igen, Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. No. 78. Zaterdag 24 Juni 1905. Eersie Jaargang. elft 19. Jhr. Mr. 1.1. Pomps van Meerdervoort. FEUILLETON, e' Verschijnt eiken fllAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Hereenigd. UIT DE PERS. ukkers 1-ZIE.R1KZEE. s morgens lir; 's middags 2730 Juni |5 Juni 6 uur Juni 4,30 u. fST LBURG. vm. 4.40r, JO; nm. 12.30, 5.f5.50, p0. (Badhotel). let) vm. 5.15, f 12.35, 1.20, 1.5, 5.55, 7.5, ran Vlissingen pllen op Zon- «ST jSWEERT. op den Spoor bn tram.) answeert 5.46, llsoorden 7.48* geen goede- kLISSINGEN. I u. vm., 2.15, pere 8.30 vm., lissingen 11. Middelburg en lELDE. prtijd. Dagel. B3 en 6,10c) bn 6,40. 4,45. '6,10c)f) luten na het rke n. Neuzen Neuzen ten In wachten, is, Borsselen 14 September. sdekenskerke. ïldinge. npolder. ilhelminadorp. ?en. wepolder. land. d. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. jlbonnementsprijs: per 3 maanden—.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, o G O E S. <y- Adverfentiënvan 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regeis. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Die ilch met 1 Juli op dit blad abon- neeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ZIERIKZEE. Bij de herstemming op 28 Juni a. s. bevelen wij ten dringendst aan Kuyper-haat. De van Dag tot Dag-schrijver in het libe rale „Handelsblad", de aandoenlijke heer Boissevain doet den laatsten tijd niets liever dan aanhoudend schetteren tegen Kuyper en zijn „régime". Hij wil geen „priesterheerschappij, geen kerkdwang" in ons vrije land! enz. enz. Hij geeft den raad „om te beletten, dat ons land te gronde ga", vooral de candi- daten der linkerzijde te kiezen, onverschil lig, of zij zijn sociaal-democraat. Het berucht geworden „draaien" van „het Handelsblad" is bekend. Nu neemt. Boissevain wederom „een draai". De man, die indertijd Kuyper zoo zeer prees om het bedwingen der staking in oproerige dagen; de man, die het voor orde en gezag opnam en die zelf de socia listen vaak in het vaarwater zit, hij be veelt nu de mannen der revolutie aan! Kuyper er uit! blijft de leus der vrij zinnigen. Eenmaal het was in 1903 schreef het „Handelsblad"„Twee beletselen vin den de revolutionairen in ons landHet geloof aan God... en 'svolks dankbare trouw aan Oranje. Ook die trouw moet ondermijnd. En daartoe wordt elk middel aangegrepen. Onze dierbare Koningin wordt gehoond door bet blad van Troelstra". En nu is het zóóver gekomen, dat het blad Troelstra's geestverwanten aanbeveelt tegenover de mannen, die in „het geloof aan God" de gewisse leidstar ook voor ons publieke leven, den hechten waarborg 241 Niet, dat ik in dezen tijd vol treurige herinnering op iemand een blaam wil wer pen, en wel allerminst op mijn oom en weldoener, maar van den dag, dat hij ons beiden, nu twaalf jaren geleden, voor de eerste maal aan zijn borst drukte en mot vaderlijke genegenheid op ons neer ziende, zeide„die met den blonden krulle- kop behaagt mij 't meest; zij zal mijne erfgename zijn", van dien dag heeft men mij verwend, verafgood of bedorven men noemde mij kleine en oomslieveling en vleide en vertroetelde mij zoolang en zoo overdreven, dat 't mij verwondert, dal er in mijn gemoed nog iets zachts en vrouwe lijks is overgebleven. En toch was ik mij van don aanvang volkomen bewust, dat alleen een gril van 't lot mij zoozeer be voorrechtte boven mijne nicht, omdat schoonheid, verdienste noch meerdere ont wikkeling mij dat voorrecht konden ver schaft hebben, daar Eleonore in dit alles minstens mijns gelijke was". Hier wachtte zij een oogenblik, terwijl zij met een wanhopige poging, die aan doenlijk was om te aanschouwen, het snik ken trachtte te weerhouden; maar daarna ging zij kalmer, met bewogen, bijna smee- kende stem, voort.-. „Ik weet, dat ik vele tegen revolutionaire verwording zien, en die in de stakingsdagen dat lichtend ideaal in een tastbaar feit hebben gerealiseerd. Idem. „Het Volk", dat nu en dan de liberalen weet te kapittelen en af te takelen, had dezer dagen de liberale oud-minister G o e- m an Borgesius te pakken, en schreef van hem: „De heer Borgesius is de veldmaar schalk, de heer der heirscharen, de Ovama van de toekomstige vrijzinnige meerder heid. Maar behalve den rang en de parel oogjes heeft hij met den dapperen Ja- pannees niets gemeen. De heer Borgesius is, om het maar dadelijk te zeggen, een politieke knoeier, hij vvien de slimmigheid de plaats van het beginsel inneemt en die door overmaat van berekening reeds terwijl hij in de minderheid is, zijn positie bederft voor den tijd dat hij minister president zal zijn. Het is niet uit bezorgdheid voor de po litieke loopbaan van dezen liberaal in ver val, dat wij dit constaleeren; noch uit be zorgdheid voor het liberalisme in verval, waarvan hij het levend zinnebeeld is. Wij treuren niet, maar constateeren slechts, en het is noodig dit te doen". „Het Volk" vindt het dus noodig de knoeierige politiek van Borgesius te con stateeren. Echter zonder de hulp der socialisten kan de ex-minister niet weder achter de groene tafel komen. En toch wil het soc. orgaan dien „po- litieken knoeier" helpen; het parool im mers is gegevenstemt de liberalen, die vóór algemeen kiesrecht zijn. 't Is alweer: liever een „politieke knoeier" dan Kuyper! De schoenmaker en de leest. De „Goesche Courant", die met een paar woorden de nieuwe Encycliek van den H. Vader bespreekt, schrijft, dat Z. H. den Paus er bij de Ilaliaansche Bisschop pen op aandringt dat de katholieken aan fouten heb, maar gij ziet nu toch ook, dat daarvoor wel een kleine verontschuldiging bestaat; aanmatiging, ijdelheid en zelf zucht werden der jeugdige, zorgelooze erf gename slechts aangerekend als zoovele loffelijke eigenschappen van een fier ge moed. „Ach ja", riep zij op een smarte- lijken toon uit, „het geld alleen is ons aller verderf geweest 1 en nu", ging zij voort, terwijl zij haar stem tot een wee moedig gefluister liet dalen, „thans, nu da.t geld met al zijn nasleep van ellende mijn deel en erfenis werd zou ik gaarne alles geven voormaar neen, ik ben zwak, ik viergeet mij' zelve. Doe of gij van al wat ik gezegd heb, niets hebt gehoord, mijnheer Raymond, of beschouw althans mijne klachten als de gevoelsuitingen van een ongelukkig meisje, dat beladen is met een wicht van droevig wee en gebukt gaat onder den last van jammer en ellende". „Maar waarom zou ik uwe woorden moeten vergeten", zeide ik. „Uwe woorden getuigen van edele en piijzenswaardige aandoeningen. De door u geërfde schatten kunnen u niets anders dan ten zegen zijn, wanneer gij ze aanvaardt met zulke waar dige gevoelens, als waarvan gij zoo straks hebt blijk gegeven". „OnmogelijkI" hernam zij; met haastig gebaar, „zij kunnen mij nimmer tot zegen strekken". Maar als schrikte zij van haar eigen woorden, voegde zij er snel bij „overmatige rijkdom brengt nimmer ge luk". v de politiek deelnemen in dien zin, dat zij de christelijke beschaving en het stof felijk welzijn van het volk bevorderen. Maar aan de geestelijken wordt aan geraden zich huilen de politiek te houden en zich er mee te blijven bezighouden hen tot Christus te brengen, die niet in hem gelooven. Schoenmaker, blijf bij je leest! zegt het blad. De zaak echter is eenigszins anders. De Paus staat slechts toe, dat i n b ij- zondere gevallen voorioopig de Ka tholieken van Italië deelnemen aan de politiek. En wat de „geestelijken" betreft zegt de H. Vader, dat instellingen, die er op berekend zijn de ware beschaving in Chris tus te vernieuwen en te bevorderen, niet kunnen worden gedacht onafhankelijk van den raad en de leiding der kerkelijke over heid nog veel minder in openlijken tegenstand tegen de geestelijke autoriteit. Maar de priester moet rijpelijk over wegen eer hij deel uitmaakt van econo mische en politieke vereenigingen en dat alleen doen als dit vrij is van gevaar en van groot. nut. Den geestelijken wordt dus niet aan geraden in het algemeen zich buiten de politiek te houden. Het. „schoenmaker blijf bij je leest is volkomen toepasselijk op het v r ij z i n- nig blad. De strijd in Zierikgee. De „Zierikzeesche Nieuwsbode" jam mert wee en ach over de wijze van strijden die in 't district Zierikzee tegen den liberalen heer Patijn wordt gevoerd. Ze scheldt een a.-r. woordvoerder liefe lijk uit voor „onverlaat", enz., kortom, het blaadje en zijn partij voelt zich heel wat verheven hoven een minder eerlijke wijze van strijdvoeren. Het geval wil, dal men ons opzendt volgend strooibiljet, dat door de liberalen daar is verspreid: „Rurgers! gedenkt den zwaren strijd. Laat u niet. met een kluitje in 't riet „En thans", ging zij voort, terwijl zij plotseling een anderen toon aansloeg, „zou ik u gaarne wenschen te spreken over een onderwerp, dat u op dit oogenblik ter be spreking minder gepast zal voorkomen, maar dat ik niettemin juist nu noodig acht te behandelen, zoo het plan, dat ik koester, ooit tot uitvoering zal komen. Gelijk gij weet, hield mijn oom zich tot op het oogenblik van zijn dood bezig met het schrijven van een hoek over de gewoonten en vooroordeelen der Chineezen. Ik weet, dat 't een zijner liefste wenschen was, dat boek wanneer het gereed zou zijn geweest, ter perse te leggen, en het is dus na tuurlijk dat ik het mijne wil doen, om dien wensch te vervullen. Maar hiertoe is niet alleen voldoende, dat ik mij persoonlijk met deze zaak bemoei daar ik Harwell, dien ik er nu voor moet gebruiken, zijn ontslag wil geven, maar ik moet ook iemand weten te vinden, die de bekwaam heid bezit om te zorgen, dat het boek ge heel wordt afgewerkt. Nu heeft men mij gezegd, da.t juist gij de man waart, om deze zaak te volbrengen, en hoewel het onbescheiden, ja, wellicht vrijpostig van mij is, om zulk een grooten dienst te vragen van iemand, die een week geleden mij nog geheel vreemd was, zoudt gij mij toch ten zeerste verplichten, wanneer gij zoo goed wildet zijn het manuscript over te lezen en mij te zeggen, wat gij noodig acht, dat er verder gedaan zal worden". De schroomvalligheid, waarmede zij-deze sturen met hun schoone beloften, gedenk de laatste vier jaren, zij deden niets dan twist en tweedracht stoken onder ons anders zoo rustig Nederlaudsch volk, wat zal het worden als men Pompe kiest groot gevaar voor revolutie en dat is niets anders dan ellende voor ieder Nederlander Neemt een voorbeeld aan Rusland. Laat u niet verleiden, denkt goed door en stemt met ons eendrachtig Mr. R. J. H. PATIJN. Zeer vele kiezers". Nu wilden we vragenIs dit een eer lijke manier van strijden of is het gruwe lijk kiezersbedrog? De vraag stellen is haar beantwoorden. De verkiezing van Pompevan Meer dervoort een groot gevaar voor revo lutie Kan het. bespot lelijker? De heer Pompe is toch a n t i-revolu- tionair 1 Dat voorbeeld nemen aan Rusland is ook eenig! Juist den vrijzinnigen moet het worden toegeschaid: Neemt een voorbeeld aan Ruslanden aan de menschen, uwe rasgenooten want verschillende loten zijt gij van eenen stam de socialisten in Rusland. Neemt, een voorbeeld aan de socialisten hier te lande, die gij niet meer missen kunt, huiten wier hulpe gij machteloos zijt, de socialisten, uwe bondgenooten, die den moord op den Russischen grootvorst Sergius verheerlijkten Wanneer de strijd der liberalen in Zie rikzee door zulke strooibiljetten wordt ge voerd, mist de „Z. Nieuwsbode" het recht de tegenpartij te beschuldigen. Het land voor of tegen de re geering? Als grondtoon klinkt in de liberale bladen een onverholen blijdschap over de teleurstelling der Christelijke coalitie. Heel gerust is men echter niet, evenmin als wij, woorden uitte, bewees mij, dal zij werke lijk meende wat zij zeide, en het trof mij ten zeerste dat-haar verzoek zoo wonder lijk de vervulling mijner geheimste wen schen in de hand werkte; want ik had er reeds sinds geruimen tijd over nage dacht, hoe ik het zou aanleggen om tot deze woning vrijer toegang te verkrijgen, zonder in een of ander opzicht de be woners ervan of mij zeiven in opspraak te brengen. Ik wist toen nog niet, wat ik eerst later heb vernomen, namelijk dat Grvce de persoon was geweest, die mij voor dit werk bij haar had aanbevolen. Hoezeer ik echter ook met. haar voorstel was inge nomen, zoo gevoelde ik mij toch verplicht om mijne onbevoegdheid voor een taak, die zoo geheel buiten mijn vak lag, in 't licht te stellen, en er bij haar op aan te dringen, dat zij iemand zou kiezen, die met zulke zaken beter op de hoogte was dan ik; maar Marie was door niets van haar voornemen af te brengen. „Harwell bezit aanteekeningen en ge gevens in overvloed", drong zij aan, „en kan u in alle mogelijke opzichten inlich ting verstrekken. Gij zult er heusch niet de minste moeite mee hebben". „Maar kan de heer Harwell zelf niet alles verrichten, wat er nog gedaan moet worden Hij schijnt mij toe een wakker en ijverig jongmensch te zijn". „Hij meent, dat hij het wel kan", zeide zij ontkennend met het. hoofd schuddende, „maar ik weet, dat oom hem, wat «Je eigen- over het resultaat van de herstemmingen op 28 Juni en dus wordt over het algemeen een gepaste reserve in acht genomen. Toch galmt de stem van hen, die victorie blazen, het luidstede spraakvoerende me nigte draagt ze verder en de valsche voor stelling, alsof het Nederlandsche kiezers volk in zijn meerderheid aan het Mini- sterie-Kuyper den rug zou hebben toege keerd, breekt zich baan. Om dit te keeren en om eens te doen zien over welke macht het liberalisme van alle gading in werkelijkheid beschikt onder de kiezers, hebben wij ons aan het rekenen gezet, en de uitkomst deelen we hier mede. Er hebben op 16 Juni in 94 districten stemmingen plaats gehad, die overal zijn gevoerd over de vraagvóór of tegen de regeering, vóór of tegen hare al- gemeene beginselen. In de zes overige districten was men reeds vooraf zoozeer algemeen vóór de regeering, dat er niet geslemd behoefde te worden; doch men mag aannemen, dat de kiezers er desver- langd in even grooten getale als elders zouden zijn opgekomen om hun getuigenis aan de stembus te bezegelen. Na aftrek van de vermoedelijke wegblijvers een 1000-tal in elk dier 6 districten en dus met bijtelling van de overtuigde voorstan ders der Regeering komen wij tot de be vinding, dat er in het geheel 616.670 kie zers hebben gestemd. Telt men nu de stemmen van vóór- en tegenstanders der Regeering bij elkaar dan is het resultaat 332.763 voorstanders en 283.907 tegenstanders. In een rond cijfer heeft derhalve de Re geering een meerderheid van 50,000 kiezers op de 616,000 achter zich. Nu tarten wij de geheele liberale pers, met de „Nieuwe Rott. Crt.", die het boud- ste spreekt, aan het. hoofd, om lo. deze cijfers te weerleggen, als zij kan, of hunne beteekenis te verzwakken, als zij durft; 2o. om ons een verklaring te geven, van den bluf der liberale concentratie in 't gezicht van de 65.743 stemmen, die de sociaal-democraten alleen hebben uitge bracht en waarmede ze nog kunnen doen, wat ze willen; 3o. waar de liberale concentratie, die op zichzelve met haar kiezersvolk tegenover de regeeringscoalilie staat als 2 tot 3, den zedelijken moed vandaan zal halen om als Regeeringspartij op te treden; 4o. wat zij eventueel als meerderheid zal uitvoeren met het groote bestanddeel, ver tegenwoordigd door die 65,743 sociaal-de mocraten. lijke samenstelling van het werk betreft, nooit iets heeft toevertrouwd en ik wensch vooral in deze geheel te handelen in zijn geest". „Maar misschien zal Harwell het zeer onaangenaam vinden, dat een vreemdeling zich eensklaps komt bemoeien met zijn werk?" ;,Dat komt volstrekt (liet in aanmerking", zeide zij, mij met de grootste verbazing aanziende. „Harwell wordt door mij voor zijn werk betaald en hij heeft hierin vol strekt geen stem. Maar bovendien, hij zal zich tegen deze schikking in 't minste niet verzetten; ik heb hem er over gesproken en hij heeft gezegd, dat hij er volgaarne ge noegen mee nam". „Welnu da,n", hernam ik, „ik beloof u, da.t ik de zaak in ernstige overweging zal nemen. In ieder geval kan ik beginnen met. het. handschrift eens te zien en u' daar- na mijn oordeel te zeggen over den toe stand, waarin ik het. gevonden heb". „O, dank u", zeide zij met aller aange naamste slem. „Ik ben u ten zeerste ver plicht en ik weetviiiet wanneer ik u naar waarde mijn dankbaarheid zal toonen. Maar gij wilt misschien wel met Harwell persoonlijk spreken", ging zij op fluiste renden t(Don, voort, „hij is Sn de bibliotheek hebt. ge er iets tegen daar heen te gaan?" Met geweld de onaangename gewaar wording die mij bij het noemen van dit vertrek overviel onderdrukkende, gaf ik een onkennend antwoord.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1