UIT DE PERS. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden, wel eenige liberale hoeren, ook goede klanten van hem, hem opmerkzaam maak ten dat zij toch ook wel daarom hem konden bedanken, was zijn antwoord ik geloof, dat gij mij christelijker zuil be handelen". Aan ,,de Standaard" wordt 1111 geschre ven, dat dit berichtje van a lol z onwaar is. Op de school voor chr. nat. onderwijs in Schoonhoven gaan 13 kinderen, wier v a n met een il begint, doch van niet een dier kinderen is de vader neringdoende. Het berichtje is dus vuile laster, zegt de berichtgever van „de Standaard". Minder onverzoenlijk. Voor zoover wij ons herinneren, heeft onder de liberale organen alleen de „Nieuwe Courant" als haar meening uit gesproken, dat de nieuwe Onderwijs-No- velle niet in strijd met art. 192 der Grond wet, derhalve niet „ongrondwettig" was. In de Tweede Kamer vond deze ziens wijze bij de leden der Linkerzijde, naar wij meenen, geen verdedigers. Des te meer waardeering verdient het, dat Zaterdag jl. een lid der Linkerzijde, mr. Van Weideren Rengers, openlijk in de Eerste Kamer verklaarde, dat hij tegen het wetsontwerp geen grondwettige bezwaren had en volkomen instemde met de desbe treffende beschouwingen in het Regee- ringsantwoord. Opmerkelijk ook, dat mr. Van Houten blijkbaar door de rede van dr. Kuyper overtuigd werd, dat de Gemeenten zich niet te beklagen hebben over de finan ciëele regeling van de Novelle. Dit meenen wij te kunnen en te moeten afleiden uit het feit, dat hij in zijn repliek op de mi- nisteriëele rede over dit punt, vroeger door hem uitvoerig en op beslist vijandigen toon besproken, hot stilzwijgen bewaarde. Vergeleken met de halstarrige oppositie in de Tweede Kamer, mag de houding van de Linkerzijde in de Eerste Kamer, hoe vijandig ten opzichte van de Novelle ook, toch minder onverzoenlijk heeten. (Tijd.) Geestdrift. Nog eenige dagen scheiden ons van den dag, waarop de groote slag zal worden geslagen. Tien dagen van noesten arbeid voor onze propagandisten. In deze tien dagen toch moeten zij de overwinning verzekeren. Op den stembusdag zelf krijgt men in hoofdzaak alleen den uitslag. Dien dag kunnen we wel vele, doch niet alle kiezers meer bereiken om hen zoo noodig aan te sporen, ter stembus te gaan. Daarom in deze dagen nog eens alle krachten ingespaiuien. Er is veel voor de Christelijke partijen te winnen, er moeten verliezen worden voorkomen. Ook van links wordt hard gewerkt; be denkt het wel I "We moeten onze tegenstanders in ijver overtreffen. Geen enkel kiezer mag lauw en onver schillig blijven. Konden allen den edelen ijver, de geestdrift onze propagandisten eens zien I Hoevelen zouden daardoor tot mee-ijveren worden opgewekt. Allen, die kunnen, moeten de gelederen dezer propagandaelubs versterken. En verder, Katholieke lezers, vergun ons het u nogmaals te zeggenniet alleen door zelf te gaan stemmen moet ge meehelpen tot de overwinning 1 Ziet rond in uw omgeving en wekt allen op, van wie ge niet zeker zijl, dat ze hun kiezersplicht zullen gaan vervullen Gij vermoogt door uwen invloed als vriend, als bloedverwant, als collega ver schillenden te bewegen tot steun aan de Christelijke candidaten, die onze pers en de leden onzer propagandaelubs maar moeilijk kunnen bereiken daardoor kunt helpen, om zijne nasporin gen in de juiste richting voort te zetten". Zij gaf hierop geen antwoord en ik voelde mij de borst opnieuw angstig be klemmen. „Het zal voorzeker der moeite waard zijn, hem in dit opzicht tevreden te stel len", ging ik voort, „en hoewel misschien de een of ander, die gij wenseht te sparen, daardoor in een minder daglicht „Ik ben vast besloten, om nooit aan niemand te zeggen, hoe die sleutel in mijn kwam", viel zij mij plotseling in de rede, terwijl haar onverwacht een nieuw licht Scheen te zijn opgegaan. En zich vervol gens zwijgend nederzettende nam zij de houding aan van iemand, die gereed is om zijn besluit ten einde toe te hand haven. Op mijn beurt rees ik op en liep met groote schreden door hel vertrek; het was alsof een giftige slang mij diep in het hart had gebeten. „Al zou men het drijven tot het uiter ste", hernam zij, „en al zouden allen, die mij liefhebben, mij op hun knieën smeeken om het te zeggen, ik zou toch blijven wei geren". „In dat. geval moet ik aannemen", zeide ik vast besloten om mijn geheim vermoe den niet te verraden, maar evenzeer ver sterkt in mijn voornemen om te trachten de oorzaak van haar hardnekkig zwijgen uit te vorschen, „in dat geval moet ik aannemen dat gij de justitie het spoor wilt doen bijster worden". (Wordt vervolgd). Op dan ten strijde! N11 geen uitvluchten, geen verontschul digingen Niemand mag achter blijven, waar de? vrijzinnigen met zooveel succes kunnen worden bestreden, mits velen hun tijd en hun energie ter beschikking stellen. Denkt er aan: indien gij en nog een ander en misschien nog enkelen ieder ook maar één stem voor den Christelijken can didaat wint, dan kan dat beslissend zijn voor den uitslag. Meermalen reeds werd een Kamerlid mol één of twee stemmen meerderheid gekozen. Ieder in zijn kring, in zijn straat dus aan het werk 1 Jonge mannen, laat 11 niet be schamen, waar zelfs mannen op leeftijd met liefde hun krachten geven. (Msb.) „Aanhitsing van den Gods dienststrij d". Mr. A(alberse) schrijft in het „Centrum": Misschien antwoordt het „Handelsblad" op het bovenstaandemaar gij drijft ons volk tot den godsdienststrijd. 'I Wordt meer gehoord in deze. dagen. Laat ons daarom even opslaan het ruim verspreide propagandaboek „Wat willen de vrijzinnigen". Dit boek is hierom zulk een uitsteken de bron, omdat, blijkens hetgeen mr. J. A. Levy erin meedeelt op blz. 60, de uilnoo diging om er bijdragen in te schrijven, uitging van „het Eestuur der Liberale Unie", terwijl ook de vrijz.-democraat Ketelaar er aan medewerkt. Wat lezen wij nu in dit boek? Mr. Goeman Borgesius schrijft er in „De vier laatste jaren hebben ge leerd, welke gevaren van een kerkelijk bewind, dat moet werken onder de k a- tholieke zweep, te duchten is." (blz. 4). Wat wordt met deze insinuatie anders bedoeld, dan om haat tegen de katho lieken op te wekken? Welke feiten kan het „Handelsblad" aanhalen, om deze be schuldiging te slaven? Van liberale zijde is steeds beweerd, dat door den invloed der katholieken de drankwet van haar hatelijkste bepalingen beroofd werd, de staatsloterij niet werd afgeschaft, de vaccinewet niet behandeld, enz. Al lemaal dingen, die, gesteld ze waren waar, juist door liberalen hartelijk toegejuicht moesten worden. In welk ander opzicht bleek dan de katholieke zweep te duchten Het is voor „Het Handelsblad" en mr. Goeman Borgesius zeer te duchten, dat de kiezers met gezond verstand toch meer vrees zullen voelen voor de zweep van Troelstra, dan voor die der Katholieken. Zij weten maar al te goed, dat de Room- sche brandstapels drie eeuwen oud zijn, maar de socialistische woelingen van 1903 nog geen drie jarenl Doch bladeren wij nog wat verder in het propagandaboek der liberale concern tralie. Dr. Roessingh ook een man, die er luide over klaagt, dat w ij godsdiensthaat kweeken herinnert op blz. 42 aan het geen vroeger Dr. Kuyper tegen de Katho lieken schreef, op blz. 43 aan het. ons volmaakt bekende feit, dal in den Heidel bergschen Catechismus de „Paapsche mis" genoemd wordt een „vervloekte afgoderij", enz. Waarom, o „Handelsblad", waarom doel Dr. Roessingh dit, tenzij, om bij de Katholieken haat op te wekken tegen hun geloovig-prolestantsche landgenooten Wordt hier niet juist door v r ij z i 11 n i- g e 11 het. oude twistvuur opgerakeld in de treurige verwachting, dat de vlam weer lichterlaaie moge opflikkeren? Bladeren wij verder in dit boek, dat door de „Liberale Unie" anoniem is uit gegeven. En dan zien wij op blz. 75 den heer mr. J. A. Levy, allergrootste onder de beminnaars van den godsdienstvrede, het „geloof" der voorstanders van het bijzon der onderwijs welluidend cjualificeeren als „brandenden geloofsijver", ja „afzichtelij ken geloofshaat". Dit alles, nadat hij op blz. 68 met groot geluid herinnerd heeft aan d 0 d u i zenden en duizenden slachtof fers der Inquisitie, aan de verbran ding van Servet, „op bevel van Calvijn" enz. Waarom, o „Handelsblad", dit alles, ten zij om de lauwe kiezers tegen de geloo- vige Protestanten en Katholieken op te zweepen Aan het. slot van dit boek komt ano niem „Mengelwerk", inderdaad, het doet aan gifmengerij denken. Daarin vindt men uitspraken de meeste uit 1877, waarin de „Standaard" of dr. Kuyper zich uitspreekt met eenige kracht tegen de Katholieken. Is er treuriger huichelarij denkbaar, dan dit vooze gedoe van deze mannen, die na al deze brandstoffen voor feilen haat bijeen gebonden te hebben, er bovenop schrijven„W eg met alle partij- 1» a a t" 1 Zoo toch staat met vette letters op het titelblad. En men ziet een leeuw personificatie van de Liberale Unie? een papier met woede verscheuren, een papier waarop dat door deze vrijzinnigen zoo gevloekte woord Partij haatl voorkomt. Inderdaad, wanneer liberale sprekers in deze dagen rondgaan, om de mannen van rechts te beschuldigen van „huichelarij", of van „aanspitsing van den geloofshaat", d_an kunnen onze debaters zwijgen. Ze kunnen volstaan met omhoog te heffen dit liberale „Propagandaboek voor de ver kiezing van 1905". En wanneer dan de heer Goeman Bor gesius, die er nooit recht voor durft uit komen, of !»vj al of niet rood is, wanneer hjj, de voorzitter van de Liberale Unie, die tot dit sehandschrift het initiatief nam, hij, die er de eerste bijdrage in schreef, met die perfide insinuatie tegen zijn katholieke landgenooten, wanneer hij bij geval aan wezig is, dan zal hij, laat ons hopenniet wit van schrik worden, als zijn blanco-ar tikel, maar rood van diep gevoelde schaamte. Doch vergeet bij dit alles niet, om hem op den man af te vragen Hoe komt gij aan dan in-valsche citaat uit het „Katholisches Staatslexicon OORLOG. De Daily Mail verneemt uil Petersburg: De oorlogpartij blijft op Tsarkoje Selo den boventoon voeren. Grootvorst Nikolaas heeft aan den tsaar gezegd, dat de zee slag van Tsoesjima niets beslist heeft, evenmin de gang van zaken in Mantsjoe- rije. Rusland moet den oorlog te land voortzetten al dringen de Japanners ook Tomsk door. De tsaar moet vastbesloten zijn den oorlog voort te zetten. Allen die hem aanraden vrede fe sluiten zendt hij weg. Het is, zegt hij, Ruslands plicht tegen over Europa den oorlog tot eiken prijs voort te zetten. De Standard verneemt uit TokioEen hooggeplaatst staatsman heeft gezegd, dal hij niet. gelooft, dat de nederlaag van Tsoe sjima Rusland vredelievend heeft gemaakt. De Japansche regeering schijnt er evenzoo over te denken, zooals blijkt uit het be sluit om het parlement in buitengewone zitting bijeen te roepen ter behandeling van het voorstel van de regeering om een buitengewoon oorlogscrediet van 200 mil- lioen jen te openen. De Japansche pers gelooft ook niet aan een spoedigen vrede. De correspondent van de Daily Tele graph te Sasseho geeft bijzonderheden over het gevangen nemen van Rozjestwenski. Toen de Japanners aan boord van den torpedojager Bjedowi kwamen, omringden hen een aantal Russische zeeofficieren, uitroepende: erbarmen! en verzoekende den admiraal op de Bjedowi te laten, daar een vervoer gevaar voor zijn leven zou geven. De Japanners willigden dal verzoek in. De ontmoeting tusschen Togo en Roz jestwenski was indrukwekkend. De Rus sische admiraal rees van zijn sponde op, ondanks zijn zes wonden, om Togo te begroeten. Deze zeide, sprekende op zuch ten en vertroostenden toon, dat hij niet als overwinnaar gekomen was. Het dee moedige optieden van Togo maakte op Rozjestwenski diepen indruk. Beide ad miralen spraken een min of meer gebrek kig Engelsch. Slechts een dokter woonde de ontmoeting bij. Rozjestwenski's been woud zal een amputatie noodig maken. De in Japan krijgsgevangen Russische zee-officieren hebben, volgens een telegram uit Tokio aan de Daily Telegraph, in een vergadering besloten, Japan's voorstel 0111 op parool naar hun vaderland terug te keeren, niet aan te nemen. Zij geven er de voorkeur aan, in Japan te blijven tot de vrede gesloten is, omdat zij anders voor een krijgsraad gedaagd zullen worden. Er zijn ook verscheidene Russische dames gevangen. Een van dezen, Rozjestwenski's nicht, heeft gevraagd hem op te mogen passen. DUITSCHLAND. Gistermiddag, bij prachtig weer, is de huwelijksvoltrekking geschied tusschen den Kroonprins en Groothertogin Cecile van Mecklenburg. Omstreeks vier uur had, ten overstaan van Wede!, den minister van het keizer lijk huis, de burgerlijke plechtigheid plaats in de keui vorslonz'ial, in tegenwoordigheid van de majesteiten, van den groothertog van Mecklenburg-Schwerin, de groother- togin-moeder en de broeders en zusters van bruid en bruidegom. Vervolgens ging de stoel naar de slot kapel, waar de leden van hel diplomaten- corps en de buitengewone gezanten, de generaals en admiraals, ministers en voor zitters der vertegenwoordigingen reeds bij een waren. De Kroonprins droeg de uni form van het le garde-regiment, met een Mecklenburgsche ordede bruid droeg een mirtenkrans en een sluier. De Keizer ge leidde de moeder der bruid, do groother tog van Mecklenburg de Keizerin. Toen de stoet de kapel binnengegaan was, werd het bruidspaar door de geestelijken naar het altaar-gebracht, terwijl de aanzienlijke aan wezigen een halven kring vormden. Na de toespraak beantwoordde de Kroonprins de vraag van den opper-hofprediker met een luid en beslist „ja", de bruid ant woordde zacht maar met vaste stem Ter wijl de ringen gewisseld werden, dreunden in den tuin de kanonschoten. De stoet vormde zich toen weder en ging naar het slot terug, waar de gelukwenschen uit gesproken werden. Na de trouwplechtigheid namen de maje steiten met het bruidspaar plaats onder een baldaquin in de witte zaal, waar cour gehouden werd. De vorstelijke personen groepeerden zich in een lange rij ter weers zijden van den troon. Een onafgebroken en schitterende reeks van gasten trok daar langseerst de dames van het diplomaten- corps, daarna de rijkskanselier en staats secretaris v. Richthofen, vervolgens de ge zanten en tal van anderen. Vervolgens ging men aan tafel. In de ridderzaal zaten de Keizer en de Keizerin ter Weerszijden van het bruidspaar en namen ook de andere vorstelijke personen plaats. De Keizer stelde een dronk in op de gezondheid van het paar, in een lange, zeer hartelijke toespraak die op de aan wezigen een diepen indruk maakte. In de marinezaal en de Koninginnenkamer ston den tafels voor de gezanten eu hun dames, den rijkskanselier, de buitengewone gezan ten enz.in de andere zalen van het slot was voor de overige gasten des Keizers, een 1700 in getal, opgedischt. Het feest werd besloten met een fakkel- dans in de Witte zaal, waarbij ook de Majesteiten tegenwoordig waren. Eerst de den de jonggehuwden een ommegang, de opperhofmaarschalk Eulenburg en twaalf pages met fakkels gingen voor hen uil daarna ging het bruidspaar met den Keizer en de Keizerin rond; aan nog twee omme gangen namen de andere vorstelijke per sonen deel. De fakkeldans was een schitterend schouwspel, even bekoorlijk als treffend. Vreugde en geluk was te lezen op het gelaat van bruid en bruidegom, van den Keizer en de Keizerin. De toespraak, door den opperhofpredi- ker gehouden bij de trouwplechtigheid, had tot tekst een door den Keizer zelf gekozen plaats uit het boek Ruth; „Waar gij heen gaat, wil ik ook heengaanwaar gij blijft, blijf ik ookuw volk is mijn volk, uw God mijn God". Verkiezing Tweede Kamer. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de lie Kamer der Staten- Generaal zijn tot candidaten gesteld: Goes Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, A. R., P. J. Troelstra, S. D. en G. A. Vor- sterman van Oyen V. D. In het geheel werden 12 Candidaten- lijsten ingeleverd waarvan 5 voor den heer Lohman met 60, 60, 60, 43 en 45 hand- teekeningen, 1 voor den heer Troelstra met 44 handteekeuingen en 6 voor den heer Oijen met 42, 45, 43. 42, 59 en 60 hand teekeuingen. Middelburg: mr. C. Lucasse, A. R., J A. Bergmeijer, S. D. en Herm Snijder, V. D. Zierikzee: Jhr. Mr. J. 1. Pompe van Meer- dervoort, A. R., Mr. R. J. H. Patijn L. en H. W. Vliegen, S. D. Oostburg: J. H. Blum, A. R., Mr. P. C. J. Heunequin, L en Mr. G. W. Sannes, S. D Honteuisse: P. F. Fruijtier, R. K., Dr. J. van den Brink, S. D. en Mr. J. G. van Deinse, L. Bij enkele camlidaatstelling zijn gisteren tot lid der Tweede Kamer gekozen Helmoud Mr. E R. H. REGOUT (R.K RoermondMr. F. J. BOLSIUS (R K.) aftr. Vegbel B R. F. VAN VLIJMEN (R.K.) aftr. Venlo Dr. W. H. NOLENS (R K.) aftr. Waalwijk: Mr. J. A. LOEFF (RK) Weert: Jhr. Mr. V. E L.DESTUERS (R.K.) aftr. Bij Kou. besl. zijn benoemd in de pro vincie Zeeland tot gezworene van het wa terschap Cadzand, I. Risseeuw Iz., te Oostburgtot dijkgraaf van den polder Den Oosteren Ban van Schouwen, S. d e Bruyne Jz., te Renessein het bestuur van den Emmanuelpolder, tot dijkgraaf, C. Bal te Waarde, en tot plaatsvervangend dijkgraaf, A. de Kok, te Krabbendijke. Visscherij. Het jaarverslag omtrent den toestand der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen over het jaar 1904 geeft het volgende korte overzicht: „Moest t903 een zeer slecht jaar ge noemd worden, 1904 was in elk opzicht daarvan een tegenstelling. Alle visscherijen gaven, dank zij het buitengewoon fraaie weder, reden tot tevredenheid, behalve de weervisscherijen die evenals de laatste jaren, geen ansjovis kouden vangen. Alleen de garnalenvisschers en de oestevkweekers hadden financieel geen voorspoed, wat voor beiden echter niet lag in het product, maar in de slechte marktprijzen, die zij maakten van de oesters, een gevolg van de in Engeland nog steeds voortdurende oyster scare." Van de stations Bergen op Zoom, Krab bendijke, Kruiningen-Ierseke en Vlake wer den verzonden in 1904 1903 1902 1901 1900 Van het zonden in 1904 1903 1902 Oesters 2,248,949 2,004,258 2,269,865 2,314,630 2.242,807 Mosselen 1,106,461 1,108,298 1,420,798 1,050,772 945,391 Kreukels 238,940 253,659 208,867 215,924 205,186 station Roosendaal werden ver- Oesters Mosselen Kreukels 119,338 21,410 32,496 125,725 39,998 15,155 132,739 88,486 18,517 GOES. Gisteren wilde de koopman C. v. F. zijn kraampje, waarmede hij op de markt uitgestald was, opruimen. De macht daartoe ontbrak den man, want hij viel telkens met het afgebrokene op den grond, waaraan de politie een eind maakte, door hem ter ontnuchtering op te bergen. fiOES. Op de paarden- en veulenmarkt waren gisleren aangevoerd 71 stuks paar den en 16 veulens. Sommige kwamen van verre, zells een drietal uil Aardenburg. De handel was slap; wel waren er vreemde kooplui, maar beste paarden wa ren er weinig. Daar zorgt de Duitscher wel voor, want de beste dieren worden op de hofsteden gekocht en weggehaald. Een koopman ver zond er de vorige week 41 te gelijk naar Duitschland. Voor de verloting werden aangekocht een paard met tilbury en nog drie stuks en een viertal veulens. De paardenmarkt was overigens druk bezocht. Door (le sociëteit „Landbouw en Han del" waren 3 prijzen beschikbaar gesteld voor drie-jarige merries en 3 prijzen voor tweejarige, respectievelijk van f 10' f6 en f 4. Zij vielen ten deel: die voor driejarige merries aan .1. D. Elenbaas le 's Heer Arendskerke, S. Paul te 's Gravenpolder en .1. Meulenberg te 'sHeev Arendskerke en die voor de tweejarige aan P. Verdonk te Ovezande, A. Nijsse te Goes en .1. D. Elen baas te 's Heer Arendskerke. GOES. Uitslag der aanbesteding, ver bouwen perceel A 24 alhier voor den heer F. J. Thiery. Ingeschreven werd door de heeren: .1. P. Panny le Krabbendijke f1750; G. van Riet te Goes f1717; firma W. .1. v. d Weert en Zonen te Goes f1710; J Cop- poolse te 'sHeer Hendrikskinderen f1709; Karelse te Kruiningen f1705; Joh. de Jonge le Goes f1705; W. F. van Riet Jr. le Goes f 1690; firma W. de Beste te Goes f1650; Adr. Luijk te Goes f 1597 en Jac. Heinsdijk te Goes f 1589. Gegund aan den laatsten inschrijver. GOES, Dinsdag a. s. 13 Juni zullen als sprekers optreden in de „Prins van Oranje" alhier voor een gecombineerde vergadering de heeren: Dr. A. C. A. Hoffmann van Gouda voor de R -Katho lieken en Ds. M. H. A. van der Va'k van Oud-Beijerland, voorde anti revolutionairen. Laten de Katholieken, zooveel mogelijk ook van omliggende gemeenten, trouw op komen GOES. Door dhr. J. Scheele, oud-leer ling der Rijks-Landbouw-winterschool alhier is een brochure in het licht gegeven bij de firma Oosterbaan en Le Cointre, ge titeld: „De Tuberculose onder 't Rundvee*. De schrijver vestigt daarin de aandacht van belanghebbenden op het gevaar dat „onzen veestapel bedreigt en de risico, die Nederland zou kunnen loopen als al de grenzen voor het Nederlandsche vee wer den gesloten, tenzij de wettelijke maat regelen tot bestrijding der tuberculose onder het rundvee krachtig in de hand worden gewerkt door de belanghebbenden zelf". Na een meer algemeene beschouwing over de ziekte en hare onderkenning, worden de verschillende vormen afzonder lijk besproken en de bestrijdingsmiddelen aangegeven. Ten slotte worden ook de wettelijke maatregelen in deze afgedrukt. MIDDELBURG. Hedenmofgen te half tien ure vertrokken, in gezamenlijken op tocht, ongeveer een honderdtal leerlingen der H B S., alhier, van het Molenwater om een tocht, waarschijnlijk over Oranjezon, naar Domburg te maken. Een en ander houdt verband met de feestelijkheden, verbonden aan het onlangs herdacht veertigjarig bestaan der H. B. S. VLISSINGEN. Gisteren is men begonnen met het dempen der vest; ineen kwartier uur tijds wordt een groote bak, gevuld met zand, leeg gepompt. Het plan is om ook in het kanaal een baggermachine te zetten ter verkrijging van zand. VLISSINGEN. Gistermorgen is van hier vertrokken het Engelschess „Buccaneer", kapt. Jones. Dit stoomschip zal eerst op de hoogte van Neuzen een kabel leggen en vervolgens door het kanaal van Zuid- Beveland naar het Volkerak, Haringvliet en verder naar het EierlandscheGatstoomen om aldaar ook dezelfde werkzaamheden te verrichten. Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Udur" vertrok gistermorgen te negen uren. VLISSINGEN. Maandagavond trad de beer dr A. G. A Hoffman, van Gouda, in de groote zaal van het concertgebouw alhier, na door den voorzitter der vereeniging d e Roomsch Katholieke Jonge Garde te zijn ingeleid, als spreker op met het onderwerp: „De a. s. stembusstrijd". Spreker vestigde de aandacht op het feit, dat waar in zekeren zin een volkseen heid bestaat ten opzichte van cultuur, bisto- rie en taal, er toch ook een groote volks verscheidenheid niet te ontkennen valt. Uit deze verscheidenheid, die zich in ge loof en geloofsvormen vooral openbaart, is de antithese geboren. Wel heeft bet liberalisme jarenlang door middel van de openbare school de zins spreuk unitas in varietate, één in verscheidenheid, nagestreefd en getracht die eenheid ten alle tijde te bewaren, maar dit is niet mogen gelukken. Integendeel, het is juist die openbare school, waardoor men bet laisser faire, lais ser aller in de hand werkte, waardoor men propagandeerde de moderne levensbeschou wing, en waardoor bij het geloovig volks deel de behoefte ontstond, de begeerte werd levendig gei| voor godsdienstig hiermede behandelr] en lager-onderwijsv den anderen legislatj regeering besprak toonend dat, indienl deze regeering slecf jaar ongestoord haal Er op wijzend wa de stembus haar ba brengen en daarte volgens spreker, weii' mannen aanbieden, k| dat het beter is dezT dan daarvoor in de bewind, waarin, vol demoeraten een al te zullen. HEINKENSZANj liet lokaal van den optreden Ds. van dd een verdediging van I Ook voor de Kathol! een leerrijke avondJ aanraden Ds. van del WILHELMINADOJ van den Oosl-Bevel.'l dagmorgen 11 urenl aanbesteedHet oiij den polder dienst 14 biljetten ingelev| heerenM. Kleppe W. Dekker te Vee rel (e Goes f2840; If. (if dorp f2800; A. C. Bolier ('z. Ie Bruil kerke te Nieuwdorif kers te Kapclle l'2| le Schorpenisse 1' 271 (e Bruinisse f2748;| Neuzen f2740; delburg f2728; t'. (J tendijke f 2695 en f2645. De begrootinP Het werk werd vol den laagslen inschriji IERSEKE. Gistei] het aan- en herlegger door het gemeentebeJ Inschrijvers de heerel werkerk, f2338; A.l f2330; A. Marteijn, I Laban, id., f2235; Ja f2100; H. Goeman, 1 1287 en F. DuijnÜ Gegund aan dhr. Duijl IERSEKE. De „StT de statuten der naai oester- en mosselviq Emergo" alhier. Door de twee eenig deelhouders, de heeren] burg en J. Plansoen kapitaal, oorspronkelijl bracht op f25.000. 's HEERENHOEK.J lieid kan worden gen plaats, n.l. op den Mei verleden jaar 3 witte rl deze week weer eenzelf| door M. de Jonge Pal gemeente-veldwachter J heeft ter hand gestel] lieiö tot bekijken wordtl gemaakt. Dat zulk een buitje is, zal menl weet dat verleden jaal som van f 17.50 opbral OVEZAND. Zondag boog-Sociëteit „Willel onderlinge wedstrijd ol Als overwinnaar tradl dhr. J. Rijk Azdiq werd geproclameerd. SCHORE. Maandag werklui der Kunstmei aangename dag. De J. A. van Doornyck, in het huwelijk was personeel een feest be was geheel versierd, een eerepoort. Den portret aangeboden deij neel. Op ruime schaaf lieden onthaald. KORTGENE. Dinsd steed de onderhoudswe Frisopolder. Raming f J heeren Jan de Bree Pz Jacobus Jansen te Ne A. de Wilde te Goes f TERNEUZEN. Maa metselaar J. v. d. Ho een landbouwer onder 4 meter hoog huis geva dig bezeerd per rijtuig voerd. BOSCHKAPELLE. heeft eene weduwe alh zorg voor een talrijk hv de koningin eene gift STOPPELDIJK. Vc zaal trad j.l. Zondag d A. Franpois op, om de peldijk te wijzen op de In eene goed gestijlef voordracht schetste sprei lieken bij de as. verk stemmen op candidaten maar als een man mot den heer Fruyfier. ZIERIKZEE. Bij de stemming voor een li< Staten van Zeeland

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2