ivenhage Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. Goes. Grasmaaimachine feuilletonT buitenland. No. 57. Dinsdag 16 Mei 1905. Eerste Jaargang. |N T 11 GRAANMAA1ER Goes, |K, Pbotograaf. khuttershof {echts of Links". Verschijnt eiken flVAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, G O E S. c— a r e e r e n. Bierbrouwerij „De Gans", Liberale Katholieken. Hereenigd. mijn geachte clientèle aan mijn atelier werk en te voorkomen. zorg worden afgewerkt mij in vertrouwen bij Met Debat. .Nederland en Oranje". WE ZEEUHSCHE COUP /a Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. te uitzoek is, voor onberispelijke e conditiën I Abonnementsprijs: per 3 maanden —.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Advertentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. jlt door elke richting met Ratst dus in de kamer een een bijna geruischloozen tkend werk, zoowel in 't aver. De Massey-Harrls tier No. 7 is van extra 1 onovertroffen in soliditeit; njewexen machine voor huurmachlne; (in 1904 es VOOR LOONMAAIEN een paar uur aaneen kan aandacht gevestigd op de HOOIHARKEN Lnd ook reeds eenige jaren Ber uur ontroomt en lichter [den tijd ontroomen, is een gehaald wordt en is door Prijs f150.compleet, hn f60.af; en Waide's SSEE Zn., Goes. üohlen Syndicaat. baaltje van 50 Kilo, n 50 f 6.— 3.25 n 1-40 t - Vleeschmeel, dbouwkalk. jEN. fESTER-SCHELDE. sche of Spoortijd. Dagel. i) b) nm. 3,23 en 6,10c) .2,25a) 3,50 en 6,40. im. 1,55a) en 4,45. nm. 3,23 en 6,10c)f) 30 minuten na het Hoedekenskerke n. Neuzen t. Borsselen en Neuzen ten te 20 minuten wachten, naar "Breskens, Borsselen bgd. akt. n tot en met 14 September. Het kabaal, opgezet in de „N. Rott. Ct." door eenige „Katholieken" (waarvan som migen dien naam nog opsieren met een of ander epitheton or nans als ware, goede Katholieken) zegt „de Tijd" duurt voort. Aangemoedigd door het onthaal, hetwelk hunne ingezonden stukken bij de redactie van het liberale blad, welks „welwillende" en „vriendelijke gezindheid" ten opzichte der Katholieken en hunne Kerk in alle landen overbekend mag heeten, gaan de bedoelde schrijvers voort, reclame te ma ken voor liberale candidaturen bij de aan staande verkiezingen en de politieke or ganisatie hunner eigen geloofsgenooten, zooveel zij kunnen, afbreuk te doen. Hunne taktiek bij dit werk brengt mede de echtheid hunner Katholiciteit op den voorgrond te stellen. Als vastheid derhalve wordt aangeno men, dat wij te doen hebben met. een heel of half dozijn geloofsgenooten, die niet slechts jaarlijks hun Paschen houden, maar ook hun overige godsdienstplichten geregeld vervullen, in één woord mei personen, die zich-zelve bij een volkstelling terecht opgeven als Roomsch-Kalhoiiek. Volgt, daaruit, die diezelfde personen, als zij in verkiezingstijd het woord willen voeren over politiek, hunne a.no- n y m e artikelen mogen onderteekenen met den naam van „Katholiek"? Ja, indien tusschen de meeningen, in die artikelen verkondigd en hun Katholiek-zijn een stel lig verband bestond, in dien zin, dat. die meeningen van hun Katholiek-zijn gevolg waren of daarmede althans nauw samen hingen; neen, indien die meeningen met dat Katholiek-zijn niet te maken hebben of veeleer ondanks dat Katholiek-zijn beleden worden. Katholiek in de kerk en in den familie- 9) Van de tegenwoordigheid barer nicht scheen hij zich nauw bewust, hoewel zij de oogen in zoo angstige spanning op hem gericht hield, dat zelfs de meest smartvolle kreet geen sterker aandoening had kunnen te kennen geven. Daar ik met karakter en de manieren van den heer Gryce vrij wel bekend was, wist ik, dat bij hem niets beteekenisvoller kon zijn, en niets minder goeds voorspel de, dan deze algeheele veronachtzaming van haar, die blijkbaar gebukt ging onder ile bitterheid harer gemoedskwelling. Van medelijden vervuld, vergat ik dat Mary Leavenworth tot ons gesproken had, ver gat zelfs, dat zij in de kamers tegenwoordig was en had reeds een paar slappen voor uit gedaan naar hare nicht, toen ik de hand van Gryce mei kracht op mijn schou der voelde drukken, mij noodzakende om te blijven waar ik was. „Miss Leavenworth sprak," zeide hij. Als tot mij zelf teruggeroepen, keerde ik mij af van wal mij zelfs onder zoo ongun stige omstandigheden zoozeer had ge boeid, en mij geweld aandoende om het liefelijk wezen vóór mij een passend ant woord te geven, bood ik haar den arm en geleidde haar buiten de kamer. Dadelijk namen de koude, hooghartige trekken van Marie Leavenworth een bijna lachende uitdrukking aan en 'I zij hier kring, liberaal, „anti-clericaal" zelfs, in de politiek mannen van dat slag heb ben wij vrij veel gekend. Aan de goede trouw van de meesten viel niet te twij felen. Wie echter thans nog Katholiek in de kerk en in het huiselijk leven, liberaal of zoogenaamd anti-clericaal wil zijn in de politiek, hem schort het. óf wél aan oprechtheid en goede trouw óf aan het doorzicht en de noodige kennis, om eigen grove inconsequentie te erkennen. „Maar zijn dan diezelfde geloofsge nooten, onwetender, minder ontwikkeld, hebben zij minder gelezen, zijn zij in één woord dommer dan zooveel anderen, dan de groóle meerderheid van Katholieken, die zich niet slechts één ge voelen met hun geloofsgenooten in de kerk, maar één ook in den politieken en maatschappelijken strijd onzer dagen Ons antwoord op die vraag is een be slist: neenl Onder de groote menigte, die bij elke verkiezing als eene zaak, welke van zelf spreekt, omdat zij zelve Katho lieken zijn, hun stem geven aan den can- didaat der katholieke partij, worden er velen aangetroffen, die verstandelijk en wetenschappelijk zeker niet hooger staan, dan !de mannen, zooeven door ons bedoeld. Die zeer velen echter bezitten meestal één kostbare eigenschap, welke voor veel scherpzinnigheid en studie in de plaats kan tredennamelijk de gave van het ge wone gezond verstand. Nu is er in onze dagen heel weinig geleerdheid en scherpzinnigheid noodig, om, als Katholiek over de gebeurtenissen van den dag nadenkende, t.e komen tot de volgende conclusiën: Wij, Katholieken, in ons vaderland en ook daarbuiten, heb ben in het staatsleven zekere gemeen schappelijke belangen. Deze gemeen schap van belangen verbindt ons tot één e politieke partij. Zooals daardoor tusschen ons, Katholieken een onderlinge gezegd, dat zeker een vrouw niet vrien- lijker kon glimlachen dan Marie Leaven worth. Mij met oogen vol zoeten dank aanziende fluisterde zij mij toe „U is wel vriendelijk, meneer. Ik gevoel maar al te wel, hoezeer ik bijstand en steun behoef; het geval is zoo smartvol en vreeselijk, en", voegde zij or bij, ter wijl hare oogen eene bezorgde uitdrukking aannamen, „en mijne nicht dkar is van daag zoo wonder vreemd". „Hoe!" dacht ik bij mij zelf, „is dat wei de bezwerende toovergodin van daar straks, met haar dreigende houding en hpr streng verwijtend gebaar? Beproeft zij wellicht onze gedachten af te leiden van mogelijke gevolgtrekkingen, die uit de van haar vernomen woorden kunnen gemaakt worden? Of zou het mogelijk zijn, dat zij zich-zelve genoegzaam wist te misleiden, om te gelooven, dat wij waarde noch beteekenis hechtten aan eene zoo duidelijke beschuldiging in een zoo hachelijk oogenblik?" Maar Eleonore, leunende op den arm van den politiebeambte, had weldra al mijne aandacht tot zich gelrokken. Zij had nu tamelijk wel hare tegenwoordigheid van geest terug gekregen, maar nog niet zoo volkomen als haar nicht. Zij trad wankelend voort naast haar geleider, en den arm waarmee ze op hem leunde, zag ik beven als een riet. „Gave God, dat ik dit huis nimmer ware binnengetreden", dacht, ik met een zucht. En toch, nog voordat die zucht geheel geuit, was, ge voelde ik een andere gewaarwording, die tegen de eerste lijnrecht overstond, een gevoel namelijk als van dankbaarheid, dat juist ik en geen ander de onwillekeurige ge- band bestaat, is dit ook het geval bij de liberalen. Zien wij nu, welke houding de liberalen aannemen ten opzichte van de Kerk en de belangen van de geloovige Katholieken; zien wij ook, hoe de libe rale pers ten onzent zich stelt tegenover de Katholieke Kerk in den grooten strijd, welken deze overal te verduren heeft, dan is het duidelijk, dat de liberalen in 't al gemeen, 'dat ook de liberalen in Nederland, die in de „N. R. Ct." en dergelijke bladen hun organen vinden, onze vrienden niet zijn. Daarbij hebben onze Opperpriesters, de Pausen, meermalen de grondstellingen van het liberalisme als hoogst verderfelijke dwaling veroordeeld. In handen der libe ralen kunnen derhalve de katholieke be langen in 't algemeen allerminst vei lig geacht worden. Zou er dan toch hier in ons land, of misschien alleen bij de aanstaande verkiezing reden kunnen be staan, om, met diezelfde liberalen samen te gaan? Bij twijfel omtrent het antwoord zal het verstandig zijn, raad in te winnen bij de meest bekwamen en meest ervare- nen van de onzen, aan wier goede be doelingen niet valt te twijfelen. Als het advies van die personen eenstemmig is en het samengaan met de liberalen op allerlei gronden als gevaarlijk en verderfe lijk, beslist ontraadt, bestaat de aller grootste waarschijnlijkheid, dat hun in zicht het ware ii. Zóó, dunkt ons, spreekt het gezond ver stand. Zóó Dok is, min of meer bewust, de rede neering van duizenden bij duizenden Katholieken, die geen ingezonden stukken zenden aan liberale bladen. Verondersteld echter, de katholieke schrijvers in de „N. R. Ct." hadden reden, door ernstige studie en langdurig naden ken er van overtuigd te zijn, dat geheel de katholieke partij in ons vaderland tot haar eigen verderf sedert jaren een ver keerden weg bewandelde welke was tuige was geweest van dit veel beteekenend gezegde en ook, ja ook, dat ik Gryce mocht volgen, terwijl ik hem de wankelende, bevende gestalte van Eleonore naar be neden zag geleiden. Niet dat ik ook maar het minste medelijden zou hebben gevoeld met den schuldige. Nog nooit had de mis daad zich verschrikkelijker voorgedaan, nog nooit hadden eigenbaat, haat en heb zucht. lager spel gespeeld dan hier, en tochmaar laat ik niet trachten weer te geven, wat ik in die oogenblikken dacht en gevoelde; het zou van weinig belang zijn. En bovendien, wie zal de diepte meten van zijn eigen ziel, of anderen duidelijk maken, door welke geheime koorden hij getrokken en gebonden wordt, waar dit hem zeiven een oplosbaar raadsel is. Ge noeg zij het, dat ik met een halfbezwijmend vrouwelijk wezen aan mijn zijde, maar met het oog onophoudelijkgericht op de andere, die voor haar ging, de trappen van het prachtige huis afdaalde en mij eindelijk opnieuw in tegenwoordigheid bevond van de dienaars der wet, die onze komst met, ongeduld hadden afgewacht.. Toen ik opnieuw den drempel over schreed en het oog sloeg op de verlangende blikken van hen, die ik slechts even te voren had verlaten, was 't mij als waren eeuwen in die tusschenpoos voorbijgegaan. Zoo veel en zoo diep kan een menschen- ziel gevoelen en ervaren in de korte span ne van enkele gewichtige oogenblikken. VII. Marie Leavenworth. Wanneer u ooit het schouwspel heeft geboeid van een wilde wolkendrift, die plotseling werd overstraald door don prachtigen glans van het doorbrekend zonlicht, dan kunt. gij u eenigszins voor- dan hun onafwijsbare plicht geweest? Die plicht zou dan geweest zijn niet te wachten tot den vooravond van algemeene verkiezingen, maar reeds lang te voren, in tijd van kalmte, toen nog overleg mo gelijk was, op te treden als profeten onder hun volk en met klem van redenen aan te toonen en te bewijzen, dat de aan voering van het leger zich in verkeerde handen bevond. De katholieke pers zou voor de verdedi ging van een eerlijke overtuiging, ook als die ten eenen male van de hare ver schilde, aan achtenswaardige geloofsgenoo ten geen plaats geweigerd hebben. Even min zou in een katholieke kiesvereeniging aan deze de gelegenheid tot verdediging hunner afwijkende opinie onthouden zijn. En in de pers, èn in de kiesvereenigingen hebben de heeren echter gezwegen. Mis schien lezen zij geen katholieke bladen, zijn zij geen lid van katholieke kiesver eenigingen De wijze echter, waarop thans gepoogd wordt, om verwarring te stichten in de katholieke gelederen op het oogenblik, dat deze zich voor den strijd gereed maken, om diensten te bewijzen aan den vijand, is een manier, voor welke in den grooten strijd der geesten ieder eerlijk soldaat zich zal schamen. In het laatste nummer van het socia listen-blaadje van Zeeland komt een aan val voor tegen de redactie van het a.-r. dagblad „de Zeeuw", die vóór de repri mande, welke hij gekregen heeft om meer te schelden, Tak in „het Volk" niet zou hebben durven plaatsen. Een aanval nog wel naar aanleiding van een nietigheidje. Echter, wanneer men een hatelijk, fel- schimpend betoog richt tegen iemand, van wien men meent, dat hij zich vergiste, mag toch ten minste gevergd worden, dat stellen, welke indruk werd teweeggebracht door de verschijning dier twee lieftallige wezens in de kamer, waar zij gewacht werden. Vooral Marie, die 't in fraaiheid van gelaat, schoon niet in belangwekkend heid van voorkomen won van hare nicht, kon verzekerd zijn, waar zij ook binnen trad, aller aandacht aanstonds op zich gevestigd te zien. En thans nu het vreese lijk voorval haar als met een droevig waas van geheimzinnigheid omgaf, welke uit werking kon thans haar aanblik teweeg brengen, op een vergadering van mannen, gelijk ik ze reeds beschreven heb, dan die van de meest gulle opgetogenheid en innige bewondering? En toch toen die be wondering zicli in een luid gemompel lucht gaf, beving mij een gevoel van sterken weerzin. Nadat ik mij gehaast had, haar die ik geleidde te doen plaats nemen in den meest verwijderden hoek van het vertrek dien ik kon vinden, zag ik bezorgd rond naar hare nicht. Doch hoe zwak en ont hutst zich Leonore Leavenworth had ge toond bij de eerste ontmoeting in het smaakvol salon, nu was er niet de minste verlegenheid noch aandoening bij haar waar te nemen. Voorgetreden aan den arm van den politiebeambte, wiens plotseling streng geworden uiterlijk niets goeds scheen te voorspellen, bleef zij een oogenblik stil staan in kalme aanschouwing van het tafereel dat zich aan haar voordeed. Na vervolgens den rechter gegroet te hebben met een houding van neaerbuigende goéd heid, die hem al dadelijk moest doen ge voelen, dat slechts de noodzakelijkheid der wet zijn ongenoode verschijning in die men zelf zoo ongeveer onfeilbaar zij. En dan wijzen wij het blad, welks redac teur mr. Sannes is, o.a. op zijn nog steeds achterwege gebleven verbetering of herroeping van een in onze courant tegen gesproken bericht, dat handelde over een pastoor en een begrafenis te Hontenisse, om zijn onfeilbaarheid verre van aanne- moeilijk te doen blijken. En ook willen we dan eventjes ver melden, dat zelfs mr. T r o e 1 s t r a, let wel de leider der socialisten, die het toch wel zal weten, denzelfden mr. Sannes op het jongste socialisten-congres betitelde als„een steigerend jong v e u 1 e n t j e" Juist; die loopen altijd te hard van stal en de arbeiders weten nu met welken maat zij de liefelijkheden, die hun in „de Baanbreker" te genieten worden gegeven, moeten meten. RUSLAND. Uit Rusland komen allerlei berichten over onlusten in verschillende streken en over de bezorgdheid, waarmede men de komende dingen tegemoet ziet. Te Moskou verwachtte men een algemeene slaking. De uittocht van menschen, die het land kunnen verlaten, is sterk. Te Sjitomir en m den omtrek gist 't nog. Uit Trojanof komt bericht, dat men er Tien joden heeft gedood. Te Odessa heeft de politie, volgens een telegram, in de matrozenwijk een bommenwerkplaats met zes bommen ontdekt, en te Kiëf iets dergelijks ten huize van een student.. Volgens het Petit Journal is te Kolpino een pope door arbei ders, die hem voor een spion hielden, doodgeschoten. Vice-admiraal Nazimof te Petersburg is door zijn oppasser, die drie revolverscho ten op hem loste, vermoord. De reden voor de misdaad moet zijn, dat de admiraal den oppasser uit zijn dienst had ontslagen en dat deze nu was opgeroepen tot den oorlog. woning gewettigd maakte, nam zij op den door hare dienstboden aangeboden zetel plaats met een waardigheid en zelfver trouwen, die eerder deden denken aan de overwinningen der balzaal, dan aan de drukkende spanning, waarin wij allen ons bevonden. Hoewel deze hare handeling geheel ongekunsteld was, maakte zij toch een diepen indruk. Onmiddellijk hield het gemompel op, ieder richtte den blik be scheiden voor zich uit, terwijl de afge dwongen achting en eerbied zich op ieders gelaat weerspiegelden. Zelfs ik, die haar geheel velschillend gedrag in het salon nog niet vergeten was, gevoelde een soort van verlichting, en ik werd zeer onaan genaam aangedaan, toen ik den blik wen dende naar de jonge dame aan mijne zijde, gewaar werd, hoe zij de oogen strak bleef gericht houden op hare nicht met een angstige spanning in haar blik, die mij zeer onheilspellend voorkwam. Bevreesd als ik was, dat die blik den argwaan mocht wekken van personen in onze nabijheid, greep ik haastig haar hand, die zij achte loos liet hangen over de leuning van haar stoel, en was op het punt om haar te waarschuwen, toen zij op het hooren van haar naam, die door den rechter op zach- ten indrukwekkenden toon werd uitge sproken, plotseling uit hare mijmering ont waakte. Haastig haar blik van hare nicht afwendende, keerde zij het gelaat naar do jury, en tegelijk bespeurde ik iets hel fonkelends in hare oogen, dat. mij opnieuw het beeld der bestraffende tooveres voor den geest bracht. Doch even snel was die vluchtige flikkering weer verdwenen, en het was in uiterst bedeesde houding dat zij zich schikte tot hot aanhooren van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1