Katholiek Orgaan voor de £eeuwsche Eilanden. No. 111. Donderdag 21 September 1905. Eerste Jaargang. Verschijnt eiken mAANDAG-, V/OENSDAG- en VRIJDAGAVOND, Drukkers-Uitjevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, G O E S. o— DE TROONREDE. FEUSLLETON Hereenigd. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden —.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Adverfenfiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Qrootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Voor het op te richten Kerkje te Barjer-Compascuum, Vorige opgaaf f43 85 A. F. te Kwadendamnie - 1. Totaal f44 85 Door H. M. de Koningin werd Dinsdag in de vereenigde zitting van de beide Ka mers der Staten-Generaal de volgende rede uitgesproken „Mijne Heeren! Het verheugt mij weder te midden dei- vertegenwoordigers van het Nederland- sche volk te mogen verloeven. De algemeene toestand van het land en van de koloniën geeftèin menig opzicht reden tot tevredenheid. Omtrent land- en tuinbouw luiden de berichten, over het geheel genomen, be vredigend, ondanks de schade, aan sommi ge gewassen door nadeelige weersinvloe den berokkend. Handel en nijverheid blijven zich ont wikkelen. De scheepvaarlbeweging in do Neder- landsche havens neemt toe. Intusschen laten hier, evenals elders, de uitkomsten van het scheepvaartbedrijf ter zee nog steeds te wenschen over. Het zelfde geldt ten aanzien der scheepvaart op de binnenwateren. Verschijnselen zijn waar te nemen die weder op eenige verbeteringen van den oconomischen toestand der inlandsche be volking op Java wijzen. In de Zuider en de Ooslerafdeeling van Borneo werd het langdurig verzet der Je- den van het voormalige sul tansgeslacht gebroken. De houding van sommige vorsten in Zuid-Celebes heeft genoodzaakt, tot een gewapend optreden, dat aanvankelijk met gunstig gevolg bekroond is. Zee- en landmacht vervullen hare taak op hoogst verdienstelijke wijze. Met dank bare waardeering gedenk ik wat. in ver schillende deelen van den Indischen archi- 58) Marie toonde zich nu veel opgeruimder en geruster, en hoewel ik, daar de heer Leavenworth van zijn uitstapje was terug gekeerd en er voorbereidende maatrege len werden genomen tot hun vertrek naar New-York, haar slechts zelden meer zag, zoo waren die enkele malen toch voldoen de, om mij te doen vreezen, dat zij, met 't wegsluiten der bewijzen van haar huwe lijk eigenlijk niet bestond. Gedurende de twee nu volgende weken viel er weinig voor, wat der vermelding waardig is. Des avonds voor haar vertrek, kwam Marie van mij afscheid nemen. Zij had een geschenk meegebracht, waarvan ik de waarde niet. kan schatten, daar ik het, ondanks haar vriendelijkst aandringen, niet heb aangenomen. Maar zij1 zeide dien avond iets, dat ik sedert nooit meer heb kunnen vergeten. Ik had namelijk de hoop uitgedrukt, dat. eer twee maanden verloo- pen waren, zij reeds zooveel van haar oom gedaan zou kunnen krijgen, om den heer ('lavering te schrijven over te komen en ik mij gelukkig zou rekenen, daarvan da delijk bericht te mogen ontvangen, toen zij mij eensklaps in de rede viel door te zeggen pel door leger en vloot werd verricht. Van den ijver en de toewijding van het personeel der overige takken van dienst kan ik eveneens met lof gewagen. Do betrekkingen van Nederland met do andere mogendheden bleven zich ook rlit jaar kenmerken door hot, gewonschte vriendschappelijk karakter. I)e tijding der beëindiging van den oor log in Oost-Azië werd door mij met wel gevallen vernomen. Op het gebied der wetgeving wordt Uwe medewerking gevraagd zoowel voor reeds door de afgetreden ministers ingediende als voor nieuwe voorstellen. Het in werking treden der kinderwetten wordt zooveel mogelijk bespoedigd. De aanhangige wetsontwerpen betreffen de de arbeidsovereenkomst, de regeling van bet bewijs in burgerlijke zaken en de administratieve rechtspraak zullen veel van Uwe aandacht vorderen. Het ligt in het voornemen aan eene herziening van het in menig opzicht ver ouderde tweede boek van koophandel de hand te slaan en enkele aanvullingen voor te stellen van het algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht, waaronder de in voering der voorwaardelijke veroordeeling. In voorbereiding zijn wettelijke maatre gelen tot invoering van het wetboek van militair strafrecht en van de wet op de krijgstucht. Wat het onderwijs betreft, zal bevorde ring van den bloei en de ontwikkeling van het. vakonderwijs op den voorgrond staan. Eene herziening van de armenwet wordt voorbereid. De gewijzigde drankwet levert in hare toepassing moeilijkheden op, welke veran dering van sommige harer bepalingen wenschelijk doen achten. De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist, noodzakelijk. De stijging van de opbrengst der middelen is, hoewel belangrijk, niet voldoende om het. hoofd te kunnen bieden aan de toeneming der uitgaven. Versterking der middelen is derhalve Ik zal-van oom niets gedaan kunnen krij gen zoolang hij leeft. Ik was daarvan vroe ger overtuigd en ben er nu nog zeker van. Niets dan zijn dood zal 'tmij mogelijk maken dat ik Clavering kan laten overko men". En daar ik haar verwonderd aanzag bij deze veroordeeling tot zoo lange schei ding, voegde zij er blozend bij„Een treurig vooruitzicht voor hem, zult ge zeggen. Maar als Clavering mij: lief heeft, zal hij weten te wachten". „Maar", zeide ik, „uw oom is een man van middelbaren leeftijd en schijnt een goede gezondheid te genietendat wachten kan dus een quaestie worden van jaren". „Ik weet het niet", mompelde zij, „maar ik denk het niet. Oom is niet zoo sterk als hij er uitziet, enHier bleef zij steken; waarschijnlijk minder aangenaam aangedaan door de wending van het ge sprek. Er was toen echter iets in de uit drukking van haar gelaat, dat mij stemde tot ernstig nadenken en dat mij sedert niet meer uit de gedachten is gegaan. Niet dat een bepaalde vrees voor iets als nu heeft plaats gehad, mij1 de lange maanden die nu volgden, nog trager deden voorbijgaan; ik was nog te zeer onder den indruk harer bekoorlijkheden, dan dat, haar beeld mij meer dan voor een vluchtig oogenblik in donkere nevel gehuld voor den geest zou zijn gekomen. Maar toen ik inmiddels een eigenhandig schrijven van Clavering ontving, waarin hij mij bezwoer hem te zeggen, wat ik wist van de vrouw, noodig aanstonds en tijdelijk, met het oog op het voor 1906 geraamde tekort, duur zaam ook ter bestrijding van de te ver wachten uitgaven voor het lager onderwijs en voor sociale hervormingen. Voor de tijdelijke versterking wordt U bij de Staatsbegrooling voor het volgend dienstjaar een voorstel aangeboden, voor de duurzame worden maatregelen voor bereid. Bepalingen zullen worden ontworpen betreffende vooroefening der jeugd, ten einde de mogelijkheid te openen om op den duur door een verkorting van den diensttijd onder de wapenen, te geraken lot verhooging yan het militie-contingent, geleidelijk voerende tot weerbaarheid van het geheele volk. Eene regeling wordt voorbereid om het daarheen te leiden, dat steeds over een jong en krachtig kader kan worden jbe- schikl. De vraag is in overweging op welke wijze een voorziening ware te treffen, waardoor zonder verzwaring der lasten de stelling van Amsterdam zou worden vol tooid binnen den koristen tijd, waarin zulks, in verband met technische eischen, kan plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot verhooging der productiviteit van den bo dem dn de onderscheidene deelen des lands, zal naar mate de middelen dit toe laten, uwe medewerking worden gevraagd voor den aanleg of het subsidieeren van openbare werken. De instelling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt enkele wijzigingen in bestaande wetten noodig. Aan Uw oordeel zullen worden onder worpen regelingen van de verplichte ziek te-verzekering, in verband met wijziging der ongevallenwet, en van de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering. Deze laatste in te voeren, zoodra de ver- eischte middelen beschikbaar zullen zijn. Behalve tot hen, die in landbouwbe drijven en in de zeevisscherij werkzaam zijn, zal U worden voorgesteld de Onge- die ondanks haar heilige beloften, hem doemde tot zulk een wreede verwijdering, en toen zij des avonds van denzelfden dag een mijner vriendinnen, die juist was teruggekeerd van New-York, mij vertelde, dat zij op een feestelijke bijeenkomst Marie Leavenworth had gezien, omringd van een aantal aanbidders, begon ik mij over den stand van zaken ernstig bezorgd te maken en schreef haar een brief, waarin ik haar met de klachten van Clavering bekend maakte en er haar op wees, hoe gevaarlijk het was niets aan Clavering te doen we ten. Het antwoord dat ik hierop ontving, stelde mij weinig gerust. „Ik wensch voorloopig de gedachten aan den heer Robbins geheel terzijde te zet ten", schreef zij1, „en ik raad u hetzelfde te doen, hoezeer u dat ook moge teleurstel len. Ik heb hem zelf reeds geschreven, dat zoodra ik in de gelegenheid was hem te ontvangen, ik hem hiervan onmiddellijk zou kennis geven. Die dag is nog niet ge komen". „Hij behoeft echter niet ont moedigd te zijn", voegde zij er in een post- criptum bij. Wanneer, dacht, ik; juist dat wanneer kan wellicht, de ondergang worden der ge heele familieMaar slechts bezield met 't verlangen om haar in alles te believen, schreef ik dadelijk een brief aan Clave ring, maakte hem bekend met hetgeen zij gezegd had en verzocht hem voorloopig geduld te blijven oefenen. Zoodra ik mocht vernemen, dal eenige verandering had vallen verzekering uit te breiden tot zee lieden ter koopvaardij'. Wettelijke bepalingen zullen worden ont worpen, teneinde scheepsrampen zooveel doenlijk te voorkomen. Stappen zullen worden gedaan om te geraken tol geheele afschaffing van tienden. De financieele toestand van Neder- landsch-Indië maakt verhooging van be staande en invoering van nieuwe belastin gen onvermijdelijk. Bij de voorstellen daar toe zal echter in het oog worden gehou den, dat de directe belastingen, voor zoo ver zij op de inlandsche bevolking van Java en Madoera drukken, niet mogen wor den verzwaard. Met het nemen va,n maatregelen tot economische verheffing dier bevolking zal worden voortgegaan. Een voorstel is in bewerking, strekken de om aan Nederlandsch-Indië op finan cieel gebied grootere zelfstandigheid te verleenen. Tot vaststelling van een mijnwet voor Curasao zal uwe medewerking worden ge vraagd. Teneinde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij! de regeling dor kiesbevoegd heid zal (J eene herziening worden voorge steld van de daarover handelende bepalin gen der grondwet. Vooraf wensch ik te doen onderzoeken, welke andere wijzigingen nog in de grond wet moeten gebracht worden. Bij1 de uitvoering der aangekondigde voornemens zal zooveel doenlijk rekening gehouden worden met de wenschen van alle groepen van mijn volk zonder onder scheid van richting. Gewichtig is de taak, die U wacht. Moge Uw arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte va,n het Nederlandsche volk Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend". De algemeene indruk is er een van onbeduidendheid plaats gevonden in Marie's toestand of met haar zelve, zou ik hem daarvan dade lijk bericht zenden. Nadat ik dit schrijven naar Londen had afgezonden, bleef ik den loop der zaken geduldig afwachten. Reeds spoedig deden zich verontrusten de verschijnselen voor. Binnen twee weken vernam ik het plotseling overlijden van den'heer Stebbins, den geestelijke, die hun huwelijk had ingezegend; nog nauwelijks bekomen van den schrik, dien deze tijding bij mij had veroorzaakt, vond ik opnieuw groote reden tot bezorgheid, toen ik kort daarop in een der New-Yorksche bladen den naam van Clavering vond onder hen, die aan het. hotel Hoffman waren afge stapt. Dit toch was een bewijs, dat mijn brief op hem niet de gewenschte uitwer king had gehad en dat aan zijn geduld, waarop Marie zoo roekeloos gerekend had, een einde begon te komen. Het verwonder de mij dan ook niet, toen ik twee of drie weken later een brief van hem ontving, dien ik, wegens gemis van het teeken op het. couvert dat waarschijnlijk in haast vergeten was opende. Daaruit kon ik wel merken, dat hij, door de herhaalde mislukte pogingen, om toegang tot haar te verkrijgen, tot wanhoop gedreven, be sloten was alles op 'tspel te zetten, tot zelfs het verlies harer genegenheid. Door zich onmiddellijk tot haar oom te Wenden, wilde hij een einde maken aan het wach ten. „Ik wil thans, Amy, dat gij inderdaad de mijne wordt, schreef hij, „met of zon- De lengte van het stuk evenaart zijn diepte niet en de heeren vrijzinnigen zul len wel ondervonden hebben, dat qfbre- ken nog iets anders is dan opbouwen. Bij de lezing dezer Troonrede rijst on- middellijk de vraag: Waarom moest het ministerie-Kuyper aftreden Immers het nieuwe ministerie begint met voorname wetsontwerpen van het vorig kabinet over te nemen, als daar zijn o. a.. het arbeidscontract en de administra tieve rechtspraak. Wordt het arbeidscontract een wet in den geest van Loeff, zonder wijziging en zelfs Schaper vindt dat best dan zul len de sociaal-democraten de groote trom wel gaan roeren. Wat ten opzichte der sociale wetgeving voorspeld is, is ongeveer uitgekomende groote sociale wetten zijn voorloopig van de baan en de arbeiders komen bedrogen uit. Wel wordt er gesproken over de -ver plichte invaliditeit- en ouderdomverzeke- ring, maar deze zullen worden ingevoerd, wanneerde middelen aanwezig zijn. Enover het aanwezig zijn dier middelen laat juist de heele Troonrede ons in 'tpikkeduister! De tariefwet, die den arbeider bij wat meerdere kosten .voor levensonderhoud te vens meerdere inkomsten bracht, die tariefwet. heeft afgedaan; accijnsen op hel gedistilleerd de liberalen willemsr niet van weten. Uit deze twee bronnen van inkomsten wilde het vorige ministerie hoofdzakelijk de sociale wetgeving bekostigen. Nu zit er weer niets anders op dan ver hooging der directe belastingen en mogelijk der successiebelasting, wat, de midden stand, die het toch reeds zoo goed heeft! wel plezierig zal vinden. En niettegenstaande de verklaring van F i e r s o n, dat de directe belastingen hun toppunt hadden bereikt. De arbeiders niet geholpen en de mid denstand nog meer gedrukt! Niet gaarne zouden wij beweren, dat de liberalen op het punt van sociale wet- der de erfenis, dat komt er bijl mij weinig op aan. Wanneer gij niet uit eigen1 ^eyve- ging tot mij wilt komen, zal ik 't voorbeeld moeten volgen van mijn voorvaderen, de dappere riddersik zal den burcht bestor men, die u verbergten u met kracht van wapenen wegvoeren". Met de kennis die ik had van Marie's karakter, bevreemdde het mij volstrekt niet, toen zij mij een paar dagen later het volgende antwoord zond om over te schrijven: „Indien mr. Robbins ooit ver wacht gelukkig te zijn met Amy Belden, laat hem dan nog eens rijpelijk overwegen, of het zaak voor hem is den stap te doen waarvan hij in zijn laatste schrijven ge waagde. Hij zou door zulk een daad niet slechts het geluk verwoesten van haar die hij zegt te beminnen, maar groot ge vaar loopen de genegenheid, die den ge legden band duurzaam maakt, voor goed te dooden". Dit schrijven droeg geen datum en was ook niet onderteekend. Welken invloed het gehad heeti op beiden, kan ik niet dan gissen. Slechts dit weet ik, dat twee weken later de heer Leavenworth vermoord in zijn kamer werd gevonden en dat Hanna Chester, die regelrecht van de plaats waar de daad was gepleegd, naar mijn woning kwam, mij smeekte haar op te nemen en voor ieder verborgen te houden, ter wille mijner genegenheid voor Marie Leaven worth.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1