Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche No. 72 Donderdag 22 Juni 1905. Eerste Jaargang. FEUILLETON. Verschijnt eiken mAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. OOSTERBAAN LE COINTRE, Ihr. Mr. I. J. Pompe van Meerdervoort. DE SOCIALISTEN BIJ DE HERSTEMMINGEN. Hereenigd. Een nieuwe Encycliek. NIH ZEEÜWSCHE COURAKT Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. J(bonnemenfspri|s: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: G O E S. (- Adverlentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Orootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regeis. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Die zich met 1 Juli op dit dblaabon» neeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ZIERIKZEE. Bij de herstemming op 28 Juni a. s. bevelen wij ten dringendst aan Uit de cijfers heeft men kunnen zien, dat bij de a. s. herstemmingen de uitslag in vele districten zal afhangen van de houding der sociaal-democraten. De liberalen zijn reeds bezig hen te flikflooien. Het Congres in Den Haag nu heeft om trent de herstemmingen het volgend be sluit genomen: „Het Congres, overwegende, dat de ar beidersklasse voor haar maatschappelijk belang den politieken strijd voert en daarbij eendrachtig moet optreden; „overwegende dat daarom tegenover de antithese der christelijke partijen, door de vrijzinnigen van alle gading aanvaard, die van kapitaal en arbeid moet worden gesteld; „verklaart zich niet bij eene anti-cleri- cale partijverdeeling te laten indeelen, maar haar eigen standpunt van den klas senstrijd onverzwakt te willen handhaven en den strijd tegen alle burgerlijke partijen te zullen aanvaarden; „verklaart bij de herstemmingen alleen die candidaten te zullen steunen, d i e zich verklaren voor de urgentie van het algemeen kiesrecht". Volgens het Congresbesluit mogen de socialisten bij de herstemming alleen hunne stem geven aan candidaten, die voorstanders zijn van algemeen kiesrecht en die de noodzakelijkheid van zoo spoedig mogelijke invoering erkennen. Van de partijen der linkerzijde heeft ndt'h de nationaal-historische, noch de oud-liberale, noch de liberale unie de 23; „En ik er weer een ander middeltje op zou moeten vinden", voegde hij er vroo- lijk bij. „Er is een persoon, over wien wij nog niet gesproken hebben", zeide ik, om hem te toonen, dat al ons praten over een onbekende mij mijn plannen volstrekt niet had doen vergeten. „Zool" zeide hij, zich omkeerende, zoo- dat ik zijn breede rug bijna geheel te zien kreeg. En wie is dat?" „Wie anders dan deIk bleef plot seling steken. Welk recht had ik om den naam van wien ook, in dit verband uit te spreken, tenzij ik genoegzame bewijzen te gen hem had om daartoe het recht te heb ben. „Neem mij niet kwalijk", hernam ik, „maar ik wil liever bij mijn eens opge nomen besluit blijven en geen namen noemen". „Harwell vroeg hij op onverschilligen toon. De vluchtige blos, die mij onwillekeurig naar do wangen steeg, was hem een toe stemmend antwoord. „Ik zie niet in, waarom wij niet over hem zouden spreken", hernam hij, name lijk, wanneer wij daarmee iets verder kun nen komen". noodzakelijkheid van algemeen kiesrecht in haar program opgenomen. Heeren van deze partijen zouden dus feitelijk door de socialisten niet mogen worden gesteund. In het program van den vrijziimig-de- mocratischen Bond lezen wij onder le: „De bond streeft naar ontwikkeling van onzen constitutioneel-parlementairen re- geeringsvorm in democratischen zin en te dien einde naar algemeen kies recht voor de vertegenwoordigde licha men en naar gelijkstelling, ook wat de verkiesbaarheid tot lid dier lichamen be treft, van mannen en vrouwen". Alleen dus op de v r ij z i n n i g - d e m o- c r a t e n zouden bij herstemming de socia listen hun stem mogen uitbrengen. Maar dat zou voor de liberalen, die moeten teren op de socialisten, vernie tigend zijn. Daarom heeft de leider der liberalen, de slimme heer Borgesius, er wat op moeten vinden en is voor den dag gekomen met het fameuze blanco-artikel! Om de hopelooze verdeeldheid, waarin het liberale kamp was verward, eenigs- zins op te heffen, heeft men een soort concentratie-program opgemaakt, in het welk men het beruchte blanco-artikel al dus vindt geformuleerd: „Daarnevens worden, zonder dat andere wetgevende arbeid hierbij behoeft achter te staan, wijziging in de Grondwet in dien zin, dat aan den gewonen wetgever volkomen vrijheid bij de regeling van het kiesrecht wordt toegekend ter hand genomen". Daarbij komt men bijgevolg voor het geval te staan, dat mochten de geconcen treerde vrijzinnige partijen de overwinning behalen, men in absolute onzekerheid om trent het kiesrecht blijft verkeeren. Dat blanco-artikel kan zijn algemeen kiesrecht, het kan zijn uitbreiding van kies recht, het zou desnoods ook kunnen zijn inkrimping van kiesrecht. De socialist Iroelstra trok het arti kel dan ook in 't belachelijke, daar hij wel wist, dat 't den liberalen meer te „Zoudt ge denken, dat zijn getuigenis bij het verhoor oprecht was?" „Het tegenovergestelde is mij niet ge bleken". „Hij is niet gemakkelijk te doorgronden". „Dan slacht hij mij wat, gaf het lid der geheime politie ten antwoord. Ik wist niet, wat ik hierop zeggenmoest, en daar ik mij bewust werd, dat ik door het onderhoud nog langer te rekken mis schien een dwaas figuur zou maken, stond ik gereed om te vertrekken, toen plotseling de gedachte in mij opkwam aan Hanna; ik bleef toeven om hem te vragen of er omtrent haar eenig bericht was ontvangen. Hij scheen een geruimen poos in twee strijd met zich zeiven, en dit duurde zoo lang, dat ik begon te twijfelen, of hij mij wel inderdaad in zijn vertrouwen wilde nemen. Op 't onverwachts echter gaf hij een heftigen slag op de tafel en zeide op ongeduldigen toon „De drommel schijnt er mee te spelen. Al had de aarde zich geopend om dit meisje te verzwelgen, zou zij niet zekerder verdwenen zijn dan nu". Ik gevoelde mij op deze woorden niet weinig verontrust. Hanna kan niets voor mij doen", had Eleonore gezegd. Zou het meisje wellicht werkelijk verdwenen zijn, en verdwenen zijn voor goed?" „Ik heb een onnoemelijk aanlal geheime agenten aan 't werk gezet, om van het groote publiek nog niet te spreken, en toch heb ik nog geen titel of jota vernomen doen was anderen te lijmen, dan dat zij serieus zouden denken aan de invoering van algemeen kiesrecht, wat de sociaal democraten willen. Anders immers zouden alle liberalen gewone vrijzinnig-democra ten zijn. De socialisten nu, die aan den eenen kant om de dood niet gaarne zouden willen, dat het „verderfelijke Kuyper- régime" zou worden gehandhaafd, maar ter andere zijde gebonden zijn aan het congres-besluit, willen nu, dat de leden der liberale concentratie, die in herstem ming komen, zich uitspreken omtrent het kiesrechtvraagstuk en vragen hun, of zij mot het blanco-artikel de bedoeling hebben te komen tot algemeen kiesrecht. Wanneer de candidaten geen voldoend antwoord geven, zal de S. D. A. P. geen parool uitgeven, overtuigend van eenige voorkeur. Van de 22 candidaten, aan wie bedoelde vraag moet worden gesteld zijn er slechts 6 vrijzinnig-democraat. Deze zes zullen wel een voldoend ant woord geven en dus gesteund worden. Maar wat moeten nu de andere 16 doen Volgens de programs der partijen, waar toe zij ieder voor zich behooren, mogen zij zich niet in den door de socialisten gewenschten zin uitspreken; en doen zij dit niet, zoo mogen de socialisten hen niet steunen, en moeten zich onthouden. Indien dus consciëntieus, beginselvast werd gehandeld, het ministerie-Kuyper zou met goede meerderheid gehandhaafd blijven. Wij echter zijn van meening, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden niet zoo erg nauw zal worden gekeken en dat in hoofdzaak de bedoeling aller linksche partijen zal blijven het ministerie- Kuyper te doen vallen, wat haar overi gens vermoedelijk toch niet lukken zal. Een belangrijke encycliek van den H. Vader is verschenen. Zij werd wel is waar alleen aan de bisschoppen van Italië ge richt, maar de waarheid is katholiek, is omtrent haar verblijf of haar toestand. Ik begin ernstig bevreesd te worden, dat men den een of anderen dag haar lijk drijvende zal vinden in de rivier, en dat wel zonder eenige aanwijzing". „En toch hangt alles af van haar ge tuigenis", zeide ik. „Wat zegt miss Leavenworth er van?" vraagde hij. „Dat het meisje niets voor haar kan doen". Het onlging mij niet, dat hij bij deze medcdeeling eenigszins verrast opkeek, maar hij wist dit onder een onverschillig uiterlijk te verbergen. En toch moet zij gevonden worden", zeide hij, zelfs al zal N. er bij te pas moeten komen". „Ik bedoel een mijner agenten, die een wandelend vraagteeken is, wij noemen hem N., bij verkorting voor n ap 1 u i z e r". Ik stond opnieuw op 't punt om te ver trekken. „Wanneer het testament is voorgelezen, wees dan zoo goed weer eens bij mij te komen". 't Was waar ook; het testament had ik geheel vergeten. XI. Er ontsluiten zich nieuwe wegen naar het doel. Ik was tegenwoordig bij de begrafenis van den heer Leavenworth, maar ik kreeg de beide nichten vóór noch na de plech- tigheidi te zien. Ik had daarentegen een kort gesprek met den heer Harwell, waardoor algemeen, is overal en altijd dezelfde, zoo- dat. we alleen voorzichtig hebben te zijn met wat op bizondere en tijdelijke Itali- aansche toestanden betrekking heeft. Te Rome meent men, dat na de ency cliek Rerum Novarum geen pauselijk stuk verscheen, zoo belangrijk als dit. De Paus begint met op vaderlijke wijze zijn vreugde te betuigen, dat hij tot zijn kinderen in Italië thans woorden van troost en aanmoediging kan spreken, na dat hij vroeger gedwongen was, sommiger streven, dat zich om regel en orde niet bekommerde, te weerstaan en te veroor- deelen. Wat nu, vraagt de H. Vader, is katho lieke actie? In algemeenen zin duidt deze naam alles aan wat op de goddelijke zen ding der Kerk betrekking heeft: prediking der werken van naastenliefde zoowel geestelijke als stoffelijke. Maar er is nog een geheele reeks goe deren, waarmee de taak der Kerk niet in direct verband staat, maar die toch als vanzelve daaruit voortvloeien. Zij behooren ook tot de elementen der christelijke beschaving. Alles hernieuwen in Christus en met alle kracht de voordeelen der christelijke beschaving in de wereld trachten te be vorderen, overal en met alle geoorloofde middelen de anti-christelijke beschaving bestrijden, dat is eigenlijk de taak der katholieke actie. Eu zóó opgevat, is de katholieke actie zeer bizonder taak der katholieke leeken. Steeds heeft de Kerk deze hulp van hare goede zonen aanvaard, wanneer die ook, al naar de tijdsomstandigheden, ver schillend van aard was. Niet alles wat in andere tijden nuttig scheen, is ook thans nog als goed en opportuun te be schouwen. De Kerk heeft, gedurende de lange rij der eeuwen steeds en in alle gevallen op duidelijke wijze de bewonderenswaardige eigenschap getoond zich aan de veranderde verhoudingen aan te kunnen passen. Het viel haar niet zwaar natuurlijk steeds hoog houdend de zuiverheid en onschend baarheid des geloofs en der moraal - zich te schikken in alles, wat de tijds omstandigheden en do nieuwe behoeften der beschaving aan toevalligs en bij komstigs met zich brachten. Zoo blijft ook de katholieke actie steeds' dezelfde, wat de leidende gedachte en het einddoel betreft, wanneer zich ook pas- senderwijze de uitwendige vormen en toe gepaste middelen wijzigen. De H. Vader Vraagt, zich dan af, welke ik wel niets te weten kwam, maar dat mij toch ruimschoots stof gaf tot nadenken. Zoodra hij mij daar zag, was zijn eerste vraag, of ik de „Telegraph" van den vori- gen avond had gelezen, en toen ik hem daarop bevestigend antwoordde, zag hij mij zoo somber en droevig aan, dat. ik niet kon nalaten hem mijn verwondering te kennen te geven, hoe de bladen er toe hadden kunnen komen om een jonge dame van stand en naam zoo in 't openbaar ver dacht te maken. Het antwoord dat hij mij gaf, trok ten zeerste mijn aandacht. „Dat zal geschied zijn met het doel om het geweten van den waren schuldige wakker te schudden", zeide hij. Ik vond dit een merkwaardig antwoord voor iemand, die den pleger van den moord niet kende en ook geen grond had om den een of ander te verdenken. Ik deed daarommijn best, om het gesprek in die richting voort te zetten, maar de secretaris, die nooit bijzonder spraakzaam was, ontweek mijn vragen en was niet te bewegen zich hieromtrent verder uit te laten. Dit versterkte mij in de overtuiging, dat ik de kennismaking met den heer Cla- vering of den vertrouwelijken omgang met iemand anders te baat zou moeten nemen, wilde ik omtrent het verleden der beide nichten het ware te weten komen. Des avonds ontving ik het bericht, dat mijn compagnon van zijn reis was terug gekeerd, maar dat hij zich nog niet sterk genoeg gevoelde, om over zulk een pijnlijk voorwaarden vervuld moeten worden, op dat de katholieke actie waarlijk werkzaam zal zijn. Vóór alles vraagt zij mannen van ka rakter en katholiciteit. In de tweede plaats moeten de werken, waaraan de katholieken zich wijden, van zulk groot belang zijn, in die mate de be hoeften der tegenwoordige samenleving vervullen, zoozeer passen aan de stoffelijke en zedelijke belangen vooral van het volk en het proletariaat, dat deze werken door iedereen gemakkelijk worden verstaan en met blijdschap worden begroet, terwijl ze anderzijds de leiders der katholieke actie wegens de daaruit opgroeiende groote en heerlijke vruchten tot zoo groot mogelijken ijver aansporen. De zwaarwegende vraagstukken van het tegenwoordig leven vragen snelle en zekere sociale oplossing, de katholieken moeten deze vinden en doorvoeren, met behulp van energieke, arbeidzame, ver standige, gedisciplineerde propaganda, die zich onmiddellijk tegenover die van den tegenstander heeft te plaatsen. De hoogste noodzakelijkheid van den huidigen tijd, door Leo XIII in de ency cliek Rerum Novarum aangeduid, is de praktische oplossing van het sociale vraag stuk op den grondslag der christelijke beginselen. Tot dit doel moeten de katholieke werk krachten zich vereenigen en in volkomen éénheid van willen en handelen voort schrijden. Tot bereiking van dat doel heeft zich onder andere even lofwaardige werken, elders een instelling van algemeenen aard zeer krachtig betoond, een instelling die onder den. naam Volksvereeniging tot doel heeft, de katholieken van alle standen tot zich te trekken, maar bovenal de groote volksmassa's om een middelpunt van onderricht, propaganda en organisatie te vereenigen. De H. Vader ontwerpt dan een beeld van den Duitschen Volksverein als voor beeld van zijn ideaal en stelt daarnaast me de de vereeniging voor maatschappelijke belangen als reeds in Italië onderdeel der tweede groep uitmaakt. In het tweede deel der encycliek gaat de II. Vader er toe over, de politiek als middel van actie te bespreken. „De katholieke actie moet zich doen gelden met alle praktische middelen haar in de hand gegeven door den vooruitgang der sociale en economische studiën, de elders gewonnen ervaring, de verhoudin gen der burgerlijke samenleving, ook het onderwerp, als de dood van den heer Leavenworth, met mij te raadplegen. Ook ontving ik een briefje van Eleonore, waar in zij, (mij haak adres opgaf, maar hiij tevens verzocht, haar niet te komen bezoeken, tenzij ik haar iets van bijzonder gewicht had mede te deelen, daar haar gestel te zeer geschokt was, om buiten noodzakelijk heid bezoek te ontvangen. Ziek en alleen en dat onder een vreemd dak, 't was meer dan treurig. Gevolg gevende aan het verlangen van Gryce, trad ik den volgenden middag het hotel Hoffman binnen en nam plaats aan de leestafel. Ik had daar nog niet Jaag gezeten, toen een heer in de zaal ver scheen, dien ik dadelijk herkende als den man, met wien ik op den hoek van de zeven-en-dertigste straat en de zesde Ave nue een paar woorden gewisseld had. On getwijfeld herkende hij mij van zijn kant ook, daar hij, zoodra hij mij gewaar werd, licht kleurdemaar zich terstond weer herstellende, nam hij een courant op en scheen weldra geheel verdiept in de lec tuur. tk merkte echter zeer goed dat zijn groote zwarte oogen voortdurend op mij gevestigd waren en dat hij mij opnam met oen nauwkeurigheid en een belangstelling, die mij evenzeer verwonderden a's ontstem den. ik gevoelde dat 't niet raadzaam zou zijn, hem op mijn beurt uitvorsc.hend gade te slaan, hoe verlangend ik ook was om er achter to komen, wat iemand, die mij volkomen vreemd was. kon nopen mij zoo

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1