Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. IS. >ur$. No. 67. Donderdag 8 Juni 1905. Eerste Jaargang. Mr. C. Lucasse, p. F. Fruijfier, J. h. Blum, FEUILLETON. gen r<r iraaf. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND, Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, ihr mr. L F. de Savornin tollman, Ihr. mr. 1.1. Pompe van Meerdervoort, p. F- Fruijfier. Hereenigd. j Iw5 8 e «tg1® .3 £3 S" Isl'e» is" 3 l 1^ O H r 3 0 1 s? 5' 1 era ê-o-s 3 N 21 cc O O r >-i go cr 5* cl' CD 'D era M. »cr? cc -l "•3 era O «s: <*- «5 PT CD CD 3 |herij, Ververij leren aan natte was voor uit- verven van lEERT. Iden Spoor ■ram.) Iveert 5.45, prden 7.48* ;en goede- |e cliëntèle èlier werk- nen. i afgewerkt touwen bij Je. Dagel. In 6,10c) 1,40. ,45. »c)f) na het t. Neuzen uzen ten achten. Jorsselen 'p te ruber. 5.21 6 32 2.40 354 437 5.39 3.46 4.43 3.46 545 i 53 7.50 8.- 8.10 8.19 8.3! 8.39 8.49 8.54 9.03 910 9.22 6.53 7.50 5.31 6.- 6.44 7.40 6.34 7.32 618 7.59 8.38 914 9.28 9.55 10.8 Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 —.05 o GOES. aduerfentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Orootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. De verkiezingsdagen naderen met ras- sche schreden. Nogmaals herinneren wij, dat de stemmingsdag valt op 16 Juni a. s. en dat de herstemmingen plaats heb ben op 28 Juni daaropvolgende. Zij, die door zaken ot aangelegenbeden van anderen aard die dagen afwezig zou den zijn, zullen goed doen hun reis te verzetten. Dit is dringend noodig. Het geldt hier het algemeen christelijk belang. Wij sporen de Katholieken van Zeeland met allen mogelijken drang aan, ieder in zijn district hun stem uit te brengen op: aftredend lid voor GOES. aftredend lid voor MIDDELBURG. aftredend lid voor ZIERIKZEE. aftredend lid voor HONTENISSE. te OOSTBURG. De Haagsche medewerker van de „Mid- delburgsehe Courant", een blad, wat men niet kan verdenken veel liefde voor can- didaten derTechterzijde te bezitten, schrijft het volgende over den heer F r u ij t i e r, afgevaardigde van Hontenisse „Op het sink tier bclastiug op het „bebouwd" en „onbebouwd" bleek bij zelfs een specialiteit te zijn, maakte hij in bet debat met den minister Harte lang geen sleebt iignnr. En in de „suiker" waren bij en de heer Hennequin zóó „geconfijt", dat bet bij het voor-verleden jaar hierover ge voerde debat ten leste tien armen minister van Finantiën voor de oogeu begon te schemeren. l>e beer Frnijtier deed toen denken 9.35 9.44 10.28 9.53 10.39 19) „Het is hard voor een zwak meisje, dat van der jeugd omgeven was door weelde en teedere zorg en wie alles vreemd is, wat haar niet met trouw en zachtheid tegentreedt, om openlijk haar onschuld te moeten bewijzen aan het bedrijven eener zoo vreeselijke misdaad. Ik heb innig medelijden met F.leonore". En met een snelle beweging haar mantel over den schouder slaande, zag zij voor de eerste maal haar nicht aan. Eleonore trad haar onmiddellijk tegen, als om dat blijk van toenadering te be antwoorden en ik gevoelde, dat dit oogen- blik van onberekenbaar gewicht was voor beiden. Maar hoewel ik hiervan geheel doordrongen was, kon ik mij toch geen voldoende rekenschap geven van de reden waarom. En waarlijk, het was een oogen- blik om niet licht te vergeten. Zelfs het meest hardvochtige gemoed zou in bewe ging zijn geraakt, bij het zien van die twee vrouwelijke wezens, gelijk zij daar tegen over elkander stonden, elk harer het toon beeld van schoonheid en lieftalligheid. Maar er lag in dit samentreffen nog iets meer opgesloten. Hier waren de krachten der menschelijke natuur in volle werking, aan een „binnenvetje". Die zaak kende hij op ziju duimpje". Mr. J. A. Levy van Amsterdam, een vrijzinnige en fel anti-elerieaal, sprak in eene redevoering, onlangs te Middelburg gehouden „De heer De Savornin Loh- m a n was als hoojleeraar verbonden aan de vrije universiteit en doceerde daar staatsrecht. Hij is iemand van onberispelijken levenswandel, van groot talent, een sieraad van het parlement en een sieraad voor de rechtswetenschap". Een onverdacht getuigenis, waard om onder de oogen. der kiezers te worden gebracht. Ook komt ons nog een verklaring onder de oogen van den Haagschen medewerker der „Middelburgsche Courant". Deze schrijft van onzen Goeschen af gevaardigde „Iemand als de heer De Savor nin Lohman behoort zonder twij fel in de Kamer. Hij is „een geboren volksvertegenwoordiger", om eens met den heer Van Houten te spreken". Dusdanige bekwaamheids-brevetten, uit gereikt door een blad als de „Middelb. Courant" en door den aartsvader van hot. anti-clericalismeVan Houlen, dienen aan de vergetelheid te worden ontrukt. De kiezers kunnen er dus van overtuigd zijn, wanneer zelfs van vrijzinnige zijde zoo de loftrompet gestoken wordt over een afgevaardigde der christelijke coali tie, dat zij door hun stem uit te brengen op Jhr mr. de Savornin Lohman, een vertegenwoordiger bij uitnemendheid in de Kamer zullen brengen. De partijwef. De vrijzinnigen hebben het ontwerp- Lager Onderwijswet, dat alleen nog maar wacht op de Koninklijke sanctie; de no velle, waardoor ook onze bijzondere school twee stroomen, wier diepte slechts kon gegist worden naar de mate hunner sterkte van gang en golfslag, waren hier in bot sing. Eleonore was de eerste, die haar kalmte genoegzaam herkreeg, om met een voorname fierheid haar nicht toe te voe gen „Er is nog iets helers dan mede lijden en dat is rechtvaardigheid". En terwijl zij zich omwendde om het vertrek te verlaten, hernam zij: ,,Ik wenschte u even te spreken in de receptie kamer, mijnheer Raymond". Maar Marie trad haastig naar voren en hield haar met vasten greep terug. „Neen", sprak zij vastbesloten, „het is met mij, dat ge spreken zult; ik heb u het een en ander te zeggen, Eleonore Leavenworth". En terugtredende tot in het midden der zaal, nam zij een wachtende houding aan. Ik sloeg een blik op Eleonore en begreep, dat '.t onbehoorlijk zou zijn langer te blij ven. Ik begaf mij met ontrust gemoed naar de receptiezaal en bleef daar geruimen tijd met haastige stappen op en neer loo- pen, ten prooi aan duizend vreezen en duizenden mogelijkheden bedenkende, om ze echter even snel weer te verwerpen. Wat was het geheim van deze familie? Wat was de oorzaak van zulk een bittere vijandschap tusschen twee wezens, die de natuur als geschapen had tot onderlinge liefde en vriendschap Het was mogelijk, dat de breuk niet eerst onlangs ontstaan was. Geen plotseling opflikkerende vlam ruimer zal worden gesubsidieerd, ge noemd „eene par tij wet van de ergste soort". Dat de liberalen, die er prat op gaan voor het illustre, lichtende Vrijheid-beeld de knie te buigen, eenparig op de mees', heftige wijze tegen de onderwijs-novelle zijn te keer gegaan, dat zij in de Kamer daartegen obstructie hebben gevoerd, het geeft den indruk, dat die Vrijheid-statue uitsluitend haar lichtende stralen schoot naar de zijde der liberalen zelf. Immers door de bijzondere school voort durend in hooge mate stiefmoederlijk te behandelen, hebben zij, die vrijheid-voor standers! de vrijheid hunner tegenpartij geknecht, hebben zij de conscientie-vrij- heid der ouders vooral der arme die hunnen kinderen ook in de school godsdienstige begrippen wilden zien inge prent, met voeten getreden. Leve de vrijheid! Ons door hen genoemd „reactionair" ministerie, dat geen flauw idee van „vrij heid" bezit, zal ons nu toch de onderwijs vrijheid brengen en nu wordt geschreeuwd van „partijwet". Dat is wonderlijk. Wat is het geval? In 1901 verklaarde de meerderheid van ons Nedeilandsche volk een Christelijke politiek te willen. Die Christelijke politiek brengt mede, dat aan ouders, die aan de bijzondere christelijke school de voorkeur gaven boven de godsdienstlooze openbare, ge legenheid zou worden verschaft hun kin deren te zenden naar de bijzondere school. Nu zal men zeggen: „maar die gelegen heid bestond al". Zeker. Echter niet voor den minder be deelden man, niet voor den arme. Voor deze waren de kosten aan 't hij zonder onderwijs verbonden te zwaar. Noodwendig moest dus - 't. gaat im mers om vrijheid, heeren liberalen de bijzondere school goed worden gesub sidieerd om zoodoende ook den arme de zegeningen van christelijk onderwijs te kunnen laten genieten. kon aanleiding geven tot de uiting van zoo heftige gemoedsaandoeningen als waarvan ik een oogenblik te voren ge tuige was geweest. Men moest verder teruggaan in 't verleden dan den dag van den moord, om den wortel te vinden van een tweespalt, die zich zoo krachtig deed gevoelen, dat ik er van onldaan was, hoe wel geen enkel geluid door de gesloten deuren - kon dringen. Het gordijn in de gezelschapskamer werd nu met haastige hand op zij geschoven en ik hoorde Marie duidelijk op scherpen toon zeggen: „Hetzelfde dak kan ons beiden onmogelijk langer herbergen. Morgen moet gij of ik een ander te huis zoeken". Met hoogroode wangen en blijkbaar ge heel opgewonden trad zij in 't portaal en naderde de plek, waar ik nog altijd toefde. Zoodra zij mij echter gewaar werd, nam haar gelaat plotseling een geheel andere uitdrukking aanhet scheen, alsof op eens al haar trots was gebroken, en de handen voor het gelaat houdende, als vreesde zij dat haar blik den mijne zou ontmoeten, spoedde zij zich haastig langs mij heen en vervolgens den trap op. Ik was nog niet geheel bekomen van de pijnlijke ervaring, waarmede ik dit spannend tooneel had zien eindigen, toen het gordijn opnieuw werd weggeschoven en Eleonore de kamer, waarin ik mij bevond, binnentrad. Bleek, maar kalm en gelaten, en zonder de minste blijken te toonen van het zoo even ge houden gesprek, ging zij naast mij zitten, Dit is de wil geweest der meerderheid van het Nederlandsche. volk. Wat spreekt men dan van partijwet 1 De openbare school blijft immers be staan; dus houden de liberalen de be voegdheid hunne kinderen daarheen te zenden. Neen, van partijwet was er sprake, toen de liberalen ons hunne openbare school opdrongen ©n aan leen groot gedeelte van ons volk de gelegenheid ontnamen gebruik te kunnen maken van het bij zonder onderwijs. En dat zulke partijdigheid te wachten was van de menschen, die de vrijheid- leuze in hun banier schrijven, het bewijst de onoprechtheid van het devies; het be wijst, dat de liberalen de vrijheid uit sluitend voor zich opeischen en het moet bij de komende stembus de kiezers tot nadenken stemmen. Een liberaal advies. Toen de Tweede Kamer de Onderwijs- novelle had aangenomen met 14 stemmen meerderheid, kwam het „Handelsblad" met een voorstel van volkspetitionnement. Het blad wilde, dat er eene adresbe weging op touw zou worden gezet, om H. M. de Koningin te verzoeken hare sanctie aan de novelle te weigeren. Zelfs de „Middelb. Courant" vond dit wel wat kras. Verbeeld u ook, dat in allen ernst aan H. M. de Koningin wordt gevraagd om de Schoolwet niet te teekenen enkel en alleen omdat deze kort voor de verkie zingen is aangenomen en er kans bestaat dat het ministerie niet zal aanblijven! Dat is de liberale overmoed ten top gevoerd. Wanneer de droom van het „Handels blad" zou zijn verwezenlijkt, zou de wer king der Staatsmachine op zekere tijden kunnen worden gestremd tot groot nadeel des volks. Er is echter meer. De aanneming der Leerplichtwet onder het vorig ministerie geschiedde door louter toeval. zoo geheel anders als bij mijn eerste binnentreden, dat ik niet kon nalaten mij hierover ten zeerste te verwonderen. Of het bewust zijn, dat ten minste één onder de menschen haar volkomen voor onschul dig hield, haar bezield had met nieuwe kracht, dan wel, of zij gedurende het samenzijn met den doode zich sterker had aangegord tot lijden en dulden, kan ik niet uitmaken; ik weet alleen, dat zij mij voor kwam als een herboren wezen, als eene vrouw, die met verheven gelatenheid ge voelde, dat zij in dp toekomst zou moeten gebukt gaan onder den zwaren last van schande en oneer, maar die vast besloten was, om aan de wereld te toonen, dat alleen !de omstandigheden/haar die schande hadden opgelegd; dat, hoewel haar lot 'taldus wilde, haar ziel toch krachtig en rein bleef. „Zeg mij thans, waar ik sta", zeide zij na een korte poos zwijgens, mij aanziende met een blik vol edelen moed en fiere gelatenheid; „laat mij zonder aarzelen met het ergste bekend worden, want ik vrees, dat ik mijn eigen toestand nog niet geheel juist heb ingezien". Verheugd haar zoo te hooïen spreken, haastte ik mij aan haar verlangen te vol doen. Ik begon met haar het geheele geval voor te stellen, zooals het zich vertoonde aan ©en geheel onbevooroordeeld persoon ik toonde haar de gronden waarop zij ver dacht werd in het helderste licht en deed vooral die punten viifkomen welke meer Door een val van zijn paard, had een der leden van de rechterzijde het. been gebroken, waardoor hij niet ter stemming kon aanwezig zijn. Met één stem meerderheid ging de wet er door. Hadde dat ongelukkig toeval niet plaats gehad, de rechterzijde zoude meer kans gehad hebben op een overwinning dan de linkerzijde nu. Dat was ook vlak voor de verkiezingen 1 En toch hebben wij 't niet in ons hoofd gekregen aan H. M. de Koningin te vragen de Leerplichtwet niet te teekenen. En is die wet niet door Kuyper inge trokken. Toch durven de vrijzinnigen te dreigen met intrekking der Lager Onderwijswet, als ze 't 'bij de stembus mochten winnen! Intusschen goed, dat, we het weten. We kunnen er nu voor zorgen, dat ze het met vlag en wimpel afleggen. Het groote liberale blad „de Nieuwe Rotterdammer" is bezig den laat- sten tijd kolommen vol te schrijven van liberale voortreffelijkheid en wendt een grooten moed voor bij de a. s. stembus. Het socialistische hoofdorgaan „H e t Volk" neemt het blad in de maling en beweert, dat het liberalisme zou opbloeien niet uit eigen kracht en eigen vertrouwen. De kracht van het liberalisme is alleen gelegen in bestrijding der tegenpartij. Dit. is het treurig leven van het liberale anti-clericalisme. En dan noodigt men de menschen uit om op liberale heeren te stemmen! Dezer dagen circuleerde in de bladen het volgend bericht „Zekere heer H. in Schoonhoven had 2 kinderen, die de openbare school bezoch ten. Verschillende van zijn anti-revoluti onaire klanten dreigden bij hem weg te blijven indien hij hen niet op de bijzondere school deed. Vreezende hen te zullen ver liezen voldeed hij er aan. Toen nu even- in het bijzonder tegen haar getuigden; ik trachtte haar duidelijk te maken, hoeveel er afhing van den weg, dien zij nü zou inslaan en eindigde met de dringende bede, om mij geheel en in alles te vertrouwen. „Ik meende dat gij reeds voldaan waart", zeide zij, mij angstig aanziende. „Dat ben ik ook; maar ik ben niet iedereen en wenschte dat de geheele we reld de zaken inzag, even als ik het doe". „Ik vrees dat dit nimmer zal kunnen geschieden", zeide zij droevig. De plek, waarheen de vinger van het kwaad ver moeden eenmaal gewezen heeft, wordt nooit weer uit het oog verloren. Mijn naam is voor altijd geschandvlekt". „En gij zoudt. hierin willen berusten, terwijl ©en enkel woord „Ik geloof dat al mijn woorden slechts een ijdele klank zouden zijn", hernam zij. Ik keek mistroostig uit 't venster, en 't was mij, alsof ik opnieuw met pijnlijk gevoel het gelaat van Flobbs zag loeren tusschen de gordijnen aan de overzijde der straat. „Wanneer de zaken er zoo duister uit zien, als gij mij hebt voorgesteld", ging zij voort, „is het nauwelijks aan te nemen, dat de heer Gryce nog de minste waarde zal hechten aan eene nadere verklaring van mijne zijde". „Het zou den heer Gryce ten hoogste aangenaam zijn van u te mogen vernemen, op welke wijze de sleutel in uw bezit is gekomen, al was het slechts dat gij hem

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1