UIT DE PERS. BUITENLAND BINNENLAND. Van onze Eilanden. en noemt, het geestig noemt het 't Wil helmus, de Marseillaise ran het Intellec tualisme in zijn hoogste bezieling. Hij constateert ten slotte: „En nu, in de laat ste weken, bij de behandeling van de schoolwetnovelle is onze negatieve gods diensthaat er zeker niet minder op geworden. Het. prikkelt ons dat de uit- keeringen .aan het bijzonder onderwijs bij slot van rekening aan kloosters en dolee- rende kerken zal ten goede komen. Men moest b.v. doleerende predikanten wat kort houden, omdat, er zooveel voor de school noodig was. Nu de school geholpen wordt, kan de predikant wat m eer k r ij- gen. Wat is daar tegen'? Het is maar de vraag, of het. b i 11 ij k is, dat het. bijzon der onderwijs een retributie ontvangt". „Men zal zeggen, schrijft de hoogleeraar, vindt gij dan alles mooi wat door deze regeering gedaan werd? De hemel beware mij, zelfs haar eigen aanhangers rekenen zich tot zoo iets niet verplicht. Wanneer vindt 1111 eenig ministerie algemeene in stemming?" maar hij laat er, vinniger dan ooit, onmiddellijk op volgen: „Was echter, durf ik vragen, onze oppositie niet zeer dikwijls in h o o g e mate klein geestig en armzalig?" Hij blijft dus Wel lastig hij geeft zulke vreeselijke harde no ten Ie kraken. Hij spreekt, aan 'I eind van zijn geschrift van de noodzakelijkheid eener wedergeboorte. Hij wenscht „eerbiedige sympathie voor alle hoogere geestesleven, zelfs wanneer het in de verste verte het onze niet zijn kan I" Hij] is 't| enfant terrible van de vrijzinnige geesten de vriend, die zijn vrienden de feilen toont,maar van zulke vrienden moet men het op 't oogenblik niet heb ben D o o d z w ij g e n een bekende leus doodzwijgen wat hier aan het liberale geweten ten onderzoek wordt gegeven - maar inmiddels luide van de daken blij ven verkondigen, dat de neutraliteit geen godsdiensthaat preekt; geen onverdraag zaamheid zaait, geen volk verdeelt, dat de „kerkelijke" school geen goed on derwijs geeft, geen vrije staatsburger vormt, geen zegen voor de natie is. Ont kenning, ontkenning en altijd maar weer ontkenning.... van de Waarheid, en van alle waarheden, ilie de leugen achterhaalden en deze in haar ware ge daante, ongemaskerd, aan het wezenlijk intellectueele publiek vertoonden. Sociaal-democratie en Gods dienst. In de verkiezingsdagen verklaarden de sociaal-democraten, op Roomsche arbei- dersstemmen speculeerend, weer luid en vrij: een katholiek kan best sociaal-demo craat zijn. Maarde sociaal-democraat Ersmann schreef nog weer onlangs in de „Neue Gesellschaft" (1905 nr. 11): Een geloovige, die sociaal-democratisch stemt, komt. daardoor in strijd met zijn kerkelijke plichten, en houdt aldus in den zin der Kerk op, een geloovig christen te zijn. „Wij willen volgens ons program en ('ongresbesluifen geoordeeld worden, maar dan moeten wij er ons ook aan houden, wat de Kerk in haar leer en door de bij haar geldende autoriteiten als regel voor hare aanhangers vaststelt. En van dit standpunt beschouwd, moet de vraag, of een christen sociaal-democraat kan zijn, met neen beantwoord worden". Dat is tenminste eerlijk, en kunnen som migen in hun zak stekenNamen noemen is onnoodig. (K. S. W. OORLOG. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, hoe de officieren in Mantsjoerije verklaren, dat Linjewitsj' troepen buitengemeen ter neergeslagen zijn. Hetnieuwsvan de ramp der Óostzeevloot, van muiterij op die der Zwarte Zee, van het openen der vredes onderhandelingen, dat alles verspreidde zich als een loopend vuurtje onder de officieren. De manschappen, in 't bizonder de Polen en de Joden, zijn feitelijk aan 't muiten en geven zich over waar zij er maar kans toe zien tengevolge van de berichten over de uitmuntende behandeling der krijgs gevangenen in Japan. Opruiende geschrif ten zijn onlangs rondgedeeld onder de troepen door eenige Russische officieren, die Linjewitsj daarop ter dood heeft ver oordeeld. RUSLAND. Admiraal Tsjoechnin, gezagvoerder der ZwarteZeevloot, seinde aan den gouverneur- generaal van Odessa, dat zijn eskader be vel ontvangen had de Potemkin te achter volgen buit te maken of in den grond te boren. De Potemkin had Feodosia verlaten, men wist echter niet waarheen. In elk ge val was in de stad geen schade aangericht. Volgens een later gerucht zou de Potem kin naar Nownrossisk vertrokken zijn en in die stad waren reeds maatregelen ge nomen. Vier slagschepen, een kruiser, een torpedojager en 4 torpedobooten, het es kader der Zwarte Zee uitmakend, kwamen er aan en zijn kort daarna doorgestoomd. De overheid had bij proclamatie de be volking verzocht niet buiten te komen, ingeval de Potemkin mocht binnen loopen. De correspondent van de Standard te Odessa vermoedt dat de Potemkin daar binnenkort zal terugkeeren, tenzij de muiters in staat zijn, het schip eerst naar Batoem te brengen, om daar samen met de op roerige bevolking het tuighuis te ver meesteren, wat heel Kaukazië in oproer zou kunnen brengen. De gouverneur heeft, tegenover raad gevingen om de Potemkinners vergiffenis te schenken, gezegd dat er van amnestie geen sprake was, omdat het dan met alle tucht aan boord van de vloot gedaan zou zijn. De bemanningen van de Potemkin en van de torpedoboot 267 hebben zich over gegeven aan de Roemeensche overheid te Constanza. Zij stelden de beide schepen tot haar beschikking, waarna er de Roe meensche vlag op geheschen werd. ITALIË. In deDuitsche bladen en ook in pelgrims kringen is herhaaldelijk de ineening voor gestaan, de H. Vader zit er finantieel zeer goed voor, en een St. Pieterspenning is daarom een alles behalve te pas aangebrachte aalmoes. Hoe verkeerd deze meening is, blijkt zonneklaar uit eene mededeeling, die men van een persoon ontvangt, welke over den tinancièelen toestand van den H. Stoel authentieke berichten bezit. De Paus heeft ter bestrijding van zijn noodzakelijke doorloopende uitgaven iedere maand ongeveer 400.000 lire is f200 000 noodig en de interesten van zijn kapitaal bereiken deze som in de verste verte niet. Moet de paus alzoo zijne nunciaturen, delegaties, zijn paleis, zijne kunstverzame lingen, galerijen en musea die eenig zijn ter wereld zijne wetenschappelijke en vrome stichtingen onderhouden, zijne ambtenaren en de uit te keeren pensioenen betalen, de kardinalen van de Kury uit rusten, en bovendien nog weldadigheid plegen, zoo moet hij daadwerkelijk wel met de medehulp van de Katholieken der geheele wereld d. i met den zoogenaamden Pieterspenning rekening houden. Dat de Fransche Katholieken voor 't oogenblik voor zichzelf moeten zorgen, en niet, zooals eertijds rijke aalmoezen naar Rome kunnen zenden, is het natuurlijk gevolg van den Franschen Kuituurkamp. In de overige landen moeten de Katholieken die den Paus trouw en hulde bewijzen, een zoo helder mogelijk beeld zien te krijgen van den toestand van den H. Stoel. Het beheer der Kury zoekt Pius X zooveel mogelijk te vereenvoudigen en sommige mogelijk nog bestaande sinecuren te onderdrukken. Het grootste gedeelte van zijnen hofstaat is onbezoldigd en de bezoldigde betrekkin gen zijn aanmerkelijk verminderd. Niettemin blijft voor den Paus de plicht bestaan, een reuzen-organisme, als de Kerk is, overeenkomstig zijn behoeften te doen besturen en ook in de kerkelijke hiërarchie geldt de grondregel Uit het oogpunt van spaarzaamheid worden voorloopig ambten opgeheven of met andere verbonden Men schrijft uit Beverwijk We zitten midden in de .aarbeieneam- pagne; bijna, den geheelen dag door rijden de door de zon gebruinde tuinders de ge meente binnen, begeleidende hunne wa gens, zwaar beladen met de roode sap pige vrucht, in slofjes en manden verpakt. Zij haasten zich om aan het station Ie komen, hopende lolgenoolen voorbij te rij den om toch maar spoedig af te. leve ren en dan hard loopend of in vollen draf terug te gaan naar de velden, waar de snelrijpende aardbeien vragen om den voortdurenden arbeid van zoovelen. Wor den ze overrijp, dan is transport naar hel buitenland niet meer mogelijk en keuren de expediteurs ze onherroepelijk af. Dat te voorkomen, is nu het ideaal van eiken rechtgeaarden tuinder. Daarom helpt alles wat helpen kan. Van zonsopgang lol laat in den avond zijn ouders en kinderen, mei den en knechten, in vaak brandende hitte, bezig met plukken, slofjes, vijfcentsmand jes en groote manden vullend. Dit jaar komt alles te gelijk. De vroege zijn door de vorst geplukt, de gewone trachten door veelheid het verlies te ver goeden. De hitte van de vorige week gaf een snellen groei en zoo moest zelfs Zon dag geplukt worden en dan met extra- krachten, menschen die daarmede op hun vrijen dag nog weer wat wilden verdienen. Maandag vertrokken 40 wagons volDins dag gingen er nog meer. De expediteurs en hun personeel keuren en wegen en laden maar door, de jassen uit, met ver hitte gezichten. De Holl. Spoorweg-Mij. komt hen in alles te gemoelwagens zijn steeds voorhandenveewagens, die zijn 't beste, want, de wind speelt er door. De laadplaatsen zijn ruim en niet meer, als voorheen, behoeft men aan den openbaren weg te laden. De met „frisehes Obsf schnell durch- senden" beplakte wagens gaan zoo spoe dig mogelijk heen en in anderhalven dag zijn ze te Berlijn, Bochem of welke ook hunne plaats van bestemming moge we zen. Daar worden ze dan uitgevent of ge perst tol .aardbeienjam. „Te veel komen er nooit", verzekerde me een expediteur, „we welen er nog heel wat te plaatsen; ze zijn in Ausland gediend van de Bever- wijkers". Gelukkig voor onze tuinders hun zwoegen is dan nieL tevergeefs. Men meldt uit den Haag, dat mr. Goe man Borgesius, wieDS vertrek naar het buitenland dezer dagen werd bericht, weer daar ter stede terug is. Die terugkomst zou samenhangen met den wensch van H. M. de Koningin om ook dezen staatsman in de bestaande politieke omstandigheden te raadplegen. De heer Goeman Borgesius is Zaterdag ochtend om tien uur naar het Loo gegaan. GOES. De pleizierreizigers die Zondag van hier uit met een boot uit Goes en andere weer van Hansweerd naar Antwer pen een uitstapje maakten hebben op den terugweg veel angst doorgestaan Nauwe lijks hadden zij Antwerpen verlaten of zij werden door onweer overvallen en een sterken wind, zoodat de stoombooten als notendopjes dobberden. Er ontstond bij kans nog een aanvaring, wijl het uitzicht door een sterken regen belemmerd werd. Met den schrik en een nat pak liep het af, zoodat allen behouden aankwamen. Met een der booten heeft het Harmoniegezel- sehap „Euphonia" de reis ook mede ge maakt GOES. Zondagavond had dicht bij dea Tol een wielrijder het ongeluk dat hij bij het passeeren van een rijtuig van den huurkoetsier L. uit Biezelinge, kwam te vallen. Het rijwiel kwam ouder de paarden terecht, welke met de pooten daarin ver ward raakten. Deze trapten en sloegen het tuig aan stukken, zoodat de reis niet ver volgd kon worden. De fiets werd totaal vernield, deze moest van de pooten der paarden worden afgetrokken. De fietser kwam er ongedeerd van nf doordat hij naast de paarden was gevallen. GOES. Maarten Steketee van hier werd weder te Middelburg als minderjarige aan gehouden en onder politietoezicht naar hier overgebracht. GOES. Met ingang van 16 dezer is de heer P. J. Berkhout, thans cipier in de strafgevangenis alhier, bevorderd tot ad junct-directeur in de strafgevangenis te Breda In zijn plaats is tot cipier alhier benoemd de heer I. Haaitsma, thans com mies le rang iu de Rijkswerkinrichting te Hoorn. MIDDELBURG. Zaterdag werd, ter hoogte van de militaire slachterij, terwijl de knecht even afwezig was om in de buurt ziju brood te bezorgen, uit diens wagen een kistje sigaren ontvreemd, dat hij voor zijn patroon moest meebrengen. MIDDELBURG. In hetAlg. Politieblad" verzoekt de officier van justitie alhier aan houding en voorgeleiding van F. A. Alten, geboren te Rotterdam in 1875, gefailleerd ais fabrikant in gebreide ondergoederen, laatst wonende alhier, voortvluchtig. Hij wordt verdacht zich aan oplichting te heb ben schuldig gemaakt. Hij gaat vermoedelijk voort met het plegen van strafbare han delingen. Naar men verneemt, wordt deze persoon verdacht van wisselruiterij, waarvan een kassier alhier voor een groot bedrag de dupe moet geworden zijn. Men beweert dat hij aan bedoelden kas sier wissels ter incasseering gaf en daarop voorschotten verkreeg en in den laatsten tijd wissels had afgegeven, op personen die hem niets schuldig waren, of wel wissels tot hooger bedrag dan hij van personen te vorderen had. De voortvluchtige moet dezer dagen nog in Rotterdam en Den Haag gezien zijn. MIDDELBURG. Naar ons van zeer goed ingelichte zijde verzekerd wordt, is het bijna zeker dat Vrijdag a.s. de Prov. Staten tot lid van het Gedeputeerd college zullen benoemen de heer mr. P. Dieleman. VLISSINGEN Zondag 9 Juli vierde de R. K. Militaire-Vereeniging „St. Mauritius alhier het jaarlijksche feest der plechtige opdracht der nieuwe leden. Des morgens naderden zij allen tot de H Communie. Onder het Solemneel Lof werden zij toe gesproken door den WelEerw. directeur, kapelaan Pieterse. Bij het zien van deze edele jongelings schaar kwam onwillekeurig de herinnering op in zijnen geest aan de menigte mannen van het uitverkoren volk, die Josu, hun leidsman door de woestijn, voor het aan gezicht des Heeren verzameld had te Sichem. Josue herinnerde zijn volk aan de weldaden van God ontvangen en dreigde met Gods straffen, in lien zij zijn wet overtraden. Daarna stelde hij hen voorde keuze, wien zij bij voorkeur zouden dienen, de valsche afgoden of Jehova, den éénen waren God. Deze keuze was niet moeie- lijk, want aanstonds riep het volk in eenen adem uit„God alleen zullen wij dienen". Welnu, zoo vervolgde de gewijde rede naar, had God in Josue een goeden leids man geschonken aan zijn volk, een leids man, die het zou troosten, bemoedigen, af schrikken van de zonde en opwekken tot de deugd, zou God dan zijn leiding vol trokken hebben aan de legerscharen v. J Chr in het N. V. De kerk schenkt die leiding en steun aan den R. K. soldaat in de Militairen Vereeniging. Ook hij wordt aanstonds voor de keuze gesteld tusschen den dienst van God en dien van den dui vel. Die keuie is zeer gemakkelijk. Uit aller monden zal het ook aanstonds weer klinkenGod alleen zullen wij dienen". Na het verbond van het Joodsche volk met God, richtte Josue aldaar een gedenk steen op, een gedachtenis aan de plechtige opdracht mag den R. K. militair ook nie^. ontbreken. Daarom zal hij aanstonds de gewijde medaille ontvangen, met de patroonheiligen der vereeniging gesierd en het gezicht der medaille zal hem streng zijn ontrouw verwijten, indien hij zijn beloften niet nakomt, doch hein prijzen en aanmoedigen bij volharding in het goede. Na afloop der kerkelijke plechtigheid had een feestelijke bijeenkomst plaats in het vergaderlokaal, waar in tegenwoordigheid der Eerw. geestelijkheid der parochie, der railitaire-autoriteiten, der heeren Vincen- tianen en commissarissen met spel en zang, onder het genot van overvloedige ver snaperingen de avond gezellig werd door gebracht. VLISSINGEN. Gemeld wordt, dat op een nader te bepalen datum, naar Vlissingen worden gezonden, ten einde tegenwoordig te zijn bij het bezoek, dat H. M. de Koningin voornemens is te brengen aan de uit Oost- Indië thuisvarende divisie, onder bevel van den schout-bij-nacht J. G. Snethlage, de monitor „Reinier Claaszen, destoomschoener „Zeehond", de pantserschepen „Piet Hein" en „Evertsen' en 2 groepen torpedobooten. Het stafmuziekkorps der Kon. Marine zal geëmbarkeerd worden aan boord van het vlaggeschip. VLISSINGEN. Voor het examen voor len stuurman bij de gouvernements marine is geslaagd de heer T. Fenenga alhier. VLISSINGEN. Verschillende hoogge plaatste marine-autoriteiten waren Zaterdag hierheen gekomen voor de te water lating van de onderzeesche torpedoboot, op „de Schelde" alhier in aanbouw bij te wonen. Het moderne „vernielings-scheepje" liep zeer goed te water. Ongeveer 16 maanden is hieraan gewerkt en er zullen nog wel enkele maanden verloopen eer de proefnemingen kunnen plaats hebben. VLISSINGEN. De herstemming voor do gemeenteraad tusschen de heeren J. II Blum (anti-rev.) aftr. en J. M. Stuart (lib.) is bepaald op Dinsdag 18 Juli. Zeer zeker zal van beide zijden alles in het werk worden gesteld om den candidaat hunner keuze benoemd te zien. In het lie district staan de partijen ongeveer ge lijk en kan de beslissing dus aan één enkele stem afhangen. Waar de gemeenteraad thans reeds zeer overwegend vrijzinnig is 14 tegen 2 en één vacature zullen de anti-revoluti onairen, krachtig gesteund door de katho lieken, zeker alles in het werk stellen om de heer Blum herkozen te zien. Doch wij herhalenBlum of Stuart, het zal „een dubbeltje op zijn kant zijn." VLISSINGEN. Hedenmorgen alhier ge arriveerd Het Duitsche s. s „Feldmar- schall" kapitein von Issendorff, komende van Zuid- en Oost Afrika via Lissabon ter ontscheping van een 70-tal passagiers en mail. Het stoomschip vertrok daarna naar Ham burg. Verder liet Russische stoomschip „Livny" komende van Archangel met een lading hout voor de Naamlooze Vennoot schap „Houthandel" te Middelburg. 'S-HEER ARENDSKERKE. Zaterdag j.l werd alhier een algemeene schietwed strijd gehouden. Bij den korpswedstrjjd behaalde „Pro Patria te 's-Heer Arendskerke den len prijs, een zilveren medaille, met 153 punten (5 rozen) terwijl de 2e prijs ten deel viel aan Oranje Nassau te's-Gravenpolder met even eens 153 punten |2 rozen). Aan deu wedstrijd op de personeele baan namen 77 schutters deel. Prijswinners wa ren J. Okker te Wolphaartsdijk le prijs een barometer, 111 punten A. Drijgers te 's-Heer Abtskerke 2e prijs 2 wandbor den 110 punten 15 rozen) P. van de Linde te Wolphaartsdijk 3e prijs een rooktafel 110 punten (3 rozen)W. J. Hoencamp te Kruiningen 4e prijs een inktstel 107 punten; P. de Jonge te's-Heer Abtskerke 5e prijs een theeblad 106 punten (5 rozen) J. Braam te 's-Heer Abtskerke 6e prijs een sigarenkoker 106 punten 1 roos)W. Kole te Heinkenszand, 7e prijs een sigaren- pijp 104 punten (3 rozen) en P. de Pander te 's Heer Abtskerke 8e prijs een tabaks pot 104 punten (2 rozen). Er werd geschoten met marga op 20 Meter afstand. Op de vrije baan (cylinder) 12 M. afstand, behaalden de heeren J. Okker te Wolphaartsdijk. W. P. Markusse te 's-Heer Arendskerke, J. Noteboom te 's- Heer Arendskerke, J. C. Kievit te 's-Gra- venpolder, P. van de Linde, I. van Boven en M. van de Kreke, allen te Wolphaartsdijk en P. Traas te 's-Heer Arendskerke, resp. de le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e prijs met 56, 56, 56, 54, 53, 53, 52 en 51 punten. IERSEKE. Zaterdagavond omstreeks half elf reien een fietser en een fietster tegen elkaar, waardoor beiden over de grindweg tuimelden. De fietster mej. J. Waverijn van Kruiningen werd daardoor zoodanig verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen nadat de ver wonde bij den landbouwer de Bruijnewas binnengebracht Zondagmorgen is de wond door den geneesheer te Kruiningen dichtgenaaid. KRUININGEN. Bij een vrij hevig on- weder, is gisterenavond een 3-jarig paard van den landbouwer M. Kole, grazende in de weide, door den bliksem gedood. Assurantie dekt de schade. HEINKENSZAND. Zaterdag j 1. werd, begunstigd door prachtig weer, door de Scliietvereeuiging „Nimrod" alhier een wed strijd gehouden. Voor den korpswedstrijd hadden zich zeven vereenigingen aangemeld, terwijl daarvoor 3 medailles beschikbaar waren gesteld. Behaald werden le prijs (zilv. med.) door „Oranje Nassau" te 's Gravenpolder met 261 punten2e prijs (zilv. meddoor „Nimrod te Heinkenszand met 251 punten 3e prijs (bronzen med.) door „Nimrod" te 's Heer Abtskerke met 245 punten. De vereenigingen te 's Heer Arendskerke, Wol- fertsdijk, Nisse, Nieuwdorp en Wemeldinge behaalden respectievelijk 231,229,230,223 en 222 punten. In den personeelen wedstrijd werden toegekend: le prijs aan J. Okker te Wol- fertsdijk. 2e prijs J Noteboom te 'sHeer- Arendskerke. 3e prijs aan J. C. Kievit te 's Gravenpolder. 4e prijs J. Swart aldaar. 5e prijs W. J. Hoencamp te Kruiningen. 6e prijs G. W. Kievit te 's Gravenpolder. 7e prijs A. W. Drijgers te 's Heer Abts kerke. Achtereenvolgens met. 57. 56, 56, 55. 55, 53 en 53 punten. Een en ander liep uitstekend af en werd opgeluisterd door de fanfare „Euterpe" alhier. BORSELE. In deu gemeenteraad zal eene vacature ontstaan. De heer J. Rottier Lz. heeft tegen 15 dezer ontslag genomen wegens voortdurende ongesteldheid. KRABBENDIJKE. De commies 2e klasse dhr. J van Hoek alhier, is benoemd tot commies le klasse zoodat thans 2 commie zen le klasse in onze gemeente gestatio neerd zijn. KRABBENDIJKE. De werken aan de nieuwe sluis en spuikom gaan goed vooruit, niettegenstaande de aannemer nog al wat tegenspoed heeft gehad, vooral met de vele regen. Iedere dag stond de put vol water, zoodat hij eerst moest leeggepompt worden voordat men door kon metselen. Ook zijn er 6 7 polderjongens weggegaan omdat zij te weinig daggeld kregen, terwijl zij in den Zimmermanpolder meer dan f 1.80 konden verdienen. SOHORE. Men schrijft ons, dat dooi den heer J. Verhaage bij den burgemeester is ingediend een verzoek om de beslissing van het stembureau van 6 Juli 1905 te doen vernietigen, als zijnde dit besluit in strijd met de Kieswet (Art. 133). SCHORE Zondagmorgen werden in de weide van den heer Jan van 't Westeinde 2 koeien doodgevonden, waarvan een ver dronken. DRIEWEGEN. Donderdag a s. moeten alhier de herstemmingen plaats hebben voor den gemeenteraad We dringen er bij de katholieken op aan hun stem uit te bren gen op de antirevolutionaire heeren C. de jager en Joh. van Oosten. De heer C. M o 1 heeft zich teruggetrokken. BAARLAND De uitslag der stemming voor den gemeenteraad alhier is niet gunstig geweest, de twee aftredende liberalen zijn herkozen. Er moet nu nog herstemming plaats hebben tusschen de heeren Schout (antir.) en de Mol (lib.) Laten de katho lieken hier nu alle krachten inspannen om den heer Hubrecht Schout (antirgeko zen te krijgen. TERNEUZEN. Van welingelichte zijde wordt thans bevestigd, in tegenspraak met een vroeger gerucht, dat de staalfabriek aldaar niet zal worden gesloopt, maar dat de eigenaar, de heer Boel, te La Louvière, voornemens is deze op degelijke wijze in exploitatie te brengen. Aldaar werd gedurende het tweede kwar taal van dit jaar opgeschut; bestemd voor de haven aldaar, 94 zeeschepen, mot een bruto inhoud van 183.456 M1 (in 't zelfde tijdvak van 't vorig jaar 119 schepen, in houdende 246,665 M j bestemd voor Gent 249 zeeschepen, met een bruto inhoud van 683.360 M(in 't zelfde tijdvak van 't vorig jaar 256 schepen, inhoudende 694 856 M"). Afgeschut werden van Neuzen 85 en ko mende van Gent 245 schepen, tegen resp. 101 en 257 in 't vorig jaar. Verder werden door de Oost- en West sluizen 2388 binnenvaartuigen op- en 2259 afgeschut, het vorig jaar bedroegen die cijfers over dezelfde maanden 1666 en 1603. SAS VAN GENT. De werkman P. de V., werkzaam aan de kanaalwerken alhier, had Vrijdagmiddag het ongeluk van een stelling van twaalf meter hoogte te vallen, waarbij hij zijn schouder brak. Ook klaagt de man over pijn in de beenen en aan de borst. Twee dokters verleenden de eerste heelkundige hulp. IJZENDIJKE. Gisteren is hier een 8-jarig meisje tengevolge van zonnesteek overleden. HULST. Door het hoofdbestuur van den R. K. Boerenbond van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, is eene commissie benoemd, bestaande uit do heeren Th. Haaiman te VVestdorpe, B. P. Puvlaert te Zuiddorpe en E. Versehure te Hengstdijk, die zal onderzoeken, op welke wijze bel best, zal aangekocht en gestationeerd worden een superieur^dekhengst van f 7000 tol f 10000 aan te koopen door belangstellende leden van den Bond. KUITAART. Bij den landbouwer P. Ser- r.arens alhier is een kalf geboren zonder oogen en zonder staart. Overigens is het beestje goed geproportionneerd en spring levend.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2