Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. „Niauwe Zeeuwsche Courant" 4_o. Dinsdag 4 April 1905. Eerst© Jaargang. Verschijnt eiken fltAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. B IJ B L A D Zaterdag 1 April 1905. Van onze Eilanden. Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijs: per 3 maanden —.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Drukkers-Uitjevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, G O E S. Adverfenflën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Grootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. H H. Correspondenten gelieven hunne nota's in te zend-n vóór of uiterlijk op 10 de meesten hunner waren de inkomsten minder goed, voor enkelen bepaald on- imnsiicr" den nadeeligen invloed der buitenlandsche overproductie op de spijker-industrie ver- mol/imn1 von/liAnt Verslagen in de toestanden hier en daar eenige verandering is gekomen. Eene TVrwvn Vionnrrt ocVi hor aon a 1 rromnon on vol te houdenAlthans wanneer men dagelijks geroepen wordt tot het doen van 'T a Viül o ti rri'iiL'ci Koa+r»llin rrzin xxronrhii rl o iiehoorende bij de van GOES. De beer J. Faberij de Jonge albier, was gisterenavond te 7 uur met zijn echtgenoote op de wandeling, toen hij in de Nieuwstraat zich onwèl gevoelende, bij den heer J. Adriaanse smid binnen liep en na eenige minuten van hevige benauwdheid overleed. De heer Faberij de Jonge was van 1882 tot 1895 lid van den gemeente raad en als zoodanig lid der gascommissie. Ook was hij in de laatste jaren lid van de ommissie voor de bedrijfsbelasting. GOES Tot onderwijzer aan de chr. school te Almeloo is benoemd de heer H. J. Hui- zinga Jr. te Goes. GOES. In de op gisteren gehouden ver gadering van het Harmoniegezelschap „Euphonia" werden goedgekeurd en vast gesteld de rekening over 1904, in ontvang op f670.44, in uitgaaf op f648.67, alzoo met een batig saldo van f21.77 en de begrooting van het jaar 1905 in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f596.77. De heeren P. A de Digny en E. F. van Marcke werden met bijna algemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. Na mededeeling van de feesten, waaraan de vereeniging dit jaar zal deelnemen en na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. Door de werkende leden van bovenge noemde vereeniging zal op den 2en Paasch- dag eene soiree gegeven worden, waar o. a. eenige muzieknummers, tooneelstukjes en voordrachten zullen ten beste gegeven worden. MIDDELBURG Het onderzoek inzake de hier ter stede gepleegde diefstallen brengt eiken dag meer aan het licht op hoe uit gebreide schaal de verdachten hun roof hebben gepleegd. "Verschillende personen hebben weer ar tikelen op het politie-bureau gedeponeerd, die blijkbaar ten nadeele van den Rotter- damschen koopman in kramerijeu ontvreemd zijn. In Vlissirgen zijn ook een aantal derge lijke zaken in beslag genomen, die door zekeren K., een zwager van den zich in arrest bevindenden W., aan een 15tal per sonen ten behoeve van A. W. zijn verkocht. De Middelburgsche politie heeft voorts bij zekeren V., op den Seisweg alhier, een groote hoeveelheid rijwielbenoodigdheden in beslag genomen, die waarschijnlijk af komstig zijn van den diefstal bij den rijwiel handelaar W. Verder heeft de politie alhier proces-ver- baal opgemaakt tegen den muzikant P J. D, 36 jaar oud en verdacht van verduiste ring van een roodkoperen' ketel en emmer ten nadeele van zekere'[vrouw K. in de Giststraat alhier. De verdachte, die gehuwd is, is een oude bekende der justitie en Belg van afkomst. Hij is voortvluchtig en heeft vermoedelijk de wijk genomen naar Frankrijk. „M. O." MIDDELBURG. Tot gemeente-ontvan ger te Grijpskerke (bii Middelburg) is be noemd de heer P. de Kam Jz. VLISSINGEN. Op uitnoodiging van de Anti-rev. propagandaclub trad Maandag avond voor een flink bezette zaal in het Concertgebouw alhier als spreker op de Weleerw. heer D s. v. d. Berg uit Ter- neuzen met het onderwerp: „Valsche Leuze n". Nadat de vergadering door den voor zitter, den beer v. d. Putte, met gebed was geopend, betrad D s. v. d. Berg den katheder. Spreker is van meening dat de strijd in Juni a s. aan de stembus zeer zwaar zal zijn, en men ongetwijfeld ook met verrassingen reken'ng zal hebben te houden. Hij spreekt echter de gegronde hoop uit, dat het zittend kabinet zegevie rend uit den strijd zal komen en twijfelt geenszins aan de mogelijkheid, dat de Nat. Christ. Hist, partij eerder de gezamenlijke christelijken zal steunen dan wel de liberale partij, terwijl bovendien een sterke mid denstaf getuige de brochure van den bekenden heer Tutein Nolthenius de Regeering evenmin zal afvallen. Als eerste valsche leuze, waarmede de tegenpartij in dag- en weekbladen schermt, noemde spreker „Trek op tegen het kabinet Kuyper Het verdeelt het volk in twee'kampen". Op glasheldere wijze toonde spreker aan dat èn de leuze valsch is èn men eveneens valsehelijk Dr Kuyper beschuldigt het volk in twee kampen te verdeelen, waar deze sprak van Paganist. Want vóór dat Dr. Kuyper er aan dacht, minister te worden, waren het de liberale heeren Mr. S. v Houten, Cort v. d. Linden en Prof. Buys die constateerden dat tweeërlei strooming op geestesgebied bij het volk van Nederland bestond; de moderne en de anti-moderne levensbeschouwing. Waren het niet de liberalen die in 1825 de scheiding van Noord en Zuid als het ware voorbereiden, toen door de Neder- landsche regeering de hatelijke bepaling werd gemaakt, dat de Belg. geestelijkheid hare opleiding moest ontvangen aan de Hollandsche universiteiten? Waren het niet de liberalen, die in 1857 verboden dat Gods Woord nog op de openbare school zou worden genoemd Spreker toonde ook het valsche aan van de bewering dat de bijzondere school splitst want de liberale heer D r. Bos erkent zelf, dat de ouders het recht hebben te eischen in welke richting hunne kinderen zullen worden opgevoed. Met „Paganist" zegt spreker gaat men reeds een loopje nemen, want hij las laatst een annonce betreffende Paganist-si- garen. Maar, zegt spreker is het niet het Heidensch beginsel, hetwelk men tracht door te voeren, waar men den zelfmoord verheerlijkt; het individu beschouwt als een stuk staatsmachine; de vrije liefde predikt, den zwakkere onderdrukt en den sterkere doet zegevieren En hier tegenover staat de belijdenis van den Christus. De belijdenis dat ook de Staat een schepping Gods is. Een andere valsche leuze noemde spreker: „Anti-Clericaal", en toonde zulks met uit spraken van S. v. Houtea en Prof. Ëouwenhoff aan. Deze laatste wensch- te in 1874 zóóveel mogelijk moderne pre dikanten naar de Kamer gestuurd te zien, om zoodoende hunne ideën meer en meer te doen verspreiden. De eigenlijke cleri- ealen zegt spreker, moet men veeleer bij de liberalen zoeken, want deze hebben steeds getracht hun geestesrichting de minderhe den op te dringen. Een andere valsche leuze is, „dat de samenwerking met Rome gevaar oplevert", hetwelk ook op afdoende wijze werd aan getoond. En de valschheid der leuze „dat het kabinet niets uitvoertmaakte spreker even eens met eenige voorbeelden duidelijk. Want trots de stelselaehtige oppositie welke thans weer bij de behandeling der onder- wijsnovelle blijkt toonde spreker aan dat het kabinet hard heeft gewerkt. En heeft op het gebied van sociale wetten Dr. Kuyper getoond veel te kunnen presteeren en hart te hebben voor de kleine luyden. In de Ongevallenwet wenschte de liberale heer Borgesius slechts 50 uitkeering toe te staan, doch D r. Kuyper heeft er 70 van gemaakt Betreffende de partijdigheid dezer Re geering bij benoemingen, waarvan de libe ralen zoo hard schreeuwen, was spreker gebleken dat het lijstje van mijnheer van R ij in de „N. Rott. Crt." alles behalve betrouwbaar is. De liberale Minister Goe man Borgesius was intusschen eer lijker Onder zijn bestuur werd niet één Anti-revolutionair of Katholiek School opziener benoemdsteeds liberalen. In zijn slotwoord wees spreker op den rampzaligen toestand in Frankrijk, waar kloosterlingen worden verjaagdde Kerk wordt gekneveld den Godsdienst onderdrukt. Dat alles als een gevolg van de moderne levensbeschouwing, welke geen andere naast zich duldt. Hij spoorde zijn hoorders aan in Juni a s. hun christelijken plicht niet te verwaarloozen, maar te toonen dat de meer derheid des volks nog christelijk is, door de candidaten der Rechterzijde de zege te bezorgen. Een daverend applaus bewees dat sprekers rede naar het hart was ge sproken. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De liberale kop stukken ontbraken eenparig, terwijl ook de V r ij z i n n i g D e m o c r a- ten door afwezigheid schit terden. Zou het ook de vrees zijn voor D s. v. d. Berg, die indertijd den heer Vor- sterman v. Oyen op zijn plaats zette, die hun doet wegblijven? Best mogelijk. De heer Mulder merkte den voor zitter op, dat hij in sprekers betoog had gemistde gronden, waarop het samengaan met de Katholieken steunt en zou zulks gaarne van den spreker nog vernemen. Op zeer duidelijke en bevattelijke wijze voldeed Ds. v. d. Berg aan des heeren Mulders verzoek, zóó, dat de heer Mulder tevreden was en de vergadering door een krachtig applaus hare volle in stemming betuigde. Met een hartelijk woord van dank door den voorzitter aan D s. v. d. Berg, werd deze vergadering door dezen laatsten met gebed gesloten. VLISSINGEN. Met de nachtmailboot is hedenmorgen alhier aangekomen prinses Louise van Battenberg met gevolg. Het hooge gezelschap zette met den aanslui- tenden mailtrein de reis naar Duitschland voort. VLISSINGEN. In de hedenmiddag ge houden vergadering van den gemeenteraad herdacht de voorzitter, de wethouder A. Loois het overlijden van den heer A. A. A. E. Gewin, in leven lid van den ge meenteraad. Hij bracht in herinnering wat zoowel de gemeenteraad als Vlissingen zelf door zijn heengaan verliezen, en wees op hetgeen de overledene altijd gedaan heeft om de belangen der gemeente te behartigen. Overgelegd werd een adres van de ver- eeniging „Gemeenschappelijk Belang" waarin verzocht wordt, dat de raad zal terugkomen op zijn onlangs genoemd besluit van in principe te besluiten tot de aanstelling van [makelaars Nog werd overgelegd een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem., gesteund doorden kerkeraad der Ger. kerk A. en de afdeeling Vlissingen van den Ohr. natio nale geheel onthoudersbond tot inkrimping op Zondag] van de uren, waarop in ver- gunningslocaliteiten de verkoop van sterken drank in het klein is toegestaan. VLISSINGEN. De vereeniging zeevaart school alhier is voornemens aan die inrich ting een machinisten-cursus te verbinden. Aan den gemeenteraad is daarvoor een jaarlijksche subsidie van f500 verzocht benevens een subsidie in eens van f 500 voor aanschaffing van schoolmeubelen. Aan het rijk en de provincie 'zal eveneens om een jaarlijksche bijdrage worden verzocht. IERSEKE.[Onder leiding van ds. Heida werd Donderdagavond alhier opgericht eene afdeeling van de Vereeniging tot Christe lijke Verzorging van Krankzinnigen. Tot bestuursleden werden gekozen de beide heeren predikanten ds. Paauwe en ds. Heida, alsmede de heeren J. Sinke, J. Hage, S. Muller en P. Huissoon. Een vijftigtal leden lieten zich inschrijven. SCHORE. Woensdag vergaderden de leden der kolenvereeniging alhier. Door overlijden van den voorzitter, den heer P. Janse, werd de vergadering geleid door den heer W. in 't Anker. Tot werk man-bode werd benoemd dhr. F. van Kogelenberg. De uitlossing en vervoer werden gegund aan C. Meijaard en wed. M. Nieuwenhuize, laagste inschrijvers. TERNEUZEN. Benoemd tot gedele geerde op het scheepvaartcongres te Milaan dhr. J. Nelemans, ingenieur van den waterstaat alhier. OSSEN1SSE. Gedurende de maand Maart is door den waarnemer van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut alhier, in den regenmeter opge vangen 71,2 mM neerslag. De grootste opgevangen hoeveelheid bedroeg 12,3 mM. op 11 Maart. Op 16 dagen is er regen, en op 4 dagen hagel gevallen. In de week van 22 tot en met 28 Maart zijn in Zeeland voorgekomen 7 gevallen van roodvonk en wel 6 te Middelburg en 1 te Rilland-Bath en 9 gevallen van dipli- teritis, nl. 2 te Hulst en te Sluis, en 1 te Aardenburg, Graauw en Langendam. Neu zen, Poortvliet en Westdorpe. In deze provincie hebben zich de vol gende handelaren in zaaizaden gesteld onder duidelijK kon toonen, noe uanKDaar ik neu en lief ik hem heb. Hij wil ook, dat ik evenveel leeren zal als zijn arme Hertha, en ik krijg nu alle dagen les bij dokter Vergewald uit Rothhaide, totdat een gou vernante zal komen, om mij te onderwij zen. Menigmaal weet ik zelf niet wat mij overkomt en waarmee ik dat alles ver diend heb. Het is me dan juist, zooals ge vroeger zeidet, alsof het geen werkelijk heid, maar slechts een schoone droom kan zijn, die spoedig moet verdwijnen". Was het mogelijk, dat dit hetzelfde schuwe^ schuchtere, stilzwijgende meisje weuerzienr ouni ge uan iïivl meeiiinuen, als ge een vrij uurtje hebt, overkomen, om me te bezoeken?" In het hart van den jongeling, die toch bijna nog een knaap was, had een strijd plaats, zooals een man op rijpen leeftijd er geen zwaarder kon te strijden hebben; de vreugdebeker, die overvol was, was ge ledigd, en nu bemerkte hij dat een zeer bittere drank op haar bodem geweest was. Het hoopvol toekomstbeeld van den dap peren ridder, die het arme asschepoes- terje uit ellende en armoede had bevrijd, was eerst in dit uur geheel en al voor ïaton voormuren, en ik nen nu vastne- sloten, reeds morgen naar Berlijn of naar een andere groote stad te reizen, waar ik mijn brood kan verdienen, zooals 't dui zend anderen verdienen,op welke rampzalige wijze 'took moge zijn". Elisabeth had haar jongen vriend op merkzaam aangehoord. Toen hij van de ongeneeslijke ziekte van den opzichter sprak, had ze als tot troost haar kleine hand op de zijne gelegd. Maar toen hij met een bitterheid, die hij tevergeefs poogde te onderdrukken, haar zijn plannen voor de tockorpst had ontvouwd, zag ze hem stenig met gemaKKenjK zijn, en ik nen zeker, dat er een lange tijd verloopen moet, eer ik hier kan terugkeeren. Zult ge ook in dien tijd een oogenblikje aan me denken, Elisabeth?" „Zeker!" antwoordde ze eenvoudig. „Ik heb tot nu toe alle dagen aan u ge dacht, want gij waart de eerste, die werke lijk goed jegens me geweest zijt. Nog een kwartier lang spraken zo op hunne vroegere kinderlijke wijze over de toekomst en over Bernards hoogvliegende plannen; daarna stond Elisabeth op en verklaarde, dat ze weder naar huis moest, voor uan net vorige. Stephan Milow maakte volstrekt geen tegenwerpingen, toen Bernard hem den zelfden dag zijn besluit mededeelde, den volgenden morgen op reis te gaan. Ja, zijn toestemmend hoofdknikken was zoo haastig, dat het veel had van een werke lijke verlichting. Ook in de ure van schei ding toonde hij niet de minste deelneming en geen woord van zegen, geen vromen wensch gaf hij zijn scheidenden zoon mede, die toch met zoo weinig vooruitzichten zijn onzekere toekomst tegemoet ging. (Wordt vervolgd.^

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1