9 perceelen Aardappelen, 4 perceelen Suikerpeeën. Openbare Aanbesteding. Kinderjuffrouw of Kindermeid, Optocht Koninpnefeest. Feestviering te Heinkenszand. 22000. KERKNIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Laatste Berichten. Ingebonden stukken. 379e Staatsloterij. Marktberichten. Afloop Aanbestedingen. ADVERTENT1ËN. verkoopen: Openbare Verkooping. Dinsdag 22 Augustus 1905, verkoopen De Appels, peren en Noten, aan te besteden VERGADERING Dinsdag 15 Augustus 1905, Beschikbaar op eerste Hypotheek aan den invloed daarvan kunnen onttrek ken. Hij wilde, als zoovele anderen, ook eens de roezemoezige groote stad ontvluch ten. Daartoe ontbraken hem wel de on ontbeerlijke fondsen, maar geen nood. Dan moesten de oudelui maar bloeden en met twintig gulden den koning te rijk verliet hij nu een week geleden de ouder lijke woning. Of het loffelijke voorbeeld van mannen van naam, als mr. Borgesius en mr. Troel stra hem gedreven heeft, zijn reislust op de Friesche wateren te bevredigen, is niet bekend. Maar het staat vast, dat onze jonge reiziger plotseling te Sneek was aan geland en daar met. zijn rijkdom twin tig gulden maar eventjes goeden sier sloeg. Niets is op deez' aard zoo verganke lijk als reisgeld en maar al te spoedig ondervond dit het ventje. Op de vrije, kab belende wateren rondom Sneek ging hij toen het middel overpeinzen, om in zijn berooide financiën verbetering te brengen. Een zeilboot werd gehuurd. Terwijl 'n ste vige bries de boot voortstuwde over't Snee ker meer, kreeg hij een ingeving. Hij kon de boot, waarin hij nu heer en meester was toch verkoopen? Ook nu liet zijn onverschrokkenheid de gegapte twintig gulden van zijn oude lui bewezen, dat hij niet voor een kleintje vervaard was hem niet. in den steek. Hij legde aan hij een boerenplaats, de boer werd kooper en hij werd ongeveer f 15 rijker. De bool werd vastgemeerd bij de boerderij. Eenige oogenblikken daarna vertrok de nieuwe eigenaar met een stoombootje naar Sneek en nauwelijks was dit uit zicht,, of onze jeugdige avonturier maakte ijlings de touwen van hel door hem verkochte vaar tuig los en koos weer het ruime sop, dit maal om een grootere reis te aanvaarden. Hij stevende naar Leeuwarden en ging van daar naar onze stad, waar hij Maandag morgen weibehouden aankwam. Aangemoedigd door zijn succes, trachtte hij hier nogmaals zijn boot aan den man te brengen, maar vroeg daarvoor een zoo bespottelijk lagen prijs, dat de politie al hier achterdocht kreeg en het onderne mende jochie aanhield. In verhoor geno men legde hij bovenstaande bekentenis af. Woensdag is hij onder bewaking naar Sneek getransporteerd om ter beschikking gesteld te worden van den commissaris van po litie aldaar. Moederliefde. Op den openbaren weg te 't Meer (Friesl.) zakte een bejaarde vrouw ineen. Door twee nabijwonende vrouwen werd ze met water en azijn ge- wasschen, waardoor ze weer tot bewust zijn kwam. Ze deelde nu mede, dat ze 73 jaar oud was en te Meppel woonde, waar haar man met turf ventte. Ze had een telegram uit Sneek ontvangen, mei dende dat haar zoon, die daar met zijn schip lag, gevaarlijk ziek was. Ze had reeds 12 kinderen, onder wie drie door- verdrinken, verloren. Daar ze haar zoon Ie Sneek zoo gaarne wenschte te bezoe ken, was ze te voet van Meppel vertrokken en den geheelen nacht doorgeloopen, doch had ongeveer 3 uur op den berm van den straatweg gelegen om wat uit te rus ten. Te Heerenveen, dat. pl. m. 7 uur van Meppei ligt, gekomen, sloeg ze den verkeerden weg in en kwam zoo te 't. Meer. Door eenige bewoners van 't. dorp werd zij liefderijk opgenomen en o. m. van 't noo- dige reisgeld voorzien om de reis naar Sneek verder per tram te kunnen doen. Zondagavond omstreeks zes uur, toen de passage in de Brugstraat te Bodegraven bij het aangaan van 'de kerken zeer druk was, werd juist, op de brug een meisje van ongeveer vier jaar door een vreemden tietsrijder aangereden, waardoor het kind van de brug in den Rijn stortte. De fiets rijder., dit ziende, ging dadelijk van zijn rijwiel en sprong onmiddelijk gekleed van de brug af in den Rijn en dook naar het zinkende kind, dat hij gelukkig spoedig naar boven bracht, tot groote vreugde van de vele omstanders. Met een inmiddels naar het midden van den Rijn gebracht bootje werd nu de dappere redder met het kind naar den wal gebracht. De tal rijke getuigen van dit tooneel juichten den kordaten redder toe. De heer C. Zaal was zoo vriendelijk hem van drooge kleederen te voorzien, waarna hij zijn reis per fiets kon vervolgen. Te Roermond viel een jongen van het stadhuis, dat verbouwd wordt. Met een schedelbreuk en in bewusteloozen toe stand werd hij opgenomen. De ongelukkige, een echte waaghals, sprong nota. bene uit een dakraam in de goot, die een eind lager ligt, om zoo de ladder te bereiken. Daar de sprong te groot was, viel hij direct, voorover en kwam, vóór hij op het hardsteenen trapbordes viel, eerst, nog op het balcon terecht. Di rect is hij1 na. zijn val naar het Louisahuis overgebracht. Verkiezings manoeuvre. De „Zutph. Crt." meldt: Op 1 Augustus (dag der stemming) is een onbekend 'ge bleven motorfietsrijder, wiens gezicht, on herkenbaar was gemaakt door het opzetten van een stofbril met afhangende lappen en die het. nummer van zijn tuf-tuf had verwijderd, in flinke vaart door Hummelo en Keppel komen rijden. Waar hij men- schen tegenkwam, verminderde hij zijn vaart en riep de lui toeGa jelui op Lieftinck stemmen? Dat behoef je niet meer te doen. Hij heeft zich voor z'n kop geschotenFraai In het krankzinnigengesticht te Buiten zorg is Zaterdag doodslag gepleegd. Ken patient wat lastig van aard, was uit de zaal gevlucht en werd achtervolgd door verplegers en bewakers. Hoe het nu pre cies gebeurd is, zal later, bij de behande ling der zaak voor de rechtbank, wel worden uitgewezen. Maar de gevluchte patient is dood. Aan de eene zijde van het lichaam waren twee ribben gebrokenaan de andere zijde éénde milt was gescheurd. Een inlandsch verpleger is gearresteerd en verder zal ook tegen een Europeeschen verpleger een vervolging ingesteld worden. De omstandigheid dat de mishandeling van den verpleegde te twaalf uur 's middags zou hebben plaats gehad, terwijl de politie eerst 's avonds van het gebeurde kennis kreeg, werpt een vreemd licht op de zaak. Bij een vechtpartij te Helmond heeft een orgeldraaier zekeren de P. met den slinger van het orgel zulke ernstige ver wondingen toegebracht, dat deze aan de gevolgen is bezweken. De dader is voort vluchtig. De 70-jarige weduwe W., te Zeelst, die enkele oogenblikken toezicht zou houden over het paard, dat een dorschmachine in beweging bracht, viel en werd door de pen, die beide ijzers der machine verbindt, bij de rokken gegrepen. De oude vrouw werd zoo ernstig door de ronddraaiende stang gewond, dat zij enkele oogenblikken later door haar kinderen dood werd ge vonden. Maandagmiddag reed op 20 minuten af stand van het station Spremberg, bij Frank fort, de sneltrein op een natrein uit Goer- litz. Onder verdenking het ongeluk veroor zaakt te hebben is de stationschef Stoll- juss in zijn dienst geschorst. Hij zou den Berlijner sneltrein te vroeg uit Spremberg hebben doen vertrekken. Een ooggetuige geeft in de „Germania" van 't ongeluk een lange beschrijving, waarin hij o. a. de verwoesting schildert, door 'tongeluk aangericht. De beide goe deren- en personenwagens, welke tegen elkander botsten, werden geheel ineen ge schoven. Een wagon lie klas was geheel doormidden gesneden, terwijl het lijk van een blond, jong vrouwspersoon eruit hing als een levenlooze pop. Het gekerm en geschreeuw van gekwetsten vervulde de lucht. Vier meter boven den naast den spoorweg liggenden dijk, hoog in de lucht over den eersten wagen heen, stond een wagen van den anderen trein, waaruit het geschrei van een kind den omstanders trof, zonder dat hulp kon worden geboden. Tot. Maandagavond werden uit de ruïne 13 lijken van volwassenen en enkele van kinderen voor den dag gehaald, doch moesten nog 7 a 8 lijken zich onder de overblijfselen der wagons bevinden. De machinist van den eenen trein was oogenschijnlijk niet zwaar gekwetst, doch zoo vast in de wagons geklemd, 'dat. hij geen lid verroeren kon. Angstige oogen blikken doorstond de man, toen het hout werk rondom hem vlam vatte. "Gelukkig kwam echter spoedig de brandweer van Spremberg met reddingsmaterieel aan. De machinist van machine 445, Krug uit Gott- bus, die tot het laatste oogenblik trouw op zijn post. gebleven was, is, door middel van gangen onder den grond gegraven, zwaar gewond uit zijn benarde positie verlost. Na korten tijd waren op een alarmsig naal van den baanwachter van Blok 7, waarbij het. ongeluk gebeurde, van het wa gen depot van 't station Gotthus een hulp- trein met, 200 technische beambten ter plaatse. Ook de vrijwillige brandwacht, 100 man sterk, van Spremberg was spoedig aanwezig en aanstonds werd er met het reddingswerk begonnen. De familie der „Justizrat" Rockam uit Gürliz, vader, moeder en zoon werden over elkander ge worpen gevonden. De dochter alleen leefde nog. Zonder ophouden werd van 6 tot 11 uur het reddingswerk voortgezet. Op het Sprembergerstation werden de lijken ter herkenning neergelegd. Vier doctoren uit Spremberg waren op de plaats des onheils aanwezig. Herkend zijn o. a. dr. Neetzte, de negentienjarige graaf Von Plauen. zoon van Prins Heinrich XXVI van Heuss jon gere linie, en le luit. Cretius uit Berlijn, Vast staat, dat het ongeluk had kun nen vermeden worden, indien de baan een dubbel spoor gehad had. Een zoo druk bereden lijn moest dit hebben. Te Roubaix ging eene SOjarige vrouw de trap op naar hare slaapkamer, met, haar vierjarig kind in haren linkerarm en een brandende lamp in de rechterhand, toen zij struikelde, waardoor de lamp viel en hare kleederen vlam vatten. Doodelijk verschrikt snelde de moeder, die alleen dacht, aan het redden van haar 'kind, de trap af en zette den kleine veilig op straat.. Zij stond in lichtelaaie en rolde om hulp roepend over de straal. Door toesnellende buren werd zij met behulp van dekens gebluscht. en naar het, gast- nuis gebracht. Maar zij moest, hare toewij ding met. den dood bekoopen. Den volgen den morgen stierf zij onder hevige pijnen. Te Berlijn heeft een groote brand ge woed op de renbaan weslend. De weg- stormende paarden maakten het blus- schingswerk hoogst gevaarlijk. Een groote stal, twee loodsen en zes renpaarden, waaronder bekende dravers, zijn verbrand. Waarschijnlijk is de brand aan onvoorzich tigheid bij het rooken te wijten. In Amerika schijnen sommige geheel onthouders het gebruik van sterken drank met wel wal. al te krachtige middelen te willen bestrijden. Een Laffanbericlit. uit New-York althans deelt, mede dat onthou ders in Pike County (Indiana) dynamiet hebben laten ontploffen in een drankwin kel ,zoo8at, het huis uit. elkander werd geslagen. De overheid weigert, tot vervol ging over te gaan, uit sympathie voor de onthoudersbeweging. De slangenbezweerder Daniels, te Luik, wilde een reuzenslang, welke hem uit Ant werpen toegezonden was, in een "kooi over brengen, toen de slang zich eensklaps rond Daniels kronkelde en hem erg in den arm beet. De heer Franeastel, bestuurder, moest Daniels met eene gloeiende ijzeren lat, ter hulp komen. De wonden van het slachtoffer zijn zeer erg. Na ondragelijke hitte bracht een hevig onweer te Weenen wat. koelte. Daarbij re gende het twee uur lang zoo hevig, dat de Stefanusdom daardoor een beetje on der water werd gezet. Dit kwam omdat de regen binnenspoot. door een gat in het dak, door loodwerkers opengelaten. Met zulk een kracht stroomde het water naar binnen, dat. de preek gestaakt en de kerk gesloten moest worden. De koster en kerk dienaars stonden radeloos, en de brand weer moest te hulp geroepen worden om het. water, dat. een hand hoog in het schip der kerk stond, er uit te hoozen. Bij nader onderzoek bleken ook waterbuizen verstopt te zijn. Het dorpje Slenaken, kort nabij de Bel gische grenzen gelegen, heeft een zeer droeve gebeurtenis zien plaats hebben. Een klein manneke van oen jaar of acht had heimelijk 't jachtgeweer van zijn va der uit de kast gehaald. Als een echte jager stapte hij er mede voort, zich niet bewust welk een gevaarlijk wapen hij torste. Een 6-jarig kameraadje komt toege sprongen, gekscherend wordt de buks aan gelegd, de trekker gaat over en morsdood ligt de kleine schutter neer. Groote ont steltenis heerscht er in 't heele dorp. Zondagmiddag tegen drie uur heeft een zekere F. Kerselaer te Hémixem-lez Anvers zijn meisje, uit wraak, omdat zij de ver keering wilde afbreken, met een slagers mes achtervolgd en haar vijf diepe won den toegebracht, waarvan twee doodelijk. Het. slachtoffer, Henrielte Gillis, is van de laatste H. Sacramenten voorzien, haar toestand is hopeloos. De dader is door zijn broeder gegrepen en naar het politiebureau gesleept.; hij verzette zich niet en scheen na het plegen van het gruwelstuk zeer ontzet. In de dokken van den Delaware-spoor- weg te New-York heeft een zware brand gewoed. De dokken van het Kawanna- meer-station en de treinen die daar ge reed stonden zijn een prooi der vlammen geworden. De dokken van de Hamburg- Amerika-lijn bleven slechts met de uiter ste moeite gespaard. De schade beloopt ongeveer 750.000 gulden. Een andere brand, ook te New-York, heeft de kerk van St. Thomas verwoest. Belangrijke kunstwerken zijn daarbij ver loren gegaan. De woning van den heer Rockefeller heeft, groot gevaar geloopen mede door het vuur te worden aangetast, doch kon behouden blijven. Dinsdag a.s. 15 Augustus zullen de Zeer- eerw. hoeren C. J. Tholenaar, pastoor te Zierikzee en J. P. Hunting, pastoor te Vlissingen hun zilveren priesterfeest vie ren. GOES. Ondertrouwd: 10, Albinus Loeke- feir 21) j. jm. en Maria Hendrika van den Boogaart, 22 j. jd. Gehuwd10, Piet.er Verburg, 27 j. jm. en Adriana Francina Koen, 30 j. jd. Geboren9, Jan, z. v. Jan Langeveld en Klasina Qualm; 10, Dina Pieternella Jacoba, d. v. Frans Kopmels en Wilhel- mina Maria Schouwenburg. OverledenJan August, 12 j. z. v. Hen drik Willem Helling van den Berg en Dirkje, de Vreugd; 11, Cornelia, 8 nr., d. V. Cornelis Leenderl Hoogerheide en Catharina Rejack. MIDDELBURG. GetrouwdA. Westdorp, 84 j. jnt en G. A. Bosman, 27 j. jd. BevallenC. M. A. Vroom, geb. Franke- mölle, z.; C. Th. Buijs, geb. Volles, z. C. Wilkens, geb. de Waard, d.; C. den Hollander, geb. Gillesse, d. Overleden: P. Degens, 79 j. man van P. de Nooijer. Van 411 Aug. IERSEKE. Ondertrouwd10, Dignus Nijssen, jm. 23 j. en Sloffelina Geertruida Hoebeke, jd. 24 j. Geboren3, Sophia. Louisa Maria, d. v. Adrianus Petrus van Hertum en Adriana Rijk; 5, Constantinus, z. v. Guslavus Ver mont en Johanna Menheere. Overleden6, Maria Johanna, 6 weken, d. v. Cornelis Pekaar en Adriana Kole; 10, Sophia. Louisa. Maria, 7 dagen, d. v. Adrianus Petrus van Hertum en Adriana Rijk. 'S-GRAVENHAGE. Benoemd tot bur gemeester der gemeente Borsele J. Richel. Op verzoek eervol ontslagen de Kapitein bij de rustende schutterij te Goes J. Pilaar. PORTSMOUTH (V.S.) De Russen be schouwen de vredesvoorwaarden buitenge woon hard. Zij beschouwen die, betrekking hebbende op de beperking der zeemacht en het toestaan van vischrecht in de wa teren van het Siberisch kustgebied be- leedigend en vernederend voor Rusland. Japan beweert, dat de voorwaarden een eerlijke vergoeding zijn voor de oorlogs uitgaven en overwinningen. De conferentie is tot Maandag verdaagd. MIDDELBURG. Hedenmorgen ontstond een begin van brand in den zaagkelder der naamlooze vennootschap „Houthandel", voorheen G. Alberts Lijn en Co. Met eigen personeel kon de brand ge bluscht worden. TOKIO. Ernstige onlusten in China.. Volgens een telegram uit Peking hebben duizend lama's Katholieken aan gevallen. Twaalf Christenen zijn gedood en vele Fransche missionarissen inHoran gewond. PORTHMOUTH. (V. S.) De voornaamste punten der Japansche vredesvoorwaarden betreffen do vergoeding der oorlogskos ten en het afstaan van Sachalin. Een later telegram meldt andere voorwaarden, betreffende o. a. ontruiming van Mantsjoe- rije, erkenning van het protectoraat van Japan over Korea en beperking der mari tieme krachten van Rusland in het verre Oosten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie- Mijnheer de Redacteur! Op Donderdag 27 Juli j.l., des namiddags te 2 uur, als ook op Maandag 31 Juli, des voormiddags te half acht is er eene open bare raadsvergadering gehouden. Wat mag toch wel de reden zijn, dat hiervan in uw blad volstrekt geen melding is gemaakt? De belangstelling in de Gemeenteaan gelegenheden wordt hier met den dag groo- ter. 't. Is derhalve voor de meesten uwer lezers alhier een bittere teleurstelling, als zij na gehouden openbare vergaderingen niets ,van 'tgeen daar behandeld is te weten komen. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met de meeste hoogachting, A. R o e 1 o f s. 's Heerenhoek, 11 Augs. 1905. (Wij ontvingen daarvan geen verslag. Red.) Trekking van 10 Aug. 2e klasse, f 4006274 f 1009202 f 30: 8984 9915 14637 MIDDELBURG, 10 Aug. 1905. De aanvoer ter graanmarkt bestond heden uitjarige tarwe, kroonerwten, kool zaad en karweizaad. De noteering is: j-tarwef 7.50totf7.75, koolzaad f8.50 a f9.kroonerwten f9. a f 9.25 per mud. Karweizaad tot f 14.75 per 50 K.G. Boter f 0.60 A f 0.68 per halve kilo. Eieren f 4.per 100 stuks. VLISSINGEN, 11 Aug. 1905. Boter fl,40 a f0.per kilo. Eieren f 4,20 a f 4,per 104 stuks. ZIERIKZEE, 10 Aug. 1905. Boter f 0.625 f 0.80 per halve kilo. Eieren f0.75fl.kleine f0.60 Eendeieren f0. VLISSINGEN. Woensdagmiddag werd alhier door den kapitein, eerstaanwezend- ingenieur te Bergen op Zoom, in het open baar aanbesteed het doen van voorzienin gen aan de schietbaan aan den Westdijk te Middelbbrg. Raming f2900. Hiervoor werd het minst ingeschreven door de heeren D. Bijl te Vlissingen en J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge ieder voor f3074. Verder schreven in de heeren: H. J. Keulemans, f3120, O. H. Vertregt, f3131, P. Bax, Vlissingen, f3222, H. Jansen, f3248 en W. Dekker, Veere, f3266. De inschrijvers, bij wier naam geen woonplaats genoemd is, wonen te Middel burg. Door de vereeniging voor Geref. school onderwijs te Colijnsplaat is het bouwen van de school (3 lokalen) gegund aan den laagsten inschrijver den heer A. Luik te Goes. Het werk moet in 4 maanden uit gevoerd worden en dus begin December a.s. klaar zijn. Jft De Notaris JOH. PILAAR te jjGoes zal ^"WOENSDAG 16 AUGSTUS1905, des voormiddags te half 10 uur, te Nieuwe- dorp, in de herberg bij Wed. H C. Modder- kreke, voor de erfgen. van Wed. W. KarGlSG De Notaris JOH PILAAR te Goes zal des namiddags te 2 uur te Goesin het café Boudeling, in boomgaarden, in de gemeenten Goes, KloetingeKapelleSchore, 's Gravenpolder Borsele, 's Heer Arendskerke, OvezandWol- faai tsdijk, Oudelande, Driewegen en Rilland- Bath. Breeder bij billetten omschreven, welke ten kantore van genoemden Notaris ver krijgbaar zijn. Op Zaterdag den 19 Augustus 1905, des namiddags te 4 uren, zal de heer P. DE JONGE, in de herberg van M. de Baar te Kwadendamme, trachten het bouwen van een klein I,ASrilBOllWER$BEDRlJF op een perceel bouwland, gelegen in den Kruiningerpolder, ge meente Baarland, nabij de hof stede van M. Aedn. Bestek en teekening vanaf Vrijdag 11 Aug. ter inzage bij M. DE BAAR te Kwadendamme. Aanwijzing 2 uur voor de besteding. Inlichtingen geeft de Bouwkundige A. J. A. HOOGVLIET te Baarland. Tegen begin October GEVRAAGD eene eenvoudige R. C. goed met kinderen kunnende omgaan en netjes naaien. H. MEIJER, Lange Delft I 36, Middelburg. op 's avonds 8 ure, ten huize van den heer P. J. MAARTENSE, voor allen die aan den optocht wenschen deel te nemen. Namens de Commissie J. Th PILAAR. Ingezetenen, die genegen zijn mede te werken tot eene feestelijke herdenking in deze gemeente van den 25s,en verjaardag van H. M. de Koningin, worden bij deze uitgenoodigd tot bijwoning eener vergade ring op Donderdag 10 Augustus 1905, 's avonds 7'4 uur, in de voormalige Ge meentekamer bij M. GEUS te Heinkenszand. Vele ingezetenen. Te bevragen bij den Notaris F. VAN CLEEF, te Heinkenszand.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3