P. I BE LIGNY, Gevraagd Huishoud Groenten. UIT DE PERS. KERKNIEUWS. Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Varia. Optocht Koiiiiipiiefeest, GOES. „PRINS VAN ORANJE", op DONDERDAG 4 MEI, 's avonds te 7 uren. H. TIMMERMAN. ADVERTENTIËN, KAMER met PENSION 1 g P. A. DE LIGNY, Coes. I 2 Glas-en Om-Gordijnen, 2 Blauwe Druiven C. BOOKELAAR. GOES. KINDERPAKJES KLEEDING NAAR MAAT K. J. WEIJKMAN - Korte Delft, Middelburg. Magazijn van HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. AARDEWERK. Vuurvaste puréoven-en andere schotels enz. C. BOOKELAAR. I'ertolkte die tfou, die mot politie alhier zich heeft J van 25 hor- pssier aldaar. pur is alhier vrouw over- i kar, waar- Je kar ging en de on- len lijk. Het luis gebracht ld, De koest- firammen aan hag versprei- |26-jarige D. itje te maken, lis. Al spoe- lid. Het ran- llge van een lontje van L. lootje bevond ld. Berge, die pad begeven, pier tijds op- de levens- I vruchteloos. ■ld. 26 dezer genaamd, dat U een voorbij- J zeide sprong, Ictrische tram Je tram ging [Het was da- hen feeststoet luswagen door amp in brand. Verbeelde, kon het vat was pij door eenige red, maar haal verkoold. Indwonden of h. Het. rapport Iversumschen 1 onderzoek in waarop een fchen de beide ln elkaar ge- kan worden Jlienen. li aan de hand fci tunnel met Igeèn bezwaar. In dit plan, laag. Een som lirvoor noodig. ek een merk- hd. Een jonge, pi geleden be- levenswijze, Jwien hij aan loen deze hem ren kostbaren Ie den winkel pief achterna, rem naar het hkende. feekerde bewa- l'in toegestaan lijn ouders te vijf jaar het Ion franc had Ings berichten 1 vrouw Magel- ste vrouw van lunchen wordt gal, maar Bei- jen, de oudste li, een Josepha lis en te Spit- |nt. Dit bestje ook in den op vele dagen |gent van Bei van zijne be- I gegeven, door jtografeeren. lazenwasscher, vrouw aange- i Boni aan het rdenaarsbende, twaalf pogin geweten heeft, ronde, werden nen gevonden, agavond twee Jigehouden. heeft bij een bestelling ge uit te deelen n Luik. er bizonderen ;en gemeld, in Texas, ont man geheel-ont- tegenstanders le een hevige mgreslid Pink- een leider der anfi-onthouder, hoten en vele f Controle op de naleving der Ongevallenwet. Men meldt uit Lobith aan de „N. R. Ct." Sedert Donderdag is alhier gestationeerd de sleepboot Pieter Hendrik, ter beschik king van twee naar deze gemeente van elders gedetacheerde agenten der Rijks verzekeringsbank. Deze heeren zullen eenigen tijd controle oefenen op de hier langs komende schip pers, voor zooveel de naleving der onge vallenwet betreft. Onze nij verheid. Gebroeders Groo- tes ontvingen op de te Parijs gehouden tentoonstelling van voedingsmiddelen het eerste diploma met Insigne en de gouden medaille. Brand. Achter in het groole maga zijn van verlichtingsartikelen der firma Kloosterhuis, in de KalversIraat 178, welk gedeelte in het bijzonder voor bergplaats van ornamenten diende, brak te half achj Donderdagavond, door niet. bekende oor zaak, een felle brand uit. De brandweer was met uitgebreid materieel spoedig ter plaatse en het vuur werd vau uit de Voet boogstraat krachtig aangetast en in een half uur tijds bedwongen. Het achterpand brandde grootendeels uit; de winkel beliep rook- en water schade. De aangrenzende apotheek der firma Schermer bekwam mede brand schade aan de achterzijde. Alles is ver zekerd. Ter plaatse stroomde op dit uur een groote menigte nieuwsgierigen samen. Het z o o v e e 1 s t e slachtoffer. Te Hoogezand (Gr.) is weder een arbei der in den jenever gestikt. Te Orel zijn de pokken uitgebroken. Vermoedelijk zijn zij overgebracht door uit Oost-Azië als invaliden naar huis gezon den soldaten. Woendag was bij Lloyd te Londen nog niet bekend welke nationaliteit de twee stoomschepen waren, die de Russische vloot. heet. te hebben opgepikt.. Er heersclit bizondere bezorgdheid over het lot dei- schepen, die de Russen nog in handen zullen krijgen, daar dezen geen haven heb ben, waai- zij hun buit heen kunnen bren gen. En talrijke vaartuigen loopen nog de kans aangehouden te worden door Rozjest- wenski's vloot omdat er juist nu een druk rijstvervoer tussehen Rangoon en andere Indische havens met Japan bestaat. Daal de rijst niet gepeld is hebben de Russen er echter niets aanhun eenige voldoening is dus om de Japanners nadeel toe te brengen. Schandelijk. Een snel rijdende auto mobiel is Maandagmiddag in Kiistritz bij Pössneck, in Thuringen, twee kinderen van drie en zes jaren over het lijf gegaan, Het eene kind bleef op de plaats dood, het andere werd zoo zwaar gewond, dat men twijfelt, of het er van op zal komen De automobiel ging er, nadat het ongeluk gebeurd was, hard van door. Het wordt hoog tijd, dat door zware straffen aan dit roekeloos in gevaar bren gen van menschenlevens een eind wordt ge maakt. Iemand te Turnhout had in betaling twee briefjes van 1000 frs. ontvaDgen. Bij ver gissing wierp hij de bankbriefjes met andere papieren in de kachel! Natuurlijk was het papier dadelijk verbrand, maar men heeft met de verzamelde asch nog kunnen vast stellen dat het wezenlijk twee verbrande bankbriefjes waren. De asch is naar de Nationale bank gebracht en men hoopt de 2000 fr. terug te bekomen. Opgepast. Op het jongste socialisten-congres heeft de S. D. A. P. hare houding vastgesteld voor il o a. s. verkiezingen. Bij de eerste stemming overal eigen candidaten natuurlijk. Als er echter herstemming noodig is, zal de socialist alleen die candidaten steunen, welke zich verklaren voor urgen tie van algemeen kiesrecht. De tegenstanders van „allemanskies- recht" behoeven dus allereerst niet op de socialisten te rekenen, in geen geval. Het klinkt haast nog strenger dan het advies-Van Houten, dat toch nog een lief woordje voor de „socialisten" over heeft, voor het geval, dat deze in herstemming komen met een „Papo-Kuyperiaan". Doch de practijk is hij de socialisten anders dan de theorie, men houde het wel in 't oog. Geen kiezer van rechts late zich mis leiden door de schijnbare verdeeldheid onder de linkergroepen. Als het er op aan komt, moeten alle bedenkingen zwichten voor de eene groote zaak: den val van het Kabinet! Men zij van onzen kant op zijn hoede! Mbode. Dokter-Kamerlid. Naar de „Stand." verneemt zal de wetb. dr. C. F. J. B 1 e o k e r van vrijzinnige zij de te Amsterdam VII worden gecandida- de?ïd teSenovel' mr. Th. Heemskerk. Men zal dus trachten dien geneesheer in de Kamer te brengen ten koste van de Rechterzijde. Deze laatste zal een zetel moeten afstaan aan den heer B 1 o o k e r, die, behalve dok ter ook liberaal is. Wanneer dit bericht van de „Standaard" op goede gronden berust, blijkt daaruit ten duidelijkste, dat de katholieke medici, die men voor de eandidatuur van dr. B 1 o o k e r propaganda heeft laten maken, eenvoudig gedupeerd zijn. Bizonder kies is deze taktiek niet. Maar in elk geval weet thans een ieder waaraan hij zich met de dokter-candidatuur des heeren Blooker te houden heeft. Ouderdom s-P ensioneering. In een artikeltje schetst de „Standaard" het onderscheid tussehen het thans inge diende ontwerp ouderdoms- en invaliditeits verzekering en het avant-projet van den minister Lely van 1901 als volgt: lo. De rijksbijdrage, toen op twee millioen gesteld, is nu bepaald op z e s millioen. 2o. De verzekering, die toen alleen aan de mannen zou ten goede komen, zal nu ook gelden voor hun vrouwen, als ze in valide of weduwe worden. 3o. Deelen in de voordeelen dezer ver zekering zullen nu ook de personen, die bij de inwerkingtreding der wet den be paalden ouderdom bereikt hebben. 4o. De wachttijd voor de invaliden is op 150 weken teruggebracht, en zelfs zij die geen 150 premieweken betaalden, zullen onder bepaalde voorwaarden een rente kun nen trekken. en 5o. Zijn alle rekenkundige formules uit het wetsontwerp weglaten en is de geheele opzet zeer vereenvoudigd. Het eenige nadeelige verschil is, dat de ouderdom van 65 op 70 jaar gebracht is. Doch dit is slechts een nadeel in schijn. Zij toch, die, al zijn ze slechts 60 jaar oud, voor hun eigen onderhoud niet meer verdienen kunnen, ontvangen rente als invaliden. Uit China wordt gemeld dat onze land genoot Mgr. Ephren Giesen O. P. M. be noemd is tot mandarijn eerste klas. Pater Giesen vertrok in 1893 naar de missie van Znid-Chansi. In 1902 verhief de ker kelijke overheid den nog jougdigen mis- sionnaris tot Apostolisch Vicaris van Zuid- Chan-Toung. Nu heeft ook door deze hooge onderscheiding de Chineesche regeering de groote verdiensten van Mgr. Giesen erkend. De beroemde schilder Ch Duvent heeft, na verschillende maanden van ijverig wer ken, een portret van Z. H. Pius X vol tooid Dinsdag begaf Z. H. zich naar het portiek van de Vatikaansche Basiliek om het werk van Duvent te bezichtigen. Hij prees Duvent over zijn arbeid en had met hem een zeer vriendelijk onderhoud. Het portret dat Woensdag door vele ge- noodigden in bovengenoemde zaal der zalig verklaringen werd bewonderd, geeft in groot formaat een getrouwe reproductie van Zijne Heiligheid op zijn Pauselijken troon geze ten in zijn officieele gewaden, terwijl hij zijne hand ter zegening uitstrekt. Uit Rome wordt gemeld, dat kardinaal Ajutie, die sedert lang ernstig lijdende is aan longwater, op sterven ligt. De doctoren meenen, dat ieder oogenblik het einde daar kan zijn. Toen de hooge lijder giste ren in een lethargischen slaap verzonk waaruit hij heden nacht ontwaakte meen den de geneesheeren dat de dood reeds was ingetreden. Van 1417 Mei zal in de kapel van O. L. Vrouw in 't zand te Roermond een plechtig Tridunm worden gevierd ter eere van den onlangs heiligverklaarden Gerardus Majella C. SS R. De predikatiën zullen gehouden worden door pater P. Boomaars uit Amsterdam. Ook Mgr. Drehmans zal aan de feesten deelnemen. BREDA. Woensdag had de plechtige consecratie plaats van de nieuwe parochie kerk aan den Haagweg alhier. De kerk is toegewijd aan de H. Anna en als tweede patronesse zal worden vereerd O. L. Vrouw van Lourdes, ter wier eere een altaar in den vorm van Lourdes grot wordt opge richt BREDA. De zeereerw. pater Guardiaan van het klooster der E E.P.P. Capucijners alhier, is op Goeden Vrijdag voorzien van de laatste fl Sacrementen De toestand was gisteren iets bevredigend, doch de koorts ontneemt den lijder veel kracht. TWEEDE KAMER. He' onderwijsdebat wordt voortgezet. Uit de voorgestelde amendementen neemt de minister alleen over de bepalingen dat ook tijdelijke onderwijzers in beroep kunnen komen, dat de duur eener tijdelijke aan stelling niet langer mag zijn dan één jaar, dat het beroep schriftelijk moet worden ingediend bij den voorzitter der commissie van beroep en dat het contract van aan stelling ook moet bevatten de regeling der bezoldiging bij langdurige ziekte, en wat dienaangaande verder door den heerBijle- veld was voorgesteld. Het amendement Ketelaar, strekkende om te bepalen dat bij het bijzonder onderwijs evenveel onder wijzers met verplichte hoofdaete moeten zijn als bij het openbaar onderwijs, werd verworpen met 38 tegen 28 stemmen, en met 47 tegen 22 stemmen werd verworpen het amendement der socialisten om voor de bijzondere onderwijzers in den alge meenen maatregel van bestuur dezelfde voorwaarden op te nemen als voor de open bare onderwijzers in de wet zijn neergelegd. 's GRAVENHAGE. Naar wij uit goede bron vernemen, strekken de heden bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen, betreffende het Vredespaleis, tot het ver- leenen eener rijksbijdrage van 7 ton voor den aankoop van grond voor de Carnegie- stichting van de maatschappij „Park Zorg vliet", zijnde een terrein van ongeveer vijf Hectaren, gelegen tussehen de Anna Paulownastraat en den ouden Schevening- sohen weg. MIDDELBURG. Acte examens 1. o. Ge- exam. geslaagd: A. B. Schelleman Axel, J. Schroevers Middelburg, D. Slot. Vlis- singen, J. P. W. v. d. Sluis Middelburg, H. Steppe Axel, J. Verburg Middelburg, C. A. de Thije Koewacht, J. Vreeke Kapelle, J. de Zomer Uzendijke. Maandag aanvang van de dames-candidaten. Bij Souburg is door den stoomtram over reden een meisje van 4 jaar. De beide beentjes werden afgereden. Nader vernemen we Hedenmiddag sprong bij den tramwissel te Souburg een vierjarig knaapje op een der wagens Het ventje geraakte er onder en werd vreeselijk verminkt opgenomen. Eén beentje werd geheel, een ander ge deeltelijk afgereden. Een dokter die juist in den tram was, verleende de eerste hulp. Men denkt dat het kind zal sterven. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen F. K H. S werkman, wonende te Vlissingen, beklaagd van diefstal van horloges door het inslaan van een glasruit, ten nadeele van de wed. Inkma op de Varkensmarkt te Middelburg. Beklaagde ontkende al hetgeen hem ten laste gelegde. Het O.M. meende evenwel dat voldoende termen aanwezig waren voor zijn vereor- deeling en vorderde een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek der preventieve hechtenis. Van 2628 April. GOES. Gehuwd: 27, Johannes Mulder, 27 j. jtn. en Jacoba Wessel 23 j. jd. Pieter Franciscns Hoogesteger, 27 j. jm. on Niesje Anthonetta van der Werff'23 j. jd. GeborenMita Maria, d. v. Petrus Oos- terbaan en Maria Willemina Lambooij. MIDDELBURG. Ondertrouwd: B. Groe- nenberg, 29 j. jm. en C. Boone, 28 j.jd. O. Holthuijzen, 24 j. jm. en J. Boone, 21 j. jd.; W. v. Aartsen, 29 j. jm. en L. Zuurveld, 26 j. jd.; - J. Gabriëlse, 25 j. jm. en P. Minderhout 24 j. jd.; H. Schuit, 30 j. jm. en J. P. Polderman, 30 j.jd.; A. Midavaine, 30 j. jm. en J. P. Barentsen, 34 j. jd. Gehuwd: G. Davidse, 39 j. wednr. en J. Tontenhoofd, 37 j. jd.; D. J. Knijs, 29 j. jm. en J. R. M. de Heer, 29 j. jd. Bevallen: H. Heijliger-Caljouw, tweel. z M. v. Hemert-Geertse d. Overleden: H. v. Houte, 75 j. man van S. J. Meijboom. IERSEKE. Gehuwd Marinus de Koeijer, 30 j. jm. en Cornelia Cathalina Koster, 26 j. jd.; Leendert Jan de Die, 26 j. jm. en Jannetje Bom, 26 j.jd.; Andries Schipper, 23 j. jm. en Maria de Wee, 24 j- jd- GeborenJohannes Marinus, z. v. Joos Mol, en Hubregta van de Vrede; Sara Cornelia, d. v. Marinus Kole en Cornelia Reijnhout; Jacobus Adriaan, z. v. Geerard de Jager en Blazina Maria Blok. Levenloos aangegeven een kind van het mann. geslacht van Cornelis van Zweden en Maria van den Boomgaard. Overleden Janna Krane, 80 j weduwe van Abraham van der Burght. Van den tram. Zondagavond te Tilburg. De Zuider stoomtram van 8.09 naar Dongen is ruim 'n half uur over tijd. Hij moet zooals ge woon wachten op den sneltrein van Am sterdam, die vertraagd is. Machinist in doffe berusting, leunend tegen z'n locomotief, glimlacht even om conducteur, die niet weinig uit z'n humeur, moppert over correspondenties zonder zin, ellendige regeling van treinen Daar komt de „Vitesse" van de hoofd stad 't station Tilburg binnen, nog 2, 3 minuten geduld er blijken geen reizigers te zijn voor de richting Dongen. Tram rijdt af. Voorbij den overweg in de Gasthuis straat, geroep en geschreeuw: „hei, hei, hei tram I Conducteur, korzelig, opvliegend van natuur, kort aangebonden, nog korter nu door 'tlate uur en 'tnoodeloos wachten komt op 'tbalcon. „Wat is er?" „Hei konnekt.eur", en de hand gaat om hoog, ten teeken van stoppen conduc teur fluit, tram vertraagt z'n gang, staat stil. „Allez dan", verzoekt de kort aangebon- dene, ,,'n beetje vlug", en terwijl de adspi- rant-medereiziger, hijgend en aangezicht vegend, 'tbalcon bestijgt, klinkt 'tamech tig! „hij gaot ommers wel naar de Kèts- heuvel 'n Paar minuien later snort de tram weer full speed de donkerte van Tilburgs heide tegemoet; conducteur, somber kijkend, nog eenige blinksemflitsen nu van afdrijvend onweer, verhaalt, al kaartjes gevend de scène van daareven aan de reizigers, die niks beter te hebben doen dan 's te glun deren over 't gevalletje. Daar eensklaps klinkt buiten weer 'n doordringenden kreet: „Hé, machinist, hé!". Plichtsbetrachting roept de conducteur nogmaals naar 't balcon. Daar, in de stille straat, 'n slonzige figuur, Til- burgsch straatbengel-type, loopend, schreeuwend en informeerend„Uit den deuze gaode toch naor Dongen, warre?" en de Schaftner met den troost dat 'tnou ten minste in orde is, knikt bevestigend en het fluitje aan den mond brengend, hoort zich den vriendschappelijken wensch in sleepend Tilburgsch dialect toevoegen: „Naaa, wèl theus daan!" Interpellant verdwijnt in zijstraat. Er sijfelt iets tussehen de lippen van den bedrogene; 'kgeloof haast, dat 't geen be nedictie was. Tram zet zich weer in beweging, ver liest zich in eindelooze hei. De „draaiende brug". Vorst Bismarck was, zooals men weet, een stevig bierdrinker; een goed glas Duitsch bier versmaadde hij nooit en voor een flinke hoeveelheid was hij niet bang. Toch heeft hij eens ondervonden, dat ook bier ten slotte ons de baas kan worden. Hij had onder 'leiding van den beken den Engelschman sir Charles Dilke een groote bierbrouwerij te Londen bezichtigd en toen de bezichtiging was afgeloopen, gedurende welke de gast dan eens hier, dan eens daar van het brouwsel moest proeven, verzocht de eigenaar, den grooien man een souvenir te mogen aanbieden van zijn bezoek; men geleidde hem naar een salon, waar op een tafel een prachtige bokaal van massief zilver met twee ooren stond, die meer dan twee liters kon be vatten. Een lakei ontkurkte zes flesschen oude ale, vulde den bokaal en terwijl de omstanders gewone tinnen bekers kregen, stelde de heer Perkins, de eigenaar der brouwerij, voor, te drinken op de „Angel saksische brouwerij". Toen boog Von Bismarck zich tot sir Charles Dilke over en zeide in hef! Fransch: „Na alles wat men mij heeft laten drinken, had ik zulk een proefne ming toch niet verwacht; maar men zal toch nooit kunnen zeggen dat een Duit- seher bang was voor Engelsch hier". En hij vatte den enormen bokaal, waar zijn naam in gegraveerd stond, bij de beide ooren, bracht hem naar de lippen, dronk hem in één teug leeg, bedankte den gast heer en verliet de inrichting. Toen hij op straat was, weigerde de IJzeren Kanselier een rijtuig te nemen; hij wilde liever in de versche lucht blijven en te voet gaan. Ongelukkigerwijze even wel was het warm weer en de prins leunde zwaar op den arm van sir Charles Dilke, die zooals hij later vertelde hem als een zeerob hoorde blazen en snuiven. Von Bismarck sprak geen woordmaar toen men dicht hij een der grootste brug gen over de Theems (de London-bridge) was gekomen, bleef hij eesklaps staan, bekeek de oude steenen brug langen tijd, en zijde met doffe stem tot zijn metgezel „wel welik had nog niet opgemerkt dat het een draaibrug was Het Engelsche bier had den Duitscben drinker toch te pakken gehad. Sergeant: Zeg ine nu eens Derks, als je voor een officier zijn overjas moet halen en het regent, hoe draag je die jas dan op straat? Derks: Mi de vuuring noa binne, surzant. Sergeant: Juist! En waarom zou je dat doen? Derks: Umda de vuuring altied kapot is, surzant! Zij die aan bovengenoemden optocht wenschen deel te nemen worden uitgenoo- digd tot bijwoning eener VERGADERING in de DE OOMMISSIE. een zindelijke vrouw, genegen een wasch te doen van twee personen. Zich te vervoegen aan het Bureau van dit blad. Ondergeteekende maakt het ge achte publiek van Vlissingen be kend, dat hij, wegens vertrek naar elders, zijn zaak in Manufacturen en Krui denierswaren heeft overgedaan aan den Heer H. TIMMERMAN. Tevens be tuigt hij zijn hartelijken dank voor het genoten vertrouwen en beveelt zijn opvol ger hierbij minzaam aan. Hoogachtend, UEd. Dw. Dr., A. VAN FRAASSEN. Mij refereerende aan bovenstaande, heb ik het genoegen het geachte publiek van Vlissingen roede te deelen, dat ik de zaak in Manufacturen en Kruideniers waren van den Heer A. VAN FRAAS SEN heb overgenomen Hopende door een nette en prompte bediening mij het ver trouwen, mijn voorganger geschonken, waardig te maken, teekent aanbevelend, hoogachtend, UEd. Dw. Dr., Palingstraat 120. Cetrouwd CHARLES CLAESSEN en HENRIËTTE BUTTINGER. Amsterdam, 27 April 1905. Aan;eliodcii: voor een Heer. Adres LE CLERCQ, Ganzepoortstraat, Goes. UJ SPECIALITEIT 2 V- i n allerhande moderne O met alle O Koperen, IJzeren en Houten BENOODIGDHEDEN. STEEDS VOORHANDEN. Aanbevelend, Voor zieken ook des Zondags tot 's middags 2 uur verkrijgbaar. RUIME KEUZE Heeren- en Jongeheeren- KOSTUUMS vanaf f 10.- DEM1-SAIS0NS vanaf 8 50 PANTALONS. vanaf 2.25 (Jekker- en Blousepakjes) Enorme keuze, vanaf fl.— VOOR AFDEELING een prachtig assortiment nieuwste stoffen. Fijne coupe en afwerking gegarandeerd. Steeds ruime sorteering in gewone zoowel als fijne kwaliteiten Borstelwerk, Zeemen, Sponzen, Dweilen. Doperwten, Snijboonen, Spersieboonen, Postelein, Spinasie, Andijvie, Worteltjes, Witte Capucijners, Kropsla Peulen en Stoof-Asperjes, per Liter-blik 35 Ct., halve Liter 20 ct. Prachtige kleine Doperwtjes, per Liter-blik 45 ct., halve Liter 25 ct. Aanbevelend,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 3