BUÏTENTAND" BINNENLAND. Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. zoo rechtstreeks in tegenspraak ook mei de beweegredenen, die ons handelen doen, dat het door ons gegeven voorbeeld zon zondigen door gebrek aan waarschijnlijk heid. Daar is ter wereld niemand, die zoo veel gezond verstand mist, dat hij, gelijk die kok, de behoeften zon voorhij zien, waar in hij, vóór alles, door zijn arbeid heeft Ie voorzien. Welnu, indien de groole menschelijke maatschappij, wat de producten des ar- heids en de te bevredigen behoeften aan gaat, in gelijken en zelfs nog minder gun- stigen toestand verkeert als de kleine van mijn voorbeeld, hoe kan men dan beweren, dat. zij haar welstand bevordert en ver hoogt, door haar arbeid te besteden ter vol doening of bevrediging van overtollige be hoeften? Dal deze bewering op geen sle- vigen grond rust, hoop ik in 'I lichl Ie stellen in een volgenden Brief. De „schoonste uitvinding". Troelstra heefl zijn zweep in do jongste Kamerzitting lustig laten klappen. De socialisten weten, dat ze „op de wip" zitten en maken van die wetenschap gebruik zooveel mogelijk binnen te halen. Maar de regeering vergeet, dat er nog anderen op dezelfde wip zillen, die ook nog wat in te brengen hebben, nl. de oud liberalen. Dat hebben zij getoond, toen in de Ka merzitting de minister meer naar de socia listen boog, hun geruststellende over het blanco-artikel. Het moet voor de oud-liberalen een zeer onaangename gewaarwording zijn geweest, dat hun orgaan „de Nieuwe Courant" in dertijd betoogde, dat een vrijzinnig mini sterie den steun der sociaal-democraten goeddeels missen kon. Het blad zal nu wel gedesillusioneerd zijn. Met dil al blijft het voor de regeering een gevaarlijk spelletje den loorn der oud liberalen al Ie zeer op te wekken. De „N. schreef reeds: „Er is nog niets onherstelbaars gebeurd, maar de ba rometer staat verre van bestendig". Het oud-liberale Kamerlid van Karne- beek geprikkeld en onaangenaam getroffen door het autoritair optreden der Regeering, ging dieper in de quaeslie der Grondwet herziening in. Met recht wees hij ei' op, dat voor het blanco-artikel noch in, noch buiten de Kamer een'meerderheid, is en dal er voor de Regeering dus geen voldoenden grond kon 'wezen omjfculk een zaak op 'baai- program Ie plaatsen. En hij verzekerde den Minister, dat hij in deze opvatting nier al léén stond aan de linkerzijde. De Minister antwoordde niet heel sterk (maar wie zou hier een sterk antwoord we ten te vinden zegt zelfs hel liberale „Han delsblad", dat er lorh velen waren, die het. blanro-arlikel wél wilden. En toen daarop geroepen werd „De minderheid I" verweerde zich de Minister door te zeggen „Dat is niet. uit te maken". Waarop de heer Van fdsinga ad rem interrum peerde: „Maar u zal er een meerder heid voor moeten hebben!" Dat, alles door de „schoonste uitvinding dezer eeuw", bet blanco-artikel des heeren llorgesius. Dal die mooie uitvinding lot hoeksteen der regeeringspoliliek is gemaakt, zal zich spoedig wreken: zij zal blijken een molen steen aan den hals van het Kabinet le zijn. UIT DE PERS. Bekeer d. In het „Handelsblad", dat het ministe rie in bescherming nam tegenover den aanval van mr. Van Houten in de Eerste Kamer, lazen wij o. m. de volgende tirade: De Onderwijswetten van het ministe- rie-Kuyper verfoeien wij niet minder dan de heer Van Houten, maar, evenals het recht, moet de stembusuitspraak haar loop hebben. En de kiezers van 1901 hebben het ministerie-Kuyper nu een maal gewild. In verband hiermee is het wel interes sant er even aan te herinneren, dat het „Hbl." de bekrachtiging der onderwas-wet ten door de Koningin wilde afhankelijk stellen van den uitslag der verkiezingen in dit jaar! Thans wordt in hetzelfde blad te recht trouwens verklaard, dat de slem bus-uitspraak van 1901 haar loop moet hebben, evenals het recht. De redactie van het Amsterdamsche or gaan zal dus nu wel dankbaar zijn, dal haar advies vóór Juni 11. niet is opgevolgd. Het recht zou dan volgens haar eigen bekentenis zijn loop niet hebben gehad. (Ctr.) VREDE. In Mandsjoerije is de wapenstilstand ge sloten lusschen Russen en Japanners maar in Korea nog niet. 1 Wel wordt er niet gevochten, maar de troepen slaan er gewapend tegenover elkaar. DUITSCHLAND. Keizer W i 1 h e 1 m en Witt e. De St. Petersburgsche correspondent der ac tional Zeitung" heefl Witte geïnterviewd over zijn bezoek te Rominten. Witte ver- lelde den correspondent, dat keizer Wil helm bij de begroeting woordelijk het vol gende zeide,,lk bewijs u dezelfde eer als een gekroond hootd. Gij hebt een bui tengewone daad verricht en ik wensch Rusland geluk met hel bezit van zulk een man. Wanneer vorsten vele zulke trouwe dienaren hadden, zou men beter over de monarchie denken". FRANKRIJK. Toen de scheidingswet in de Kam -r be handeld werd, kon men meermalen in de pers van het bloc de uiting lezen: „wij zullen de kerken in balzalen veranderen." Een dergelijke profanatie gaal Zondag waarschijnlijk gebeuren in de gemeente A- vranches. De revolutionaire gemeenteraad verwacht er n.l. den minister van het open baar onderwijs Bienvenu Mariin op een banket Ier eere van generaal Valhuberl. Men wil dat banket gaan vieren in de kapel der Ursulinen, onlangs aan die zus ters ontroofd! De bewoners van Avranches, zelfs (te niet-Ivatholieken, protesteeren krachtig te gen zulk een profanatie. De genie ntoraad kon er niemand vinden, die de kapel wil de inrichten; de eenigo die zich aanbood, kon geen helpers krijgen. Zoo moest men werklieden uil de naburige stad ontbieden om de kapel te versieren En dan verwijten de bladen van hel bloc de Katholieke pers van Frankrijk nog, dal zij hen voortdurend „uitdaagt"! Arm Frankrijk! ITALIË. De toestand van den Vesuvius, die zich de laatste dagen weder actiever begint Ie toonen, boezemt de bevolking der omlig gende streken, die nog zoo kort geleden door een aardbeving werden geteisterd, ernstige ongerustheid in. Do directeur van het. Observatorium vreest dat ten gevolge van de vele openingen die gedurende den laatsten tijd in de zijden van den krater zijn gekomen, vooral aan den kant van Na pels, de geheele top naar beneden zal komen. Dil zou waarschijnlijk weer een ramp voor de bevolking beleekenen waar van de omvang nog niet le berekenen is. De Koorkerk te Middelburg. Over de restauratie van dit oude kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. te Middel burg, schrijft R. in de „Nieuwe Zondags- bode'1 orgaan van de Ned. Herv. gemeente in Zeeland, o a. het volgende: Tn den loop der eeuwen is er al heel wat aan en in deze kerk gebroken en ge heeld, gekramd en weer geschonden, maar meest het laatste en toch weer niet zoo, of er bleef genoeg over om te zien hoe het geweest is. Bij de ontgraving van den vloer, die op voorstel van den rijksarchi tect dr. Cuypers, door den minister van binnenlandsche zaken dr. Kuyper, gelast was, kwam de Mozaïkvloer hier en daar voor den dag en werden ook blootgelegd de basementen van een reeks muurversie ringen die aan den zuidelijken en noorde lijken muur tot halfverwege de kerk voort liepen en in den vijfhoek elkander ont moetten. Daartusschen bevindt zich do graf toog boven het graf van graaf Willem II. Roomsch-Koning en ook die van gravin Ada. Beide waren geschonden en zijn of worden nu hersteld, tegelijk met de rijke muurversiering, onder ieder raam van de kerk te vinden. Tusschen de ramen zullen naar boven oploopen tot aan de geboorte der gewelfribben, 8 colonets van [eenvoudig geprofileerd en steen. De roode steen steekt tegen de lichtgrijze bepleistering zeer schoon af en alleen deze coloncts zullen de eentonigheid der groote muurvlakten weldadig breken. Aan de Noordzijde zijn vroeger nog 3 ramen geweest. Oorspronkelijk was het plan deze weer te herstellen. Later kwam men daarop terug en komen de spiegels met de omlijstingen (zijn blinde ramen) De ramen zijn oorspronkelijk ook veel lager geweest Het plan bestaat wel die verla ging te doen plaats hebben en de oude raaminvoeging terug te brengen, maar de kosten voor een dergelijk werk beloopen zooveel, dat kerkvoogden zonder steun dien arbeid niet op zich neme. Hooger op naar de gewelven Daar is heel wat gebeurd en versterkt. Het slechte vervangen door nieuw. De vlakken wor den gepleisterd in hetzelfde straks genoem de zacht grijs de ribben hebben hun ge wone steenkleur weer terug, nadat ze eerst van kalk en daarna van een zwarte verf laag waren ontdaan. Langs de gewelf- ribben zijn op de vlakken donkere biezen getrokken, wat de sierlijkheid van het gewelf zelf verhoogt. Op de knoopen der gewelfribben zijn ornamentstukken aangebracht van gebouwen steen. Deze stukken zijn zgn culots, waarvoor de plaats ruim 300 jaren open gebleven is en vol doen zeer goed. HOES. Op hol in Januari door oenige industrieelen uil Hoes, Middelburg e. a. ge meenten aan den betrokken minister inge zonden adres, waarin grieven legen het optreden van den adj-inspecteur van den arbeid, II. J. Scholte, werden kenbaar ge maakt, werd d. d. "28 Sept. 1905 het vol gende schrijven van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de onderteekenaars van dil adres gezonden: Naar de gegrondheid van de grieven, die bij hel nok door u onderteekend adres d.d. Januari 1905 tegen den adjunct-inspecteur H. .1. Scholte ter kennis van den toenmali- gen minister van Binnenlandsche Zakejn werden gebracht, werd een onderzoek in gesteld. Bij dil onderzoek is niet gebleken, dal deze ambtenaar zich aan afkeuriiigswaar- dige handelingen heefl schuldig gemaakt. Sommige van de ingebrachte grieven ble ken haren grond te vinden in de onbekend heid van de klagers met de bevoegdheden van de ambtenaren der arbeidsinspectie en mei de aan die ambtenaren opgedragen laak: voor andere kon geen bewijs worden bijgebracht. Tevens kwam aan het licht, dat verscheidene onderteekenaars van hel adres hij rechterlijk vonnis'zijn veroordeeld wegens overtreding van de Arbeidswet of Veiligheidswet, nadat door den adjunct inspecteur Scholte deswege proces-verbaal was opgemaakt. Rij ilit onderzoek is bovendien gebleken, dal velen het bovenbedoeld adres, waarin zoo ernstige beschuldigngen legen een ambtenaar worden ingebracht, op licht vaardige wijze hebben onderleekend. Som migen konden zich slechts met enkele daar in geuite grieven vereenigen, anderen on derteekenden zonder zich behoorlijk reken schap te geven van de zaak ol' den per soon. waarom hel ging. HOES. In de Vrijdagavond door de Ver eeniging „De Ambachtsschool" gehouden, slecht bezochte vergadering, herinnerde de voorzitter, de heer C. i'oomans dat de vroegere vaste subsidie ad f 1Ü00, door de provincie bij te dragen, als zoodanig is opgeheven: er wordt nu voor eiken leer ling f25 subsidie toegekend, met dien ver stande, dat de som van f1600 maximum geworden is en door grooter aantal leer lingen niet overschreden kan worden. Wel kan de som verminderen als hel aantal leerlingen krimpt. Thans wordt liet maxi mum bereikt daar er juist 64 leerlingen de school bezoeken. De begrooting voor den dienst 1906 werd vastgesteld in ontvang' en uitgaaf op f 11.056.37. Van den vorigen dienst is er een saldo aanwezig van f386.37, terwijl onder de uitgaven voor onvoorzien is uil- gelrokken f262.57. HOES. Histeravond hield de St. Jozefs- vereeniging haar di'iemaandelijksche ver gadering, welke ook werd bijgewoond door den Weieerw. Kapelaan. De notulen werden goedgekeurd, even als het verslag van den Penningmeester. De inkomsten bedroegen: contribution 1' 101.40, hoeten f 2.80, coupons f6, huilen- gew. leden f2, 2 reglementen f 0.30, to taal f 112,50 De uitgaven; aan zieke leden f67, II. Mis (art. 40 Regl. f 1.50, totaal f68.50. Batig saldo dus van f44. Nadat nog eenige personen, die hel on aangenaam vonden, dat art. 15a, 5o op hen werd toegepast, op de hun eigene wijze hun hart hadden gelucht, werd de vergade ring gesloten. MIDDELBURG. De militaire slachterij zal vergroot worden; zulks in verhand mei de vermeerdering van troepen te .Mid delburg, Vlissingen en Bergen-op-Zoom, welke garnizoens alle door de militaire slachterij te Middelburg bediend worden. MIDDELBURG. In zijn Zaterdag gehou den vergadering, bepaalde hel polderbe stuur van „Walcheren" het gewoon dijkge- schol voor 1906 op 114 per hectare schot- haar en f 5.80 per hectare weiland. Voor 1905 waren die cijfers f 13.50 en f 5.30. De door commissarissen van den polder opgemaakte voordracht voor voorzitter van hel polderbestuur beslaat uil de heeren H. P. den Bouwmeester, M. van Westen en jhr. C. J. J. A. van Teylingen. De benoeming geschiedt door II. At. de Koningin. MIDDELBURG. Vrijdagmiddag geraakte aan den Molenberg alhier een driejarig knaapje, R. v. \V„ genaamd, spelende le water. Zekere De K„ die hel ongeval be merkte, begaf zich direct op de aldaar liggende halken, doch had hel ongeluk er af te glijden. De kleine was in dien tijd reeds verdwenen, doch hel mocht De K. toch gelukken hem op le duiken en behouden op het droge te brengen. Zonder diens hulp zou het knaapje stellig ver dronken zijn. VLISSINGEN. Gisteravond is alhier op de haven gekomen de Duitsche bagger molen „Porl Sudan" gesleept door de Duit sche (vroeger Belgische) sleepboot „Ame rica". In (lc Noordzee werden deze sche pen door zulk slecht weer overvallen, dal beiden schade bekwamen en alhier bin nenliepen om deze te doen herstellem. VLISSINGEN. Het Engelsche stoomschip Cawdor Castte" vertrok Vrijdag circa 4 uur naar Kaapstad, na alhier de partij vee 1e hebben ingenomen. De dieren zagen er uitstekend uit. VLISSINGEN. Vrijdag reed de eersle trein van de stoomtram „Walcheren" van Vlissingen naar Domburg. Hel was een ballast trein, waarvan de locomotief Ier eere van het heuglijk feil met vlaggen was versierd. Aan den ril werd deelgenomen door de leden v;j;j hel dagelijksch bestuur, den aannemer en den opzichter. Het werkvolk van de (ram werd hij deze gelegenheid onthaald. LISSINGEN. Hel gemeentebestuur heeft zich met een adres lol do Provin ciale Stalen gewend met een dringend beroep op hare medewerking tol hel ver- leenen der aangevraagde subsidie voor de oprichting eener avondschool voor hand werkslieden. IERSEKE. De verzending van leverbare oesters is reeds vrij belangrijk en over- Ire! I in hoeveelheid veel die van andere jaren omtrent dezen tijd. Ook over de kwaliteit is men tevreden, maar niet over de prijzen, die van den aanvang af door de concurrentie wonten gedrukt. OVEZANDE. Vrijdag had alhier een on geluk plaats, dat nog ernstiger ongelukken had kunnen hebben. Toen de landbouwer D. van '1 Westeinde bezig was met mest laden op een wagen, kwam er een ho'ndon- kar voorbij', waarvan de paarden zondanig schrokken, dat ze op hol sloegen, en in dolle vaart door het dorp renden. Wonder hoven wonder, geen enkel kiin'd werd over leden. Bij de erven Timmerman lieten ze den wagen achter, die in een sloot liep, en daar danig gehavend werd uitgehaald, een eind verder werden de paarden geval en naar den eigenaar terug gebracht. NIEUWDORP. Zaterdag had hier aan de haven een ernstig ongeluk plaats. P. de Jonge bezig zijnde met hel vervoeren van suikerpeën viel door een duizeling bevan gen, zoodanig legen den wagejn, dat hij voor dood in hel weeghuisje werd binnen gebracht en men onmiddellijk geneesku.n- laindige hulp moest inroepen. (,,Z.") ZIERIKZEE. Bij de herstemming voor een hoofdingeland in hel waterschap „Schouwen" hebben zeven en zeventig stemgerechtigden hun briefje ingeleverd. Gekozen werd met 42 stemmen de heer Sleur, terwijl de heer De Glopper 35 stom men verkreeg. TERNEUZEN. Voor de verbetering van hel kanaal vau Gent naar Tei'neuzen komt op rle sfaatsbegrooling een bedrag van I 2.000.000 voor. Zooals bekend, worden de kosten voor deze werken door den Bel gischen staat betaald. STOPPELDIJK. De zitting van den ge meenteraad van Vrijdag gaf tol levendige discussiën aanleiding. In de zitting van 5 September was n.l. de gemeente-secre taris voor een maand geschorst, omdat hij zonder verlof do raadszitting niet bijwoon de. Dc voorzitter stelde nu voor 'den secre taris definitief niet eervol te ontslaan, wijl gebleken is dat gedurende dezen schor- singslijd de secr. nog voortdurend zich in herbergen ophoud! en veel misbruik maakt van sterken drank oil hij daardoor zijin werk niet naar behooren verricht, wat dui delijk blijkt uit dc herhaaldelijk daarover inkomende klachten. Verschillende leden waren hel niet eeps met den voorzitter, op wiens handelingen als hoofd der gemeente zij ook nog al wal aan te merken hadden en wild li daar om den .secretaris nog niet ont-d ian, doch het. nog eens aanzien. Het eind van dc discussie was, dal eerst hel voorstel om den secretaris weder voor een maand te verlengen om daarna over le gaan lol definitief ontslag, werd verworpen mei 4 legen 3 stemmen, waarna werd aangeno men een voorstel van een ander lid, waarin besloten werd, dat de raad bij het minste verzuim door den secretaris gepleegd liem onmiddellijk definitief zal ontslaan. De F r ie s e li e k ap s 1 e r v a n d e Koningin. Juffrouw Breitsma, te Leeu warden, aan wie de z'óïg is toevertrouwd geweest, H. M. de Koningin te kleeden en te kappen in Friesch kostuum, heelt aa| ni'en medewerker van de Tel. om. verleid „Jongstleden Zaterdag moest 'k in den Haag komen. Dat ging nog zoo gemakkelijk niet. Want ik had moeien beloven, aan niemand Ie vertellen, dat 11. Al. in Friesch kostuum zou verschijnen. De buren begrepen er dan ook niets van, toen 'k, netjes opge tuigd, naar 't station ging'. „Nu op reis, julfrouw Breitsma, nu de groole dagen komen?" Bovendien heb 'k 111'n vaste da mes hier in Leeuwarden, die nok 'r ko stuum en kap gepast wilden hebben. En fin, alles schikte zich. Hoe 'k daar in Hen Haag ontvangen ben. Neen maar meneer, daar hebt u geen ge dacht van. Aan 't station wachtte me een lakei, llie vroeg me ol ik juffrouw Breits ma was en toen ging 'I in een koets naar paleis. En daar heb 'k gelogeerd ook. 't Was wel linog, tachtig trappen, maar keurig hoor. Maandag trokken we op Friesland aan. Heere, Heere, wat een geloop en gedraaf met koffers, 's morgens 0111 vijf uur al. Ik had maar een handvaliesje hij me en de Koningin vroeg: „Is dat ril uw bagage, juffrouw?" Ze lachte en zei: „Doel u 't maar bij' onze bagage, dan komt 'I overal gemakkelijker door". Toen naar don trein. Ik moest me maar aansluiten hij de linnenjuffrouw en de naaister. In den trein heb 'k de Koningin gekapt en bij 'I kleeden geholpen. Ook de andere dames. 'I Ging wel lastig met 't schudden, maar 't ging toch. Ook op de hooi had ik de handen vol. Dan moest ik hier zijn, dan weer daar. lie Koningin wilde dat ik iets gebruiken zou. Ze liepen me na met een heerlijken tros druiven, maar van eten kwam niels; 'k had 't veel te druk. Hier heb ik II. AI. 's morgens en 's avonds geholpen. 'I Was er wel donker, op Haar slaapkamer. Maar Ze zei: „dan doel u '1 maar op 'I gevoel, juffrouw Breits ma". Den eersten dag ai vroeg onze Ko ningin me, of '1 me aangenaam zou zijn, wanneer ik als bclooning voor m'n moeite een paar „voeren" van Haar kreeg (zil veren voorhoofd-sieraden met jiiweolen bezet). „Dat is te voel Hare .Majesteit", anl- woordile ik. „Die kunnen wij eenvoudige menschen niet dragon". „Wat Ik je geef, kun je gerust dragen", was Haar bescheid. ,,En iederen (lag, hoor Nu, ik heb wel gehoord, dal je dc Ko ningin niol mag tegenspreken, maar ik hen niet van 'I Hof, dus zei ik: „Dat zou heelemaal niet gaan, Hare Majesteitin mijn stand." Maar de Koningin wil liet en dus 's Avonds kwam Ze er zelve mee aan dragen. I' ziel hier wees ze naar beur voorhoofd wal een prachtige stukkeu 'I zijn. „En morgen moet u ze aanhebben, hoor juffrouw!" lachte de Koningin. Daar had u bij moeten zijn, toen 'k den laai sten dag 's morgens al vroeg hij Hare Majesleil kwam, mei de voeren gelooid. Met uitgebreide armen kwam Ze naar me loe„O, wat is juffrouw Breitsma nu mooiriep Zo uit, terwijl Ze de an dere dames op mij wees. „Och, meneer", vervolgde m'n verhaal ster, „Ze is toch zoo innig lief cn goed en hartelijk. En aan alles denkt Ze. En'vlug en vief! Eerst wist 'kniel of 'k wel vóór Haar mocht staan hij 'topzeilen van 't. ijzer. En 'k draaide 'n beetje. Maar dadelijk riep Ze„U gaaf maar uw gang, zooals u denkt dat 't moet, julfrouw! Wil 'k zóó gaan zitten?" Ze draaide in een wip om.... „Of zal 'k zóó gaan zitten?" en meteen wipte Ze andersom 'I Gebeurde te Nijmegen, dat een üuitsch sprekende jongedame verschillende inkoo- pen deedzonder lc bclalcnin dc Broerstraat een eostuum en in dc Molen slraal een paar geelleercn laarsjes. Doch in hel schoenenmagazijn vertrouwde men hel zaakje niel. Een bediende achtervolg de haar en zag, dal ze aan hel station een kaartje nam. Toen beslool hij de po litie te waarschuwen. Het dametje had echter lont geroken; ze belt bij een woning in de Van Berchenstraat aan en vraagt aan het dienstmeisje, dat haar opendoet, of zij niet even van zekere gelegenheid mag gebruik maken. Het meisje wijst haar den weg naar achteren, waarop de dame ver dwijnt in den tuin, over den tuinmuur springt in dien van den huurman, dezelfde salto morlale, al verder vluchtende, nog een paar koeren herhaalt en zich Ion slolte wringt in ecu duivenhok, waar zij zich niet meer roeren kan, zoodal zij gemakkelijk kon gegrepen worden door de politic. Aan deze gaf zij op, het ouderlijk huis to (Ta nenburg ontvlucht te zijn, wijl haar familie haar naar een verbeterhuis wilde brengen. De politie was van oordeel, dat (le fa milie daar wel gelijk in kon hebben en expediëerde het nog minderjarige meisje naar Cranenburg, om daar aan haar fami lie teruggegeven le worden. Met do tram, die 's avonds tc 7.55 (Gr.) van Joure naar Snoek verlrekl, had Don derdagavond een treurig ongeluk plaats. Even builen Joure maakte zekere Minne K„ van Leeuwarden, die van de jaar markt te Joure terugkeerde, ruzie met me depassagiers en wel zoo erg, dat hij met een mes begon te zwaaien. Aled 'jiassa- giers waren o. m. de familie U. van der Leij, van Oppenhuizen, die van een be zoek hij familie lo Langezwaag t wugkeer- den. De 63-jarige vrouw van den heer v. d. Leij me! haar kleindochter van 5 jaar werd hel te angstig in den wagen, waarom zij en ook anderen een goed heenkomen zochten oj) het halkon van den Iramwagen. De conducteur hnd het sein tot stoppen gegeven, toen eensklaps met angst werd vernomen, dut de vrouw van den hoer van der Leij met hare kleindochter van hel balkon onder de tram waren gevallen. Het meisje werd ongedeerd onder dtram weg gehaald, maar met de vrouw was het treu rig gesteld, zij was zwaar aan het hoofd gewond. Hel gouden oorijzer was totaal vernrtjzeld, terwijl hel oono oor er bijna- af was. De politie van Joure was spoedig ter plaatse en legde de hand op K. Hij werd uil do tram verwijderd e:i maakte d reis natuurlijk niet verder mede. Do zwaar go kwetste vrouw ging mei de tram mede naar Sneek, waar zij per brancard werd vervoerd naar hel SI. Anlonie-ziekPnhuis. Hier verleende dr. Bouma spoedig lieel- kundige hulp. De toestand van dc bejaarde vrouw is zorgwekkend. Zaterdag heelt op de stoomcemenlfa- briek aan hel Kanaal te Alkmaar een treu rig ongeluk plaats gehad. Een jongen, die steenen van de machine moest halen, stak op een oogenblik, dal deze stil stond, 0111 gesmeerd te worden, zijn hand er tusschen, met 't gevolg dat deze er geheel afgere ten werd, toen de machine weer begon te

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2