Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. No. 79. Zaterdag 8 Juli 1905. Eerste Jaargang. .ange Delft 19. Verschijnt eiken fllAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, o G 0 E S. o— Welk Kabinet? FEUILLETON. Hereenigd. UIT DE PERS. JM, lersekc. RUITER. HoedekenskeiUe. JOMAN, Wemeldinge. EVIT, 's Gravenpolder. WEELE, Wilhelminadorp. DELE, Kruiningen. BRUIN, Vrouwepolder. GOFFAU Rilland. jE, Kamperland. HUWEUJKSKAARTEN goedkoopst bij de Drukkers dit blad. llNGSCHE HAVENDIENST. Issingen 6.—, 6.20, 7.—, 7.50, 9.30, 10.—, 10.12, 10.40, 11.—, -, 12.35, 1.—, 1.25, 2.40*, 3.—, 4.20, 5.—, 6.15, 6.55, 7.15, lluitensluis 6.10, 6.30, 7.20, 8. 19.50, 10.10, 10.30, 10.50, 11.10, 10, 12.45, 1.15, 1.35, 2.50*, 3.10, 4.35, 5.10, 6.30, 7.05, 7.25, 10.10, 11.—. en gedrukte afvaarten vallen lit. STOOMTRAMDIENST JSINGEN—MIDDELBURG. Vlissingen Zeilm. vm. 4.40r, F, 9.30, 11,11.40; nm. 12.30, 112.45, 3.30, f 4.15, 5.—, f 5.50, 8.40, f 9.30, 10.20. (Badhotel). Ik v. d. Remise. i Middelburg (Markt) vm. 5.15, 10.15, 11.45, nm. f 12.35, 1.20, 'f3.35, 4.20, f5.5, 5.55, 7.5, 9.35, 10.25, 11.5. [•eren geen goederen. hders-treinen 4.40 van Vlissingen lan Middelburg zullen op Zon- Tagen niet rijden. WESTER-SCHELDE. Ipeesche of Spoortijd. Dagel. p,a) b) nm. 3,23 en 6,10c) in. 12,25a) 3,50 en 6,40. |5 nm. 1,55a) en 4,45. |)b) nm. 3,23 en 6,10c)f) Igeveer 30 minuten na het v. Hoedekenskerke n. Neuzen aakt. aar Borsselen en Neuzen ten togste 20 minuten wachten. ten naar Breskens, Borsselen gelegd, maakt. agen tot en met 14 September. 7.53 9 31 12.43 5.21 6.53 8.49 10.32 2.33 6.32 7.50 7.16 10.31 11.34 2.40 5.31 7. 5 10. 3 12.50 3.54 6.- 7.53 10.51 1.32 4.37 6.44 8.50 11.50 2.23 5.39 7.40 7. 1 9. 4 1.10 3.46 6.34 819 10.51 2.07 4.43 7.32 7.20 1.10 3.46 6.18 8.58 11.20 2 37 5.15 7.59 9.40 12 50 3.16 6.53 8.38 ln.21 1.21 4.00 7.50 914 1.30 4.10 8.- 10.37 1.39 4.20 8.10 9.28 1.47 4.29 8.19 1.58 4.42 8.32 2. 4 4.49 8.39 2.13 4.59 8.49 9.5? 2.18 5. 4 8.54 2.28 5.15 9.03 11.14 2.37 5.24 910 10.8 2.45 5.32 9.22 2.52 5.40 3.- 5.48 9.35 11.35 3. 7 5.56 9.44 10.28 11.44 3.16 6. 4 9.53 10.39 Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. £bonnemenfspriJs: per 3 maanden —.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Adverfenfiën: van 1—6 regels .60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens .5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. In ons nummer na de herstemmingen schreven wij: „We hebben verloren, wat zal de tegenpartij met de zege doen?" En we gaven toen reeds te kennen, dat zij er bitter weinig mee kon doen. Nu is het dan eindelijk zoover gekomen, dat. de vrijzinnigen zeiven bekennen zoo ongeveer niets alleen te kunnen tof stand- brengen, waarom de liberale pers o. a. de „Middelburgsche Courant" met de rechterzijde coquetteert en lieflonkt om deze te bewegen deel te willen nemen aan de landsregeering. Maar 't is een strik, die een strop zou kunnen worden. Immers, nu zijn wij als oppositie, niet als obstructie, zóó sterk, dat wij kunnen beletten, dat. elke partijwet van een liberale regeering onvermijdelijk vallen moet. Gingen wij nu een verbond aan met de liberalen, het zou onze oppositie zeer schaden en het zou de coalitie der chris telijke partijen ernstig verzwakken. Trouwens de wijze, waarop de strijd gevoerd is, het stellen van beginsel tegen beginsel, de „afkeer" van het „verfoeie- lijk" Kuyper-régime, de uitspraak der kiesdistricten, welke het christelijk element in ons staatsbestuur niet wen- schen, het feit, dat een optredend Kabinet terdege rekening heeft te houden met de sociaal-democraten, die den balanceerstaf voeren, dit alles, dunkt ons, moet voor ons overwegend genoeg zijn, om beslist te weigeren mede te werken tot de samen stelling van een ministerie. We gelooven ook niet, dat een Katholiek of anti-revolutionair staatsman in dusdanig Kabinet zitting zou willen nemen. De vrijzinnige idéé heeft de zege be vochten, welnu, laten de gelukkige bezit ters dier idéé hun eigen peultjes doppen en zelf de volle verantwoordelijkheid dra gen voor hun bewind. In 1897, toen de liberalen ook niet de volstrekte meerderheid hadden, de groe pen links echter over de meerderheid der 30) „Heeft uw vriend zelf geen bewijzen van het huwelijk „Hij kan niet. eens bewijzen, dat hij op den dag, toen het huwelijk voltrokken werd, zich in het bewuste dorp bevond". „Maar van het stuk werd toch zeker een afschrift gemaakt door een notaris dier gemeente?" vroeg ik. „Neen, mijnheer, dat was niet het ge val". „Hoe kwam dat?" „Dat kan ik niet zeggen; ik weet alleen, dat mijn vriend navraag heeft gedaan en dat een dergelijk stuk nergens te vinden is". Ik leunde een poos achterover in mijn stoel en zag hem oplettend aan. „Het verwondert mij niet", zeide ik, „dat uw vriend zich over een en ander onge rust maakt, vooral wanneer het waar is, wat ik uit uw woorden meen te mogen op maken, dat de dame geneigd is te ont kennen, dat de voltrekking van het huwe lijk ooit heeft plaats gehad. Wanneer hij het geval echter aan de uitspraak van den rechter wenschte te onderwerpen, is het mogelijk, dat deze hem in 't gelijk zal stellen, hoewel ik daaraan wel eenigszins twijfel. Zijn beëedigde verklaring is al wat hij ter bevestiging van zijn beweren kan zetels beschikten, zoodat wij ook toen in de oppositie kwamen, schreef dr. Schaepman, z.g. een woord, dat vol komen op den huidigen toestand van toe passing is. De groote staatsman-dichter schreef „Ook tegenover de Regeering staan wij. Of wij het aangenaam vinden of niet, wij zijn op dit. oogenblik Harer Majesteit zeer getrouwe onderdanen en loyale oppositie. Oppositie, niet om alles af te breken, alles te weigeren. Niet om eenvoudig wanorde te scheppen en troebel water te maken. Het is reeds dikwijls troebel genoeg. Maar oppositie van streng onderzoek en voort durende waakzaamheid „De samenstelling van het nieuwe Ka binet onderstelt een regeeringspariij. Zon der die onderstelling is het geheele werk een dwaasheid. In die onderstelling wordt de staat en stand van de Rechterzijde een andere. Zij heeft niet meer te waken tegen mogelijke wanordelijkheden bij stem mingen. Zij behoeft niet baar eigen inzich ten prijs te geven om een bewind, een zeker samenstel van personen te redden. Dit is de taak der regeeringspartij. Aan deze de eer, van de leiding harer ministers te eerbiedigen en te volgen. „De Rechterzijde heeft iets anders te doen. Zij heeft haar verantwoordelijkheid vrij te houden en zich voor niets mede verantwoordelijk 'te stellen dan voor het geen met haar beginselen strookt en door haar beginselen gevorderd wordt. Dat is loyale oppositie en tot deze oppositie zijn wij, nu niet alleen gerechtigd, maar ver plicht". In ons land was in 't begin der vorige eeuw slechts één staatkundig beginsel aan de orde, waaruit volgde, dat het land uit sluitend was verdeeld in conservatieven en liberalen. Maar sinds 1859, toen Groen van Prinsterer itle leuzeTegen de RevolutiehetEvangelie tusschen die twee partijen slingerde, waardoor het niet meer opgaat de mannen van het Behoud Rechts en die van den Vooruitgang Links te groepeeren, is andere partijvor- bijbrengen; en wanneer zij hem onder eede zou weerspreken, dan gij weet het is 'ttien tegen een, dat de jury haar als vrouw zat bijvallen". Clavering rees op, zag mij ernstig aan en vroeg eindelijk op een toon, die, hoewel eenigszins veranderd, toch zachter en vriendelijker was dan eerst, of ik zoo goed zou willen zijn, hem dat gedeelte mijner meening op schrift te geven, dat meer bepaald strekking had op de wettigheid van het huwelijk; hij voegde er bij, dat een zoodanig document zijn vriend alleszins zou bevredigen, als een bewijs, dat zijn zaken goed behartigd waren, daar toch geen achtenswaardig rechtsgeleerde zijn naam zou zetten onder een geschreven advies, tenzij hij vooraf de zaak overwogen en van alle kanten bezien had. Daar dit. verzoek mij zeer billijk voor kwam, aarzelde ik geen oogenblik er aan te voldoen, en stelde hem het verlangde docu ment ter hand. Hij nam het aan en schreef den inhoud, na dien nauwlettend te heb ben nagelezen, over in zijn notitieboek. Toen hij hiermede gereed was, wendde hij zich opnieuw tot mij, terwijl er in zijn houding een zekere ontroering was te bespeuren, die ik tot dusver niet had op gemerkt. „En nu, mijnheer", zeide hij, zich in zijn volle lengte oprichtende, „heb ik nog slechts één verzoek, en dat is, dat ge deze geschreven verklaring terug zult nemen, en gij, wanneer de dag aanbreekl dat gij ming dan tusschen hen, die ook ié de Staatkunde God willen erkend zien in tegenstelling dergenen, die Hem daarbui ten sluiten of slechts in de binnenkameren eeren, niet meer denkbaar. En wij zullen ons dan ook niet door de „vogelaars met zoet gefluit" laten ver lokken: een christelijke coalitie behoort alleen aan de regeeringstafel plaats te nemen als meerderheid. Geen Tariefsverhoojini 1 wie blij is 7 Het Tarief zal nu niet verhoogd wor den. De opvolger van Mr. Harte zal 'tnu moeten vinden door de directe belastin gen te verhoogen. Zij 't zoo Maar wie vaart daar nu wel bij? De vreemdeling of de landgenoot Natuurlijk de vreemdeling. Die kan nu zijn waren hier onbelast inbrengen; aan den Nederlandschen indu strieel bij tal van artikelen de concurrentie onmogelijk maken; en zoo de werklieden bij de industrie op laag loon houden of broodeloos maken. Dat dit bij onze nijverheid voor patroon en werkman het droeve resultaat moet zijn, is reeds dikwijls betoogd, maar de lieden van den handel stopten aldoor wat ten in der lieden oor. Doch wat blijkt nu? Dit, dat de buitenlandsche bladen, die den uitslag van onze stembus bespreken, van allen kant roepen: De uitslag is voor ons, buitenlanders, al wat we wenschen kunnen. Wij blijven meester op de Neder- landsche markt. Zoo is het. De misleide kiezers hebben gezorgd voor den buitenlander, wij wil den zorgen voor onze landgenooten. Zelfs een serieus blad als het „Journal dés Débats" schrijft: „Voor ons buiten landers beteekent deze uitslag een onbe paalde verdaging van hooger Tarief en het blijven standhouden in Nederland van de Free-trade. In zooverre kunnen wij, een schoone vrouw naar het altaar ge leidt, u zelf zult vragen: „Ben ik er wel zeker van, dat de hand, die ik met zooveel teederheid druk, nog vrij is Heb ik eenige zekerheid, da,t die hand misschien niet reeds is weggeschonken „Mijnheer Clavering!" riep ik uit. Reeds legde Clavering met eene beleefde buiging de hand op den deurknop. „Ik dank u voor uwe beleefdheid", zeide hij, „en ik wil u voor heden groeten, mijn heer Raymond. Ik hoop dat gij niet noodig zult hebben het document te raadplegen, voordat wij elkander wederzien". En nog maals beleefd buigende, vertrok hij. Dit was de geweldigste schok, die mij tot nu getroffen hadvoor een oogenblik stond ik geheel verbijsterd rond te kijken. Hoe kon hij met mogelijkheid mij persoonlijk in de zaak betrekken, tenzijmaar ik wilde het vermoeden niet eens uitspreken. Eleonore gehuwd, en met dezen man? Neen, neen, alles was mogelijk, maar dat niet; en toch bleef ik ondanks mij zeiven, deze veronderstelling overwegen en be peinzen, totdat ik, om aan de marteling mijner eigen gedachten te ontkomen, mijn hoed nam en de straat opging, in de hoop hem weer te vinden en hem eene verkla ring af te dwingen van zijn geheimzinnig gedrag. Toen ik echter buiten kwam, was hij nergens meer te zien. Ouizende men- schen met hun eigen zorgen en bezigheden bewogen zich reeds tusschen ons voort, en ik kon slechts met mijn sombere ge- buitenlanders, ons niet anders dan van harte over dezen uit slag ver h eu gen". „De Standaard" maakte deze juiste op merking. Gedurende de verkiezingscampagne werd bij voortduring in speeches den kiezers en vooral den werkman met cij fers voorgerekend, dat bij aanbiijving van het ministerie, waardoor een verhoogd taiief zou worden in 't leven geroepen, de verbruiks- en gebruiksartikelen hooger zouden /worden belast. Van breeden kijk op de dingen gaven daardoor de vrijzinnigen geen blijk. Immers men vergat te zeggen, dat onder hooger tarief zooals in alle andere landen, behalve Engeland de nijverheid in bloei zou toenemen, de industrie grooter omvang zou bereiken en zoodoende èn patroon èn werkman meer voordeel be halen zouden. Men liet wijselijk na den werkman, die toch ook rekenen kan, een eenvoudig vraagstukje te doen uitwerken, dat zou luiden als volgt: Wanneer gij bij een hoo ger tarief, bv. een gulden per week voor levensbehoeften meer te betalen hebt, maar door stijging van het loon verdient gij per week twee gulden meer, hoeveel houdt ge dan in den zak? Maar 't was de tegenpartij immers alleen te doen om uit een wetsontwerp gelegen op onzijdig terrein, politieke munt te slaan. En nu verkneukelt zich het buitenland over het „vrijhandelend" Nederland, dat den naburen toelaat goede zaakjes te maken ten koste van zich zelve! W at nu? Dr. Nolens geeft, den uitslag Ier ver kiezingen besprekend, op bovengestelde vraag ten antwoord, dat de Linksche groepen, wijl ze bondgenooten waren in den verkiezingsstrijd, logisch eikaars bondgenooten moeten worden als regee ringspartij. De Rechtsche Kamerleden daarentegen „vormen vóór als na de verkiezingen 't Rechtsche bondgenoot schap". dachten naar mijn bureau terugkeeren. Ik geloof, dat ik nooit een dag doorleefde die mij langer geduurd heeft; maar de tijd ging toch voorbij en ik was verheugd, toen ik mij te vijf uur aan het hotel Hoff man kon vervoegen, met het verzoek om den heer Clavering te spreken. Men oor- deele echter over mijne verbazing, toen ik tot de wetenschap kwam, dat zijn bezoek op mijn bureau het laatste was dat hij verricht had voor zijn vertrek naar Liver pool, dat hij zich nu in volle zee bevond zooda.t alle kans op een nader onderhoud met hem voor goed verdwenen was. Ik kon in 't eerst nauwelijks aan de waarheid der mededeeling gelooven. Maar na een paar woorden te hebben gewisseld met den koet sier, die hem naar zijn bureau had ge bracht en van daar naar de stoomboot, bleef mij geen twijfel meer over. Het eerste gevoel, dat in mij opkwam, was een ge voel van schaamte; ik was in één vertrek geweest met een door mij verdacht per soon; ik had van hem zelf een wenk ont vangen, dat wij elkaar in den eersten tijd niet zouden weerzien, en was zwak genoeg geweest mijne gewone bezigheden voort te zetten terwijl ik hem alle gelegenheid had gegeven om te ontsnappen; maar in de tweede plaats kwam ik tot de overtuiging dat het onvermijdelijk noodig was om Gry- ce met het verdwijnen van dezen man bekend te maken. Het was echter nu reeds zes uur, en op dat uur had ik Harwell beloofd hem te zullen afwachten. Natuur- In de liberale pers wordt, zegt dr. Nolens, wel gesproken van drie minder heden, een clericale van 48, een vrij zinnige van 45 en een socialistische van 7 stemmen. Het komt mij echter voor dat deze groepeering niet voldoende is om de verantwoordelijkheid af te wen telen. De verantwoordelijkheid nl. die op hen rust die samen gewerkt hebben om eene regeering onmogelijk te maken. Wanneer het uitbundig gejuich over den „val van Kuyper" eenigszins be daard zal zijn, zal men zich links in verlegenheid bevinden, zoo ongeveer als ienwid die een olifant uit de loterij ge trokken heeft. Wat moet hij er mee aanvangen Wat moeten de linksche partijen met haar meerderheid doen? De overwonnen rechtsche kunnen dit met belangstelling gadeslaan. Maar de voornaamste vraag is thans wat nu? En dan kan niet ontkend wor den dat door den uitslag der verkiezingen het land in groote moeilijkheid gebracht is, en dat er groote stilstand op wetge vend gebied te vreezen is. Zij die ge roepen worden om de Koningin te ad- viseeren bij de eventueele samenstelling van een nieuw Kabinet hebben geen gemakkelijke taak. De keuze ligt m. i. tusschen een Kabi net van de linksche meerderheid en een Cabinet d'affaires. Intusschen wordt het enorme voorbe- reidingswerk der sociale wetgeving Ie niet gedaan. Voor de verschillende partijen en groepen is de tijd gekomen om over do door hen aan te nemen houding na te denken. Het is verklaarbaar, dat nu reeds wordt uitgezien naar de medewerking van sommige of alle groepen der anti liberale coalitie. Maar het komt mij voor dat er geen enkele reden bestaat voor de verschil lende deelen van het anti-liberaal bond genootschap om elkaar in den steek te laten. Integendeel politieke eerlijkheid vordert dat ze ook nu, en vooral nu, na de nederlaag aan elkaar gesloten blijven. Immers wat hen bindt, bindt hen na als vóór de verkiezingen. Naar mijne meening moeten de groepen van de anti-liberale coalitie zich vrijhouden van de smet, die hen door het zonder voor afgaande afspraak en overeenkomst, deel nemen aan en steunen van een „cabinet d'affaires" zou bezoedelen. Dit vordert m. i de politieke eerlijkheid. Maar ook dit politiek inzicht. lijk kon ik het niet van mij verkrijgen den secretaris vergeefs te laten komen; ik schreef dus een paar regels aan Grvce, waarin ik hem mededeelde, dat ik hem dien avond zou komen bezoeken en richtte vervolgens mijne schreden huiswaarts. Toen ik er aankwam zat Harwell mij reeds te wachten. XXX. Trueman! Trueman! Trueman! Het was mij onmogelijk bij deze ontmoe ting de angstige gewaarwording te onder drukken, die zicli dadelijk van mij meester maakte. Wie wist, welke onthullingen deze man op 'l punt stond mij zoo aanstonds te doenIk onderdrukte echter dit beklem mend gevoel, heette hem zoo hartelijk mogelijk welkom en nam plaats om zijne verklaringen aan te hooren. Naar 't scheen was Trueman Harwell echter niet van plan de door hem geuite beschuldiging door eenige opheldering te rechtvaardigen; hij was, naar hij zeide, integendeel gekomen om zijn driftige woor den van den vorigen avond terug te trek ken, daar hij zich genoopt gevoelde te verklaren dat, welken indruk die woorden ook bij mij mochten hebben te weeg ge bracht, zij ondoordachl gebezigd waren, zoodat ik er niet de minste waarde aan moest hechten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1