els ilburg. Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. APEN len pr 1000, No. 38. Donderdag 30 Maart 1905. Eerste Jaargang. Leiburg. Bevolk der Ctótele School. NUDT, L 23. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. FEUILLETON. Te jen duistere machten. BUITENLAND» 5. ig aangaat, alle en kiezel, zand, enz. :ren, brandtonnen, lel van i c h t e n gang MIDDELBURG. a. ss—Middelburg. NIEUWE ZEEÜWSCHE COUP Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. &bonnemenfsprl|s: per 3 maanden —.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling) —.05 Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, G O E S. fldvortentlën: van 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Qrootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. De vrijzinnige onderwijs-specialiteitin de Tweede Kamer, de heer Ketelaar heeft Dinsdag in die Kamer eene rede gehouden, waarin hij verschillende voorbeelden aan haalde, die dienst moesten doen om te bewijzen, dat door christelijke overheden pressie zou zijn uitgeoefend op de loyale wijze om de openbare school te ontvolken. Hoeveel waarheid zijn beschuldigingen bevatten, willen we even aantoonen. Te Polsbroek zou een kind, volgens den heer Ketelaar van de openbare school naar de bijzondere zijn overgegaan, omdat het daar een klas hooger zou wor den gezet. Uit een officieel stuk van den school opziener kon de heer van W ij n b e r g e n dit onmiddelijk tegenspreken. Het kind kwam in dezelfde klas ais waarin het in de openbare school gezeten had. Te Rouveen, zoo vertelde hij, zou de kerkeraad der gereformeerde kerk den doop geweigerd hebben aan een kind, welks ouders hun kinderen naar de openbare school zenden. En nu komt de kerkeraad van Rouveen verklaren a. dat de leden der gemeente alle hunne kinderen naar de Christelijke school zenden van den datum van opening der school af tot heden; b. dat de m o g e 1 ij k h e i d tot weige ring van den H. Doop op dien grond dus nimmer heeft bestaan; c. dat mitsdien de mededeeling van den heer Ketelaar zelfs allen s c h ij n van waarheid mist. Ook te Varsseveld, las het Kamer lid voor, moeten de ouders bij den doop steeds beloven, dat zij hun kinderen naar de Christelijke school zullen zenden. Het hoofd der bijzondere school aldaar verklaart echter: To. Varsseveld bestaat maar céne bij zondere school. Gedurende den tijd, dat 7) VI. AGTEN. Het wonder, waaraan mijnheer de ge zondheidsraad niet had willen gelooven, was nu toch gebeurd! Stephan Milow was niet gestorven, hoewel het voorzeker een moeilijk to beantwoorden vraag bleef, of de toestand, waaruit hij na een ziekbed van bijna 3 maanden genezen was, werke lijk wel zooveel beter was dan de dood. Inplaats van den reusachtig gebouwden, alle kracht trotseerenden man, die met speelsch gemak de zwaarste vrachten torste, zat nu een zwakke, gebogen ge stalte met een slap gezicht en krachtelooze bewegingen in een leunstoel aan het ven ster. Zonder uitdrukking en verward staar den zijn ingezonken oogen uur aan uur naar het uitgestrekte effen landschap en in de stomp geworden hersens scheen slechts dan eenige werking te komen, als de fluit van een locomotief van het dichtbij gelegen station zich liet hooren of als do ver zich uitslrekkende witte rookwolken van een spoortrein aan den horizon zicht baar werden. Dan kreeg het gelaat van den voormaligen opzichter een uitdrukking van hevige opgewondenheid en onrust. Onrus tig draaide hij het hoofd heen en weer; zijn handen zochten sidderend naar een steun punt, alsof hij onder zijn leunstoel den grond voelde wegzinken, en zijn lippen ik hier hoofd-onderwijzer ben, heeft de dwang, die de heer Ketelaar noemde, nimmer plaats gehad, terwijl door den kerkeraad der Ned. Herv. noch dien der Ger. Gemeente ooit iemand geweigerd is tot het Avondmaal, omdat de kinderen naar de openbare school gingen. Van W e m e 1 d i n g e verklaarde de heer Ketelaar het volgende Te Wemeldinge gingen plm. 100 leerlin gen bij de oprichting der bijzondere school over, waardoor twee onderwijzers op wachtgeld werden gesteld. Tegelijk werd door de bewaarschoolonderwijzeres ont slag gevraagd. Op die bewaarschool gin gen een 45- a 50-tal kinderen, meest van arbeiders, die tijdens liun werkzaamheden hun kinderen daar onder dak brachten. Een nieuwe onderwijzeres werd echter niet aangesteld en dus de bewaarschool gesloten. Tot tweemaal toe drongen de ingezetenen met requesten bij den raad aan op heropening, doch telkens werd het afgestemd (4 tegen 3). De burgemeester, secretaris der bijzondere school, de wet houders plus een ander raadslid zagen het nut van een bewaarschool niet in. „Daar gaat een jongen van 20 jaar over straat, kun je nu zien of die de bewaar school heeft bezocht?" Ziehier een der motieven, volgens den burgemeester. Maar nu blijkt, dat de beschuldiging, als zou de bewaarschool gesloten zjjn, teneinde de bijzondere school te ontvolken allen grond mist, omdat de datum tot toe lating van kinderen aan de bijzondere en openbare schooi dezelfde is, zoodat bij het sluiten der bewaarschool allen die wilden naar de openbare school konden overgaan. Ook zijn daar niet 2 onderwijzers op wachtgeld gesteld. De school is geopend in December 1903 en eerst in November 1904, nadat gebleken was, dat één onder wijzer kon gemist worden, werd er één op wachtgeld gesteld; de andere had een be trekking aanvaard bij de posterijen. Wat betreft het request tot heropening bewogen zich, alsof ze een angst- of nood kreet wilden uitstooten. In weerwil daar van was hjj er toch niet toe te bewegen, zijn plaats aan het venster met een ander te verwisselen. De dokter meende evenwel, dat die vreemde aanvallen mettertijd wel ongemerkt zouden verdwijnen. Stephan Milow was ondanks zijn gees telijke afmatting geenszins onnoozel ge worden. Dat hij aan niets deelnam, sproot veeleer uit zijn lichamelijke zwakheid voort. Ofschoon men hem slechts zeer zel den er toe kon brengen, een tot hem ge richte vraag uitvoerig te beantwoorden, zoo bewezen toch vele en onfeilbare ken- teekenen, dat hij alles, wat om hem heen gebeurde, zeer goed bemerkte en juist te beoordeelen wist. De ongelukkige hart stocht, waaraan hij volgens de meening van den dokter alleen zijn ziekte te danken had, kon hij in zijn hulpeloozen toestand natuurlijk niet meer botvieren; maar hij uitte er ook nooit een verlangen naar. Zelfs de wijn, die hem in geringe mate tot zijn versterking was voorgeschreven, wees hij telkens met afschuw af, wanneer een ander dan Bernard hem het glas aanreikte. Tusschen zijn zoon en hem was sedert het oogenblik, dat hij weder tot volle be wustzijn was gekomen, een gansch andere en zeer merkwaardige verhouding geko men. Terwijl hij de verpleegster en de oude meid, die later in hare plaats ge komen was, zijn verlangens steeds op een ruwen, knorrigen toon te kennen gaf, legde hij tegenover den jongen man een zekere schroom en een bedeesdheid aan den dag, der bewaarschool, gebleken is, dat slechts 3 ouders behoefte hadden aan de bewaarschool wegens veldarbeid. Volgens den heer Ketelaar zou de burgemeester van Wemeldinge de bijzon dere school voortrekken. Echter is door den district-schoolopzie ner en de openbare onderwijzers daar ter plaatse geconstateerd het tegenovergestel de, nl. dat burgemeester meer doet voor de openbare school, dan zijn liberale voorganger. Een ernstig man als de heer Ketelaar paste het om alvorens met beschuldigingen en verdachtmakingen voor den dag te komen, zich beter te vergewissen van derzelver waarheid. OORLOG. Op het oorlogstooneel heerscht bijna volslagen kalmte. Uit Karbin alleen komt het bericht, dat de Japanners langzaam vooruittrekken. Het korps van Kamamoera richt zich naar Kirin De Russische inten dance heeft dusdanig gebrek aan transport materiaal, dat zieke of van vermoeienis uitgeputte mannen eenvoudig in 't veld worden achtergelaten. De oorlogscorrespondent van de „Roes" meldt, dat de Russische terugtochtslinie naar Karbin af is gesneden. Als een bewijs, dat het vooruitzicht op vrede verbeterd is, wordt ook aangevoerd de zending van Baron Rosen, indertijd Russisch gezant te Tokio (en, naar men verzekert, een groot tegenstander van den oorlog), naar Kopenhagen, waar hij, zoo 't heet, met den Franschen gezant gaat spreken. Baron Kriegelsteijn, correspondent van de „Lokal Anzeiger", pas uit de Japan- sche gevangenschap ontslagen, verwondert zich dat de Russen nog geen vrede ge sloten hebben. Francis Mac Cullagh, correspondent van de Nieuw-York Herald", beschouwt de nederlaag der Russen bij Moekden onher stelbaar. Alle overige correspondenten spreken evenzoo. De Tsaar bljjft evenwel zijn vertrouwen die veeleer door een gevoel van vrees, dan door teederheid schenen ingegeven te worden. Terstond nadat het onmiddellijke gevaar der ziekte was geweken, had Bernard zjjn vader de redenen ontvouwd, die hem aan leiding hadden gegeven, in weerwil van zijn neiging voor het gekozen beroep zijn ruwen en achteloozen leermeester te ont- loopen. Om den lijder alle prikkeling te besparen, had hij er intusschen direct op laten volgen, dat hij bereid was, zich zon der tegenspraak aan de beslissing van zijn vader te onderwerpen. Maar Stephan Milow was noch toornig opgestoven, noch had verlangd, dat Bernard het eigendunke lijk afgeworpen juk weer zou opnemen. Een herhaald stom hoofdknikken was alles, wat hij op hot bericht had te ant woorden. Toen echter de jonge man na verscheidene dagen weer eens op dat onderwerp teruggekomen was, had hij door een afwerende beweging hem het verder spreken verhinderd. Alzoo was Bernard in zijn vaderlijk huis gebleven. Hij bevond zich nog immer in algeheele onzekerheid omtrent zijn toekomst, toen bij het opmaken van den staat van het vermogen des voormaligen opzichter diens financiën zich gunstiger lieten aanzien, dan zijn kennissen vermoed hadden. Ofschoon hij tengevolge van zijn grof plichtsverzuim zonder de minste aanspraak op pensioen uit den dienst was ontslagen geworden, zoo was er toch in zijn schrijftafel nog een som gelds aanwezig, die groot genoeg was, om hem gedurende een reeks van stellen in een overwinning, rekenende daarbij op den tijd en zijn geld. De „Novoie Vremia" volhardt in hare aanmoediging tot den oorlog tot Japan verslagen zal zjjn. Nader wordt gemeld, dat Rusland de voorwaarden heeft aangegeven, waaronder het bereid is over den vrede te onder handelen. Gisteravond werd onder allen schijn van gezag verzekerd, dat dank zij de goede diensten van de Vereenigde Staten en Frankrijk de vredeskwestie nu een practischen vorm heeft aangenomen. RUSLAND. Welk een algemeene gisting er door heel Rusland blijft heerschen, moge nog eens een greep uit de lange reeks tele grammen van verschillende plaatsen over boeren- en andere woelingen aangeven. We noemen niet zonder opzet de beweging onder de boeren het eerst, want deze breidt zich het sterkst uit. In het district Jepifon in het gouvernement Toela hebben boeren een landgoed geplunderd, dat tot voor korten tijd aan graaf Ignatief had toebehoord, maar onlangs door dezen aan een zijner boeren, een zekeren Basmanof, was verkocht. Uit Tiflis is gemeld hoe 350 boeren voor het dorp Sjidari Wardsija, in het district Sjorapan, binnengedrongen. Ze vernielden er de school en verscheurden een portret van den Tsaar. In de woning van den rent meester van een aan een Grieksch klooster behoorend landgoed ging het evenzoo. In Tiflis zelf is het niet beter gesteld; alle grondeigenaars zijn daar van hun goederen gevlucht en allerwege heeft vernieling plaats. In den Kaukasus houden de gevech ten tusschen Armeniërs en Mohammeda nen aan. Te Jalta in het gouvernement Taurië zijn bijna alle magazijnen en brandewijn winkels vernield; evenzoo het bureau van politie. Een aantal winkels zijn in brand gestoken. De stemming is er zeer opge wonden. Er worden krachtige voorzorgs maatregelen genomen; de stadsraad is in buitengewone zitting bijeen. Soldaten en oorlogsschepen zijn op weg naar de stad. Sewastopol ondervindt er den terugslag van; ook daar is de bevolking weer on rustig tengevolge van de berichten uit Jalta. Reizigers uit het noorden op weg naar laatstgenoemde stad wachten te Sewastopol den loop van zaken af. Te Samara hebben 1500 handelsbedien- jaren voor armoede te vrijwaren, en in 't ergste geval bestond ook nog de mogelijk heid, dat hij het huis en den tuin voor een flinken prijs van de hand kon doen. Zoo had hij voorshands wel geen onder steuning van de zijde van zijn zoon noodig, maar Bernard kon er evenmin aan deuken, de geldmiddelen van zijn vader, wiens ziekelijke toestand naar het gevoelen van den dokter nog lang zou kunnen aanhou den, voor de verwezenlijking van zijn eigen, tamelijk hoogvliegende plannen aan te wenden. Daar zijn aanwezigheid boven dien hoegenaamd zonder nut voor den half suffen en dommelenden zieke was, zoo vond het denkbeeld meer en meer bij hem ingang, zijn vaderlijk huis te verlaten en ergens, hetzij in de nederigste of be- scheidenste betrekking in zijn levensonder houd te voorzien. Maar het viel hem niet gemakkelijk een bepaald besluit te nemen. Hij had toeh geen ervaren vriend en raadsman, die hem op den rechten weg zou gebracht hebben, en het was toch zijn jeugd wel te vergeven, dat het prijsgeven van zijn schoonste droo- men hem steeds opnieuw zwaren strijd kostte, hoe dikwijls hij ook dacht, ze zegen rijk overwonnen te hebben. Die strijd zou hem ook minder smartelijk en telkens heviger aangedaan hebben, wanneer hij in staat ware geweest, het liefelijke gezicht en de heerlijke oogen van zijn kleine reisgenoote geheel uit zijn her innering te bannen. Hij had haar sedert de ramp niet wedergezien, en wat hij van haar gehoord had was weinig geschikt, den, wegens de weigering der patroons om den arbeidstijd te verkorten, tot staking besloten. De arbeiders in de Sadon-mijnen te Wladikaukas evenzoo. Het Telegraafagentsohap verneemt uit Jalta (in de Krim)Zondagavond om zes uur begonnen de onlusten opnieuw. Een menigte trok naar den hoofdpolitiepost en de gevangenis. De gevangenen werden in vrij heid gesteld en de politiepost vernield. Een poging om de gevangenis in brand te steken mislukte. De menigte verdeelde zich daarop in groepen, die winkels en koffiehuizen ging vernielen. Tegen middernacht waren ver soheiden winkels in brand gestoken. De brandweer werd het blusschen belet. Eeni ge winkels verbrandden. De Daily Express verteld, dat de Rus sische revolutionaire leiders in Zwitserland te Genéve besloten hebben alle Russische grootvorsten, die openbare posten bekleeden, te vermoorden. Deze kunnen de „terecht stellingen" evenwel voorkomen door vrij willig af te treden. F R A N K R IJ K. De „Croix" publiceert een uitvoerig schrij ven van de Fransche kardinalen aan den president der republiek tegen de scheiding van Kerk en Staat, waarin zjj de moeilijk heden in het licht stellen, die het wets ontwerp zal medebrengen. De kardinalen betuigen hun eerbied voor het hoofd van den Staat en verklaren dat geen gevoel van vijandigheid hen bezielt. De scheiding moet noodzakelijkerwijze leiden tot godsdienstvervolging en is niet de uitdrukking van den nationalen wil. Frankrijk wil noch politieke, noch gods dienstige vervolgingen. Volgens de „Figaro" zou Pius X dezer dagen zich aldus over de scheiding heb ben uitgelaten: „Alles heb ik beproefd, om een dergelijk feit (de scheiding) te voorkomen; ik ben zoover gegaan, als mogelijk is; tot het uiterste, tot mijn plicht mij voorschreef, dat ik niet verder mocht gaan. De eerste zaak, die met Frankrijk te regelen viel, was die van het „Nobis nominavit"; het ging daarbij om woorden, on om den vorm. Ik gaf toe. Desondanks schiep de regeering, instee van mij dank baar te wezen, nieuwe moeielijkheden voor de bisschopsbenoemingen, door aan de woorden van het Concordaat een ongewo- nen zin toe te kennen en candidaten voor te stellen, die ik in geweten niet aanstel len kon. om hem zelf de minste hoop op een weder zien te geven. Den eersten dag dat men Bernard aan het ziekbed zijns vaders had kunnen mis sen, was hij op den sedert lang weer her stelden spoorweg naar Hollingstedt ge reden. Bereidwillig had hem de portier van het ziekenhuis alle inlichtingen over het meisje gegeven, die hij zich bij de levendige beschrijving van Bernard zeer goed kon herinneren. „De kleine is reeds sedert verscheidene weken niet meer hier", had de man ge zegd. „Een oude grijze heer, die in een wagen hier kwam, heeft haar met zich meegenomen. Hoe hij heette, weet ik even min, als waar hij vandaan kwam. Daarvan zou alleen de directeur u naricht kunnen geven". Om naar den directeur te gaan, ontbrak het Bernard aan moed. Onder welk voor wendsel zou hij zich bij hem kunnen doen aandienen, en wat zou hij hem moeten antwoorden, als hem gevraagd werd, wat voor belang hij in het lot van het meisje stelde In de diepste neerslachtigheid keerde hij naar huis terug. Tot niemand kon hij van zijn vluchtige reis-kennismaking een woord reppen, maar in de lange uren van werkeloosheid, waartoe hij thans veroor deeld was, vormde hij zich in zijn ver beeldingskracht schoone, verleidelijke beel den van een ridder, die de wereld door kruiste, om een arm, verlaten asschepoes- terje te zoeken en het met krachtigen arm uit haar staat van nederigheid en

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1