Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. een bron waaraan hij meent niet te mogen twijfelen, te weten dat de admiraal in derdaad zwaar ziek is. Rozjestwenski kan nauwelijks op zijn eigen schip de ronde meer doen en zou daarom gelijk ook van andere zijde gemeld is geseind hebben om hem door Ririlef, den com mandant van Kroonstad, 'Ie vervangen. Deze laatste zon reeds bevel ontvangen hebben 0111 naar Wladiwostok te gaan, om daar de leiding op zich te nemen. In dien "Rozjestwenski hel niet meer tot. daar kan uithouden, zou Nehogatof de vloot naar Wladiwostok moeten zien te brengen. F R A N K R IJ K. Met 370 legen 263 stemmen nam de Kamer als amende mailt op art. 4, hetwelk handelt over de toewijding der roerende en onroerende 'kerkelijke goederen aan de nieuwe gemeenten van eeredienst, de vol gende bepaling aan„Die van de in het vorige 'artikel aangeduide goederen, welke van den Staat, afkomstig zijn en geen gods dienstige bestemming hebben, welke van lateren datum is (fan de wet van Germinal van het jaar X (Concordaat) vallen aan den Staat terug". De beteekenis van deze bepaling ligt. in de woorden, „welke van lateren datum is dan de w'e't van Germinal van hef, jaar X." De commissie stelt zich m. "op net standpunt, dat al de vrome stichtingen door de revolutie VSn 1789 zijn opgeheven, doch houdt rekening met de wet van Thermidor van het jaar XI, waar door die stichtingen weer werden in het leven geroepen. DUITSCHLAND. Namens Z. H. den Paus overhandigde Woensdag Z.Em. kardinaal Kopp den Kei zer de Orde van het Heilige Graf, ver leend door het patriarchaat, te Jeruzalem als aandenken aan zijn bezoek aldaar. De orde dankt haren oorsprong aan een ge woonte uit den tijd der kruistochten, om zich aan het. Heilige Graf tot ridder'te laten slaan. Die ridderslag werd aanvankelijk, met goedvinden van den Paus, door de Franciskanen gegeven. 'Paus'Pius IX droeg deze bevoegdheid op aan den patriarch van Jeruzalem, wien tevens door den Paus vergunning werd verleerfd, het ordeteeken, dat drie klassen telt, in naam van den Apostolischen Stoel te verleenen. In antwoord op de toespraak, die de kardinaal daarbij hield, zeide 'de keizer: „De woorden van den kardinaal herin nerden mij den tijd, toen ik met do keizerin op de Heilige plaatsen mocht verwijlen. Het heeft, mij met. groote bevrediging ver vuld, dat ik dank zij de welwillendheid van den sultan, een stuk grond op gewijden bodem in Jeruzalem kon verkrijgen, en dat toewijzen aan de Duitsche Benedictijner- orde, wier voortreffelijken arbeid ik te Monte Cassino heb kunnen waarnemen. Mogen de toen uitgestrooide zaden ten zegen der Duitsche katholieken rijke vruch ten dragen". De keizer herinnerde verder aan de aan wezigheid van kardinaal Kopp als legaat van Paus Leo XIII bij de inwijding van den Dom te Metz„gij waart toen vertegen woordiger van den eerwaardigen grijsaard, die mij ook persoonlijk vriendschappelijk gezind was. Thans "komt gij hier met een opdracht van den tegenwoordigen Paus, voor wien ik, na wat ik tot. nog toe van zijn werk gezien heb, hooge achting koes ter. Gaarne aanvaard ik de orde van het Heilige Graf, en zie ik in dit. eerbewijs een nieuwen band die mij nauwer met. de religieuze nederzettingen der Christenheid in het Heilig Land verbinden zaTT. GOES. Zondag 4 Juni 1905 zal de Kolf- societeit „De Prins van Oranje", opgericht alhier 5 Juni 1855, haar 50-jarig bestaan feestelijk herdenken. Door de vereeniging zijn een kolf- en biljartwedstrijd voor leden en genoodigden uitgeschreven. Voor het kolven zijn verschillende medail les uitgeloofd, o. a. van de Koningin, de Koningin-Moeder en den Prins, en een kunstvoorwerp door den heer Wesselink, oud-burgemeester van Goes, en voor het biljarten een zilveren medaille en kunst voorwerpen. Na de uitreiking der prijzen zal er een gemeenschappelijke maaltijd plaats hebben, gevolgd door een gezellig samenzijn. GOES. De aftredende leden voor den gemeenteraad zijn de heeren van den Bout, Hollmann, Risch en Dekker. GOES. De op 15 Mei 1905 van kracht geworden kiezerslijst dezer gemeente sluit met het navolgend getal kiezers: voor de Tweede Kamer 1119 tegen 988 ten vo- rigen jarevoor de Provinciale Staten 1107 tegen 985 ten vorigen jare; voor den Gemeenteraad 1035 tegen 974 ten vo rigen jare. GOES. Het. door ons reeds vermelde jubileumfeest in de Korte Kerkstraat al hier had nog een staartje. De buren wil den 's avonds ook hij het feest tegenwoor dig zijn, wat minder naar den zin was der 'jubilarissen, die hen den volgenden dag wilden onthalen. Daarop werden de vlaggen ingehaald en het. eerepoortje afge- -broken, terwijl het. cadeau werd terug- vorderd. De politie zorgde voor handha ving dei1 orde. GOES. Hedenmiddag tijdens het vrij hevig onweder, dat boven onze stad woed de, sloeg de bliksem in het stationsge bouw en werd het telegraaftoestel be schadigd. Gelukkig bleef het hierbij. MIDDELBURG. In de gistermiddag al hier gehouden vergadering van de Anti- revolutionnaire Centrale kiesvereeniging voor 't. hoofdkiesdistrict Middelburg is, met overgroote meerderheid van stemmen, de heer mr. C. Lucasse weder candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. VLISSINGEN. Rij Kou. besluit is be noemd tot voorzitter der ongevallenwet commissie alhier, dhr. 11. J. van der Meer, lid der Staten van Zeeland. VLISSINGEN. Burg. en Weth. stellen den gemeenteraad voor gunstig Ie be schikken op het verzoek van de naam- looze vennootschap stoomlrain Walcheren om de voorwaarden, waaronder voor de stoomtramweg Middelburg-Vlissingen-Dom- burg gedurende 20 jaren f 1000 subsidie was toegekend, zoodanig te wijzigen dal de tram eerst 1 Juni 190fi in exploitatie moei zijn (aanvankelijk was het 1 Juni 1905). VLISSINGEN. Men herinnert zich zeker nog wel dat destijds op de Westerschelde een aanvaring plaats had tusschen het Noorsche stoomschip „Uto" en het Engel- sche stoomschip „Huddersfield", tengevol ge waarvan laatstgenoemd schip zonk en 23 menschen hun graf in 'de golven vonden. De rechtbank te Antwerpen heeft nu den kapitein van de „Uto" schuldig verklaard en hem tot 3 maanden gevan genisstraf veroordeeld. VLISSINGEN. Hel Nederlandsche drie- mastschip „Europa", bestemd naar Lon den, is nabij Nord-Foreland gestrand. Sleepbooten zijn aldaar in de nabijheid, terwijl de reddingsbooten zijn uitgezet. VLISSINGEN. De heer H. de Wilde sprak gisterenavond voor de anti-rev. pro- paganda-club. Hij verdedigde het kabinet Kuyper en prees zijn werkzaamheid. De heeren Snijders, Sannes en Peerlkamp, allen uit Middelburg, die in debat traden, werden uitvoerig beantwoord. VLISSINGEN. Hedennacht is aan boord van de alhier in de haven liggende Duit sche sleepboot. Vulcan" plotseling over leden de eerste stuurman, waarschijnlijk tengevolge van hartverlamming. CORTGENE. Ter gelegenheid van de al- gemeene vergadering van de Maatschappij tol bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, op 7 Juni alhier Te houden en de afdeelingstentoonstelling op 8 Juni, zullen daar verschillende mu ziekuitvoeringen worden gegeven en den laatsten dag een vuurwerk worden afge stoken. STOPPELDIJK. De heer P. de Rijk, die voor een paar weken te Middelburg de onderwijsakte behaalde, werd deze week te Lobith, St. Oedenrode en Stratum tot tijdelijk onderwijzer benoemd, waarvan eerstgenoemde plaats werd aangenomen, waar hij Maandag a.s. reeds in functie treedt. BOSCHKAPPELE Terwijl twee school jongens bij een zaagmachine stonden, be gon de een er aan te draaiende ander had de handen te dicht hij de tanden, zoodal. van hel ventje een vingerlid bij na geheel werd afgesneden 's HEERENHOEK. In de vergadering van ingelanden den 17 Mei gehouden alhier van de Nieuw-Kraaiertpolder, werd vast gesteld het dijkgeschot op f3.40 per H.A. Een voorstel van hel bestuur om de op ritten naar de hofsteden te begrinden, werit met 28 tegen 2 stemmen verworpen. "Her benoemd 'als gezworen met algemeene stemmen, B. de Jager, en als afgevaardigde hij het Calamiteuse Waterschap Borsele- F.ilewoutsdijk, J. G. P. Timans. 's HEERENHOEK. Gisteren hielden de ingelanden van W.-Kraaierlpolder hunne jaarlifksehe vergadering, waarin onder meer het dijkgeschot werd vastgesteld op f 3.(50 per H.A. Herbenoemd werd met algemeene stemmen tol gezworen, D. Schipper. 's HEERENHOEK. In de gisteren alhier gehouden vergadering van ingelanden van den N. Westkraaiertpolder, werd het dijk geschot vastgesteld op 13.80 per H.A. Her benoemd als gezworen. 1'. Blok, ook werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van hel bestuur, om in hel voor iaar van 190G aan te leggen omstreeks 1500 meters grindweg, n. 1. door den lan gen weg en den weg door den N. West- kraaijert in aansluiting met de in dit voor jaar aangelegde wegen. In de gecombi neerde vergadering van de N. Westkraaij- ert en N. Westkraaijert-Oud Borsele, is als afgevaardigde naar het Waterschap Bor- sele-Ellewoutsdijk met algemeene stemmen benoemd, Job Karelse. ,s HEERENHOEK. Gisteren hielden de ingelanden van den Noordkraaijerlpolder hunne gewone jaarlijksche vergadering. Op de aanbeveling tot gezworen, wegens pe riodieke aftreding, werden geplaatst: .1. Dekker, N. Remijn en Jac. de Jager. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 4.25 per II. A. 's HEERENHOEK. In de vergadering van ingelanden van den Zuidkraaijertpob der werd gisteren het dijkgeschot. vast gesteld op f6.25 per H.A. Nog werd be sloten een bijdrage te geven aan den Koningspolder, ter begrinding van wegen, en op de aanbeveling tot gezworen wegens periodieke aftreding werden geplaatst: C. Schipper, Job Karelse en Jac. Wiskerke. Men schrijft uil Zeeland: De oesterverzending is geëindigd en hij het opmaken van de Blankenberghsche re kening zooals de visscher zegt. - zal wel blijken, dat do campagne 19041905 in geen geval schitterend is. Verschillende oorzaken hebben daartoe meegewerkter wordt gezegd, dat o. a. in het begin der campagne een zware concurrentie was, daar er niet minder dan 80 verzenders waren, die verschillende middelen aan wendden om „er in" te komen, zooal.s lagere prijzen sommigen verkochten a tout prix - zwaardere sorteering en zelfs was er sprake van franco verzending, wat tot heden alleen in buitengewone gevallen een uitzondering was. Een natuurlijk ge volg is, dat, het peil van de Zeeuwsche oester moet dalenieder jaar hij hei begin der campagne is men bevreesd zijn oesters niet kwijl Ie zullen raken en ieder jaar herhaalt zich die gekke concurrentie, waarvan de afnemer ongetwijfeld liet meest profiteert. In hoeverre de vrees voor besmetting door oeslergebruik invloed heeft gehad op afname en prijzen valt moeilijk te constateeren, evenmin als te bepalen valt verzending van Engelsche oesters via Ostende naar Duitschland, maar beide hebben zeker geïnfluenceerd. In hoeverre ook de ongezonde basis, waar op vele oestermaatschappijen indertijd zijn opgericht, toen de oeslerindustrie nog in haar gouden tijdperk verkeerde, invloed gehad heeft, zal eveneens wel moeilijk in cijfers zijn aan te geven; maar alles werkt toch tezamen om de kunstmatige oester- teelt een kritieke periode Ie doen door leven. Te Biervliet is de vorige week een jong meisje onder het spelen door een elf jarigen jongen met een sintel, een stukje uitgo brande steenkool, het oog uitgeworpen. Te Gent heeft men hel beleedigde oog door een kunstoog vervangen. In April werden uil Zeeland verzonden door Bergen op Zoom 21.812 k.g. oesters en 5053 k.g. mosselen, door Krabbendijke 4734 k.g. oesters, door ICruiningen- Ier- seke 148.(548 k.g. oesters en 1600 k.g. mosselen, door Vlake 2G.44G k.g. oesters, door Bruinisse 9735 k.g. oesters en 352.280 k.g. mosselen. Te Philippine werden aan gevoerd 162.500 k.g. mosselen. De Belgische veekooplieden, die de Sas van Gentsche veemarkt in het leven ge roepen hebben en in stand houden, moeten in ons land bedrijfsbelasting betalen. Nu, dat is billijk en zij hebben tot nu toe daar ook niets op tegen gehad. Dinsdag 1.1. echter, zijnde voor hen de betalingsdag, voor die belasting, kwamen zij van het ontvangkantoor terug, zonder hun aanslag te hebben voldaan, wijl deze voor dit jaar over het algemeen hel viervoudige van vorige jaren bleek te bedragen. Een uit veleneen koopman van Wachtebëke, die op verre na niet. de meeste beesten ter markt brengt, is aangeslagen voor zestig gulden. Waaraan die plotselinge enorme verhoo- ging moet toegeschreven worden, kan nie mand begrijpen. Wel kan ieder op de vin gers narekenen, dat door gemeld feil aan de markt de genadeslag is toegebracht. (M. C.) De landbouwer van Pelt, aan den Zui- dendijk nabij Sinitshook, heeft op treurige wijze een merrie met veulen verloren, 's Middags omstreeks 4 uur viel het hem op dat. die dieren, welke kort te voren nog vreedzaam in de weide graasden, al4 bezeten ronddraafden. Terstond begaf hij zich daarheen om de oorzaak daarvan na te gaan, maar hel was reeds te laat. Bij zjjn komst lagen de beide paarden op den grond, geheel overdekt met bijen, die uit de hem toehohoorende korven op de die ren waren neergestreken en hen zoodanig hadden gestoken, dal hunne lichamen ge heel waren opgezwollen. Dadelijk werden de bijen verjaagd en de paarden naai den slal gebracht, maar geen hulp mocht meer baten; het hijengif had reeds een eind aan hun leven gemaakt. Een dochtertje van schipper f'. te Scheemda (Gr.) dat sedert bijna l'/a jaar lijdende was aan slaapziekte of nona, is eindelijk in hel academisch ziekenhuis te Groningen waar hel veqileegd werd ontwaakt. Al dien tijd moest hel kind kunstmatig worden gevoed. Nu echter heeft zij voor hel eerst, op natuurlijke wijze wat melk gebruikt. De moord in de Scheveningsche boschjes. Naar men verneemt hebben de psychi aters, die een onderzoek instelden naar de geestvermogens van den 17-jarigen B„ ver dacht van den moord op een dame in de Scheveningsche Boschjes, rapport uitge bracht en hem ontoerekenbaar verklaard. Te Grevenbicht hij Sittard heeft een vreeselijke misdaad plaats gehad. Een ze kere Didden heeft uit minnentijd zijn mede minnaar Smeets doodelijk verwond en daarna zelfmoord gepleegd. Met de tram, die te ongeveer 8 uur te Naarden aankomt, werd Woensdag in de buurt van de „Gooische Boer", doordat hij zich, zittende op de fiets, aan de tram vasthield, een man, W. Schothorst, over reden. Per tram mede naar Naarden ver voerd, werd hij bij dr. De Jong ingedra gen, en, daar zijn toestand hoogst gevaar lijk bleek, door een priester bediend. Zjjn toestand is hopeloos. Per rijtuig werd hij naar zijn woning te Bnssum gebracht. Woensdagmiddag om half drie brak brand uit in de boerenbehuizing van M. Meijer te Finsterwolde Aangewakkerd door den sterken wind, lag de kapitale behuizing binnen korten tijd aan den grond. Tenge volge hiervan geraakten een drietal arbei derswoningen mede in brand en ook deze werden in zeer korten tijd een prooi der vlammen, terwijl een vierde arbeiderswo ning om brandgevaar voor de helft van het dak moest worden beroofd. Van de inboedels der perceelen is zoo goed als niets gered In het perceel van Meijer kwamen 3 varkens en één kalf in de vlammen om en van een der arbeiders twee varkens. De drie arbeidersbehuizingen wer den bewoond door zeven gezinnen, waar van twee hun inboedels niet tegen brand schade hadden verzekerd. De ramp te Vriezen veen. Met, enkele woorden konden wij in ons vorig nummer melding maken van de ramp, die Friezenveen heeft, getroffen. Waar toen echter het aantal verbrande huizen geschat werd op GO a 70, daar loopen nu de cijfers uiteen van 1832G7 bewoonde gebouwen,'herbergende 285 tol 350 gezinnen. Te 2 uur ongeveer werd het eerst de brand ontdekt bij Jannes Goosselink, een timmerman op het Oosteinde, aan de noordzijde van den weg van Tubbergen naar Den Ham, ongeveer 10 minuten oostelijk van de plaats waar de weg van Almelo in Friezenveen uitmondend, het dorp verdeeld in Oost- en West-Einde. Een kwartier nadat het bemerkt was, wa ren al twintig huizen aangetast en even later zette de brand zich ook over het West-Einde voort. De spuit, die terstond op 't eerste alarmeeringsbericht was uit gerukt, stond ten westen van het bran dende huis op een weg, die daar de weiden inloopt. Dra echter was men genoodzaakt deze plaats te verlaten. Door den storm, die er woei uit. hel oosten, was het on mogelijk daar te blijven staan. De spuit zelf liep gevaar, men moest retireeren. Nog was men niet terug op de straat, die door het pl in. een uur lange dorp loopt, of reeds bleek het tweede en derde huis te hebben vlam gevat. Overal waar het maar mogelijk scheen don brand met eenig succes te bestrijden, trachtte men het vuur aan te lasten, maar nog had men de spuit niet in orde of reeds sloeg de brand over, soms vier, vijl' huizen ver. Aan één stuk door heeft men op deze wijze vruchteloos gevochten. Hoog sloegen de vlammen op, stukken van daken vlogen door de lucht, en zijden spek, die veel verder neervielen en ook daar weer het vuur ontstaken. De Roomsch-Katholieke kerk had men gehoopt te kunnen behou den, maar ook hier mocht de krachtig ste arbeid niet baten, het dak vatte vlam, evenals dat van de pastorie daarachter, en even later stond heel het gebouw in lichte laaie. Het vuur had intusschen een huizenreeks over een afstand van ruim 1 K.M. in vlammen gezet- Bij het marktpleintje werd opnieuw met ontzettende krachtsinspanning gepoogd nog zooveel mogelijk te behouden. Het dak van een koperslagerswinkel, die sehuin achter het post- en telegraafkantoor staat,, werd beklommen en men deed wat men kon om dit. gebouw nat te houden, om dat werd gevreesd, dat, als de brand het post- en telegraafkantoor zou bereiken, dat, steviger gebouwd, meer voedsel aan de vlammen zou geven, het vuur van daar de weg maakt hier een flauwe bocht, zou overslaan op het huis van den logementhouder Ter Brake en de daar naast gelegen woning van notaris Lam- merink. Gelukkig had dit pogen succes. Het huis van den koperslager en het postkantoor met het daarnaast gelegen huis bleef behouden. De vlammen von den echter nieuw voedsel in de afgeschei den kerk, achter deze gebouwen, die even eens in vlammen opging. Toen dadelijk daarna ook eenige huizen hieromheen had den vuurgevat, scheen het vuur niet meer legen te houden. Toch gaf men het pogen niet op, waar maar iets meer ruimte was tusschen de gebouwen, trachtte men het vuur een dam te stellen, maar voortdurend weer moest men retireeren. Om 4 uur begon men te vreezen voor de fabriek van Jansen en Tilanus. Een uur later had het vuur dan ook reeds een gebouw vlak hij de fabriek aangetast, zoo dat de home spuiten uit Almelo die tegen 6 uur het. dorp binnenreden terstond door gingen naar de fabriek. De zoons van den heer Tilanus stonden zelf op hel dak van een der houten loodsen met de spuif- slang in de hand. Met inspanning van alle krachten mocht hel gelukken, den brand te keeren van de groote turfschuur. Vijf spuiten gaven onophoudend water. Deze pogingen hadden het succes, dat het harde werken twaalf uur aan een stuk verdiende, de fabriek bleef intact en Vrie- zenveen voor de ramp van gedwongen werkloosheid behouden. Intusschen had hel vuur nu een hui zenreeks over een afstand van bijna drie kwartier gaans, ongeveer 4 K.M. lang, aangetast, en hoog sloegen de vlammen op. De toestand der bewoners was ver schrikkelijk, de vlammen gierden in den wind, het vee in de weiden loeide ang stig en vermeerderde nog de massa van onheilspellende geluiden. Ware de wind gedraaid, ook do huizen van het West einde, die aan die zijde van den weg liggen, waren verloren geweest. ileel den nacht sloegen nu hier, dan daar de vlammen weer uit, die men meende voor goed te hebben bedwongen. Toen het. licht werd, kwam er eenige out spanning, hel. vuur was vrijwel uit en men kon de ramp zien in heel haar om vang, grooter bijna nog dan men had kun non vreezen. Over de oorzaak is niets bekend, wel deden eerst geruchten de ronde, die den bewoner van het huis, waarin de brand hel, eerst uitbrak, niet vrijspraken van schuld, zij hel dan ook door onvoorzich tigheid. Het feit echter, dal 's mans in boedel niet en zijn huis slechts voor f 700 was verzekerd, verbande elke gedachte aan opzet. Reeds terstond zijn maatregelen getrof fen om de van onderdak beroofde gezin nen te huisvesten. In het huis, vroeger bewoond door den lieer Tilanus, vlak naast zijn fabriek, werden gistermorgen te halftien reeds acht gezinnen gehuisvest. In schuren en stallen waren ze ingebracht de inderhaast op straat gesleepte inboe dels of gedeelten ervan. Geen huis bijna of het. herbergde gasten. Bij notaris L. alhier waren voor 14 personen slaapplaat sen in gereedheid gebracht. Een somheren indruk maakte de ver woesting 's morgens. Overal stonden groe pen menschen Ie praten met bedrukte ge zichten, ginds lag een gezin bijeen op een weide naast wat van den inboedel gered was, maar overal hoorden we uitin gen: gelukkig, dat het niet bij nacht is gebeurd, dan ware bij de snelheid, waar mee de brand voortwoekerde, de ramp niet te overzien geweest. Nu ging geluk kig geen menschenleven verloren, ook daar bijna al het vee in de wei was kon men gelukkig constateeren, dat niet meer dan ééne zieke koe en een betrekke lijk gering aantal varkens hel leven ver loor. Al heel kort nadat liet bericht in Almelo was gebracht, dat de brandspuiten van daar te hulp riep, stroomden de bezoekers er Ie voet, te fiets, per rijtuig en per automobiel heen, en toen de Almelosche fabrieken hun stopiluit hadden doen lioo- ren, was heel de weg zwart van men schen. Vannacht en ook vanmorgen trok men van alle zijden uil den omtrek daar heen. Toevallig was er vandaag ook markt, wat op zichzelf al bezoekers lokte. Voor zoover wij uit uitingen van verschillen de menschen konden opmaken, zal daar heel wal. vee zijn verkocht, dat anders niet. tot. den nu bedongen prijs zou zijn verhandeld, want van verschillende zijden hoorden wij opmerkingen van menschen, die een stuk vee van de hand wilden doen om contant geld te hebben. Hoevelen hun have niet hadden verze kerd, konden wij niet ontdekken, de schat tingen echter, die werden gemaakt, gingen nooit, ver boven de dertig. De meeste po lissen schenen gesloten lyj de Onder linge van De Jong en Co., de Tielsche, de Overijselsche en Concordia te Zwolle en de Bataafsehe. Reeds vroeg zagen wij den commissa ris der Koningin den heer P. Lycklama a Nijeholf, op de plaats van de ramp. Hii was daar met. den burgemeester, den heer J. C. Bouwmeester, die van het eerste oogenblik af alles heeft gedaan wat ^ge- daan kon worden om de ramp te beper ken en maatregelen te nemen ter voor ziening van '(geen noodig was. Onze correspondent schrijft nog dat de in de R. K. kerk geborgen kerkgewaden, sieraden, enz. nog tijdig gered konden door den kapelaan Eekman, die toevallig te Vriezenveen vertoefde. De pastoor was, toen de brand uitbrak, in de naburige gemeente Geesteren. Hare Majesteit de Koningin heeft een bedrag van duizend gulden 'doen toeko men aan den burgemeester van Vliezen- veen, ter leniging van den meest drin genden nood in deze zoo zwaar getroffen gemeente. H. M. (te Koningin en de Prins bezoch ten heden, vergezeld van den heer com missaris der Koningin in Overijsel per automobiel deze gemeente 0111 persoonlijk den omvang der ramp en de maatregelen tot huisvesting der slachtoffers in oogen- schouw te nemen. Het anarchisme is het ongeluk ge worden van een jongen slotenmaker Kar Schlatzke, in het Oosten van Berlijn. Vijf tien maanden geleden werd hij aanhaDger van de nieuwe leer, tiad uit de kerk en werd kort daarna, om zijn anarchistische propaganda, door zijn patroon ontslagen. Sedert dien werd hij een ijverig medewer ker aan het blaadje Anarchist. Maar werk dat betaald werd, vond hij niet meer. Daar over is hij waarschijnlijk zoo aan het tob ben geraakt, dat hij tot zelfmoord besloot. Terwijl zijn moeder hem de eerste strofe van een anarchistisch lied hoorde zingen, schoot hij zich uit een oud pistool een kogel door het hart en zakte voor hare oogen ineen. In het Zuidstation te Gent was een ran geerder bezig wagons te doen versporen toen een zijner schoenen tusschen een wisselspoor beklemd bleef. Alvorens hij den tijd had zijn voet los te wringen, werd hij door een wagon omvergeworpen en zijn voet letterlijk afgesneden door de wielen. Na in het station de eerste zorgen ontvan-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2