BINNENLAND Van onze Eilanden. BUITENLAND blijk van sympalhie van den keizer voor de Katholieke Kerk vinden wij in de Duit- sche pers weer herhalingen van passages, die de „Koln. Volksz." in 1890 eens schreef: ,,Aan de Franschen zullen wij doen begrijpen, dat wij genoeg hebben van hun protectoraat", en de „Germania" in 1899,,Het. protectoraat van Frankrijk in het Oosten is in den grond slechts een hersenschim. Wij ontkennen de verdien sten van Frankrijk niet, maar die verdien sten hooren aan het verleden. Wij Katho lieke Duitschers, zijn het heden en vooral de toekomst". Nog echter is het oogenhlik niet ge komen, dat aan Frankrijk het protectoraat ontnomen zal worden: 'de Paus wil van zijn kant het Concordaat op alle punten handhaven. Maar zeker is 't. dat wanneer liet 'doorgaat op den weg, dien het inge slagen heeft, en blijft aansturen op de opheffing van het Concordaat, eens de tijd zal komen, dat zij afstand zal moeten doen van het protectoraat over de missies, zoo veel jaren schitterend .uitgeoefend ten voor- deele der missies en Frankrijk zelf, aan Duitschland, dal zich die hoogn gunst waardiger zal betoonen. SPANJE. De jeugdige koning. De Spaan- sche koning heeft zijn negentienden ver jaardag gevierd. Iu antwoord op de tal rijke redevoeringen, bij die gelegenheid uitgesproken, heeft de jeugdige vorst o. m. gezegd„In huiten- als binnenland zal onze werkzaamheid zich beijveren voor 't welzijn van 'I Vaderland, voor zijn we deropbloei, voor de ontwikkeling van zijn akkerrijkdom, industrie en handel. Ik ver trouw op God, die dit alles lot werkelijk heid zal brengen. De liefde voor mijne familie vereenigt zich zoo nauw met de liefde voor het Vaderland, dat ik over mijn huwelijk geen andere gedachte koe ster, dan met tweeën te zijn in liefde, om het geluk van het Vaderland te zoe ken en zijn grootheid te bevorderen." Ilij deze gelegenheid deelen we hier nog eene anekdote mee, die op een heldere wijze de buitengewone populariteit doet uitkomen, die de jeugdige koning geniet. Bij zijn jongste reis in Catalonië deed de koning per rijluig een tochtje naar den „Tibi-Dabo" den berg, die Barcelona beheerscht, en op welks kruin, volgens de legende, de duivel Christus voerde, om Hem de geheele wereld te laten zien en Hem te verleiden met het lokaas eener wereldheerschappij. Ofschoon de paarden zeer langzaam liepen, wierp een onvoor zichtige snaak zich plotseling voor de voe len der stijgerende dieren. De koning springt uit zijn rijtuig en, voor iemand goed had gezien, wat er gebeurde, is hij reeds bij den gewonde, neemt hem in zijn armen en draagt hem in een naburig'.! herberg binnen. De eigenaar, een vuur- roode republikein, naderl evenwel met on gedekten hoofde. Binnengaan, den knaap ontkleeden, constaleeren, dat de kleine niet gekwetst is, dat alles is 't werk van een oogenhlik. En loen de ontstelde moe der binnenkwam, legl de koning haar vol vreugde den kleine in de armen, terwijl hij haar zegt: „Ik ontsla uw zoon van den militairen dienst." Groot enthousiasme onder de vrouwen. En met. de familiariteit, de Spaniaarden eigen riepen ze in hun gewestelijke 'taal We houden veel van je, hoor, liel' ko ninkje, en we zullen onzen lieven Heer vragen, dat hij u beware. Jij begint je regeering zooals onze oude koningen. 'Moog jij beginnen en eindigen als de gelukkigste van hen. De herbergier riep vol "verwar ring uit: „Laat ze nu nog maar 'hens komen, ,die durven zeggendat de ko ningen zich niet met de kleine luiden op houden. En schuchter op den koning toe gaande, vroeg hij j,,Zou het gepermitteerd zijn, Uw Majes teit iets aan te bieden?" „Wel zeker, mijn vriend, liefst een glas van je besten wijn." En ziet: de herbergier slingert het por tret van Salmeron, hoofd der repuhlikein- sche partij, dat den muur eerst versierde, legen den grond om er hel portret des konings neer te hangen. En de oude repu blikein is gewordenLeverancier v a n Z. M. den Konin g. Verkiezingsdagen Het blijkt telkens, dat er velen zijn, die niet onthouden kunnen op welken dag de verkiezing plaats heeft en die daarom aller lei beschikkingen maken, waardoor zij juist op dien dag uit hun district afwezig moeten blijven. Daarom herinneren wij nu reeds dat dit jaar de candidaatstelling voor de Tweede Kamer in alle districten plaats heeft op Dinsdag 6, de verkiezing op Vrijdag 16, en de eventueele herstemming op Woens dag 28 Juni. Men heeft dus nog eeu maand tijd om Vrijdag 16 en Woensdag 23 Juni vrij te maken en te houden. GOES. De afdeeling Goes van de ver- eeniging „Volksonderwijs" is geconstitu eerd; 65 leden zijn er hij aangesloten. Een ontwerp-reglement werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna was de laak van het voorloopig bestuur afgeloopen en gaven twee leden daarvan, de heeren Temperman en Massee, hun verlangen te kennen om niet voor eene definitieve benoeming in aanmerking te komen. In hel bestuur werden gekozen de heeren S. Spaans, S. Leopold, C. J. Snouck, I. G. J. Kakeheeke, J. J. van Aartsen, 1. Fransen v. d. Putte en mej. F. Baetens. Deze zullen de bestuursfunc ties onderling verdeelen. GOBS. Terwijl Zaterdagavond, omstreeks half acht, de brug aau de Kade werd open gedraaid, teneinde de vrachtboot „Admiraal de Ruijter" doortocht te verleenen, had zekere B. de onvoorzichtigheid te trachten op de opendraaiende brug te stappen met het gevolg dat hij te water geraakte Na tuurlijk waren oogenblikkelijk rappe handen gereed om hem met een in de nabjjheid liggend roeibootje op het droge te brengen, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. MIDDELBURG. De Middelburgsclie ka mer van koophandel heeft een adres ge richt aan den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, dat als volgt luidt: „Bij onze Kamer is geklaagd over hef langzame van de postverbinding tusschen Middelburg en Vlissingen, welke een gevolg is van het betrekkelijk kleine aantal treinen tusschen die beide plaatsen. Er zijn toch slechts 5 tieinen per dag, die brieven ver. voeien van Vlissingen naar Middelburgen 5 van Middelburg naar Vlissingen. Een gevolg daarvan is, dat het, den ge- ringen afstand tusschen beide plaatsen in aanmerking genomen, dikwijls lang duurt eer een brief den geadresseerde bereikt en het antwoord wordt ontvangen, en menig handelsman zou, ontbrak hem niet de tijd, veel sneller zelf per stoomtram naar Vlis singen kunnen gaan om zijne zaken te be spreken. Het is in verband hiermede, dat de aan dacht der Kamer is gevallen op eene wijze van vervoer, die ook elders wordt toege past, n 1. het openstellen van de gelegen heid om brieven te verzenden per stoom tram MiddelburgVlissingen. Hiermede be staat 19maal per dag over en weer gele genheid brieven te verzenden. MIDDELBURG. De Minister van bin. nenlandsche zaken heeft bepaald dat het eindexamen van het openbare gymnasium met 6-jarigen cursus alhier, en het examen ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan eene Uni versiteit, zal worden afgenomen op den 15, IC en 17 Juni. Gecommitteerden zijn dr. J. S Speijer, hoogl. aan de Rijks-Üniver- siteit te Leiden, dr. J. C. Matthes, hoogl. aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, de „zedelijke moed" van oen dr. V a n den Brink een uitzondering was. De katholieken zouden dus misschien ophouden „reactionnair" te zijn naar mr. Treub's opvatting, wanneer zij, even als genoemde doctor, tot de S. D. A. P. overgingen. Of de katholieken zeer dankbaar zullen zijn voor die vingerwijzing, meenen wij Ie mogen betwijfelen. Intussehen zouden wij denzelfden raad kunnen geven aan prof. Treub. Want volgens de sociaal-democraten is ook hij een „reactionnair" van onver- valscht allooi. Passons Een derde getuige over de katholieken was een zekere heer II. N. van Rogge n, vermoedelijk een novitius op politiek ge bied, en die, Ie Maastricht woonachtig, zijn licht ontstak Ie Naarden, omdat hij candidaat is der „vrijzinnige partij" in Hilversum. Na 't een en ander, wat niet vleiend was, over den „K u y p e r-koers" te heb ben gezegd, verklaarde hij, met betrekking tot de katholieken, dat dezen in geenen deele de Zondagsrust wenschen. Dit wapen heeft werkelijk de ver dienste (1) van nieuw te zijn. Want al moge het waar wezen, dat ook van katholieke zijde de Zondagsrust niet altijd voldoende in eere wordt gehouden, dat d e katholieken daarvan afkeerig zouden zijn, is een meer dan zonderlinge bewering, welke met de lieflijkheden, dooi de heeren Yan Hou t.e n en Treub aan ons adres gelanceerd, een wonderlijk wel passend geheel vormt. Het anti-papisme had een „goeden" dag met drie zulke voorvechters(Ctr.) Strijd van langen adem. Naar het zich laat aanzien, zullen we ditmaal bij de stembus een strijd van lan gen adem hebben (e voeren. Hef aantal candidaten zal bijna in elk district zoo groot zijn, dat het in buiten gewoon veel districten op herstemming zal uitloopen. Als de uitslag van die herstemmingen bekend wordt, zal het reeds einde Juni zijn. Doch ook dan zijn we er nog niet van af. Zeldzaam vele toch zijn ditmaal de can didaten, die in meer dan één district zijn gesteld; een verschijnsel dat zich zoowel Links als Rechts voordoet. Dan moeien deze heeren, zoo ze in meer dan één district gekozen zijn, tijd heb ben 0111 te overleggen, voor welk dislriet ze zullen optreden. Hiervoor geeft de wet hun vier weken tijd. Doch aangenomen al, dat zij binnen een week tot beslissing komen, dan moet daar na binnen 14 dagen een nieuwe verkie zing plaats hebben. Dat kan dus 15 Juli worden. Reken daarbij 10 dagen voor de stemming, en nogmaals 10 dagen voor de herstemming, dan halen we Augustus reeds. Zij men daarom op zijn hoede legen overspanning in de eerste weken. Het. sterkste geslel wordt ten slotte uil- geput, en dan verliest do slrijd zijn glans en is het gevaar voor het verloopen in min goede practijken verre van denk beeldig. Vooral ditmaal zij men daartegen op zijn hoede, nu men reeds zoo vroeg be gonnen is. Van Januari af houdt nu reeds het scherp gevoerde pleit aan. Het zal ditmaal een stembusworsteling van over het halfjaar worden. De zenuwen spelen thans toch reeds zoo groole rol in het publieke leven. Laat men toezien, dat niet ten slotte de zenuwen hei afleg gen, eer de strijd beslist is. In rustige kalmte ligt de meer duur zame kracht. („Stand.") Een b e d e 1 - k o n i n g. In het land der petroleum-koningen, vindt men ook den koning der bedelaars, genaamd baron Von ManLeuffel, alias George Virchow, Arnold von Bock, Hans von Itoser en Paul Par sifal. Deze gevaarlijke avonturier, wiens vermoeid, ja zelfs afgemat uit. „Gij hebt gezegd, miss Leavenworth", zeide hij, zich opnieuw tot haar wendende, „dat ge gisterenavond niet met uw oom samen, noch ook in zijne kamer zijt ge weest. Blijft gij bij deze verklaring? „Ja „De rechter keek nu naar Gryce, die onmiddellijk uit zijn borstzak een zakdoek te voorschijn haalde, waarop zich ver scheidene vlekken bevonden van grijs bruine kleur. „Het is dan wel vreemd", hernam hij, „dat deze zakdoek, welken gij nu in het bezit ziet van den inspecteur, dezen mor gen gevonden werd in uw ooms kamer". Eleonore kon een Hauwen kreet niet weerhouden, maar toen zij op het gelaat harer nicht schrik en wanhoop zag uit gespreid, klemde zij de lippen vast op elkaar en gaf met ijskoude kalmte ten antwoord„Ik zie niet in, waarom dit zoo bijzonder vreemd zou zijn. Ik was immers van morgen nog in de kamer van mijn oom". „En gij hebt. den zakdoek toen daar laten liggen?" Een hoog rood kleurde hare wangen, maar zij gaf geen antwoord. „Was hij toen reeds zoo nat als ge hem nu ziet?" „Omtrent het vuil weet ik niet. Wat is het? Laat u 't 't mij eens zien". „Dadelijk; eerst wensch ik van u te we ten, hoe de zakdoek in uw ooms kamer werkelijke naam Herman Tröbner is, be hoort tot de 'brulaals'te beroepsbedelaars. Een wetenschappelijke, maar oppervlak kige kennis, staat hem ten dienste, waar mee hij, steunend op adellijke documen ten, zich in de Amerikaansche millionnair- kringen wist in te dringen. Het liefst gaat hij door als neef van den beroemden veldheer Von Manteuffel, waarvoor hem documenten moeten dienen welke volgens het politic-onderzoek gebleken zijn 'door anderen uit Polen te zijn ontvreemd. In het bezit van dezen groot-bedelaar werd een zoo volledig archief van cou ranten-artikels en adressen gevonden, als geen enkele weldadigheids-instelling bezit. Hiermede „werkte" Tröbner sedert vier jaren met een „zaakgelastigde" en een „secretaris" die hij respectievelijk met 50 en 25 dollars 's weeks salarieerde, wal den „baron" niet moeilijk viel, daar hij, op schaamtelooze wijze ieder vervolgend die geld le geven had, een gemiddeld in komen van f 1250 en daar boven, per week „verdiende". Dit drietal, op het punt zich van Bosion naar Engeland in le schepen, werd nog bijtijds gevangen genomen en zal zich nu hebben te verantwoorden. Geen politiek in de vereeni- g i n g e n. Zooals men weel, was de Nederland- sche Boerenbond van plan, aan de afge vaardigden der Tweede Kamer heneden den Moerdijk den eisch te stellen, dat zij zich legen de aanhangige tariefwet zou den verklaren. Op de jongste vergadering te Ulrecht is dit voorstel van hel Hoofdbestuur echler verworpen. Maar nu blijkt, dat men toch, legen de uitspraak der meerderheid in, ver schillenden candidaten dezen eisch ge steld heeft. Het is het goed recht van den Boe renbond ,zich tegen de tariefwet te ver klaren en met zijn gevoelen zal ook zeker rekening worden gehouden in de Kamer. Maar dat een sociale organisatie zich (lirekt in verbinding steil mei do Kamer kandidaten, verdient beslist afkeuring. I)e regeeringslichamen hebben op de voornaamste plaats te zorgen voor het welzijn van het geheele land, en dat kunnen zij niet, wanneer hun indivi- dueele leden geen vrijheid van beweging hebben, wanneer hun uitspraak gebon den is aan een votum, dal hen verant woordelijk stolt ten opzichte eener be paalde klasse. De handelwijze van den Boerenbond achten wij een gevaarlijk precedent. (Msb.) OORLOG. De laatste berichten uil Mantsjoerije spreken van een naderende, zelfs van een reeds begonnen groote botsing. De Times verneemt uit Tokio dat de Russen hij Tsi- oepinsjan goede, sterk verschanste stel lingen bezitten. De Japanners rukken in drie kolonnes van Kaijoeën, Tsjangtoefoe en Fakoemen op. In het gebied ten O. van de spoor hebben de Russen die uit Toengoea en Singking teruggetrokken wa ren, zich steeds noordelijker geconcen treerd, zoodat hun tegenwoordige voorste stelling bij Lioehotsjen, 25 K.M. ten N. van Wangkaotse is. In een telegram aan de Standard uit Moskou heet het dat er een veldslag langs het geheele front aan den gang is en dat de Japanners voor de Russen terugtrekken. RUSLAND. In de Miodowastraat te Warschau poog de een werkman de aandacht van twee speurders te ontgaan. Ilij struikelde over den rand van het trottoir. In zijn zak ontplofte een bom, Hij zelf, de twee speur ders en een jood werden bij de ontploffing gedood. Men denkt, dat de bom bestemd was voor gouverneur-generaal Maximowitsj, die op dat tijdstip werd verwacht, terug- is gekomen". „Dat kan geschied zijn op verschillende manieren. Ik heb hem misschien reeds ver scheidene dagen vroeger verloren, want ik had het toezicht over die vertrekken, gelijk ik u reeds gezegd heb. Maar wees zoo goed mij eerst le laten zien of hel wel mijn zakdoek is". Dit zeggende, hield zij haar hand er naar uitgestrekt. ,,Ik vermoed van ja", zei de rechter, ter wijl Gryce haar het voorwerp overreikte, daar uwe voorletters geborduurd zijn in een der hoeken". Met verschrikte stem viel zij hem echter in de rede„wat zijn deze smeervlekken, wat beduiden zij zij zien er uit als „Als hetgeen zij werkelijk zijn, vulde de rechter aan. „Wanneer u ooit een vuurwa pen hebt schoongemaakt, miss Leaven worth, zult ge waarschijnlijk wel weten wat dat voor vlekken zijn". Zij liet den zakdoek werktuigelijk ont glippen uit de machlelooze handen, en stond er toen in slommen afkeer naar te staren, terwijl hij voor haar op den grond lag. „Ik weet er waarlijk niets van te zeggen, mijne heeren", bracht zij ein delijk uit. „Het is mijn zakdoek, „dal is waar, maar...." Zij hield plotseling op, terwijl zij zich scheen te bedenken, en herhaalde vervolgens„Waarlijk mijne heeren, ik zou u daaromtrent niets kun nen zeggen". En hiermede was haar ver hoor geëindigd. keerende van den dienst in de hoofdkerk ter gelegenheid van des Keizers ver jaardag. Ook zijn twee jongelieden, die voor een ververschingssalon in het begin der Me- dofjastraat het voorbijrijden van den gou verneur-generaal afwachtten en er ver dacht uitzagen, door mannen van de ge heime politie gevangen genomen. Op het oogenhlik der arrestatie Irok een van hen van onder zijn overhemd een bom te voor schijn, welke hij vallen liet. Door de ont ploffing zijn hijzelf en twee politie-mannen gedood en zeventien lieden gekwetst. ITALIË. Z. H. en de Waarhorgswet Onder de talrijke geschriften en bro chures,-die in den laatsten tijd verschenen zijn naar aanleiding van de druk-besproken toenadering tusschen Vatieaan en Quiri naal die echter, zooals onze lezers weten, nog wel wat op zich zal laten wachten verdient er één bijzondere ver melding. Mgr. Patrizi bespreekt n.l. het geval, dat de Paus plotseling de jaarlijk- sche toelage, die hem in de Waarborgs- wetten door het ItaJiaansch gouvernement, met toestemming van de andere Mogendhe den is toegestaan, zou opvorderen. Daar die Pauselijke Lijst het gevolg is van- en gegarandeerd wordt door een in ternationale overeenkomst, kan zij in geen enkel parlement bediscussieerd worden of zooals de Koninklijke Lijst ieder jaar aan een mogelijke wijziging onderworpen zijn. Daardoor heeft de Paus het recht oji de volle som hem sinds 1871 verschuldigd: deze beloopt hel bedrag van .109.000.01)0 lires (is francs). „Wanneer de Paus", schrijft Mgr. Patrizi, die onbetwijfelbaar de verborgen verlangens van de Congre gatie van hel H. Concilie, waar hij een invloedrijk lid van is, weergeeft, van de Italiaansche schatkist het totale bedrag wil opeischen, zonder dal hij echter af stand doet van de onbetwistbare rechten van den H. Stoel, zullen wij ons voor die beslissing huigen. Wij zouden zeggen: „Na de geleden schipbreuk, die den Paus van alles beroofde, denkt hij er nu aan om uil. de golven dit klein gedeelte van zijn vroegere groole schallen le redden". Zonder iwijfel zou hel geld op het Vati eaan goed gebruikt kunnen worden, maar het is een kwestie, of door een aanvraag op uitbetaling van het verschuldigde de moreele invloed van het Pausdom zou worden begunstigd. Van den anderen kant zou de betaling van een belangrijk deel der schuld de Italiaansche schatkist leelijk uitputten, en daarom koestert men voor die kwestie een gerechtvaardigde bezorgd heid. lialië is nu juist niel zoo ruim van geldmiddelen voorzien, dat het zulk een vordering als van hel Vatieaan onmiddel lijk zou kunnen voldoen". DUITSCHLAND. K e izer Wilhelm en hel Pro- t e c I o r a a t. De schitterende ontvangst, die de keizer te Metz aan de kardinalen lvopp en Fischer en de twee bisschoppen van Straatsburg en Metz bereid heeft hij hel diner was de keizer tusschen de twee kardinalen gezeten, terwijl Von Bulow, de rijkskan selier, over hem door de Iwee bisschoppen was geflankeerd, heeft natuurlijk de Von Hoensbroecken en de andere vaandel dragers van den Evangelischen Bond in vuur en vlam gezel. Zij verspreiden de meeste dwaze geruchten over groote kerke- lijk-politieke plannen, die de keizer zou hebben. Het bezoek van den keizer aan den Paus, en later aan den sultan, zijn pel grimstocht naar Jeruzalem, waren het be gin van de vervulling der woorden, die Mgr. Anzer eens sprak„Het oogenhlik is gekomen, dal Duitschland de kweek school der missie moet worden, dat het zijn poorten voor de orden en de congre gaties moet openen, wier scholen en semi naries onverwachte vruchten zullen op leveren. Aan het Duitsche Katholicisme moet het protectoraat over de Christenen van 't Oosten beliooren". Nu bij dit nieuwe Kate, de keukenmeid, werd opnieuw voorgeroepen en gevraagd, wanneer zij den zakdoek de laatste maal gewasschen had. „Dezen zakdoek bedoel! u, meneer?" zeide zij, met een smeekenden blik op hare meesteres. „Dien heb ik gewasschen in den loop der vorige week". „Op welken dag?" „Ach, miss Eleonore, ik wou dat ik 't niel zoo zeker wist, maar ik weet 'theel sekuur; er is maar één zoo'n zakdoek in ons heele huis. Ik heb dien eergisteren gewasschen, mijnheer". „Wanneer hebt. ge den doek gestreken?" „Gisteren morgen", klonk 'tbevend. „En wanneer hebt gij den doek in de kamer van miss Eleonore gebracht?" De arme Kale bedekte haar gezicht mei haar voorschoot. „Gisterenmiddag, tegelijk met het andere strijkgoed, even vóór het eten. U neemt 't me, hoop ik, niet kwalijk, miss Eleo nore", voegde zij er fluisterend hij, „het is warempel de waarheid". Eleonore Leavenworth's gelaal werd doodsbleek. Dit laatste geluigenis had haar geheel overstelpt, en toen een oogenhlik later de rechter, nadat hij deze geluige had gezegd, dat 't voldoende was, zich tol haar wendde en haar vroeg, of zij met betrekking (o( dit ook nog iets te zeggen had, bij wijze van aanvulling of verkla ring, vouwde zij de handen kramachtig samen, schudde bijna onmerkbaar het hoofd en zonk zonder een enkelen kreet te uiten, bewusteloos neer in haar zetel. Er volgde, gelijk te begrijpen is, onder de aanwezigen eenige stoornis en ik merkte op, dat Marie, in plaats van haar nicht te hulp te snellen, stil bleef zitten, en het aan de dienstboden overliet om haar meesteres bijstand te bieden. Deze laatsten slaagden hierin na een korte poos in zooverre, dat het haar mogelijk was Eleonore buiten de kamer te brengen. Toen zij hiermede bezig waren, zag ik, hoe een man van hooga gestalte opstond en haar volgde. Er volgde nu een oogenhlik stilte, die echter weldra werd afgebroken door het kleine jury-lid, dat voorstelde, om de zit ting voor dien dag te eindigen. Daar Uit scheen overeen te komen met het voor nemen van den rechter, kondigde deze aan, dat het onderzoek zou verdaagd wor den tot den volgenden middag te drie uur, wanneer hij vertrouwde, dat alle jury leden tegenwoordig zouden zijn. Er volgde nu een algemeen geschuifel van voeten en gegons van stemmen, en weinige oogenblikken hadden allen de zaai verlaten, behalve miss Leavenworth, de heer Gryce en ik. IV. Eene ontdekking. Miss Leavenworth, die zich weinig scheen te bemoeien met alles wat niel dadelijk Lot het huis en de huishouding behoorde, had zich, zoodra zij gewaar werd, dat wij ons nagenoeg alleen in de kamer bevonden, in een hoek teruggetrok ken en gaf zich thans geheel over aan hare onrust, ik richtte dus (len blik naar den heer Gryce en vond dit gewichtig personaadje ijverig bozig met hel tellen zijner vingers, met. een trek van strengen ernst op het gelaat die misschien, en mis schien ook niet, het gevolg was van die ijverige bezigheid. Bij mijne nadering ech ter, waarschijnlijk tevreden, dal hij er niet meer bezat dan hel gewone aantal, legde hij de armen op de knieën en zag mij aan met een glimlach, die onder de ge geven omstandigheden ver van aangenaam mocht heeten. „Ik zal niet zeggen, dat gij verder gingl dan uw plicht", zeide ik, terwijl ik voor hem bleef stil staan, „maar hoe hadt gij den moed om te handelen, als gij hebt gedaan? Was zij niet reeds genoeg verbij sterd, ook al waart gij niet voor den dag gekomen met dien noodlot ligen zakdoek, dien zij wellicht in de bewuste kamer heeft laten vajlen, maar die toch zeker geen bewijs was, dal de bezitster er van per soonlijk iets met den moord te maken had „Mijnheer Raymond", antwoordde hij, ik ben geroepen, om als beambte, en nog wel als geheime beambte der politie, in het. onderzoek van deze zaak de be hulpzame hand te bieden, en het is mijn voornemen dien plicht zeer stipt te ver vullen". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2