GEMENGD NIEUWS. Ingezonden sfukken. KERKNIEUWS. BURGERLIJKE STAND. 378s'e Staatsloterij. Correspondentie. Afloop Verkoopingen. Laatste Berichten. wekt, wie, die 't zal ontkennen? Wat in bovengenoemd berichtje is ver geten, deelen wij hier volgaarne mede, n. 1. dat de Zeereerw. heer Pastoor H. J. Stoopman het eere-voorzittersehap, ZEerw. staande de vergadering op 30 April hij monde van den heer A. Roelofs aange boden, met. de grootste bereidwilligheid aanvaardde. De functiën van 't bestuur zijn op een daartoe gehouden bestuursvergadering op 4 Mei j. 1. verdeeld als volgt De Zeereerw. heer H. J. Stoopman, eere voorzitter, geestelijk-adviseur; Hubrecht v. 'tWesteinde, voorzitter; Daniël v. d. Dries, onder-voorzitterA. Roelofs, secretaris; Jac. Martens, 2e secretaris en Jan Geus, penningmeester. Ook is op dezelfde bestuursvergadering een concept-reglement samengesteld, 't welk in de e. v. algemeene vergadering zal ter tafel gebracht worden. 's I1EERENH0EK. Gisterenavond deed een treurig nieuws de ronde. J. West dorp, zijnde op weg naar Ovezande, werd door een beroerte getroffen en zakte plot seling ineen. De landbouwer J. Pieters, die daar hel. eerst voorbijkwam, kon slechts een lijk naar huis brengen. KRABBEN DIJKE. Donderdagavond ver gaderde de Werklieden-Vereeniging „On derling belang'' in een der lokalen van de openbare school onder voorzitterschap van A. Sonke. Daar de secretaris naar Amerika gaat, moest een nieuw bestuurslid worden ge kozen. Bij tweede vrije stemming kreeg C. Tollenaar 27 van de 49 stemmen en was alzoo gekozen. Vervolgens deed de voorz. voorlezing van een verslag van de bestuursverg. van den „Zeeuwschen Werkmansbond" en een voor stel tot regeling van het loon der veldar- beiders, ingediend door de afd. Goes. Daar over had een uitgebreide bespreking plaats, waaraan behalve de voorz. en de leden van Driel, Haverhoek en Joh. Geensen deel namen de begunstigers Jac. Welleman en J. de Koning. De Vereeniging was er voor, dat in dezen wat gedaan wordt, al vond men het voorstel Goes ook onpractisch. Tot het betalen van meer contributie was men geneigd. Als afgevaardigden naar de 13 Mei te Goes te houden verg. werden gekozen L. van Driel en C. Haverhoek. RILLAND. In de laatst gehouden ver gadering van het Burgerlijk Armbestuur bracht de heer Butijn hulde aan den af getreden secretaris-penningmeester dhr. J. Q. C. Wabeke en feliciteerde hij den nieu wen secretaris-penningmeester, dhr. Ver- planke, met zijne benoeming. De vergadering besloot een weduwe, die zeer goed bedeeld wordt, te verplichten, haar leerplichtig kind dat koeien wacht naar school te zenden, op straffe andeis de bedeeling in te houden. Zeer zeker een uitnemend besluit. KORTGENE. Een geacht ingezetene al hier is gisteren op de straat, tengevolge van een bloedspuwing plotseling doodge bleven. HULST. Bij de Dinsdag alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad, vacature-Van Waesberghe, waren 134 stemmen uitgebracht op den heer H. L. van Dalsum. De heer L. Fricot verkreeg 113 stemmen. Eerstgenoemde is alzoo ge kozen. Het aantal ingeleverde biljetten be droeg 258, waarvan 11 van onwaarde. 1JZENDIJKE. Woensdag had alhier een verkooping van een kapitalen bóeren- inspan van dhr. E. de Clerk plaats. De prijzen der paarden en hoornvee waren buitengewoon hoog; het was geen wonder, want van heinde en ver was er een massa volk toegestroomd, zoowel koopers als nieuwsgierigen. De prijzen der werkpaarden golden van af 250 tot 600 gulden, en van de melk koeien 125 tot 250 gulden. Voorzeker voor de landbouwers een goede troost wanneer ze hunne waren aan den man willen brengen. KOEWACHT. In de Belgische gemeente Moerbeke, grenzende aan de gemeente Koe wacht, hebben ruim 400 mannen en vrou wen, werkzaam aan de weverij van den heer H., het werk gestaakt, omdat zij naar hunne meening te weinig verdienden. Den 27 Juni moeten de verkiezingen voor de gemeenteraden plaats hebben. Aan de beurt van aftreding zijn te Mid delburg I: de heeren J. F. v. Dunné en L. K. v. d. Harst; Middelburg II: J. H. C. Heyse en Jhr. mr. W. H. Snouck Hur- gronjeMiddelburg III: mr. A. A. de Veer en mr. P. DielemanZ i e r i k z e e J. Franse, mr. J. C. v. d. Lek de Clercq, mr. A. J. F. Fokker, W. C. de Crane en M. C. Mulock Houwer; Goes: D. D. v. d. Bout, J. Z. Risch, A. S. J. Dekker en I. D. Fransen v. d. Putte; Neuzen: P. A. Versluijs, J. de Koeijer, A. Visser en D. J. Dees; Vlissingenl: H. J. v. d. Meer; Vlissingen II: J. H. Blum en C. A. Kalbfleisch; Vlissingen III: M. Geelhoed. Een vrouw uit Breskens was sinds eenige dagen te Neuzen bij haar zoon gelogeerd. Toen ze Woensdagavond, naar huis terugkeerende, van de Provinciale stoomboot stapte en een kleinen afstand was gegaan, zakte ze plotseling ineen. Zij werd naar huis gebracht, alwaar ze, zon der nog tot bewustzijn, te zijn gekomen, weldra overleed. In de week van 26 April lot 2 Mei zijn in de provincie Zeeland voorgekomen 3 gevallen van typhus en febris-typhoidea, en wel 1 te Rilland-Balh en 2 te Tolen, 1 geval van roodvonk te Ierseke en 3 ge vallen van diphtheritis en wel een te Bres kens, Goes en te Oostburg. Door een politieagent werd gisternacht opgemerkt, dat in het onderhuis van een perceel in de Amstelstraat, te Amsterdam, waarin een bierhuis wordt gehouden en hetwelk des nachts onbewoond is, nog licht brandde, hetgeen anders na midder nacht nooit het geval is. Door de ruit der gesloten straatdeur ziende, zag de po litiebeambte den bierhuishouder in bewus- teloozen toestand legen de trappen van den uitgang liggen. Bij onderzoek bleek de man door het inademen van gas be dwelmd te zijn geraakt. Zijn toestand is zorgwekkend. Woensdagmiddag werden door een vrachtwagen aan de Mare te Leiden twee kinderen overreden. Een kindje van vier jaar was onmiddellijk dood, het andere werd zwaar gekneusd. Zaterdagavond hebben een tweetal per sonen inbraak gepleegd bij zekeren Van E. te Alkmaar. Na onderzoek is gebleken, dat de dieven, om hun slag te slaan, zich in gezelschap van Van E. hebben begeven, die blijkbaar al wat gedronken had. Tezamen troonde men Van E. mede naar zijne woning, waar men hem op nieuw sterkedrank verschafte in die mate, dat hij nagenoeg geheel bewusteloos was. Het. oogenblik scheen toen gunstig om hun slag te slaan. I)e lade, waarin zij wellicht wisten dat geld aanwezig was, werd opengebroken en de niet onbelang rijke inhoud ontvreemd. Daarna maakte men zich haastig uit de voelen. Maandagmorgen zou te Zeist aanbeste ding worden gehouden tot het bouwen van een woonhuis, waartoe vóór de inschrij ving eenige bouwers door den belangheb bende waren uilgenoodigd. Even voor het uur van de inlevering' der inschrijvings biljetten bestemd, wist de timmerman-aan nemer Ch. V. een zijner concurrenten, den metselaar v. T., bij zich in huis te lok ken, waar hij hem in vereeniging met den metselaar v. S. ruim een half uur opge sloten hield. Toen v. T. weder in vrijheid werd gesteld, was de aanbesteding afge- loopen. Hij spoedde zich naar de aanbe- steders en kwam aldaar tol de ontdekking, dat hij de laagste inschrijver zou zijn ge weest, zoo hom niet belet was geworden bij de inschrijving tegenwoordig te zijn. De zaak zal voor den rechter worden gebracht Dinsdagavond is te Winterswijk op den overweg van 't spoorwegemplacement een knaapje van 8 jaar door een rangeerende machine overreden. Hel hoofdje werd van den romp gescheiden. Er is te Groningen een moordaanslag gepleegd op den postiljon van de postkar GroningenLeek, Swaak. In de herberg van Bakker in de Zui derkerkstraat, ten wiens huize het paard en de postkar waarmee Swaak van Gro ningen naar Leek rijdt en omgekeerd, ge stald zijn, bevonden zich onder anderen behalve de kastelein en Swaak vier smids gezellen. Zeker tengevolge van onbehoor lijk gebruik van sterken drank is er eene woordenwisseling onlslaan tusschen Bak ker -en de vier smidsgezellen, waarmede Swaak zich bemoeid heeft door den ge zellen in krachtige bewoordingen toe te voegen (le herberg te verlaten. Toen Swaak nu ruim elf uur op de postkar gezeten langs het Nieuwe Kerkhof reed, werd hij achtervolgd door twee van liet viertal. Ter hoogte van het zomerhuisje van me vrouw Biegel ging er een schot,, gevolgd door drie andere. Swaak, verschrikt, keer de zich niet. om, doch zette zijn paard aan. Hij was niet geraakt. Gelukkig, want achterna bleek, dat met revolverkogels was geschoten. De revolver is gevonden voor het kosthuis van een van het vier tal, den 20-jarigen Hendrik K., die dan ook bekend heeft, te hebben gescholen. Hij heeft evenwel verklaard, niet hel opzet te hebben gehad, op Swaak te willen schieten. Afgaande evenwel op door K. gebezigde uitlatingen en op de manier waarop hij schoot, is er reden, om aan de laatste verklaring te twijfelen. K. is aangehouden. De heer H., uit de Beemsler (N.-H.), bracht een zoontje zijner zuster huiswaarts met paard en kar. Hij zag een automobiel aankomen in vliegende vaart. H. stapte uit, wenkte, en hield het paard hij den kop. De vaart van de auto werd niet ver minderd en het paard sloeg op hol. De kar raakte een boom en viel aan stukken. De jongen werd hevig bloedende opgeno men en moest dadelijk onder geneeskun dige behandeling gebracht worden. Dinsdagavond vielen een 300 stakers te Chicago in de lakestreet een gelijk ge tal negers „onderkruipers" aan, die onder geleide naar huis gingen. De negers ver dedigden zich echter met kracht; ze ge bruikten knuppels en revolvers en deden herhaaldelijk zelf een charge op hun aan vallers. Het schijnt dat de aanblik van dat vechten aanstekelijk werkte. Een telegram zegt althans dal mannen uit de kantoren op de hoogere verdiepingen van do naast gelegen huizen er aan gingen deelnemen door inktpotten, papiergewichten enz. in de vechtende massa te werpen. Een persoon werd gedood eti een 40-tal werden gewond. Den geheelen dag duur den de vechtpartijen in de straten voort. Men verzekert dal hij deze staking het zijn de transportbedrijven reeds 2 per sonen gedood en 150 gewond zijn. In een gezin in Brussel liet een der zoons, toen hij zijn jas uittrok en op het bed legde, een revolver uil den zak vallen. Zijn zuster raapte hel wapen op en be rispte den broeder over zijn onvoorzich tigheid. Maar, eer zij was uitgesproken, ging er een schol af en een kogel uit hot wapen, dal liet meisje in de hand hield, trof de moeder in het lichaam. De gekwetste werd naar 't gasthuis gebracht, waar zij na eenige uren overleed. De echt genoot was des morgens naar Rochefort vertrokken om de begrafenis van zijn vader bij te wonen. (buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, In de Raadszitting van 1.1. Zaterdag was de heer van der Leeuw het volko men eens met den heer Fr. v. de Putte, die zich zoo plotseling als kunstcriticus heeft ontpopt en Heyermans noemde „den „grootsten levenden Nederlandschen too- „neelschrijver." Wij gunnen den heer van der Leeuw gaarne, zijn meening te hebben over „kunst", maar wij dachten toch, dat voor kunst een eerste vereischte is: waarheid. Het„eenig R. K. Raadslid', zegt, dat hij „weet, wat er in het stuk staat": dan heeft hij toch zeker wel opgemerkt, dat „geen Bisschop zoo zou handelen, als die uit Allerzielen dat een kindje van twaalf dagen in de omgeving waarin het hier leefde, niet on gedoopt zou gestorven zijn, en niet in on gewijde aarde begraven dat men niet bidt voor de rust der ziel van zoo'n kind"; dat er in voorkomen godslasteringen die nooit uitingen van waarheid kunnen zijn. Nogmaals: wij gunnen den heer v. d. Leeuw gaarne, zijne meening over „kunst" maar als hij het dan wil voorstellen, dat dit de meening is van de Katholieken, welke hij als eenig R. K. in den Raad denkt te vertegenwoordigen, dan gaat hij „zijne bevoegdheid te buiten." Als kunstcriticus heeft hij voor ons niet het minste gezag. Als hij het had, dan zou hij anderen tegenover zich vinden, die „Allerzielen" hebben genoemd„een tijdschriftartikel „van vijftig jaren terug, zonder eenig „nieuw gezichtspunteen langademig en „onpoëtisch dichtstuk, ter verheerlijking „van het ongeloof in God;een spel dat „ons gruwelijk hindert door de godslaste ringen". Wij kunnen het niet verhelen, dat het gedrag van het „eenige R. K. Raadslid" in de gemeente Goes, ons ten zeerste is tegengevallen, en dat wij Katholieken nu zelfs door een Katholiek zijn uitgedaagd om de openbare orde te verstoren, alvorens men zal gelooven, dat wij door het op de planken brengen van stukken van den inhoud als „Allerzielen", in onze heiligste gevoelens ten zeerste worden gegriefd. Dat onze Burgemeester met dat ..gegriefd worden hetgeen op den duur wel degelijk een gevaar voor ordeverstoring zou kunnen opleveren rekening heeft gehouden, be wijst dat onze belangen aan zijne handen beter zijn toevertrouwd, dan aau de handen van hen, die meene-n te moeten stemmen voor de motie van atkeuring. Eenige eerlijke kooplieden Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een klein plaatsje naar aan leiding van uw artikel „Allerzielen in den gemeenteraad van (toes". U schrijft: „de heer v. d. Leeuw is ongetwijfeld een knap man". Dit moge misschien waar zijn „in zaken", maar verder is mij dit onver klaarbaar, om de volgende redenDe heer v. d. I,. die een voorstander schijnt te zijn der liberale idéé, noemt zich B. Katho liek. Dit kan niet samengaaneen liberaal kan niet goed Katholiek en een Katholiek niet liberaal zijn. De heer v. d. L. schijnt op dit stuk een andere meening toegedaan, en dil be wijst dan juist, dal hij geen flauw begrip heeft van het liberalisme, zijn oorsprong, de gronden waarop het is gebaseerd, zijn geschiedenis, enz. En dat is niet knap. Wanneer men zich als liberaal voordoet, kan toch minstens gevergd worden, dal men eenige kennis bezitte van hel liberale stelsel, niet waar? Hoogachtend, Een a b o 11 n Mijnheer (le Redacteur. Vergun ons een plaatsje in uw blad naar aanleiding van het stukje van uw driestermedewerker, voorkomende in het nummer van Zaterdag 22 April 11. Hierin veroorlooft zich deze schrijver een mededeeling ten opzichte van Mr. Levy, die niet klopt met de waarheid, terwijl hij zich bovendien een dichterlijke vrijheid veroorlooft in zake aanhalingen van Dr. Vlaming. Wij stellen er prijs op de geheelc aan haling, zooals die door den heer Levy uit de „Apologie of geloofsverdediging" van Ür. Vlaming 1 e 11 e r I ij k is voorge lezen, hier mede te deelen: „Zij nu aan wie eenzelfde rondborstig heid zou voegen, zijn in onze dagen zóó talrijk, dat. wij, zonder eenige overdrij ving van een volslagen wedergeboorte des heidendoms mogen spreken. Ook al wor den thans in de circussen geen kreten gehoord als oudtijds do Christenen voor de leeuwen vergden; al zijn velen onzer moderne niet-Christenen niet slechts ge leerde, maar ook zacht- en in menig op zicht edelvoelende menschen, mannen met wie maatschappelijk vrijwel te leven is, mannen van het voornaam-verdxaagzaam Petronius-type uit Scienckewiecz „Quo Vadis toch, wie beseft, waar het in een strijd van Christendom tegen Heiden dom wezenlijk om gaat, wie de daarbij op het spel staande hoogste goederen, de „genade en waarheid" van onzen Heer én Zaligmaker Jezus Christus, ook het hoogst le schatten weet, die acht de dagen van Nero en Diocletiaan voor ons terug gekeerd". Zie 151 dz. 12 Apologie. Zooals u ziet, mijnheer de redacteur, komen de aangehaalde woorden in het bedoelde stukje „in moderne gedaante" niet voor in den oorspi'onkelijken tekst. NieL twijfelende of u zult ook nu van deze vergissing overtuigd zijn, en bereid zijn, dit schrijven als rectificatie op te nemen, betuigen wij hij voorbaat onzen dank voor de verleende plaatsruimte. „De J o n g e Vr ij zinnig e n". (Op eene onlangs alhier gehouden le zing haalde pater C y r i 11 u s hetzelfde citaat aan als de heer Levy, echter met, bijvoeging der woorden„in moderne ge daante", zooals ook te lezen is in het num mer van ons blad, dat het verslag behelst. Wij hebben nu het boekje nageslagen zonder de bewuste woorden te vinden. De jonge vrijzinnigen hebben dus gelijk, wanneer zij beweren, dat die woorde 11 er niet staan. Maar dat hebben zij niet, wanneer zij mochten meenen, dat de bedoeling, de geest van het citaat een andere zijn zou, dan te doen uitkomen, dat de dagen van Nero „in moderne gedaante" voor ons schijnen teruggekeerd. Dit volgt immers zonneklaar uit de voorafgaande zinsnede: „Ook al worden thans in de circussen geen kreten gehoord als oud tijds, die de Christenen voor de leeuwen vergden". De woorden zijn er dus door pater Cy- rillus als „verklarende noot" aan toe gevoegd. Red.) Omtrent den toestand van den Hoog- Eerw. pater Martin, generaal der E. P. Jezuïten, meldt de particuliere correspon dent der Pariiscke „Croix", dat alle oogen blikkelijk gevaar voor den hoogen zieke geweken is De pater-generaal hervat ge leidelijk zijn bezighedenwel moet hij zich nog in acht nemen, maar zijn ge zondheidstoestand is toch bepaald bevre digend. Tot algemeen overste der zustercongre gatie van Roozendaal is gekozen de Eerw. zuster Theofaan (in de wereld mej. A. Hageraats). Van 35 Mei. GOES. Ondertrouwd4, Dingenis Gle- ruin, 24 j. jm. en Jacoba van Liere 24 j. jd. 4, Johannes Melse, 26 j. jm. en Johanna van Liere 26 j. jd. 4, Marinus de Busscher 26 j. jm Goes en Helena van Boven 21 j. jd. te Wemeldinge. 4, Adriaan de Dreu, 24 j. jm. Goes en Maria Hubregta Mieras 22 j. jd. te Wilhelmina- dorp. Johannes Franciscus van Hulsteijn, 25 j. jm. te Tiel en Cornelia Elisabeth Faberij de Jonge 24 j. jd. te Goes. Gedurende de maand April 1905. RILLAND-BATH. Ondertrouwd: 23, Marinus Weststrate, 21 j. jm. en Jannetje van de Griek, 27 j. jd. 23, Christaan Johannis Blok, 27 j. jm. en Hendrika Boerma, 21 j. jd. 23, Hendrik Boerma, 56 j. weduwnaar met Maria den Herder, 55 j. weduwe. 23, Albertus van Koeve ringe, 30 j. jm. met Marina Mieras 30 jd. jd. - 30, Kornelis Jacobus Walraven, 24 j. jm en Helena van Driessen, 22 j. jd. 30, Anthonie Paulus Wabeke, 28j.jru. en Antje Verbeek, 23 j. jd. Geboren17, Jacob, z. v. Marinus Rot tier en Jacoba Minderhoud. 18, Cornelia Dingetje, d. v. Pieter Albertus van Boven en Dingetje van Liere. 20, Johannis, z. v. Pieter Boonman en Dorothea Johanna Schreurs. 26, Martina Adriana, d. v. Jacobus Moerman en Pieternella Sentse. 30, Maria Magdalena, d. v. Leonardus van de Voorde en Marie Hortense Baecke. Overleden: Trouwke Veenkant 20 j. d. v. Arend en van Trientje Edens. Van 28 April tot 4 Mei. IERSEKE. Ondertrouwd28, Jan Pekaar, jm. 26 j. en Francina Meijaard jd 23 j. Geboren29, Dina Anna, d. v. Jacobus Duijnkerke en Wilhelmina Sinke. 30, Catharina d. v. Marinus Reijngoudt en Adriana Cornelia Deurloo. 2, Matthijs, z. v. Jacobus Weststrate en Klazina Houte kamer. Overleden: 3, Gerard Moerdijk, 69 j. echtgenoot van Cornelia Kriekaard. MIDDELBURG. Ondertrouwd J. M. Schut, wedn. 41 j. en S. P. Melse, 47 j. jd.; B. Crucq, 26 j. jm. en M. Korstanje, 20 j jd. Getrouwd: E. Tange, jm. 23 j. en M. Davidse, jd. 24 j.J. Bosschaart, jm. 20 j. en J. Huibregtse, jd. 21 j.B. P. Nelisse, jm. 30 j. en G W. C. Isendoorn, jd. 31 j.; J. van den Bergen, jm. 22 j. en S. C Willems, jd. 27 j.II. J. de Graaf, jm. 30 j. en C. Huijbregtse, jd. 22 j. P. van Sluijs, jm. 23 j. en S. W. Holt- huijzen, jd. 24 j.; W. Goedhart, jm. 26 j. en J. Corbijn, jd. 23 j.A. Joosse, jm. 23 j. en A S. van Houte, jd. 22 j. A. Vader, jm. 23 j. en C. Bastiaanse, jd. 21 j.; P. Vader, jm. 25 j, en S J. Nieskens, jd. 25 j. BevallenJ. E. v. AartsenJohnes d. C. J. WattezSanderse z.L. Flo- russev. Maldegem z. OverledenJ. W. v. d. Weele, 64 j. man van A. C. v. Hers. Levenloos aangegeven een dochter van W. Besuijen en T. Dekkereen zoon van W. Heerüld en J. Frelier. Trekking van 4 Mei 1905. 4e klasse. Prijzen van f 1000: 524 f 100: 8262 19550 f 65: 1823 5163 5178 6315 9393 9395 P. J. B. te Ossenisse. Uw bericht dd. 30 April was van te onbeduidenden aard, evenals dat van 4 Mei. J. W. alhier. Uw ingezonden stuk in zake de quaestie-v. d. Leeuw, hoezeer mei goede bedoeling geschreven, lijkt ons min der geschikt voor plaatsing, daar wij zeil' reeds in 't kort hetzelfde schreven, als dat wat u uitvoeriger betoogt. Gisteren werd te Kruiningen ten over staan van notaris Pilaar, publiek verkocht. Boomgaard in de gemeente Kruiningen, groot 51 A. 80 cA. voor f3045 aan dhr. J. Sonke, bakker koopman aldaar. Ten overstaan van notaris Paardekooper- Overman is Donderdag te Kwadendamme verkocht een woonhuis met schuur en erf en tuin aldaar groot 18 aren 20 centiaren, aankomende wijlen P. Menheere. Kooper dhr. Bernardus Looij te Kwadendamme, voor f 1060 benevens f 10 voor aardappelen en de onkosten. TWEEDE KAMER. Het onderwijsdebat wordt voortgezet en wel over de uitkeeringsquaestie. De heer Treub betoogde dat het ont werp inbreuk maakt op de wetten van 1889 (schoolwet-Mackay) en 1897 (wet- uitkeering aan de gemeenten), hetgeen dhr. Lohman betwistte. Deze betoogde dat de Regeering de lijn van Mackay's- wet doortrekt. Minister Kuyper nader zijn stelsel ver dedigende, betoogde dat het ontwerp het openbaar onderwijs en de gemeenten on aangetast laat en alleen strekt om de vrijheid van het bijzonder onderwijs zoo ver uit te te strekken als blijken zal dat het volk begeert. Krachtig protesteerde de minister daar om tegen mr. van Raalte's uitdrukking als zouden regeering en rechterzijde, hoe wel wetende er geldelijke en mensche- uijke rechten door te schenden uitsluitend it inhaligheil en partijzucht 't ontwerp h ebben ingediend en verdedigd. De heeren Van Raalte, Roell, Ter Laan en Bos hiel den vol dat bet ontwerp het karakter van onoprechtheid draagt doordien de regee ring in schijn de pacificatie van 1889 hand haaft maar in werkelijkheid die met voeten treedt. De regeering nam over het amendement- Talma strekkende om te voorkomen dat gemeenten schade lijden van eventueelen achteruitgang van het openbaar onderwijs. Aldus gewijzigd is het regeeringsartikel 4 aangenomen met 47 tegen 30 stemmen rechts tegen links. Ingekomen is het wetsontwerp rege lende het octrooirecht voor uitvindingen. Na eenige kleine wijzigingen is lieden geëindigd de discussie over de onderwijs- novelle. Dinsdagmiddag eindstemming over pensioenwetten en onderwijs'novello. Aangenomen is de suppletoire begroo ting voor omzeiling der politechmsche school in een technische lioogeschool, na verwerping van net amendement van 'dhr. van der Zwaag, om niet toe 'testaan f 2000 voor de plechtige inwijding dei- school. Bij de behandeling der suppletoire. begroofing voor verhooging van de sala rissen der post- en telegraafbeambten, lichtten Bolsius en Helsdingen hunne amendementen toe, 0111 de verhooging met Juli in plaats van met October te doen ingaan. Tal van sprekers uitten andere wen- schen in het belang van liet personeel. Dinsdag voortzetting. Voor de rechtbank te Middelburg werd lieden behandeld de veelbesproken zaak tegen L. C'. Th., 29 jaar, slagersknecht

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2