden den volgenden dag eerst na 8 uur des morgens daaruit gehaald en dus pas met den trein van 9 uur verzonden. Hierop was reeds verschillende malen gewezen en ziet thans str.at boven de hulpbrievenbnssen aangekondigd dat ook een lichting plaats heeft des nachts ongeveer 12 uur, zoodat al wat op dit uur in de bussen wordt aan getroffen des morgens met den eersten trein wordt verzonden. IERSEKE. De Vrachtrijder G v. Schaik te dezer plaatse, nam verleden week voor een ingezetene een pakje mee naar Goes om dit over te dragen aan den vrachtrijder van 's Heerenhoek. Nadat de man zich van die taak had gekweten vervoegde hij zich bij zijn last gever tot het ontvangen der vracht. Verwonderd stond de man echter te kijken toen hem werd medegedeeld dat die vracht den vorigen avond was voldaan aan zijn zoontje. Het zoontje van den vrachtrijder die nergens iets vanaf wist werd geconfronteerd en toen bleek het dat liet een ander was geweest aan wien betaald was geworden. Men was de dupe geworden van een handig oplichtertje die tot nog toe onbe kend is gebleven. Baldadige handen hebben Zaterdag middag de hulp-brievenbus in de Vierstraat zoodanig met slijk verontreinigd dat de adressen der brieven bij de buslichting bijna onleesbaar waren en een zeer onooge- lijk aanzien hadden. Het is te hopen dat zoowel politie als ingezetenen zullen trachten deze baldadig heden te doen ophouden aangezien er op die wijze spoedig kans zal bestaan dat die bus zal worden opgeruimd en ontegenzeg gelijk zou dit te betreuren zijn; want door die bos wordt voor vele personen een reis bespaard naar het postkantoor. RILLAND. De lust om naar Amerika te gaan ontwaakt hier weer. De vorige week is een huisgezin vertrokken, thans zal er weer een volgen en naar men zegt nog meerdere. XISSE. .1.1. Zaterdag overleed in hel ziekenhuis te Utrecht onze gemeente-veld- wac.hjter J. Bommeljé, in den ouderdom van 50 jaar, na een langdurige ziekte. De over ledene stond bekend als een nauwgezet po litieman. Sedert 1884 was hij aan deze gemeente als zoodanig verbonden. ZIERIKZEE. In de Vrijdag alhier dooi de „Vereeniging tot oprichting en de in standhouding van de Ambachtsschool," on der voorzitterschap van den heer J. de Bruyne, gehouden vergadering werd de begrooting voor 1900, in ontvang en uit gaaf op f 6300, met algemeene stemmen vastgesteld. Het salaris van den onder wijzer in het schilderen, den heer De Vos, werd met f 50 verhoogd. Tot leden van het bestuur werden her kozen de heeren M Couvée, A. Timmer man en M. van der Linden, die allen de benoeming aannamen. WESTKAPELLE. Vrijdagnacht is al hier ingebroken, bij zekeren van Rooijen in den „Oranjeboom.-' Uit een daar op. hoorde van een dameskleed en door een kier miss Marie gewaar werd, die naar beneden ging, naar de vertrekken baars ooms, besefte ik dat 'l noodlottig oogen blik was gekomen, dat daar beneden iels zou gezegd of gedaan worden hetgeen de mij voorgespiegelde daad noodzakelijk zou maken. II; besloot mij te overtuigen wal dat iets mocht zijn. In gedachten nagaande hoe ik dit doel hel liesl zou kunnen be reiken, herinnerde ik mij dat de luchtpijp die van beneden tol hoven door het huis liep, cene opening had Ier plaatse, waar de heide vertrekken van den heer Leaven worth door een overloop werden verbon den, en eveneens eene in de groote man gelkamer, die vlak naast de mijne was. II; opende haastig de deur, welke van hef efene vertrek toegang gaf naar hel inde- re en plaatste mij hij hel luchtgat. Nauwe lijks stond ik daar, of hel geluid van stemmen trol mijn oor, en daar de ven tilator heneden scheen open Ie zijn, kon ik liet gesprek lussehen oom en nicht even duidelijk verslaan, als wanneer ik tegen woordig- ware geweest in de bibliotheek. Hetgeen ik hoorde was voldoende om mij Ie overtuigen, dal mijn vermoeden juist was; dal op dit oogenblik haar Int voor de toekomst beslist werd, dal de heer Leavenworth, ingevolge een vroegere be dreiging, zijn besluit had te kennen ge geven om zijn testament ten haren nadecle Ie veranderen, en dat zij gekomen was om hem te vragen haar vergrijp te willen geborgen negotieknr is ongeveer 80 kilo kaas ter waarde van f '25 gestolen. De dader(s) zijn onbekend. THOLFN. In eene vergadering van bur- meesters en secretarissen in hel eiland Tholen is ter sprake gebracht de samen werking van verschillende besturen dei- gemeente in het eiland omtrent de aan stelling van een deskundige voor do uit voering van de bepalingen der woning- verordening en woningwet. Bij die bespre kingen bleek evenwel dal er verschillende ernstige bezwaren bestaan die hel plan in den weg staan. Bij de directe belastingen zijn verplaatst met ingang van 20 dezer; de commiezen 2e klasse D. van der Werf van Hansweert naar Krabbendijke en A. Beun van Honte- nisse naar Renesse. Verder wordt met den zelfden datum verplaatst de commies 3e klasse A. Huisman van Zuiddovpe naar Hansweert. TERNEUZEN. In de jl. gehouden raads zitting werd afgewezen een verzoek lot plaatsing van een lantaarn voor den in gang van hel ziekenhuis, doch eene nabij zijnde lantaarn zal op dubbele licht sterkte worden gebracht. Toegestaan wer den verzoeken lol afwijking van den eisch der bouwverordening betreffende open ruimte aan L. Deij en J. de Meijer, bei den voor hel houwen van een bergplaats voor materialen. Tot plaatsvervangend lid der keurings commissie voor de veemarkt werd be noemd de heer Aam. de Bruijne, landbou wer. Geklaagd was over de slechte communi catie voor vee en voertuigen te Sluiskil. Er werd op gewezen dat. de pont, die daar de brug vervangen moet, niel voldoet; ongelukken hebben reeds plaats gehad en men vreest dal die nog meer zullen voor komen. Medegedeeld werd dat een aantal landbouwers zich daarover reeds lol den minister hebben gewend. Burg. eu weth. werden nilgenoodigd eens een kijkje Ie gaan nemen ou Ie trachten verbetering Ie verkrijgen. Voorts kwam in de langdurige zitting ter tafel de gemeentebegrooling. Deze werd vastgeslld op een eindcijfer Van f 77.29(1.74-'. Bij do behandeling slaakten do stemmen over een voorstel lot verhooging van hel salaris van den bode met f 50 en over een van den heer Dees om de publication der gemeente niet meer Ie plaatsen in het „Terneuzensch Volksblad", daar dit is ver vormd in een partij-orgaan. Aan dden bouwmeester werd in uitzicht gesteld drie twee jaarlijksche verhoogin gen van f 100. Aan de onderwijzers en onderwijzeressen werd f 25 verhooging van salaris toegekend. De subsidie aan het zie kenhuis werd van f-200 gebracht op f.300; gevraagd was f500. Afgewezen werd een verzoek om verhoo ging van salaris van de verloskundige en dat van den grafdelver. Daar vorhooging der lasten niet mogelijk is en de gewone middelen voor de gewone uitgaven niet toereikend zijn, werd beslo ten eene buitengewone rijkssubsidie in de onderwijskosten aan Ie vragen ad f2500. De hoofdelijke omslag werd uitgetrokken op f25.000. In de streek, die door de Westersehelde geheel is afgescheiden van de overigens door 'I water meer of minder een archipel vormende doelen onzer provincie, lieer- schen eigenaardige toestanden. De bewoners van die streek, wij bedoel den Zeeuwsch-Vlaanderen, vooral die licht aan de grens, die herhaaldelijk, wij mogen wel zeggen meer dan met Nederlanders, mei hun Belgische naburen in contract komen, nemen van dezen goede maar ook minder Ie waardeeren eigenschappen over. Onder de goede rekenen wij huil goedmoe digheid, onder de minder gewenschte een groote zorgeloosheid, een zeker „laisser faire". vergeven en haar te herstellen in zijn gunst. Wat dal vergrijp was, werd mij niet duidelijk, de naam van flavoring werd niet genoemd als die van haren echtge noot. Alleen hoorde ik haar verzekeren dat haar handeling meer een opwelling was geweest van hel oogenblik, dan wel het gevolg van hare liefde, dal zij er innig berouw van had en zij niets liever ver langde, dan vrij le zijn van iemand, dien zij spoedig geheel zou vergelen, om voor haar oom weer le zijn, wal zij altijd voor hem geweest was. Ik was dwaas genoeg om le veronderstellen, dat hier alleen spra ke was van eene verloving en putte dus uil die woorden een schal van hoop, die mijn hart in wilde waan deed ontgloeien. Toen ik een. oogenblik later haar oom op beslisten toon hoorde antwoorden, dal zij de hoop op hel verkrijgen van zijn gunst voor goed had op te geven, behoefde ik noch door haar hangen kreet van or- ergenis en teleurstelling, noch door hare bede om hulp te worden aangespoord, om le besluiten, dal nu het laatste uur van mijn patroon geslagen was. Ik sloop naar mijn kamer lenig en bleef wachten totdat ik haar weer hoorde voorbijkomen; toen begaf ik mij naar heneden. Kalmer dan ik mij ooit gevoeld had, ging ik voorzichtig de trap af, juist zooals ik niij-zclf ge zien had in den droom. Beneden gekomen, klopte ik zacht aan de deur en trad binnen. (Wordt vervolgd.; hij Iegelijk naar mij opkeek, om le zien of ik ver genoog had gelezen, om met den inhoud bekend te zijn, toen dit onderzoek bevredigend scheen uit te vallen, zette hij zich achterover in zijn stoel en had in een oogenblik den verderen inhoud met de oogen verslonden. Ik Weef nog een oogenblik wachten en ging toen naar mijn eigen schrijftafel. Nadat een paar minu ien waren voorbijgegaan, zonder dat ik hein had hooren bewegen, terwijl hij ken nelijk bezig was mei den brief te herle zen, stond hij eensklaps haastig op en verliet de kamer. Terwijl hij achter mij voorbijging, sloeg ik in den spiegel een blik op zijn gelaalde uitdrukking, die ik er op las, strekte tot vermeerdering der hoop, die mij vervulde. ik volgde hem ongemerkt op de trap en vond mijn vermoeden bevestigd, dat hij zich onmiddellijk naar Marie's kamer zou begeven. Toen eenige uren later de familie zich aan den haard neerzette, was 'I mij maar al le duidelijk, dal tusschen oom en nicht een onherstelbare breuk was ontslaan. Gedurende de twee volgende dagen ver keerde ik in de uiterste spanning der on zekerheid, of mijn patroon den brief al dan niel had beantwoord en of alles zou afloopen, zooals hel begonnen was, zonder dat de geheimzinnige Plavering ten loo- neele verscheen. Intusschen verrichtte ik getrouw mijn lonigen arbeid, als een paard dat blin delings voortloopt in den molen. Ik schreef en schreef maar altijd door, totdal 'I mij scheen alsof met eiken droppel inkt een droppel van mijn bloed verbruikt werd. Altijd op mijne hoede en steeds met inge houden adem luisterende, durfde ik hij eenig ongewoon geluid toch nauwelijks mijn hoofd bewegen, uil vrees, dat ik mijne bekendheid met den gespannen toestand zou verraden. Den derden nacht had ik een droom, dien ik reeds aan den hoer Raymond heb verteld en dus hier niet wil herhalen. Toch acht ik hel noodig, de lezing daarvan op een punl te verbeteren. In het door mij aan den heer Raymond gegeven verhaal zoide ik, dat hel gelaal van den man, dien ik de hand zag ophef fen tegenmijn patroon, dat van Claveriiig was. Dit was een leugen. Hel gelaat, dal ik in mijn droom aanschouwde, was hel mijne. En juist dal was 'I, wat mij dien droom zoo vreeselijk maakte. Als in een spiegel, zag ik iu die bloe'ko, ineengekrom pen figuur, die langzaam de trap afsloop, mijn eigen beeld. Overigens was mijn ver haal geheel waar. Hel droomgezicht bleef mij onophoude lijk bij, hel wilde mij niel met rusl laten, was het een voorteeken? Een waarschu wing van de wijze, waarop ik hel voor werp mijner aanbidding voor mij zou win nen? Moest de dood van den oom de brug worden, welke mij veilig zou voeren over de peillooze kloof, die mij scheidde

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2