BINNENLAND. Van onze Eilanden. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen. GEMENGD NIEUWS. vinden zouden zijn voor oen conferentie van wederzijdsche Kamerleden, ja, ook minister De Meester heeft den heer Bale verzekerd, dat een ernstige poging tot toe nadering daargelaten de wijze waarop die zou worden tot stand gebracht niet tevergeefs een beroep zou doen op zijn steun. De nieuwe minister van financiën heeft het geluk heel wat baten in kas Ie krij gen. De opbrengst en de prijzen van het Hanka-tin zijn zeer meegevallen. Ook is de opbrengst der rijksmiddelen gunstig. De maand September bracht ongeveer een half millioen meer op dan dezelfde maand van het vorige jaar. En gedurende de 9 eerste maanden van dit jaar werd reeds ruim S'/a millioen méér ontvangen dan onder dezelfde maanden van 1904. Aan wie of wal dit geld ten goede komen zal hangt nog vrijwel in 'I duister. R. K. B ij z. O n d e r vv ij s. Onder hooge goedkeuring van D. 11. den Bisschop van Haarlem is, door tusschenkomsl van de hoogeerw. 11.11. Dekens aan alle beslu ren en alle hoofden van R. K. bijz. scho len in het-bisdom Haarlem, door het hoofd bestuur der Diocesaan-'Vereeniging van 11. K. Bijz. Onderwijzers, verzonden aan cir culaire, bevattende verschillende instruc tion voor de besturen van bijz. scholen, wat betreft hetgeen vóór 1 Januari 1906 gedaan moet worden. De wijze van kie zing van de leden der Commission van Beroep, wordt daarin nauwkeurig omschre ven. Voor belanghebbenden, die vóór 22 October geen exemplaar ontvangen heb ben, zijn exemplaren te verkrijgen hij L. P. Middendorp, onder-directeur der R. K. Kweekschool te Hoorn. Volgens „Het Centrum" heelt Z. D. 11. de aartsbisschop van l'lrecht tijdens zijn verblijf te Rome aan onzen daar woon achtigen landgenoot Pier Pander de op dracht verleend om een nieuwe buste van dr. Schaepman te modelleeren, die in mar mer zal worden uitgevoerd en op het graf monument op het Duit se he Campo Santo 1e Rome de plaats van hel nu aangebrachte conterfeitsel zal innemen. Ter vervulling van de candidatuur- M ic h i e 1 s va n V e rd ninen, heeft de Kalh. kiesvereeniging te Breda met 165 van de 320 uitgebrachte stemmen candi «laat gesteld voor het Kamerlidmaatschap, de heer \V. H. Boogaardt, redacteur van de „Java-Post" en inspecteur der tele grafie te Batavia. Bij de afgeloopen verkiezingen was de heer Boogaard! ook de candidaat der R. K. kiesvereeniging te Zevenbergen, maar de lieer Van Yuuven (R. K.) werd gekozen. Dr. v. d. Brink wordt ook candidaat gestold door de S. D. A. P. Maandag had de plechtige inwijding en opening plaats van het Centraal Bureau der Kath. Soc. Actie Ie Leiden. Telegrammen werden verzonden aan Z. II. den Paus, aan Z. D. H. den Aartsbis schop en aan II. Al. de Koningin. Van den H. Vader en mgr. v. d. Wetering werden telegrammen met zegenwenschen terug ontvangen. Do Zeereerw. Hooggel. Heer Professoi J. D. J. Aengenent, Centraal-Adviseur, sprak, alvorens tot de plechtige wijding over te gaan, de Centrale Vergadering toe. Het was, zoo zeide spr., een groot voor recht nu HH. Dl). HH. niet in staat waren de uitnoodiging lot de opening te aan vaarden, dit werk Ie mogen verrichten. Het is nu het oogenblik, door het Kalho lieke Nederland met zooveel verlangen vol heid, dat door het gebed der Kerk Gods zegen over de K. S. A. wordt afgesmeekt, om het werk, dat anders dor en onvrucht baar zou zijn, een rijken oogst te doen geven. Het Roomsche bewustzijn, dat onze eigen kracht ontoereikend is, hifd den hoewel ik zoo pas haar hals heb gered van hel koord, om 't te bevestigen om mijn eigen nek!" En zich ontrukkende aan den 'greep van ('lavering, die hem in een vlaag van jaloerschheid wilde terug houden, wierp hij zich aan Marie's voe Ion, en vatte met trillende handen den zoom van haar kleed. „Gij zult naar mij zien, naar mij luisteren", riep hij uit; „ik wil ziel en lichaam niet verliezen voor niets. O, Marie, ze zeiden dat gij in ge vaar waartik lieb die gedachte niet kun nen verdragen en ik heb de waarheid gezegd - de waarheid, die mij ten ver- dervo zal sleepen. En, zie, al wat. ik u thans vraag, is, ot ge mij gelooven wilt, wanneer ik zeg, dat ik niets anders heb gewild, als u hel. fortuin verzekeren, dat ge in gevaar waart Ie verliezen; dat ik niel gedacht, had ooit tul zoo iets Ie zullen komendat 't alleen was omdat ik u zoo innig, innig liefhad en hoopte dat gij mij ook zoudt liefhebben, omdat ik Doch zij scheen hem niet tc zien, veel minder te hooien. Haar oogen bleven met den schrik der onzekerheid gericht op Henrij Clavering; hij, en hij alleen, kon haar aandacht boeien. „Gij hoort mij niel!" schreeuwde de diep rampzalige. „Gij wilt mij niet hno- ren I Neen, hart van steen, van gevoelloos ijs, gij zoudt zelfs hel hoofd niet naar mij omwenden, al riep ik uit de diepten dei- hel!" Algemeeneu SecieCiris den wcnscli doen koesteren, het gebouw op een eersten Vrij dag te openen. Dit verlangen van den stoeien werker, die in de laatste jaren een reuzenwerk heeft verricht, om zijn en an- derer werk toe te wijden aan hel Allerhei ligst Hart van den Verlosser der Wereld, had spr. diep in de ziel getroffen. De plaats, zoo vervolgde prof. Aenge nent, waar wij staan is verheven, zij zal hel brandpunt worden van de Katholieke Sociale beweging in ons vaderland, de plaats, waar hel zaad van het Katholieke openbare leven rijker en hooger zal op bloeien, vanwaar de stuwkracht, hel tin telend leven, zal stroomen, de weldadige warmte zal uitgaan, die koesterend zal werken onder hen, die tot nog toe koud hieven. De plaats waar het licht der we tenschap het terrein zal verlichten, waar voortdurend zal gestreefd en gearbeid wor den om door do Katholieke Actie een nog breeder ontwikkeling te geven. tti-l was ook een verheffende aanblik, zooveel edele mannen vereenigd te zien, wier namen met eero genoemd worden in den strijd voor de sociale belangen van ons Vaderland. Gij allen zijl uitgetrokken ter kruistocht, gewapend niet hel Roomsche kruis en don krijgskreet „God wil hol!" legen hot In dividualisme cn hel Socialisme, toegerust met do wetenschap dat Christus overwint, regeert, beveelt en zijn volk bevrijdt van alle rampen". Spreker besloot met de In-de: „Begin Gij dan, o God, en zegen dit huis van uwe dienaren", een zegen, dien llij zal geven, want we kennen ook Zijn Woord: „Wan neer zij slechts Alijn Naam aanroeren, dan zal ik hen zegenen". Na dit warme woord verrichtte ZijnKw. de plechtige inwijding en was do Actie geopend. Daai met 31 December 1905 oenige le den en plaatsvervangende leden der oom- missie van aanslag in do belasting op bedrijfs- en andere inkomsten aftreden, zijn door Gedeputeerde Staten van Zee land volgens art. 19§§ lb en 2 der wet van 2 October 1893 (Sthl. 149) de navol gende heeri-n tegen 1 Jan. lot leden en plaatsvervangende leden der bovenge noemde commissie benoemd; en wel voor: de gemeente Middelburg lid mr. F. J. Sprenger en plaatsvervanger .1. C. v. d. Harst, beiden te Middelburg; de gemeente Vüssingen, lid H. .1. v. I'oel- voorde en plaatsvervanger W. X. Rottier, heiden Ie Ylissingen; den kring .Middelburg, leden J. Fre- deriks te Middelburg en F. P. Polderdijk ('z. te X. en St. Joosland en plaatsvervan gers P. Verhuist en H. P. v. d. Ree, heiden tc Middelburg; den kring Zierikzee, leden J. van den Bout en mr. H. Aloolenburgh, hei den Ie Zierikzee, en plaatsvervangers .1. Hocke Hoogoiiboom Ie Zonnemaire en .1. van Schelven te Zierikzee den kring St. .Maartensdijk, leden A. X. Snouck tc St. Alaartensdijk cn J. AI. Pol te Tholen en plaatsvervangers J. J. de Jonge tc St. Maartensdijk cn .1. Eindhout tc Tholen den kring Goes, leden H. J. Railing en .1. Oele Hz., beiden te Goes, en plaatsver vangers Al. de Kater Ie Wolphaarlsdijk cn A. .1. Herdink tc (locs. Volgens hel Prov. verslag over 1904 maakten van hel stoombootveer Ie Borsele in dal jaar gebruik 12211 reizigers tegen over 11352 in 1903, 11081 in 1902 en 10031 en 1901, eene toename dus van 2180 sedert laatstgenoemd jaar of ge middeld ruim 700 per jaar. In genoemd verslag komt de mededee- ling voor, dal het tijdstip van hol in ex ploitatie brengen van den stoomtramweg Borsele-Goes-Wolferlsdijksche veer is ver lengd lol 1 Juni 1908. Voorzichti g. Het komt meermalen voor, ook in bladen van onzen omtrek, dat per advertentie aan meisjes door mooie voorspiegelingen heirekkingen worden Te vergeefs echter bleef hij roepen en weeklagen. De handen afwerend op zijn schouders drukkende, als wilde zij zich bevrijden van een hindernis op haren weg, trachtte zij eenige schreden vooruit te komen. „Waarom zijl gij hier?" vroeg zij met bevende hand wijzende op haar echtge noot. „Wat hebt ge gedaan dat men u hier met mij samenbrengt in zulk een vreese- lijk oogenblik als dit?" „Ik heb haar verzocht hier tc komen, om den moordenaar Ie zien van haar oom", fluisterde Grvce mij in 't oor. Doch voor ik haar kon antwoorden, voordat Clavering zeil een enkel woord lei- verklaring kon uiten, was de half waan zinnige misdadiger plotseling opge sprongen. „Weet ge dal niet?" riep hij uit, „dan zal ik het u zeggen! Het is omdat deze heeren, die zich zoo ridderlijk voordoen en edel, in den waan verkeerden, dal gij, schoone, gevoellooze godin, uw eigen blanke hand niet bloed hadt bevlekt om tot de schatten te geraken, die gij zoo vurig hebt begeerd. „Ja, deze man", ging hij voort, op mij wijzende, „die zich heeft voorgedaan als een vriend, en dien gij voor zoo eerlijk en hulpvaardig liehl ge houden, hoewel hij mei ieder woord en eiken blik slechts een strop hielp vlech ten voor uw hals, deze man (even als die andere wellicht, die u zijn vrouw aangeboden iu groote sleden. Men kan niet genoeg voorzichtig zijn inet daarop in te gaan. Daarover schreef o. a. de bisschop van Duik in zijn herderlijken brief van 1897: „De arbeidzoekende meisjes, vooral die uit Duitschland, die in Ih-lgiO en de Ne dei-landen een betrekking zoeken, zijn aan vele gevaren blootgesteld. Zeer vele heb ben in korten lijd geloof en onschuld ver loren. In haar domheid cn liehtgeloovig- heid, schenken zij vertrouwen aan do „schoone" voorspiegelingen van slechte menschen cn erkennen, veelmaal» Ie laat, dat zij hel olfer geworden zijn van de groo Is te bed riegers" Zondag jl. vierde de WelEd. Heer E. Drossens te Bergen-op-Zoom zijn zilveren feest als vader in het R. K. Weeshuis, oen feest, dat voor de weezen en oud- weezen een onvergetelijk feest zal zijn. Dat vader Drossens gezien, bemind en geëerd is niel alléén hij de weezen, be wees hel groote aantal felicitation, cn niet hot minst de tegenwoordigheid van re genten, de geestelijkheid der stad en die der oud-weezen, die uil alle oorden des lands, ja zelfs van over de grenzen waren saamgekomen om dezen dag tol een on- vergelelijken Ie maken. Reeds weken Ie voren waren door de weezen plannen beraamd dal feest eens recht luislerijk Ie vieren, 's Morgens O3/., uur werd een II. Alis opgedragen voor do overleden weezen en oud-weezen, bijge woond door alle weezen en oud-weezen, ÏO1/., li. 'n plechtige 11. Alis. uil dankbaar heid voor al 't goede dat vader Drossens de weezen heeft gedaan, 12 uur receptie, opgeluisterd door de symphonic der R. K. Alilitairen-vereeniging, waarhij door den oudsten oud-wees dhr. P. II. Ie Goes, namens do weezen en oud-weezen oen toepasselijke aanspraak werd gehouden. De jubilaris was zichtbaar zeer aan gedaan door deze zoo eenvoudige, doch niet warmte uitgesproken aanspraak. Ver der werd de dag in gezellige stemming, afgewisseld met piano en de symphonic, doorgebracht, en kon men hel den ver- Irekkenden oud-weezen aanzien, dal er te spoedig een einde kwam aan een feest waarop sedert langen tijd gewaehl werd. GOES. Wij vernemen, dat dhr. D. alhier de bleekerij gekocht heeft van dhr. K. voor de Ned. Herv. Kerk, niet doel daar een bijzondere school tc stichten. - De sneltrein die Dinsdag 11.40 sla tion Goes passeerde, had tc Krabbcndijke heel wat averij opgeloopen. Een peeëntrein die eenigszins schuins in den weg slaande en wat aan de noordzijde van den trein uitstak werd aangereden; krukken, tree planken en dei-gelijken werden er met groote kracht, krakende, afgerukt. Ook vele glasruiten gingen stuk. De passagiers schrikten hevig, maar ongelukken kwamen niet voor. De trein had geen vertraging en ging er in volle vaart langs, wat ge lukkig was. Rij Kon. besluit is met ingang van 16 October tol adjunct-ingenieur van den rijkswaterstaat benoemd dhr. X. Lam- breehtsen, geboren alhier. - Door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland is op verzoek ontslag verleend aan den heer S. v. d. Peij! to Goes, als plaatsvervangend lid-werkgever van den Raad van Beroep (Ongevallen-wet). A'LISSIXGEX. Bij beschikking van don minister van marine is de matroos hij het loodswezen alhier, .1. Gomes, niet den Ion November a. s. bevorderd lot loodskwee- keling der 2e klasse. Bij den heer Baart alhier ontstond gisteren brand, tengevolge van hel dro gen der wasch hij de kachel. Alles is geassureerd. Nader meldt men ons: de brand ont stond hij den bierhuishouder P. Baart in de Weslstraat en werd spoedig gebluscht durft noemen), gelooft dat gij de moor denares zijl van uw oom; maar hij wist niet. dal er u'een ter zijde stond, die bereid was om u legen geheel een leger macht Ie verdedigen, zoo slechts uw blan ke hand hom hel toeken gaf lot den aan val. Dal ik „Gijsprak zij. zich thans tot hom wendende om hem goed Ie verslaan. „Ja", hernam hij, opnieuw haar kleed grijpende, loon zij dat haastig terug wilde trekken, „wist gij dat niet? Toen gij in 'I rampzalig oogenblik, waarin uw oom u dreigde met zijn ongenade, luide uitriep, dat er iemand mocht komen opdagen om ii Ie helpen, wist gij toen niet „Houd op!" riep zij, met afschuw terug wijkende, „zeg dat niet! Is dan de wan hoopskreet van een radelooze vrouw een misdaad?" En zich omwendende, als hot edel hert, dat door des jagers pijl doodclijk is getroffen, zeiile zij met door tranen gesmoorde stem: „Zal men er mij nog altijd op blijven aanzien dal een man, zoo laag en verachtelijk, dal ik zou vluch ten waar zijn schaduw zich vertoont, dal zulk een man de gedachten zelf heeft durven koesteren, dat, toen ik radeloos rondzag naar uitkomst, ik. die hoopte Ie vinden bij den moordenaar van mijn Irouw- sten vriend? (I, welk een straf voor mijne dwaasheid! Welk een kastijding voor mijn onoverwinnelijke geldzucht, die van jongs aan mijn vloek is geweest I" door de hulp vooral van de soldalen uil de klas van dicipline, die zich dapper weerden. Ook deed nog een spuit van de gemeente dienst. De storm der laatste dagen heeft meerdere schepen een gedeelte van hun lading doen verliezen, wal hieruit blijkt dat op verschillende kustplaatsen in onze provincie, wrakhout, balken, planken en ook andere voorwerpen zijn aange spoeld. Zoo o. -r. te Kouwenpolder, ('ad- zand, Breskens, Haamstede, Borrettdam- nre, Dttivendijke, Wissenkerke etr Ca,Is. ZIERIKZEE. Bij kon. besluit is benoemd tot griffier hij hel kantongerecht alhier mr. S. R. Bakker, thans kanlonreohler- plaatsvervanger Ie Amsterdam. De aanbeveling voor gemeente-ont vanger alhier beslaat uil de heeren Bee- laarls van Emnriehhoven Ie Barneveld en J. Fokker te Eikerzee. De voordracht voor gemeente-architect alhier beslaat uit de hoeren: Zwartbol. gep. kapitein der genie O. I. E., Brand te Dordrecht, Lissa to Rotterdam en Herl- stein te 's Gravenhage. NIEUWDORP. Het schip dal Vrijdag te gen den dijk sloeg is vlot gekomen. De palen van den steiger werden afgezaagd en weggeruimd, waaraan alle timmerlie den uil Nieuwdorp lui lip moesten verlee- nen. Ze werden met dubbel loon betaald, daar do werkzaamheden in don avond en den nacht moesten gebeuren. Het gat in den bodem van het vaartuig was ge stopt met 93 pond sjiek, door eenige win ketiers geleverd. Hel schip zal nu naai de werf gebrachl worden om de hekomen averij Ie herstellen. Ril,LAXI). Onze algemeen geachte arts dhr. Aioree, had gisteravond liet ongeluk met zijn motorfiets in een wagenspoor terecht Ie komen, nabij de zoogenaamde „Tweede weg". Daardoor rukte hij te veel aan het stuur met dit gevolg, dat fiets met berijder in de sloot arriveerden. De hoor Aioree brak door den val zijn linker arm hoven de pols. Heelkundige hulp ver leende dhr. Geill van Krabbcndijke. Hel ongeluk liej) dus betrekkelijk nog al goed af, hoewel hel voor den patient, zoomede voor de inwoners een lastig geval is. Hel is Ie hopen dat sjioedig een assistent Ie krijgen is. HAXSWEERT. Alel ingang van 1 Xo- vember zijn verplaatst de kommiezen hij 's rijksbelastingen D. van der Werf, 2e kl„ van hier naar Krabbcndijke en A. Huisman. 3e kl„ van Zuiddorpe naar hier. Wegens diefstal alhier van een paar schoenen, broek en eenig geld is Zondag jl. een Franschman gearresteerd en giste ren naar Middelburg overgebracht. Zaterdagnacht is alhier ongeveer 60 K.G. paling, loebehoorende aan den vis- schor G„ gestolen. Daders onbekend. 1ERSEKE. Den Ion November a.s. her denkt do heer AI. de Korte, hoofd van school 2 alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in functie trad. SCHORE. lil de jl. gehouden Raadsver gadering waren alle leden tegenwoordig. Aan de orde was eene wijziging van de begrooting over het dienstjaar 1905, die na eenige toelichtingen met algemeen:- stemmen werd goedgekeurd. Verder kwam ter tafel een voorstel van li. en W. om de verordening op de wering van school verzuim te wijzigen met heirekking tot 't aantal leden in die commissie. B. en W. stelden voor het aantal Ie brengen van 8 oji 7. Dhr. Rottier merkte op, dat nog korl geleden dn verordening gewijzigd is en hot aantal leden gebracht van 9 op 8. Spr. zag er de noodzakelijkheid niel van in. De voorzitter stelde nu voor, mei liet oog op hel aanstaand vertrek van nog een der leden, met de wijziging der veror dening Ie wachten en zoodra de tweede vacature ontstaan is, Ie bepalen uil hoe veel leden de commissie zal bestaan. Dit werd aangenomen met algemeene slem- men. Rij de rondvraag verzocht dhr. Karelse Clavering, die dit alles thans niet lan ger zwijgend kon aanhooren, tl-ad op Marie toe en vroeg, zijn hoofd wal dicht hij 'Ihare buigend: „Zeg mij, Marie, was hol niets als dwaasheid? Kunt ge verklaren, dal ge onschuldig zijt aan iels ergers dan dit? Is daar tusschen u beiden op geen enkel punt eenige samenwerking geweest? Hebt gij niets op uw geweien, als hot koesleren van een breideloos verlangen om uw naam in het testament van uw oom behouden le zien, zelts al moest daardoor mij 't hart breken en onrecht geschieden aan uw nicht? Zijl gij overigens waarlijk onschuldig?" llij logde zijn hand op haar hoofd en het zacht opheffende, zoodal hij haar vlak iu '1 gelaat zag, bleef hij haar een poos aan staren toen drukte hij haar zonder een woord te spreken aan zijn hart en zag kalm om zich heen. „Zij is onschuldig", zeide hij. Hei was alsof ons allen een zware last van de horst werd genomen. Geen dei- aanwezigen, of hel moest de ellendige mis dadiger zijn die hovende voor ons stond, die niet oen sprank van hoop in zijn hart voelde ontgloeien. Ook op .Marie's gelaat was die gewaarwording to lezen. „En dit is de man", sprak zij, zich zacht aan zijne omarming onttrekkende, om hem dos te beter in 'I gelaat le kunnen zien, „en dit is de man, dien ik heb veronge lijkt en gemarteld, totdat de naam van zoo mogelijk een plaatselijken keurmeester aan le stellen voor 'I keuren van vleesch, afkomstig van gezond geslachte dieren, aangezien er voor de slagers veel moei lijkheden en kosten aan verhonden zijn om steeds den veearts van Kruiningen te laten komen. Nadat door verschillende leden en den voorzitter daarover het woord was ge voord, werd hel verzoek aangehouden lot eene volgende vergadering met belofte van den voorzitter die vergadering zoo spoedig mogelijk le doen plaats hebben. Daarna werd de vergadering gesloten. Zaterdag is te Sas van Gent de ar beider F. S„ die vanuit een raam van de bloemfabriek op een geladen cammian wilde springen, daar achterover afgeval len. Hij kwam daarbij zoodanig op een arduinen raamkozijn terecht dat het ge heide achterhoofd open lag. Verscheidene uren bleet de ongelukkige sprakeloos en buiten kennis. Zijn toestand baart zorg. Omtrent hel Zondagavond aan do grenzen van Moerbeke voorgevallene, waarvan reeds in 'I kort is melding ge maakt, schrijft men nader uil Koewacht: Dien avond te circa acht uur traden oen zevental personen, blijkbaar met niet te beste bedoelingen, wellicht met een te voren beraamd plan, de herberg binnen van 1). d. AL, eenige passen over do grens onder Aloerbeke. Een hunner greep plot soling, zonder de minste woordenwisse ling, den 21-jarigen Ad. R. van Aloerbeke (Pereboom) aan. In minder dan geen lijd werd dezen met een groot mes een brcodc en diepe wonde in den buik toegebracht en ontving hij nog met een bierglas eenige slagen op het hoofd. Te 's-Hertogenbosch is Maandag j.l. in voorloopige hechtenis gesteld de 17 jarige schildersknecht D. H. aldaar, verdacht zijn patroon, den heer J. v. d. Ven, op 15 Sept. j.l. voor f 100 te hebben bestolen en dit geld voor het grootste deel op vel schillende lscrmis-sen te hebben verteerd. De verdenking van deze misdaad viel op hem, toen hij, verleden week Dinsdag uit een noteboom gevallen, ernstig bezeerd binnen het Imis van zijn patroon werd ge bracht en toen nergens anders wilde gelegd worden, dan op het hem in dat huis ten gebrnike afgestaan kamertje. Men doorzocht toen dat vertrekje en vond er het overschot van de verdwenen f 100 in de portemonnaie van den patient. Een schipper, thans liggende teManrik huurde te Rotterdam in een logement een knecht, die opgaf Jan Visser te heeten. Door den storm van Zondag had men den geheelen dag hard gewerkt en daaruit is het te verklaren, dat de schipper niet ge merkt heeft, dat zfjn knecht in de roef zich van een sleutel heeft meester gemaakt en zich daarmede in het bezit gesteld heeft van alles wat de schipper aan geld bezat. Men zijn f150 miste hij zijn knecht. Een zekere van L, loteling te Don gen had de onvoorzichtigheid uit de in volle vaart zijnde tram te springen, ten einde een vriend die hij voorbij reed den uitslag van zijn getrokken nummer bekend te maken. Het gevolg bleef niet uit, hals over kop tuimelde hij over de rails en sloeg daarna achterover in de rivier de „Donge' waaruit hij gelukkig spoedig opgehaald werd. Te Rlilterswijk kreeg dezer dagen een 54-jarige schilder bericht dal een neef van hem in Amerika was overleden en hem 1 60000 had nagelalen. Do man wond zich hierdoor zoo op dal hij een beroerte kreeg en daaraan nog op denzelfden dag over leed. Tusschen don huize den Hoek en de boterfabriek Ie Nijkerk heeft zich een Marie Leavenworth hem een gruwel moest worden Is hij dezelfde, mei wion ik trouwde uil gril en luim, alleen om hem Ie ver zaken en te verloochenen? Zog mij, Henry, verklaart ge mij onschuldig, ondanks alles, wal ge hebt gezien en gehoord; Ion spijl van hel razen en weeklagen van dien ellendigen mensch en van de door mij geloonde schrik en ontzetting; en dan, met de herinnering aan den brief, dien ik schreef dos morgens na den moord, waarin ik u zeide uil mijne nabijheid te blijven, omdal zoo men slechts vermoedde dat ik oen geheim le bewaren had, dal voor mij noodlottig kon worden? Kunt, en wilt ge mij, ondanks dal alles, on schuldig verklaren voor God en de men schen?" Bij deze laaiste woorden hief zij de beide handen op, en een oogenblik Jalor lagen haar diamanten en oorringen aan de voelen van den diep rampzalige. Dal was de laatste slag en Jiij was ver pletterd. Mei een Bauwen gil, zooals pk nog nooit aan de horst van pen man had hooien ontsnappen, hief hij met van waan zin flonkerende oogen de armen omhoog en brulde 'tal sidderend uil: „Ik heb mij zelf gegeven voor een ijdele schaduw. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2