GEMENGD NIEUWS. KERKNIEUWS. Onderwijs. RECHTZAKEN. Landbouw en Veeteelt. BURGERLIJKE STAND. Laatste Berichten. 379sfe Staatsloterij. Marktberichten. Afloop Aanbestedingen. Openbare Verkoopingen. grootere vaartuigen was reeds te drie uur aangekomen, maar het eerste jacht van de anderen passeerde te kwart voor vier het waamemingsvaartuig, spoedig gevolgd door twee anderen. De overigen waren nog achter. De vaartuigen boden een prachtigen aan blik, met hun volle zeilen en sterk over hellend onder den zijwind. VLISSINGEN. Omtrent het bezoek van de Koningin en Prins Hendrik, waarvan de juiste datum nog niet bekend is trouwens dat hangt af van de aankomst van het eskader meldt men, dat^ de vorstelijke personen na aankomst te Vlis- singen aan boord van een der oorlogs schepen gaan en van daar naar Den Hel der varen. Verder merkt men op dat een bericht, in verschillende bladen gemeld en uit één bron weer afkomstig, dat de koninklijke wachtkamer nu reeds in orde wordt ge maakt voor het a.s. bezoek van de Konin gin en Prins Hendrik onjuist is. De wacht kamer wordt thans eenvoudig, evenals ieder jaar, wat opgeknapt. De daarmee belaste personen zijn geen opvolgers van de firma B. Neelmeijer, daar deze zaak niet in andere handen is overgegaan. VLISSINGEN. In de hedenmiddag ge houden zitting van den gemeenteraad werd de gemeente-rekening over 1904 overge legd, bedragend© in ontvang f329.435.40 en in uitgaaf f334.115.455, sluitende der halve met een nadeelig saldo van f 4680.055. VLISSINGEN. De nachtmailboot „Ko ningin Regentes", die in den nacht van 15 op 16 dezer belangrijke averij aan den voorsteven opliep, tengevolge van aanva ring met het Belgische stoomschip „To- paze", zal Donderdag in het droogdok te Rotterdam worden opgenomen. Wel is het schip reeds een week te Rotterdam, doch er was nog geen plaats in het dok. VLISSINGEN. Alvorens de dagmailboot „Nederland" uit de vaart wordt genomen, welke boot zoodanige reparatie moet on dergaan, dat zij ongeveer 3 maanden bui ten dienst moet worden gesteld, zal de dagmailboot „Engeland" nog ongeveer 14 dagen moeten opleggen om aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" nieuwe schoorsteenen te plaatsen. VLISSINGEN. Gistermorgen werd in het gasthuis opgenomen de werkman A., werkzaam aan de fabriek „de Schelde". De man die op 'tdek werk verrichtte, kreeg 'bij het overhellen van het s.s. „Wilis" een zwaar ijzer dat daardoor uit gleed, in den rug, zoodat hij inwendig zwaar werd gekneusd. Zijn toestand .is niet buiten gevaar. VLISSINGEN. De totale uitslag van den gehouden zeilwedstrijd van Oostende naar Vlissingen is als volgt: le categoriele prijs „Hamburg" in 2 uur 22 min. 34 sec. 2e categorie: le prijs „Angèle" in 3 uur, 4 min., 1 sec., 2e prijs „Rozamond" in 3 uur, 56 min. 5 sec. 3e categorie: le prijs „Singa" in 3 uur 18 min. 56 sec., 2e prijs: „Nan" in 3 uur, 36 min. 29 sec. VLISSINGEN. De dagmailboot. „Duitsch- land" welke eenige maanden in reparatie heeft gelegen, vertrok heden morgen naar Rotterdam, om aldaar te dokken, waarna het s.s. weder in den gewonen dienst zal worden opgenomen. Ook is dit stoomschip voorzien van eene inrichting van draadlooze telegraphie, waarmede gedurende de reis proeven zul len worden genomen. ,s HEERENHOEK. Bij de Zondag j. 1. ge houden vogelschieting door de handboog- societeit „Concordia" alhier, werd de hoofdvogel geschoten door J. Raas van „Willem Tel" te Ovezande, de eene zij vogel door C. Boonman Jz. van „Con cordia" te 's Heerenhoek en de twee kallen respect, door Jac. Boonman van de „Vrije Schutters" te 's Heerenhoek en J. v. 't Westeinde van „Victoria" te Kwadendam- me. De andere zijvogel viel bij loting ten deel aan Jac. Martens van „Concordia" voornoemd. De handboog-societeit „St. Bastiaan", hield Maandag jl. een wedstrijd naar het koning en koninginneschap, waarbij, als overwinnaars uit den strijd traden als koning, N. Remijn en als koningin, Job. Huige geboren Allemekinders. OUD-VOSSEMEER. Tot diep in den nacht heerschte eene groote drukte in de Molen- en Achterstraat alhier, want er was iemand gekomen, die het betooverde meisje zou genezen en de toovenaar(ster) publiek zou doen verschijnen. Maar zoo als het met dergelijke dingen gaat, er ge- - beurde niets, zoodat nu het gerucht loopt, dat de drukte op straat den voortgang der zaak belemmerde. 's HEER ARENDSKERKE. Op de voor dracht voor onderwijzer aan de o. 1. school alhier komt als no. 1 voor de heer Th. Maat van IJzendijke. Verder de heeren Van der Sluis, Middelburg en Mol, Vlis singen. De benoeming heeft Maandag Plaats. (VI. Crt.) HANSWEERT. De uitgaande Belgische sleepboot „Venus" met drie schepen be stemd naar België kreeg op de Schelde een defect aan de machines. Door de sleepboot „Progres" is de boot met de schepen alhier binnengebracht. HOEDEKENSKERKE. Dezer dagen trap te de timmermans- en metselaarsknecht Pr. alhier op het werk in een spijker. Dit bezorgde hem een klein steekwondje in de voetzool. Schoon aanvankelijk her steld en weer aan 'twerk gegaan, werd hij ten gevolge van dit wondje door een spierbeklemming aangetast, welke begon in de kaken en zich over het geheele lichaam mededeelde. De man overleed aan de gevolgen. NISSE. Door dhr. J. de Blaaij is tegen 1 Aug. ontslag aangevraagd en verkregen als postbode Nisse's Gravenpolder. Als zoodanig is nu benoemd dhr. L. van der Hiele alhier. NIEUW- en ST. JOOSLAND. Door den gemeenteraad alhier is tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand be noemd de heer Pieter Kodde en tot com missaris der brandweer de heer J. K. Mesu. De vacatures waren ontstaan door het overlijden van den heer H. van Leerdam. AXEL. De gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op het verzoekschrift van het bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhouding eener ambachtsschool te Hulst, om een jaarlijksche subsidie. ZUIDDORPE. Alhier werd Zondag de zeldzame gebeurtenis, dat drie huwelijks paren dit jaar hun gouden bruiloft vier den, herdacht door een festival, waarbij de muziekgezelschappen van Westdorpe, Overslag en Koewacht welwillend hun me dewerking verleenden. Afgehaald in open rijtuigen, werden de jubilarissen in op tocht naar het gemeentehuis gevoerd, al waar de burgemeester hun een eerewijn aanbood, benevens een herimierings-me- dalje. De gymnastiekvereenigingen „Ons Huis" te Middelburg en „Vooruitgang zij ons stre ven" te Ierseke, zullen deelnemen aan de feestelijkheden door het Nederlandsch gymnastiekverbond te geven 28, 29 en 30 Juli te Apeldoorn. De volgende briefwisseling had plaats Voorschoten, 3 Juli 1905. Den heer Peters, Pastoor Enschedé. Weleerw. heer! Wanneer men klachten ontvangt, zult u 't ook wel de beste wijze van behande ling vinden, den betrokken persoon zelf om inlichtingen te vragen. Daarom doe ik een beroep op uw welwillendheid door u te vragen, in hoeverre het juist is, dat u Zondag 25 Juni in de Groote Kerk van den preekstoel hebt verklaard lo. Dat de katholiek-democraten niet meer tot de katholieke kerk kunnen wor den gerekend, en hen bokken hebt ge noemd 2o. Dat wie tegen Engels stemde, de gehoorzaamheid aan den Paus opzegde, ook zou u daarvan elders 3o. een biechtzaak hebben gemaakt. Door uw betreden van het terrein der politiek is een en ander door u van het kerkelijk naar het politiek domein overgebracht waarom ik lïe eer heb u beleefd te ver zoeken mij daarover met een enkel woord de juiste toedracht mede te deelen. Met hoogachting, Uw. dw. dr. (w. g.) VAN KOL. Het antwoord luidde: Enschedé, 5 Juli 1905. Ge vraagt inlichtingen omtrent wat be weerd zou zijn op 25 Juni 11: In an twooi d: Sub 1 is leugen. Sub 2 is leugen. Sub 3 is leugen. En mag ik u nu dezen raad geven? Gooi deze drie leugens niet weg. Voor u en uw doen zijn ze toch altijd bruik baar materiaal, zoo niet in de Kamer, dan toch op volksvergaderingen. Mundus vult decipi, decipiatur ergo. (Het volk wil bedrogen zijn, zoo worde het be drogen). (w. g.) PETERS, p. Te Aalst heeft de automobielwoede al weer een slachtoffer gemaakt. Vrijdagavond ten 6 ure kwamen de leer lingen van een pensionnaat naar Vierse- le, na een uitstapje te hebben gedaan ter gelegenheid van den nationalen feestdag. Ten getale van 75 namen zij, in gezel schap van hare meesteressen, eenige oogenblikken rust op den kant van don Gentschen steenweg, toen plotseling een automobiel in razende snelheid te midden der vroolijke kindergroepen kwam ge reden. De meisjes vluchtten in alle richtingen. Een van de groep werd door het voertuig getroffen en zoo erg gewond, dat het arme kind, de 17-jarige Hendrika H., nog den zelfden avond stierf. Nog vijf andere meisjes werden minder erg gekwetst. De automobiel vloog tegen een boom in stukken. De chauffeur heeft geen letsel. Aan het jaagpad tusschen Zoeterwoude de Haagsche Schouw geraakte een automo biel met vier personen te water. Een hen gelaar, de bode van het ministerie van financiën F. C. de Cocq, door het hulpge schreeuw opmerkzaam gemaakt, slaagde er in met behulp van eenige reddingsmid delen, die hij spoedig wist te verschaffen, het viertal behouden op het droge te bren gen. De drenkelingen werden in een nabij- zijnde boerderij opgenomen en later met paard en wagen naar Leiden vervoerd. Te Enschede heeft Zaterdagavond een vreeselijke moord plaats gehad. De 19- jarige stoelenmalter H. B. meende zich op een medeminnaar te moeten wreken door met diens broeder, dien hij toevallig op straat ontmoette, twist te zoeken. Al spoedig greep B. naar het mes en bracht zijn tegenstander een steek toe in de rech- terborstholte, tusschen de tweede en derde rib, die binnen weinige oogenblikken den dood veroorzaakte. 'De gewonde kon nog ongeveer zestig passen loopen, maar stort te toen opeens dood neer. Het mes, waarmede de doodelijke wond werd toegebracht, is later op een fabrieks terrein gevonden. Het lemmet zat krom aan het heft, de punt ontbrak. Vreeselijk was het te zien, hoe de arme weduwe, die met vijf nog jonge kinderen achterblijft, op het lijk neerviel en met hare handen de wond bedekte. De justitie uit Almelo stelde een onder zoek in, de dader is in arrest. Door de rijkspolitie te Eindhoven is ge arresteerd naar de gevangenis te 'sHer- togenbosch getransporteerd eene 16-jarige dienstbode, afkomstig uit Asten, die bij ver-schillende personen zich den godspen ning heeft laten uitbetalen, zonder den dienst te aanvaarden, en zich ook nog aan oplichterij heeft schuldig gemaakt, door bij verschillende winkeliers op an- derer naam goederen te halen, zonder be taling. Bij J. Boom Sr. te Hoofddorp, is uit een gesloten kistje, geborgen in eene lin nenkast, door onbekenden ontvreemd al het goud en zilver, tot een bedrag van circa f 700. De politie, van den diefstal onderricht, heeft dadelijk maatregelen ge nomen, die leiden kunnen tot de ontdek king van den dader. Een persoon, die dien nacht gastvrijheid genoot, was 's morgens bij het ontwaken vertrokken, zonder de huisgenooten hiermede in kermis te stellen. Ontvreemd zijn: gouden kap, juweelen spelden, naalden, hangers, ringen, broche, eene bloedkoralen ketting met juweelen slot, benevens nog eenige kleine voor werpen. Maandag is te Antwerpen een groot feestmaal gehouden, waar de burgemees- sters en de secretarissen der gemeenten uit de provincie aanzaten. Het diner werd gegeven in een van de zalen, belroorende bij den dierentuin. Nu had de directeur van den dierentuin een grap bedacht. Hij had een grooten aap (chimpansee) laten aankleeden in de uniform van de sol daten van 1830 en onder het eten kwam deze wonderlijke verschijning de zaal bin nen. De grap is schitterend mislukt. Het gezelschap was diep verontwaardigd over die aardigheid. Aanstonds werd de ver- kleede aap verwijderd. In het kamp Ygor, bij Schlüsseburg, bevindt zich het Russische kamp van luchtscheepvaart. Een kabel-luchtballon zou opstijgen met drie officieren er in, doch een der soldaten hakte met zijn bijl den kabel door en zijn kameraden sneden tegelijk de andere touwen met. de hallast- zakken af. De ballon sprong in de lucht met de drie officieren er in en verdween, terwijl tot. heden nog niets van hen ver nomen werd. De schuldige soldaten zijn allen Finnen. Een merkwaardig geval van slaapwan delen heeft zich voorgedaan bij een leer linge der zusterschool te Oerle. Zij verliet des 's nachts in den slaap het pensionnaat en wandelde aan een stuk door tot Eind hoven. Zij ontwaakte eerst bij den Catha- rinasingel aldaar en wist niet beter te doen, dan terstond de ouderlijke woning op te zoeken. Het was toen half drie in den nacht. Toppunt van brutaliteit. Uit Beerta wordt een gevalletje gemeld, dat men het toppunt van brutaliteit kan noemen. Iemand moest op zijn fiets een nieuwe ketting hebben, maar daar koopen geld kost nam hij er stilletjes een weg uit de werkplaats van een fietsenreparateur. 't Toeval wilde echter dat de ketting te kort was en daarom ging de dief brutaalweg naar den bestolene om de gestolen ketting tegen een langere te verruilen. De repara teur herkende echter direct de vermiste ketting en stelde hot zaakje in handen der politie. De dief, die den heer M. de Hondt te Milaan in den trein bestal, is een Italiaan, Emilio Corsi, die lang in 't buitenland heeft vertoefd. De portefeuille met nage noeg het volledige bedrag van het ge stolen geld is bij hem gevonden. De diefstal had plaats toen de trein al stil stond voor het station, op 'toogenblik dat de heer De Hondt zich gereed maakte met zijn koffertje den coupé te verlaten. Een der drie medereizigers had hem plot seling in den nek stijf vast gegrepen en de portefeuille uit den binnenjas genomen; de twee anderen begunstigden zijn vlucht door den eigenaar van het geld, die poogde den dief in te halen, in den weg te komen. Doordat het nummer van het rijtuig, waarmeê deze 'n goed heenkomen had ge zocht, toevallig gezien was, heeft men hem kunnen pakken. Zijn medeplichtigen zijn verdwenen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Roelofarendsveen den Weleerw. heer W. I. M. Herscheit; tot pastoor te Krommenie den Weleerw. heer D M. G. P. de Haas, die kapelaan was te Poeldijk; en tot pastoor te Ber kenrode (gem. Heemstede) den Weleerw. heer H. A. V. IJzermans, rector van de weeshuizen te Rotterdam. De heer J. O. Nijland van Middel burg is, na gehouden examen, toegelaten tot de eerste klasse afd. A (Handteekenen) van de Rijks normaalschool voor teeken onderwijzers te Amsterdam. Tot leeraar in het bouwkundig teekenen aan de teekenschool te Varsseveld is be noemd de heer J. van Pagé te Middel burg. De rechtbank te 'sGravenhage heeft Marius Brouwers schuldig verklaard aan doodslag in de Scheveningsche bosch- jes op mevrouw KrusemanPot: doch hem ontoerekenbaar verklaard en, wegens zieke lijke storingen zijner geestvermogens, zijne plaatsing gelast in een krankzinnigenge sticht voor een proeftijd van 1 jaar. Uit Goes schrijft men Waren in vroeger jaren de eerste appelen niet voor het einde van Augustus rijp, thans is er een nieuwe soort, E ij 1 e r d transparent genaamd, die nu reeds geplukt wordt, Zaterdag werd een mand van 20 kilo dezer soort op de veiling al hier verkocht; hij bracht f2.90 op. Deze appelen van Kapelle afkomstig, zagen er aanlokkelijk uit en waren vrij groot van stuk. De oogst der zilver-uitjes in den Anna Jacobapolder (Zeeland) is in vollen gang. Aan vele handen geeft dit werk, doch het is niet erg loonend. Het optrekken en af draaien der uitjes moet voorzichtig geschie den en dan moet er veel gedaan worden voor 70 80 ct. om één baaltje te vullen. De prijs is thans: le soort f4, 2e soort f 3 per H.L. Naar aanleiding van een vraag van de commissie voor de statistiek van de V P. N omtrent de eierproductie, heeft de af- deeling Walcheren de volgende mededee- lingen gedaan De afdeeling bevat alle gemeenten in Walcheren; het aantal leden bedraagt230 waarvan 180 houders van kippen zijn, ieder met ongeveer 20 hoenders, zoodat door de leden 3600 dier dieren gehouden worden, Berekend dat er door de houders geraapt zijn het middencijfer als door de houders der toornen, in de onderafdeeling verstrekt, zijnde 75 stuks per kip en per half jaar, zou dat voor het aantal eieren, in de onder afdeeling geraapt, een totaal geven van 270.000 stuks. In Zuid-Beveland vertoonen alle aard appelvelden de teekenen van ziekte. Bij de schade, die in erge mate zal worden geleden, komt nog de omstandigheid, dat de aardappels gaan doorgroeien, waarvan het gevolg is, dat de eerste vrucht hard wordt en de tweede niet tot vollen wasdom komt. Van 23-25 Juli. GOES. Geboren: 24, Ferdinandus, z. v. Jan Beuns en Jacomina Weezepoel. 25, Cornelia, d. v. Pieter Dirk Touw en Maria Hollestelle. MIDDELBURG. Getrouwd: J. L. Arnol- dus 30 j jm. en J. J. Dikkenberg 27 j. jd. A. Wattel 20 j. jm. en F. Davidse 21 j. jd. Bevallen: C. Paauwe geb. Laven z. Van 2226 Juli. VLISSINGEN. OndertrouwdG. Prins, wedr. 73 j. met M. C. Bode, wed. 63 .j Getrouwd: A. Vrolijk, jm. 25 j. met J. M. Engels, jd. 28 j. Bevallen: C. Vader, geb. Bastiaanse, z.; E. Goote, geb. Stroo, d.; A. C. Dattin, geb. Louwerse, z.C. van Roo, bed. van Gijs, d. Overleden: L. van der Steen, man van J. J. Verspoor, 71 j.; A. Mi Minneboo, z., 18 maanden. MIDDELBURG. Eind-examen H. Bur gerscholen. M. P. Doorenbos, J. Janszen, J. W. van 't Hoff, C. A. Koppejan, A. W. Tapper, J. C. Nijland, J. B. v. Milaan, I. P. Hilder- nisse, P. A Butler, allen van Middelburg- AAW. Fransen v. d. Putte, J. A. A- Fransen v. d. Putte, beiden te Goes. Allen geslaagd. VLISSINGEN. Tot onderwijzeres aan school F. alhier is benoemd mej de Vlieger te Zuidzande. en tot dir der burger avond school alhier is benoemd dhr. A. Koppejan. VLISSINGEN. De Burgemeester deelde heden officieel in den gemeenteraad mede, dat H. M. de Koningin 28 Augustus 's morgens om 10 uur hier aankomt en ook tegenwoordig zal zijn bij de plechtigheid tot het plaatsen van 2 oude kanonnen bij het standbeeld van Admiraal de Ruijter. Om 11 uur gaat de Koningin aan boord van een der oorlogschepen, waarmede H. M. naar Hoek van Holland zal stoomen. IERSEKE. Mej. B. Huibregtse alhier is met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Oude-Tonge. Trekking van 25 Juli. le klasse. Prijzen van: f 1000: 12681 f 400: 643 20148 f onn iqtmo f 100291 7081 16738 20508 f 20394 434 439 1973 3135 3938 3941 4212 4768 4788 4789 6273 8857 8891 8929 8932 9823 9868 9875 9908 16753 18390 18392 Trekking van 26 Juli. Prijzen van f20000: 20187 f 1500; 1205 f 400: 6668 18535 f 200: 10038 15773 20632 f 100: 3885 4867 7896 9557 12664 12747 f 20: 3112 3142 3338 3919 4271 4283 4300 4776 8871 8890 9839 9866 9903 13153 13158 18368 18378 GOES, 25 Juli 1905. Kool- en Karwijzaad van den nieuwen oogst waren ruim ter markt, en werden volgens kwaliteit tot noteering verhandeld. Oude Tarwef a f Nieuwe Tarwe - 7,50 - 7.75 Rogge- 5,25 - 5,50 Wintergerst per 100 K° - 7,25 - 7,75 Zomergerst - - Haver Bruineboonen Paardenboonen - - - Koolzaad- 8,50 - 9, Groene Erwten - - Kroonerwten -,- Karwijzaad - 14 50 - 15, Versche Boter f 1,10 a f 1.25 per KG., mid- denprijs f0,60, part. f 0. Eieren f 3,40 a f 3 60 per 100, middenprijs f 0,87 5. part f3,80 De aanvoer van boter en eieren was ruim. ROTTERDAM, 25 Juli 1905. Ter veemarkt van heden(Dinsd.) waren aan gevoerd 2383runderen,518 vette, 145 nuch tere kalveren, 1064 schapen, 482 varkens en 108 biggen. Runderen hoogste prijs 74, laagste 50 cent; kalveren hoogste 88, laagste 64 cent; schapen hoogste 56, laagste 50 cent; varkens hoogste 49, laagste 40 cent; alles per kilogram. Gisteren werd aan het gebouw van het Prov. bestuur te Middelburg aanbesteed het onderhouden van eenige werken aan het Rijksarchief gebouw te Middelburg, van den dag der goedkeuring van de aanbe steding tot en met 31 December 1906. Raming f26000. Hiervoor schreven in de heerenJ. M. van Ditmars en Zoon, Oostkapelle. f2679, M. K. Jeras en Zonen, f2699, P. Krijger en Zoon, f2770 en J. A. Vertregt, 2730. De drie laatste inschrijvers wonen te Middelburg. Juli. RILLAND, door not. v. d. Kloes voor dhr. H. A. v. Weel, 32 H.A. boomgaard Zimmermanspolder. Woensdag 2 Aug. Ritthem, uur door not. Loeff, bij A. Jobse, inspan en veldvruchten. ZIERIKZEE, door not. Camp 12 uur voor dhr. H. v. d. Zande te Bruinisse in het Huis van Naussau 2,8710 H.A. en 3,1380 H.A. bouwland ondaer Oosterland en Nieuwerkerk; en 3,9690 H.A. weiland onder Ellemeet. Donderdag 3 Aug. 's HEERENHOEK, 10 uur, door not. Van Cleef, bij Clarijs, verpachting 28.54.60 H.A. tiendvrij bouw- en weiland in den West en N. Craaijertpolder. Vrijdag 4 Aug. GOES, door not. Pilaar 10 uur de hof- stde „Vredenhoef" en het tiendrecht. Woensdag 9 Aug. ZIMMERMANPOLDER door deurw, Holl- mann en Verhoek veldvruchten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3