GOES Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. ER STAD. feuilleton. buitenland. bTnInenland. No. 109. Zaterdag 16 September 1905. Eerste Jaargang. BERG. ptember. ER ie Spelen RK roes, [brouwerij „Oe Gans' K, photograaf. Verschijnt eiken MAANDAG-, V/OENSDAG- en VRIJDAGAVOND, Drukkers-llifgevers: OOSTERBAAN LE C01NTRE, G O E S. o— Een nieuwe Vereenijing. Hereenigd. enigiDgen) RTEH. 1 K.M. lengte) i Bloemencorso. Dpen. CERTEN. Utrecht). ing Roozendaal te stoppende aan alle m Vlissingen geen i n loopt te 9.58. ïlen Syndicaat. Li tie van 50 Kilo 50 .25 .40 Yleeschmeei, ouwkalk. mijn geachte clientèle aan mijn atelier werk Jen te voorkomen. Ie zorg worden afgewerkt lk mij in vertrouwen bij lelend, 9 31 12.43 5.21 6.53 10.32 2.33 6 32 7.50 10 31 11.34 2.40 5.31 10. 3 12.50 3.54 6.- 10.51 1.32 4.37 6.44 11.50 2.23 5.39 7.40 9. 4 1.10 3.46 6.34 10 51 2.07 4.43 7.32 1.10 3.46 618 11.20 2 37 5.15 7.59 12.50 3.16 6 53 8.38 1.21 4.00 7.50 914 1.30 4.10 8.- 1.39 4.20 8.10 9.28 1.47 4.29 8.19 1.58 4.42 8.32 2. 4 4.49 8.39 2.13 4.59 8-49 9.5f 2.18 5. 4 8.54 2.28 5.15 9.03 2.37 5.24 910 10.8 2.45 5.32 9.22 2.52 5.40 3.— 5.48 9.35 3. 7 5.64 9.44 10.28 3.16 65 9.53 10.39 Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 advertenliënvan 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Qrootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regeis. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Zij die zich met het voljende kwar taal abonneeren, ontvangen ,de voor dien datum verschijnende nos. gratis. Onlangs maakten wij melding van het op den Duitschen Katholiekendag besprokene punt, nl. de bestrijding der zedeloosheid. Aan „het Centrum" wordt nu geschreven, dat dit euvel ook hier te lande zijn edele bestrijders vinden zal. De arbeid van de „Kölner Mannen- Verein ter bestrijding van de openbare onzedelijkheid in woord en beeld", trekt meer en meer de aandacht. Daaraan is toe te schrijven, dat vele katholieke dag bladen de redevoering van den heer Her man Roeren, op den laatsten Duitschen Katholiekendag gehouden, in hunne kolom men afdrukten. „Het Centrum" gaf die rede mot de slotwoorden: „Zou de raad van den heer Roeren ook niet voor ons vaderland nuttig zijn? Moge de tijd niet meer ver af zijn, dat bovenbedoelde ver- eenigingen in ons vaderland worden op gericht". Deze laatste woorden rele veert een inzender R. van het artikel: „Over openbare onzedelijkheid en hare be strijding" in het nummer van 4 Septem ber en .Voegt er den wensch aan toe„Moge dit voorbeeld van den Kölner Mannen- Verein in de groote steden van ons vader land navolging vinden". Het zal den heer R. verheugen, wanneer hij verneemt, dat de tijd gekomen schijnt, dat het goede Duitsche voorbeeld ten on zent navolging vindt. Reeds 't vorig jaar werd de eerste ver- eeniging van dien aard in ons vaderland opgericht. Het was wèl aan de grenzen, wèl diep in het Zuiden, maar daar waren jongelieden bijeen uit alle provincies van Nederland. In de oude abdij van Rolduc werd dank zij den ijver van den hoog- eerw. directeur mgr. dr. R. Gorten op het gouden jubelfeest der Onbevlekte Moedermaagd de eersteling opgericht. Een parig verbonden zich de studenten van Rolduc, om gezamenlijk den strijd aan te 66) Het was alsof mij een zwaar pak van 'thart werd genomen. „Dus kunnen wij gerust verder gaan?" vroeg ik. Tot antwoord hield zij mij den brief voor, dien zij nog in de hand hield. Het nu door ons vastgestelde plan, dat wij ontwierpen tot de bereiking van ons doel, was het volgendeOp den bepaalden tijd zou Mary zich bij hare nicht veront schuldigen, door te zeggen, dat zij met mij' had afgesproken, een bezoek te gaan brengen aan een vriendin, die in een na burig stadje woonde. Zij zou dan in een vooraf besteld rijtuigje aan mijn woning komen om mij af te halen en wij zouden onmiddelijk naar den predikant te F.rij den, waar wij mochten verwachten, dat alles tot onze ontvangst in gereedheid zou zijn. Maar bij 't opmaken van dat plan, hoe eenvoudig het ook mocht wezen, was aan één zaak niet gedacht en wel aan het ka rakter van Eleonore en haar liefde voor haar nicht. Dat zij eenig vermoeden zou krijgen, daaraan konden wij niet twijfelen, maar dat zij haar persoonlijk zou nagaan en haar een verklaring vragen van haar ge drag, had noch haar nicht, die haar van zoo nabij kende, noch ik, die haar geheel binden tegen de openbare onzedelijkheid in woord en beeld. Zij verplichtten zich zooals de statuten luiden om: a. zonder wettige redenen geen onzedige hoeken of schriften te koopen of te lezen en in twijfel het oordeel van een vroom en kundig man in te winnen; nooit een boek te koopen in boekwinkels, waar slechte lectuur uitgestald wordt, in liet hizonder niet aan de boekenkasten der stations, tenzij men stellig wete, dal ook de daar uitgestalde boeken, tijdschriften, couranten, op zedelijk gebied goed zijn, of althans geen gevaar bieden aan den jeugdigen lezer; b. naar beste krachten te bestrijden het circuleeren van slechte gravures, prenten, prentbriefkaarten of andere dingen, die onder zedelijk opzicht ongeoorloofd of ge vaarlijk zijn en streng de winkels te ver mijden, waar zulke zaken aan het raam uitgestald of verkrijgbaar gesteld zijn; c. alle huizen, gezelschappen, partijen te vermijden, die in punt van zeden te slechter of verdachter faam staan, of door nachtelijke brasserijen tot ongeoorloofde dingen aanleiding kunnen geven. Deze eersteling zal bimienkort niet meer alleen staan. Vereerd door de hooge goedkeuring van ons doorluchtig Episco paat;, gesteund door eenige geestelijken, wier werkkring zich ten deele beweegt om de studeerende jeugd, zal mgr. dr. C o r - ten trachten om in alle groote plaatsen van Nederland afdeelingen te stichten der „Vereeniging tot bestrijding der openbare onzedelijkheid", die officieel genoemd wordt „Militia contra dirissimum adoles- centio aevi hostem", Desbeireffende circu laires zullen spoedig worden verspreid. Men mag verwachten, dat zij vooral de geestelijken die aan het hoofd staan van inrichtingen of kerkelijke vereenigin- gen ten bate der katholieke jongeling schap, gaarne dit nieuwe en veelbelovende middel zullen aanwenden, om dezen tijd en de toekomst zooveel mogelijk te zuive ren van en te vrijwaren tegen de zedeloos heid. vreemd was, kunnen veronderstellen. Het geen wij echter het minst verwacht had den, zou juist gebeuren en wel op de volgende wijzeMary, die volgens onze afspraak een paar regels van verontschul diging op Eleonore's toilettafel had achter gelaten, was juist door mij binnengela ten, en had nog nauwelijks den tijd gehad om haar mantel af te doen, toen er drif tig aan de voordeur werd geklopt. Na Mary in haast den mantel opnieuw te hebben aangedaan, ging ik naar de deur, met het voornemen om den bezoeker of bezoek ster zoo gauw mogelijk af te schepen, toen ik eensklaps een stem achter mij hoorde zeggen: „O, lieve hemel, het is Eleonore!" en omziende ontwaarde ik Mary, die door een dor blinden naar builen stond te glu ren. „Wat moet ik doen?" vroeg ik in de grootste verlegenheid. „Open de deur en laat haar binnen ko men; ik ben volstrekt niet bang voor Eleo nore." Ik voldeed onmiddelijk aan het zoo be paald geuite verlangen en Eleonore Lea venworth trad met bleek gelaat, maar vast beraden houding, de gang in en naar de kamer, waar zij zich een oogenblik later tegenover Mary bevond, bijna op dezelfde plek, waar gij nu gezeten zijt. „Ik hen hier gekomen," zeide zij met een zoo ver heven mengeling van teederheid en machtsbetoon, dat ik ondanks den drang van 't oogenblik niet, kon nalaten haar te RUSLAND. Tataarsche benden zwermen nu overal rond in de Kaukasische districten Zange- zur en Jebrail, groene vlaggen meevoeren de en den heiligen oorlog verkondigende. Er moet vreeselijk gemoord worden onder de Armeniërs, geslacht noch leeftijd is een reden voor genade. Duizenden Tataarsche ruiters van 'over de Perzische grens heb ben zich bij de opstandelingen aange sloten. Rij de verwoesting van het dorp Min- kind zijn 300 Armeniërs vermoord. Ver minkte kinderen werden voor de honden geworpen. Enkele gespaarden redden zich het leven door den Islam te omhelzen. Tweeduizend sociaal-democraten ver schaften zich Woensdag met geweld toe gang tot de stadszaal te Tiflis, die gesloten was wegens het godsdienstige feest van den .sterfdag van Johannes den Dooper. Er werden revolutionaire redevoeringen ge houden. Het hoofd der politie gelastte de vergadering uiteen te gaan. Een deel ge hoorzaamde; de rest weigerde. Toen er eenige schoten vielen werden kozakken ontboden, die verscheiden salvo's in de zaal joegen. Dertig man vielen onder de kogels en zeventig werden gewond, voor zoover thans bekend. Bij de paniek, die ontstond, geraakten een aantal personen onder den voet en werden vertrapt. Geheimzinnig. In den nacht van Donderdag kwam een kleine onbekende stoomboot op het eiland Kaloscher, 25 kilometer van Jacobstad, aan. Tengevolge van den dichten nevel stiet het schip Vrij dag op een zandbank, 3 a 4 kilometer van het strand verwijderd. Daarbij had een ontploifing plaats, waardoor het schip en, volgens de eerste berichten, geheel de bemanning in de lucht vloog. Het schip was met geweren en munitie beladen. De wateroppervlakte was met drijvende ge weerkolven bedekt; reeds werden 1300 ge weren en drie kisten revolvers op het. strand gevonden. De naam van hel schip was met verf onleesbaar gemaakt: men vond een Zweedsche reddingsboot en Duit sche en Engelsche vlaggen. Vermoed wordt, dat het schip onder Amerikaan- sche vlag voer. In aansluiting met het bovenstaande melden wij nog, dat de correspondent van de „Daily Mail" te Helsingfors seinde, dat do bemanning van de geheimzinnige stoomboot, die zoogenaamd gestrand is ij Jacobstad, haar zeker in de lucht heeft bewonderen, „ïk ben hier gekomen om u zonder schroom en zonder omwegen te vragen, of gij mij wilt toeslaan u op uw rijtoertje van dezen morgen te vergezel len." Mary, die zich reeds in postuur had ge zet in afwachting van eenig verwijt of verbod, keerde zich zorgeloos naai' den spiegel. „Het spijt mij zeer," zeide zij, „maar er is in den mandewagen slechts plaats voort wee personen en dus zal ik genood zaakt zijn uw verzoek van de hand te wijzen." „Dan zal ik een grooter rijtuig bestel len." „Maar uwe tegenwoordigheid is in dit geval niet bepaald gewenscht, Eleonore; wij gaan slechts een klein uitstapje ma ken en wenschen ons geheel te houden aan de eens gemaakte afspraak." „Gij wilt mij dan bepaald niet mee hebben?" „Ik kan u natuurlijk niet verhinderen mij in een ander rijtuig te volgen." Eleonore's gelaat nam een nog ernstiger uitdrukking aan. „Mary," zeide zij, „wij zijn te zamen opgevoed en groot geworden. Ik hen uw zuster, zoo niet in den bloede, dan toch in genegenheid en verknochtheid, en ik kan 'tniet aanzien dat gij dezen avontuur lijken tocht gaat ondernemen, zonder ander gezelschap als dat van deze vrouw; mijn geweten, zoowel als de liefde en eerbied, laten springen, om daarna met sloepen zuidwaarts te gaan. De wapens aan boord waren van Zwitsersch maaksel, oogen- schijnlijk bestemd voor revolutionairen. VREDE. Woensdag na middernacht heeft te Joko- hama een menigte, op 5500 man geschat, meerendeels koelies en schippers, 8 politie kiosken verbrand en drie bijbehoorende posten en een douanekantoor vernield, ook openbare gebouwen en aanzienlijke han delskantoren werden aangevallen. Uit To kio werden kort voor het aanbreken van den dag met een extratrein 400 man troe pen gezonden. Deze bewaken nu in 't. bij zonder de magazijnen met ontplofbare stof fen en de petroleumtanks. De gouverneur en de burgemeester hebben een oproep aan het volk uitgevaardigd, waarin zij dit aan sporen, vertrouwen te stellen in de over heid, die de orde zal weten te herstellen. De Standard verneemt uit SjanghaiHet is uitgelekt dat maarschalk Jamagata twaalf dagen in Mantsjoerije heeft ver toefd, om na te gaan welke kansen er wa ren dat de Japanners de Russen zouden kunnen verpletteren. Jamagata moet tot de slotsom zijn gekomen dat het onuitvoer- lijk was, althans binnenkort; zijn besluit moet bij hebben gedragen tot het sluiten van den vrede. FRANKRIJK. De Osservatore Romano behelst het vol gende officieele bericht: Men heeft be weerd, dat de Paus reeds nu geneigd zou zijn, de Fransche wet betreffende de schei ding van Kerk en Staat, zooals de Fran sche Kamer die heeft aangenomen, te er kennen, mits de Senaat haar niet ver scherpt. Wij zijn gemachtigd, te verklaren, dat de Heilige Stoel hierover nog geen be slissing heeft genomen. E r g e r 1 ij k. De burgemeester van Plan de la Tour heeft zich ook al genoodzaakt gezien, publiek uiting te geven van zijn godsdiensthaat. Van de walgelijke wijze, waarop hij het deed, maken wij alleen melding, om onze lezers te laten zien, tot welke treurige buitensporigheden de godsdiensthaat kan voeren. Aan de poor ten van het stadhuis heeft hij de volgende bekendmaking laten aanplakken. Deze luidt aldus: „Plan de la Tour (Var). De gemeente raad heeft, op voorstel van Brantic, de beslissing genomen, om de kruizen en de andere godsdienstige emblemata op het grondgebied van de gemeente te doen ver die ik onzen afwezigen oom verschuldigd ben, verbieden mij dit toe te laten. Wan neer gij uw voornemen wilt ten uitvoer brengen, ben ik vast besloten u te vol gen. Het is aan u om te beslissen, of ik dit zal doen als uw zuster, gezeten aan uw zijde, of achter u langs den geheelen weg, als de u opgedrongen beschermster uwer eer. „Mijner eer?" „Gij zult. eene ontmoeting hebben met Clavering." „En dan?" „Op twintig mijlen afstands van hier." „En dan?" „Dan is de vraag, of dit gepast en welvoegelijk is. Wanneer eer en welvoege- lijkheid zoodanige deugden zijn, als waar voor ik ze altijd gehouden heb, dan moet deze vraag ontkennend beantwoord wor den." „Gij hebt evenals ik uw stand te danken aan de weldaad van een derden," zeide Mary, met onheilspellende, diehtgenepen lippen. „Het is nu geen tijd om hierover te spreken," gaf Eleonore met waardigheid ten antwoord. Het bloed steeg Mary naar 't hoofdhaar weerstrevende natuur kwam in hevige be weging. Toorn en onwil waren duidelijk op haar hoogrood gelaat merkbaar, toen zij zeide„Ik ga naar F.om in 't hu welijk te woraen verbonden met Clavering. Staat ge er nu nog op om mij te vergo- dwijnen. De raad besluit tot de oprichting van lieux d'aisance en van een vurinoir en geeft de noodzakelijke fondsen .voor de oprichting er va.n". Ergerlijk I Herstemmingen Tweede Ka mer. De uitslag der gisteren gehouden stemmingen voor de Tweede Kamer is de volgende Rotterdam!. Aantal kiezers 7357. Uitgebracht 5883 geldige stemmen. Gekozen de heer S. v. d. Bergh Jr., (L. U.) met 2998 stemmen. De heer mr. D. P. D. Fabius (A.-R.) had 2885 stemmen. Bij de stemming op 7 September jj. werden uitgebracht 5750 geldige stemmen, 4 waarvan 2331 op mr. I). P. D. Fabius, 1899 op den heer S. v. d. Bergh Jr. en 1520 op den heer H. Spiekman (S.D.) Rotterdam V. Aantal kiezers 5431. Uitgebracht 3725 geldige stemmen. Gekozen de heer P. R. Mees (V. D.) met 2249 stemmen. De heer Jac. P. van Term (R. K.) had 1476 stemmen. Bij de stemming op 7 September j.l. werden uitgebracht 3695 geldige stemmen, waarvan 1829 op den heer P. R. Mees, 1372 op den heer Jac. P. van Term en 494 op den heer W, P. G. Helsdingen (S. D.*) Arnhem.'.. Aantal kiézers 6754. Uitgebracht 6339t geldige stemmen. Gekozen de heer K. Eland (L.' U.) mgt 2935 stemmen. De heer mr. S. de Vries Czn. (A. R.) had 2404 stemmen. Bij de stemming op 7 September j.l. worden uitgebracht 5017 geldige stemmen, waarvan 2198 op den heer K. Eland, 1859 op den heer mr. S. de Vries Czn. en 960 op den heer W. P. G. Helsdingen (S. D.) De „Telegraaf" verneemt, uit Den Haag, dat de oud-minister Idenburg is benoemd tot gouverneur van Suriname. Men schrijft aan de „Tijd" Dikwijls en meermalen niet ten onrechte werd onder vorige ministeriën van onze zijde geklaagd over achteruitzetting van katholieken bij benoemingen voor staats betrekkingen. Dat de schuld daarvan in veel gevallen lag bij de katholieken zelve, werd evenwe zeilen?" Met vaalbleek gelaat trad Mary eenige stappen vooruit, en Eleonore met waardige kalmte bij den arm vattende, schudde zij dien heftig, terwijl zij met bevende lippen vroeg: „Waarom? Wat moet ge dan, wat wilt ge dan?" „Ik wil getuige zijn van hot huwelijk, ten einde mij te verzekeren dat 'teen gel dig verbond zij". Mary trok de hand, waarmee zij den arm harer nicht had vastgegrepen, terug. „Ik begrijp u niet," hernam zij, „ik dacht, dat. gij nooit tegenwoordig zoudt willen zijn bij iels, dat u voorkwam niet oirbaar te zijn." „Daarin hebt gij gelijk. Ieder die mij kent, zal begrijpen, dat ik juist daarom mijne goedkeuring niet kan hechten aan dit huwelijk, omdat ik in de treurige nood zakelijkheid verkeer, daarbij tegen wil en dank als getuige tegenwoordig te zijn." „Waarom gaat ^gij dan?" .Omdat uw eer mij nader aan 'thart ligt, dan mijn gemoedsvredeomdat ik ons beider weldoener liefheb en weet, dat hij 'tmij nimmer zou vergeven, wanneer ik met mijn medeweten een huwelijk tot stand liet komen, dat zoo zeer in strijd is met zijn wenschen en verwachtingen, zonder althans daarbij tegenwoordig te zijn geweest. „Maar op die wijze komt ge in allerlei verwikkelingen, en daar hebt ge een af keer van."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1