Uif de Tweede Kamer. BUITENLAND. BINNENLAND. Van onze Eilanden. hier ongewapend staan, de oorzaak van dat verschijnsel. Nu bedoelen wij niet alleen de bescherming van ons verbruiksgebied door hooge rechten, want of wij hooge of lage invoerrechten heffen, ons ver bruiksgebied kunnen wij niet uilbreiden, dat blijft altijd klein, maar vooral dit, dat onze export zoozeer belemmerd wordt. Ten eerste valt te lellen op den invoer in door hooge rechten beschermde landen. Het is moeilijk daar afzet Ie behouden, laat staan te verkrijgen, vooral wanneer, gelijk in den laalsten tijd voorkomt, de rechten telkens hooger worden opgevoerd. En nu de landen waar geen beschermende rech ten worden geheven, hel neutraal gebied om dat zoo uit Ie drukken, ook daar ondervindt de Xederlandsche nijverheid concurrentie van vreemden, die in hun eigen land zóó beschermd worden, dat zij het surplus hunner productie voor lage prijzen op de markt kunnen werpen. Dat zijn geene zaken uit de fantasie, maar dit is uit de praktijk. Hel is werkelijkheid. Zeker, van die lage prijzen, waarmede beschermde industriën zich in het buiten land dikwijls kunnen vergenoegen, hebben wij hier ook wel voordeel ondervonden. Concurrentie met zulke beschermde indus- Irien is echter zeer bezwaarlijk. Waar dil zoo slaat, meenl de Regeering, mede in verband niet de uitlatingen in de Verslagen der Kamers van Koophandel, liet recht Ie hebben de uitdrukking te gebruiken, die gebezigd is in de jongste Troonrede en die met het gezegde in de Troonrede van 1 903 op denzelfden bodem staat. Het be treft hier loeh een toestand, die niet alleen in het afgeloopen jaar viel te con slateerenWij meenen de feiten te moeten opgeven gelijk zij zijn. Wil men den vooruitgang van de industrie, dan moet men de waarheid onder de oogen zien en niet uitgaan van de stelling, dat „(out est pour le mieux dans le meilleur des mondes" zonder le willen hooren van toestanden die niet bevredigend zijn of van teleurstellingen die ondervonden worden". Hit deze mededeelingen van den Minister blijkt wel dat de toestand onzer nijverheid niet. zoo rooskleurig is als van sommige zijden wel eens wordt voorgesteld en dat de moeielijkheden welke haar door de buitenlandsche wetgeving worden in den weg gelegd steeds toenemen. Maar tevens blijkt daaruit dat op velerlei gebied nog een groot veld voor hare uitbreiding open staat, indien zij krachtig wordt gesteund in den zwaren strijd, dien zij thans, zoowel hier als op vreemde markten, onder onge lijke voorwaarden met beter gewapende mededingers heeft te voeren. De interpellate e-v an Kol. Evenals de interpellatie-Marcbant heeft die van den heer van Kol in de Kamer zitting van Donderdag vrijwel enkel een negatief resultaat gehad. Uitgenomen de verzekering van den premier, dat hij zich niet geroepen gevoelt voor de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, welke verzekering al dadelijk kalm eerend werkte op de gemoederen der link- sche afgevaardigden, wien het schrikbeeld van KuyperDictator geen oogenblik rust liet, bracht de bewuste interpellatie weinig licht over de hoofdkwestie. Te wijten is dit deels aan den inter- peilant, die een geheele reeks vragen tot den minister gericht had, maar de priuci- pieele vraagwaarom nam de heer van Lynden ontslag? in 't geheel niet stelde; deels ook is daarvoor mede verantwoorde lijk dr. Kuyper zelf, die zich inzake de neutraliteits-kwestie zeer gereserveerd moest betoonen uit respect voor de grondwet. Intusschen staat het nu toch vast, dat al wat er sedert het aftreden van den heer Melvil, door de vrijzinnige pers werd uit gestrooid, pure verzinsels waren en al te doorzichtige verkiezingsmanoevres. Dr. Kuy per heeft de verhalen met de meeste be slistheid ontkend. De liberale bladen moesten zich nu toch schamen, aan de woorden van den minister nieuwe brandstof te ontleenen voor het vuurtje, dat zij gestadig hebben aangewak kerd en opgepookt. Zij maken zoo'n klein figuur, nu ze met allerlei spitsvondigheden uit de duidelijke verklaringen des ministers argumenten trachten op te diepen om hun onverant woordelijk geschrijf nog te verdedigen. Politieke lezing van ds. Talma te Vlissingen. Dj) uitnoodiging van de anti-revolutio naire kiesvereeniging alhier, trad Zater dagavond voor de kiezers op, het. bekende Tweede Kamerlid Ds. Talma. Degroote concertzaal van den heer Stofkoper, zoo mede de aangrenzende garderobe kamer waren geheel met belangstellenden gevuld. Nadat de vergadering door den voorzit ter, den heer Bos met gebed was geopend en hij den spreker bij het auditorium had ingeleid, betrad deze den katheder. In korte, maar duidelijke trekken be sprak spreker den staatkundigen toestand van ons vaderland van voorheen, om zoo geleidelijk Ie komen op die van heden, en trachtte bij den kiezers te doen beseffen, hoe groot de worsteling zal zijn in Juni a. s. Rechts de christelijk»1 coalitie en links de liberale concentratie, bij de herstem mingen nog gesteund door de sociaal democraten. Aan de eene zijde een groep die bid beleid van dit kabinet goedkeurt en zich met uiterste kracht zat inspannen 0111 liet te behouden lol verwezenlijking van zijn plannenaan de andere zijde een groep, die alles of bijna alles afkeurt, wat door dit kabinet is tol. stand gebracht eu alle man in het geweer zal roepen om le trach ten het, te doen tuimelen. Terloops merkte spreker op, dat het somwijlen moeilijk is de politieke gezind heid van sommige mensehen te kennen. Maar noemt dezen maar even den naam van Dr. K u y p e r, en aanstonds weet je, welk vleesch je in de kuip hebt (gelach). Zulks teekent, zegt spreker. Het bewijst, dat Dr. Kuyper iets vertegenwoordigt. Duizenden menschen in den lande kennen, noch hebben hem ooit gezien; doch alleen bij het hooren van zijn naam worden zij als hel ware geëleetriseerd. Op krachtige wijze verdedigde spreker de werkzaamheid van dit kabinet, vooral op sociaal gebied, en stelde op heldere wijze in het licht het armzalig gedoe van de tegenpartij, om den volke te doen ge looven alsof het kabinet niets heeft uit gevoerd. Achtereenvolgens noemde spreker ver schillende wetsontwerpen welke reeds be handeld, en die welke in wording zijn. Van deze laatste noemde hij de Lolerijwel, waarmede in verband slaat do afschaffing der staatsloterij; de wet. oj> het middelbaar onderwijs, verband houdende met het vakonderwijs; wet tot betere bescherming van ons openbaar leven, waarbij o. m. strafbaar zal worden gesteld, het houden van bor- deelen en tevens gekeerd de ergerlijke pro paganda van het Xieuw-Malthusianismo wet op de Zondagsrust; octrooiwet arbeidscontract uitbreiding der ongevallenwet tot de be drijven der zeevissoherij en de landbouw verplichte verzekering tegen ziekte; verplichte verzekering tegen invaliditeit en ouderdom regeling der administratieve recht spraak regeling der rechtspositie van de in- landsche christenen in de koloniën. Do verschillende economische voordee- len voor het Nederlandsche volk in het algemeen, en voor den arbeidersstand in het bijzonder, in vele dezer wetsontwer pen neergelegd, werden door spreker nader ontwikkeld. Dal alles, zoo roept spreker uit staal op tafel. En aan de kiezers zal het thans liggen of het kabinet die grooto komende arbeid zal kunnen voltooien, of wel dat hij wordt opgeruimd om plaats te maken voor een gescharrel 0111 algemeen kiesrecht, als de tegenpartij aan het roer komt. De beschuldiging van links, dat het ministerie reactionair is, werd «door spre ker niet minder helder ontzenuwd, waarbij de aanvulling der Postwet, zoo heftig dooi de linkerzijde aangevallen, de hoofdschotel vormde. De beschuldigingen, dat hel kabinet hel volk in twee groepen verdeelt, is zoo dik wijls weerlegd als zij is geuit, zegt spreker, en aarzelt hij niet zulk een lichtzinnige aantijging, die reeds op verschillende plaatsen in openbare vergaderingen op afdoende wijze is weerlegd, laster te noemen. Natuurlijk, zegt spreker, het gaat tegen de verkiezingen en dan schrijft men maar raak. De ,,Middelburgsche Courant" heeft zelfs verteld, dat de vroeger zoo kalme Ds. Talma, onder de suggpslie van Dr. Kuyper nog erger is geworden dan deze laatste (gelach). Kan het gekker? Dat alles, zegt spreker, heeft een dieper grond. Het is de christelijke- eu de moderne levensbeschouwing. Er is een strooming, die de christelijke traditie verdacht maakt en deze beschouwt als minderwaardig. Vijftig jaar lang heeft de Slaat de ge wetensvrijheid der z. g. neutralen be schermt. E11 nu schreeuwt men moord en brand, nu deze regeering, steunende op de meerderheid der natie, ook de geloovige partijen gelijke rechten wil geven. Wij, ge loovige protestanten 011 katholieken ver langen niets meer, maar ook niets minder, dan de volle vrijheid 0111 ons te ontwikke len. Groote, zeer groote offers hebben wij over gehad voor ons onderwijs, en dat niettegenstaande wij ook gedwongen wer den aan de neutrale school te betalen. In een gloedvolle improvisatie eindigde spreker zijn rede mei zijn hoorders oji te wekken, onversaagd pal le staan bij den komenden stembusstrijd; om den zegen le bezorgen aan de reehtsehe eandidaten, oji- dat we in volle vrijheid ons program kun nen afwerken, geloovende, dat ons dan is gegeven een sluk van de toekomst. Deze rede, waarvan bovenstaande slechts een resumé is, werd bij het einde enthousi- astisch toegejuigd. Debat. Als debaters meldden zich aan de hee- ren Herman Snijders uit Middel burg, eandidaat der vrijz.-demoeraten in dat district bij de a. s. verkiezingen; van Sorgen, particulier eveneens uit Mid delburg en Kiene, soc.-democraat uit Goes. De heer van Sorgen, welke geen eigenlijk debat hield, besprak in enkele trekken de zijns inziens hatelijke bepaling in de Drankwet, dat kinderen beneden de 1G jaar geen boodschap konden doen in een winkel die tevens vergunning had, waardoor ook schade voor die neringdoen den uit voortvloeit, en vroeg den inleider of hierin geen verandering kon worden bi 1 hl. Ook de komende verscherjiing der Zondagswet, werd door debater aange haald, waarbij hij opmerkte, dal dan ook de dominé's die elders des Zondags een preekbeurt vervullen 011 daarbij gebruik maken van tram of koels, een goed voor beeld zouden geven, door naar die plaats le loepen, welke opmerking niet weinig hilariteit verwekte. De 2e debater, de heer II e r 111 a 11 S 11 ij- ders, ging meer principieel op inleiders betoog in. Het verwonderde debater, dal een zoo welsprekend man als Ds. T a 1 111 a zich somwijlen met aardigheden van de zaak afmaakt, en meende dat deze bij hel bezi gen zijner argumenten niet genoeg de punt jes op de i heeft gezet, en trachtte zulks hij zijne bespreking over de Posfwet aan te toonen. Dal Dr. Kuyper een domme man werd genoemd, had debater nog nooit ge boord; mitsdien protesteert hij legen deze uitlating, lis. T a 1 in a heeft ook verzuimd de speetwet le besprekenwellicht een heel teere kwestie voor Ds. T a 1111 a. Dat het kabinet niets heeft uitgevoerd, acht debater een overdreven beschuldiging. Maar er is niets door het. kabinet gedaan, dat een specifiek christelijk karakter draagt, zegt debater. En dat kan volgens hem ook niet, vanwege de eigenaardige samenstelling der coalitie. L)e opmerkin gen van den heer Talma betreffende de scheiding der liberale jiarlij in drie groe pen en de thans aandoenlijke samenwer king van de elkander anders zoo fel be strijdende unie-liberalen en vrijzinnige-de- mocraten trachtte debater ook af te weren, door die scheiding te verdedigen, als zijnde noodzakelijkheid geworden, omdat eerst.- genoemden van geen grondwetsherziening wilden weten, om zoo te komen tot alge meen kiesrecht. Pathetisch eindigde debater met den uitroeptwij transigeeren niet, wij transi- geeren niet(applaus). De 3e debater, de sociaal-democraat lvlene zeide dal de socialisten niet tegen het ministerie zijn omdat hel clericaal is want ze zijn ook tegen een liberaal kabinet maar omdat het niaminonistisch en ka pitalistisch is, en daarom hebben zij een afschuw van Dr. K u y Ji e r en van zijn ministerie. Geen wet van dit ministerie kon zijn goedkeuring wegdragen, en achter eenvolgens werden dan ook door hem ver oordeeld; het arbeidscontract, de arbeidswet, de t a r i e f>w e t, de p e n- sioenverzekering, enz. enz., alten, omdat volgens debater de arbeiders bij de invoering dier wetten te veel moeten be talen, en zij, doordat ze van hwt kiesrecht zijn uitgesloten, niet aan de totstandko ming kunnen medewerken. Hij riep ten slotte alle „denkende" en „bewuste" arbeiders op, 0111 los van alle geloof en godsdienst, zich te organiseeren en deze kapitalistische regeering te tic- strijden. Repliek. De heer T a 1111 a merkle den lieer van Sorgen op, dat reeds van '81 af uitzon deringsbepalingen voor de door hem be doelde vergunninghouders waren gemaakt, en meende, dat hel dus niet aanging deze nog langer een voorrecht boven anderen le geven. Betreffende zijne opmerking aangaande de Zondagswet, zal hij, als hij vandaag of morgen een collega aantreft, dezen v a 11 Sorgen's wenschen overbrengen (ge lach). Breedvoerig werd de heer Snijders door den heer Talma beantwoord, en hij zeide 0.111. dat de houding eetier partij niet beoordeeld wordt naar wal hun woord voerders op hel land zeggen, maar wel naar datgene wal in de Kamers door hen wordt gedecreteerd. En dan wijst hij op de felheid en de scherpte waarop men den vvetgevenden arbeid van Dr. Kuyper en dit ministerie in de Kamer eritiseerl en afbreekt. Goeman Borgesius heeft gezegd, dat het ministerie niets heeft uitgevoerd. Dal de heer Snijders die woorden niet 011- der-chrijft, doel spreker genoegen. E11 dal de Toer Snijders verontwaardigd is, als Dr. Kuyper spreekt van paganist, kan spreker best. begrijpendoch de heer S 11 ij (1 e r s moei dan eerst onderzoeken in welk verband dat woord is gebezigd. Als spreker den strijd overziet in de Tweede Kamer over de vrije school, waar de christelijke en de moderne levensbeschouwing zoo duidelijk op den voorgrond treden, dan neemt hij de uitlegging van het woord paganist ook voor z ij 11 e rekening. Betreffende de speetwet welke de heer Snijders heelt aangeroerd, verwijst spreker liem naar het rapport van den radicaal-socialistische rapporteur Me i 11 e- ran d oji hel congres le It az e I, die even eens van oordeel was, dat betreffende den nachtarbeid van vrouwen voor enkele be drijven een uitzondering moest worden ge maakt. Den hc-er K 1 e 11 e beantwoordend merkte spreker dezen debater op, dat, ofschoon hij tegen een liberaal en een clericaal ministerie is, hij in September toch een van heiden heeft te accepteeren, en zijn partijgenooten niet zullen schromen bij de herstemmingen, de liberalen van diverse pluimage te stemmen. De 'heer K 1 e 11 e is ook tegen de bepa lingen betreffende den opzeggings termijn en liet staangeld, voorko mend in het ontwerp arbeidscontract. En deze, zegt spreker, zijn juist oen verbete ring voor de arbeiders, want de regeering wil daarmede de bevoegdheid der patroons le dien opzichte, beperken. Ook de bezwaren tegen (le andere voor gestelde wetten van dit ministerie werden door spreker oji afdoende wijze weerlegd 011 debater met zijn eigen woorden dood geslagen. Aan het applaus kwam haast geen einde. Ds. T a 1111 a bleef meester van het terrein. Zoowel de spreker als do hooren deba ters werden door den voorzitter met eenige hartelijke woorden bedankt, waarna de ver gadering le ongeveer 12*/4 uur door Ds. T a 1111 a werd gesloten. RUSLAND. Het Telegraafagentschap verneemt uit Lodz, dat naar den commissaris van politie aldaar een bom is geslingerd. De com missaris is zwaar gewond. De man, die de bom heeft geworpen, is door de agenten van politie, die hem wilden gevangen ne men, gekwetst en daarop als gevangene naar hel ziekenhuis gebracht. De ontjilof- fing was zoo sterk, dat alle ruiten in de omliggende huizen verbrijzeld zijn. In den stadsschouwburg te Saratof is groot kabaal geweest, toen twee advokaten wilden sjireken over vragen van den dag. De politie belette hun dat en haalde voet volk te liulp, dat de menigte, die at de mons! reerende heenging, den weg versper de. Uit de menigte vielen revolverschoten. Er zijn 39 menschen opgepakt. Men vond oproerige schrifturen bij hen. Gisterenavond is er te Warschau een ernstige botsing tusschen do troepen en socialisten geweest. De vereeniging van Joodsche socialisten had een belooging op touw gezet. Er kwamen troepen om de bij eenkomst te verstrooien. Zij vuurden op de menigte en doodden twee, verwondden zeven menschen. Er is bericht van nog andere ongeregeldheden. Alle straten wor den door sterke patroeljes afgeloopen. De overheid had reeds (ten heelen 'dag on lusten voorzien. De „Presse Associée" te Parijs heeft een telegram uit St. Petersburg gekregen naar aanleiding van het verhaal, dat de Tsaar geprobeerd zou hebben zelfmoord le plegen, wat de Keizerin-moeder nog bij tijds belette. Het bericht aan de Presse Associée verzekert nu, dat het geen po ging tot zelfmoord heelt gegolden, maar een poging tot moord op den Tsaar door iemand uit het paleis van Tsarskoje Selo. OORLOG. Te Washington en Petersburg logenstraft men het. gerucht dat Roosevelt uitgerioo- (tigd en bereid zou zijn, om tot herstel van den vrede bemiddelend oj> te treden. De Daily Telegraph verneemt uit Peters- burg dat de Tsaar wel dezer dagen gezind bleek, om gematigde vredesplannen van Japan te overwegen, maar daar niet meer op is teruggekomen. Stellig is de koning van Engeland en niet Roosevelt er over geiaadpleegd. Van het oorlogsterrein zelf valt heden geen merkwaardig nieuws te berichten. BELGIË. Zijne Eminentie Cardinaal Merry del Val zond aan den Aartsbisschop van Me- chelen den volgenden brief, met hevel aan de H. H. Bisschoppen en Geloovigen mede te deelen Eminentie, Men heeft den H. Stoel ter kennis ge bracht, dat de twee Belgische priesters Daens en Eonteyne, met recht door hunne Bisschoppen veroordeeld om reden van wederspannigheid en omdat zjj tweedracht tusschen de Katholieken hebben gezaaid, zich gedurig veroorloven in redevoeringen en dagbladen, door hen zonder de vereischte toelating opgesteld, het gezag in te roepen van Z. H. den Paus als of zij en hunne aanhangers handelen in overeenstemming met de leeringen en onderwijzingen van den H. Stoel, en alsof de Bisschoppen van België, deze leeringen en onderwijzingen slecht uitleggende, ten onrechte hunne handelwijze hadden afgekeurd en nog afkeuren. De H. Vader, van dit alles onderricht, heeft in zijne hooge wijsheid en voorzich tigheid goed geoordeeld, dat er een einde gesteld worde aan een staat van zaken die groote schade zou kunnen veroorzaken aan de belangen van den Katholieken Gods dienst in België. Het is immers gemakkelijk te begrijpen, dat, met zulk een wijze van handelen te laten voortduren, een zeker aantal Katho lieken van goede trouw in dwaling zouden kunnen gebracht worden en alzoo de kiem zou blijven voortbestaan tusschen de ge loovigen, welke kiem te doen verdwijnen een voorname plicht is. De H. Vader wil dan, dat uwe Emi nentie wete en te gelijker tijd doe weten aan de Bisschoppen en aan de Katholieken van België, dat Hij zulkdanige handelwijze dier gemelde priesters veroordeelt, en dat zij zich ten onrechte beroepen op het opperste Gezag van den H. Stoel. Ik neem deze gelegenheid waar, enz. R. Card. MERRY DEL VAL; Op bevel van Z.Em. kard. Goossens, Aartsbisschop van Mecbelen, moest deze brief voorgelezen wordeD in al de missen op Zondag 2 April. F R A N K R IJ K. Te Kerlouan, eene voorname gemeente van het kanton Lesneven, is eene gruwe lijke heiligschennis gepleegd, welke de vrome Bretonsche bevolking in opschudding heeft gebracht. De gemeenteschool heeft drie klassen, onder leiding van den lieer Nédelée en zijne medehelpers Simon en Lebous3e. In den namiddag van Zondag, den 19en Maart, kwamen de klerk van den notaris der gemeente en genoemde Simon en Lebousse in het schoollokaal samen. Daar rukten zij het kruisbeeld van den muur, wierpen het tegen den grond aan stukken en vertrapten het. Toen de heer Nédelée toesnelde en den booswichten hun schandelijk gedrag verweet, gaf Le Bousse hem een slag in het gelaat. Den volgenden dag vernamen de kinde ren de toedracht van het gebeurde toen zij ter school kwamen en keerden daarop allen naar huis terug, waar zij hunnen ouders het gebeurde mededeelden. Dezen bevestigden een kruis op de borst hunner kleinen en gingen gezamenlijk voor het huis der heiligschenners protesteeren. Den volgenden Zondag namen, op uit noodiging van den bisschop van Quimper, meer dan duizend personen deel aan eene processie van eerherstel. Door vier voornam',' personen uit die streek werden de overblijfselen van het geschonden Christenbeeld op een kussen gedragen. De heer Soubigon sprak in het Bretonsche eene rede uit, luide protestee- rend tegen het schandelijk gedrag van lieden, die de jeugd moeten onderwijzen. De school blijft ledig; het volk eischt de wegzending der heiligschenners, die zich niet in het openbaar vertoonen kunnen, of de gekrenkte bevolking geeft uiting aan zijne verontwaardiging. Over een dezer dagen opgevoerd prullig tooneelstuk schrijft de „Zwolsche Courant" „Het mag zich verheugen in een bizon der grooten toeloop, hoofdzakelijk ter wille van de pogingen, die worden aangewend om de opvoering te belemmeren of te ver bieden". Teekenend GOES. Onder stillen toeloop van zeer vele deelnemenden, waaruit de algemeene achting en liefde bleken welke (1e over ledene hij zijn leven genoot, werd dezen middag de heer Faberij de Jonge, oud-lid van den gemeenteraad ter aarde besteld. De leden van den kerkeraad der geref. kerk droegen het lijk van het hek naar het graf waar de voorzitter van den kerkeraad, ds. v. d. Veen, namens dezen en de ge meente dankbare hulde bracht aan de na gedachtenis van den ontslapen armver- zorger. Spr. richtte een woord van troost tot. de zonen van den overledene en van vermaning en waarschuwing tol de talrijk saamgevloeide schare. De oudste zoon dhr. I'. Faberij de Jonge bedankte. GOES. Zondagavond hield de St. Jozefs- Vereeniging haar drie-maandelijksche ver gadering. De notulen werden goedgekeurd, evenals de rekening eu verantwoording van den penningmeester. Het batig saldo over de 3 maanden be droeg f 115.94, waarbij f 108.75 van be gunstigers De uitkeering aan zieke leden bedroeg f94. Zes nieuwe leden waren aangenomen een lid had ontslag gevraagdhet getal der leden bedraagt alzoo 79. Vervolgens weri het eere-lidmaatschap aangeboden aan den Weleerw. Kapelaan en door dezen met dank aanvaard. Het voorstel van bet Bestuur: „De leden zullen elke week een cent bijdragen, om over twee jaar het 25-jarig bestaan der St. Jozefs-Vereeniging feestelijk te herden ken", werd bij acclamatie aangenomen. Na eene korte uiteenzetting van het doel en middelen tot dat doel, van de Kathol. Soc. Actie, werd met algemeene stemmen (één tegen) besloten zich bij een op te richten plaatselijk comité aan te sluiten. Hierna werd de vergadering gesloten. GOES. Dat men alhier den Koninginne dag feestelijk wenscht te vieren, kan blijken uit het plan om bij voldoende deelname een historischen en allegorischen optocht te organiseeren, zooals blijkt uit een adver tentie in dit blad. GOES. Gisterenmorgen maakte Ds. C. R. v. Lelyveld aan de gemeente der Ned. Herv. Kerk bekend, dat hij het beroep naar Diepenveen heeft aangenomen. GOES. De uitslag van de examens op de avondschool voor Ambachtslieden, is deze Eindexamen: J. A. Kakebeeke, P. Kakebeeke, K. Loggers, M. W. Ferdinandusse, I. Schip pers, O. M. v. d. Linde. W. Hijman, J. Mieras, J. M. van Riet, J. Ortelee, Ij. J. Louwers, W. F. van Riet, W. de Jonge. Afgewezen 2. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: A. Slabbekoorn, J. J. Groenendijk, F. Caan, A. Hootsman, C. J. v. d. Weele, C. Loggers, J. J. Dronkers, C. Blommaart, J. C. Bruggeman. 1 her-examen Wiskunde. Afgewezen 5. Bevorderd van de 2enaarde 3e klasse:

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2