Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. anste. lenen. feuiuetoh73 No. 71. Diusdag 20 Juni 1905. Eerste Jaargang. Ihr. Mr. 1. J. Pompe van Meerdervoort. Gekozen. m Verschijnt eiken mAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. everd Hereenijd. Nog onbeslist. De uitslag in Zeeland. UIT DE PERS. NIEUWE ZEEUWS» COUP Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. -.95 ?lbonnemenfspri}s: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling).05 Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, G O E S. o~- ftdvertentlën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Qrootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. l. Die zich met 1 Juli op dit dblaabon- neeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. ZIERIKZEE. Bij de herstemming op 28 Juni a. s. bevelen wij ten dringendst aan Anti-liberaal. Aalberse, K., Almelo, v. Asch v. Wijk, A. R., Amersfoort, v. Bijlandt, C. H., Apeldoorn. De Ram, K., Bergen-op-Zoom. l'asstoors, K., Beverwijk, v. Idsinga, C. H., Bodegraven. Mich. v. Verduijnen, K. Breda. De Waal Malefijt, A. R. Breukelen. v. d. Velde, A. R., Delft. Van Vliet, A. R., Doetinchem. Van Veen, C. H., Dokkum. Duijnstee, K., Druten. Brants, A. R., Ede. v. d. Heuvel, K,, Eindhoven, v.; Wijnbergen, K., Eist. Lohman, C. H., Goes. Ruijs de B., K., Gulpen. Van Wichen, K., Haarlemmermeer. I Schokking, F. C. H., Harlingen. Regout, K., Helmond. I Sasse v. IJsselt, K., 's Bosch. Van Heemstra, A. R., Hilversum. Fniijtier, K., Honlenisse. v. Wassenaer v. C., C. H., Katwijk, Brummelkamp, A. R., Loosduinen. Janssen, K., Maastricht. Lucasse, A. R., Middelburg. v. Nispen t. S., K.., Nijmegen. Van Alphen, A. R., Ommen. v. d. Berch v. H., K., Oosterhout. Kolkman, K., Rheden. v. d. Borch v. V., A. R., Ridderkerk. Bolsius, K., Roermond. v. Limburg St., C. H., Schiedam. Beckers, K., Sittard. Duymaer v. Tw., A. R., Steenwijk (9 st. verschil) 22) Aanstonds nam ik de door mij gemaakte aanteekeningen uit mijn zakboekje en legde z» op de tafel. „Wat is dat? Aanteekeningen!" riep hij uit, „onvoorzichtig; men moet nooit zijn plannen toevertrouwen aan het papier". ik liet deze opmerking voor hetgeen zij was en ging verder. „Ik ben u in zoover vooruit, mijnheer Gryce, dit ik herhaalde malen in de ge legenheid was miss Eleonore meer van nabij gade te slaan en vervolgens te be- studeeren. Ik heb haar een daad zien ver richten, die haar, indien zij schuldig was, bepaald onmogelijk zou zijn geweest, en ik ben vast overtuigd, dat zij niet slechts in werkelijkheid, maar zelfs in ge dachten van deze misdaad geheel zuiver is. Dat zij ons iets van het geheimzinnige waas, waarin de moord tot dusver gehuld is, zou kunnen ophelderen, kan ik niet betwijfelen; de in haar bezit gevonden sleutel zou allen twijfel in dit opzicht genoegzaam weerspreken. Alaar is er vol doende grond, om zulk een bekoorlijk we zen in een poel van schande te dompelen, alleen omdat zij blijft weigeren eenige op helderingen te geven, die zij blijkbaar haar Talma, A. R., Tietjerksteradeel. Arts, K., Tilburg. Van Vlijmen, K., Veghel. Nolens, K., Venlo. Loeff, K., Waalwijk. De Stuers, K., Weert. De Ridder, A. R., Wijk bij Duurstede. Van Dedem, C. H., Zwolle. Totaal 44. Liberaal. Hubrecht, L., Amsterdam I. IJzerman, L., Amsterdam IV. Ketelaar, V. D., Amsterdam V. De Beaufort, O. L., Amsterdam VI. Freub, V. D., Assen. Roodhuizen, L., Brielle. Marchant, V. D., Deventer. Roessingh, L., Emmen. Pierson, L., Gorinchem. Gerritsen, V. D., Helder. Ferf., L., Hoorn. Smeenge, L., Meppel. Hennequin, O. L., Oostburg. Verheij, L., Rotterdam III. Tydeman, O. L., Tiel. Bos, V. D., Winschoten. Totaal 16. De beslissing is bij de eerste stemming nog niet gevallen. De verkiezingsstrijd zal nog anderhalve week worden voortgezet. Gekozen zijn yan rechts 44 leden, van links 16, terwijl in 40 districten herstem ming is. Onder die 40 zijn twee Noordbra- bantsche herstemmingen tusschen R.-K. onderling, zoodat de rechterzijde in elk geval komt op 46. Of en hoeveel ze verder komt, zal Woensdag over acht dagen worden beslist. De Katholieke partij heeft zich het kra- nigst gehouden. Bij eerste stemming wer den er 23 gekozen, terwijl in 2 plaatsen herstemming plaats heeft tusschen Katho lieken onderling, zoodat onze partij 25 zetels, een vierde van alle, inneemt. Zooals men weet, stond het in de oude Kamer 58 tegen 42. Van die 58 heelt de plicht acht aan niemand mede te deelen, terwijl zij met een weinig geduld en scherpzinnigheid, waarschijnlijk' ook zon der haar zullen vinden wat wij zoeken?" „Alaar gesteld dat dit zoo is", hernam de beambte der geheime politie, „dan rest nog de vraag, hoe wij ons doel zullen bereiken, zonder gebruik te maken van de eenige aanwijzing, die wij tot dusver tot onze beschikking hebben". „Gij zult nimmer het beoogde doel be reiken, als gij daarnaar slechts op die wijze tracht, want miss Eleonore is vast besloten geen verdere inlichtingen te ver strekken". Zijne wenkbrauwen trokken zich zicht baar samen, maar hij gaf hierop geen antwoord. „Miss Eleonore staat onder den invloed van iemand, die misbruik maakt van haar vasten wil en haar edelmoedigheid. Zoo het ons gelukt er achter te komen, wie het is, die haar dus krachtig weet te beheer- schen, zijn wij niet ver van den man, dien wij zoeken". „Hm!" kwam er nauw hoorbaar over de vast gesloten lippen van Gryce. Ik wilde echter dat hij zou spreken, en bleef dus wachten op zijn woord. „Hebt gij dan eenig vermoeden op iemand?" vroeg hij eindelijk op vrij on verschilligen toon. „Ik wensch geen namen te noemen", hernam ik, „ik verlang niets dan een weinig tijd". rechterzijde nu twee definitief verloren; de heer Staalman is in den Helder ver vangen door den vrijz.-dem. heer Gerritsen en de Gorkumsche zetel (tot nu toe bezet door den heer Seret, die zich niet herkies baar stelde), waarvoor van rechts mr. v. Andel gesteld was, werd veroverd door den oud-minister Pierson. De meerderheid was klein 3506 tegenover 3401 maar het feit is beslist. Tegenover dit verlies staat nog geen winst. Geen enkele zetel werd nog door rechts op de linkerzijde veroverd. Daarentegen mocht zij terstond 46 zetels behouden. Haar overblijvende tien zijn aan de vuurproef van een her stemming onderworpen. Het zijn Amster dam II, VII en IX, Den Haag I, Zierikzee, Gouda, Enkhuizen, Kampen, Sneek en Sliedrecht. Sommige van dit tiental zullen uiterst moeilijk, enkele b. v. Amster dam IX naar menschelijke berekening onmogelijk te behouden zijn. Daar staat echter tegenover, dat op het behoud van andere redelijke kans bestaat en dat aller minst de mogelijkheid is uitgesloten bij de herstemming nog liberale zetels te ver overen als vergoedingvoor wat verloren wordt. De oogen zijn hierbij vanzelf ge richt op districten als Haarlem, Leiden, Enschedé e. a., waar de rechtsche candi- daat met een flinken voorsprong in her stemming komt. Eén ding is nu beslist. Namelijk dat gene, wat wij bij herhaling gezegd hebben dat, wanneer de linkerzijde inderdaad weer aan het bewind komt, zij zal moeten steunen op de sociaal-democra tie. Air. Troelstra's woord in de Kamer: „Een liberale Regeering zal in het vervolg steeds moeten steunen voor een belangrijk deel op de sociaal-democraten" wordt nu door de klare feiten bevestigd. Niet alleen door het feit, dat de liberalen bij een ontzaglijke reeks herstemmingen op de hulp der socialisten zijn aangewezen en alleen door die hulp kunnen en zul len overwinnen, maar ook, en veel en meer nog, door het feit dat zij zonder de soc.- dem. Kamerfractie geen meerderheid zul len vormen. „Is het dan uw voornemen u deze zaak persoonlijk aan te trekken?" „Ja „Mag ik vragen", zeide hij, na een ge ruime poos in gedachten te zijn verzonken geweest, „of het uw plan is geheel op u zeiven te werk te gaan, dan wel of gij, wanneer zich een geschikte helper bij u aanbood, geneigd zoudt zijn hem toe te staan, u met raad en daad te steunen?" „Ik verlang niets liever dan u tot mijn bondgenoot te hebben". „Gij moet dan wel zeker zijn van nw zaak", zeide hij niet zonder ironie. „Ik ben geheel en al zeker van miss Leavenworth", zeide ik. Dit antwoord scheen hem te bevallen. „Wat wilt gij dan voorstellen om te doen", hernam hij. Ik had op deze vraag niet aanstonds een antwoord gereed, daar ik eigenlijk nog geen bepaald plan gevormd had. „Het komt mij voor", ging Gryce voort, „dat gij meer op uw schouders gaat ne men, dan voor iemand, die niet met ons vak bekend is, wensehelijk mag heeten. Zou het niet beter zijn, dat gij het geheel aan mij overliet?" „Mij dunkt", hernam ik, „dat het in elk geval toch geen kwaad kon, wan neer. „Versta mij wel", viel hij mij in de rede, „een kleine aanwijzing nu en dan van uwe zijde zal mij altijd zeer welkom zijn. Ik behoor niet tot hen. die meenen de wijs- Dit ernstige feit behooren de kiezers zich in de aanstaande dagen voor oogen te houden. Wij gaan een toekomst tege moet van een op socialisten steunende liberale-radicale Regeering, wanneer de kiezers niet aan de rechterzijde de meer derheid bezorgen. Dit staat nu onwrikbaar vast. En dit zij, ons allen een spoorslag om het Ministerie een flink eind over de 50 heen te brengen, opdat het zijn taak van krachtigen vooruitgang langs christelijk spoor kunne voortzetten. De uitslag in Zeeland mag wel even af zonderlijk besproken worden. En dan kunnen we niet zeggen dat de afloop ons in onze provincie is tegengevallen. Er was geen twijfel aan, dat Goes zijn afgevaardigde Lohman zou verliezen. Met overgroote meerderheid werd deze ge kozen. Uit het stemmenaantal van den candidaat der liberalen kan men zien, dat ook deze niet hebben stilgezeten. Het district Honlenisse heeft zich kranig gehouden. We hadden slechts een flauwe hoop, dat dit district voor de Katho lieken zou behouden blijven en nu kwam de héér Fruijtier met goede meerderheid bij eerste stemming in de Kamer. Gaarne dan ook brengen wij hulde aan den onver droten ijver, waarmede de Katholieken en ook de anti-revolutionairen gezamenlijk hebben gewerkt om een candidaat der coalitie zijn zetel te doen behouden. Po gingen, die dan ook met den schoonsten uitslag zijn bekroond. Ook de bezorgdheid voor AI i d d e 1 - burg bleek ongegrond. Ook daar werd met eene meerderheid van ruim 600 stem men mr. Lucasse a.-r. wederom ter Kamer afgevaardigd. Te Vlissingen en Middelburg bekwam de liberaal de meeste stemmen. Oostburg werd bij eerste stemming gewonnen door den zittenden liberaal mr. Hennequin, niettegenstaande de anti revolutionairen verwacht hadden, dat dank hunne ijverige pogingen, de heer Blum de heid in pacht te hebben; ik stel daaren tegen het oordeel en de inzichten van een ander op hoogen prijs. Op het oogenbiik bijv. zoudt gij mij een grooten dienst be wijzen, wanneer gij mij wilt mededeelen, al wat gij in betrekking tot deze zaak hebt gezien en gehoord?" Hoewel het mij aangenaam aandeed, hem zoo bereidwillig te vinden, begon ik nu toch mij zeiven af te vragen, wat ik eigenlijk kon mededeelen, en ik kwam tot de slotsom, dat het, voor 't oogenbiik al thans, van zeer weinig belang was. Ik begreep echter evenzeer, dat 't nu zaak was, mede te deelen, wat ik wist. „De bijzonderheden, die ik aan uw oor deel wil onderwerpen, bestaan niet zoo zeer in feiten, als wel in overtuigingen omtrent zekere punten", zeide ik. „Het staat bij mij vast, dat Eleonore Leaven worth van de eigenlijke misdaad evenmin iets weet, als zij die zelve heeft gepleegd. Evenzeer ben ik overtuigd, dat zij den waren schuldige kent, en uit deze beide feiten moet dus noodzakelijk volgen, dat zij het zich ten plicht rekent, den moorde naar te redden, ten koste van haar goeden naam en veiligheid. Met deze gegevens ter onzer beschikking kan het voor geen van ons beiden moeilijk geacht worden, bijna met zekerheid vast te stellen, wie de ware schuldige moet zijn. Slechts een wei nig meer bekendheid met de familie-om standigheden „Is er dan van de meer intieme gesrhie meerderheid zou halen. Zoolang het in dit district meer om den persoon te doen is dan om het beginsel, gelooven we niet, dat hier verandering komen zal. In Zierikzee moet herstemming plaats hebben tusschen het aftredende a.-r. lid Pompe van Meerdervoort en mr. P a t ij n, liberaal. De strijd zal hier zwaar zijn en zoo niet alle, maar ook alle Katholieken en anti-revolutionairen ter stembus trekken, zal de liberaal gekozen worden. Echter door trouwe opkomst kan de zege ons zijn, want circa 800 kiezers zijn thuisgebleven! Niet genoeg kunnen wij w ij zen op den ontzag] ij ken ernst van het oogenbiik: in de gegeven omstandigheden legt het be houd van een enkqlen zetel een enorm gewicht in de schaal. Dus krachtig gewerkt, allen ter stembus en Zierikzee zal gewonnen worden. Verdraagzaamheid. Zeer luide wordt thans door alle vrij zinnigen- verkondigd, dat het de christe lijke partijen zijn, die godsdiensthaat op wekken en onverdraagzaamheid kweeken. Een treffende illustratie hiervan vinden wij in het verslag der korte rede, welke mr. Aalberse Woensdag 1.1. te Almelo uitsprak. Zjjn tegencandidaat is mr. Levy. Mr. Aalberse herinnerde er aan, hoe hij, juist een jaar geleden, in hetzelfde Almelo een rede hield over, of juister: tegen het anti-semitisme. Een voor een had hij de vele beschuldigingen, welke men tegen de joden pleegt in te brengen, ontzenuwd. Na afloop kwamen hem ver schillende Israëlitische inwoners van Al melo ten dank de hand drukken. Wat doet echter thans mr. Levy, een zoon van het oude Israëlitische volk? Hij reist het heele land en speciaal het dis trict Almelo, af, met een fel anti-clericale rede. In het vrijzinnige propagandaboek, door de Liberale Unie uitgegeven en ver spreid, schreef hij een heftig artikel, even zeer van anti-clericale strekking. Het „ge loof" der voorstanders van bijzonder on derwijs noemt hij „afzichtelijken geloofs- denis der familie niets bekend?" „Zoo goed als niets". „Weet gij ook niet of een van de jonge dames verloofd is, of haar het hof wordt gemaakt?" „Neen, dat weet ik niet", zeide ik, ver baasd over de wijze, waarop hij mijn in nigste gedachten in Woorden bracht. „Mijnheer Raymond", zeide hij, na een lange poos van stilzwijgen, „kunt .gij u wel een denkbeeld vormen van de moei lijkheden, waarmede wij in ons vak te worstelen hebben? Gij veronderstelt mis schien, om maar iets te noemen, dat ik in slaat ben mij in alle kringen der maat schappij, zonder uitzondering, behoorljjk te bewegen, maar dit is geenszins het ge val. Hoe vreemd het moge schijnen, ik heb met één soort van menschen nooit op goeden voet kunnen komen; het is mij nooit mogen gelukken mij zeiven te doen doorgaan voor een gentleman. Welke moeite kleermaker en kapper zich ook ga ven, men wist altijd mijn ware hoedanig heid te raden". Terwijl hij dit laatste zeide, lag er in zijn blik zooveel teleurstelling, dat ik, on danks den ernst van het oogenbiik, moeite had om niet te glimlachen. „Ik heb het zelfs beproefd door een Fransehen knecht in mijn dienst te nemen, die een piekfijn snorretje had en uitmun tend kon dansen, maar het hielp niets. De eerste de beste gentleman, dien ik ontmoette - een echte namelijk, geen fat

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1