Middelburg 'lissingen. Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. No. 58. Zaterdag 6 Mei 1905. Eerste Jaargang. tl Heckscher senr. Verschijnt eiken mAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Drukkers-Ulfgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, <3 GOES.»- Obstructionisme. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. fN BIEDE GELUK HAND. De prijzen zijn door d. Staat gegarandeerd Itot deelneming in de ioor den Staat Hamburg e groote Geldloterij, |arin zeker 325,120 Mark moeten worden, bn van deze voordeelige Wgende, namelijk |ste prijs is in liet ge- 0.000 Mk. Mk. Mk. Mk. Mk. Mk. Mk. Mk. Mk. Mk. Mk. Mk. I prijs van 40.0011 Mk. 1 30.000 Mk. 7 prijzen vin 20.000 Mk. I prijs 15,000 Mk. II prijzen 10.000 Mk. 26 5.000 Mk. 63 3.000 Mk. 106 2.000 Mk. 415 1.000 Mk. 552 300 Mk. 146 200 Mk. bevat deze loterij, die |nestaat, 85,000 loten met 8 premien, zoodat bijna k/an alle loten een prijs attentie verdient de aan- [betering van het plan der lor de speler in staat is Jremie, niet als tot nog toe laatste klasse, maar reeds Jte winnen. ■gste prijs der ls'° klasse gelukkigste geval 50,000 de 2° kl. tot 55,000 M., 60,000 M in de 4e tot de 5e tot 76,000 M., in j,000 M., in de 7de en (tot 600,000 Mark. jte prijstrekking, die officieel kost ftigineel lot slechts fl 3.50 igineel lot slechts fl 1.75 igineel lot slechts fl .90 Blden voor de volgende lel als de juiste lijst der aangegeven in het offi- jjsplan, voorzien van bet In Staat, welk plan ik op verzend. nemer in de loterij ont- aagd onmiddellijk na de hebbende trekking de ingslijst. en verzending van prijzen Lr mij direct en prompt aan onder de strengste geheim- bestelling kan men eenvoudig .stwissel opgeven, ook tegen Irs. bracht verzoek ik beleefd mij iam van dit blad te melden, ande zich dus met de aanvraag pzending van loten voor de plaats hebbende trekking bedig mogelijk of uiterlijk tot 16 MEI frtrouwen tot Wisselkantoor in HAMBURG, Duitschland. jlerrheinisch-Westfalische einkohlen-Syndicat OF zijns behoefte am Brandmateriaal H. J. BATTELS, hoofdredacteur van bpelijK Nieuws voor iedereen". Prijs 20 cent, brochure worden o. m be- 3 grieven der mijnwerkers gewezen op de belangrijk- 1 Zuid-Limbizrgsehe Kolen- tngst van het bedrag volgt Vranco toezending. lOoSTERBAAN LE CoZNTRE. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Jlbonnemenfflprifs: per 3 maanden—.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) —.05 Advertentlënvan 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Zooals znen reeds in ons blad heeft kunnen lezen, heeft de Regeering zich ge noodzaakt gezien het ontwerp-arb e i d s- contract van de agenda af te voeren. De korte tijd, die nog overblijft voor de Juni-verkiezingen maakte de afdoening van het ontwerp eenvoudig onmogelijk. Dat dit zeer jammer is, behoeft geen betoog. Nu wordt hoe kan 't anders? de schuld weer geworpen op de regeering en de oude beschuldiging, dat het mi nisterie zoo wat niets uitvoert, wordt weer aangedikt. Maar wie zelfs maar met oppervlakkig heid de in de Tweede Kamer gevoerde discussiën over de onderwijs-novelle heeft gevolgd, kan ontdekt hebben, dat de schuld grootendeels gelegen is bij de oppositie. De tegenpartij weet, dat ons nog slechts twee en een halve maand van de ver kiezingen scheiden en tracht nu door een zondvloed van op- en aanmerkingen, door ellenlange, weinig om het lijf hebbende redevoeringen de behandeling zoo lang te rekken tot de verkiezingen aanbreken. Moest dan het ministerie vallen, dan zou de wet van de haan zijn. En dit obstructio- nisme is het, wat de oorzaak is, dat ook het ontwerp-arbeidscontract deze periode niet meer in behandeling kon komen. Mogen de arbeiders dit wèl begrijpen. Zij, die reeds te lang op de wettelijke regeling van het arbeidscontract hebben moeten wachten, moeten de handelwijze der oppositie zich goed in 't geheugen prenten, omdat zij daaruit zien kunnen, dat deze zoogenaamde volksvrienden hunne belangen stellen hoven het ware volksbelang. De „N. Rott. Crt." en andere groote liberale bladen wijzen de beschuldiging van liet voeren van obstructionisme met verontwaardiging af. Maar zij weten wel beter, evenals „de Telegraaf", die zich dezer dagen versprak door te bekennen, dat er nu eene „fatsoenlijke obstructie" gevoerd werd. Dus vóór die „fatsoenlijke" een ongemanierde. Intusschen we weten het nude ob structie heet nu fatsoenlijk, maar het blijft toch obstructie. En die tegenwerking, die rekking, weike de linkerzijde van de socialisten heeft afgezien, is voor een groot deel nu weer de schuld, dat een hoogst belangrijk wets ontwerp niet in behandeling is kunnen komen. Maarhet gaat tegen de verkiezingen en. dan moet er door het heele land een roep weerklinken: het ministerie-Kuyper heeft op het gebied van sociale wetgeving niets tot stand gebracht 1 Maar de eerste arbeidswet van be- teekenis kwam tot stand onder het vorig C h pi s te 1 ij k Kabinet. N a het Kabinet M a c k a y gaven de libe ralen onsde Veiligheidswet, de Onge vallenwet, de Woning- en Gezondheidswet, welke 3 laatste wetten, zooals bekend 'is, in de praktijk slecht voldoen. En toen kregen we ons ministerie K u y p e r. Onder dit ministerie kwamen in 't Staatsblad de Beroepswet, de wet op de caisson-arbeiders, waarmee we alle andere landen voor zijn, de verschillende uitvoeringsbesluiten betreffende de Onge vallenwet, Woningwet, Gezondheidswet, Kinderwetten, enz. Ingediend en ten deele behandeld, zijn: Arbeidswet, Arbeidscontract, Ongevallenverzekering voor den land bouw, Ongevallenverzekering voor de zeevis- scherij, Ziekteverzekering, Invaliditeits- en Ouderdoms-verzekering, Weduwen-verzekering, Landbouwvertegenwoordiging, Pensioneering van bijzondere onder wijzers, Weduwen- en weezen-verzekering voor alle onderwijzers. Wanneer wij 't geluk hebben, dat deze Regeering nog vier jaren kan aanblijven, dan zullen in de acht jaren van onze christelijke meerderheid in de Kamers v ij f m a a 1 meer sociale wetten zijn tot stand gekomen, dan er in de vele tientallen van jaren, dat de liberalen de meerderheid hadden, in het Staatsblad ver schenen. En vergelijk dit lijstje eens met het bijna totaal-ontbreken van sociale wetten in Frankrijk, waar sinds jaren socia listen en vrijzinnigen het heft in handen hebben En voorallet dan op de dezer dagen in de „N. R. Crt." voorgekomen bewering, dat de liberalen vroeger alles voor het land gedaan hebben en de ande ren ongeveer niets. Wanneer ineii bovenstaand lijstje heeft gelezen en bedacht heeft, dat die „ande ren" toch moeielijk wetten konden maken, als zij zelf niet aan 't bewind waren, en men daarbij weet, dat vroeger de liberale partij bijna onafgebroken regeerde en op permachtig was, moet die bewering toch meer dan vreemd klinken, ook zelfs voor wie is toegedaan de meening der „Middel- burgsche Courant", ais zou één enkel tot stand gekomen wetje van meer belang zijn, dan de indiening van een heele reeks der meest belangrijke ontwerpen I RUSLAND. De troebelen in "Rusland strekken zich nu ook tot Moskou uit. Eergisteren ston den een aantal menschen op een boule vard aldaar te luisteren naar de muziek, toen een officier van politie een kleine samenscholing uiteen wilde doen gaan. Hij pakte een werkman beet, maar deze sloeg den officier in 't gelaat, en het volk nam zijn partij op, zoodat de officier zijn sabel trok en vluchtte in een koffiehuis. De menigte liet niet af, maar vernielde in het koffiehuis zooveel als zij kon, en wierp meteen maar de ruiten in van de naburige woningen. Vier mannen hebben te Lodz Woensdag een onderofficier van de politie doodge schoten en een speuragent zwaar gewond. Er zijn ernstige opstootjes geweest. De troepen vuurden op de menigte. Er wer den vier menschen gedood en verscheidene gekwetst F R A N K R IJ K. Altijd meer breidt zich de beweging tegen de scheidingswet uit. In de eerste plaats wijzen wij op 't optreden van de bis schoppen van Bordeaux en Kamerijk die zich in hun Vastenbrief beslist tegen de scheiding hebben uitgesproken. De bekende abbé Loisy verklaart eveneens, dat de scheiding vooral voor de plattelandsbewo ners verschrikkelijke gevolgen moet heb ben. Voorts moeten wij melding maken van het werken der groote „Action Liberale Populaire", onder leiding van Piou, een organisatie, die volgens de laatste mede- deelingen reeds meer dan 200.000 leden telt. Overal worden door haar protestver gaderingen belegd tegen de opheffing van het Concordaat, waar eenstemmig resolu ties tegen hel wetsontwerp worden aange nomen. Daarbij komt nog de jeugdigvurige ac tie gevoerd door vereenigingen van stu denten en jonge kooplieden, deels gods dienstige, deels religieus-politieke organi saties. Onder deze laatste noemen wij voor al de „Sillon". Deze hield b.v. op 25, 26 en 27 Februari een algemeene ver gadering te Parijs; waarbij in de slotzit ting, door een 5000 personen bijgewoond, een resolutie werd aangenomen tegen de Scheidingswet. Ook de „Association Calho- lique de la jeunesse franpaise" doet veel van zich spreken. In verschillende ver gaderingen in den laatsten tijd met name te Kamerijk en Bordeaux gehouden, werd eveneens met groote meerderheid besloten tegen de scheiding te ijveren. De minister heeft in de Kamerzitting van eergisteren drie voorgestelde wijzi gingen overgenomen lo. Wanneer bij de bepaling van het aantal onderwijzers aan bijzondere scholen gerekend is ook op de kindoren beneden zes jaar, blijven deze builen aanmerking bij de berekening van het subsidie. Daardoor wordt de toelating van kin deren beneden de zes jaar op onze scholen zeer beperkt. Wat ook maar heel goed is. 2o. Op denzelfden voet als bij het open baar onderwijs zal den bijzonderen onder wijzers het waarnemen van bijbetrekkin gen verboden zijn, doch alleen van niet- kerkelijke, en met eenige overgangsbe palingen. 3o. Ook in buitengewone omstandig heden tijdelijke vermindering van het aantal leerlingen wordt de subsidie ingehouden, zoodra het aantal leerlingen beneden 20 daalt. Nu de artt. 45 en 54bis zijn goedgekeurd, blijft nog in hoofdzaak over de bespreking over de scholen voor zwakzinnigen, enz., dè wachtgelden-quaestie, de gesmade „ver rekening", (art. 4 van het gewijzigd ont werp) en de overgangsbepalingen. 't Kan nog lang duren vanwege het obstructionisme der linkerzijde! GOES. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. is aan het rijksland- bouwproefstation alhier benoemd tot tijde- delijk scheikundige J. G. Maschhaupt, alhier en A. J. Godron tot tijdelijk assistent. GOES. Naar wij vernemen zal op uit- noodiging der Centrale a.-r. Kiesvereeniging Jhr. Mr. A. F de Savornin Lohman voor de kiezers optreden: a. op a.s. Maandag 15 Mei in de Bewaarschool te Tholen b. op a s. Dinsdag 16 Mei te Goes, 's mid dags ten 2 ure in de Prins van Oranje c. op a.s. Dinsdag 16 Mei te Goes, 's avonds ten 8 ure in de Prins van Oranje. Overal vrije toegang en gelegenheid tot debat. GOES. Donderdagavond werd in de „Prins van Oranje" eene vergadering ge houden op eene oproeping van de commis sie uit het hoofdbestuur die zich belast met het organiseeien van den optocht bij bet koninginnefeest. De beer J. Th. Pilaar die als voorzitter fungeerde deelde mede dat slecht 5 personen zich op een advertentie aangemeld hadden waartoe de commissie besloot nog eens een oproeping ter ver gadering te doen. Alhoewel de opkomst niet groot was, bleek er toch genoeg deel neming om den optocht te doen doorgaan. Bereids zegden hunne medewerking toe: De boogsehutterij Jacoba van Beijeren met rijtuigen. De scbippersvereeniging „Eens gezindheid." De landbouw-vereeniging met vaandel te paard en 1 of 2 wagens. De gymnastiekvereeniging „Volharding" De zangvereeniging „Excelsior". Twee verschillende vereenigingen voor een fiets- optocht. Klompenmakersbedrijf van de Jongh, terwijl nog eenige ruiters te paard zich aanmeldden. Deze optocht zal met muziek opgeluisterd worden, want het plan bestaat ook een festival te organiseeren. Verschillende besturen van vereenigingen zegden half bun medewerking toe omdat eerst nog ledenvergaderingen moeten ge houden worden om te bespreken op welke wijze zal deelgenomen worden. i Augustus is als uitersten termijn der deelneming opengesteld. Namens het Hoofdbestuur kon de commissie mededeelen, dat' f 80 voor prijzjn beschikbaar gesteld wordt. MIDDELBURG. Gisteren geëxamineerd 5 dames voor de acte vrije- en ordeoefe ningen. Geslaagd de dames J. S. Meijers te Nisse, S. C. Rijnberg en S. Bierlé te Neuzen en J. Blaauw te Middelburg. MIDDELBURG. Uit een mandje met jenever, bestemd voor een slijter alhier en per spoor uit 's Hertogenbosch ver zonden, bleek bij aankomst aan het station alhier een hoeveelheid van 6 halve fles- schen en een heele flesch sterke drank verdwenen te zijn. Aan het mandje was geen teeken te zien dat het was opengemaakt. VLISSINGEN. Aan de koninklijke maat schappij „De Schelde" is opgedragen de vervaardiging en levering van een stel stoomwerktuigen en stoomketels, ten dienste van. het vijfde pantserschipt.ype „Tiomp", voor de Nederlandsche Marine, in aanbouw op de Marinewerf te Am sterdam. VLISSINGEN. De bankwerker W. A. van H. had gistermorgen het ongeluk in de werkplaats der maatschappij „Zeeland" een stuk koper op een zijner voeten te krijgen, waardoor dat lichaamsdeel zoo danig werd verwond, dat vervoer per brancard naar zijn woning noodig bleek. VLISSINGEN. A. s. Zaterdag wordt prins Eitel Friedrich van Pruissen alhier verwacht om de reis naar Engeland met de dagboot te vervolgen. VLISSINGEN. Aan den zgn. Oprit (de Verlengde Coosje Buskenstraat) zullen weder nieuwe huizen worden gebouwd. Het laat zich aanzien dat nog dit jaar de geheele oprit bebouwd zal zijn en als nu de nieuwe bestrating dan gelegd wordt zal dit stadsgedeelte zeker onder de mooi ste van Vlissingen genoemd kunnen worden. VLISSTNGEN, Onder leiding van den beer André J. Geijsen, gaf gisterenavond „Vlissing's Mannenkoor" een concert, ter gelegenheid van de inwijding van hetnieuwe vaandel. De heer W. L. Winkelman, voorzitter van „V. M." hield daarbij een toepasselijke rede. Het concert slaagde uitstekend en de verschillende nummers werden door het talrijk opgekomen publiek meermalen ge- applaudiseerd. Vooral duos voor piston, uitgevoerd door dhr. André J. Geijsen en A. Bailleux vielen zeer in den smaak. De heer Th. Sweens, baszanger uit 's Her- togenboseb, trad als solist op. Hij bleek te beschikken over een klankvoile stem en zijn voordracht valt werkelijk te loven. Dit concert heeft weer bewezen dat „V. M." onder de ernstige en vaardige leiding van dhr. Geijsen, steeds verder schrijdt op de baan der kunst. Wij brengen dhr. Geijsen dan ook gaarne openlijk hulde voor hetgeen hij voor „V. M." doet. WEMELDINGE. Gisteren had de zoon van den metselaar S. alhier het ongeluk, toen hij aan 'twerk was, van de stelling te vallen. Hij kwam met zijn hoofd terecht op een steen en kneusde zich deerlijk. Geneeskundige behandeling moest worden ingeroepen. IERSEKE. In de openbare raadsverga dering was afwezig de heer Polderman. Als ingezonden stukken werden voor kennisgeving aangenomen het bericht dat J. Sinke Jz. is herbe noemd tot burgemeester. Van heeren Gedeputeerde Staten, dat zij hebben goedgekeurd lo. het 3e Snpp kohier schoolgelden dienst 1904/5; 2o. het 2e Supp kohier Hoofdei, om slag dienst 1904; 3o. het primitief kohier hondenbelasting dienst 1905; 4o. het raadsbesluit tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven dei' begrooting 1904 5o. de Koninklijke goedkeuring der ver ordening op de heffing en invordering van het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank; do. het besluit tot het verleenen van vrijstelling van het bedoelde in art. 54 der woningverordening. Tevens was ingekomen het proces ver baal van opname der gemeentekas, waar uit blijkt, dat in kas moest zijn en ook was, f 4452.865. Achtereenvolgens werd af schrijving van schoolgeld verleend aan G. Post 0.75Anth. Zoeteweij f0.75; C. D. Klos f2.70; Joh. Tramper f 0.15; Joh. Plansoen f 3.en J. Huibregtse f 0.40. Daarna werd besloten om aan den advi seur inzake de schatting der huurwaarde van de dranklocaliteiten eenè jaarlijksche belooning toe te kennen van 15. Tot leden van de stembureaux voor de a.s. verkiezingen van een lid van de Tweede Kamer en 3 leden van den ge meenteraad worden benoemd respectieve lijk de heeren: C. Hartoog, T. Cuperjj, S. Muller, A. M. Polderman en M. West- dorp en tot plaatsvervangende leden de heeren J. de Schipper, M. Westdorp, J. de Schipper, M. van Harmeien en T. Cuperij. Met algemeene stemmen wordt goed gekeurd eene wijziging van, en eene af- en overschrijving in de begrooting van het burgelijk of algemeen "Armbestuur, dienst 1904. Daarna wordt met algemeene stemmen een definitief besluit genomen om een 19- tal straten te herstraten of te bestraten en voor zoover noodig van rioleering te voorzien, welke verbetering (die niet te hoog kan worden gewaardeerd) de ge meente bij raming zal kosten f 14597.35; gespecificeerd alskosten van bestrating en herbestrating f 13721,55 en kosten der rioleering f 875.80. Deze laatste som kan worden gevonden uit de nog beschikbare gelden voor rio leering. Wat betreft evenwel de noodige fondsen voor het uitvoeren der bestratingen, zal het noodig zijn eene leening te sluiten, aan gezien daarvoor maar in kas is f 2030, zijnde do opbrengst van een verkocht ge meentegebouw. Dientengevolge wordt met algemeene stemmen besloten eene leening uit te schrijven van f 12000, zoo mogelijk tegen 4 pCt. Daarna sluiting. 's HEERENHOEK. Zooals hel bericht in het no. van de „N. Z. Courant" d. d. 2 Mei, 1.1. meldde, is op 30 April 1905 alhier opgericht eene R. K. Par. kiesvereeniging. Een zestigtal leden waren dienzelfden avond toegetreden. Thans echter, nog geen acht dagen later, kunnen wij met groote blijdschap mede deelen, en het is ons een eer, dit te mogen doen, dat het ledental is aangegroeid tot honderd. Dat het hartelijk woord door den Z.eerw. heer Pastoor op den bovengemelden dag der oprichting gesproken, hiertoe onze Katholieken in hooge mate heeft opg'e-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1