Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. No. 120. Donderdag 12 October 1905. Eerste Jaargang. FEUILLETON^ Verschijnt eiken fl\AANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Drukkers-Uifgevers OOSTERBAAN LE COINTRE, 5 G O E S. o— Katholieke Sociale Actie. Hereenigd. Lectuur. UIT DE PERS. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. -.95 Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling).05 Aduertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens" 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Van deze schoone instelling, die ge schoeid is op den leest der „Deutsche Volksverein", bestaan in Zeeland ver schillende afdeelingen. Reeds in chs nummer van 26 Maart, toen mgr. Konilngs in Zeeland plaatselijke comité's kwam stichten, werd de werking der K. S. A. den lezers uitgelegd. Het is mogelijk nut tig nog eens hierop terug te komen. Hoe is die K. S. A. ontstaan? In de dagen der staking is er behoefte gevoeld een band van eenheid te smede|n. Toep. hebben personen in Nederlatad door sa menkomst en besprekingen de K. S. A. opgericht. De katholieke sociale actie wil zich be wegen op sociaal terrein; zij wil werken midden in de maatschappij; zij wil een open oog hebben voor alle bestaande misstanden; zij wil het hart warmer doen kloppen. En niet volgens eigen begrip wil zij handelen, maar in den geest der pause lijke Encyclieken over de sociale vraag stukken. De K. S. A. wil, dat alle R. K. ver- eenigingen, betrokken bij het sociale vraag stuk, zich wederom vereenigen en daar door eenheid van handeien krijgejn. Zij wil niet zijn eene vereenigi'ng, die de andere vereenigingen op zij zet, maar zij waarborgt zelfstandigheid aan iedere vereeniging. De besturen komen samen om met elkaar te overleggen en zoo in gemeen schap samen te werken. Door de vorming der K. S. A., zal er meer voeling blijven tusschen de verschil lende vereenigingen. We sluite|n ons an ders misschien te veel in de eigen ver eeniging op, waardoor er ook weer te veel critiek wordt uitgeoefend tusschen de vereenigingen onderling, eene dikwijls misplaatste critiek, omdat men elkanders werk niet kent. Daar komt nog bijwanneer we langen tijd lid zijn eener vereeniging latein we het bootje te veel dobberen op de baren, we blijven te veel op denzelfden stroom, 65; „Ja, zij was er zeer door geschokt. Ook meen ik te hebben opgemerkt, dat hare vermoedens tegen haar nicht daar door versterkt zijn geworden". Maar laten we eens zien, wat we hier hebben vervolgde hij, de verschillende pak jes papier met nieuwsgierigen blik vóór zich leggende. Ik vond dit pakje, juist zooals gij het hier ziet, in de lade der schrijftafel in miss Leavenworth's woning in de vijfde Avenue. Het zou mij niet verwonderen, dat wij hier hebben wat we zoeken". „Maar „Maar dit papier is vierkant, terwijl dat van do bekentenis achtthoekig is, wilt ge zeggen? Dat weet ik, maar gij vergeet, dat van het voor bekentenis gebruikte vel, de hoeken waren afgeknipt. Eaten we nu de kwaliteit vergelijken". Dit zeggende, haalde hij de bekentenis uit zijn zak en nam tevens een vel van het voor hem liggende papier; na beide nauw keurig bekeken te hebben, gaf hij ze ook mij ten onderzoek. Bij het eerste gezicht bleek mij, dat de kleur volkomen dezelfde was. „Houd ze nu tegen het licht", zeide Gryce. we doen te weinig ontdekkingsreizen en er wordt te veel gelet op het oude. Daar om is het ook goed, dat de verschillende besturen onderlinge besprekingen houden. Er wordt op sociaal gebied veel gelief hebberd en veel valsche stappen worden gedaan. Voor de zieke maatschappij vindt men honderden doktoren zonder graad efi kwak zalvers. Er wordt te veel over de sociale quaestie gepraat en er wordt te weinig gedaan, omdat men de beginselen jniet kent. Daarom is bij de IC. S. A. het ver spreiden van kennis eejn der eerste punten- En die kennis wil zij niet doe)i verkrijgen door middel van moeilijk te doorworstelen folianten, maar door de verspreiding van brochures en vlugschriften. Daardoor kan men krijgen kennis der vraagstukken van den tijd, kan men middelen bekomen ter voorziening, kortom, kunnep wij trachten te bewerken, dat er in Nederland komt eene algemeene actie in hetzelfde, spoor, die geleid wordt door het hoofd der kerk, om weerstand te bieden, waar het gevor derd wordt. In onze dagen is dit nood zakelijk. Wij hebben behoefte van Katho lieke zijde de waarheid te bezien en het is noodig, dat we van Katholieke zijde wor den gewezen op wat ons kan prikkelen tot goede daden. Wij moeten een welge ordend leger zijn, dat het commando kent en in hetwelk ieder de plaats kenne, die hem is aangewezen. De K. S. A. wordt een bestuur, ge vormd uit het bestuur van andere ICath. vereenigingen. Iedere niet-politieke ver eeniging kan tot de Actie toetreden e|n ont vangt dus de vruchten en voordeelen der K. S. A. Een voorbeeld: Stel er komt in eene gemeente een geval voor, dat de ergernis wekt. Dan is het aan de K. S. A. die ergenis weg te nemen of te voorkomen; en wanneer die K. S. A. dan alle R. K. vereenigingen omvat, zal dat met vrucht gebeuren. Het einddoel dus is de praktische acti viteit der Katholieken op sociaal gebied te versterken. Die activiteit b 1 ij f t bij elke vereeni- Ik deed het; niet het minste verschil was waar te nemen. „Nu do lijnen", hernam hij, de twee blaadjes naast elkander leggende, waarbij hem bleek, dat ook deze dezelfde dikte en onderlingen afstand hadden. Er was nu geen twijfel meer mogelijk. „Ik wist 'twel", zeide hij. „Zoodra ik deze map opende en daarin dit papier zoo netjes bij elkaar zag liggen, was ik overtuigd dat wij het einde der zaak nabij waren". „Maar", merkte ik aan, gedreven door mijn ouden geest van tegenspraak, „is er nn volstrekt geen twijfel meer? Dit papier is van zeer gewone soort, men zou 't bij tal van families in gebruik kunnen vinden". „Dat ben ik niet met u eens, zeide hij, „het formaat is ouderwetsch. De heer Lea venworth gebruikte het voor zijn manus cript en ik vennoecl dat het daarom ook alleen in zijn boekerij aanwezig was. Maar wanneer gijl, ondanks alles, bij uw onge loof blijft volharden, wacht dan eens even". Dit zeggende stond hij op en be gaf zich met de bekentenis naar het ven ster, en na haar daar herhaalde malen rondgedraaid en bekeken te hebben, keerde hij naar de tafel terug en toonde mij een der waterlijnen, die aanmerkelijk dikker was dan de overige, terwijl een der andere zoo dun en bleek was, dat men haar nauwelijks kon onderscheiden. ,,Het. is iets ging afzonderlijk; de vakaclie blijft bij de vakvereénigingende liefdadigheid bij de liefdadige vereenigingen enz. De nieuwe organisatie moet echter worden het groote vliegwiel, dat maakt dat de geheele ma chinerie goed loopt. En van de middelen daartoe treden er drie op den voorgrond nl. a, de oprich ting van een bibliotheek; b, het uitgeven van zeer goedkoope (2-cenls) vliegende blaadjes en c, het gesproken woord. Wij' kunnen hier ter plaatse niet ver der op de zaak ingaan; trouwens de sta tuten der vereeniging, waarin doel, mid delen en werking duidelijk omschreven zijn, kan iedereen bekomen. Alleen moeten de besturen der K. S. A. niet in de meening verkeerep, dat ze voor een gemakkelijke taak staan. Daar valt binnen hun bereik heel wat te verrichten, terwijl activiteit een ver- eischte is. Ook moeten de besturen zich goed van de werking der K. S. A. op de hoogte stellen, want, als dat ontbreekt, is de zaak ten doode gedoemd. Laat men be ginnen wat in kas te krijgen de Ka tholieken zijn goedgeefs en een spreker te laten optreden, die de werking der K. S. A. duidelijk maakt. Keulen en Aken zijn piet op één dag gebouwd, en de comité's moeten zich niet laten afschrikken door hun taakj die zich geleidelijk kan afwikkelen. Dan ook zullen spoedig de vruchten der K. S. A. rijpen. Nu de winteravonden weder naderen en daarmede de tijd aanbreekt van lezen, kan het zijn nut hebben eens te wijzen op eene instelling, die, al mag zij zich dan ook verheugen in toenemenden bloei, toch nog niet de belangstelling heeft, wel ke zij verdient: ik bedoel de Roomsch- Katholieke leesbibliotheek. Dat er veel ge lezen wordt, is een waarheid zoo alge meen bekend, dat het genoeg is er aan herinnerd te hebben, om geloofd te wor den. Ook is het niet noodig de monschen zeer gewoons, dat dergelijke gebreken zich voordoen bij verschillende opeenvol gende vellen", hernam hij. „Wanneer wij het halve vel konden vinden, waarvan dit de helft is, zou ik u een bewijs heb ben geleverd, dat allen verderen twijfel onmogelijk maakt". Hij nam nu de losse halve vellen die bovenop lagen en begon le tellen. Er wa ren er acht. ,,'tKan misschien wel dit zijn", zeide hij, er een opnemendemaar na het nauw keurig beschouwd le hebben, legde hij het teleurgesteld ter zijde. „Dat geelt niet, mompelde hij'. Er waren voorts 'n twaalftal kwartijn- tjes, die alle compleet en onaangeroerd schenen. Gryce trompelde een oogenblik met de vingers op tafel en ik zag zijne wenkbrauwen fronsend samentrekken. ,,'tZou prachtig zijn riep hij uit, „als we dit klaar konden krijgen!" Eensklaps nam hij 't bovenste kwartijn- tje en schoof het naar mij, terwijl hij zelf een ander nam. „Wees zoo goed de blaadjes te tellen", zeide hij, daarmede insgelijks een begin makende. „Twaalf!" zeide ik, na aan zifn verzoek voldaan te hebben. Hij legde ook het zijne onbevredigd neer. „Nu het volgende hernam hij". Ik telde ook in het volgende twaalf halve blaadjes. in het algemeen tot lezen op te wekken: immers de lust tot lezen bestaat; maar het is juist die zucht tot lezen, welke velen op een pad voert, dat gevaarlijk voor hen worden kan. „De stroom, - zegt Dr. Vlaming, Hoogleeraar te War mond, in zijn „Apologie", de stroom van in elk opzicht goedkoope boeken en vlugschriften, van blaadjes en pamfletten, waarin nu sinds jaar en dag geloof en zeden worden verguisd, schiep reeds een waren zondvloed, die duizende zwakke geesten ten ondergang medesleepte. En 't is nog voortdurend om van te huiveren, als men maandelijks in onze „Nederland- sche bibliographic" de goddelooze titels ziet aangekondigd van 'tgeen onder't volk geworpen wordt." En nu kan geen dispen satie van den Index den Katholieken ver lof geven alles „naar believen" te lezen. Want krachtens de natuurwet is een ieder verplicht de lezing t© vermijden van al datgene, wat hij weet dat gevaarlijk is voor zijn geloof en zedelijkheid. Welnu, de verspreiding van dergelijke boeken, waarin het geloof en de zeden worden aangerand, is bij de tegenwoordig zoo ge makkelijke verzending, reusachtig. De o- penbare onzedelijkheid, zeide de hoog bejaarde Roeren op den laatsten Duitschen Katholiekendag de openbare onzedelijk heid in persproduclen neemt schrikbarend toe; daar zijn firma's en ateliers, die niets anders leveren dan vuiligheid en daar mede dag en nacht voortgaan. Het is daarom voor ons een plicht, onder geen enkel opzicht aan de verspreiding der schandlectuur mede te werken. En nu zijn er ook in onze omgeving leesin- richtingen, die zij mogen in den be ginne dan al opgericht zijn tot nul van het algemeen, in den loop der tijden zoozeer van aard veranderd zijn, dal geen Katholiek haar steunen kan, als hij niet wil medewerken tot het verspreiden van wat gevaarlijk is voor geloof en zede lijkheid. „De Kerk zegt B. van Meurs in zijn „De Roman" de Kerk eischt, dat de litteratuur ons een bloemgaarde zij, waarin wij wandelen zonder vrees voor adderenbeet of geest- on hartverpestende „Elf I" riep Gryce, die het volgende ka terntje geteld had. „Tel nog eens goed over", zeide ik. Hij voldeed aan mijn verzoek en legde het bedaard ter zijde. „Ik heb mij verteld", zeide hij. Hij was toch niet ontmoedigd. Het nu volgende kwariijntje opnemende, herhaalde hij dezelfde poging; maar vergeefs. Met een zucht wierp hij het op de tafel en zag mij aan. „Wat is er?" vroeg hij., mij nog steeds bezig vindende. „Er zijn er hier maar elf", zeide ik, hem het kwartijntje overhandigende. „O prachtigI" riep hiji uit, met zoo aan- aanstekelijk vertoon van vreugde en vol daanheid, dat ik ondanks mijn sombere stemming hem bij moest vallen. „Zie, hier hebt ge 't: de dikke lijn aan de buitenzijde en de dunne van binnen, dn beide pas sende hij die op het halve vel der beken tenis. Wat zegt ge nu? Verlangt ge nu nog verder bewijs?" „Er is nu geen twijfel meer mogelijk", gaf ik ten antwoord. „Ik mag mij zeiven geluk weuschen", zeide hij, terwijl hij er met nauw merkbaar deelneming in de door dat resultaat bij mij! gewekte aandoeningen op liet volgen: „hoewel de gemaakte ontdekking van hoogst ernstigen en droevigen aard is. Maar alles sluit zoo precies; geen enkele moeilijkheid blijft meer over. dampen." Wil men dus lezen, men leze do boe ken van de R. K. Leesbibliotheek- 1) hoe meer lezers, des te grootef ook zal de aan- was der boeken zijn. Goede boeken ont breken niet aan goede lezers, maar góede lezers ontbreken aan goede boeken. En als men misschien geen tijd of geen zin heeft om te lezen, dan steune men toch ter wille der goede zaak de R. K. Lees bibliotheek, zoo mogelijk door Donateur te worden. Ook mag ik er wel de aandacht fl>p vestigen, dat de bibliotheek nog ruimte genoeg heeft om een aantal goede lees hoeken of illustraties te' bergen, die mis schien bij stfmmigen op zolder liggen. Gaarne zullen deze van de edele gevers in ontvangst genomen worden, of zelfs aan het opgegeven adres worden afge haald. Ook hier kunnen wij veel door samen werking; men zoeke dus eens zijn bibli otheek na. Vele kleintjes maken één groote. G. van L. 1) Voor Goes meer dan duizend verschil lende nummers. Onder de 70 jaar. Al de verzekeringswetten zijn ingetrok ken. Doch wat nu? Er zal nu ouderdomsrente moeten ko men reeds op 65-jarigen leeftijd. Dan zal de Rijksbijdrage van 6 milli- oen op 13 a 1-1 millioen moeten klim men, en waar halen do hoeren dit geld van daan? Het is zoo, er zijn ook andere middeltjes. .Men kan de rente verlagen, mt(n kan ook de premie verhoogen. Sluitend is de rekening zelfs zonder Rijksbijdrage te." maken. Maar wat zal de werkman zeggen, als de rente nog met 25 pCt. daalt, of de premie nogmaals met 25 pCt. wordt op gezet? Natuurlijk zal de kreet van verzet dan nog veel luider, en scherper worden. En al wat men poogt zal steeds meer de waar heid bevestigen, dat een ontwerp, gun stiger dan wat het vorig Kabinet indiende, kortweg ondenkbaar is. Of zou men den moed hebben de we- Ik moet zeggen, dat ik zelf verwonderd ben over zulk een afloop. Maar welk een vrouw, vervolgde hij op een toon van oprechte bewondering. „Welk een vrouw is zijWat een doorzicht, welk een won derlijke geslepenheid! Ik moet zeggen, dat 't bijna jammer is, een vrouw te betrappen, die zoo iets heeft kunnen verrichten: een vellé'tje te nemen juist uit het midden van het onderste kwartijntje het van vorm te veranderen en dan, zich herinnerende dat het meisje, niet kon schrijven, hetgeen zij te zeggen had op zulk eene gekunstelde wijze op 't papier te stellen. Het is bijna volmaakt! En het zou geheel volmaakt zijn, wanneer een ander mot het onder zoek van deze zaak belast ware geweest". En het hoofd in den nek leggende, bezag hij' met het grootste welbehagen de boven hem hangende lamp, als ware deze de belichaming zijner wijsheid. Ik was stil van droeve wanhoop en liet hem ongestoord doorpraten. „Zij had haar spel bezwaarlijk beter kunnen spelen", ging Gryce voort. Neen, bewaakt en beloerd als zij' was, kon zij niet slimmer gedaan hebben. De omstan digheid dat Hanna inmiddels heeft leeren schrijven, werd noodlottig voor haar, maar daarop kon zij moeilijk bedacht wezen". „Hebt gij heden morgen een onderhoud met Marie gehad, vroeg ik aan zijn rede een einde willende maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1