in. izen, Katholiek Orgaan voor de Zeeuwsche Eilanden. en. No. 87. Dinsdag &8 Maart 1905. Eerste Jaargang. ÜSEN. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Drukkers-Uitgevers: OOSTERBAAN LE COINTRE, 6 O E S. «- Maakt front voor de Bijzondere School. FEU1LLETON. Tegen duistere machten BUITENLAND. fetti, IKM ZEEIIMSCHE COURfWT Een en ander dit blad betreffende te zenden: wat aangaat de Redactie a. d. Redacteur; al het overige a. d. Uitgevers. Abonnementsprijsper 3 maanden—.95 Voor het buitenland verhoogd met de meerdere porto's. Afzonderlijke nommers (bij vooruitbetaling)—.05 Advertentlënvan 1—6 regels —.60; iedere regel meer 10 ets. Orootere letters of cliché's worden naar plaatsruimte berekend. Eenzelfde advertentie driemaal geplaatst, wordt tweemaal berekend. Bij een groot aantal regels of bij abonnement speciale prijs. Dienstaanbiedingen: 25 ets. per advertentie van hoogstens 5 regels. Reclame-berichten: 25 ets. per regel. Met een enkel woord zag ik in uwe courant reeds aangekondigd no. 2 van de Volksbibliotheek, uitgave van de-Uitgevers vennootschap „Futura" te Leiden: Maakt front voor de bijzondere school. Nu de onderwijs-novelle j. 1. Woensdag in openbare behandeling gekomen is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zoude ik gaarne nogmaals de aandacht uwer lezers vestigen op bovengenoemde brochure. Waarom? Omdat men in Zeeland niets voelt voor het bijzonder onderwijs? Gode zij dank weet men ook hier zich zware offers te getroosten om zijn kinde ren of die van anderen te geven hun bij zondere school, en al is misschien nog niet alles bereikt wat te bereiken valt, wij mogen gerust met trots en dankbaar heid het oog laten gaan over wat reeds tot stand is gekomen. Omdat de wet gevaar loopt afgestemd te worden en politieke actie noodig is om haar te redden? In geenen deele. Wanneer niet alle voorteekenen ons bedriegen, komt die wet met vlag en wimpel er door, al zal ook hier de partijgeest wellicht een stemming van rechts tegen links te aanschouwen geven. Neen, wanneer wij uwe aandacht, lezers, vragen voor deze brochure, dan is het omdat u daarin een krachtig tegengif ge- geboden wordt tegen een ander boekje, zoo mild verspreid, en getiteld: Maakt front voor de openbare school, dan is het, omdat de vennootschap „Futura" zorg heeft gedragen de schandelijke leugens te weerleggen of zoo ge wilt de eenzijdige en onjuiste voorstellingen in dat boekje ge geven, u de strikken aan te wijzen uwer argeloosheid gespannen, u de ware betee- kenis te leeren der schoonklinkende woor den en weinig-zeggende volzinnen, die in dat boekje voorkomen. „Wij willen niet, dat het land zal den ken, dat wij moeten zwijgen op de be- 6) Alleen daarom had hij zich zoo gehaast naar huis te komen, omdat hij zijn vader wilde smeeken zich het lot van zijn kleine ouderlooze reisgezel uit het Schwarzwald aan te trekken. In weerwil van de gedachte aan de slechte behandeling, welke hij bij zijn leermeester ondervonden had, en die hem had doen vluchten, was hij toch vast besloten geweest, zonder morren naar hem terug te keeren, als Stephan Milow zich onder die voorwaarde wilde laten bewegen de kleine Elisabeth bij zich op te nemen. Ze had nu toch werkelijk niemand meer op de geheele wijde wereld, want de vrouw met de stroeve, onvriendelijke gelaats trekken, welke zij hare tante had genoemd, was voor Bernard's oogen in den wagon van de dooden gedragen geworden. Zoo vast had hij er op gerekend, zijn jonge beschermelinge reeds op den hui- digen dag de goede tijding te kunnen bren gen, dat de vernietiging van zijn blijmoe dig vertrouwen hem nu geheel en al ter- neersloeg. Al het andere kwam hem bijna onverschillig voor bij deze vrceselijke mis rekening, en als onder den druk van een doffe neerslachtigheid deed hij het werk en de diensten, die de dokter en de ver- driegelijke reclame voor de openbare school, op de beschuldigingen dage lijks tegen ons, Katholieken, en onze Chris telijke medestrijders ingebracht 'tGaat te ver! De meest dwaze en ongehoorde dingen worden op rekening van de godsdienstige school geschoven", (t. a. p. blz. 4). En dan toont onze brochure aan wat de katholiek eischt van z ij n school en hoe dit door de openbare, neutrale school niet wordt gegeven, hoe de wetsvoorstel len Kuyper geen hatelijke partijwet zijn, zooals de beweging door de tegenstanders dezer voorstellen in het land gemaakt, den eenvoudigen burger zou doen denken (blz. 11); vervolgens bespreekt zij achtereen volgens de valsche leuzen zoo vaak weerlegd en telkens opnieuw door de voor standers der openbare school gebezigd: Christendom boven geloofsverdeeldheid 't openbaar, neutraal onderwijs vereenigt, 't bijzonder onderwijs verdeelt, enz. „Wordt niet integendeel gestookt en ver dacht gemaakt" zoo vraagt onze bro chure (blz. 22 en 23) „door de vrij zinnige part ij en? Heeft b. v. Mr. van Houten in zijn Staat kundige Brieven er niet op gewezen, dat de anti-revolutionairen met Dr. Kuyper incluis nu geheel onder de plak zaten van de R. K. geestelijkheid? Schreef niet Tak in „de Kroniek": „De roomschen die nen met verbeten wrok onder den strengen ketter?" Zoo gaat het in onze dagen. De donderslagen zrjn niet van de lucht af! De Christelijke partijen moeten en zullen tegen elkander worden opgezet". Of zocht de schrijver van „Maakt front voor de openbare school" misschien niet hetzelfde waar hij alleen één vak, de ge schiedenis, bespreekt en 10 zegge tien bladzijden van de 29 zijner brochure gebruikt, om de katholieken tegen de anti revolutionairen uit te spelen of omgekeerd door voorbeelden aan te halen uit ge schiedenisboeken. „Maar"(Maakt front voor het bijzonder onderwijs, blz. 25) „De keuze van een voorbeeld van geschiedenisbehandeling in die brochure is niet zoo onschuldig, als pleegster ten behoeve van zijn zwaar zie ken vader van hem verlangden. VI. Sedert de spoorwegramp bjj Ragosewo, esn der vreeseljjsste, die ooit in een Duit- sche streek hadden plaats gehad, waren 8 dagen verloopen. De gemoederen, die bij het eerste bericht der gebeurtenis door het gansche land zoo opgewonden waren geweest, begonnen reeds tot bedaren te komen, en slechts in de naaste omgeving der ongeluks-plaats zelf, was de ontzet tende indruk nog frisch in aller gemoed. Voor het portaal van het ziekenhuis te. Hollingstedt hield de lichte wagen met de beide bruintjes stil, die in dien verschrik- kelijken nacht tot zoo'n wilden ril waren gedwongen geworden, en in de spreek kamer van den directeur zat de grond eigenaar Rodewald. Van de woeste wan hoop, die hem destijds bij het lijk van zijn kind aangegrepen had, was niets meer bij hem te bemerken, maar de sporen van het gebeurde waren toch onuitwischbaar op zjjn gelaat gegrift. Zijn grijs haar was wit geworden, en hij liep met het hoofd voor over gebogen, als had hij een zwaren, on- zichtbaren last te dragen. Er was iets ver moeids zoowel in zijn houding als in de uitdrukking van zijn tien jaren verouderd gezicht. Zijn onderhoud met den geneeskundige van het ziekenhuis liep natuurlijk over 'twel lijkt. Juist het punt, waar de scheidingsweeën tusschen Katholieken en Protestanten wor den besproken, moet wel aanleiding geven tot verschil van voorstelling; en dat zocht men juist 1" En hoe geheel anders worden wij inge licht over het onderwijs in België, dat als een schrikbeeld ons voor oogen ge houden wordt in de bedoelde brochure voor het openbaar onderwijs, met de be doeling natuurlijk den menschen diets te maken, dat wij gevaar loopen hier een zelfden toestand te zien geboren worden, als de bijzondere school haar rechten krijgt. Kijkt naar België! „Het voorbeeld van België is ongetwijfeld zeer leerrijk, zo leer rijk, dat wij 't nodig achten nog eens uit voerig uiteen te zetten, wat door den cle rus over 'tonderwijs gebracht is, want: wie gewaarschuwd is, past dubbel op!" (M. fr. voor 'topenb. ond. blz. 4). Ja het is waar, daar is het onderwijs zoo slecht geworden sinds het katholieke ministerie aan het bewind is, dat onze brochure op blz. 34 mag neerschrijven: „Bij de wereldtentoonstellingen van Parijs en St. Louis bekwam België de hoogste en meeste onderscheidingen voor zijn onder wijs, omdat het practisch, volledig en naar de nieuwste eischen was ingericht". Slecht niet waar? Met een bespreking en weerlegging van de voornaamste grieven, die tegen het wetsontwerp Kuyper worden ingebracht eindigt de brochure: „Maakt front voor het bijzonder onderwijs". Ongetwijfeld, velen zullen genezen wor den van hunne dwaalbegrippen, zullen de vooroordeelen, die zij tot nu toe tegen de bijzondere school hadden, zien verdwijnen als sneeuw voor de zon, wanneer zij deze uitgave ter hand genomen en met ernst zullen gelezen hebben. En zonder nu reeds iedere openbare school of minder nog haar onderwijzers te veroordeelen zal men leeren inzien, dat in de toekomst en op den duur alleen de bijzondere school kan geven, wat katholieke ouders verlan gen en eischen moeten, zoo de mogelijk heid van katholiek onderwijs bestaat, dat niets anders dan over de treinontsporing bij Ragosewo. „En kan er nu omtrent de oorzaak van de ramp nog niet eenig licht ontstoken worden?" vroeg hij, toen zijne informaties naar het aantal dooden en verwonden be antwoord waren geworden. De directeur schudde ontkennend het hoofd. „Naar ik hoor, is het onderzoek reeds als volkomen vruchteloos opgegeven. Het door deskundigen voorgenomen onderzoek naar de plaats der ramp heeft geen enkele aanleiding tot een bepaald vermoeden ge geven, en juist die personen, welke er misschien zelf schuld aan dragen, of welke toch de een of andere inlichting zouden kunnen geven, en vooral de machinist en de stoker, zijn voor eeuwig verstomd. Men weet slechts, dat de ontsporing op een plaats gebeurd is, waar geen de minste oneffenheid of versperring zich bevindt, en dat de streek volgens overeenstem mende verzekeringen van de terreinop zichters en spoorwachters in volkomen ordelijken toestand was. Weinige uren te voren is bovendien de toch veel sneller loopende posttrein haar zonder een enkele stoornis gepasseerd. Zoo ontbreken dus alle gegevens voor een duidelijke verkla ring, en wanneer de heeren van de spoor wegmaatschappij van meening zijn, dat hier geen sprake is van een ongelukkig toeval, maar een tegen den trein gepleegde de school met hen zal voortzetten de door hen begonnen taak: het aankweeken van godsdienstzin en deugd in hun kroost. Leiden, O. Ij. Vrouw-Boodschap. F K n i t e 1, pr. OORLOG. Generaal Linewitsj heeft, naar luid van een telegram uit Petersburg aan de New York Herald, last ontvangen, om een zoo hevig mogelijk verzet te bieden langs de linie van de Soengari. De militaire autoriteiten te Petersburg zijn namelijk van meening dat alles moet beproefd worden, om de Japansche troepen te ver zwakken en het vruchtbare district rondom Girin te behouden zelfs als het Russische leger ervoor wordt opgeofferd! Een telegram uit het Russische hoofd kwartier te Goensjoeling meldt: De zware artillerie heeft geen deel genomen aan den slag bij Moekden. De veldartillerie verloor omstreeks 60 stuk ken geschut hoofdzakelijk bij de paniek tijdens den terugtocht. Het geheele verlies aan dooden en gewonden wordt op 100,000 man begroot. De Japanners melden uit Sing-tsjing dat de vijand van Sing-tsjing terugtrok in de richting van Hau-loeng-tsjou, dat negentig mijlen Noordoostelijk van Sing- tsjing ligt. Linewitsj meldt d.d. 25 dezer: De nacht is rustig voorbijgegaan. Bij de legers is vandaag alles bij hetzelfde gebleven. Kleine benden patrouilles van de Japanners na deren het station Tsjwan-miao-tse. Reuter heeft gehoord, dat de meerder heid van den ministerraad in beginsel heeft uitgemaakt, dat het oogenblik gunstig was om maatregelen te nemen in de richting van den vrede. Men zegt, dat dit besluit Vrijdag genomen is, en dat het vermoede lijk gisteren aan den Tsaar is medegedeeld. RUSLAND. In een conferentie van de ministers, die een dezer dagen na de zitting van het minister-comité, gehouden werd, besloot de meerderheid onder leiding van Witte, dat het systeem om te Polen in de Rus sische taal onderwijs te doen geven, zooals dat reeds 30 jaar is toegepast, uit politiek oogpunt verderfelijk is. Het heeft slechts bijgedragen om de kloof tusschen Russen en Polen te verbreeden, en heeft het onderwijs zeer benadeeld. Dientengevolge droegen de ministers aan de ministers van vloekwaardige misdaad in het spel is, kunnen ze best gelijk hebben; maar het is bij de verwoestingen, welke de ramp zelf op den spoorwegdijk aangericht heeft, niet mogelijk geweest, een tastbaar bewijs voor de juistheid van dit vermoeden aan te voeren". Rodewald hief het gebogen hoofd om hoog en zijn oogen zochten de smalle streep aan den hemel, welke boven de tegenover staande hooge muren van het huis zichbaar was. „Wanneer er een misdaad is gepleegd, dan zal ze ook aan den dag komen, en zijn bewerker niet straffeloos blijven", zeide hij met een vast vertrouwen. „Maar ge zult wel verwonderd zijn, waarom ik bij u gekomen ben en al deze vragen tot u richt ik, wien toch niets meer het geleden verlies vergoeden kan. Ge moet me toestaan, u dit met weinige woorden duidelijk te maken. Mijn arm kind ligt sedert vier dagen in de koele aarde, en ik ben hl te oud, dan dat ik dezen laatsten, harden slag te boven kan komen. Maar ik ben eens goed tot me zelf gekomen en heb me de gelofte gedaan, om de overige dagen van mijn vreugdeloos leven daarom toch niet werkeloos en in onvruchtbaren opstand tegen God en de menschen door te brengen. Zoo ver mijn krachten reiken, zal ik die ten dienste der weldadigheid en menschenliefde aanwenden. Misschien kan het me nog eens een zekeren troost Openbaar Onderwijs op om een ontwerp voor te bereiden tot weder invoering van de Poolsche taal op de scholen in Polen. In princiep besloot men tot die invoering. Een zeer gewichtig en wijs besluit, dat, wanneer het doorgevoerd wordt .veel zal bijdragen om in Polen de gemoederen tot rust te brengen. De politie te Petersburg heeft een per soon aangehouden, die met een pakje voor het paleis van grootvorst Alexis op en afliep. Het pakje bleek bij onderzoek een bom te bevatten. Daar grootvorst Alexis op het oogenblik niet te Petersburg ver toeft, denkt men, dat de bom voor iemand anders bestemd was. Een aanslag op den adjunct van den commissaris van politie, Dvinsk, had een treuriger gevolg. Een onbekende loste een revolverschot op hem en wondde hem doodelijk. Gisteravond om half negen is er in de Nowyswiatstraat te Warschau een bom ge gooid onder het rijtuig van den chef van van politie. De chef. Nolken, is gewond. Over den bomaanslag wordt nader ge meld 's Avonds om half negen ontplofte er op de binnenplaats van het politiebureau van Prage een bom, waardoor 5 personen gewond werden, onder wie twee doodelijk. De hoofdcommissaris van politie Nolken spoedde zich in een rijtuig naar de plaats des onheils, toen er dicht bij deWeichsel- brug een bom naar hem werd geworpen. Nolken is zwaar gewond aan het gezicht, aan de rechterhand en aan den rechtervoet. Hij werd naar zijn huis gebracht. De doktoren hebben hoop, dat zij hem in 't leven zullen houden. Een meisje dat toe vallig voorbijkwam is eveneens door de bom gewond. Er werd op den dader ge schoten door de politie, maar hij is ont komen. De politie heeft in een gemetseld graf van het Povonski-kerkhof tachtig bommen gevonden. Er zijn eenige arrestatiën gedaan. FRANKRIJK. Herhaalde malen is reeds gezegd, dat Z. II. de scheiding tusschen Kerk en Staat als een ramp beschouwt. In de gansche Katholieke pers is deze meening des Pau sen telkens en telkens weer bevestigd. Des ondanks blijven er geruchten loopen, alsof er nog twijfel bestond omtrent een en ander. Daarom komt de officieuze „Os- servatore Romano" opnieuw op de zaak terug en schrijft, dat Z. H. alles gedaan heeft en nog doet, om de opheffing van het Corcordaat te voorkomendat het Hem zeer bedroefd heeft to moeten vernemen, dat zekere strijdbare Katholieken, geeste lijken zelfs, durven uitstrooien, dat Z. II. geven, te zien, dat ik tenminste anderen behulpzaam ben geweest tot een geluk, dat mij-zelf gedurende mijn leven ontzegd gebleven is. En ik dacht daarbij natuurlijk het eerst aan de offers van het spoorweg ongeluk, dat mijn arme Hertha hel leven kostte. Zeker is er onder degenen, die nog onder uwe hoede zich bevinden, wel de een of ander, die mijn hulp en mijn onder steuning kan aanbrengen". In welgemeende aandoening drukte de dokter den spreker de hand. „Ge zoudt der nagedachtenis van uw, helaas, zoo vroeg uit het leven geschei den dochter waarlijk geen schooner ge- denkteeken kunnen oprichten, mijnheer;" zeide hij. „En misschien zult ge het met mij als een wonderlijke beschikking des hemels beschouwen, dat ik juist hij uw binnenkomst met de zorgen voor het lot van een jong menschenkind vervuld was, dat door die ramp geheel en al verlaten en hulpeloos is achtergebleven. Het is een ongeveer dertienjarig ouderloos meisje, ge naamd Elisabeth Hemmendorf. De kleine was slechts licht verwond geworden, en is al sedert verscheidene dagen weer her steld. Maar ik heb ze toch maar in het ziekenhuis gehouden, omdat tot nu toe niemand zich bereid betoond heeft, de verdere zorg voor haar over te némen. Ze komt uit een dorpje in Baden en heeft zooals gezegd, haar ouders reeds door den dood verloren,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 1