UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. belangen Verzaakt, al zegl gij hem do Treffend is ook de schets, welke de hoogleeraar geeft van den kleinen bur ger, den echt-geloovige, die geen hóóge klandizie op. „Het geloof der kleine Neder- landsche burgerij", getuigt deze liberaal, „is gebleken de hechtste grondpijler van den Nederlandschen Staat te zijn". „Omverwerping van het gezag stuit af op de ernstige godsdienstige levensbe schouwing van den kleinen Nederland- schen burger. Ik zie niet, hoe men zulk een eenvoudige historische waarheid zou kunnen loochenen. En ziet ook eens welk een plaats die burgerij in onze maatschap pij inneemt. Haar kracht is het, die een belangrijk gedeelte van de geringste volks klasse verhinderd „het grauw" te worden. Zij1 heeft naar beneden toe geen scherpe grenzen, haar geest straalt uit tot in de laagste lagen der samenleving. Zij trekt veel naar zich toe, wat anders redde loos zou verloren gaan". Maar de „waanwijze vrijdenkertjes met slechts een negatie in de ziel" kennen die geloovigen niet en lachen, om wat zij niet begrijpen. „Helaas", zegt de heer H o 1 werda, „Dajaks en Alfoeren moeten be studeerd worden, doch het Nederlandsche volk mag men regeeren zonder het ook maar eenigszins te kennen". Uit, verklaart mede het anti-clerieale der „vrijzinnige" schoolwet-politiek, waarom trent de hoogleeraar o. m. deze beharti genswaardige dingen zegt: „Socialisten en radicalen gunnen ook aan ieder wel zijn godsdienst. Maar toch heb ik meermalen van radicalen de niee- ning gehooid, de oud-rationalistische op vatting, dat de wereld slechts door het verwijderen van priesters kan gered wor den. Ue godsdienst is een „malligheid", waar men de menschen zoo gauw mogelijk van moet afhelpen, want die houdt de „ware beschaving" tegen. De ware be schaving, d.i. natuurlijk 't meedoen met het politiek radicalisme. Krijgen de kin deren nu een „bekrompen" opvoeding, dan zijn ze voor de radicale partijen verloren. l)e openb. onderwijzer zul neutraal blijven, maar hij zal de kinderen „flink ontwik kelen", en als die zelf goed radicaal is, dan weet men dat niets van hem kan uitgaan, wat die ontwikkeling in verkeerde richting zou kunnen sturen; in elk geval elk kind dat onder openbare onderwijzers komt, komt niet op eene bijzondere school. De openbare Onderwijzer, vooral de radi cale, behoort geheel in het radicale sy steem te huis. Van daar dan ook de groote plaats die de radicale schoolmeester in de radicale politiek inneemt. Met dien be- zadigden ouderwetschen openbaren onder wijzer, dat sieraad van zijn stand, is niet zooveel aan te vangen. In ieder geval het staatsgeld moet in het radicale partijbe lang aangewend worden, om der kleine burgerij haar aloud karakter te ontnemen. Ik weet wel, dat men dat half bewust, mis schien onbewust doet, maar toch in die richting wordt men door de macht van zijn denkbeelden en belangen voortgedre ven. Of de kleine burger gelijk heeft die verlichte leidslieden niet te vertrouwen!" Daar zijn nog vele andere, even treffend- juiste uitspraken, als hierboven aange geven. Met geestdrift gewaagt de schrijver van den schoolstrijd, zoouls die door de ge loovigen werd gestreden, een reuzenstrijd, grootsch van opvatting. Hij verwijst naar de „felle protestanten, die de katholieken gaarne in de praktijk van 't staatsbestuur in die rechten zouden verkorten, welke bij de wetten van den staat, de grondwet in de eerste plaats, hun zijn toegekend". Het is vooral die partij, welke geholpen heeft om K u y p e r ten val te brengen. En dan de armzaligheid der liberale politiek, die slechts leeft van anti papisme en anti-clericalisme I „Ik heb alleen van verschillende zijden gehoord, dat hij zich met de „Post" in de handen haastig uit de eetzaal naar zijn kamer heeft begeven zonder zijn diner zelfs aan te raken. „Hm I dat schijnt mij „Wanneer Clavering zich iets kwaads omtrent den moord bewust ware geweest, zou hij, voordat hij de courant inzag, geen diner besteld hebben, of zoo dit reeds geschied was, het eerst, hebben genuttigd". „Dij komt dus, na alles wat u ter kennis kwam samen te hebben genomen, tot het besluit, dat Clavering niet de schul dige is Dryce liet een ongeduldig gekuch hoo- ren, keek daarna naar de papieren, die uit mijn jaszak staken en zeide„ik ben gereed, om door u, op grond van hetgeen gij te weten kwaamt, overtuigd te worden, dat hij werkelijk schuldig is". Deze woorden herinnerden mij, met welk doel ik dit bezoek eigenlijk was komen brengen. Zonder dus Ie laten blijken, dat ik den blik op mijn jaszak had opgemerkt, ging ik voort met mijne vragen. „Hoe. zijt gij te weten gekomen, dat Clavering verleden zomer hier was? Hebt gij dat ook vernomen in het hotel Hof man?" „Neen, daar kwam ik langs een geheel anderen weg achter, De zaak is, dat ik te dezen opzichte een schrijven ontving uit Londen". „Uit Londen?" (Wordt vervolgd.) P ra t o na te n. Wij lezen in „De Nieuwe Koerier" Wij willen gaanie de eer geven aan onze Zusterprovincie Noord-Brabant, dat zij ons in vele goede zaken den weg wijst. En dat gebeurt nu weerom met den Noord-brabantschen Boerenbond, die op den a, s. Katholiekendag te Helmond de vraag zal behandelen, of de Boerenbond niet het initiatief moet nemen tot het op richten van patronaten ten platten lande of deze dient te steunen, waar zij reeds bestaan. Patronaten 1 Ja, daar moesten wij heen. De jeugd op het platte land is na het verlaten der school tot den volwassen leef tijd op vele, te vele plaatsen aan zich zelve overgelaten. En juist in die jaren hebben onze jon gelingen voorlichting en steun noodig; juist dan moeten zij gevormd worden tot degelijke mannen. Zie eens de lijst na der veroordeelin gen door Kantongerecht en Rechtbank. Hoevele jongelui van 18 jaar en jonger staan niet terecht voor vechtpartijen, straatschenderijen en meer dergelijke fei ten, die de voorboden zijn van heel wat ergere zaken, die ongelukkigerwijze maar al te dikwijls niet uitblijven. Het eenige middel tegen verder bederf is o. i. de oprichting van patronaten, waar de jongelingen hunne vrije uren aange naam kunnen doorbrengen, en zich tege lijkertijd op velerlei gebied, vooral het godsdienstig, kunnen ontwikkelen. Reeds op enkele plattelandsgemeenten in Limburg vinden wij zulke patronaten. Eere zij hier gebracht aan Swalmen en Reuver: op andere zijn ze, naar wij met genoegen vernamen, in voorbereiding. Maar in de meeste gemeenten ligt dit veld nog geheel braak. 'En toch, wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst. Hoe willen wij onze duizenden arbei ders, die in het buitenland werk zoeken, in buitenlandsche vereenigingen zien tre den, wat toch zoo noodzakelijk is, om geloof en zeden te bewaren, indien zij hier niet geleerd hebben steun te zoeken in de vereenigingen? Hoe willen wij op den duur de minnen vinden, die degelijke en kundige bestuurs leden zijn van onze Boerenbonden, Boe renleenbanken, Centrifugen en zoovele an dere vereenigingen in het belang onzer landbouwers, indien niet van jongs af de landelijke jeugd opgevoed wordt voor het latere leven? Daarom zouden wij zeer gaarne zien, dat de Limburgsche Landbouwbonden in vereeniging met en zoo mogelijk op initia tief van hunne adviseurs de oprichting van Patronaten bevorderden. Wij weten te goed, hoeveel bezwaren er aan zulke oprichting verbonden zijn, om reeds nu een grief te maken tegen wien ook, waar zulke Patronaten nog niet be staan. Men denke slechts aan de moeie- lijkheid in de meeste dorpen, om een ge schikt vereenigingslokaal te vinden. Maar wanneer de handen in elkaar ge slagen worden, en de bestaande vereeni gingen helpend optreden, dan kan toch zeer veel toL stand worden gebracht. Naar aanleiding van deze zeer juiste beschouwingen, wenscht „de Tijd" er nog maals de aandacht op te vestigen, dat nie mand minder dan Z. H. Pius X van deze schoone instelling het volgende getuigd heeft„Het liefdewerk der patronaten prij zen wij ten zeerste en wij bevelen het aan als een nuttig en voor onze tijden nood zakelijk middel om het geloof en de gods vrucht in de harten der jongelingen te be waren en aan te kweeken". Deze veelzeggende en bemoedigende woorden zijn, zooals men in „De Tijd" van Woensdag jl. kon lezen, genomen uit den eigenhandig geschreven brief, welke Z. D. H. mgr. Gallier, bij gelegenheid van een particuliere audiëntie van Z. H. den Paus, als blijk van waardeering voor het. werk der patronaten in het bisdom Haarlem mocht ontvangen. OORLOG. Hoewel de kans op vrede ontegenzeggelijk grooter geworden is, zal de Tsaar slechts met moeite de laatste pogingen van de oor logspartij kunnen bedwingen. Alle Rus. sische generaals in Mantsjoerije dringen, naar 't heet, sterk aan op voortzetting van den oorlogzij spreken hun vertrouwen uit in het leger, dat veel sterker zou zijn dan men veelal meent, en gelooven dat de krijgskans nog keeren zal. Linjewitsj zou 140.000 man versterking ontvangen heb ben, zonder dat dit eenig gerucht maakte buitenslands, dank zij een nieuw stelsel van mobilisatie. RUSLAND. De Deutsche Zeitung verneemt uit Pe tersburg, dat de jongste politieke aanslagen den Tsaar zeer kwaad hebben gemaakt. Generaal Trepof's speciaal toebereide rap porten over den binnenlandschen toestand hebben zijn woede nog vermeerderd De toorn des Keizers openbaarde zich dezer dagen o. a. in een kantteekening op een verzoekschrift van den gouverneur van Ir- koetsk om amnestie voor eenige politieke ballingen in Siberië„Onder geen voor waarde." In een ander Duitsch blad geeft prins Gagarin, die een zoon in den slag van Tsjoesjima heeft verloren, een schets van den toestand bij de Russische marine, waar plichtsverzuim en zelfs nihilistische nei gingen in de officiersrangen heerschen dronkenschap, tuchteloosheid en socialisti sche gevoelens onder de minderen. De Russen, zegt prins Gagarin, zijn inderdaad geen volk van zeelieden en zullen het nooit worden. Hoe eerder de marine in haar tegenwoordigen vorm naar den bodem der zee verhuist, hoe beter. Bommenfabrieken worden nog dagelijks ontdekt. Te St. Petersburg Vrij dagavond een midden in de stad bij het ministerie van spoorwegen. Daar werden twintig bommen gevonden, klaar voor ge bruik, benevens 50 pond dynamiet. Er lagen duizenden proclamaties gereed, waarin de Petersburgsche werklieden worden uit- genoodigd den 22sten Januari te herdenken door op 22 dezer bommen te werpen onder de soldaten. Te Bakoe heeft de politie 91 bommen in een onderaardsche bergplaats in beslag genomen. Het regiment van Jekaterinenburg, in garnizoen te Lodz, is Zondag aan 't m u i- t e n geslagen. Een officier is gedood. De rebellen ziin opgesloten in het fort Iwan- gorod. Wegens den staat van beleg moet de stad Lodz eiken dag 3000 roebel opbrengen voor het onderhoud der militaire macht. De regeering maakt in de Regeerings- bode een bericht openbaar, luidende als volgtRussische arbeiders aan de spoorweg- werkplaatsen te Tiflis, ten getale van 1000 man, waren sedert het begin der onlusten in de stad het doel van stelselmatige ver volgingen der raddraaiers. Den 14den werd een laffe aanslag op de arbeiders gepleegd, die zich verzetten en weerstand boden te gen de kuiperijen der revolutionairen. Acht uur 's ochtends werden 20 arbeiders ziek, die het eerst van voor hen bereide thee hadden gebruikt en verschijnselen van ver giftiging vertoonden. Tien ervan stierven terstond, terwijl van de anderen vijf nog ernstig en vijf minder zwaar ziek neerliggen. In den theeketel is arsenicum gevonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Den Helder zal plaats hebben op Dins lag 25 dezer, de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 4 Augustus e k en de herstemming, zoo noodig, op Woens dag 16 Augustus e.k. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Zutphen, zal plaats hebben op Dinsdag 25 dezer, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 1 Augus tus e.k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 8 Augustus e.k. GOES. Dinsdagavond hield de kolonver- eeniging „de Bijenkorf" in het Café „Belle- vue, de jaarlijksche algemeene vergade ring. Uit het verslag door den secretaris uitgebracht, bleek, dat het ledental 265 bedroeg en over het boekjaar 1904/05 sta tionair bleef. De staking-crisis, waarbij de kolen begin 1905 verbazend stegen in prijs, was niet van grooten invloed, (laar de vereeniging nog al wat kolen in voorraad had. Slechts enkele weken was men verplicht duurdere Engelsche te koopen om aan de behoefte te voldoen. Op het afsluiten van het vorige boek jaar waren 950 H. L. steenkolen aanwezig, er werden 4310 H. L. aangekocht, samen 5260 H. L. Hiervan werden afgeleverd 4764 H. L„ zoodat op het einde van dit boekjaar aanwezig waren 490 H. L. Door de leden werd totaal ingelegd f4129.175. De ontvangsten beliepen totaal f4654.855, de uitgaven f4531.095, saldo f 123.76. Het vorige boekjaar was er een nadeelig saldo van f 10.85, thans is er een winst aanwezig van f 54.33. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren L. B. Mudile, N. Hendrikse en J. F. Palsembarg, resp. voorz. penn. en commissaris, werden herkozen en namen die benoeming aan. GOES. Bij den te Schiedam gehouden kolfwedstrijd van den „Zuid-Hollandschen Kolfbond", behaalden de heeren G. Reijer- se en F. Q. C. den Hollander van hier respectievelijk den 3en en 4en prijs. GOES. De logementhouder Baarends al hier werd door de politie bekeurd wegens het verkoopen van sterken drank aan niet logeergasten. GOES. Eenigen tijd geleden werden al hier wegens wanbetaling, drie gezinnen op straat gezet. Twee ervan hadden spoe dig een andere woning, maar het derde, een huishouden met 7 kinderen, kon geen woning vinden. Na eenigen tijd in een schuur te hebben vertoefd, heeft de vader van het gezin gelden ingezameld, en met toestemming van burg. en weth. op een stuk weiland bij het Roosjeshof een hou ten tent opgeslagen waarin het gezin in trek nam. MIDDELBURG. Dezer dagen heeft zich alhier weer het geval voorgedaan dat een milicien, van de jongste lichting, uit den militairen dienst is ontslagen wegens zeer geringe verstandelijke ontwikkeling, waa ■- door het niet mogelijk was hem voor den dienst te oefenen. MIDDELBURG. Den laatsten tijd loopen er verschillende geruchten van een min der goede verstandhouding die er bestaat tusschen het verplegend personeel en den directeur van het gasthuis alhier. Voort durend heeft wisseling van personeel plaats, en of hetgeen daaromtrent alge meen verteld wordt waarheid bevat, zal een in te stellen onderzoek dienen uit te maken. Zeer kort geleden is nu, wederom volgens het hardnekkig loopend gerucht, een feit voorgevallen, dat enkele leden van den Raad aanleiding heeft gegeven-te trachten in deze meer klaarheid te ver krijgen. Daarom is gisteren in den gemeen teraad een motie ingediend, die met alge meene stemmen werd aangenomen, waarin de raad het bestuur der godshuizen uit- rioodigt ten spoedigste een nauwkeurig on derzoek te doen instellen en daaromtrent een rapport aan den raad uit te brengen. MIDDELBURG. De gemeenteraad beeft aangenomen het volgende voorstel-Van der HarstDe VeerTak De Gemeenteraad besluite den regenten van 't gasthuis te verzoeken een onder zoek in te stellen naar de aanleiding van verschillende in omloop zijnde geruchten, betreffende den zelfmoord der adjunct-di rectrice van het gasthuis. MIDDELBURG. Op de aanbeveling (er benoeming van een leeraar voor geschie denis en Nederlandseh aan het Erasmi- aanscli gymnasium te Rotterdam is ge plaatst de heer E. Besse, leeraar aan het gymnasium alhier. MIDDELBURG. De opzichter der tele graphic 2e kl. D. van Straaten is van Groningen verplaatst naar hier, onder in trekking zijner verplaatsing naar Roosen daal. MIDDELBURG. Maandagavond geraakte een meisje van een jaar of vijf aan de Punt alhier te water. Een schipper, die door een jongetje gewaarschuwd werd, wist het kind door middel van een haak boven water te houden, totdat eenige per sonen met een roeiboot te hulp schoten en het kind daarin namen. De kleine was in den afgeloopen nacht ernstig ziek, tengevolge van den doorge- stanen angst en schrik. VLISSINGEN. Herkozen tot. lid van den Gemeenteraad de heer J. H. BLUM, a.-r. met 257 stemmen; de heer J. M. Stuart had er 254. Er waren 3 stemmen van onwaarde. VLISSINGEN. De Vlissingsche vis- scherspink no. 15 geraakte gisteren door het weigeren van 'troer op 't NVesterhoofd alhier. Zij sloeg geheel aan stukken. De bemanning, bestaande uit 6 koppen, werd met veel moeite gered. Het schip is niet geassureerd. VLISSINGEN. De passagiers van de „Koningin Regentes", die te Londen aan kwamen, verklaarden allen dat er hij de bekende aanvaring noch wanorde noch pa niek aan boord van de mailboot geweest is. De mailboot. „Koningin Regentes" ver trekt Woensdag naar het dok te Rotterdam ter herstelling van de schade hij de aan varing beloopen. VLISSINGEN. De dagmailboot „Duitseli- land", welke aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier nieuwe ketels heeft inge nomen en verder verschillende belangrijke herstellingen heeft ondergaan, zal in het begin der volgende maand weder in den geregelden dienst, worden opgenomen. (VI. Crt.) LISSINGEN. Op verzoek wordt de postconducteur D. Jager, overgeplaatst van de lijn VlissingenBreda op het zeepost kantoor VlissingenQueenborough, en H. Verment van het zeepostkantoor op de lijn VlissingenBreda. Deze verplaatsin gen zijn ingegaan met 16 dezer. VLISSINGEN. Het. Duitsche slagschip „Kuiser Karl der Grosse", commandant kapt. ter zee Guhler, wordt heden op (le reede alhier verwacht, alwaar het schip zal ten anker komen. Het schip is bestemd een bezoek aan Antwerpen te brengen en zullen de offi cieren door het gemeentebestuur officieel worden ontvangen. De Duitsche kolonie organiseert tevens verschillende feestelijk heden. De duur van het oponthoud van de „Kaiser Karl der Grosse" ter reede alhier, is nog niet vastgesteld. (Vlis. Crt.) VLISSINGEN. De sociëteit gaai- en doel- schieting „De Eendracht" vierde haar 25-jarig bestaan met een groote prijs- schieting. Een zeer groot, aantal leden namen aan dezen wedstrijd deel. Met een passende toespraak van den president, die herin nerde aan het feit dat het 25 jaar geleden was dat bovengenoemde sociëteit is op gericht, werd met de schieting om half vier aangevangen. De eerste prijs werd geschoten door den heer F. Bolle, 2e prijs de heer Gardaine, 3e prijs de heer J. Kleijberg en 4e prijs de heer van Schaik. Na afloop der schieting werd den heer J. van Hilst. die van af de oprichting der sociëteit onafgebroken lid is gebleven, door den president als aandenken een fraai zil veren medaille aangeboden, welke onder scheiding door den heer Van Hilst dank baar werd aanvaard. (Vlis. Crt,) IERSEKE. Bij den internationalen zeil wedstrijd, Zondag op de Zuiderzee gehou den, behaalde in de afdeeling boeiers, bot ters, hoogaartsen en schokkers, den derden prijs „Maria" van den heer J. H. C. Kake- beeke Lz., alhier. IERSEKE. Het te Zierikzee gevonden lijk is herkend als dat van den middelsten der gebroeders Koster. Maandagnamiddag werd het lijk van den verdronken Jan Steven Koster door de Werkmansvereeniging „Eendracht maakt Macht" en onder een grooten toeloop van menschen ter aarde besteld. De predikant der Ned. Herv. Gem. en de penningmeester van „Eendracht maakt Macht" spraken woorden van deelneming en troost. KRABBENDIJKE. Door een voorloopige commissie, bestaande uit. de heeren J. Welleman, J. F. Krijger en M. Tollenaar, was alhier tegen Maandagavond eene ver gadering belegd met het doel tot hel kie zen van een denifitieve commissie, ten einde den 31 Augustus a. s. den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te her denken. Dhr. J. Welleman opende de vergadering in tegenwoordigheid van circa 80 belang stellenden, en sprak o. a. dat hij zeer ver heugd was dat na de dagen van beroering waarin de burgers gescheiden waren om politieke redenen, zich thans eene gelegen heid voordeed om deze klove te dempen, daar het thans gold een nationaal feest, waaraan alle burgers zonder onderscheid konden deelnemen. Hierna werd overgegaan tot eene vrije stemming, met dit gevolg, dat gekozen werden de heeren Jac. Welleman, voor zitter, J. v. d. Hoek, secretaris, J. P. Krij ger, penningmeester en tot commissieleden Frelier, Karvink, v. d. Hiele, Jacob Verlare, Jan Verlare, D. Meloen, H. Tollenaar en B. v. d. Sande, welke heeren allen hun benoeming aannamen. Alsnu sprak de voorzitter, dat de werkzaamheden voor dezen avond waren afgeloopen, doch dat zeer spoedig een 2e vergadering zou wor den belegd, waar dan een programma dei- te houden feestelijkheden ter tafel zou worden gebracht, waarna de vergadering onder dankzegging voor de groote opkomst werd gesloten. BRESKENS. Om drie uur is gisteren tusschen de buffers van een zandt rein een 5-jarig jongetje beklemd geraakt. Kort daarna is hij aan de gevolgen overleden. WESTDORPE. Bij de gehouden her stemming voor twee leden van den gemeenteraad was de uitslag als volgt: Aantal kiezers 248. Uitgebrachte stem men 214. Hiervan verkregen de heeren D. B. van Acker 125, Fr. Ingels 80, G. I. Kamsen 78 en A. L. de Munck 72 stemmen. Alzoo gekozen de heeren D. B. van Acker en Fr. Ingels. OSSENISSE. Bij de heden gehouden her stemming voor een lid van den gemeente raad werden 93 geldige stemmen uitge bracht en wel 56 op den heer J. Seij (aftr. lid) en 37 op den heer G. de Waal- Stallaart, zoodat de heer Seij is herkozen. (Zei.) ZIERIKZEE. De werkman H. de Jong, wonende te Rijsoord, die Vrijdag bij het stellen van een nieuwen ketel aan de gas fabriek alhier zoo ernstig gewond werd, is Zondagnamiddag in het verpleeghuis overleden. Hij was 41 jaar oud, weduw naar, en laat 4 kinderen na. BRUINISSE. Gedurende (1e vorige week werden van hier verzonden 1600 tonnen mosselen naar Holland, België, Frankrijk, Engeland en Duitschland ad f 180 tot f 250 en hooger per ton naar kwaliteit. De aan voer van mosselzaad van de Zuiderzee bedroeg 1500 tonnen voor eigen con sumptie. Met ingang van 1 Augustus g. s. zijn verplaatst de kommiezen bij 's rijks be lastingen J. J. de Vuijst, van Sas van Gent naar Hansweert, A. J. Spaan van Koe wacht naar Bruinisse, J. Visser van Zuid- dorpe naar Sas van Gent, J. W. A. Rade- maker van Kerkrade naar Hontenisse, A. Huisman van Vaals naar Zuiddoipe, A."Ver douw van Nijswiller naar Koewacht, J. Goosen, van Hontenisse naar Aardenburg. en P. J. Cambeen van Aardenburg naar Hontenisse. De beide eerstgenoemden zijn 2e, de overigen 3e klasse. In de laatste helft van de vorige maand werden langs (le grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België gezon den slechts 58 melk- en kalfkoeien, en wel langs Clinge 33, langs Sas van Gent 9 en langs Veldzicht 16. Langs al de grens kantoren gingen uit ons land naar België 445 stuks, waarvan uit Roosteren (Lim burg) alleen 152. Langs Roozendaal (sta tion en Nispen) gingen er 83. De uitvoer in de geheele maand Juni bedroeg 915 stuks tegen 1228 in de maand Mei en 2516 in de maand April. In den nacht van Zaterdag op Zondag is aan het Smidswater in Den Haag een schildwacht, geposteerd voor de stallen van H. M de Koningin-Moeder, te water ge raakt. Dadelijk ingestelde pogingen om den militair te redden, mochten niet baten.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2