BUITENLAND, BINNENLAND, Van onze Eilanden. haat", die duizenden en duizenden slacht offers der inquisitie" worden nog eens als getuigen opgeroepen, enz. Met het volste recht stelde daarom mr. Aalberse aan de Almelosche kiezers de vraag: wie van ons beiden, mr. Levy of ik, toonde metterdaad de ware verdraag zaamheid te bezitten?... liet verwondert ons dan ook niet, dat blijkens een advertentie in de „Twentsche Courant" zelfs Israëlitische kiezers in Al melo zich tegen de candidatuur van inr. Levy verzetten I („Ctr.") „Brutaal, grenzeloos uuchris- te 1 ijk en onviar". In het „Vaderland" van Donderdag avond vinden wij het volgende ingezonden stuk van den heer mr. P. J. M. A a 1 h e r se Geachte Redactie. In de brochure „Christelijke Politiek" veroorloofde ik mij critiek uit te oefenen op het liberalisme als systeem. In uw middagblad van heden, 14 Juni, getuigt u, iu een hoofdartikel, dat o. m. dienen moet om den vrijzinnig democrati schen candidaat aan te bevelen, van deze, mijne critiek „dat is zóó grenzenloos onchrislslijk en onwaar, dat er in een gewoon woordenboek geen parlementaire woorden te vinden zijn, scherp genoeg, 0111 zulk lasteren naar ver dienste te brandmerken". Nu wil hel geval, dat juist de „Vrijzinnig Democraat" onlangs van diezelfde brochu re getuigde, dat daarvan het best geslaagd en het sterkst was mijn critiek op hel liberalisme. Dat verwonderde mij niet, omdat ik mij op hl. 53- 55, tot staving mijner meening, juist beroepen had op het getuigenis van den vrijzinnig-democraat prof. mr. Treub, die in zijn onlangs verschenen hoek „So ciale Vragen" o. a. verklaarde „Dat liberalisme en conservatisme hoe langer hoe meer woorden van gelijke be- teekenis beginnen te worden", (blz. 30). „Doch evenmin zien wij een ideaal in de individualistische gepulveriseerde maat schappij der liberalen", (blz. 31). „De orthodoxe liberale politiek heeft uit stekend slooperswerk geleverd; tol hou wen was ze niet in staal; daarop was zij niet ingericht. Het gevolg hiervan is ge weest, dat in den loop dezer eeuw de Staat iu hel positieve doel van zijn taak hoe langer hoe meer is tekort geschoten, enz", (blz. 191). Niet. waar, dal is misschien nog een likje scherper, dan ik mij uitdrukte. Waar om schrijft u nu ook niet van de „bru taliteit" der vrijzinnig-democratie, waarom getuigt u dan ook niet van prof. mr. Treub, dal hij is „grenzeloos onchriste lijk en onwaar". Dat. kwam waarschijnlijk minder goed uit in een artikel, dat tot aanbeveling diende juist, van een vrijzinnig-democraat. Maar moest ik daarom alléén boeten voor een misdrijf, dat wij in vereeniging gepleegd hadden Hel misdrijf nl., dat wij het Liberalisme als systeem en dus niet. speciaal het ministerie-Borgesius, gelijk u er van maakt met eenige kracht bestreden hadden. Doch over „brutaal, grenzeloos onchris telijk en onwaar" gesproken. Vlak onder het bedoelde artikel, laat u de mededeeling volgen, dat de souvereinitcit van de Konin gin bezig is over ie gaan op zekeren heer Petrus van de Wetering, volgens u aarts bisschop van Utrecht. Immers, zoo schrijft gij: „Reeds nu gaan de sollicitanten voor Staatsbetrekkingen bij voorkeur op audiën tie bij de bisschoppenzonder hun aan beveling is er geen kans van welslagen". Ik vraag nietis dat aanblazen van ge loofshaat, ophitsen tol godsdienststrijd, - of wat is 't anders? Maar ik vraag alleen dit: er zijn ten minste volgens u en de uwen, zoo ontzaglijk veel katholieken in de laatste vier jaren tof. burgemeester, notaris, enz. benoemd. Kunt u er nu van deze allen vijf noemen, die benoemd zijn op aanbe- of modegek zag mij scherp in de oogen, en 't, was gedaan met de «geheefe ver tooning". Hoewel deze wijze van spreken mij niet weinig vermaakte, was ik toch niet geheel en al ingenomen met. den loop van hel gesprek, en bleef ik Gryce met vragenden blik aanzien. „Bij u is dat natuurlijk geheel anders", zeide Gryoe, „gij waart wellirhl reeds gentleman in de wieg. Het is u zeker geen cent waard om een dame ten dans te vra gen zonder te blozen, wel?" „Nu begon ik. „Ja juist, gaf hij snel ten antwoord, „maar ik kan 't niet. Ik kan wel op een nette manier ergens binnen komen en be leefd buigen voor de vrouw des huizes, al is zij ook nog zoo'n groole dame, zoolang ik namelijk een bevel tol in hechtenisne ming bij mij heb, of tot eenige andere zaak in mijn vak geroepen hen. Maar wanneer het, te doen is om een gewone visite Ie maken of met een glas champagne in de hand een loasl (e slaan, of iets dergelijks, ben ik terstond een verloren man". Hier liet hij het hoofd mismoedig rusten op de beide breede handen, en staarde bedroefd naar den knop van mijn wandelslok. „Maar ik ben niet de eenige", ging hij voort, „zij zijn allen zoo, zonder uitzondering. Wanneer wij lot de uitvoering onzer plan nen een gentleman noodig hebben, zijn wij genoodzaakt dien te zoeken buiten onzen kring". veling van een of anderen bisschop? Of ook maar twee 1 Indien, niet, hoe weel u dan, dat waar is wat u schrijft.: „zonder hun aanbeveling is er geen kans van welslagen?" In gemoede, zou ik nu niet 't volste recht hebben, om onder deze, uwe ver dachtmaking, uw eigen woorden te her halen „dat is zóó grenzenloos onchristelijk en onwaar, dal er in een gewoon woordenboek geen parlementaire woorden te vinden zijn, scherp genoeg om zulk lasteren naar ver- dienst te brandmerken". Dankend voor de opname, P. J. M. Aalberse. Wat de redactie van het leidend orgaan op dit vernietigende beloog antwoordt, wordt het best gekenmerkt door 'de slot tirade „Men moei niet naar een bekenden weg vragen en ook tijdens verkiezingen de con sequenties zijner godsdienstige overtuiging niet willen verheelen. Dit ministerie is to taal afhankelijk van roomsche Kamerleden, dezen van de roomsche kiezers, die kie zers van de pastoors, die laatsten wederom van de bisschoppen, zoo wil het de kalh. eenheid. Zouden de bisschoppon aan de pastoors vergunnen zich met verkiezingen te bemoeien, zooals in zoo stuitende mate thans geschiedt, om straks hij de verdee ling van den buit, waar het om gaat, neu trale toeschouwers te blijven en niet ge hoord te worden bij benoemingen?" Stel dit gezwets, dat van oen abso- luteonkund e in onze aangelegenheden getuigt, tegenover de klemmende argumen tatie van mr. A a 1 b e r s e, en vel dan het voimisl OORLOG. Washington en Den Haag dingen nog om den voorrang als plaats voor de vredes onderhandelingen, andere namen worden voorshands niet meer genoemd. De beslis sing over de plaats van samenkomst is elk oogenblik te verwachten. De Japansche bladen-stellen in hef licht 'lat het, voornaamste doel van Japan niet is om den oorlog uit te maken, maar een duurzamen vrede te verkrijgen. Japan ziet overigens volstrek! niet op tegen een voort zetting van den oorlog, nu hel vrijen toe gang lot Sachalin heeft, de Sibersche kust provincie in zijn macht, kan brengen en een nieuwe en belangrijke wijziging in den militairen toestand in Mantsjoerije voor bereid!. Niettemin is Japan bereid, om uit menschlievende overwegingen en uit eer bied voor een voorslag komende van iemand als president Roosevelt, te confe- reeren en eischen te stellen „waarvan de wereld de billijkheid zal erkennen". Het zal zich echter hel recht, voorbehouden, om zich terug te trekken bij het eerste bewijs van kwade trouw aan Russischen kant. Tusschen Tokio en Petersburg wordt, door bemiddeling van Washington onder handeld over een samenkomst van Linje- witsj en Ojama op het oorlogsterrein, om een wapenstilstand tot stand te brengen ten einde den weg te banen voor de vre desonderhandelingen. Eerst meende men, dat. een voorloopige overeenkomst te Was hington geteekend zou kunnen worden, maar nu gelooft men dat de wapenstilstand 'I besl aan ile opperbevelhebbers overgela ten kan worden. Voor den duur van den wapenstilstand is geen tijd bepaald, maar hij zal betrekkelijk kort zijn, waardoor de snelle voortgang der vredesonderhande lingen zooveel mogelijk bevorderd zal worden. Eergisteren heeft de Japansche cen- trumafdeeling de Russische voorposten Ie Len-tsjia-peng teruggedreven ('25 K.M. ten N. O. van Lang-ping), en de vervolging voortgezet. Na een gevecht werd de stelling van Liaojang-Woping bezet; de vijande lijke ruiterij die noordwaarts terugtrok, werd beschoten en leed zware verliezen. Ten slotte raakte de vijand in verwar ring. De Japansche linker-kolonne wierp lk begon in de verte te vermoeden waar hij heen wilde, maar ik hield mij of ik niets merkte, daar ik allengs begon in te zien, dal ik hem ten slotte een onont beerlijke hulp zou blijken. „Mijnheer Raymond", zeide hij plotse ling, „kent. gij wellicht een zekeren heer ('lavering, die logeert in 'I hotel Hoff man „Voor zoo ver ik mij herinner, niet". „Hij is zeer beschaafd in zijn manieren zoudt gij mei hein in kenis willen komen?" Ik volgde het voorbeeld van Gryce en bleef een poos onafgebroken naar den schoorsteen staren. „Ik kan u daarop niet antwoorden voor ik een weinig meer ben ingelicht", zeide ik eindelijk. „Die inlichting is spoedig gegeven", was zijn antwoord. „Henry Clavering, een gent leman en een man van verstand, logeert in het Hoffman-hotel. Hij is een vreemde ling in de stad, zonder er vreemd te zijn; hij rijdt, rookt en wandelt, maar legt nooit een bezoek af; hij heeft veel op met de dames, maar men heeft hem er nooit een zien groeten. In 'I kort, hij is iemand, met wien 'twensehelijk is kennis Ie maken, maar dien men om den trots en zijn Europeeschc vooroordeelen tegen den vrijheidszin en de haastigheid der Yankees, evenmin nader kan komen als den keizer van Oostenrijk". „En gij verlangt dus lk zou denken, dal hij een zeer aange- granaten tusschen de Russische ruiters. Volgens de krijgsgevangenen was do stel ling bezet, 'door 5000 ruiters met 20 ka nonnen, van Misjtsjenko's afdeeling. Blijk- baa.r heorschte er een paniek onder de Rus sen, die voorraad en kleeren in den steek lieten. De Japanners hadden 30 dooden en 135 gewonden; het verlies der Russen is onzeker, maar moet aanzienlijk zijn. ZWEDEN. Volgens den Kopenhaagschen correspon dent van de Daily Telegraph staat het vast dat. Noorwegen toebereidselen maakt om desnoods met geweld van wapenen de Zweden te koerendo minister van oorlog spreekt echter de mobiliseering van het leger tegen. Geen verlof wordt verleend aan de soldaten van hel Noorscho leger, er holihen schietoefeningen plaats en in alle havens worden mijnen gelegd. Alle vermogende Noren, ook Michelsen, stellen kapitalen beschikbaar voor 's lands ver dediging. Bij koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan Ch. M. Vereecken te Sas van Gent, wegens de met levensgevaar verrichtte redding van eene drenkelinge uit het kanaal Gent—Neuzen op 27 Februari 1905; P. J. Durand, loodsleerling bij het Belgisch loodswezen te Vlissingen, wegens de met levensgevaar verrichtte redding van een knaap uit het Marinedok aldaar op 2t> Mei 1905J. C. Luijens, matroos bij het Bel gisch loodswezen te Vlissingen, wegens de met levensgevaar verrichtte redding van een kind uit de gemeentehaven aldaar op 22 Mei 1905. In onze provincie het gedeelte van het district Zierikzee dat in Zuid Holland ligt niet medegerekend zijn in het geheel 30836 stemmen uitgebracht, waarvan 16128 op candidateu der linkerzijde en 14708 op die der tegenwoordige regeeringmeerder- heid. De commissie van advies van Oud-Libe ralen verklaart, waar anti-revolutionnairen of katholieken met sociaal-democraten in herstemming komen, zich te onthouden van aanbeveling voor eene algemeene ge dragslijn. Zij zal niet trachten op de be slissing der kiezers in zoodanige gevallen invloed uit te oefenen. De teekenende vooistelling van „de Neder lander", dat van een eventueel liberaal, vrij zinnig-democratisch Kabinet Troelstra de orgeltrapper zou zijn, heeft een pendant gevonden in De Politieke Poppenkast, uit geven als plaat en als prentbriefkaart door de Uitgevers maatschappij „Futura" te Leiden. Links zien we in goede teekening den voorkant van de poppenkast, waar Treub, Borgesius en v. d Vlugt hand in hand het volk aan het lachen maken, ter wijl Drukker voor de orgelbegeleiding zorgt. Rechts echter kijken we van achter en daar zien we, dat Schaper, Troelstra en v. d. Zwaag de touwtjes trekken, waar mede de heeren van den voorkant aan het dansen worden gebracht. Een uitstekend propagandamiddel voor de herstemming. GOES. De minderjarige Catharina Boone uil Middelburg werd in den afgeloopen nacht door de politie in hulpbehoevenden toestand op den openbaren weg aange troffen, door haar onder dak gebrachl, en heden naar Middelburg teruggebracht. GOES. Voor het. examen van Apothe kersbediende slaagde te Breda, mej. den Hollander alhier. MIDDELBURG. Bij kon. besluit, is aan naam gezelschap moet zijn voor een jong advocaat van goede familie en welklinketi- den naam. Ik twijfel niet, dat als gij de moeite zoudt willen nemen om kennis met hem te maken, gij daarvan geen spijl zond! hebben". „Maar „Dat gij zelfs lust zoudt gevoelen, lot hem in nadere betrekking te geraken, zoo langzamerhand vertrouwelijk met hem om te gaan en eindelijk „Ik zal er mij nimmer toe leenen om iemands vriendschap te winnen, ten einde hem over te leveren aan de politie, ter wille van wien dan ook, mijnheer Gryce", viel ik hem kortaf in de rede. „Het. strookt geheel met uw plannen om met den heer (".'levering kennis Ie maken", antwoordde hij bedaard. „Ah zoo", hernam ik, terwijl mij eens klaps een licht opging, „hij staat dus in betrekking tot de zaak, die wij te onder zoeken hebben?" „Het zal niet noodig zijn, dat gij hem verklapt", zeide Gryce. „Zoudt gij er be paald tegen zijn, om aan hem voorgesteld te worden?" „Dat juist. niet". „En met hem om te gaan, wanneer hij aangenaam in den omgang blijkt te zijn?" „Ook dat niet". „Zelfs wanneer zich in uwe gesprekken met hem het een of ander mocht voordoen, dat u hel middel kon aan de hand geven om Eleonore Leavenworth te redden?" den sergeant. P. L. Zoomers, van hel 2e bat. 3e reg. inf. alhier, met Juli een jaar- lijksch pensioen toegekend van f315. MIDDELBURG. Bij kon. besluit is aan den sergeant J. E. van Dierendonk, van hot 2e bat. 3e reg. inf. alhier, mei ingang van 16 Juni, een jaarlijksch pensioen toe gekend van f 383. VLISSINGEN. Door het bestuur der ver eeniging „Zeevaartschool" alhier zijn aan de Staten der provincie Zeeland een twee tal adressen gericht. Het eene strekt om te verzoeken de voor waarden, waaronder aan de Vereeniging een provinciaal subsidie is verleend, zoo danig te willen wijzigen, dat daarin niet meer van bijdragen van particulieren ge sproken worde. Dit verzoek rust op de overweging dal hij de oprichting van de school die hijdra- gen f351.50 beliepen, welke som na een eenjarig bestaan der school is geslonken tot f 303.75, terwijl er redenen bestaan om te vreezen dat over hef nu loopende jaar de totaalsom der particuliere hijdra- gen door overlijden, verhuizen, bedanken enz. der oorspronkelijke contribuanten ze ker veel minder dan f300 zal bedragen e» hel niet Ie verwachten is, dat er zich nieuwe contribuanten zullen aanmelden. De gemeente Vlissingen geeft een sub sidie van f 750 en de Slaten hebben hun subsidie afhankelijk gesteld van het bij dragen door de gemeente Vlissingen en particulieren Ie zamen van minstens f 1050. Het is dus te voorzien dat aan die voorwaarde niet zal kunnen worden vol daan en wanneer dientengevolge hel pro vinciaal subsidie niet wordt uitgekeerd, zal het der Vereeniging onmogelijk zijn de exploitatie der school voort te zetten. Het tweede verzoek strekl om aan de genoemde Vereeniging een jaarlijksche sub sidie toe te kennen van f 1350 voor oen aan de Zeevaartsehool te verbinden machi nistencursus. De gronden voor dit verzoek zijn in hoofdzaak dezelfde als indertijd zijn aan gevoerd hij het ingewilligde verzoek om subsidie aan den gemeenteraad van Vlis singen. VLISSINGEN. Hedenmiddag werd alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de stoomvaart maat schappij „Zeeland", Kon'. Ned. Postvaarl, gehouden. Daarin werd aan commissaris sen hel. verslag over het 30ste boekjaar uitgebracht, waaraan wij het volgende ont- leenen Allereerst gevoelen wij ons gedrongen melding te maken van hel verlies dat de Maatschappij in den aanvang van het jaar trof door het overlijden van den heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mede-opzich ter en gedurende een reeks van jaren commissaris der Maatschappij. Erkentelijk werden hier in herinnering gebracht de vele en gewichtige diensten, door den heer Tak van Poortvliet aan de „Zeeland" be wezen. I)e uitkomsten van hel afgeloopen boek jaar zijn tol ons leedwezen minder gunstig dan die van het vorige jaar, wat., be halve aan andere oorzaken, voornamelijk moet worden toegeschreven aan het klei ner aantal vervoerde passagiers. Wij ver trouwen dat deze vermindering, een gevolg van de algemeen bestaande malaise op handelsgebied in Engeland, een tijdelijke zal blijken te zijn geweest. Een en ander brengt ons in de noodzakelijkheid, ook dit jaar niet. over te gaan tot uitloting van obligatiën. Opnieuw springt, hier in het oog, dat, waar het totaal der vervoerde brieven malen stijgend bleef immers het gewicht der Hollandsche brievenmalen vermeerder de met 62162 K.G., de daarvoor genoten betaling niettemin afnam. Van de 3 pCt. obligatie-leening A° 1886, werden geen obligatiën uitgeloot, zoodat in omloop bleef een bedrag van f 2.856.000. Uit. het ketelfonds (dagbooten) is betaald een bedrag van f 36000 voor vernieuwing der ketels van het stoomschip „Duitsch- Ditmaal antwoordde ik met minder zekerheid; hoe veel ik ook bereid was Ie doen tot, een gewenschte ontknooping van het drama, dat ik zou helpen afspelen, de rol van verklikker stuitte mij geweldig tegen de borst. „Welnu", ging hij voort, zonder acht te slaan op den weifelenden toon, waarop ik hem de laatste maal had geantwoord, „dan zou ik u sterk aanraden onmiddellijk kamers te gaan bestellen in het hotel Hoffman". „Ik twijfel, of dal wel wenschelijk zou zijn", antwoordde ik; „als ik mij niet ver gis, heb ik den bedoelden persoon reeds gezien en ook met hem gesproken". „Waar?" „Wees zoo goed mij hem eersl te be schrijven". „Hij is slank van gestalte en welge vormd; heeft, een fiere houding en een fraai donker uiterlijk, bruin maar grijs- gesprikkeld haar, een doordringend oog en een aangename manier van spreken. Over 't geheel een aller aangenaams! mensch om mee om te gaan; dat kan ik u ver zekeren". Ik weet bijna zeker dal ik hem reeds eenmaal ontmoef heb", antwoordde iken met enkele woorden vertelde ik hem hoe en waar die ontmoeting plaats had. „Hm!" zeide hij nadenkend, „hij stelt, blijkbaar evenveel belang in u, als wij in hem. Wat staal ons nu te doen? Het is jammer, dat gij iets tegen hem gezegd land", zoodat dit fonds op 31 December 1904 bedroeg f464.138.26; daarna is be legd in gemeente- en spoorwegobligatie en pandbrieven van hypotheekbanken voor een nominaal bedrag van f 274.000, waar na op 31 December 1904 de boekwaarde f 253.926.250, de beurswaarde f 258.336.25 bedroeg. Voor vernieuwing der ketels van de nachtbooten „Koningin Wilhelmina", Ko ningin Regentes" en „Prins Hendrik" is door de maatschappij betaald f281.083.34. Het reservefonds bedroeg op 31 Decern her 1904 f 26.715.921/2, waarvan een be drag van f17.500 nominaal, een hoek waarde vertegenwoordigende van f 16.481.25 en een beurswaarde van f 16.738.121/2, is belegd in pandbrieven van hypotheekbanken en gemeente-obligatiën. Het fonds tol aflossing der hypothecaire geldlcening onder beheer der Maatschappij tot, Expl. van Staatsspoorwegen, waarin op 31 December 1903 aanwezig was f 1.022.357.38, werd gedurende het jaar 1904 vermeerderd met maandelijksche bijdragen f 140.544.90, gekweekte rente f38.090.83, zoodat hel op 31 December 1904 in totaal aanwijst f 1.200.993.11. De resultaten der exploitatie over het afgeloopen jaar zijn de volgende: Gedu rende het jaar 1904 werden 732 reizen afgelegd, zijnde twee reizen meer dan in het vorige jaar. De bruto ontvangsten beliepen in 1904 f 1.768.750.14. Vergeleken met de beide vorige jaren werd ontvangen wegens het. vervoer van reizigers en bagage in 1904 f818.181.54, in 1903 f856.865.69 en in 1902 f884.015.36, koopmansgoederen en pakketten f 533.964.8672, f533.243.08 en f 498.960.48, brievenmalen enz. f314.751.521/2, f317.667.58 en f325.421.37, huur van hutten op de stoom schepen f75.120.16, f75.494.98 en f70.986.38 en buitengewone ontvangsten f26.732.05, f 30.019.36V2 en f37.194.54, zoodat. elke reis opbracht, in 1904 f 2416.32, 1903 f2483.96 en 1902 f2488.46. Het, vervoer van reizigers en goederen over de laatste vijf jaren is als volgt: 1904: aantal reizigers 98.725, aantal ton nen goederen a 1000 K.G. 54.822, 1903 103.396 en 54.381, 1902 104.576 en 50.931, 1901 99.246 en 50.076, in 1900 95.227 en 56.626. Het. aantal vervoerde reizigers ging dus terug van 103.396 iu 1903 tot 98.725 in 1904 en de opbrengst van f856.865.69 tot. f818.181.54, zijnde f38.684.15 minder dan in 1903. Het. vervoerde quantum goe deren en de opbrengst, bleven dil jaar onge veer stationnair. Voor het postvervoer werd ontvangen brievenmalen (gewaarborgde som) f 300.000. Voor hel vervoer van buiten landsche brievenmalen gedurende het jaar 1904 is vrij verschuldigd boven de gewaar borgde som circa f 22Ö0. Over 1903 werd dit surplus geraamd op f 3200, terwijl werd ontvangen f 2599.001/2. Verder werd ont vangen voor het vervoer van buitenland- sche postpaketten f 8349.42 en binnenland- sche f 6402.36, zoodat de totale ontvang sten voor het postvervoer bedroegen f 316.350.781/2, waarna evenwel f 1599.26 afgaat, wegens betaalde zegel en loges. Aan brievenmalen werd vervoerd in 1904 buitenlandsche 2.545.936 K.G., binnenland- sche 455.295 K.G., totaal 3.001.231 K.G., in 1903 2.598.370 en 393.133, totaal 2.991.503 K.G., 1902 2.260.996 en 347.232, totaal '2.608.228 K.G. 1901 1.882.913 en 316.507 totaal 2.199.420 K.G. en in 1900 1.686.136 en 279.607, totaal 1.965.743 K.G. De exploitatie-kosten bedroegen in 1904 f 1.375.306.661/2 of gemiddeld f 1878.83 per reis, tegen f 1.366.530.18 of gemiddeld per reis f 1871.96 in 1903. De ontvangsten in 1904 bedroegen, zoo als uit, het voorgaande blijkt f 1.768.750.14 en de uitgave f 1.375.306.6(!'/2, gevende een voordeelig saldo van f 393.443.47l/2- Hiervan moet worden afgetrokkenlo. het nadeelig saldo der intrestrekening, voort spruitende uit de rente der leeningen, na aftrek der rente van uitgezette gelden a f 124.816.31; 2o. bijdrage ten behoeve van het. ketelfonds nieuwe stoomschepen hebt; wellicht heeft hij daardoor een 011- gunstigen indruk van u ontvangen, en er hangt, alles van af, (lat hij hij een mogelijke kennismaking volstrekt geen argwaan zal koesteren". Hier stond hij op en liep eenige malen nadenkend hef vertrek op en neer. Dit staat vast, dat wij voorzichtig en niet overhaast moeten te werk gaan", zeide hij na eenige oogenblikken. „Gij bezoekt eenige malen de leeszaal van het hotel Hoffman en treed 1 in gesprek met de voor naamste menschen, die gij daar zult aan treffen; gij vermijdt daarbij echter vooral den schijn van u aan iemand te willen opdringen en zorgt ook dat de aanwezig heid van uw persoon niet al te veel in 't oog loopt. Clavering is bijzonder kies keurig en zal zich volstrekt niet vereerd gevoelen met hel gezelschap van iemand, (lie met ieder goede vrienden is. Houd u zoo onverschillig mogelijk en laat de eerste schrede der toenadering geheel aan hem over; ik hen zeker, dal hij die schrede al zeer spoedig doen zal". „Maar veronderstel, dal wij ons ver gissen, en de persoon, dien ik op den bewusten middag ontmoet heb, niet de heer Clavering is?" „Het zou mij zeer verwonderen, indien dat het geval was". Niet wetende, welk bezwaar ik nu nog verder zou opperen, bleef ik zwijgen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2