Adres 1E-STEL LAGE. Co., Bijvoegsel Courant" ngstraat. larris Grasmaaimachine „Nieuwe Zeeuwsche Courant" i ren Rijwielen *TINGEN NDEELEN. A D van S DE BRUIJNE, omstreken bollen Deken, Deken en ssen, f 37,50. DENDE GRAANMAAIER OODE KRUIS" ïn^e Delft H 2- Van onze Eilanden. GEMEHGD NIEUWS. RECHTZAKEN. Landbouw en Veeteelt. lllT DE PERS. Spliap he Eilanden, vanaf heden hunne Directeur voornoemd lagazijn van Landbouw-, Zuivel- ij de Graanbeurs, Middelburg. .de oons. s weegt 60 pond. heeft een bijna geruischloozen uitstekend werk, zoowel in 't als klaver. De Massey-Harris asmaaier Ho. 7 is van extra tie en onovertroffen in soliditeit; de aangewezen machine voor als huurmachine; (in 1904 machines VOOR LOONMAAIEN nen nu een paar uur aaneen kan •dt de aandacht gevestigd op de RD's HOOIHARKEN Beveland ook reeds eenige jaren iter per uur ontroomt en lichter enzelfden tijd ontroomen, is een melk gehaald wordt en is door lompt. Prijs f150.compleet, ing van f60.af; en Waide'S MASSEE Zn., Goes. .BURC. emen, Droge en aange- Poetsartikelen, Zuivere kelen, Zeep en andere ing op Kassabon. "3MK behoorende bij de van Donderdag 27 April 1905. Verkiezings-tacfiek. Alles, zoo schreef eens de Montalembert, alles wat wij in zoo korten tijd hebben gewonnen, kan ons in nog korter tijd ont nomen worden. En het zal ons ontnomen worden, wanneer wij niet verdubbelen onzen moed, onze waakzaamheid, onze toewijding. En de oude Tacitus zei eens van de Galliërs: „Indien de Galliërs maar niet onderling aan het twisten gaan, dan zullen zij nauwelijks overwonnen kunnen worden". .Wanneer'wij eens om ons heen zien, dan kunnen wij met genoegen opmerken, dat „het monsterverbond" nog steeds hecht neen voortdurend hechter in elkander zit. Men begint te begrijpen, waarom het op de eerste plaats gaat: het verdedigen van het geloof, het behoud van het Mini sterie, Maar het zal er scherp naar toe gaan, in Juni. En daarom moeten wij alle krach ten inspannen, om reeds in een eerste treffen te overwinnen. Daartoe zei dezer dagen de „Maasbode" moet men wel bedenken, dat het hoofdzaak is, leden der Rechterzijde in de Kamer te brengen, en dat vermeerdering van het aantal katho lieke kamerleden aan dat hoogere belang ondergeschikt is. Het Was deze overweging, die het hoofd bestuur van de centrale R. K. kiesver- eeniging te Loosduinen er toe bracht om reeds bij de eerste stemming den anti revolutionair Brummelkamp candidaat te stellen. Nu moet men wel weten, dat in Loosduinen de katholieken in de meerder heid zijn, dat zij dus een eigen candidaat hadden kunnen stellen, met goede kans, dat deze dan zou gekozen zijn. Maar alleen de overtuiging, dat het tegenwoordig Mini sterie moet behouden blijven, was reden van het genomen besluit, In denzelfden geest heeft gehandeld de katholieke kiesvereeniging in Den Haag II. Daar is van de anti-liberalen de katholieke groep ook het sterkst. Bijgevolg zou deze hebben kunnen verlangen dat een katho liek werd candidaat gesteld door de anti liberalen in Den Haag II, zou die R. K. kiesvereeniging zeker in haar recht ge- Weest zijn, om een katholiek candidaat to stellen, in de hoop, dat deze door de anderen zou worden overgenomen. Maar wat gebeurt? De katholieken daar weten zeer goed, dat hun candidaat, als dit een katholiek was, er niet komen zou. Nu is het wel aardig om voor de heele wereld het uit te bazuinen, dat men „recht" heeft op dit of op dat, maar als terwijl een derde gaat loopen met den buit, dan heeft men aan zijn rechten niet heel veel. Daarom is het van de R K. kiesvereeni ging in Den Haag II zooals zelfs het „Handelsblad" zegt „een geniale greep" om zelf, geheel uit eigen beweging candi daat te stellen: een rechtzinnige-prote- stantschen, christelijk-historischen predi kant, dr. De Visser. Dat is voor zeker een offer, door de katholieken van Den Haag gebracht: een offer dat, evenals Loosduinen, ook ons er van moet overtuigen, hoe wij niet te letten hebben op hetgeen wij liever zouden willen, maar alleen hierop: hoe kunnen wij het best en het zekerst medewerken, om de christelijke meerderheid te behou den en te versterken? Dat is het doel, en zegt „de Tjjd", elke andere politiek, die minder uitsluitend acht zou geven op het doel, maar bijv. meer op de personendie desnoods de meerder heid der Rechterzijde in gevaar1 zou bren- gen, om de kans te hebben een paar ge- loofsgenooten meer in de Kamer te bren gen of een anti-papist, op wien bij critieke stemmingen de christelijke meerderheid en t de Regeering kunnen rekenen, uit de Kamer te weren, moet door ons uit den I booze beschouwd worden. Lod. \LISS1NGEN. Heden van hier vertrok ken; Het Russische S. S. „Graf Tolstoï" kapitein \Yimbe, naar Riga, na alhier een lading cokes te hebben ingenomen. YLISSINGEN. Heden vertr.okkenHet Engelsche S. S. „Rosemount" kapitein Old, naar Cardiff, na alhier van een nieuwe schroef te zijn voorzien, en bunkerkolen te hebben ingenomen. ZIERIKZEE. De provinciale partijdag van antirev. kiesvereenigingen, gisteren, Dinsdag, alhier gehouden, mag goed ge slaagd heeten. In de morgenvergadering waren ruim 150 personen tegenwoordig. Do voorzitter, mr. de Veer, spreekt een krachtig opwekkend openingswoord, vaak door applaus onderbroken. De secretaris, mr. Dieleman, leest de notulen en daarna het jaarverslag dat geestig was ingekleed, dikwijls in rake zetten een volledig beeld gaf van den huidigen toestand en dikwijls applaus en gelach verwekte en de opgewekte stem ming bevorderde. Aan H. M. de Koningin en aan Minister Kuyper werden telegrammen van hulde gezonden. De penningmeester leest het goedge keurd verslag van den staat der geld middelen en doet mededeeling van de begrooting die wordt aangenomen. Na eenige huishoudelijke besprekingen wordt de morgenvergadering gesloten. In de middagvergadering, in eene over volle zaal, werden do hoeren Pompe en Talma bij het binnenkomen met applaus begroet. De voorzitter opent en leidt den heer Talma in, die een rede houdt over „De komende strijd". Welke strijd het is weet U, zegt Spr., ik zal maar met de deur in huis vallen. Punt 1, de beide legers die tegenover elkander zullen staan. Eigenaardig ze te zien. Hoe komen ze hij elkaar: 'tbewijst dat geschiedenis en na tuur geen maaksel van menschen zijn want niemand had een scheiding als deze kun nen bedenken, zoowel rechts als links. Rechts vier groepen, alle groepen inte greerend deelroomsch-katholieken, anti revolutionairen, christelijk-historischen en do Friesch-christelijk-historischen, ook door geheel Nederland verspreid; zonder ling dat deze naast elkaar staan, terwijl zij op ingrijpende punten tegenover elkaar staan. Van de Roomsch-Katholieken gold de geheele geschiedenis van ons volk door dat het roomsch katholicisme was de vijand. Niemand had kunnen denken dat zulke constellatie mogelijk was. In 1897 deed de antipapistische leuze haar ontzaglijken invloed nog gelden en nu is 't geheel anders. Aan de protestantsche rechterzijde mannen die als eersten eisch vragen, geheele sociale vervorming, die vragen door de wetgeving aan de maat schappij nieuwe banen van ontwikkeling en aan de andere zijde personen van gezag die altijd bijzonder huiverig zijn voor ingrijpen van den Staat. Maar een feit is het, dat op dit oogen- blik met veel grootere beslistheid door de verschillende groepen de noodzakelijk heid wordt ingezien om elkander te steunen. De deputatenvergadering gaf het sein tot algemcene samenwerking en de Roomsch-Katholieken en Christelijk-Hi- storischen werken mee. Links mannen als Tydeman en Roëll, waarvan de eerste telkens met nadruk wijst op de valsche richting der politiek onder de sociale stroo ming. De politiek van Borgesius wil hij niet. En daarnaast de sociaal-democraten, wien het te langzaam gaat. En daartusschen de vrijzinnig-demo craten en Unie-liberalen, die het absoluut eens zijn, als een moeder die haar kind vindt op de derde plank van de porcelein- kast vóór er nog iets gebroken is, maar ze houdt haar hart vast. Bij ons wil men openlijk steunenaan de linkerzijde zeggen de socialen zelfstandig op te willen treden. Dat is winst voor de liberalen; dat be vordert de kans voor de liberalen. De absolute steun der socialistische partij is gevaarlijk; dat wil men nog niet, want een goed deel der liberale kiezers zou dan vragen of het wel in orde was. Hot hulpcorps der socialisten doet aan de liberale partij de beste diensten die het kan bewijzen en wij laten ons daardoor niet om den tuin leiden. Wij hebben met Tydeman, Borgesius, Troelstra en Drucker alle vier te maken. Wij strijden niet voor de waarheid; het is alles van eeuwigheid en het hand haaft zich door eigen kracht en door sterk te te verleenen aan alles wat overeenkom stig de wetten van dat land leeft en wat zich daartegen in zou willen handhaven wordt vernietigd. Onze kracht voor den strijd ligt in het gebed. Wij moeten voort- houwen op de Christelijke grondslagen. Het maatschappelijke, hel huiselijke, het kerkelijk leven is er altijd en hunne le venswetten zullen zich handhaven, of de wetgever dat pleizierig vindt of niet, om dat ze* rusten op Gods Woord. Maar de bouwmeester kan vergeten te letten op het fundament en de fundamenten niet kennen. En dan kan na jaren blijken dat de grondslagen, niet in acht genomen zijnde, oorzaak worden dat het gebouw scheurt en eindelijk neerstort. En als nu op de Christelijke grondslagen wordt gebouwd is dat geen vechten voor de kerk. Wij zitten, Roomsch-Katholieken, Hervormden, Gereformeerden naast elkaar rechts in de Kamer, maar wij zitten daar niet om voor onze kerk te vechten; wij zijn niet clericaal, dat is een in het oogloopend, absoluut misverstand, dat oorzaak is dat men moeite heeft de gedachte aan mis leiding te onderdrukken. Alle partijen stellen hun eigen kerk op prijs, maar dergolijkp uxc.n.Sfiheh kupii.pn ap.oji. pnpi zijn voor dé bevordering der kerkelijke belangen, het gaat niet om kerk of Christus. Waar hot over gaan mag, dat is over het volk, over den Staat. In God te dienen wordt gevonden de weg tot het leven, tot de waarachtige welvaart. Als wij tot den Staat komen zeggen wij, gij volk staat in uws amenleven in God en in het gehoor zamen aan Zijn woord op den eenigen zuiveren weg. De Friesch-Christelijk-his- torischen zeggen: gij moet het volksleven kerstenen. De Leerplichtwet: De socialisten willen de kinderen voeden en kleeden. Het is verschrikkelijk, dat die kinderen geen voedsel en kleeding hebben, maar met een wet, reglement en geld is de zaak niet goed te maken. De nood zit dieper. Het middel deugt niet voor het doel. Ten tweedeken merk der christelijke politiek is, dat ik mijzelven met een goed geWeten toewijd aan den arbeid dien God mij opgelegd heeft. Een heeleboel christendom is ten dezen opzichte verkeerd. Wij hebben nog veel te leeren hierin. Allerlei begeerte om de politiek tot iets anders te laten dienen dan ten behoeve van hot staat kundig leven is verkeerd. Een christen, zei mr. Lohman eens, komt in de verdrukking, maar hij kan wel eens geroepen worden om een werk te doen dat een ander niet zoo goed doen kan. Onze Koningin re geert hij de gratie Gods, en dat is van groote waarde, maar het bewaarde ons niet voor ministers van hinnenlandsche zaken, die aan geen God geloofden. De wet spreekt van Christelijke en maatschappelijke deugden, maar dat bewaarde ons niet voor onderwijzers die, bij gebrek aan Chris telijke persoonlijkheid, daaraan niet kon den voldoen. Een bijzonder werk voor ons als Christenen, dit is een persoonlijk ge voelen, is ons opgelegd. De partijen der linkerzijde voelen en leven niet samen; zij zijn niet één in persoon; ze zijn verbon den, samengebracht door hun beslisten wil om het kabinet-Kuyper weg te doen en wat ze dan willen zegt er niet een hardop. Wij zijn midden in oen ontwikke ling van de maatschappij, er is een ver schuiving, of wij dat begeeren of niet. Positieve samenwerking kan er niet zijn tusschen liberalen en socialisten, maar positieve samenwerking is er, ondanks alle verschil, tusschen ons wel, hij de partijen rechts. Zij willen samenwerken voor eenzelfde doel, ze willen voor elkaar optreden, elkaar dekken als leden van eenzelfde lichaam. Dient elkander in de liefde, draagt elkanders lasten, alzoo wordt de wet van Christus gediend en zoo wordt do grens tusschen arbeider en patroon niet plotseling ontdekt en zoo wordt ge leefd alleen bij de kracht die van God uitgaat. Diezelfde grondwet moet in de maat schappij gelden en daarom is het van zoo ontzaglijke beteekenis, dat de partijen der rechterzijde elkaar dekken. Een econoom blijft anders zien dan een idealist, een oude anders dan een jonge, maar ze willen elkander ontzien zoo lang zij elkander kunnen legitimeeren in het woord Gods; dat is de kracht der rechterzijde. Een deel hiervan zeg ik in hope; want indertijd is dan voor ons weg gelegd een taak die Nederland zal stellen tot een licht en een roem onder de volken. Aan het debat namen deel ds. v. d. Linden van Nieuwerkerk, Vogelaar van Zierikzee en ds. A. Littooij van Middel burg. Slot rede en debat, in ons volgend BELANGRIJK is de geluksaankondiging van Samuel Heckscher senr. in Hamburg welke zich in dit. nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende Uitbe- betaling der hier in den omtrek g e- wonnen bedragen een zoo goeden naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. Te Hilversum is een detachement rijks- veldwacht gestationeerd met het oog op de werkstaking der timmerlieden aldaar, terwijl alle verloven der gemeente-politie voor onbepaalden tijd werden ingelrokken. Bij een bewoner op den Velperweg te Arnhem vervoegde zich een persoon van pl. m. 50 jaar en vroeg aan de dienstbode mijnheer te mogen spreken. De meid liet dien persoon een oogenblik in de spreek- -kamer en deze bood, toen de heer des huizes kwam, potlooden te koop aan, die evenwel niet anders te koop waren dan per dozijn. Hij gaf verder op zonder betrekking te zijn en eerst over 14 dagen in dienst te kunnen treden bij de maatschappij Mercurius te Rotterdam. Do bewoner kocht daarop een dozijn potlooden, doch nadat de koopman ver trokken was, vermiste hij uit de spreek kamer een duimstok met twee glazen buisjes, dienende voor een natuurkundig onderzoek, De verdachte was gekleed in bruine jas, grijze broek en zwarte rondo hoed, blonde snor, een klein sikje en iets kaalhoof dig. Postuur nogal gezet. Den lOen Januari 1882 zond iemand uit Oudenbosch een briefkaart aan zekeren Robert Bensel te Boeda-Pest om, i.ets te bestellen, waarvoor het bedrag gelijktijdig per postwissel verzonden werd. Na eenigen tijd kwam deze laatste terug tengevolge van onbestelbaarheid, doch de briefkaart had meer tjjd noodig. Deze toch kwam eerst (volgens den poststempel) den 15en April 1905 op de plaats van afzending te rug, voorzien, van een gedrukt etiketje met de aanduiding: „Lakasa bejelentve nincsen Inconnu, domicile non enregistré". Ruim 23 jaar was de briefkaart dus onder weg geweest. Luije van der Laan, die indertijd te Amsterdam zijn schoonzuster vermoordde, heeft zich in de gevangenis te Leeuwarden door ophanging van het leven beroofd. Te New-York was een arbeider, in een aanval van waanzin, op den torenhoogen schoorsteen cener ijzergieterij geklommen. Vol ontzetting sloegen duizenden toe schouwers den man gade en verwachtten elk oogenblik hem van zijn duizelingwek kende hoogte te zullen zien neerstorten. De brandweer werd geroepen om hem zoo mogelijk van deze gevaarlijke plaats te verwijderen. Inderdaad gelukte dit aan den brandweerman Fritsch, die met eigen le vensgevaar dit koene reddingswerk onder nam. Onder ademloos toezien der saamge- stroomde menigte klom hij op den schoor steen en bereikte don krankzinnige, die zich hevig verzette, maar ondanks dat, slaagde Fritsch er in hem een lijn om het lichaam te wikkelen en hem af te laten, zoodat hij ongedeerd beneden kwam, waarna de heldhaftige redder ook naar beneden klom. Kantongerecht Goes. In de zitting van 22 April 1805 zijn veroordeeld wegens overtreding leerplichtwet: W. S., H. B., P. R H. W te Goes, L. P. te Ierseke, ieder f0.50 b. s. 1 d. h.; W, van S., G. S., te 's Heer-Arendskerke, C. Zte Ierseke, B. H., te Hacsweert, P. D., te Schore, J. K. S„ te Heinkenszand,. ieder f 1 b s. 1 d. h. A. T,, te Heinkens zand, H. M. Lte 's Heer Arenskerke, L. van Ote Hansweert, J. F., A. F., te Wissenkerke, J. den H., te Wemeldinge, J. V., en Jan V. te Riliand-Bath, A. van der S., te Kruiningen, ieder f2 b. s 2 d. h. C. M. v. d. J., te Ierseke, f 4 b. s. 3 d. h. J. W., te Ierseke f 3 b. s. 2 d. h. 's nachts jagen: G. R., te Waarde, f 5 b. s. 3 d. h jagen zond. verg: P. F. E., te Philippine f 5 b. s. 3d. h. jagen zond. machten verg. C. M., te Borsele, 2 maal f 3 b. s 2 maal 3 d. h. verb, verkl. haas en verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 4 b. s. 3 d. h. J. B., te Ovezande, 2 maal f 3 b. s. 2 maal 2 d. h. verb, verkl. haas en verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 2. b. s. 1 d. h. niet beletten d at hond wild g r ij p tJ. W., te Kappelle, f 1 b. s. 1 d. h. met strik wild bemacht.M. B, te Hoedekenskerke, f 5 b. s. 4 d. h. bevel verniet, strik. straatschenderij: S. G., C. E C. Z., O. B., te Kloetinge ieder f 2 b. s. 2 d. h. in dronkenschap gevaarlijke handeling verrichten: J. v. d. R, te Goes 3 b. s. 2 d. h. met vuurwapen zóó schieten dat brandgevaar kan ontstaan: A. J. van O., te Kattendijke, f 0.50 b. s. 1 d. h. nachtrumoer: J. J. M., te Hans- weert, f2 b. s. 2 d. h. voor de eerb. aanst. toespraak houden: O. van H, te Goes 2 maal f 3 b. s. 2 maal 2 d. h. C. W., te Kruiningen, 3 bs. 2 d. h. zich te laat in herberg be vinden: A. M, P.. B. KJ. de B., J. S., te Ierseke, ieder f2 b, s. 2 d. h. herberg te 1 aat openhouden 0. B. de B., te Ierseke f5 b. s 3 d. h. zitten op hondekar: J. N., te 's Heer Arendskerke f 1 b. s. 1 d. h. op verb, tijd vloerkleed op straat uitkloppen: J. N., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h. te Goes niet naast aangesp, honden gaan: C. v. d. R., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h. afwezig blijven bij oefening spuit: J. de R., te Biezelinge, f 2 b. s. 1 d. h., L. C. W., te Goes, f 1 b. s. 1 d. h., C. L., C. P., C. v. H., C. L. C„ J. L. R., L. G. O., L. S. te Goes ieder f 2 b. s. 1 d. h.; r ij den met niet gemuilk. hon den: M. de V., te Goes f 1 b. s. 1 d. h. fietsen zonder licht: J. W., te Goes, F. de J., te Ierseke, N. van 'tW., en A. Ph. G., te 's Heerenhoek, A. J. M., te Kattendijke, P. M., te Kloetinge, ieder f 1 b. s. ld. h.; fietsen zonder bel of hoorn: P. N. te Kapelle f 1 b. s. 1 d. h. Schelde bev. zond. concent: Joh P., C. G. K., P. M„ G. K., J. K., te Ierseke, J. M., Th. H. M., C. T. te Krab'oendijke ieder f2 b. s. 2 d h. Jacob P., C. B. te Ierseke, ieder f3 b. s. 2d. h. J. E., te Ierseke f0.50 b. s. 1 d. h. sohelpvisch rapen aan voet van een waterk. dijk: S. den H., W. L., A. V., C. den H., te Wemeldinge ieder f2 b. s. 2 d. h. zeilen zonder licht: L. P. te Ierseke f2 b. s. 2 d. h, geankerd liggen zonder licht. H. van f., C. J. C., te Krabbendijke J. B_ te Goudswaard ieder f2 b. s. 2 d. h. dronkenschap: J. B., J. P. C., H. BC. R. te Goes, ieder f 2 b. s. 2 d. h. id. b ij le h e r h. M. S. te te Goes f 5 b. s. 3 d. h. i d. b ij 2e h e r h. P. J. D. te Middelburg 3 d. h. Vrijgesproken werden J Z. te Goes J. G. te Wissenkerke, A. M. te Wemeldinge be klaagd van overtreding leerplichtwet J. J. K. te Wemeldinge beklaagd van straat schenderij, O. P. te Ierseke beklaagd van overtreding der jachtwet. Voorts werd bekrachtigd bet verstek- vonnis dd 17 December 1904 waarbij A.. T. te Heinkenszand wegens het 's nachts met kunstlicht wild opsporen werd veroor deeld tot f 10 b. s. 4 d. h. verb, verkl. bevel uitl. lantaarn of f 1 b. s. 1 d. h. Met het oog op het Paaschfeest was onze handel in slachtvee met België in de laatste dagen wat levendiger ge worden. Vooral naar vette ossen en zware stieren was veel vraag. De puike dieren werden zelfs tot fr. 1.05 betaald. In de week van 2 tot en met 8 April werden in België geslacht 390 Nederlandscho run deren tegen 371 in de week daaraan voor afgaande en wel 167 ossen, 126 vaarzen, 67 stieren, 21 kalveren en slechts 9 koeien. De ossen waren voornamelijk voor Brus sel en Antwerpen bestemd, de stieren en vaarzen hoofdzakelijk voor Gent en Luik. Te Brugge werd in die week geen enkel Nederlandsch rund geslacht. Op de markt te Anderlech was Don derdag 13 April veel handel in vee. De ossen waren spoedig verkocht en werden van fr. 0.70 tot fr. 1.02 genoteerd. De stieren waren zeer gevraagd en golden van fr. 0.63 tot fr. 0.93. Koeien en vaarzen vonden tamelijk moeilijk koopers. Koeien lste soort fr. 0.74 tot fr. 0.88, 2e soort fr. 0.60 tot fr. 0.78. Vaarzen waren wat hooger in prijs, eenige goede exemplaren werden verkocht tegen fr. 0.98 het kilo levend gewogen. Op de zoogenaamde vette veemarkt, welke op Vrijdag 14 April te Gent werd gehouden, waren veel vette ossen en stieren aangevoerd; er was zelfs een os van 1008 kilo. Er was een leven dige handel, ook in Nederlandsche scha pen en lammeren, welke voor het Paaschfeest in groote hoeveelheden door Antwerpsche en Gentsche slagers werden opgekocht. De schapen gingen van fr. 0.75 tot fr. 0.79, de lammeren van fr. 1 tot fr. 1.05. Opmerkelijk is de stijging van de varkensprijzen op de Belgische markten. Te Gent werd Vrijdag 14 April het varkens- vleesch verhandeld tegen fr. 1.10 tot fr. 1.15. Te Anderlecht waren Dinsdag 2425 varkens aangevoerd, die verkocht werden tegen fr. 0.90 tot fr. 0.95 per kilo levend gewogen. De „Standaard" driestart Het was 14 April j. 1. in onze Staten Generaal een gelukkig dag. Aangenomen toch werd en het Deensche tractaat én de Caissouweten beide waren een primeur. Het met Denemarken gesloten tractaat toch is het eertse tractaat dat algemeene arbitrage huldigt, en de Caissonwet is de eerste wet van dien aard, die aan de orde is gesteld. Beide zijn alzoo geschikt, om onzen goeden naam in het buitenland te handhaven, en te toonen dat, gelijk de heer Van Asch van Wijck en na hem de minister van justitie opmerkten, wij als kleine natie toch, in hetgeen onder ons bereik valt, nog een voorbeeld ten goede kunnen geven. Dat er aan het tractaat een haak zat, is best mogelijk vooral bij een primeur is het niet altoos doenlijk dit te vermijden. Maar van achteren blijkt nu toch de juist heid van wat we, na het bekend worden van dit tractaat, in onze driestar schreven, dat aan minister Van Lynden en aan onzen gezant te Kopenhagen een gelukwenschmet dat verkregen resultaat niet mag onthouden worden. Er blijkt nog meer uit. Drie jaren lang heeft men nu in allerlei organen der liberale pers cap tie gemaakt op de voordracht van minister van Lynden voor het departement van buitenlandsche zakenwaartegenover wij staande hielden, dat de heer Van Lynden in Utrecht steeds een uitnemenden naam als rechter had, en in de Eerste Kamer steeds met eere optrad. Maar niets hielp. Spottend en smalend werd steeds zijn optreden bejegend. En nu? Thans, na zijn aftreden, is de blaam in louter lof omgeslagen, en wordt de voor dracht van 1901 van alle zijden gerecht vaardigd. Nog dit. Na zijn ontslag, zoo schreef men, weer smalend, zou wel geen ander minister te vinden zijn. Toen de regeering in de Kamer verklaar de, dat zoo spoedig dit mogelijk zou blijken in de vacature zou worden voorzien, ging er van links een gegrinnik op alsof men zeggen wilde: „Dat lukt nooit". Toen Was het 30 Maart. En nu blijkt, dat 14 dagen later, d. i. op 13 April, het besluit tot de benoeming van een plaatsvervanger reeds geteekend was.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 5