Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden, No. 76. Zaterdag 1 Juli 1905 Eerste Jaargang. FEUILLETON BUITENLAND. Verschijnt eiken mAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. OOSTERBAAN LE COINTRE, Een Nederlaag met eere. Hereenigd. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden —.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Drukkers-Uitgevers: G O E S. Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Het pleit is beslist: we hebben den slag verloren, maar verloren hem met eere. De overwinnaars, die gebruik maakten van vergiftigde pijlen en dum-dum kogels, kunnen niet gezegd worden met eer be laden, zegepralend uit den strijd te zijn te voorschijn gekomen. Al was het maar alleen om de trots alle tegenspraak hardnekkig volgehouden bewering, die veel kwaad bloed heeft ge zet, als zou Kuyper het volk hebben ver deeld in „christenen" en „paganisten", waardoor zij den godsdiensthaat hebben aangewakkerd, de vrijzinnigen missen alle aanspraak op een „eerlijke" overwin ning. In de oude Kamer hadden we Rechts 58 zetels, tegen Links 42. Nu hebben wij slechts 48 zetels weten te behouden, wat dus de meerderheid brengt links met 52. Kuyper dus gevallen 1 Bij de eerste stembus waren reeds slagen toegebracht, maar op behoud van 49 zetels was toch op zijn minst gerekend. Maar Kampen is ook verloren gegaan, en wel door de schuld van coalitiegenooten. We hadden reden in ons vorig artikel de Friesche Christelijk-Historischen niet te zeer te vertrouwen. In Kampen hebben ze den liberaal er in geholpen. De hoofdoorzaak der catastrofe is gele gen in het gruwelverbond, gesloten door liberalen en socialisten. Gingen die twee partijen als één man op elkaar over, zoo was het zeker, dat we verliezen zouden. De hoop echter bleef ons nog, dat al thans de oud-liberalen geen revolutionair zouden stemmen en omgekeerd. Als broeders zijn liberalen en socia listen we schreven reeds voor maanden, dat 't gebeuren zou gearmd opgetrokken om onder de leuze anti-clericaalKuyper te bestormen en tegen dien verwoeden stormloop moest hij vallen. Met dat al schijnt het toch in ons land onmogelijk een ministerie langer dan vier jaar te houden. We kennen ten minste geen 27) „Laat u door niets verontrusten," drong ik aan, haar beide handen in de mijne drukkende, „denk aan niets, dan aan het geen wij nu bespreken. Ik heb u een vraag gedaan, en van de beantwoording zal het afhangen, of de sluier, die deze noodlottige zaak omhult, al dan niet zal worden opge heven; ik bezweer u dan bij 'theil uwer ziel mij te zeggen, door welke noodlottige omstandigheden gij gedwongen wordt om „Houd op, om Godswil," riep zij uit, haar handen losrukkend; „straks zal de deur geopend worden, en Ik snelde naar het portaal, waar ik Thomas reeds op weg vond naar de voor deur. „Wacht met opendoen," zeide ik, „ik zal u roepen als het noodig is." Thomas maakte een eerbiedige buiging en verdween. „Gij verwacht mijn antwoord," zeide Mary met gejaagde stem, toen ik weer binnentrad, „gij wilt dat ik nu dadelijk zal spreken? Dat kan ik niet." „Maar „Onmogelijk," hernam zij, den blik ang stig op de deur slaande. „Miss Leavenworth I" geval, dat een ministerie langer aanbleef. Nu echter hadden we gehoopt, dat het land voor een unicum zou hebben ge staan, waardoor de regeering de moeielijke taak, die zij reeds zoo ver had vervuld in een volgende periode geheel hadde kunnen ten uitvoer leggen. Daardoor ware een goede sociale wet geving tot stand gekomen. En nu, ja, wat nu? Wij hebben verlorenforsl'honneur, wat zal de tegenpartij met de zege doen? De stembus-uitspraak houdt in zich eene verklaring van de hoogste beteekenis en het grootste gewicht. Immers het is de bedoeling geweest éenc „Christelijke" regeering omver tie werpen; met behulp van revolutionaire grondstof fen, terwijl eigen beginselen den eindstoot niet konden toebrengen. Zal de tegenpartij de in de gegeven om standigheden niet zwaar genoeg te schatten taak der regeering op haar schouders dur ven leggen? Wanneer we voor oogen houden, dat er 7 socialisten gekozen zijn, die geen regeerings-partij medevormen dat dus de vrijzinnigen slechts 45 ze tels bezetten; dat de Christelijke partijen 48 zetels hebben dat w ij hebben een regeeringsprogram, terwijl daaromtrent bij de tegenpartij groote verdeeldheid heerscht; dat in de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal eene anti-liberale meerderheid aanwezig is, waardoor elke ingrijpende arbeid der liberale Tweede Kamer wordt onmogelijk gemaakt; en wanneer we dan lezen in de „Nieuwe Courant", die in een overigens bezadigd artikel iets van de zegeroes laat door zwijmelen, door te spreken van „v o x populi, vox Dei", maar daarbij ook weten, dat een meerderheid van 50.000 kiezers over het geheele land zich vóór de Christelijke regeering verklaarde, en dat alleen de nederlaag te wijten is aan de verdeeling des lands in districten dan zeggen ook wij „de stem des volks zij de stem Gods": de chris- Zij stond zichtbaar te beven. „Ik vrees dat de tijd van spreken nim mer zal komen, wanneer gij nu uw hart niet uitstort." „Onmogelijk," stamelde zij. Er werd opnieuw krachtig aan de bel getrokken. Ik trad wederom buiten de kamer en riep Thomas. „Gij kunt nu open doen", zeide ik, en maakte een beweging om Marie opnieuw aan te spreken. Maar zij wees mij gebie dend naar de trap. „Laat mij alleen", zeide zij, tegelijk naar Thomas ziende, als om hem te verstaan te geven dat hij moest wachten. „Ik moet u toch nog spreken, voor ik vertrek", zeide ik, en liep toen haastig naar boven. De voordeur werd nu geopend, en ik hoorde een heldere klankrijke stem vra gen: „Heeft miss Leavenworth belet?" „Neen, meneer, kom u binnen", ant woordde de huisknecht op zijn eerbiedi genden toon. Ik zag snel over de leuning naar be neden en ontwaarde tot mijne groote ver bazing de gestalte van Clavering, die na binnen te zijn getreden, zich regelrecht naar de receptie-zaal begaf. XVIII. Op de trap. Geheel verbaasd over deze onvoorziene omstandigheden, poosde ik een oogenblik, telijke partijen moeten aanblijven, zij heb ben daartoe meer zedelijke rechten dan de tegenstanders Intusschen is het zeker, dat de zoo zeer gesmade, talentvolle minister-president zal aftreden. We wagen ons niet aan gissingen om trent de samenstelling van een opvolgend Kabinet. Maar één ding is zeker, en 't is een troostwekkende gedachte: men zal terdege met de sterke rechterzijde van 48 rekening hebben te houden, zonder welker steun een regeerjng op den duur bitter weinig zal kunnen verrichten. We zijn nu geworden oppositie-partij, een sterke', die het vuur den liberalen nauw aan de schenen kan leggen, te .meer daar wij, als we rekening houden met hunne wijze van strijden, een potje bre ken kunnen. Laat de moed ons niet in de schoenen zinken en laat de leering onzer nederlaag deze zijn, dat wij ons nauwer aaneenslui ten, dat voortaan persoonlijke beoordee lingen van een bepaald regeeringspunt achterwege blijven en plaats maken voor ruimere opvatting en meer beginselvast heid, zoo kan onze tegenspoed de moeder worden van een schoon verschiet. De oude en de nieuwe Kamer. De samenstelling volgens partij groepee ring is aldus Oude Kamer. Nieuwe Kamer. Links: Links:- Unie-lib17 23 Oud-lib8 10 Vrijz.-dem 9 12 Soc.-dem. 8 7 42 52 Rechts: Rechts: Kath25 25 Antir23 15 Chr hist8 7 Fr. Chr. hist. 1 1 Chr.-dem 1 58 48 Totaal 100 100 Verloren hebben dusde Antirev. 8 plaat sen, de Chr. hist. 1, de Chr.-democraten 1 zetel, de sociaal-democraten 1 zetel. om mijne gedachte te verzamelen, toen mij van de zijde der bibliotheek het geluid trof eener zachte eentonige stem. Ik ging er heen, en zie, daar zat de secretaris luid te lezen uit het manuscript van zijn over leden meester. Het zou mij moeilijk vallen een juiste beschrijving te geven van het geen bij deze ontdekking in mij omging. In dat vertrek, dat nog kort te voren het verblijf des doods was, hield deze man, als een kluizenaar in zijn cel, zich bezig met het lezen en herlezen van de woorden van den doóde, terwijl boven en beneden hem menschenbarten zich voélden pijnigen van schaamte en vrees. Terwijl ik nog luisterde, hoorde ik hem deze woorden lezen „Zoodoende zullen hun inlandsche hoof den niet alleen terug komen van hun af keer van onze instellingen, maar daarin zelfs een levendig belang beginnen te stellen". Ik opende de deur en trad binnen. „0, is u 't? Gij zijt laat dezen keer", zeide hij, terwijl hij opstond en mij een stoel aanbood. „Ja", zeide ik, geheel vervuld met de gedachte aar. de twee personen in de receptie-kamer. „Gij zijt toch niet ongesteld?" vroeg hij, mij zeer somber ziende. „Neen, ik ben volmaakt wel", antwoord de ik, de papieren ter hand nemende en ze overziende. Maar de letters dansten Gewonnen hebben de Unie-liberalen 6, de oud-liberalen 2, de vrijz.-dem. 3 zetels. De nieuwe verkiezing voor Enkhuizen of voor Zutfen kan hierin een kleine veran dering brengen. FRANKRIJK. In Frankrijk hebben de liberalen de teugels van het bewind in handen. Zij maken van hunne macht gebruik om de clericalen te vernederen en te vervolgen, en om de socialisten te beschermen. Zij vergeten niet, dat zij zonder de hulp der socialistische afgevaardigden niets kunnen uitvoeren, en daarom laten zij oogluikend toe alles wat in den lande door de socia listen wordt gedaan tegen Staat en Maat schappij. De revolutionnaire werkstakingen zijn aan de orde van den dag. De Franschen worden er aan gewoon. Maar wat erger is, sinds eenigen tijd ziet men zelfs soldaten en politie-agenten staken. De anarchie zegeviert Dezer dagen nog (den 19 Juni) kon men te Lorient (Morbihan) een aanplakbiljet zien, waarop eenige marine-soldaten het woord richtten tot hunne kameraden en o m. zeiden: „Kameraden, wij moeten ons verzetten tegen de eerlooze handelingen van den admiraal (deze had hun bevolen het uni form te blijven dragen) Laten wij pro testeeren bij den socialistischen minister van Marine, Thomson". Zulke feiten zijn helaas geen zeldzaam heid. Bijna altijd stellen de ministers de officieren in 't ongelijk en geven toe aan de eischen van de muitelingen. Nog niet lang geleden nam admiraal B i e n-A i m zijn ontslag, omdat de vorige minister van Marine, Pelletan, hem niet wilde Leipen tegen zijne ondergeschikten die weigerden te gehoorzamen. De bewindsmannen zijn te zeer gehecht aan hunne schoone positie, en daar zij die niet kunnen behouden zonder de socialisten, moeten zij wel toegeven aan de oproermakers, die de beschermelingen mij voor de oogen en ik was genoodzaakt voor dien avond elke poging tot werken op te geven. „Ik vrees, dat ik niet in staat zal zijn u van avond in uw werk behulpzaam te wezen", zeide ik. Het is mij onmogelijk, bedaard met dezen arbeid voort te gaan, terwijl de man, die daarin mijne hulp noodzakelijk maakte, ongestraft blijft". Harwell legde op zijn beurt het gedeelte van het manuscript, waarmede hij bezig was, ter zijde, alsof het ook. hem plotse ling met afkeer vervulde, maar gaf geen antwoord. „Toen gij mij de tijding van deze ver schrikkelijke misdaad bracht, hebt gij ge zegd, da.l het een geheimzinnige zaak was maar het; is nu wenschelijk, dat die geheim zinnigheid worde opgeheven, mijnheer Har well; personen, die wij achten en lief hebben moeten er onder zuchten en lijden". „Miss Eleonore?" vroeg de secretaris, terwijl hij mij scherp aanzag. „En miss' Marie", ging ik voort; „en gij en ik, en vele anderen". „Gij hebt u van den beginne af zeer voor deze zaak ingespannen", zeide hij, zijn pen werktuigelijk in de inkt stippende. „En gij", gaf ik ten antwoord, terwijl ik hem met verbazing aanstaarde, „stelt gij geen belang in het lot eener familie, onder wier dak gij zoo lang verkeerd hebt?" zijn van de roode heeren der Kamer. Waar gaat dat heen? Terwijl de anarchie van lieverlede overal doordringt, houdt de Fransche Kamer zich bezig met de scheiding van Kerken en Staat or liever met de onderwerping van de Kerken aan den Staat. En de sociale wetten? Daar denkt men niet aan, want die zouden het volk voldoening geven, en de socialisten willen de wonden der maatschappij open laten. Zij willen agitatie om beter propaganda te kunnen maken; enmen gehoorzaamt aan de roode heeren. In Frankrijk is het dus een goede tijd voor de vrienden van J a u r s en voor de revolutionnairen. Tegen hen durft het gouvernement niet krachtig optreden. De regeering heeft den steun der socialisten noodig en is bijgevolg wel verplicht ze als vrienden te behandelen. Bij het lezen van dit schilderijtje door José in het „Centrum", vragen wij ons af: moeten de toestanden ook in ons land, waar de socialisten op de politieke wip zitten, zóó worden Zullen de zegeningen van een liberaal-socialistisch bewind zich ook uitstorten over ons arm Nederland? OORLOG. Een ambtelijk bericht uit Tokio zegt, dat de vijand den 26sten ter sterkte van ongeveer tien compagnieën met zes ka nonnen een aanval deed in de buurt van Sjangliatien, ongeveer 19 K. M. noordwest van Kwangpsing. Hij werd teruggeslagen. Den 26sten bezette onze cavalerie Koes- jong, 16 K.M. ten noorden van Hjongsjong in het noorden van Korea. Volgens den correspondent der Daily Chronicle te Washington zijn Rusland en Japan overeengekomen dat de beraadsla gingen te Washington geheim zullen blij ven; ook zullen Japan's vredesvoorwaar den niet openbaar gemaakt worden. Eerst wanneer alles tusschen de gede legeerden beslist geregeld is, zal van de commissie zelf een bekendmaking ten aan zien van het resultaat der conferentie uitgaan. RUSLAND. De Schlezische Ztg. deelt een telegram mee uit Lodz, meldend dat met zeisen ge wapende boeren aanrukken op de stad. De muiters schieten van af de daken op „Ik heb u verzocht mijnheer Ray mond", zeide hij, mij met koelen ernst aanziende, „om over dat onderwerp tegen over mij verder te willen zwijgen. Ik wis sel op dat punt niet gaarne van gedachte". En terwijl hij dit laatste zeide, stond hij op. „Maar ik geloof", bleef ik aandringen, „dat uwe persoonlijke gevoelens hiermede weinig te maken hebben. Wanneer gij be kend mocht zijn met eenige bijzonderheden betreffende deze zaak, die tot nu niet aan 't licht zijn gekomen, is 't dunkt mij uw plicht daarmede nU| Voor den dag te komen. De toestand, waarin miss Eleonore in de laatste weken verkeerd, moet voor ieder rechtschapen man voldoende zjjn, om te trachten haar recht te doen geschieden en wanneer gij „Indien ik van iets had kennis gedragen, dat ten hare gunste kon getuigen, of haar van den schijn verlossen, zou ik het reeds lang gezegd hehben". Ik zweeg ditmaal en zag ter neer gesla gen vóór mij. „Wanneer u mij niets meer hebt te zeg gen", ging hij voort, „en u ongeschikt ge voelt tot werken, zou ik gaarne zien, dat gij mij woudt verontschuldigen: ik heb ook nog een paar noodzakelijke boodschap pen te doen". „Doe zooals ge goedvindt", zeide ik ste kelig. „Ik wensch u niet te hinderen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1