RS 13.50. Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. P, Goes. No. 92. Dinsdag 8 Augustus 1905. Eerste Jaargang. •N. Lange Delft 19. eekbank !s 100 epareeren. Isch geld okoop van Effecten. TH. HENDRIKSE. Verschijnt eiken flVAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, OOSTERBAAK LE COINTRE, -o G O E S. t- BOERENLEENBANKEN. FEUILLETON. Hereenigd. je n [BOM, Ierseke. E RUITER, Hoedekeuskerke. JiOOMAN, Wcmeldinge. IEVIT, 's Gravenpolder, i). WEELE. Wilhelminadorp. OELE, Kruiningen. iE BRUIN, Vrouwepolder. IE GOFFAU. Rilland. ELE, Kamperland. scheiden hulpkerkje, al brengt het m bezwaren in de bediening mede iriester in deze moerassige wereld, ierste in een dringende behoefte Zelf echter zijn de bewoners, die in hutten, uit turf en stroo op- wonen, niet bij machte met Idelen zulk een kerk te bouwen, looge goedkeuring van Z. D. H. bisschop zullen pogingen in het en gesteld met giften en aalmoezen 'een bescheiden kerkje te stichten, [an den Vriend der armen den us Majella zal worden toegewijd. Man de talrijke en dankbarever- lan dien grooten Wonderdoener je gaven deze arme bevolking een kje schenken en zoo aan Gerardus leiden gedenkteeken in ons ve rrichten. ;ift, hoe klein ook, gezonden aan r, zal dankbaar worden aanvaard. B. H. WENINCK, pastoor Barger-Compascuum (Drenthe). nding per postwissel wordt als digste, ten zeerste aanbevolen SCHE KAAI G 151. on 1 Juni en 1 December. A. RIJK. kaat, flinke uitzoek is d; voor onberispelijke vraje conditiën I .den borgtocht. Iiade. S in het hotel de Kinderen SCHE HAVENDIENST. Bngen 6.—, 6.20, 7.—, 7.50, «0, 10.—, 10.12, 10.40, 11.—, 12.35, 1—, 1.25, 2.40*, 3.—, 20, 5.—, 6.15, 6.55, 7.15, ensluis 6.10, 6.30, 7.20, 8. O, 10.10, 10.30, 10.50, 11.10, ■2.45, 1.15, 1.35, 2.50*, 3.10, "35, 5.10, 6.30, 7.05, 7.25, 10, 11.—. gedrukte afvaarten vallen POMBOOTDIENST RDEN—HANSWEERT. lentie te Vlake op den Spoor (lsoorden op den tram.) D a g e 1 ij k s. irden naar Hansweert 5.45, :ert naar Walsoorden 7.48* 48. eizen worden geen goede- •voerd. ■kNAALDIENST (DELBURG VLISSINGEN. 7.30 en 10 u. vm., 2.15, !urg naar Veere 8.30 vm., n 9.30 nm. urg naar Vlissingen 11. ï.m. gen naar Middelburg en 8.45 nm. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Men heeft ons verzocht giften in ontvangst te willen nemen als bijdragen voor het op te richten kerkje te Barger-Compascuum (Drente), hetwelk gewijd zal zijn aan den H. Gerardus Majella. Wij ontvingen van N. N., Goesf5. B., id- 3 50 Ter navolging- 2.50 Tolaal f 11 i. Een woord vooraf. In de laatste jaren wordt er getracht onder toezicht en met steun ,van onze Regeering een vreemde plant, een gewas van Duitschen oorsprong, op Hollandschen bodem te verbouwen. Op tal van groote en kleine plaatsen in ons vaderland is men ijverig in de weer om deze nieuwe plant, welke bij onze oostelijke naburen zoo welig opschoot, ook hier zoo mogelijk tot vollen wasdom te brengen. Wat wij bedoelen? Wij hebben het oog' op de boerenleen banken sedert 1900 vooral, bij tientallen in Nederland opgericht, nadat zij onder den naam van Raiffeisenkassen aldus genoemd naar den stichter, burgemeester Raiffeisen reeds vijftig jaren haar Zegen rijke werking in Duilschland hadden doen gevoelen. Thans bestaan er in het groote Duitsche Rijk duizenden van die instellin gen. En wat kracht zij er uitoefenen, blijkt genoegzaam uit den invloed, dien de Agra riërs, de boerenkoningen, in den Duitschen Rijksdag bezitten. De Duitsche boeren heb ben zich door middel van hun leenbanken zoo stevig georganiseerd, dat hun regee ring verplicht is ter dege rekening le hou den met de wenschen van deze organisatie. Ook in Nederland wij: zeiden het reeds heeft de Raiffeisenbeweging groote pro porties aangenomen. Aanvankelijk heeft onze Regeering zich op den achtergrond, gehouden. Zij wilde klaarblijkelijk de kat uit den boom kijken. Doch toen zij zag, dat de Duitsche instelling tot verbetering van het landbouwcrediet ook hier wortel zou 43) „Coock kan volkomen gerust zijn", ver zekerde de detectief. „Wanneer hij een grogje wil drinken, voordat Morris hem naar zijn logement brengt, zou ik denken dat dit hem heel goed zal doen, en hij zich alle vrees gerust uit 't hoofd kan zetten. Geef hem een flink glas brandewijn Morris, en laat 't hem zelf aanmengen". Maar het duurde zeker meer dan tien minuten voor wij van den man en zijne klachten verlost waren. Marie's beeltenis scheen allerlei teedere gevoelens in zijn hart te hebben opgewekt, en het bleek mij opnieuw dat hier de schoonheid wel betooverend moest zijn, om op zulk een man zulk een indruk te kunnen maken. Eindelijk echter wist N., die nu de zacht heid en bereidwilligheid zelve was, hem tot bedaren te brengen en hem buiten de deur te krijgen. Zoodra ik met Gryce alleen was, moe ten zeker de tegenstrijdige indrukken en gewaarwordingen, die mijn hart bestorm den, zich op mijn gezicht hebben afgetee- kend, want na een korte poos van veel- beteekenend zwijgen, zeide hij mij barsch, maar met nog iets behagelijks in zijn stem, dat ik ook te voren had opgemerkt.: schieten, toen de ervaring voldoende had aangetoond, dat het Duitsche plantje hier best inheemsch kon worden, is de Regee ring begonnen de beweging krachtig .te steunen. Zij deed dit naar de eigen verklaring van den heer Löhnis, inspec teur-generaal van den landbouw niet met eenige nevenbedoeling, niet. om in vloed uit te oefenen, doch slechts om aan het particuliere initiatief zooveel 'mogelijk soliditeit en zekerheid te verschaffen. En de steun van de Regeering is een dubbele. Zij ondersteunt de eerste schre den der locale bankjes door hun een tege moetkoming te verstrekken in de oprich tingskosten. Zij steunt inzonderheid de Centrale Banken door haar een jaarlijksche subsidie toe te staan. Zooals men misschien weet, bestaan er in Nederland twee Centrale Banken, één te Utrecht, opgericht door den Algemeenen Nederlandschen Boerenbond en één te Eindhoven, die haar oorsprong dankt aan den Noordbrabantschen Chiistelijken Boe renbond. Dan is er nog een Centrale Bank te Alkmaar, maar deze gaf tot heden zoo weinig teeken van leven, dat wij ze veilig buiten bespreking kunnen laten. De beide Centrale Banken staan op ver schillenden grondslag. Die van Eindhoven berust op de wet van 1855, regelende het recht van vereeniging en vergadering. Die van Utrecht is gebaseerd op de wet van 1876, de wet op de coöperatieve vereeni- gingen. Laatstgenoemde grondslag leidt tot meerdere formaliteiten on oprichtingskos ten. Zoo moeten de bij Utrecht aangesloten bankjes een behoorlijk gewaarmerkt leden- register aanleggen en getrouw bijhouden. Verder moeten zij hun acte van oprichting notarieel laten opmaken. De Regeering heeft daarin aanleiding gevonden om de tegemoetkoming in de oprichtingskosten voor de bij Utrecht behoorende bankjes te bepalen op f 175, terwijl de hij Eind hoven aansluitende f 75 ontvangen. Door den steun, welke de Regeering aan de Centrale Banken verleent, bekomt zij ook het recht om toezicht uit te oefenen. „Deze ontdekking valt u koud op het lijf, niet?" En de lippen vast op elkander drukkende, voegde hij er bijMij niet, ik heb 'tzoo verwacht". „Gij moet n van de zaak een heel an dere voorstelling hebben gemaakt als ik, hernam ik, of gij zoudt inzien, dat zij door deze ontdekking een scherpen keer neemt". „Aan de waarheid verandert die echter niets". „Wat is de waarheid?" „Zoudt gij dat gaarne willen weten her nam Gryce, terwijl zijn geheele wezen na denken teekende en hij zijn stem tot den laagsten toon liet dalen. Of ik de waarheid zou willen weten? Naar wat anders zoeken wij dan zoo ijverig?" „Welnu dan, zeide hij, naar mijn inzicht, is het aanzien Van de zaak veranderd, maar zeer ten goede. Zoolang werd aange nomen, dat 't Eleonore was, die met Cla- vering huwde, was alleen haar jongste manier van handelen verklaard, maar de zaak zelf daarom nog niet opgehelderd. Waarom toch zou Eleonore of haar echt genoot den dood gewenscht hebben van een man, wiens mildheid zij geloofden dat zou ophouden bij zijn dood?" „Hoe geheel anders echter ziet 'ter uit, meneer Raymond, nu bewezen is, dat Ma rie, de erfgename, Clavering's echtgenoot werd. Bij een misdaad van dezen aard moet gij nooit vergeten na te gaan, wie bij En van dat recht maakt zij gebruik door van tijd tot tijd onverwachls een bevoegd ambtenaar af te vaardigen, die beheer en verrichtingen der Centrale Banken aan een nauwgezet onderzoek onderwerpt. Het is duidelijk, dat die controle van de Regeering op de Centrafe Banken voor de aangesloten bankjes van groote beteekenis is, dat zij daarin vertrouwen en geruststelling vin den. Op hun beurt worden de locale ban ken weer gecontroleerd door de Inspec teurs en Controleurs der Centrale Ban ken, zoodat de leden dier bankjes zeker heid hebben, dat alles in het reine is. Bij de C. B. te Utrecht zijn thans onge veer 175 bankjes aangesloten, bij die te Eindhoven ruim 125. De leden van de C. B. te Utrecht zijn boerenleenbanken en landbouwvereenigin- gen meest uit de provincies ten noorden van de Maas, die van de C. B. te Eind hoven hoofdzakelijk uit de zuidelijke pro vincies Noord-Brabant en Limburg. Zeeland, hoewel de landbouwprovincie bij' uitnemendheid, heeft zich het langst buiten de beweging gehouden. Doch de teekenen beginnen zich te vertoonen, dat ook onze provincie het voorbeeld harer zusteren gaat volgen. Vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn reeds tal van bankjes op gericht. Wij tellen er 4 aangesloten Dij Eindhoven, namelijk te Aardenburg, Eede, Axel en Westdorpe en 14, die lid zijn van Utrecht. Op de eilanden ligt de bodem, hoe vruchtbaar hij in eigenlijken zin ook wezen moge, ten opzichte van de Raiffeisenbe weging nog grootendeels onontgonnen. Wij treffen hier sl.chts een enkele bank aan, aangesloten bij Eindhoven, namelijk te 's Heerenhoek, terwijl te Dreischor op Schouwen-Duiveland een locale bank be staat, behoorende tot het Utrechtsche Cen trale Verbond. Ook te Kruiningen, als wij het goed voor hebben, staat men op het punt een boerenleenbank op coöperatie ven grondslag te formeeren. Daarmede zijn opgesomd alle crediet- instellingen, naar het systeem van Raif feisen, die op de eilanden 'aangetroffen den dood van den vermoorde het meeste vordeel kan hebben". „Maar Eleonore's hardnekkig zwijgen dan? Haar angst om toch vooral zekers stukken van overtuiging verborgen te hou den; hoe wilt gij die dan verklaren? Ik kan mij voorstellen dat een vrouw zich zelf op offert voor haar echtgenoot, ten einde hem voor de gevolgen eener bedreven misdaad te vrijwaren, maar dat zij dit ook zou doen voor den man van haar nicht kan ik on mogelijk aannemen". „Dus denkt gij nog altijd, dat Clavering de moordenaar is van den heer Leaven worth?" vroeg Gryce, terwijl hij de knieën tegen elkaar drukte. „Nog altijd?" herhaalde ik, hem sprake loos aanziende, daar een vreeselijk denk beeld mij eensklaps deed beven. „Of gij nog altijd gelooft, dat Clavering den heer Leavenworth zou vermoord heb ben". „Wat zou ik anders moeten denken of gelooven? Gij zult toch niet willen aan nemen, dat Eleonore geheel uit eigen be weging haar nicht uit eene moeielijkheid zou hebben geholpen, door het leven (e vernietigen van hun beider weldoener?" „Neen", zeide Gryce, „ik geloof niet, dat Eleonore iets met de zaak te maken heeft". „Maar wiebegon ik; doch ik kon verder geen woord uitbrengen; de afgrond die zich nu voor mijn verbeelding opende, deed mij' van schrik verstommen. worden. Menigmaal hebben wij ons afgevraagd, wat toch wel de reden mag zijn, dat men zich ten noorden van den Hont zoo weinig voor deze belangrijke beweging interes seert. Zou het landbouwcrediet daar zoo afdoende geregeld zijn, dat men er ,de boerenleenbanken missen kan Of zou ook daar het spreekwoord van toepassing we zen: „Onbekend maakt onbemind"? Mocht dit laatste het geval zijn, wij zullen trachten, indien ons in dit orgaan de noodige ruimte wordt afgestaan, eenig licht te ontsteken. In een paar volgende artikelen hopen wij aard, inrichting ien werking der boerenleenbanken te bespre ken. Bijaldien de een of andere' belang stellende lezer zich gedrongen gevoelt iets meer omtrent de belangrijke zaak te ver nemen, die wij 'hier gaan inleiden, wij zul len gaarne naar ons beste weten monde ling of schriftelijk die verlangde inlichtingen en ophelderingen verstrekken. Wie weet, of het goede voorbeeld van Kruiningen niet in enkele der vele Zuid en Noordbevelandsche gemeenten navol ging zal vinden I Lamswaarde (Hontenisse.) J. Adriaanse. V Een Strooibiljet. V. I). in de „Middelb. Courant" heeft ons geleerd, dat er verschil beslaat tus- schen liberale en andere hoffelijkheid. Als blijk van liberale courtoisie krijgen we een pamflet in handen, dat op 18 Juli 11. dienst moest doen om te Vlissingen den liberaal Stuart gekozen te krijgen in den gemeenteraad. Het ging uit van de vrijzinnige propa- ganda-club. De tegencandidaat de heer B1 u m wordt daarin voorgesteld als iemand die de uit spraak huldigt: „zien lijden is zoet, doen lijden nog zoeter". Thomas Kempis moet worden aangehaald; om den heer Blum, die knapper is dan de heer Stuart te doen vallen. „Een vredelievend mensch is nuttiger dan wel een geleerde". „Wie? Wel wie anders als zij, voor wie, door haar vroeger bedrog en den haar voorts opgelegden dwang, zijn dood een uitkomst was. Wie anders als de schoone, prachtlievende, engelachtige Ik rees als door een schok van afschuw recht overeind. „Noem den naam niet!" riep ik uit; „gij hebt 'ttoch mis; noem den naam niet!" „Houd mij ten goede", zeide hij, „maar wij zullen dien naam te dikwijls moeten noemen, om er nu maar niet dadelijk mee te beginnenMarie Leavenworth, of zoo ge liever wilt, mevrouw Clavering. Zijt. ge daar zoo vreeselijk over verwonderd? Ik niet; ik heb van den beginne nooit anders gedacht". XXVI. Gryce verklaart zich nader. Ik zal 'tniet wagen den lezer een be schrijving te geven va.n den chaos van gewaarwordingen, die mijn gemoed bij Gryce's laatste woorden overweldigden. Gelijk een drenkeling, wien het lief en leed van geheel een leven voor den geest voor bijgaat, zoo gingen in dat enkel oogenblik alle woorden die ik Marie had hooren uiten, hare antwoorden bij het verhoor en haar gezegden bij ons laatste onderhoud, op den avond van Clavering's bezoek, mij als in een wilden roes door 't gespannen brein, terwijl ik verbaasd stond bij de beteekenis, die haar gedrag in alle opzich ten verkreeg, hij 't licht waarin ik dat nu „Een goed mensch is beter dan een knap mensch". Hier volgt uit, dat de Vrijzinnige Pro- paganda-clublden heer Blum wildoen (door gaan voor een „s 1 e c h t" mensch. Zij verliest geheel uit het oog, dat zelfs een knap man goed kan zijn Zij doet het voorkomen of knap en goed niet kan samengaan. Zij geeft een andere bedoeling aan de woorden uit de „Navolging van Christus". Dit is nu liberale hoffelijkheid I Het heeft gelukkig niet mogen baten: de heer Blum werd gekozen, maar slechts met drie stemmen meerderheid, welke hij behaalde doordat drie stemmen van onwaarde bleken I Waren de drie stemmen geldig geweest, en tegen den heer Blum, hij zou gevallen zijn. ,Men ziet dus hoe bitter weinig het heeft gescheeld, en daarom nemen wij de gele genheid te baat onze lezers aan te sporen ons steeds bij voorkomende gelegenheid op de hoogte te [houden der; kaken én ons zulke pamfletten op te sturen; wij kunnen dan onmiddellijk waarschuwen en al zou die waarschuwing maar uitwerking hebben op één enkelen, ze zou toch haar waarde hebbenin Vlissingen zou men dit hebben kunnen bespeuren, waren de drie stemmen van onwaarde geldig geweesl.l De Gemeenteraadsverkiezing te Borsele. Donderdag 10 Augustus a. s. zal te Bor sele de stemming plaats hebben voor een lid voor den gemeenteraad. Do vacature is ontstaan door het bedanken van den heer J. Rottier, oud-burgemeester. De strijd gaat tusschen een anti-revolu tionair en een vrijzinnige. Van a-r. zijde is candidaai gesteld de heer L. van de Wal, een man, die hoewel hij' zelden op den voorgrond trad, bekwaam voor zijn taak. Van vrijzinnige zijde is gestold de heer B. de Vos en door enkele kleurlooze, tot de vrijzinnigen overhellende kiezers de heer P. Polderdijk. aanschouwde. „Ik bemerk, dat ik het geheele kaarten huis van uw vermoedens en berekeningen met één slag heb doen ineen vallen", zeide mijn bondgenoot, in het bewustzijn zijner meerderheid. „Hebt gij dan nooit aan de mogelijkheid hiervan gedacht?" „Vraag mij' niet, wat ik gedacht heb", hernam ik. „Ik weet slechts, dat ik nooit aan de waarheid van uwe vermoedens zal gelooven, en dat hoewel Marie voordeel had bij den dood van haar oom, zij aan den moord toch geen deel hadalthans geen handelend aandeel", voegde ik er bij, om niet al te toegevend te willen schijnen. „En waarom zijl. ge daar zoo zeker van?" „Waarom zijt ge zoo zeker van het te genovergestelde? Het staal aan u, te bewij zen, dat zij er wel deel aan had, terwijl ik voor het omgekeerde geen bewijs heb aan te voeren". „Ah zoo', zeide Gryce, op kalmen door dringenden loon, „wilt ge hier den regel der wet toepassen? Als ik mij goed her inner, zijt gij op de toepassing er van niet altijd zoo gesteld geweest als nu; b. v. toen de vraag gold, of Clavering al dan niet de moordenaar was". „Maar hij is een man. Het schijnt al tijd minder vreeselijk om een man te be schuldigen van een misdaad. Maar een vrouw als zijIk mag er niet van hooren het is vreeselijk, al le vreeselijk. Niets dar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1