KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. Landbouw en Veeteelt. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Correspondentie. Marktberichten. Openbare Verkoopingen. ADVÊRTENTIËN, Openbare Verkooping op Vtfjdai 15 September 1905. i°. de Ambachtsheerlijkheid GEVRAAGD, DIENSTBODE, Te koop aangeboden: 1. VAN DEN DRIES, Heinkenszand, Westdijk. Amerikaansche Boenwas. Firma Wed. 1. P. VAN DER DOES, Does. Eau de Cologne en Odeurs NIEUWE JAMS C. BOOKELAAR, Goes. werd verleend door dr. Schönfeld van Ui- rum, die dadelijk opname in het zieken huis te Groningen noodig .achtte. In het ziekenhuis is het rechterbeen geampu teerd. üe ongelukkige is gisterenmorgen aan de hekomen verwonding overleden. Woensdag had te Zenderen nabij Borne een ongeluk plaats. De wed. S. uit Del- derbroek, met zoon en nichtje op weg naar Saasveld 0111 per rijtuig familie te bezoeken, hield even in den Hondehoek Ie. Zenderen stil bij kennissen. De voer man zou, terwijl de inzittenden in het rij tuig bleven, het paard even wat brood geven en deed het daartoe den toom af, waarop 't beest, meenende vrij te zijn, speelsch werd, begon te steigeren en eens klaps schrikkend met wagen en al op hol ging. De jonge man sprong nog tijdig uit het. rijtuig; de anderen echter hieven er inzitten, totdal het tegen een boom sloeg, met het treurig gevolg, dat de 60-jarige vrouw door den slag gedood werd, ter wijl het 25-jarig nichtje er met één ont wrichten schouder en eene hoofdwonde afkwam. De wagen is vernield. Een juwelier van Parijs, die door België reist, had te Brussel in de Noordstatie een pakje op een bank gezet, terwijl hij een vakgenoot wachtte. Toen hij het wilde opnemen was het verdwenen. Het bevatte voor 80.000 fr. juweelen. Sommige menschen zijn toch onbe grijpelijk zorgeloos In een Hongaarsch dorpje heeft men een opzienbarende uiting van '(bijgeloof der boeren gevonden. Bij het opgraven door de politie van hel lijk van een man, wiens dood men niet vertrouwde, ontdek ten de gendarmen dat hij in de kist lag vastgespijkerd. Handen, voeten en hals wa ren door lange draadnagels aan de plan ken bevestigd 011 er was er ook een door het hart gedreven. Bij onderzoek bleek dat een oude vrouw dat.werk had verricht, maar dat de man vooraf aan een beroerte was overleden. De vrouw verklaarde dat wel bij meer lijken te hebben gedaan in opdracht van de dorpsgenooten, omdat de dooden, die aan een onbekende ziekte zijn gestorven, stëeds in huis terugkeeren en hun bloed verwanten met dezelfde ziekte aansteken. Het schijnt dat het vastnagelen van lij ken een oude Roemeenschc gewoonte is. Te Montignies werd dezer dagen een drenkeling uit de Sambre opgehaald, in wien een aldaar wonende vrouw haren man herkende. De doodakte werd opgemaakt en inge schreven en de man werd begraven Maar daar kreeg de „weduwe" Maandag bezoek van haren doodgewaanden man, springlevend en gezond. Het bleek nu, dat zij door een toevallige gelijkenis was misleid, en dat de drenkeling een vreemde was geweest De beruchte moordenaar-inbreker Im- ïnick, alias Gotwald, den 20 Juni j 1. te Oldenburg tot tweemaal levenslange en 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld Im- mick vermoordde aldaar de weduwe Meller en hare dochter, overgoot daarna zijn slachtoffers met petroleum en stak ze in brand, om zoo de sporen van zijne misdaad uit te wisschen is Maandag zwaar ge boeid weer aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd. Twee gendarmes brachten hem tot Nieuweschans, waar twee politieagenten hem overnamen en met den eerstvolgenden trein verder trokken naar de gevangenis te Groningen. Immiek moet hier nog on geveer anderhalf jaar in de gevangenis doorbrengen wegens diefstal, gepleegd te Almeloo. Het is een forsche man inet een gewel dige snor en een brutalen blik. Over anderhalf jaar wordt hij weer naai de gevangenis te Oldenburg gebracht voor levenslang. Te C'onstanz is dezer dagen een paar ge trouwd, na een verloving van 45 jaar. Hij was 21, zij 20 jaar toen zij verloofd werden. De jonkman vertrok naar Amerika en legde de gelofte af, niet terug te komen vóór hij een vermogen van 500,000 fr zou hebben verworven. Zijn meisje beloofde op hem te wachten, en zij hield woord De twee ge liefden wisselden ruim 3000 brieven in dien tijd en 50 portretten en door die portret ten konden zij elkander herkennen toen hij te Constanz kwam 0111 zijn meisje te halen. De bejaarde jonggehuwden vertrek ken eerstdaags naar Chicago, waar de man een belangrijke handelszaak heeft. Toen Menzol op zekeren dag rustig aan zijn stamtafel in Kissingen zat, staarde een dame hem telkens op eene in 't oog vallende wijze sterk aan. De kleine figuur van den man scheen de belangstelling van de dame in zoo hooge male te trekken, dat. zij met haar tafelbuur voortdurend fluisterend daarover opmerkingen wissel de. Eindelijk werd Menzel de zaak moe. Hij nam een schetsboek, koek de dame op merkzaam aan en begon te teekenen. Na eenige minuten sprong een heer van haar tafel op, trad op den schilder toe en x-iep„Mijnheer, deze dame wenscht niet door u geschildei-d te worden". Menzel zag den di-iftigen man rustig aan, reikt hem het schetsboek en vroeg: „Is dat die dame?" De teekening vertoonde een gansl Verslagen droop de ridder af Onderwijzer: Wel, Jan, is je been weer heelemaal beter? Jantje: Mijn been, meneer? Onderwijzer: Ja, want je moeder schreef, dat je je been gebroken had. JantjeO, dat schreef moeder maar, omdat zij niet wist hoe ze Diphtherilis moest spellen. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd Mgr. B Dankelman, kanunnik, deken en pastoor to Haarlem. Naar wij vernemen zal de nieuwe kathe draal aan de Leidschevnart te Haarlem in haar geheel in Februari a. s. worden in gewijd. Vóór de inwijding zal een H. Missie plaats hebben. („N.H. Crt." Onder de plotselinge genezingen, die dit jaar ter gelegenheid van de groote Fran- sche nationale bedevaart naar Lourdes hij zonder de aandacht verdienen en de geest drift der pelgrims wekten, behoort die van een jong meisje uil Faugères (Hretagne) mej. Clementine Delaruele, die, volgens de verklaringen der geneesheeren lijdende was aan Pottziekte (ontsteking der wer velbeenderen, gepaard ïxxet gedeeltelijke verlamming der onderste ledematen), zoo dat zij sinds twee jaren niet kon loopen. De genezing werd door dokter Duret, oud chirurg van de hospitalen te Parijs en deken der geneeskundige faculteit te Rijs- sel voor volkomen verklaard. Een ander geval is dat van een jonge dame uil Bor deaux, mej. Marie Louise Lompuy, gedi plomeerd oud-leerlinge van do school der ziekenverplegers lo Bordeauxzij leed aau longontsteking in zoo hevige, mate, dat het haar sinds 15 Januari onmogelijk was eenigcn arbeid te verrichten en ook de eetlust was verdwenen. Gedurende de plechtige processie stond de zieke op van haar brancard en sinds dat oogenblik neemt zij met smaak voedsel tol zich en keeren de ki-achten snel terug. Deze geval len werden te Lourdes geconstateerd door 30 aldaar aanwezige geneesheeren. Woensdag zijn veroordeeld wegens straatschenderij: J. F. S., Middelburg, J. L., A. ,T. H., Vlissingen. tot f 1 lx. s. 1 d. h. laten staan van een trekdier op tien openbaren weg: .1. R., Oost- en West- Souburg, tot f2 h. s. 2 d. li.; opgeven van een valschen naam: J. M., A. d. R„ Vlissingen, tot f2 b. s. 2 d. h. zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorf: P. C. F., A. B., Mid delburg, W. v. B., Vlissingen, lol f 1 h. s. ld. h.; rijden op een velocipede zonder licht: M. d. V. B., H. v. A., Vlissingen, N. C. B., Oost- en West-Souburg, D. S., Haar lem, tot f 1 b. s. 1 d. h. lijden met een middel van vervoer over een wandelweg: B. K., C. P. S., C. d. J., C. J. S., Middelburg, F. H., fJselmonde, tot f 1 li. s. ld. h. zitten op den keermuur van het droog dok: L. J. M., Middelburg, lol f0.50 b. s. 1 d. h.; plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig: E. T., Middelburg, J. H., Sint Laurens, lot. f0.50 h. s. 1 d. h.A. v. B., J. A. d. W., Middelburg, H. L., Serooskerke, A. J. d. V., Oost- en West-Souburg, lol: fl b. s. t d. li. laten losloopen van zijn trekhond zon der muilkorf op de straat: M. v. F., Mid delburg, tot fl b. s. t d. h.; Verder wegens het als muzikant zijn bedrijf uitoefenen langs de straat: L. G., Middelburg, tot f 2h. s. 1 d. h. wateren buiten de bakkenW. J. P., A. A., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h.; spelen met muntspeciën op den open halen weg: J. M., .1. L„ P. C. 1,, M. d. J., W. S„ P. (1 J., Vlissingen, lot f t b. s. 1 d. li.; spelen met kaarten op den openharen weg: P. W. L., B. L. L., Vlissingen, lot f0.50 li. s. 1 d. li.; noodeloos vastklemmen achter aan een rijtuig: C. L. R., Vlissingen, tot f0.50 b. s. 1 d. h., S. B., Vlissingen, t:ot f 1 b. s. 1 d. h.; rijden niet een rijwiel op den Noordzee- bouleva.rdM. d. R., Vlissingen, tot 1 1). s. ld. h.; zwemmen en baden op een andere dan aangewezene plaats: W. v. d. V., Vlis singen, tot f 2 b. s. 1 d. h. zonder toezicht laten losloopen va.n een hond op den openb. weg: K. H. L., L. d. K., K. O., Vlissingen, tot f t h. s. 1 d. h., J. L. G. K., Vlissingen, lot, 3 maal f 1 h. s. 1 d. h. iedere h. maken van onnoodig geraas op den openbaren weg: A. v. d. H„ Vlissingen, f 0.50 b. s. 1 d. h. en wegens dronkenschap,T. C. S., Middelburg, A. M., P. F. L., A. d. R„ A. M., J. S., P. D., Vlissingen, J. v. B. Aniemuiden, tot f2 b. s. 2 d. h., P. J. A., Middelburg, W. J. v. d. H., Vlissin gen, tot f3 li. s. 2 d. h., M. S., Vlissin gen, K. M., M. v. B., Aniemuiden, lot f6 b. s. 3 d. h„ B. v. B., Arnemuiden, tot 14 d. h. 's GRAVENHAGE. Het gerechtshof deed gisteren uitspraak in de zaak van A. A. L>. te Graauw, door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot 9 maanden gevan genisstraf wegens het afleggen van een valschen eed op de terechtzitting van de burgerlijke zitting van het kantongerecht te Hulst. Het. hof vernietigde het vonnis van de rechtbank en sprak beklaagde v r ij. Voorts werd vernietigd het vonnis dier- zelfde rechtbank, waarbij K. J. van Z. te Middelburg werd veroordeeld lot l1/2 jaar gevangenisstraf wegens rijwieldiefstal Opnieuw rechtdoende veroordeelde het hof Van Z. tot 1 jaar, met mindering voor preventieve hechtenis met 3 maanden. Negen maanden gev. straf werden op gelegd aan den varensgezel F. D., wegens misshandeling in vereeniging, den len Juli 1902, te Zaamslag van den marechaussee C. V. Z., in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Versehe Stalmest. Het is nu onderhand weer tijd om de wintergranen te zaaien, de rogge, de tarwe en de gerst. En Jiet is voor die winter granen, dat de landbouwers hun stalmest gebruiken. Het is natuurlijk zaak voor el- ken hoer, om de bestelling van den akker zoo in te richten, dat de graangewassen vóór den winter, in elk geval vóór de vorst nog zoo ver gevorderd zijn, dat de planten de noodige ontwikkeling en stevigle ver kregen hebben, 0111 den winter goed door te komen en in het voorjaar zoo spoedig mogelijk den groei te kunnen hervatten. Nu wou ik toch wel een enkel woordje zeggen over den stalmest, die gewoonlijk gebruikt wordt voor de bemesting van het rogge-, tarwe- en gerstland. Die stalmest is 111 de meeste gevallen lange, versehe mest, vooral daar, waar de koeien, den gelieelen zomer in de weide geweest zijn en de mest van den vorigen winter in het voorjaar en den zomer gebruikt is. Elke boer weet, dat versehe mest niet zoo gauw werkt als de oude mest. Dat komt, omdat de stikstof in den verscheri stalmest daarin nog aanwezig is in den vorm van ammoniak en in den grond nog eerst om gezet moet worden in salpeter. Want slechts stikstof in den vorm van salpeter kan door de planten opgenomen worden. Verder is hel ook hekend, dat die .sal- pelervorming in den bodem slechts onder een bepaalde temperatuur plaats heeft en daar in het najaar en den winter de tem peratuur daalt en soms zoo daalt, dat de salpetervorming niet. meer plaats kan heb ben, zoo is het dus duidelijk, dat die versehe jstalmest Vóór den winter niet sneer zooveel zal uitrichten. Ik raad daarom aan iets, wat trouwens zeer veel groote graanverbomvers ook alle jaren doen alle wintergranen in li e t. 11 a j a a r 11 0 g een zekere hoeveelheid chili- salpeter te geven. Een halve baal of een baal per bunder is voldoende. Men zaaie dit chilisalpeter uit over het graan- land, zoodra de plantjes boven den grond staan. Waar de plantjes anders geen direct opneembare stikstof vinden, hebben ze die 1111 wel tot hunne beschikking en zijn zij dus in staat, in korten tijd veel te groeien. En dat is noodig, want de dagen worden korter en de zon wordt minder warm. Wat in tijd ontbreekt, moet in kracht ingehaald worden. Want. noodig is het, dat er vóór den winter nog een zekere mate van ont wikkeling bereikt, wordt,, om dat jaargetijde met succes door to komen. Landbouwers, vertrouwt dus niet te veel op jullie ver- schen stalmest, doch helpt het graan voor uit. met een baal chili. In de klasse voor hengsten van warm bloedras werd op de tentoonstelling te Roozendaal de 2de prijs, een gouden me daille en f 15, behaald door den heer II. A. Hanken van Wdlhelminadorp met R é- f 1 e c t e u r. Dezelfde behaalde in de klasse merries van 4 tot 7 jaar den 2den prijs, gouden medaille en f 15, inet Prin ces se de Lam bal te. Voor do schoonste collectie appelen van ieder 3 stuks werd de 1ste prijs, diploma, met f2, behaald door den heer E. de Jonge te Ierseke, die eveneens den lsten prijs, zilveren medaille, behaalde voor de schoonste collectie peren van ieder 3 stuks MIDDELBURG. Gisterenavond ongeveer kwart voor elf is brand ontstaan in een woonhuis in de Winterstraat, dat geheel uitbrandde, hoewel de brandweer spoedig Ier plaatse was. De brand ontstond toen op het Molen water een vuurwerk werd afgestoken en duizenden menschen snelden dan ook van het eene kunstmatige naar het andere, meer natuurlijke vuurwerk. VLISSINGEN. Hedenmiddag is op den Prins Hendrikweg een dienstbode uil; den in beweging zijnden tram gesprongen en onder aan de wagens terecht gekomen. Bovendien kreeg zij van een treeplank een slag tegen het hoofd. Het meisje was bijna terstond dood. MIDDELBURG. Getrouwd: A. .1. de Jonge 28 j. j.m. en J. Flink 21 j. j.d.D. Westerfeld 48 j. ,wedn. en S. van den Broeke 31 j., wed. Bevallen J. Hooflman, geb. Franse, d. M. C. G. Ceulen, geb. Ie Jeune, d. Overleden: J. P. Qua,dekker, 92 j. ongeh. Van 2630 Aug. VLISSINGEN. Ondertrouwd: L. C. Kos ter, jm. 2flf j. en M. C. Harthoorn, jd. 25 j. Bevallen: K. E. Mabelus, geb. Witte, d.; S. de Vos, geb. Dronkers, z.S. C. Druij- vesteijn, geb. Mees, d..1. de Nooijer, geb. Meulmeester, z,Z, S. Mortier, geb. Velghe, z.Z. S. Torreele, geb. Velghe, z.; E. de Jonge, geb. De Kooning, (levenl.) Overleden: E. J. Leenaerts, d. 5 m.; M. W. Lucas, wed. van P. L. Wezepoel, 66 j.; G. E. Baljé, d. 4 111. Van 25 Aug. tot 1 Sept. IERSEKE. Ondertrouwd26, Adriaan Verschuure jm. 30 j. en Neeltje Polder man jd. 23 j.; 30, Cornells Schipper jm. 27 j. te 's Heer Arendskerke en Maatje de Wee jd. 24 j. Geboren: 24, Marinus, z. v. Bastiaan Vuijk en Maatje Mieras; 26, Jacob Jan, z. v. Jacob Westplate en Maria Williel- mina Kosten; Comelis Jan Dingenis, z. v. Cornelis Sinke en Johanna Staal; 29, Marinus Dingenis, z. v. Jan Pekaar en Francina Meijaard; Marinus, z. v. Gerard Andries van Schaik en Cornelia Leendertse; 31, Cornelia Neeltje, d. v. Jacob Pekaar eu Helena Kosten, 31, Adri- ana, d. v. Jan van Liere en Neeltje van der Maas. Overleden: 25, Levina Geertruida, 13 j., d. v. Anthonie Hoebeke en Francina Bom 26, Anna Aurelie, 2 111., d. v. Marinus Moerdijk en Elizabeth Mieras. Over de maand Augustus. HE1NKENSZAND. Geboren: 4. Christi- aan, z. v. Jacob Steketee en van Jannetje op 'tHof; 16. Keinier, z. v. Leendert van Gessel en van Sara Koens; 25. Adriana, d. v. Jacobus Janse en van Helena Raas; 28. Simon, z. v. Jakobus Dekker en van Cornelia Daane. Overleden3. Danker Rijk, 60 j., echtg. van Johanna Bek; 3. Adriaan van den Dor pel, 14 w., z. v. Pieter en Magdalena v. d. Ende. NISSE. Geboren: 17. Maatje, d. v. Pie ter Iloogesteger en Christina Huissoon. DRIEWEGEN. Gehuwd: 24. Jacobus de Bue, 22 j. j.m. Borssele en Pieternella Verftiare, 21 j. j.d. Driewegen. Geboren29. Jacobus, z. v. Willem Westveer en Leuntje van Liere. Overleden15. Jacoba Willemina Keste- loo, 19 m.; 18. Christiaan Allemekinders, 3 w.; 20. Pieter Servaas, 12 w,26. Iman Sehuite, 77 j., weduwnaar van Pieternella van Dixhoorn. OVEZAND. Gehuwd: 4. Hubrecht Bu- teijn, 30 j.j.m. Hoedekenskerke. en Catha- rina Remijn, 24 j. j.d. Ovezand. Geboren16. Jobina, d. v. Aalbrecht de Jonge en Neeltje Vette; 17. Jan, z. v. Cornelis de Jonge en Maria de Punder; 29. Willem, z. v. Marinus Rijk en Tanne tje Remijn. Overleden: 14. Maria Adriaanse, 8 w.; 25. Adriaan Erasmus, 82 j., weduwnaar van Elizabeth Klazina Leegenhoek; 26. Cornelia Beulens, 71 j., weduwe Johannis Geljon. Levenloos aangegeven29. Een kind van J.an Westveer. S., Krabbendijke. Onnoodig, omdat dit veimoedelijk morgen in andere bladen te lezen valt. VLISSINGEN, 1 Sept. 1905. Boter f 1,35 a fl.22 per kilo. Eieren f 4,60 a f 4,40 per 104 stuks. ZIERIKZEE, 31 Aug. 1905. Boter f 0,60 a f 0,72"' per halve kilo. Kipeieren f0,70 a f 1,Kleine f 0,60. Zaterdag 2 Sept. KRABBENDIJKE,bij v. Boven door not. Schram lt uur meubels, varken, arbei dersgereedschappen enz. Woensdag 6 Sept. SCHORE, halt elf door not. Pilaar hof stede .1. v. Koeveringe, afbraak der schuur. Donderdag 7 Sept. SINT MAARTENSDIJK, voor erven C. Hage, door not. v. Seters 2 uur volledige machines voor de schoemakerij. MIDDELBURG, 8 uur in de Vergenoe ging door not. Verhulst een winkelhuis met werkplaats en tuin Langedelft B 149 en 150. Een pakhuis Vlissingsche straat 1 161. Een huis en tuin Koepoortstraat N 27. Een huis Heerengracht M 19. Een huis Ganzegang 0 21. Twee huizen Neder- straat en Puhlpoortslraat 0 201 en 208. Een huis Noordweg R 32. Te zien 6 en 7 Sept. 124 uur. Een perc. 47 op 6 en 7 Sept. van 1012 en 24 uur. En om 2 uur 7720 cA. bouwland en sprink Zand weg Biggekerke. 1,5380 H. weiland bij den Ouden Veerschen weg onder Veere. 6350 cA. bouwland Ouden Veerschen weg, gem. Middelburg. Mijn hartelijken dank aan de lezers van de Nieuwe Zeeuivsche Courantdie reeds een offertje voor de Gerardus Majella Kerk hebben aangeboden. B. H. WENINCK, Past. Barger-Compascuum (Drenthe) des namiddags te 3 uur, in het stations koffiehuis te Kruiningen, ten overstaan van den Notaris JOH. PILAAR, te Goe.s, van van Tholsende met het recht op den titel en met het recht van jacht op 339 Hectaren omvattende den Nieuw Olzendepolder en een gedeelte van den Kruiningen- polder, gemeenten Ierseke eu Kruiningen. 2°. de Ambachtsheerlijkheid van Nieuw/ande met het recht op den titel en met het recht van jacht op 1 Jö Hectaren in den Nieuwlandepolder en den Krui- ningenpoldergemeente Krabbendijke; 3°. het HU/S en ERF, in de gemeente Iersekein den Molen polder, tot 1 Januari aanstaande be woond door den jachtopziener Bruijn- zeel. Het jachtveld is goed gesurveilleerd en ligt in de onmiddellijke nabijheid van het station Kruiningen. De kooper kan huren voor 9 jaren het JACHTKHCIIT in den nevenlig- genden Sint-Pieterspolder, gi'oot 93 Hec taren. Inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemdin Notaris. tegen 1 November, te Goes, een flinke oon f 90. Brieven onder letter B, bureau van dit blad. 1200 stuks ZACHTE OLMEN PLANTB00MEN, van 14—18 c.Mafhakkers en met top; 1100 stuks BLAUWE CANADA'S, van 13—18 c.Malles gemeten op 1 meter van den grond; benevens STAMROZEN en FRUITEN in alle vormen aan concurreerende prijzen. Ter bezichtiging wordt men uitgenoo- digd bjj Gebruik voor het onderhoud uwer Meu belen, Marmeren Schoorsteenmantels en Pendules uitsluitend In flacons van f 0,1711 verkrijgbaar bjj Met de Kermis en as. Feestdagen groote sorteering Chocolaad en Suiker werken, Biscuits, Kleingoed, Banket en IJswafeltjes. Prima OHTBIJTKOEK uit de fabriek van Baarle Van Pelt, Breda. Aanbevelend, J. C. DE BUCK, Goes. Lange Vorststraat C 221. Een groote sorteering vindt men bij de Firma GEBR. MULDER, Goes. Ook Eau de Cologne bij de Maat. merk de „Betuwe". Frambozen. Aardbeien. Abrikozen. Roode Bessen. Meikersen. Frambozen en Bessen. Oranje Marmelade. Per flacon met schroefsluiting 45 Cent. Aanbevelend,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3