Een groote partij AFBRAAK, Aankondiging Schuur-Af braak, een prachtige RAM, een gesloten Breakje NEGOTIEWAGEN, KERKNIEUWS. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Marktberichten. 379e Staatsloterij. ADVÊRTENTIÈK is uitgesteld tot DINSDAG 10 OCTOBER 1905. ingevolge Art. 28 W. v. K. AANBESTEDING Vrijdag October 1905, bij W. VAN LOENHOUD, Uit de hand te koop voor billijken prijs, W. I, I, BXTRB, werken. De ongelukkige Is dadelijk naar het gasthuis gebracht, 't Ongeluk schijnt geheel aan eigen onvoorzichtigheid te wij len te zijn. In een van de laatste nachten vond een lantaarn-uitdoover, die omstreeks 1 uur de Sophiastraat te Breda doorging, voor er n der huizen een slordig neerge worpen tioop kleuren en ondergoed. Ter wijl hij diepzinnig deze ai tikelen beschouw de, hoorde hij boven zich roepenvang me op De man keek naar omhoog en zag een vrouw, die op het punt was zich uit het raam te storten. Tk kan je niet van gen, liep hij angstig terug, laat je niet vallen hoor.' Ik wil er uit, gilde de vrouw weer en maakte aanstalten om omlaag te komen. Op dat oogenblik kwam een tweede man de straat in en met deze versterking \erklaarde de eerste zich be reid Om samen de vallende vrouw op te vangen. Deze liet zich inderdaad vallen en beneden werd haar val door vier armen gebroken. Zij vertelde toen aan haar op- vangers, dat zij dienstbode was in het huis dat zij op zoo ongewone wijze had verlaten en dat een der huisgenooten haar betiteld had met een scheldwoord, waardoor zij zoo hitter gegriefd was, dat zij besloot onmid- delijk haar dienst te verlaten. Waarom zij dat deed op zoo omslachtige en gevaar lijke wijze, vertelde zij er niet bij. Te Pclil Rechain, in België, waren Zon dagavond twee zusters als meiden in dienst gekomen bij de eigenares van een brouwerij. Maandagmorgen wilde het. doch tertje dei- meesteres de beide meisjes gaan wekken, doch oen onvcrdragelijke gasreuk reuk dreef liaar terug. De deur werd in getrapt. Beide meisjes lagen te bed, roer loos, geen teeken van leven meer gevend. De opengedraide gaskraan gaf spoedig de oplossing van 't. gebeurde. Geneesheeren werden geroepen en dezen slaagden er ju, de jongste, de 18-jarige Odile tot het be wustzijn terug te roepen. De oudste was reeds dood. Een man, die met twee houten beenen en twee krukken door Brussel strompelt en den kost verdient met leuren, werd in de Lakenstraat getergd door een honderdtal straatjongens, die noch naar zijn smee kingen noch naar zijn bedreigingen luis terden. Eensklaps wierp hij naar hen een zijner krukken, maar het voorwerp trof een voorbijganger aan 'I hoofd, zoodal deze met gebarsten schedel neerstortte. De ge kwetste moest naar hel gasthuis gebracht worden, terwijl de leurder aangehouden werd. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde le Dil- lerdange. In een veld werkte men aan den aard appeloogst. en middelerwijl had men een grooten hoop verdroogd loof in brand ge sloken. Eenige knapen vermaakten zich met in dit vuur aardappelen te braden. Doch drie der jongens kregen ruzie over hel verdeelen er van. Daar de grond hier sterk afhollend is rolden zij' in den brandstapel en de a(n- dere kinderen, dit. ziende, namen al schreeuwende de vlucht. Eenige landbouwers snelden toe en haal den hen. zoo goed hel kon uit het vuur, maar twee hunner waren reeds zoo goed als verkoold. De andere stierf korten lijd nadien. Een afschuwelijk ongeluk, dat den dood van een honderd arbeiders veroorzaakte, heeft Zaterdag j.l. plaats gehad t.e Nizza. Een in aanbouw zijnd reuzenhuis aan de Promenade des Anglais, bestemd voor oen nieuw hotel, is in den namiddag groo- lendeels ingestort. Meer dan honderd werk lieden raakten daarbij onder do 'puin- hoopen. Zoodra de ramp bekend werd, rukte, van alle zijden hulp aan, om de ongeluk- kigen, wier angstig en smartelijk kermen den omtrek vervulde, uil huil benarde po sitie te verlossen. Men kon echter, daar gevaar voor nieuwe ongelukken niet bui len gesloten was, slechts langzaam vorde ren. Al de werklieden, die men achtereen-, volgens uil- de ruïne bevrijdde, bleken zóó zwaar gekwetst, dat aan herstel niet meer le denken viel, en velen stierven al op weg naar do ziekenhuizen. Nog altijd heeft men niet alle slachtofbfers uil den reus- achligen puinhoop kunnen opdelven, en .men vreest sterk, dat het aantal doodon de honderd nog overschrijden zal. Een groote menigte wacht in angstige spanning het le voorschijn brengen van nieuwe ongelukkigen af, en steunt, waar ze kan, hel werk dor redders. Luitenant v. Lekow te Lissa, in Pozen, werd toen hij Maandagavond waggelend over straat liep, door reservisten uitge jouwd. Hij trok z'n sabel, om hun vrees aan le jagen, maar een dronken burger wrong die uit zijne handen. Toen hij het wapen terug had, duurde het schelden voort. De politie maakte aan het dronkenmansru- moer een einde, door den luitenant veilig thuis te brengen. Maar kort daarna kwam deze op straat terug, nu met een geladen jachtgeweer. Er ontstond een volksoploop en nieuwe herrie. De luitenant loste twee schoten, waarvan er een raak was. De ge wonde is kort daarna bezweken. De jury te Rodez had te rechten over een weduwe, die schuldig stond aan den dood van een andere vrouw. De weduwe werd vaak bestolen. Eens betrapte zij een andere vrouw, toen deze van haar aard appelen wegnam. Zij wilde de vrouw aan houden. Maar deze verweerde zich en kwetste ernstig den elfjarigen zoon der weduwe. Toen nam deze, die haar zoon zag liggen, naar zij' dacht, dood, een stok en sloeg do dievegge zoodanig dat deze na énkele dagen overleed. Nu stond de vrouw dan voor. Maar het 0. M. vroeg haar vrijspraak! De advocaat wenschte den ambtenaar geluk inel zijn moed en pleitte natuurlijk niet meer. De vrijspraak volgde. De Keizer der Sahara krijgtconcur rentie, De Intra nsigeant weet te vertellen, dat de baron De Forest, die zich sedert eenige dagen op het jacht „Honor" be vindt, een expeditie georganiseerd heeft met Éngelands hulp, om een nieuw keizer rijk in de Sahara te stichten. Ongeveer vierduizend Winchester gewe ren moeten op het jacht „Honor" aan wezig zijn, en dit vertrok den lflen Sep tember uit Las Palmas naar de Afrikaansche kust. Als JaGques I eens boos wordt en zijn leger mobiliseert Een ernstige kwestie voorwaar om te onderwerpen aan het Hof van Arbitrage, te 's Gravenhage. Rozenkranslied Nu op vele plaatsen van ons land hel „Roz-onkranslied" weer door de gewijde hallen klinkt, zal het misschien aan me- nigen lezer welkom zijn, iets te vernemen over het ontstaan van dal lied. Laten wij het woord aan den dichter, Pastoor Hens: „Het was Donderdag 30 September 1880. Ik was pastoor te Harderwijk. Des avonds om 7 uur zou het Lof gehou den worden lol opening dor Octobermaand. Des morgens na do II. Mis ontving ik een boodschap van de familie L„ dat zij des avonds na het Lof mfij een bezoek wilde brengen, heigeen als altijd mij zeer welkom was. Maar hot. was Donderdag, en ik had zoo wat niets op schotel voor hét. avondéten mijner gasten. Goede raad was duur. Daar bedacht ik, dat buiten de stad een zékere li. woonde, die een winkeltje hield en den boer opging om eieren, kippen, jonge haantjes enz. op le koopen. Misschien kon ik daar wet een paar haantjes bekomen. En wat ik anders nimmer deed, maar door mijne dienstboden liet bezorgen, ik begaf mij ten dien einde zelf op weg. Ik kon toevallig juist een paar haantjes machtig worden, die terstond geplukt en bezorgd zouden worden. Ik verliet het winkeltje. Daar roept op eens B.„Pastoor, dat is waar ook, van morgen kwam hier een protestantsehe voor de toonbank, die zei: „Ik heb een gepen sioneerden koloniaal aan huis, en die is erg ziek, heel erg ziek, en die moet ook nog Roomsch zijn, want van morgen kon' hij niet meer hij zijn kist: reiken, en toen moest ik hem zijn rozenkrans aangeven en beloven, hem die mee in zijn doodkist to geven. Pastoor, zoudl go er eens niet heen gaan?" „Zeker," zeg ik, „waar woont die vrouw „Op de Bleek," „Ik ging er terstond heen en vond een gepensioneerde; die een twintigtal jaren in cle Oost was geweest, reeds verschei dene jaren fo Harderwijk woonde, zonder dat iemand wist, dat hij Roomsrh-Katho- liek was, en nu in de laatste periode van tering zich bevond. De zieke ontving mij zeer onheusch. Hij wilde niet eens bekennen, dal hij Katho liek was en bleef dat ontkennen, totdal ik zeide Gij zijt wél Roomsch, want gij hebt een rozenkrans, daar hebt gij van morgen nw koslvrouw om gevraagd. Toen gaf hij toe, maar wees mij woe dend naar de deur, verweet mij, dat ik hel een stervende lastig maakte, en wat ik bad of smeekte, welke beweegredenen ik ook aanhaalde, hij keerde zich naar den muur en gaf geen antwoord meer. Ik zeide hem toen, dat ik hem niét kon dwingen, maar bereid was elk oogenblik le komen, als hij slechts zijn verlangen te kennen gaf. In elk geval, voegde ik na eenig nadenken er bij, zal ik heden avond tegen zes uur nog eens terugkomen. „Dat. is niet noodig," gaf hij nog ten antwoord. „Terneergeslagen ging ik huis waar Is en had natuurlijk vurig voor dien ongelukkige, opdat hij nog lot inkeer mocht komen. Den ganschen dag, tot 's namiddags na het eten verwijlden mijne gedachten steeds bij den teringlijder. Ik had geen rust of duur in huis. Voor do zekerheid nam ik het H. Oliebusje mede, en ik begaf mij naar den zieke. De protestantsehe kostvrouw zeide mij reeds terstond aan de deur, dat: zij blijde was, dat ik teruggekomen was. Sedert mijn heengaan had de zieke onophoudelijk ge schreid en hij was bang, dat ik wegens zijne onheusche behandeling niet zou te rugkomen. Ik sprak hom nu aan, en in hel bijzijn der kostvrouw vertelde hij mij, dal hij zulk ecu goede opvoeding gehad had, dat liij jarenlang in zijn jeugd de H. Mis had ge diend te G. in Brabant, maar dal hij, helaas, spoedig verkeerde kameraden had gekregen en als koloniaal naar de Oost was gegaan; dal hij bij hel afscheid van zijn moeder een rozenkrans had onlvangen en had moeten heioven, dagelijks minstens een tientje er aan te zullen bidden. En dat had hij gedaan tot dezen morgen toe, en nu zou hij wel gaarne biechten, maar hij zag er zoo- tegen op20 jaar in de Oost en reeds zoo lang te Harderwijk, zon der zijn plichten vervuld te hebben. Ik bemoedigde hem, zcodat hij berouw vol biechtte, en ik diende hem het II. Oliesel toe, gaf hem den Pauséïijken zogen, en toen, nadat ik in allerijl de'H. Teerspijze nacf gehaald, ontving 'hij met innige gods vrucht de H. Teerspijze. T-en slotte zeide ik: Nu moogl ge God wel bedanken voor de groote genade, die gij ontvangen hebt. En hij stamelde„En de II. Moeder Gods, want mijn rozenkrans heeft mij gered." Een geeuw, een snik, en de dood was ingetreden. 'tWas vier uur. Om zes uur zou ik te laat gekomen zijn. Ik keerde hoogst, gelukkig huiswaarts, zochl in „Cae- eilia" van Mohr naar een opgewekte me lodie en vond al spoedig: „Ein Haus vol Glorie schauet." Ik begon dus rozenkrans bemin ik Reeds van mijn vroegste jeugd; tk zal u nooit verlaten a Bij droefheid of in vreugd." enz. Des avonds na het Lof kon ik aan de familie L. het Rozenkranslied voorlezen en voorzingen, en den lsten Zondag van do Octobermaand met tranen in de oogen in mijn predikatie de. treffende gebeurtenis verhalen. Ziedaar de ware toedracht der gebeur tenis, die aanleiding heeft, gegeven aan het ontstaan van hel lied: „U Rozenkrans bemin ik" en dal hier nog eens verhaald wordt tol. eer van do Koningin van den A11 erheiligsten Rozenkrans MIDDELBURG. De afdeeling Walcheren van de Maatschappij van landbouw in Zee land, heeft, heden met groote meerderheid besloten niet in behandeling le nemen het voorstel Welleman, tot, wijziging der statuten van de Maatschappij, waardoor de oprichting van kringen mogelijk zou worden. Men achtte deze kringen in hel nadeel der Maatschappij. IERSEKE. Een ingezetene dezer gemeen te, wiens dochter in Amsterdam dienende is, ontving" dezer dagen een brief, waarin gemeld werd, dat zijne dochter zeer ernstig ziek was en reeds vier dagen builen kennis was; ze werd verpleegd hij den schrijver des briefs, die ha,ar, volgens zijn schrij ven, zeer zorgvuldig oppaste. De ouders, hevig ontsteld door dit schrij ven, trokken direct naar Amsterdam. Groot was evenwel hunne verwondering, toen ze, aldaar gearriveerd, ontdokten, dal hun dochler niets mankeerde, ja zelfs zeer ge zond was. De familie bleek de dupe te zijn van een flauwe aardigheid, te meer ge meen, omdat de ouders niet behooren tot do bemiddelde menschen. IERSEKE. Naar men ons mededecdd zal gedurende do wintermaanden in deze ge meente des avonds te 11 uur nog een post aankomen met den trein die te 10.15' uur aan Kruiningen stopt. De bestelling daarvan zal plaats hebben 's morgens daaraanvolgende t-e 71/2 uur. IERSEKE. Aan de op 1 dezer door de Handboogschutterij „Claudius Givilis" ge houden buurtschieting namen deel 42 schutters, vertegenwoordigende 8 Sociëtei ten. Ue prijzen werden behaald als volgl.- le klep G. Luijk van „Les Amis Reunis" te Vlake; 2e klep A. Rijk van „Claudius Civi- lis"; zijvogels Jan Schoele en M. Vermen beiden van idem; de kallen door G. Luijk en M, Vermen, rep', van „Los Amis Reunis" en Claudius Civilis van Ierseke. RILLAND. Het 4-jarig zoontje van den arbeider I. Minnaard alhier raakte zooda nig bekneld tusschen de ijzeren al'sluil- boomen aan den stationsoverweg alhier, dat het een vrij belangrijke snede in hot. hoofd bekwam. De wonde moest door den hier wononden arts worden genaaid. Van 29 Sept.2 Oct. GOES Eerste Huw.-afkondiging: 1 Oct. Hendrikus Hubertus Josephus Binger, 29 j. jm. Goes en Anna Maria Laurense Routs, 20 j. jd., Roermond. Geboren 30 Sept., Pieternella, d. v. Matthijs van Gorp en Wilhelmina de Visser. MIDDELBURG. GehuwdW. II. M. Lceu- wis, 24 j. jm. en M. Bosveld, 24 j. jd.; J. .1. van Gemert, 21 j. jm. en M. A. W. Brouwer, 18 j. jd. Bevallen: M. Delange, goh. Bruinooge, z.; A. H. Murk, gel), van 't Veer, z.; .1. B. Kan, geb. Pekelharing, z. Overleden: L. A. M. Steijn, (55 j., d. Van 27—30 Sept. VLISSINGEN. Getrouwd: A. Lambooy, jm. 27 j. met. J. A. van Hitst, jd. 31 j. Iloekel, jm. 20 j. met .1. C. do Groot, jd. 29 j.; C. F. Laurel, jm. 23 j. met. E. L. van Sorge, jd. 21 j.; C. van Keule, jm. 20 j. met. C. Ivoppejan, jd. 23 j.; .1. W. Loekemeijer, jm. 24 j. met J. C. Luijten, jd. 22 j. Bevallen: M. Loekemeijer, geb. Pape, z.; J. P. Sleket.ee, geb. Beaufort, z. Overleden: C. Piera, z. 9 m.; A. Ver hoef, wodn. van J. Meijer, 80 j.A. Schrij ver, d. 11 m.; C. Charpentier, man van J. Tholenaar, 71 j. Van 31 Aug. tot 1 Oct. IIEINKENSZAND. Gehuwd: 28, Leen- dert Koster, 21 j. jm. te Zierikzee en Cornelia Karelse, 24 j. jd. Geboren: 31 Aug., Johanna, d. v. Lau- werus Huissoon en Catharina Anthonisse; 3, Marinus, z. v. Jan Vermeulen en Adriann de Jonge; 28, Jacobus, z. v. Johannes Franciscus van de Waart en Pieternella van Dijke. Over de maand Sept. 'sHEERENHOEK. Geboren: 4 Sept. Cor nells, z. v. Goerard Moison en Jacoba Verdonk9. Hubertus, z. v. Petrus Faesen en Jobina Kopmels. Overleden10 Sept. Johanna Oorncckko, 89 j., wed. v. Mathijs de Jonge; 24. Joanna, 5 mnd., d. v. Bastiaan Rentmeester en- Georlruida Rijk. OVEZAND. Geboren: 1. Adriana, d. v. Johanms van Westeinde en Lena Drij- dijk8. Johannes, z. v. Marinus Otte en Cornelia Harthoorn; 12. Adriaan, z. v. Ja- col) Oostdijk en Maria Raas; 17. Cornells, z. v. Simon Hendrik Bakker en Geertruid Harthoorn; 24. Klazina, d. v. Cornells de Baar en Cornelia Remijn. Overleden: 20. Neellje de Kuijper, 77 j., laatst weduwe van Jan 'Bakker; 20. Johannes Otte, 1.2 dagen. DRIEWEGEN. Geboren: 4, Anlhonie, z. v. Jan Goetheer en Leuntje Noels; 16, Dina, d. v. Marinus cle Vriezo en Johanna van de Guchte. NISSE. Geboren: 2, Johannes, z. v. Pan- lns Harthoorn en Elizabeth Otte. ZIERIKZEE. Gehuwd: 27, P. K. Geluk, 32 j. jm. en C. J. ICooman, 26 j„ jd. Geboren25, twee z. v. K. Fierens en C. de Graaf; 27, een z. v. .1. Trommel en J, Qualm; 29, een z. v. A. Hoögerheide en J. M. van der Cingel. Overleden: 22, B. Heijboer, 3 m„ z.; 26, A. van Poelje, 74 j„ laatst wedn. van M. Fonteine. Rotterdam, 2 Oct. 1905. Buiten!, granen stilMeel prijshou dend Prima f 11.50 i\fl2.le kwal. f 10.50 a f 11.25; Jarige Tarwe*) f0. a f 0.Nieuwe Tarwe f8.50 a f 9.25; N. Rogge f 5.25 a f 5.75; N. Wintergerst f 7.50 a f8.Zomergerst*) f 0.a f 0. Chevalier f825a f8.80Haver*) f6.75 a f7.75; N.Witte Boonen f 9.50 a f 12.40; N.Bruine Boonen f9 25 a f 10.25 N. Erwten f8.a f9.Kookerwten f0.afO. Koolzaad f 0,a f 0.Kanariezaad f 12.— a f 14.50; Karwijzaad f14.3/, a f0.Lijnzaad, f0a f0.—Maïs f131 ii f132; Stoomend idem. Per 100 kilo. Zeeuwsche Eieren f4,10 a f4,30 Aardappelen Brielsche Kralen f4.50 a f4.75. Friesche Blauwe f2.80 a f3.— Gelderscbe Kralen f3.75 a f 4.50 Zeeuw sche Eigenheimers f 3 25 a f 3,50. Friesche Eigenheimers f 2.80 fi f 3,Duitsche roode 250af2 80. overigens onveranderd Tame lijke aanvoer, weinig vraag. Ajuin, aanvoer 12000 balen, puike kwa liteit, per 60 kilogramGroote bruine f 1,50; kleine f 1.50Stroogeie f150. Trekking van 2 October. 5c klasse. Prijzen van f 10004963 7020 f 4006823 12590 13286 f 2002005 8368 14748 18988 f 1001762 7478 7715 8324 9002 12665 13005 13073 14032 14583 14895 15653 17104 18265 20953 f 703936 4220 4600 8982 9815 9857 16783 Nieten361 379 390 395 416 475 476 1961 3118 3131 3925 4216 4244 4267 4288 4339 4599 4765 4766 4785 4800 8867 8892 8928 8943 8947 8973 9819 9878 13140 16789 18395 Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig, smartelijk, doch geduldig lijden, voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer Antonius Michaël Nicolaas B00STEN in den ouderdom van bijna 70 jaar. Wed. A M N. BOOSTEN-Moobers, kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Goes, 28 Sept. 1905. IMST" De verkooping, geannonceerd tegen Dinsdag 3 October 1905, van beestiaal, op het Slot Oostende te Goes HOLMANN VERHOEK Deurwaarders. Bij akte den 30 September 1905 voor den ondergeteekende verleden is tusschen de heer en LAURENS S A M U E L en JACOBUS DUVEKOT te Goes, aangegaan eene vennootschap onder de firma „Stalhouderij W. Duvekof", geves tigd te Goes, ten doel hebbende het drijven van eene stalhouderij, Sleeperij en boerderij. De vennootschap is aangegaan voor 5 jaren en 4 maanden, ingegaan den 1 Sep tember 1905 en eindigende 31 December 1910, behoudens stilzwijgende verlenging telkens met 2 jaren. Ieder der vennooten is gei-echtigd tot het teekenen der firma. De particuliere handteekening of schriftelijke toestemming van alle vennooten wordt evenwei vereischt voor het accepteeren of voor aval teekenen van wissels en ander handelspapier, voor het aangaan van overeenkomsten, welker onderwerp de som of waarde van f 500 te boven gaat, voor het aangaan van dadingen, geldleeningen, inpandgevingen of borg tochten of voor het koopen, huren, ver huren, vervreemden of bezwaren van on roerende goederen en in het algemeen tot het aangaan van alle overeenkomsten, welke niet tot den gewonen werkkring der ven nootschap behooren. JOH. PILAAR, Notaris. op Zaterdag 7 October 1905, des namiddags te 7 ure, in het Oafé „de Vriendschap" van den heer P. Maartense te Goes het bouwen van een WOON HUIS aan het Roosjeshol voor den heer Joh. de Brandt, Hovenier te Goes. Aanwijzing een 'uur voor de besteding. Bestek en teekening liggen ter inzage in genoemd café. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Architect L. B. MUDDE, te Goes. De Notaris JOH. PILAAR, zal Woensdag 11 October 1905, des voormiddags te 10 UUr te GOES, op het terrein der voor malige meelfabriek, voor dhr. W. F. VAN RIET .Tr. Verkoopeu: als: Licht- en Deurkozijnen met Ramen en Deuren, Greenen-en Eiken- balken, Planken, Ribben, Brandhout, Pannen, Hardsteen, Metselsteenen enz. De Deurwaarders HOLLMANN VER HOEK te Goes zullen des middags om 12 uur, op de hofstede van dhr. H. KNUIT, te Baarsclorp (ge meente 's-Heer Abtskerke), VERKOOPEU;. - EENE PARTIJ bestaande uit Planken, Latten, Deuren, Bal ken, waaronder Eikenhouten, Brandhout benevens: 4 twee-jarige Runders, 2 Kalf- koeien bij de rekening, 5 Aanhoud- kalvers en Varkens. Te bespreken gekruist ras OVEZAND E. met oprolbare Kap, oo goed als nieuw, geschikt voor klein paard of ponny, en een practisch ingerichte voor alle handelaren geschikt. Te bevragen bij Lange-Vorststraati, Goes.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3