mm, Grasmaaimachioe Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Goes. No. 54. Dinsdag 9 Mei 1905. Eerste Jaargang. FEUILLETON, BUITENLAND. pareeren. ing Parijs 1904, a, Den Haag. GRAANMAAIER den, (iedere hoed Heeren zachte ts, met stof bril. ten voor jongens Wasschen en S K. Verschijnt eiken fl\AANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. De Ongevallenwet voor de Landbouwers. Hereenigd. It, inke uitzoek is, voor onberispelijke ge conditiën! EREN. ro i Koloniën: jn: 16 cents 13 Wateren. Cylinders met beste oeibaar Koolzuur, ter 't een bijna geruischloozen ekend werk, zoowel in 't klaver. De Massey-Harris |iaier No. 7 is van extra onovertroffen in soliditeit; angewezen machine voor huurmachine; (in 1904 nes VOOR LOONMAAIEN u een paar uur aaneen kan aandacht gevestigd op de HOOIHARKEN ,nd ook reeds eenige jaren ler uur ontroomt en lichter 'den tijd ontroomen, is een gehaald wordt en is door Prijs f150.compleet, in f60.af; en Waide'S SSEE Zn., Goes. 'el als de Wollen UWE ZEEUWSCHE (SURANT Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) -.95 -.05 Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, o GOES. Adverfentiën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Het blijkt, dat de bepalingen van de Ongevallenwet, zooals zij thans door de Regeering wordt uitgebreid tot den Land bouw, in Limburg geen onverdeelde in stemming vinden. Do „Venloosche Crt." zegt daarvan: Een tweede punt, wat volgens onze be scheiden meening, reeds dadelijk na de indiening der wetsontwerpen wel eenige beschouwing waard is, is de verzeke- rings plicht voor alle landbouwers- werkgevers. De landbouwers moeten namelijk zich en hun personeel verzekeren, maar uitslui tend de landbouwers-werkgevers (ook boe ren met één paard en één knecht) moeten de premie betalen. Wij stellen ons voor, dat zulks in zekere kringen ook in der Regeering bevriende kringen wel eenige tegenkanting onder vinden zal. Had men niet meer rekening dienen te houden met de meerdere of mindere fi- nancieele draagkracht der flinke eigen- heerboeren en grondeigenaren eenerzijds en met de pachtboeren en een a twee paar- den-houdende boertjes anderzijds? Het wil ons toch toeschijnen, dat een groot-rijk eigenboer meer kan betalen dan een pachter of een gewoon landbouwer, die vaak op groote lasten zit. In gelijken zin schrijft de „Nieuwe Koerier" „Het ontwerp (landbouw-ongevallenwet) juichen wij van harte toeMaar goed keuren kunnen wij het niet, dat alle land bouwers gedwongen worden zich te ver zekeren, ook dan als zij zich in goeden doen bevinden". Zóó groot zijn de voordeelen, welke in 't algemeen ook voor den Landbouw uit de Ongevallenverzekering voortvloeien, dat het in hooge mate te betreuren zou zijn, indien deze zouden miskend worden, door- 6) „Neen, mijnheer". „Mijnheer Harwell, denk nog eens goed na. Zijt gij bereid te zweren, dat gij noch iemand, noch iets gezien of gehoord hebt, dat u ongewoon voorkwam?" Het gelaat van den getuige teekende inwendige onrust. Tot tweemalen toe open de hij de lippen, maar sloot die telkens weer, zonder een woord te hebben uitge bracht. Eindelijk vermande hij zich en ant woordde „Ik zag een kleinigheid, een onbedui dend iets, te nietig om er melding van te maken, maar het schoot mij bij uw laatste vraag nochtans te binnen". „Wat was dat?" „Niets anders dan een openstaande deur". „Van welke kamer?" „Van die van miss Leonore Leaven worth". Deze laatste woorden werden bijna fluisterend uitgebracht. „Waar bevondt ge u, toen ge dit gewaar werd „Dat kan ik niet met volkomen juist heid zeggen. Waarschijnlijk stond ik voor de deur van mijn eigen kamer, daar ik onderweg niet heb stilgestaan. Wanneer deze treurige gebeurtenis niet had plaats gegrepen, zou ik er niet eens meer om gedacht hebben". „Hebt ge de deur van uw kamer ge- slófen nadat ge waart binnen gegaan? dien sommigen zich gingen blind staren op enkele ondergeschikte punten. Van den anderen kant is het waar, dat de landbouwtoestanden in Limburg ten eenen male verschillen van die in de noor delijke provinciën. Hoogstwaarschijnlijk zullen den wetge ver bij de samenstelling van zijn ontwerp vooral de laatste v»or oogen hebben ge staan. 't Zou daarom zijn nut hebben, op de critiek onzer bladen in het Zuiden acht te geven. Wellicht, dat door kleine wijzi gingen in het ontwerp aan rechtmatige, daar bestaande bezwaren kan worden tege moet gekomen. Van het geheele ontwerp geeft „De Nieuwe Koerier" de volgende heldere uiteenzetting: Wie valt onder de verzekering? Tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen moeten verzekerd worden alle per sonen, zoowel mannen als vrouwen, die in het landbouwbedrijf werkzaam zijn dus: lo. alle werklieden. 2o. alle werkgevers of landbouwers, die voor eigen rekening het landbouwbedrijf uitoefenen, onverschillig of zij alleen of met arbeiders werken. 3o. de vrouw en de kinderen van de landbouwers, als zij medewerken in het landbouwbedrijf. Welke bedrijven vallen onder de wet? De werkgevers en werklieden in de vol gende bedrijven moeten verzekerd worden 1. Akkerbouwbedrijf. 2. Veehoudersbedrijf. 3. Boschbouwbedrijf. 4. Boomkweekersbedrijf. 5. Tuinbouw- of warmoezeniersbedrijf. 6. Bloemboilenkweekersbedrijf. 7. Het bedrijf van aanleggen en onder houden van tuinen, perken, plantsoenen en bosschen. Hoe wordt het loon berekend? A. Van den werkman. Het zou voor onze arbeiders zoo goed „Ja, meneer". „Zijt ge kort daarop naar bed gegaan?" „Dadelijk". „Hoordet ge niets voor ge insliept?" Opnieuw was een sterke wijfeling merk baar. „Neen, in 't geheel niets". „Geen voetstap in de gang?" „Ja, dat misschien wel". „Weet ge het zeker?" „Ik zou er niet op kunnen zweren". „Gij denkt het dus wel". „Ja, ik denk van wel. Alles wat ik weet is, dat ik, juist toen ik begon in te slui meren, een licht geraas hoorde en het geluid van voetstappen in de gang, maar ik lette er verder niet meer op en viel in slaap". „En?" „Iets later werd ik plotseling wakker, alsof ik door iets was opgeschrikt, zonder mij evenwel bewust te zijn waardoor. Ik herinner mij, dat ik overeind zat in mijn bed en mijn kamer rondkeek, maar niets meer hoorende, noch iets ziende, verzette ik mij niet langer tegen de loomheid mijner leden, en viel dadelijk daarop weer vast in slaap. Eerst toen de morgen was aan gebroken ontwaakte ik". Thans ondervraagd, hoe en wanneer hij met het feit van den moord bekend werd, bevestigde hij tot in de bijzonderheden het verhaal, dat hiervan door den bottelier gegeven was; en toen dit punt was afge daan, vroeg hem de rechter vervolgens, of hij ook met eenige opmerkzaamheid de schrijftafel had bezien, nadat het lijk naai de andere kamer was overgebracht. „Wel eenigszins", was 't antwoord. „Welke voorworpen bevonden er als onmogelijk zijn, om iederen dag lijsten bij te houden zooals dit voorgeschreven is voor de werkgevers in de industrie. Daarom heeft men er een anderen weg op gevonden. Men vraagt niet het juiste loon, wat iedere werkman verdient, maar er is eene commissie van aanslag, die het gemiddeld loon vaststelt, dat in iedere gemeente de verschillende soorten van werklieden ge acht worden te verdienen. En volgens dit vastgesteld loon wordt alles berekend. Indien bv. de Commissie van Aanslag bepaalt, dat in een zekere gemeente een gewoon volwassen boerenknecht gemid deld één gulden per dag verdient, dan wordt zoowel de premie als de schadever goeding naar dien maatstaf afgemeten, zonder te vragen, of de man in werkelijk heid meer of minder dan één gulden loon trekt. B. Van den werkgever. De landbouwer, die voor eigen rekening werkt, wordt verzekerd voor 500 gulden per jaar, als hij tenminste zelf niet aan toont, dat hij meer of minder verdient. Is er een landbouwer die voor een min der bedrag wil aangeslagen worden, dan moet hij zich wenden tot de Commissie van Aanslag. Worden zijne opgaven aange nomen, zoo wordt hij voor minder dan 500 gulden verzekerd, betaalt dus minder premie maar krijgt ook geringer schade vergoeding hij een ongeluk. Wil een landbouwer, die meer dan 500 gulden verdient, ook hooger verzekerd wor den, zoo moet hij zulks aangeven bij de bovenbedoelde Commissie. Hooger dan voor f 1236 (4 gulden per werkdag) mag hij niet verzekerd worden. Het loon of de verdienste, zoowel van werkman als werkgever, wordt telkens voor vijf jaren vastgesteld. In dien tusschentijd kan het niet gewij zigd worden dan op last van de Gedepu- zich op „De gewone voorwerpen, zooals hoeken, papier en een pen, waaraan de inkt was opgedroogd, en ook een wijnglas, waaruit hij den vorigen avond gedronken had". „Niets anders?" „Dat ik mij heiinner, niet". „Wat die karaf en dat glas betreft", viel hier het jury-lid met den gouden ketting plotseling in, „zeidet gij niet, dat men het laatste nog precies in denzelfden toestand vond als het was, toen gij giste renavond den heer Leavenworth verliet?" „Ja, meneer, dat heb ik gezegd". „En nochtans was het zijne gewoonte om een vol glas leeg te drinken?" „Ja, meneer". „Dan moet hij zeer kort, nadat gij ver trokken waart, gestoord zijn geworden, mijnheer Harwell". Een doodelijke bleekheid bedekte plot seling het gelaat van den getuige en hij zag verschrikt op, als getroffen door een vreeselijke gedachte. „Dat behoeft, daar nog niet uit te vol gen", bracht hij met moeite uit. „De heer Leavenworth zou Maar hier hield hij plotseling op, alsof hij te zeer aangedaan was om voort te gaan met spreken. „Ga voort, mijnheer Harwell, laat ons hooren, wat ge te zeggen hebt". „Ik heb verder niets te zeggen", ant woordde hij bijna fluisterend, en strij dende tegen een heftige, inwendige aan doening. Daar de secretaris niet was blijven ste ken bij 't beantwoorden eener vraag, maar slechts, terwijl hij trachtte een op zich zelf staande verklaring te geven, kwam de rechter hier niet verder op terug, maar teerde Staten. Wie betaalt de premie? Alle premiën worden betaald door den werkgever en hij mag het 'bedrag der pre mies noch geheel noch gedeeltelijk van het loon van den werkman afhouden. Kosten van Verzekering. In de Memorie van toelichting vindt men slechts opgave van de vermoedelijke kosten. En deze opgave is niet zeer dui delijk. Het landbouwbedrijf zal verdeeld wor den in 3 groote klassen I. de akkerbouw waarbij geen gebruik wordt gemaakt van trekdieren en de vee houderij II. de akkerbouw, waarbij trekdieren (os of paard) worden gebruikt en de bosch- bouw in de vlakte; III. do akkerbouw, waarbij machines, door paard of stoom bewogen, worden gebruikt en de boschbouw op heuvel achtig terrein. In de Ie klas wordt hoogstens betaald f 2.80 per f 100 loon. Het minimum wordt niet vermeld. In de He klas wordt betaald f2.80 tot f 3.80 per f 100 loon. In de Ille klas wordt betaald f 3.80 tot f 4.70 per f 100 loon. Welke schadeloosstelling wordt gegeven? Dezelfde schadeloosstelling wordt uitge keerd als bij een ongeluk in de industrie. Dus 1. vrije genees- en heelkundige behan deling van den getroffene. 2. bij geheele ongeschiktheid 70 cent voor iedere gulden, waarvoor de getroffene verzekerd was; bij gedeeltelijke onge schiktheid naar gelang den toestand maar minder dan 70 pCt. 3. als de getroffene overlijdt, wordt uit gekeerd voor begrafeniskosten 30 maal het dagloon. ik zag meer dan één paar oogen zich wan trouwend terzijde wenden, alsof verschei dene der aanwezigen meenden, dat. zij ein delijk de oorzaak hadden gevonden voor de aandoening van deze getuige. De rech ter sloeg verder geen acht op die aan doening, noch op de algemeene aandacht, die zij getrokken had, maar zette zijn onderzoek voort mét te vragen „Kunt ge ook zeggen of de sleutel van de bibliotheek in het sleutelgat stak, toen gij de deur van dat vertrek gisterenavond achter u sloot?" „Neen, meneer, ik heb daarop geen acht geslagen". „Men vermoedt evenwel dat dit werke lijk het geval was". „Dat vermoeden kan ik wel deelen". „In elk geval was dezen morgen de deur gesloten en de sleutel nergens te vinden". „Dat is zoo". „Dus moet hieruit volgen, dat hij, die de misdaad begaan heeft, bij het verlaten van het vertrek de deur van buiten geslo ten en de sleutel medegenomen heeft. „Ik zou zeggen van ja". De rechter wendde zich om en zag de jury met een ernstig gelaat aan. „Mijne heeren", zeide hij, „er schijnt ten opzichte van dien sleutel iets geheim zinnigs te bestaan, waarmede wij rekening dienen te houden". Na deze woorden liet zich onmiddelijk een druk gemompel hooren, hetgeen te kennen gaf, dat al de aanwezigen daarmee instemden. Het kleine jury-lid deed daarop het voorstel, dat onmiddellijk een onderzoek naar den sleutel zou worden ingesteld, maar de rechter verwaardigde hem slechts OORLOG. Vier torpedobooten uit Wladiwostok zijn ten westen van Jezo verschenen. Ter hoogte van Soetsoe maakten zij zich meester van een klein zeilschip, dat in brand gestoken werd, de kapitein werd gevankelijk mee gevoerd. De torpedoboóten verdwenen daar op in noord-westelijke richting, blijkbaar naar Wladiwostok terugkeerende. Misschien hebben zij andere kleine schepen vernield, waarover nog geen bericht ingekomen is. De geheele bemanning van het zeil scheepje dat de Wladiwostoksche torpedo jagers hebben verbrand, is er in geslaagd om naar den wal te komen, op den gezag voerder na. De Russen begoten het dek met petroleum, staken den brand in het schip en gingen er toen van door. RUSLAND. Te Lodz blijft het onrustig. Zaterdag zijn driemaal aanvallen gedaan op geheime politieambtenaren, die ernstig mishandeld werden. In den schouwburg dwongen So cialistische belhamels den directeur om een eind te maken aan de voorstelling door te dreigen, dat zij anders met revolvers zou den schieten en aldus een paniek ver wekken. In Odessa staken de bakkers, waardoor een stad van meer dan een half millioen inwoners met hongersnood wordt bedreigd. Indien de staking langer dan een week duurt, voorziet men hoogst ernstige gevol gen. Het eigenaardige is, dat de gouverneur de burgemeester en het hoofd der politie zeggen, dat de stakers volkomen in hun recht zijn. Met het oog op een dreigende staking van de machinisten der marine wordt de haven door een half bataillon infanterie bewaakt. In de Deribassofstraat is een man aan gehouden, die een bom bij zich had. In de Semskajastraat is een geheim Wapen magazijn ontdekt. F R A N K R IJ K. In het gasthuis te Belfort hadden ge durende 200 jaar de Zusters van Liefde vol Christelijke toewijding de zieken ver zorgd. Dat was niet naar den zin van den anti-clericalen burgervader, die daarom den toestand wel eens zou veranderen. met een spotachtigen glimlach en zeide, dat het onderzoek op de aangevangen wijze zou worden voortgezet. „Veroorloof mij dan nog een vraag te doen, zeide het onverstoorbare manneke". „Men heeft ons gezegd, mijnheer Har well, dat sedert dezen morgen de deur der bibliotheek was opengebroken, de twee nichten van den heer Leavenworth met u naar binnen zijn gegaan". „Slechts een van haar, mijnheer, miss Eleonore". „Is miss Eleonore, diegene der beide jonge dames, die men zegt dat de eenige erfgename is van haar oom?" viel hier de rechter in. „Neen, mijnheer, dat is miss Mary". „Dat zij het bevel gaf", vervolgde het jury-lid, „om het lijk in de slaapkamer te dragen?" „Ja, meneer". „Hebt gij clan, terwijl gij daarmede bezig waart, niets opgemerkt, dat u aanleiding gaf omtrent eenig vermoeden ten opzichte van den persoon, die den moord gepleegd kan hebben?" De secretaris schudde het hoofd. „Ik heb geen vermoeden", zeide hij met nadruk. Hoe het kwam weet ik niet, maar ik hechtte aan deze laatste verklaring geen geloof. Hetzij door den toon waarop hij sprak, of de manier waarop hij met de hand aan de panden van zijn jas trok men kan uit de bewegingen der hand dik wijls meer opmaken dan uit de trekken van het gelaat ik gevoelde, dat deze man niet de waarheid had gesproken, toen hij die woorden zeide. „Ik zou mijnheer Harwell ook gaarne

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1