Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. No. 99 Donderdag 24 Augustus 1905 Eerste Jaargang FEUILLETON. BUITENLAND. Verschijnt eiken mAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAK LE COINTRE, -o G O E S. Een eerste Vereischte. Hereenkd. f Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden—.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) —.05 Adverfenfiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Qrootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Dat onze tijd staat jn het teeken van het vereenigingsleven, zal wel door nie mand worden ontkend. Het is een teeken, dat wij met vreugde waarnemen, noodzakelijk als het. js in onze hedendaagsche maatschappij, die door het verderfelijke liberale individua lisme, dat de vrijheid en de macht van den eenling voorstaat, gevoerd wordt op noodlottige banen. Wanneer wij slechts bedenken den in vloed, dien het liberale vrijheidsysteem heeft uitgeoefend op het gebied van han del en nijverheid, dan kunnen we slechts tot de slotsom komen, dat het liberale stelsel in het leven heeft geroepen de n e- gatie van de vereenigingsverplichting door hen, die gelijksoortige broodwinning hebben. Maar niet slechts op het gebied van handel en nijverhc.id zijn de gevolgen van het liberale individualisme voelbaar. Op politiek en sociaal gebied vallen die verschijnselen in kleur en geur waar te nemen. Wij, Katholieken, hebben ons naar liet voorschrift ook van Leo XIII z.g. te ver- eenigen en een hechten dam hebben wij door ons vereenigingsleven te vormen te gen de machtige golven van het steeds voortstuwend rationalisme en socialisme. Wij hebben ons dus te vereenigen. Van af dat het kind van den Cathechis- mus komt, moet de jongeling worden in geleid in het Patronaat om van daaruit te geraken in een R. K. vakorganisatie en den R. K. Volksbond. Dit is de gewone regel. Evenwel weten wij zeer goed, dat deze volgorde moeielijk overal te bereiken valt. In kleinere plaatsen treft men in den regel niet die elementen aan om tot het opeenvolgend doel te geraken. Dit is dan ook piet strikt noodzakelijk. Waar de krachten ontbreken, is ook de wil te prijzen. Al zijn de omstandigheden zóó, dat van geen geleidelijke organisatie sprake zijn 481 Ik hield mij nu niet langer meer op; wanneer dat de slotsom was harer over denkingen zou zij daar zeker niet lang meer blijven staan, vooral daar in de verte reeds kreten en voetstappen werden ver nomen, die aankondigden dat eenige dor pelingen op weg waren naar de plaats van den brand. Zoodra ik in mijn logies terugkwam, overtuigde ik mij dat de door mijn gast vrouw opgenomen bedelaarster zich mijne afwezigheid niet ten eigen bate had ten nutte gemaakt en ging vervolgens naar mijn kamer om de doos nauwkeuriger te bezien. Ik bevond dat het een nette, blik ken trommel was, gesloten door een klein hangslot. De zwaarte kwam overeen met den inhoud, waarvan juffrouw Belden had gesproken; ook hieromtrent gerustgesteld, verstopte ik den trommel onder mijn bed en keerde naar de huiskamer terug. Nau welijks was ik daar gezeten, toen juf frouw Belden binnentrad. „Foei!" zeide zij, bij 'tafzetten van haar hoed, terwijl haar gezicht vermoeidheid en tevens tevredenheid toonde, „foei, foei, welk een weerl Het weerlicht verschrik- ven even buiten de stad woedt een felle brand; 'tis om geen hond of kat de deur uit. (e jagen," kan, juist daar, waar dit het geval is, kunnen de Katholieken zich meer alge meen vereenigen. Het nut hiervan valt niet te ontkennen. Verschillende plaatsen zjjn er, waar we gens gebrek aan deelnemende personen, patronaat noch vakorganisatie mogelijk zijnmaar daar vooral dan ook dient men zich meer in het algemeen te orga- niseeren. En dan moet men er van overtuigd zijn, dat het bezit van eigen haard goud waard is. Een eerste vereischte is, dat men hebbe een eigen huis. Een eigen huis I Erg gemakkelijk om het te bekomen is het niet! Daartoe dient eenige opoffering. Echter, een eigen lokaal, waarvan al onze Katholieken onverschillig van w.elke vereeniging, kunnen gebruik maken; ;waar- in vergaderingen van allerlei aard kunnen worden belegd; waarin men lezingen en redevoeringen kan. doen houden; waarin ook noodige ontspanning haar plaats vin den kanzulk een lokaal hebben wij broodnoodig. Een eigen huis moeten wij trachten te vinden voor onze organisatie. De socialisten zijn ons op dit punt vóór geweest. Immers door hen is gesticht het lokaal „Ons Huis", op welks dak wappert de vlag der neutraliteit. Door die onzijdigheidvlag trachten zij iedereen binnen te lokken, en proselieten te maken voor hun systeem. En al ware het nu slechts om alleen een contra-medicijn, een tegengif te leveren aan hen, die door die bedriegelijke neu traliteit, welke mogelijk socialisten kweekt, mochten worden verlokteen ver dienstelijk werk zouden zij verrichten, die de tot standkoming van>een eigen huis zouden bewerkstellen. Noodig hebben wij een eigen huis! Zonder dat is moeielijk organisatie mo gelijk: een eigen lokaal is een fundament va.n ons vereenigingsleven. Ik hoop dat ge u niet verveeld hebt", vervolgde zij' een scherpen blik op mij slaande, dien ik zoo goed mogelijk door stond. „Ik moest even ergens wezen, maar ik had niet gedacht dat ik mij zoolang zou moeten ophouden". Ik stelde haar met een enkel woord om trent een en ander gerust, waarna zij haas tig de kamer verliet, om to sluiten voor den nacht. Ik bleef nog een poos wachten, maar zij kwam niet terug. Waarschijnlijk bevreesd zich te verraden, had zij zich naar hare slaapkamer begeven, terwijl zij het aan mij' overliet, om te doen wat ik verkoos. Ik erken, dat mij deze verdwijning welkom wasmijn geest en lichaam waren zeer vermoeid en het was mij dus aange naam, alle verdere inspanning te zien uit gesteld tot den volgenden dag. Zoodra dus het onweer een weinig bedaard was, begaf ik mij ter ruste bn viel, na lang en vruch teloos gepoogd te hebben om den slaap te vatten, in een sluimer. XXIX. De ontbrekende getuige. „Meneer Raymond 1" De stem die deze woorden uitte, klonk zacht maar door dringend; ik vernam haar in mijn droo- men, werd wakker en keek zoekend rond. morgen begon reeds aan te breken en bij 't eerste schemerlicht zag ik in de naar de zijkamer geopende deur, de schamele gestalte der bedelaarster die den vorigen avond nachtverblijf had verkregen. Ver- Maar om daartoe te geraken is ook noodig overeenstemming tusschen onze geloofsgenooten. Wanneer deze de handen ineensloegen, hoe makkelijk zou het doel te bereiken zijn. Samengewerkt moet er worden, «n voor al zal het zijn hoognoodzakelijk nut heb ben, dat nu eens en voor immer betreu renswaardige verdeeldheden tusschen ons, Katholieken, haar eind naderen. 'tWordt meer dan tijd! Niet zelden komt het voor, dat onder onze Katholieken de ,toch izoo noodige eens gezindheid wordt gemist. Wij zijn er zeker van, dat bij eventueele meeningbotsing of wrijving de oneenigheid niet te zoeken is in onze hooge begin selen; veeleer in persoonlijke aangelegen heden. Onze beginselen van samenwer kende Katholieken toch, moeten wij hoog houden; persoonlijke sympathieën of antipathieën zullen moeten ter zijde gesteld voor de gemeenschappelijke samen werking ten bate van de Katholieke be- belangen. Wij wenschten, dat het anders ware, maar feit is het, en het is ons niet on bekend, dat er onder sommige onzer ge loofsgenooten een zekere stoffelijke en geestelijke rivaliteit bestaat, die nadeelig en belemmerend werkt. De eene heeft b.v. een zaak al kan het lang niet bij velen een broodwin ning geheeten worden concurreerende met een soortgelijke. En dat vergeeft de een den ander en de andere den een niet! Het algemeen Katholiek belang mag hieronder niet lijden. En wat het geestelijke, het intellectu- eele aanbelangt, wij kennen het spreek woord der ouden: „zooveel hoofden, zoo veel zinnen". Zou het nu niet meer dan tijd worden persoonlijke zaken of belangen huiten spel te houden; zou het niet dringend noodig zijn den mantel van kleingeestigheid te lattn zakken; zou het oogenblik niet ge komen zijn, om als broeders van één huis schrikt en verstoord, was ik op het punt haar met een barsch woord weg te jagen, toen zij tot mijn groote verbazing onder haar boezelaar een rooden zakdoek te voorschijn haalde en zich daardoor deed kennen als den iangvenvachten N. „Lees dit", zeide hij, haastig naderbij komende en mij een stukje papier in de handen stoppende. En zonder verder om te kijken of iets te zeggen, verliet hij de kamer eri sloot de deur weer. In niet geringe spanning stapte ik mijn bed uit naar het venster en bij het steeds helderder dagende morgenlicht, gelukte het mij uit do haastig neergeschreven regels het volgende op te maken: „Zijlis hier; ik haar gezien; in de kamer, die op bijgaand plan met een kruis gemerkt is. Wacht tot acht uur; ga dan naar boven. Ik zal beproeven juffrouw B. buitens huis te krijgen". Daaronder vond ik een plan geschetst van de tweede verdieping, dat er aldus uitzag de handen in elkaar te leggen tot één groot doel? En zou dan niet binnen niet te langen tijd het moment naderen, waarop wij allen zouden moeten trotsch gaan; het oogen blik, dat wij in het bezit zouden zijn van een Eigen Huis? Aan onze Katholieken de vraag met da den te beantwoorden. V Een Klip. In ons nummer van Vrijdag j.l. het nieuwe ministerie besprekend, schreven wij, voor het geval het Kabinet de soci ale wetgeving zoude ter hand nemen: „Ongerekend de opdoemende financiëele moeielijkhcden, kan het ook .als vaststaand worden beschouwd, dat de sociaal-demo craten alleen dan zullen steunen, wan neer de vrijzinnig-democraten Rink en V e e g e n s ver genoeg gaan, maar juist dan zullen de .rechtsche partijen met de oud-liberalen incluis zich verzetten". De waarheid hiervan komt ons „Het Volk" van Dinsdag j.l. bevestigen. Het stuk sociale wetgeving, dat wel het meest met ingenomenheid is begroet en met instemming is ontvangen als een dege lijk legislatief werk, is ongetwijfeld het ontwerp - arbeidscontract van minister L o e f f Door de vrijzinnig-democraten werd het verdedigd en zelfs van socialistische zijde ging er tot groot verdriet der roode heeren een stem voor op. Het „Weekblad voor het Hecht", een blad van onverdacht vrijzinnig allooi, komt nu ook den wensch uitspreken, dat de nieuwe minister van Justitie zal zor gen voor een spoedige afdoening van L o e f f 's ontwerp. In verschillende bladen werd melding gemaakt, dat het nieuwe ministerie de sociale wetgeving zou ter hand nemen. Wanneer nu de vrijzinnig-democratische ministers, van wie het wetsvoorstel, dat reeds te lang op invoering wacht, moet uitgaan, het zullen ter tafel brengen, zooals 'twerd ontworpen; dan kuimen zij van de rechtsche partijen medewerking ver- Hanna bevond zich dus in het kleine achtervertrek boven de huiskamer, en ik had mij derhalve niet vergist, toen ik mij den vorigen avond verbeeldde voetstap pen te hooren boven ons hoofd. Ik ge voelde mij bij deze ontdekking aanmerke lijk verlicht, maar tevens gevoelde ik mij niet gerust in 't vooruitzicht, dat ik wel dra zou staan tegenover iemand, die naar alle waarschijnlijkheid bekend was met 't geheim van een koelbloedigen moord. Evenwel beproefde ik door een uurtje rust mij nog wat te verkwikken. Maar dit ge lukte mij1 evenmin, als wanneer ik een vijand met geladen pistool elk ooger.blik moest wachten. Ik gaf dan ook spoedig mijn hopelooze poging op en vergenoegde mij met te luisteren naar de velerlei ge luiden van ontwakend leven, die van bui ten tot mijne kamer doordrongen. Daar N. de deur achter zich gesloten had, kon ik niet dan zacht de voetstappen hooren van juffrouw Belden, toen zij zich naar beneden begaf. De korte kreet van verwondering, dien zij gaf, toen zij de keukendeur open en de bedelares vertrok ken vond, drong duidelijk genoeg tot mij door, om mij voor een oogenblik te doen betwijfelen, of N. wel verstandig had ge daan met zoo zonder omslag de plaat te poetsen. Het bleek echter, dat hij het ka rakter van onze gastvrouw den vorigen avond niet te vergeefs bestudeerd had, want toen zij bij 'tin gereedheid brengen van 't ontbijt in de aangrenzende kamer wachten. En bij consequentie zal dit ook zoo moeten geschieden. „Het Volk" echter met de parlementaire socialisten kan, zooals het verklaart, geen genoegen nemen met het ingediende wets ontwerp. De socialisten hebben bezwaren tegen rechtspraak door den Kantonrechter en, wat zij noemen, belemmering der vak beweging. Om den steun der socialisten te winnen moet bijgevolg het ministerie verder gaan en gaat het verder, zooals het socialistisch hoofdorgaan wil, zoo komt de rechterzijde met de oud-liberalen in de oppositie. Daar is geen ontkomen aan; men zal stranden op de Scylla pf op de- Charyb- distenzij het arbeidscontract niet in behandeling komt en zoodoende de arbei ders het lootje leggen. Maar ook dan resten nog klippen te over, die in het nevelig politieke vaarwater door geen vrijzinnige stuurmanskunst te ontwijken vallen. OORLOG. Beide missies hebben de protokollen klaar gemaakt, die zij heden hebben over gelegd. Het volgende is een samenvatting van de argumenten die met betrekking tot de punten in jeschil worden aange voerd. Artikel vijf. De Japanners beweren dat zij recht op Sachalin hebben, om twee redenen: lo. omdat zij er nationale ei gendomsrechten op hebben en 2o. omdat hunne strijdmacht het eiland thans bezet houdt. De Russen houden daartegenover staande dat de Japanners voor 1850 nooit eenig recht op Sachalin hebben laten gel den en er daarna nooit in geslaagd zijn het eiland te koloniseeren, terwijl Rus- land's soevereiniteit erover in 1875 bij tractaat erkend is. Artikel negen. Japan eiseht terugbeta ling van de oorlogskosten, op grond dat Rusland's aanmatigingen het gedwongen hebben, uit zelfbehoud, tot de wapens zijn toevlucht te nemen. Daar Japan overal overwinnaar is gebleven, heeft het recht op terugbetaling van die kosten. Rusland ontkent volstrekt dat Japan in een positie is, om zulk een voorwaarde te kunnen kwam, hoorde ik haar duidelijk in zich zelve zeggen Arm schepsel 1 Zij heeft zoo lang in weer en wind geloopen, dat het haar vreemd valt een geheelen nacht onder dak te zijn". Wij zetten ons kort daarop aan de ont bijttafel. Nooit van mijn leven heb ik met minder smaak en in ongeduriger stemming ontbeten dan toen. Ik moest al mijn geest krachtig te hulp roepen om rustig en op mijn gemak te blijven on onder het spre ken mij geen enkele maal te verpraten. Eindelijk echter was het afgeloopen en ik keerde terug naar mijn kamer, om daar het oogenblik af te wachten, waarop de zoo zeer gevreesde en toch zoo vurig ver langde ontmoeting zou plaats hebben. De minuten kropen langzaam alsof zij uren waren, voorhij, maar ten langen laatste werd het acht uur en nog was de klok niet koud van 't slaan, toen een kleine jongen met een vaart do keuken kwam hinnen- loopen en angstig riep: „Vader heeft weer een aanval! O, juffrouw Belden kom toch gauw, vader heeft weer een aanval „Een arme houlhakker aan 'teind van de straat, heeft een aanval van her' erte gekregen", zeide mijn gastvrouw, toen ik op het geroep haastig kwam aanloopen en haar in de keuken ontmoette. „Zou u zoo goed willen zijn, zoolang op het huis te passen? Ik zal oogenblikkelijk terug zijn". En bijna zonder mijn antwoord af Ie

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1