ÏG Bijvoegsel, behoorende bij het nummer van Zaterdag 15 Juli 1905 van de Igazijn, )S. m ij „De Gans', kbank, (ruiden tela. ■V. Punten 1 en 2 aangenomen. Onderwijs. RECHTZAKEN. Landbouw en Vee teelt. Afloop Aanbestedingen. wrgpersoneel JUS', des middags, Vergadering, JELESTINUS, /ereenigings- Katholieken Bestuur: (President. 7, Secretaris. MEÜHE MUMSCHE COURANT bek is trlspelljke nl ren. ES, rndicaat. 50 Kilo, 50 chmeel, talk. sn 1 Juli) ver- N DRIES. i tegen gevatte ting, lusteloos- post tegen toe- eugen of bedrog' Johs.de Roos; e FouwKrab- istTernouzen J. Maljaars, irder; Rilland- ilde. provinciale Staten van Zeeland. De hedenmorgen ten 10 uur geopende vergadering werd bijgewoond door 37 le den. Afwezig waren de lieeren Van Tey- lingen, Hombach, IJsenbaert en Van Lijn den, terwijl er een vacature is. De notulen van de vorige bijeenkomst werden gelezen en goedgekeurd. Hierna werd mededeeling gedaan van de samenstelling van Ged. Stalen en de benoeming van de voorzitters en onder- zitters der afdeelingen. Vervolgens werd overgegaan tot de be noeming van een lid van Ged. Staten. Tot leden van het stembureau werden be noemd- de heeren Van Dam, Hollestelle, Oggel en Van Waesberghe. De uilslag der stemming was, dat de heer mr. P. Dieleman met 23 stemmen werd benoemd, terwijl de heer mr. H.C. Moolenburgh, liberaal, 14 stemmen ver kreeg. De heer Dieleman verklaarde zich, op een vraag van den Voorzitter, onder dank betuiging, voor bet. in hem gesteld ver trouwen, bereid de benoeming te aan vaarden. Tot. lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet werd benoemd de heer mr. A. A. de Veer met 22 stemmen. Verder verkregen de heeren Heijse 12, Henne- quin en V.a,n der Meer ieder 1 stem. Ook de heer De Veer nam deze benoe ming aan. Behandeld werden voorstellen van Ged. Staten lo tot toekenning van een subsidie van f325 aan de gemeente Nisse in de kosten van hare huishouding voor 1905. 2o tot toekennenig van een subsidie ad. f400 aan de gemeente Veere voor het fcfelfde doel S! 3o tot afwijzing van het verzoek van ffiïst gemeentebestuur van Zierikzee om een subsidie voor de avondschool voor vak onderwijs; 4o tot afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur van Goes om een subsidie vour de avondschool voor ambachts lieden Blijkens het algemeen verslag der af deelingen betreffende dit voorstel, wa ren verschillende leden tegen het voorstel van Ged. Staten. In een afdeeling werd door een der leden te kennen gegeven, dat hij zich niet kan vereenigen met het voorstel van Ged. Staten. Waar aan am bachtsscholen, die hoofdzakelijk dienen om goede werkbazen te vornïen, uit de provin ciale fondsen ruime subsidiën worden toe gestaan, meent hij, dat zoolang een wette lijke regeling der vakscholen ontbreekt, het op den weg der Staten ligt, vanwege de provincie financieele steun te verlee- nen aan inrichtingen, die speciaal voor toekomstige knechts zeer nuttig werken; ook meerdere leden waren die meening toegedaan. Door een der aanwezige leden van Ged. Staten Werd daartegen aangevoerd, dat am bachtsscholen uitgaan van particuliere vereenigingen en de bedoelde avondschool een gemeentelijke instelling is; het sub sidie nu alzoo ten bate komen aan de be trokken gemeente. Hiertegen werd opgemerkt, dat de school ook door verschillende leerlingen buiten Goes woonachtig wordt bezocht en daar om geacht kan worden van provinciaal belang te zijn. 5o tot afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur van Vlissingen om een subsidie voor een avondschool voor handwerkslieden Go tot het verleenen van een jaarlijksche subsidie tot een maximum van f3000 aan de vereeniging „De Ambachtschool" te Middelburg 7o tot het verleenen van een jaarlijk sche subsidie tot het maximum van f 1600 aan de vereeniging „De Ambachtsshool" te Goes 8o tot het verleenen van een jaarlijk sche subsidie voor de teekenschool te Aardenburg 9o tot afwijzing van het verzoek van het bestuur der Zeevaartschool te Vlissin gen om ontheffing van de voorwaarde, waaronder subsidie is verleend; lOo. tot het verleenen van een jaarlijksche subsidie ad f 1200 aan de vereeniging zeevaartschool te Vlissingen voor een op te richten machinisten-cursus; llo. tot verkoop van de machinerieën enz. uit het stoomschip „Zeelandia" 12o. tot opzegging van verzoeken van den bond tot bescherming van den trek hond '!1 Nederland en van het bestuur der afdeeling „Zeeland" van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren 13o. tot toekenning van een jaarlijksche subsidie ad f 100 van het Tehuis voor militairen te Vlissingen 14o. tot toekenning van een .jaarlijksche subsidie ad flOO van het botercontröle- station in Zeeland 15. tot toekenning van een subsidie ad f 100 aan de afdeeling „Walcheren" van de Nederlandsche maatschappij voor tuin bouw en plantkunde voor de in September 1905 te Middelburg te houden tentoon stelling van bloemen, vruchten enz. 16o. tot toekenning van een subsidie ad f 600 aan het hoofdbestuur van de Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voor een te houden cursus in hoefbeslag. Over het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van het verzoek van het gemeen tebestuur van Zierikzee om een subsidie voor een advondschool voor vakonderwijs werd eenige discussie gevoerd en het standpunt van Ged. Staten bestreden door de heeren Moolenburgh en Blum, terwijl zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen het voorstel van mr. Fokker om de zaak aan te houden tot de najaars zitting. Eveneens werden tot de najaarszitting aangehouden de voorstellen van Ged. Sta ten tot. afwijzing van het verzoek van het gemeentebestuur van Goes en van het gemeentebestuur van Vlissingen om sub sidie voor een avondschool voor ambaehts- bachtslieden en voor een avondschool voor handwerkslieden. Het voorstel van Ged. Staten tot het ver leenen van een jaarlijksche subsidie tot een maximum van f 3000 aan de ver eeniging „De Ambachtsschool te Middel burg" had in de afdeelingen tot verschil lende opmerkingen aanleiding gegeven. De heer De Veer stelde voor het voor stel van Ged. Staten aldus te wijzigen dat een subsidie van f 2500 zal worden verleend als het aantal leerlingen 100 of minder bedraagt f2750 als het 101 tot en met 110 bedraagt en f3000 als er meer dan 110 leerlingen zijn. Het voorstel van Ged. Staten werd ver dedigd door den heer De Jonge en het amendement van den heer De Veer vond bestrijding bij den heer Fruijtier, wat hij duidelijk uiteenzette. De breedvoerige discussien over dit voorstel hadden tengevolge dat de heer De Veer zijn amendement introk en nu voorstelde dat. een minimum van f2500 als subsidie zal worden toegekend. Dit voorstel werd verworpen met 27 tegen 10 stemmen en het geheele voorstel van Ged. Staten aangenomen met. algemeene stem men. Het voorstel van Ged. Staten tot een maximum van f 1600 aan de vereeniging „De Ambachtsschool" te Goes, gaf de heer Elenbaas aanleiding tot een zeer uitvoe rige uiteenzetting van den toestand der school. De heer Hennequin stelde voor het sub sidie voor deze school slechts voor één jaar ,te verleenen. De heer Den Boer bestreed het voorstel van den heer Hennequin en was het eens met het betoog van den heer Elenbaas, die het voorstel van Ged. Staten had ver dedigd. Het voorstel van de heer Hennequin, om het subsidie voor slechts één jaar te ver leenen, alzoo alleen voor het jaar 1906, werd nog door de heer De Jonge namens Ged. Staten bestreden, die de vergadering in overweging gaf het voorstel van den heer Hennequin niet aan te nemen. Hierna, werd het voorstel Hennequin in stemming gebracht en verworpen met 22 tegen 14 stemmen en het geheele voorstel van Ged. Staten aangenomen. Aan de teekenschool te Aardenburg kverd een jaarlijksche subsidie verleend. De uitslag van de overgangs-examens de Rijks hoogere burgerschool te Middel burg is dat zijn bevorderd: van de eerste tot de tweede klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: J. M. Auer, A. J. van Boven, A. P. Broeke, J. B. Dek ker, U. J. Eenhoorn, A. A. van der Harst, H. P. M. Hendrikse, W. L. Heijboer, C. M. van Hoeve, J. J. de Koninck, W. A. Kosten, J. J. Meier, C. Reijnierse, W. Suur- mond, J. M. Visser, C. S. Wiener, J. P. Bakker, J. Hildernisse, M. Horninge, A. Jackson, K. L. Jacobson, W. J. Koning, K. J. W. Kuiler, W. J. Mazzola, J. K. Mesu, G. H. van der Ploeg, G. Robijn, J. C. J. van Schagen, H. P. Vermeulen, J. A. Weyk man en H. van der Zandenvoorwaardelijk bevorderd zijn 2 leerlingen; niet bevor derd zijn tien leerlingen voor alle en 1 voor enkele vakken; van de tweede tot de derde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijkC. S. de Back, IV. R. Blankert, S. B. Dekker, J. C. van Ditmars, A. E. Fraser, C. II. Gillissen, L. J. Homburg, J. de Hullu, W. A. de Jong, H. Kalshoven, M. A. J. Leclerq, M. J. P. Pieterse, P. de Rijcke, J. Weijland, K. J. Boeijenga, R. E. Hatting, K. J. Hon- dius, F. P. Mesu, D. van der Pauwert, J. Q. Quirijns, C. J. Spruitenburg, W. C. Verheijden, J. P. Visser, J. F. Weijnman; voor enkele vakken: .7. M. Smits en J. Davidse; voorwaardelijk bevorderd zijn 2 leerlingen, en niet bevorderd zijn 9 leer lingen van de derde tot de vierde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijkP. W. Adri- aanse, J. Q. Brand, J. J. F. Grauss, M. A. Hijmans, J. J. Jongepier, C. R. Kok, H. Koperberg, 71. J. Melse, J. J. I. Sprenger, W. Suurmond, P. E. A. Visser, M. de Vos, H. A. Vreeburg, A. J. Bierens, P. Both, P. Gort, A. A. van den Hoorn, A. P. de Hullu, M. W. Konraad, M. P. Lagaay, W. J. Landsman, J. J. Priebee, F,. Proos, P. M. Quist, J. A. van Riel, J. C. Vervenne, E. P. J. C. H. Wisse en J. Zuidweg; voor enkele vakken J. M. Smits; voor waardelijk bevorderd zijn 3 leerlingen; niet bevorderd zijn 8 leerlingen voor alle en 1 voor enkele vakken; van de vierde tot de vijfde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijkJ. M. Baan, A. A. Barentsen, J. P. Croin, C. Davidse, H. J. Endhoven, J. J. van der Eijk, D. C. Noorderbroék, J. J. Preuninger, J. M. Baak, J. W. A. G. Collot d'Escury, D. Hildernisse, A. van Houte, P. de Hullu, W. J. P. Pelle, E. M. Pennock, T. C. L. van Raalte, P. Verhage, M. J. Verhulst, W. A. de Vries en D. C. de Waal; voor enkele vakken: L. G. Gerber, M. B. van Poelvoorde, J. W. Toebes en N. Comelisse; voorwaardelijk bevorderd is 1 leerling; niet bevorderd zijn 7 leerlingen voor alle en 1 voor enkele vakken. Bij de Maandag. Dinsdag en Woensdag aan het Gymnasium te Middelburg gehou den overgangsexamens zijn bevorderd van de vijfde naar de zesde klasse on voorwaardelijk F C. M. Boenders, voorw. 4 niet bevorderd 1 van de vierde naar de vijfde klasse on- voorw. mej. W. J. M. Broekema, J. W. Frederiks, P. R. Gruber en F. G. Vogler niet bev. 1 van de derde naar de vierde klasse on- voorw. A. Botting, Th. A. Fruin, mej. H. J. de Vey Mestdag en C. Verheyden; niet bev. 1 van de tweede naar de derde klasse on- voorw. R. A. A. Fruin en J. P. A. Koop- mans, voorw. 1niet bevorderd 1 van de eerste naar de tweede klasse on- voorw. W. F. Fruin, L. G. E. Kalshoven en M. C. van de Putte, voorw. 1 Na het eerste toelatingsexamen, Woens dag en Donderdag gehouden, zijn tot de eerste klasse toegelaten J. G. Veltman Fruin, B. B. van den Hoorn, W de Kam en J. H. Koopmans, voorwaardelijk 2. De rechtbank te Middelburg heeft heden J. J. K., oud 44 j. stoker te Vlissingen, thans te Middelburg, beklaagd van als ge tuige in een strafzaak opzettelijk een valsche verklaring onder eed te hebben afgelegd, veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met mindering der doorgebrachte hechtenis. Vanwege het O. M. was 1 j. gevangenis straf geeischt met aftrek der preventieve hechtenis. Kantongerecht te Middelburg. Woensdag zijn veroordeeld wegens: laten staan van een trekdier op den openbaren weg: J. M. v. d. P., Middel burg, tot f2 b. s. 1 d. h.; loopen over eens anders weiland in de maand Mei: M. P., Middelburg, tot f0.50 b. s. 1 d. h., J. R., Westkapelle, tot f2 b. s. 1 d. h. rapen van schelpdieren aan een dijk van den polder Walcheren: J. S., L. v. d. G., Arnemuiden tot f2 b. s. 2d. h.; A. J., Arnemuiden, tot f3 b. s. 2d. h.; rapen van schelpdieren op de vooruit springende werken van den polder Wal cheren S. R. Fz., Philippine, D. J. v. 71., Bouchaute, tot f 75 b. s. 5 d. h. overtreding leerplichtwet: L. de V., A. de M., Middelburg, tot f2 b. s. 2 d. h., E. P., C. J. W„ .1. P. J. S., Middelburg, M. S. E., F. v. d. V., Vlissingen, P. B. L. v. M„ Nieuw- en St. Joostland, P. de de K„ Grijpskerke, tot f5 b. s. 3d. h.; rijden met een velocipede zonder licht: Mz„ Veere, P. J. T., Koudekerke, P. S„ Biggekerke, J. v. d. H„ Heerenveen, to' f 1 b. s. ld. h. rijden met een velocipede zonder bel of signaalhoorn: J. H. d. J., H. I., Mid delburg, tot fl b. s. ld. h. zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorf: J. d. K„ Middelburg, W. M., Meliskerke, J. F., Grijpskerke, tot f 1 b. s. ld. h.; rijden met een voertuig over een wan delweg: J. P. H„ C. W., J. d. H„ C. F., A. v. d. B., A. D., Middelburg, tot f 1 b. s. ld. h. rijden met een middel van vervoer over een klinkerzijpadA. v. D., D. R., H. T„ Middelburg, tot fl b. s. ld. h.; loopen op den keermuur van het droog dok: P. P. v. C„ C. W. V., P. C., Vlis singen, tol f0.50 b. s. ld. h. schuren op straat: C. J. K., M. B., Mid delburg, tot f0.50 b. s. ld. h.; als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politie: .1. A. W., J. L., Middelburg, P. P. Kouder kerke, tot f 0.50 b. s. ld. h. zijn trekhond niet voorzien van een aan den halsband metalen kenteekenA. D„ Middelburg, J. II. v. O., Brigdamme, tot f 1 b. s. ld. h. zijn trekhond zonder muilkorf laten los loopen op de straat: L. P. P., A. B., Mid delburg, tol 11 b. s. 1 d. h.; plaats nemen op een met een hond be spannen voertuig: J. d. P., Koudekerke, tot f 1 b. s. 1 d. h. als marskramer zijne waren ten verkoop aanbieden zonder kennisgeving: G. C. B., zonder bekende woon- en verblijfplaats, lot f 1 b. s. ld. h.; wateren buiten bakkenL. P., Middel burg, tot fl b. s. 1 d. h.; wegens dronkenschapL. P., Middel burg, 1'. T., Westkapelle, tol f 2 b. s. 2 d. h., A. H., zonder bekende woon- of verblijfplaats, tot 2 maal f2 b. s. 2d. h. iedere b., J. S., Domburg, tot f3 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken is F. M., Middelburg, beklaagd van stroo- perij. Ontslagen van rechtsvervolging zijn L. H., Middelburg, J. J. L„ Vlissingen, beklaagd van loopen over eens anders weiland in de maand Mei, en P. A„ Oost en West Souburg, beklaagd van zijn los loopenden hond aangespannen voor een kar voorbij de tolpaal. Kantongerecht te Goes. In het vonnis van den Kantonrechter te Goes van den 8 Juli 1905, waarbij M. S. te Driewegen is ontslagen van rechts vervolging ter zake de hem ten laste ge legde overtreding der verordening, vastge steld ingevolge artikel 1 der woningwet, betrelfende de volkshuisvesting in de ge meente Driewegen van 25 Juni 1904, ko men onder meer de volgende overwegin gen voor: dat ook de laatste bepaling van artikel 45 dier verordening, inhoudende, dat nieuw gebouwde woningen niet mogen worden bewoond, alvorens zij naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voldoende gedroogd zijn, niet is eene be paling berustende op artikel 1 der wo ningwet, dat spreekt van voorschriften be treffende eischen te stellen bij het bou wen of vernieuwen van woningen en niet voor te stellen eischen, waaraan reeds afgewerkte woningen alsnog moeten vol doen; dat evenmin eenige andere be paling der woningwet den gemeenteraad bevoegdheid geeft bij verordening desbe treffende voorschriften te geven of hierom trent de bevoegdheid tot het stellen van nadere eischen aan Burgemeester en Wet houders over te dragen; dat wel bij verordening voorschriften kunnen worden vastgesteld ter voorkoming van vochtigheid van nieuwe woningen (ar tikel 3 der woningwet) en aan Burgemees ter en Wethouders kan overgedragen wor den de bevoegdheid daaromtrent nadere eischen te stellen, namelijk ter voorko ming dier vochtigheid (artikel 6 dier wet), doch aan Burgemeester en Wethouders bij verordening niet kan worden overgedragen eene bevoegdheid, grooter dan de gemeen teraad zelf volgens de woningwet kan uit oefenen dat toch het nemen van maatregelen ter voorkoming van vochtigheid van nieuwe woningen ophoudt als de woning geheel afgewerkt is en de beoordeeling of eene afgewerkte woning voldoende ge droogd is, een veel verdere strekking heeft en daardoor het betrekken van nieuwe woningen eenvoudig onmogelijk kan ge maakt worden, wat de wetgever trouwens ook niet heeft bedoeld en ook niet ge wild dat derhalve de laatste bepaling van artikel 45 der verordening in strijd is met de woningwet en bij geen andere wet of wettelijke verordening strafbaar is gesteld. Van het graan, dat legert. Hebt gij het gezien Hier, daar, overal graan, dat legert. De rogg' ligt „bij plek ken" zooals de boeren bij ons zeggen plat op den grond. Op de klei is het met de tarwe -en de gerst al juist hetzelfde. De beste, dat wil zeggen de zwaarste tarwe, ligt het meesl. Er is haast niets onaangenamere, niets verdrietigere dan het legeren van het graan; men heeft alle moeite en kosten gedaan om het land te bestellen te bewerken, te bemesten en te bezaaien men heeft zich verheugd over de goede opkomst, over liet gunstige weer, over den goeden sland na den win ter, over den weligen groei, en nu zijn de wind en de regen gekomen en hebben hel beste graan plat geslagen. Hier en daar komt het nog wel wat bij, maar het echte wordt het toch niet. Neen, er is niets ontmoedigender voor den landbou wer dan het legeren van het graan, of het moest het verkogelen van den oogst zijn. Maar tegen de hagelschade heefl men tenminste de hagelverzekeringen, doch te gen het gewoon legeren van het graan? Ja, lezer, ook daartegen is iets, als ge maar eens goed luisteren wilt. Dit zult ge zeker alvast wel willen ge- looven, nietwaar, dal het graan, hetzij rogge, tarwe of gerst en neem er de haver maar hij, dat al het graan zijn kracht, zijn sterkte ontleent aan het slroo. Ik wil daarmede zeggen, hoe krachtiger en har der het stroo is, hoe minder kans er be staat, dat het hij regen en storm omge worpen zal worden. Dat is nog al duide lijk. Hoe dat slroo hard en sterk te ma ken? Daar komt het dus op aan. Gij weet allen bij ondervinding, dat het graan, het welk het sterkst bemest is, het eerst om waait. Voorzichtig, dat is maar half waar. Het graan, dat het sterkst bemest is met stalmest of Chilisalpeler en geen Kali of Phosphorzuur heeft gehad, dat graan waait het eerst om. En daar komt het juist op aan. De kalizouten helpen mede of spelen tenminste een gewichtige rol bij de vor ming van het bladgroen in de cellen. Hoe meer bladgroen en hoe vroeger bladgroen in de bladeren en stengels, hoe harder ze worden. Dat ziet ge wel aan alle plan- tendeelen, zooals bladeren, takjes, scheu tjes enz. Zoolang ze wit en geel zijn, zijn ze teer en malsch. Als ze groen worden, worden ze hard. Uuskali brengt blad groen, bladgroen brengt hardheid in het stroo, de hardheid van het stroo belet het legeren. Dat is de redeneering. Het is nu te laat. Ik kan natuurlijk jullie graan, dat nu ligt, niet meer oprichten. Maar jullie kunt nu toch de gevolgen zien van een onoordeelkundige bemesting. Denk er dus dit najaar aan, dat ge den kaïniet- zak niet spaart. En, wat ge dan ook doen moet, zaai uw graan op rijen. Dan kan het licht bij de jonge plantjes. En ook dat licht is noodzakelijk voor de hardheid van het stroo. Aldus twee dingen en uw graan zal zoo licht niet meer omwaaien: kali- zouten bij de bemesting en licht. Gisteren werd aan het gebouw van het Gewestelijk bestuur te Middelburg aanbe steed het vernieuwen van paalregels aan Rijkszeeweringen en havenwerken te Vlissin gen. Raming f5970. Hiervoor schreven in de heerenA. Fou- draine, Goes, f6150; J. de Bourgraaf, Wemeldinge, f6122: D. Bijl, Vlissingen, f5950; J. J. Krijger, Vlissingen, f5946; C. J. de Smit, Breskens. 5849J. van Drongelen, Hoek, f 5696J. de Bree Fz. Neuzen, f5580; J. de Jonge, Middelburg, f5485; J. Lindenberg Cz., Wemeldinge, f 5363; H. J. Keulemans, Middelburg, f5078; P Kros, Sliedrecht, f 5070 H. Jan sen jr.. Middelburg, f4970en W. Dekker, Veere, f4753. Woensdag werd in een der lokalen van het hoofdbestuur der posterijen en tele- graphie te ,a Gravenhage aan' asteedhet onderhoud van het post- en telegraafgebouw te Hansweert van den dag der kennisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 December 1907. Minste inschijver de heer J. B. Koch, Hansweert, voor f 1360.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 5