Vlissingen. Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche No. 78. Donderdag 6 Juli 1905. Eerste Jaargang. FEUILLETON. ^minderde prijzen ies- en Kinderhoeden. MIERT HENNING. Verschijnt eiken mAANDAG-, V/OENSDAG- en VRIJDAGAVOND. OOSTERBAAN LE COINTRE, Hereenigd. Pieter Elenbaas Hubreclit Schout Aïitlionie Rijstenbil. kantoor. vanaf l JULI gevestigd oor V/d. heer OCHTMAN. enz tegen zeer matige rente, bied van verzekeringen tegen NGSCHE HAVENDIENST. gingen 6.~, 6.20, 7.—, 7.50, 1.30, 10.—, 10.12, 10.40, 11.—, 12.35, 1.—, 1.25, 2.40*, 3.—, 14.20, 5.—, 6.15, 6.55, 7.15, litensluis 6.10, 6.30, 7.20, 8. 1.50, 10.10, 10.30, 10.50, 11.10, I 12.45, 1.15, 1.35, 2.50*, 3.10, 14.35, 5.10, 6.30, 7.05, 7.25, lo.io, 11.—. In gedrukte afvaarten vallen TOOMTRAMDIENST SINGEN—MIDDELBURG. Gissingen Zeilm. vm. 4.40r, 19.30, 11,—, 11.40; nm. 12.30, 12.45, 3.30, f4.15, 5.—, f5.50, 18.40, f 9.30, 10.20. (Badhotel), v. d. Remise. ftliddelburg (Markt) vm. 5.15, kO.15, 11.45, nm. f 12.35, 1.20, '•3.35, 4.20, f5.5, 5.55, 7.5, 1.35, 10.25, 11.5. en geen goederen. Iers-treinen 4.40 van Vlissingen [i Middelburg zullen op Zon gen niet rijden. WESTER-SCHELDE. leesche of Spoortijd. Dagel. -a)b) nm. 3,23 en 6,10c) 12,25a) 3,50 en 6,40. nm. 1,55a) en 4,45. b) nm. 3,23 en 6,10c)f) beveer 30 minuten na het |v. Hoedekenskerke n. Neuzen akt. ar Borsselen en Neuzen ten Igste 20 minuten wachten, en naar Breskens, Borsselen gelegd, liaakt. gen tot en met 14 September. 7.53 9 31 12.43 5.21 6.53 8.49 10.32 2.33 6.32 7.50 7.16 10.31 11.34 2.40 5.31 7. 5 10. 3 12.50 3.54 6.- 7.53 10.51 1.32 4.37 6.44 8.50 11.50 2.2-3 5.39 7.40 7. 1 9. 4 1.10 3.46 6.34 819 10.51 2.07 4.43 7.32 7.20 1.10 3.46 6.18 8.58 11.20 2 37 5.15 7.59 9.40 12.50 3.16 6.53 8.38 ln.21 1.21 4.00 7.50 9.14 1.30 4.10 8.- 10.37 1.39 4.20 8.10 9.28 1.47 4.29 8.19 1.58 4.42 8.31 2. 4 4.49 8.39 2.13 4.59 8.49 9.5f 2.18 5. 4 8.54 2.28 5.15 9.03 11.14 2.37 5.24 910 10.8 2.45 5.32 9.22 2.52 5.40 3.- 6.48 9.35 11.35 3. 7 5.56 9.44 10.28 11.44 3.16 6. 4 9.53 10.39 Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden —.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Drukkers-Uitgevers: GOES, Adverfentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Wij verzoeken onzen correspondenten zoo spoedig mogelijk hunne nota's in te leveren over het tweede kwartaal, met vermelding van het nummer der courant, waarin hunne berichten zijn ge plaatst. Aan hen, die reeds hun nota in leverden zij opgemerkt, dat wij in 't ver volg bij overlegging der nota, vermeld willen zien het nummer van het blad waarin het bericht geplaatst werd. Wij kunnen niet van alle gemeenten en districten de namen der candidaten melden, die wij gaarne in den gemeenteraad ver kozen zagen. Wij noemen slechts voor: Middelburg III Mr. P. DIELEMAN (aftr.), Mr. A. A. DE VEER (aftr.); Vlissingen I: A. HUSON, H. J. VAN DER MEER (aftr.); en vacatureGewin P. MERCKENS; Vlissingen II: J. H. BLUM (aftr.), C. A. KALBFLEISCH Vlissingen III A. HUSON, P, MERKENS; 's-Heet Arendskerke: (Stemming Vrijdag a.s.) B. DE JAGER (aftr.), K. JANSE, B. REMIJN Pz. (aftr.), N. REMIJN Az.; Wemeldinge: K. DOMINICUS (aftr.), JOH. PIETERSE IJ e r s e k e W. BOOGAARDS, C. A. VAN DER BURGT (aftr.), D. SCHIPPER (aftr.). 29) XIX. Op mijn bureau. Toen ik den volgenden dag opgewon den en met kloppend hoofd mijn bureau binnentrad, was het eerste, wat mijn be diende mij zeide „Er wacht een heer in de spreekkamer, meneer, hij schijnt groote haast te heb ben." Ongeduldig en in geen stemming om aan. wien dan ook consult te geven, ging ik in een alles behalve aangename stem ming naar het spreekvertrek. Ik opende korzeng de deur enzag niemand an ders voor mij staan dan Clavering. Te zeer verbaasd om dadelijk te spre ken, gaf ik hem een zwijgenden hoofdknik waarna hij met de houding van een echten gentleman op mij toetrad en mij zijn kaart je overhandigde; ik zag daarop, in fraaie, vlugge letters, zijn naam voluit gedrukt: Henry Ritchie Clavering. Xa zich op die wijze aan mij te hebben voorgesteld, verontschuldigde hij zich we gens zijn onverwacht bezoek, met de me- dedeeling, dat hij in de stad geheel vreemd was; dat hetgeen hij kwam doen niet het minste uitstel kon lijden, dat hij toeval- Onlangs schreven we reeds, dat de vrij zinnigen den strijd op 28 Juni met oneer lijke middelen, v.alsche leuzen hebben ge wonnen. We vinden nog een staaltje van vreemd soortige verkiezingsmanoeuvres bij de „Middelburgsche Courant" en „Zierikzee- sche Nieuwsbode". In het district Zierikzee was n.l. rond verteld, en dat zelfs op .gezag van Dr. Wortman te Noord-Gouwe, dat Minister Kuyper bij de Curatoren der Utrechtsche universiteit hemel en aarde had bewogen, om als Directeur voor de nieuwe Klinie ken niet Ür. Wortman, maar een veel minder bekwaam partijgenoot aan te be velen. Hiervan was geen woord, geen letter waar. Bij onderzoek op het Ministerie is zelfs gebleken, dat er geen woord over deze zaak met Curatoren gesproken noch gecorrespondeerd was, en dat de voor dracht van den heer Wortman binnen 5 minuten, nadat de aanbeveling van Cu ratoren ter kennis van den Minister kwam, door hem is afgedaan. Men stond hier alzoo voor een per tinente leugen. Dr. Wortman, hoewel zelf liberaal en voor de candidatuur-Patijn gestemd, vond een zoo verregaande leugentactiek toch te kras. Zijn eerlijk gevoel kwam er tegen op, en hij zond aan de „Zierikzeesehe Nieuwsbode" den 20 Juni dit schrijven in: „Geachte Redacteur! Nu mijne benoeming te Utrecht als politiek propaganda middel dienst doet en over en weer wordt uitgespeeld bij de loelichting der verkiezingsleuzen, stel ik er prijs op, de voTgenüe mededeeling te doen. Er is mij! niets bekend, of, en door mij niet gezegd, dat door Minister Kuy per rechtstreeks of zijdelings eenige in vloed is uitgeoefend op de door Curato ren te Utrecht, den Minister toegezonden voordracht, die geleid heeft tot mijne benoeming aan de klinieken te Utrecht. Terwille van de waarheid verzoek ik dringend, den Minister in deze de oer te doen toekomen, vrij v.an allen partij- lig mijn naam had hooren noemen, als dien van een knap en achtenswaardig rechts geleerde en daarom bij mij was gekomen, ten einde mijn raad in te winnen ten be hoeve van een zijner kennissen, die nood- lottigerwijze in het geval verkeerde van rechtsgeleerd advies te behoeven in eent omstandigheid, welke niet slechts het ge volg was van een buitengewonen staat van zaken, maar hem ook ten zeerste in de verlegenheid bracht, wegens zijne on bekendheid met de Amerikaansche wetten en hun toepassing op het onderhavige geval. Na aldus mijne opmerkzaamheid getrok ken en mijne nieuwsgierigheid opgewekt te hebben, vroeg hij of ik hem wilde ver- oorlooven met zijne zaak voor den dag te komen. Ik herstelde mij zoo goed moge lijk van mijne verbazing, onderdrukte met geweld het gevoel van afkeer dat zijne aanwezigheid bij mij opwekte en gaf hem een toestemmend antwoord. Hij haalde nu een notitieboek uit den zak, waaruit hij mij in hoofdzaak het volgende voorlas „Een Engelschman, die op reis is door de nieuwe wereld, ontmoet in een der bad plaatsen, een Amerikaansche jonge dame, waarop hij verliefd wordt, en met wie hij na eenigen 'tijd wenscht te trou wen. Overtuigd dat zijn stand hem haar gelijk stelt en zijn fortuin geen beletsel is, terwijl zijne bedoelingen edel zijn en op recht, vraagt hij hare wederliefde, en wordt niet. afgewezen. zin te hebben gehandeld. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, Uw dienstw., Dr. J. L. C. WORTMAN. Noordgouwe, 20 Juni 1905. En wat heeft nu de redactie van dat blad gedaan? Zij heeft dit ingezonden stuk van 20 tot 27 Juni stil laten liggen, en het eerst ge plaatst in haar nummer van 27 Juni, toen het in de dorpen, waar de leugen gebezigd was, die leugen niet meer vóór de stembus kon achterhalen. Het is zoo, de redacteur! schreef er onder, dat noch zij, noch „Luclor et Emergo", nog eenig strooibiljet deze leugen hadden opgeraapt. Ze had dus het standpunt kun nen innemen, dat zij niet tot tegenspraak gehouden was. Doch zóó deed zij niet. Ze achtte zich, en terecht, tot het ontmaskeren van den leugenaar verplicht. Doch ze wachtte hiermede van den 20en tot den 27en Juni, en deed het eerst toen het te laat was. Doch hiermede zijn we er nog niet. Men zou nog kunnen zeggen, dat de redactie van een zoo weinig invloedrijk blaadje als de „Zierikzeesehe Nieuwsbode" hier niet meetelt. Maar wat deed de „Middelburgsche Cou rant", het provinciaal hoofdbladï Dr. Wortman, blijkbaar geprikkeld door het uitblijven van zijn stukje in de „Zie rikzeesehe Nieuwsbode", schreef 24 Juni een nog vrij wat krasser brief aan de „Middelburgsche". Een schrijven van de zen inhoud: cos „Geachte Redacteur! Naar aanleiding van mijne benoeming aan de Universiteit-klinieken te Utrecht heeft zich in deze omgeving een breed politiek gehaspel ontwikkeld. Het zij mij vergund in uw blad eenige toelichting te geven op de wijze, hoe naar mijn beste weten in deze door den Minister is gehandeld. En nu is het buiten twijfel dat de Minister tot de benoeming is overgegaan kort na het indienen van de voordracht der HH. curatoren, zonder dat door Daar zich echter in de familie een on overkomelijke hinderpaal voordoet tegen eene openlijke verloving, is hij genood zaakt, zijne liefde te bedekken met het kleed der onverschilligheid. Terwijl de zaken zoo staan, ontvangt hij uit Engeland een tijding, die hem noopt oogenblikkelijk huiswaarts te keeren, en door deze onverwachte omstandigheid zeer ter neergeslagen, schrijft hij aan zijne ge liefde een brief, waarin hij haar het ge val mededeelt en haar het voorstel doet tot het sluiten van een huwelijk. Zij stemt hierin toe onder zekere voor waarden, waarvan de eerste is, dat hij haar na de voltrekking van het huwelijk onmiddellijk zal verlaten, en de tweede, dat de trouw-akte in haar bezit zou blij ven. Dat kwam niet geheel en al met zijn wenschen overeen, niaar daar hij alles liever wilde dan uitstel, nam hij met die voorwaarden genoegen. Het paar komt samen in een klein dorp, niet ver van de hadplaats waar de schoone verblijf hield, en het huwelijk wordt voltrokken door een predikant, die aldaar woonachtig was. Bij de plechtigheid waren twee getuigen tegenwoordig, een door den predikant voor het doel gehuurd persoon en een vriendin der bruid, die daartoe met. haar was gekomen; maar de vergun ning ontbrak en de bruid had haar een- en-twintigste jaar nog niet bereikt. Nu is de vraag: was dat huwelijk wettig, ja, dan neen? Indien de jonge dame, welke ZExc. nader overleg gepleegd is, of op eenigerlei wijze getracht is, invloed op die voordracht uit te oefenen. Ook te Middelburg schijnt men van een ander gevoelen te zijn geweest, in zooverre in sommige kringen daar de twijfel geopperd is, of niet dan na groote moeielijkheden en wrijving de benoe ming van een anti revolutionair is voor komen. De waarheid te dienen, ook in deze tijden van politieke troebelen, verdient m. i. aanbeveling als voorwaarde van een eerlijken strijd. Met dank voor de plaatsing, hoog achtend, Uw dw., Dr. J. L. C. WORTMAN. Noordgouwe, 24 Juni 1905. Men ziet, Dr. Wortman, hoewel zelf libe raal, werd verontwaardigd. Hij schreef nu ab indignato. En wat deed nu de „Middelb. Courant" Ook zij plaatste het stukje pas in haar blad van 27 Juni, dat eerst vrij laat den 28sten Juni in Noordgouwe aan kwam. Over zulk een handeling van twee libe rale organen is maar één oordeel mogelijk. Vuile de lezer zelf dat oordeel in! Baarland. Vrijdag a. s. zullen te Baarland de ge meenteraadsverkiezingen plaats hebben. Deze gemeente is in het algemeen, anti liberaal. De heer L. Traas, aftredend anti revolutionair is door ziekte genoodzaakt zich niet meer herkiesbaar te stellen, en nu hebben zijn partijgenooten andere a.-r. candidaten gesteld, nl. de heeren Ook moeten aftreden twee liberale leden. Indien de Roomsch-Katholieken echter de ,a.-r. candidaten niet steunen, zullen de liberalen het winnenin 't tegenover staande geval kunnen de anti-revolutio nairen gekozen worden. op dien dag geheel met haar toestem ming aan mijn vriend verbonden werd, zou willen ontkennen, dat zij zijn vrouw is, kan hij haar dan dwingen zich toch als zoodanig te gedragen? In 'tkort, mijn heer Raymond, is mijn vriend de wettige echtgenoot dier jonge dame, ja, dan neen Onder het aanhooren van dit verhaal werd ik allengs tegenover Clavering, die het mij mededeelde, met geheel andere ge voelens bezield, als ik koesterde bij zijn binnentreden. Ik begon zoo veel belang te stellen in zijn „vriend", dat ik voor een oogenblik geheel vergat, ooit van een Henry Clavering gehoord te hebben. Na dat hij mij gezegd had, dat liet huwelijk voltrokken was in den staat New-York, gaf ik hem, voor zoover ik mij herinner, het volgende antwoord: „In dezen staat, en als ik 'tw'el heb in geheel Amerika, wordt het huwelijk bij de wet beschouwd als een burge- lijke overeenkomst, waartoe noch ver vergunning, zoomin als een plechtigheid of certificaat en in sommige gevallen ook geen getuigen Vereischt worden om het van kracht te doen zijn. Van oudsher ver kreeg men eene vrouw op dezelfde wijze als men bezitter werd van eenig ander eigendom, en in den grond is hierin nog geene verandering gekomen. Hot is vol doende dat de man en vrouw tot elkander zeggen: „Van dit oogenblik zijn wij ge trouwd", of „gij zijt mijn vtouw" of „mijn man", at nanr men dat verkiest. De wedèr- Nu zijn, er Roomschen geweest,. Idie waar schijnlijk ondoordacht, geteekend hebben op de lijst der liberalen. Daarom willen wij onze geloofsgenooten terdege wijzen op hun plicht de anti-revo- tionairen, die evenals wij God ook in zaken van land- en gemeentebestuur erkennen, trouw te steunen. De Roomschen moeten vooral in zake verkiezingen meer het beginsel in 't oog houden. Onze strijd gaat immers niet tegen de personen der liberalen, maar tegen hun stelsel. En al zijn de 'personen der liberalen nog zoo innemend, voorkomend, of voor treffelijk, zij mogen niet gesteund worden, want hun stelsel is verderfelijk. En nu door de wet van Kuyper onze bijzondere scholen ruimer zijn gesubsidi eerd, nu die scholen meer tot bloei ko men, moeten wij met het oog op den rol, die de gemeenten bij 't onderwijs te ver vullen hebben, in onze gemeenteraden de liberalen zooveel mogelijk weren. Laten daarvan ook de Roomschen in Baarland goed doordrongen zijn en met voorbijgaan van persoonlijke inzichten en sympathiën, toonen een ruimen blik en breede opvatting te hebben, door allen te stemmen op de anti-revolutionaire can didaten. V Een snuSJere. Als een sciort paladijn is de heer P ,a t ij n, het nieuwgekozen Kamerlid voor Zierikzee aldaar ingehaald. Heel wat redevoeringen werden ge houden. 0. a. kon ook een zekere heer J. A. de Bruijne den vloed zijner woorden niet tegenhoudener moest hom iets van 't hart. En de orator sprak: Ik verblijd mij in 't heerlijk compromis (I) en ben overtuigd, dat juist omdat ons volk godsdienstig is, het thans de overwinning aan de vrijzin nigen gaf. Dit spreekt genoeg voor zich zelf, dan dat wij er meer van zouden zeggen. keerige toestemming is al wat vereischt wordt. Men kan in dat land op dezelfde wijze overeenkomen tot. het aangaan van een huwelijk als men overeenkomt om een zekere som gelds te leenen, of het een of ander te verhandelen, van hoe ge ringe waarde ook". „Dus is het uwe meening „Dat op grond van hetgeen gij mij ver haald hebt, uw vriend de wettige echtge noot is van de jonge dame in quaestie, aangenomen althans, dat aan geen van beide zijden een of andere wettelijke ver bintenis in den weg staat. Wat overigens den ouderdom der jonge dame betreft kan ik u eenvoudig mededeelen, dat elk meisje, dat haar veertiende jaar bereikt heeft, tot het sluitten van een huwelijk toegelaten kan worden". Clavering hoog tot dank, terwijl ik op zijn gelaat duidelijk kon lezen, dat hij ten hoogste voldaan was. „Ik ben zeer verheugd dit te vernemen", zeide hij, „het geluk van mijn vriend hangt geheel af van de echtheid der verbintenis". Daar hij zoo bijzonder gerust scheen, werd mijne nieuwsgierigheid nog sterker, waarom ik hem zeide: „Ik heb u mijne meening gezegd omtrent de wettigheid van dat huwelijk, maar het zou geheel iets an ders zijn, die wettigheid te bewijzen, wan neer zij op de eene of andere wijze betwist werd". „Dat is waar", zeide hij blijkbaar teleur gesteld.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1