I BINNENLAND. Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. vons toegelaten tol het loodsen naar zee. Men drong er op aan, dal bij de regeling der .standpensioenen ook rekening gehou den zou worden met het gevaarlijk bedrijf der binnenloodsen, en dat voor die binnen loodsen, tevens toegelaten voor hel loodsen naar zee, een standpensioen wordt aan genomen van b.v. f 805, houdende het midden tusschen dat van den zeeloods en dat van den gewonen binnenloods. Men verklaarde er prijs op le stellen dat het rapport van dr. M. Straus, betref fende de gezichtsscherpte ter inzage voor de leden der Kamer kon worden gegeven en men zou tevens gaarne worden ingelicht omtrent de vraag, of er zich onder de loodsen, die wegens het niet voldoen aan do tot dusver geldende eisehen betreffende het gezichtsvermogen zijn ontslagen, wel licht bevinden die, indien bij hunne her keuring de nieuwe voorschriften reeds hadden gegolden, in dienst hadden kunnen blijven. Zoo ja, dan meende men dat er aanleiding bestond hen in de voordeelen der nieuwe wet te doen doelen. Andere leden konden mol dat denkbeeld niet medegaan. Men verzocht nauwkeurige inlichting omtrent het feit dat sedert de indiening van het ontwei-]) loodsen met een diensttijd van 35 jaren zijn on I slagen en op pensioen gesteld, terwijl aan anderen, die in het zelfde geval vorkeeren, vergund werd in dienst te blijven totdal de nieuwe regeling zal zijn ingevoerd. Hel Haagsehe correspondenliehureau zendt hot volgende communiqué: Naar aanleiding van de mededeelingen, in de bladen voorkomende omtrent (Ie oor zaken die tot het nemen van ontslag dooi den minister van huitenlandsehe zaken zouden hebben geleid, wordt van bevoegde zijde de opmerking gemaakt, dat hel min der juist voorkomt, met deze quaestie in verhand le brengen de wijziging van hel ïeglement van orde voor den ministerraad, inzooverre daarbij voornamelijk met hel oog op het departement van huitenland sehe zaken zou zijn besloten, dat ook de benoeming van secretaris-generaal eerst in den ministerraad moest komen. De benoeming toch van hoofden van zendingen en van secretarissen-generaal aan alle departementen is allijd onderwor pen geweest aan de goedkeuring van den raad van ministers. Dat voorts de bij de bedoelde wijziging van het Reglement van Orde aan de minis ter van binnenlandsche zaken verleende hoedanigheid van minister-president nood zakelijk zou zijn geweest 0111 hel hoofd van hef Kabinet introductie of gehoor le verleenen bij huitenlandsehe monarchen of vreemde staatslieden, is eveneens met grond in twijfel te trekken, aangezien de internationale gebruiken zulk een titel vol strekt niet eisehen en het voldoende is, dat men is samensteller van het Kabinet 0111 als zoodanig in de bedoelde kringen toegang te hebben en politieke besprekin gen te kunnen voeren. Haydn kwam ons voor meer een oefe ning van eerstbeginnenden te zijn. Mei kon merken, dat de uitvoerenden goed hun best deden, maar of het er aan lag dat de violen niet goed stemden, of, dal door het meermalen springen der snarei de eene partij de andere overstemde, nr en dan haperde er wel wat. De Andante uit de 3e Sonate van Schubert werd veel beter uitgevoerd. Over het tweede gedeelte van het Pro gramma valt niet te klagen. No 5 werd zeer goed uitgevoerd, terwijl merkbaar nc 8 niet voor het eerst ten gehoore werd gebracht Bij de andante in no G sprong van de le viool een snaar, wat oorzaak was, dat opnieuw moest worden begonnen. No. 7 sloeg het record daar deze niet gemakkelijke fantasie uit Gounod's F a u s t door een 14-jarigen knaap ver dienstelijk werd uitgevoerd. Meerdere oefening, trouwer bijwonen der repetitiën zal deze vereeniging kun nen brengen waar ze zijn moet. GOES. Ter voorziening in de vacature van onderbrandmeester, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan den Heer J. C. de Beste Az. is als zoodanig door Burg. en Weth. benoemd de Heer F. R. Lunen burg. GOES. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school B. alhier bestaat uit deHeeren: 1. P. C. van Strien onderwijzer te Simonshaven gem. Geervliet. 2. S. de Visser, tijdel. onderwijzer te Vlis singen. 3. J. A. M. Augustijn onderwijzer te Manderveen gem. Tubbergeu. MIDDELBURG. Vrijdagavond, te ruim elf uurbrak een stier van T. in de St. Janstraat alhier los uit den stal en ging aan den haai. Het dier liep door de Lan- gedelft naar de Markt eti bracht eenige opschudding en schrik te weeg. Met behulp van eenige burgers slaagde men erin het gevaarlijke dier in den stal terug te drijven, zonder dat ongelukken plaats hadden. MIDDELBURG De 36-jarige Sn. uit Vlissingen, verdacht van den inbraak bij mej. de wed. I aan de varkensmarkt al hier, en van wiens arrestatie wij in ons vorig rommel- melding maakten, werd reeds Vrijdag naar het parket van den officier van justitie geleid, doch weder teruggebracht naar het politiebureau, waar hij thans in arrest is, en ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. MIDDELBURG. Zaterdagmiddag is de justitie van hier naar Ritthem vertrokken, vergezeld van de scheikundigen G. K. A. Nonhebei en J. C. van der Harst alhier, teneinde op de hofstede van Bulher aldaar een nader onderzoek in te stellen naar aanleiding van de bekende vergiftigings- VLISSINGEN. De heer A. Landoman, hoofd van de openbare school alhier, hoopt den 1 April zijn 25-jarig jubileum als zoo danig te herdenken. dalen Lij Tarnpoen en Japoen. De vijand is gezien pij Kaokaitse. De stad Fa-koo- 1111111 is door Japansche cavalerie bezet. De legers gaan voort zich samen te trekken. R U S L A N D. Te Warschau is in verscheiden fabrieken weer staking uitgebroken. Te Sosnowice hebben de arbeiders in de ijzerfabriek van Hoeldsjinsky hel werk opnieuw neergelegd daar zij tot de ontdekking zijn gekomen, dat de hun gedane concessies niet vol doende zijn. Vier hoogere burgerschool jongens zijn hier wegens revolutionaire handelingen gevangen genomen. De Vorwarts vertelt hoe hij de jongste onlusten aan de fabriek van Poznanski te hodz de kozakken zijn opgetreden. Zoodra do stoomfluit gilde kwamen deze woeste hoeren aanstormen en reden de in den binnenhol' verzamelde vrouwen en kinde ren onder den voet, vrijelijk hun zwepen hanleerende. Achteruit konden de men- schen niet omdat daar een diepe vijver was. Er werden 64 personen door de paar den vertrapt, waarvan 14 aan hun wonden bezweken. Een aantal vrouwen en jongens werd in den vijver gedrongen, waarvan zes verdronken. De meeste der gedooden en gekwetsten waren vrouwen. Het onderzoek omtrent het voorval hij hel lossen van saluutschoten ter eere van de wijding van de Newa op 19 Januari, heeft ten slotte vastgesteld, dat er van boos opzet geen sprake was. De krijgsraad heeft wegens nalatigheid in hel vervullen van de plichten van den dienst veroordeeld lot ontslag uil den dienst zonder verlies van rang en lol de volgende vestingstraf fen: kapitein Dawidof, 18 maanden, de kapitein van den slat' Kargef, 17 maanden, luitenant Both tweemaal 16 maanden. La gere straffen hebben verder gekregen een officier, een stukrijder, een kanonnier. De eerste-luitcnant Poloftsef is vrijgesproken. I T A LIE. De zelfstandige Christen- d e m o c r a t e n. Naast de gunstige en tol optimisme stemmende berichten omtrent de houding der zelfstandige democraten, 11a den brief van den Paus, blijven ook tijdingen inkomen, die door alle ware Ka tholieken mei oprechte droefheid zullen vernomen worden. Van Rome wordt be richt, dat de groep van Christen-democra ten aldaar een vergadering belegd heeft, waar zij hun spijt uitdrukten' dat hun democratie veroordeeld was, zonder dal zij eerst zijn gehoord. Men verklaarde zich le zullen houden aan de hesluiten, ge nomen of nog te nemen door de centrale federatie. Er werd besloten, dat men een acte van memorie op zal stellen ter ver klaring van het. gedrag der groep en waarin men uiting zal geven aan zijn verknocht heid en onderwerping aan den H. Stoel. Helaas, een onderwerping enkel in woor den en letters, maar niet in daden. TWEEDE KAMER. Pensioenen loodspersoneel. Bij het voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot regeling der pensioenen van het personeel van den loodsdienst voor zeeschepen en van de weduwen en weezen van dal personeel, werd van alle zijden instemming betuigd met de strekking van het wetsontwerp en werd der Regeering hulde gebracht voor de voorgestelde be langrijke verbeteringen in de pensioenre geling voor de loodsen en hunne weduwen en weezen. Verscheidene leden spraken den wensch uit, dat in den bij het ontwerp gevoegden staat van hel bedrag der pensi oenen nevens de loodsschippers, zeelood- sen en binnenloodsen afzonderlijk melding worde gemaakt van de binnenloodsen, te „Het doet mij innig leed, mijnheer Rode- wald", zeide hij, „dat ik dien wensch onmogelijk kan vervullen. Ook onder ge wone omstandigheden zou ik het- ver- eischte materiaal niet ter beschikking heb ben; maar in den toestand waarin wij mi verkeeren, zou mijn dienstorder mij een toegeven aan uw verlangen ten streng ste verbieden. Alleen als we de volle zeker heid hebben, dat de streek vrij en alles in orde is, durven wij een afzonderlijken trein laten vertrekken". Rodewald nam zijn hoed af en droogde zijn voorhoofd af, waarop ondanks den snijdend kouden wind dikke zweetdroppels parelden; zijne handen beefden en alle spieren van zijn gelaat bewogen zich. De trotsehe, zwaargebouwde man bood in dit oogenblik waarlijk een ontzettend beeld van wanhopige radeloosheid en machte- loozen angst. „Kan ik dan niets in 't geheel niets doen, 0111 uit deze schrikkelijke onzeker heid te geraken?" steunde hij. „En deze toestand zal misschien nog uren duren! O, dat is vreeselijk,vreeselijk De deur van het bureau van den station chef, werd geopend, en het gescliel van het telegraaftoestel drong duidelijk lol de spre kers door. „Daar is een telegram", zeide de be ambte. „Naar ik hoop, brengt het ons op geruststellende wijze uit onze bange on zekerheid". llij kon niet verhinderen, dat Rodewald hem op den voet volgde, toen hij in de kamer trad, Met heide armen op den rand van de taf-el geleund stond de grondeigenaar naast hem, tiet grijze haar naar voren gestreken en mei strakke GOES. Heden om 11/2 uur werd van uit het Huis van Bewaring te Middelburg voor den Commissaris van politie alhier geleid Karei Frederik Hendrik Snijders, aldaar gedetineerd, als verdacht van de lade lichting op 14 dezer alhier bij den slager Korstanje. Na met diens vrouw te zijn ge confronteerd is hij om 3 uur weder ge vankelijk naar Middelburg getransporteerd. Hij werd als de dader herkend. GOES. Vrijdagavond had alhier onder leiding van dhr F. X. Maunhardt een uitvoering plaats der vereeniging „De Symphonie", waarbij voor het eerst ook blaasinstrumenten medewerkten. De Ouver ture zulphigenia in A u 1 i s werd vrij goed uitgevoerd. Het Zwölfte Trio van oogen de steeds en langer wordende pa- pierstrooken volgende, waarop niets an ders te zien was, dan streepjes en punten, en die toch misschien een zoo gewichtige tijding inhielden. Nu was de laatste letter van het tele gram afgegeven, de beambte gaf op het toestel het toeken, dal hij hel verstaan had, en stond toen van zijn stoel op met de plechtige langzaamheid van iemand, wien de vervulling van een moeilijke taak te wachten staat. Zijne beide handen op de schouders van den ander leggend, zeide hij met bewogen stem„Ge moet u goed houden mijnheer Rodewald, en mij be loven, dat ge niet terstond den moed ver liezen zult. Het is geen goede lijding, die ik daar gekregen heb". Slechts met inspanning kon de grond eigenaar het antwoord geven. Zijn keel was schor en droog, en zijn slem had allen klank verloren, toen hij sprak: „Mar tel me toch niet zoo! Zeg me alles! Wat staat er in die dépêche?" En de beambte las van de papierstroo- ken af: „Trein 110. 27 pij wachtpost 311 in de nabijheid van het. dorp Ragosewo ontspoord. Weg geheel afgesloten, daar alle wagens zwaar beschadigd zijn. Vol gens alle waarschijnlijkheid groote schade. Aantal dooden en gewonden nog niet he kend. Extra-trein tot het verleenen van lml]) zal zoo spoedig mogelijk vertrekken". Itij was reeds sedert lang aan het eind en nog altijd bleef Rodewald in dezelfde houding. Zijn gelaat was zoo verwrongen spookachtig, dat de assistent begon te vreezen, dat de buitengewone opgewonden heid het verstand van den anders zoo VLISSINGEN. Het lichtschip Schou- werbank" dat alhier is binnengebracht, zal eerst in het droogdok worden opgenomen om schoongemaakt en nagezien te worden Daarna zal het schip naar de werf der maatschappij „de Schelde" worden over gebracht tot het ondergaan van de noodige reparatie aan schip en machine. HANSWEERD. Te Rotterdam is aan gehouden de in het Politieblad gesigna leerde stoker A. M. alhier, die gedeser teerd is. DRIEWEGEN. Gisterochtend is alhier de schippersknecht Van Meeteren bij het binnenkomen in de haven, doordat het stagzeil oversloeg, overboord geslagen. De man is verdronken. OVEZAND. Vrijdagavond vergaderde 1- de leden der steenkolen vereeniging in een 1 der schoollokalen alhier. Uit het verslag 1 van den Sec.-Pen. bleek dat waren aan- gekocht 85 karren, of zooals het nu heet t l^/a ton steenkolen, waarvan uitgemeten j 1577 Heet. 1 Hiervan waren~'aan 90 leden geleverd 3 1557 heet. aangekocht tegen f0.85 plus 1 f 0.89 scheepsvracht per ton. Dus kwam de [heet. kolen" op 77 cent vrij op den wagen te staan. 1 Volgens de rekening, die liep tot 15 November, bedroegen de ontvangsten 1 f 1391 745 en de'uitgaven 1374.095 zoodat er een batig saldo was van f 17.68. Verder werd nog besloten de kolen weer in de maand Juni te laten komen en werd den i leden op het hart gedrukt, toch te blijven i zorgen ter vergemakkelijking der admini stratie, dat de contributie voldaan is, voor het lossenTderUcolen. 1 S'-HEERENHOEK. Vergadering der R. K Kiesvereeniging gehouden den 19 Maart. Aanwezig het bestuur en 16 van 1 de 71 leden. De voorzitter opent de ver gadering. De secretaris leest de notulen voor der vorige vergadering, en de pen ningmeester doet rekening van gelden, waaruit blijkt, dat er een batig saldo was van 2 H cent. Daarna werden de ingekomen stukken voorgelezen, welke voor kennis geving werden aangenomen, onder deze kwam 0. m. voor een verzoek van den heer A. Roetofs om hem. daar hij bezwaar moest maken tegen de inrichting der vereeniging. alsmede tegen de wijze, waarop zij werkte m. n. ook in de gemeenteraadsverkiezing, eindelijk ook in de samenstelling van het bestuur, van de lijst der leden te schrappen. Vervolgens werd door den voorzitter den leden bekendgemaakt. dat hij ontslag nam als president der R. K. Kiesvereeniging, daar hij, als burgemeester uit den aard der zaak, geen president kon zijn van een kiesvereeniging, die zich ook bemoeit met het kiezen van gemeenteraadsleden. Daarna nam gansch het bestuur zijn ontslag en maakte, bijmonde van den voorzitter hunne ontevredenheid bekend over Het weigeren van steun van de meest gegoede kiezers, waardoor de kas ledig blijft en een aansluiting met GoesofHon- tenisse niet kan bewerkstelligd worden. De tegenwerking die zij ondervond van den" kant der kiezers, getuige de bewering van sommigen, dat indien, de kiesvereeni ging dezen zomer een candidaat voor den gemeenteraad zou stellen, zij er toch een tegen candidaat zouden stellen. Nadat dan"'door elk bestuurslid afzonder lijk deze reden werden bekrachtigd, en vooral de vergadering was uiteengelegd, dat dit ontslag niet op [initiatief van den voorzitter, maar uit eigen beweging was geschied, gaf de voorzitter de vergadering het woord. Hierop geen antwoord bekomende, dankte hij de aanwezigen voor hunne opkomst en sloot de vergadering. WEMELDINGE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Vrijdag 17 Maart 1905, des namiddags ten D/s ure. Tegenwoordig alle leden, voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. Na het voorlezen der notulen en de ingekomen stukken die voor kennisgeving worden aangenomen, voor zoover geene behandeling volgt, komt eerstens de inrich ting van de nieuwe bewaarschool in de oude openbare school I aan de orde. Nadat de ingekomen globale begrooting van kosten in de onilerdeelen wordt be sproken, wordt besloten de inrichting op die manier te doen plaats hebben. Verder wordt besloten den verkoop van de oude bewaarschool Lij publieke in schrijving en opbod te doen geschieden. De bouwverordening, bedoeld in art. 1 der Woningwei wordt vastgesteld, aan het verzoek van Geil. Staten om het verbod op te nemen, dal looden pijpen niet in aanraking mogen komen met drinkwater, en de hoeveelheid M3 lucht voor ieder vol wassen persoon te brengen van 8 op 10 wordt niet voldaan. Alsnu komt ter tafel het in de vorige vergadering aangehouden adres van de Kerkeraad der Ned. Ilerv. gemeente, 0111 te bepalen, dal, de voor hel publiek toegan kelijke lokalen waar sterken drank wordt verkocht op Zondag tot na afloop der namiddaggodsdienstoefening zullen geslo ten zijn. Gelijk hiermede komt in behandeling een contra adres van de herbergiers om op dit verzoek afwijzend te beschikken. Een voorstel van B. en W. 0111 die slui ting te doen plaats hebben van 9 tot uur, wordt met 5 tegen 2 stemmen ver worpen, 11a velerlei discussie en heftige bestrijding. Een nader voorstel van den voorzitter om het sluitingsuur op Zondag van 11 op 8 uur le brengen, wordt na discussie aan gehouden. Ten slotte deelt de voorzitter nog mede, dat B. en W. voorloopig met het oog op de hooge kosten geen voorstellen zullen doen tot verbouwing van het gemeente huis, en sluit, na de gebruikelijke rond vraag de vergadering. De 22-jarige zoon van den schipper V D. uit St. Philipsland is Woensdagmorgen bij Ochten van zijn schip in de Waal ge vallen. De pogingen tot redding misluktende jonge man verdronk voor de oogen zijner ouders. Te Vosmeer is Zondagochtend de doch ter van een veehandelaar bij het koemeiken zoodanig door het dier gestoken, dat zij bewusteloos neerviel en kort daarna overleed. Donderdagnacht is ten nadeele van de wed. Van Aerde te Axel een partij visch gestolen, ter waarde van ruim dertig gulden. Bij den landbouwer De P. aldaar heeft een paard, dat over de onderdeur van een stal wilde springen, zich zoodanig den kop gestooten, dat het dood neerviel. In Noord-Brabant en Zeeland maakt zeker persoon zich noemende dominé Ver meulen en zeggende in het noorden van Rotterdam woonachtig te zijn, er werk van, protestanten op te lichten. Hij laat een door een predikant onder teekenden brief lezen, waarin geld wordt gevraagd voor een nieuw Hervormd kerk gebouw in België, waar volgens hem slechts tien protestantsche kerken zijn De brief is doorspekt met bijbelteksten, alle tot strekking hebbende, dat het „zaliger is te geven dan te ontvangen." Zekere J. v. Ij., te Valkenswaard, moest te Heeze, waarheen hij met kar en paard was gegaan, in een huis geld ontvangen. Zekere T., uit Tilburg, zou inmiddels op gespan en paard passen, doch de gedienstige bewaker is met het gespan de Belgische grens overgetrokken, waar hij nu door de rijkspolitie wordt opgespoord. Uit Woensel wordt aan de Limb. K gemeld Er werd op de deur geklopt. Binnen riep men op de secretarie. Een man uit Best trad vóór de balie en vroeg inlichting omtrent de geldleening. Hij kon heel wat geld gebruiken, zeit ie. De gemeente ook, was 't antwoord. En ze leent geld, staat er in de krant Juist! Je kimt hier geld brengen, maar niet halen. O! Bonjour Zaterdagmorgen half vier ontstond in de blikwarenfabriek van den heer Wulf aan de Peperstraat te Gouda, de eerste spnit arriveerde, grepen de men reeds verwoed om zich heen ei het ééne vuurzee. Spoedig waren eer tal spuiten in werking, benevens een op de waterleiding. Het perceel brs echter geheel uit. Van den voorraad g ren en gereedschappen kon niets w gered. Daar de afzet van die artikel het voorjaar begint, en er den geh winter aan wordt gewerkt, was deze raad enorm groot. Slechts laag was alles verzekerd. Men schrijft uit Oud-Beijerland ilcl is weer aan liet spoken! Een t man uil. deze gemeente had in den vr( morgen van een dezer dagen een uitvoerig gesprek met een geest ui bovenwereld gehad. Heel deftig werd brave man met u toegesproken, doe i werd ten slotte eenigszins angstig K sprong daarom weder op zijn wagen zijn reis te vervolgen, maar rekende 7. ten den waard. Nauwelijks zal tiij op kar, of hel. spook, dat hij nu in de ged< van een nuchter kalf met vurige 0 v kon waarnemen, zat reeds naast hei -'ijlende vaart ging het voort, waarbi spook den wagen even verliet, om later weder te bestijgen. Eerst hij eei bijzijnde gemeente ging het spook h Men zendt ons een uitknipseltje u Prov. Noordbr. en 's-Hertogenb. Co S van 15 Maart, waarop de volgende a X tentie voorkomt Wordt terstond gevraagd een flin R. K. DIENSTBODE, die goed kan werken. Wasch buitens Loon 190 en een Spekslagersknechl Adres, enz. ,,N. R. 0 1) e 111 0 o r d b ij den Duivels b Men meldt uil Nijmegen: De vrouw en de keil nor van den h houder Mulder alhier en vijl in; jj tenen van Beek en Groesbeek hebbt Luik hij confrontatie met Jules ('hei in hem herkend den persoon, die alhier, Ie Beek en te Groesbeek met J op den Duivelsberg vermoord meisje jr gehouden heeft. Men is nog altijd niet. gereed mol I ordenen van den boedel in het huis g de vermoorde weduwe le Amstori I Toen de justitie wederom een onder instelde in (le. woning in de Uriekonii I straat, vond zij in een koffer, welke o v andere meubelen verborgen stond, nog g bedrag van ongeveer f 20.000, voor I groot gedeelte beslaande uil gouden tjes en nieuwe rijksdaalders en gulc Tijdens afwezigheid der ouders gern j- het jongste kind van een arbeider le J noker in aanraking met het vuur. t brandwonden overdekt werd hel in ziekenhuis te Enschedé opgenomen, 1 I het overleed. Een Oostenrijker, vertegenwoordiger een Duitsche juweliersfirma, isteBirm ham zijn handtasch met juweelen ter wa van ongeveer 10,000 pond sterling k geraakt. Terwijl hij zich in een apotl een recept liet klaarmaken, had hij ze op een stoel neergezet, en toen hij v heengaan, vond hij in de plaats van eigen tasch, op den stoel een tasch st die veel op de zijne geleek en geheel was Eerst werd er nog een oogenblik een vergissing gedachter waren teg< met den Oostenrijker twee heeren ii apotheek geweest en een van hen had zijn handtasch even op een stoel neergr Het kon ziju, dat de man bij abuis del keerde tasch meegenomen had. Maar t men hem niet vond aan het spoorwegstat waar hij gezegd had heen te gaan, er Oostenrijker en de apotheker nagingen, de beide heeren zich in de apotheek dragen hadden, begrepen zij, dat men met gewikste dieven te doen had, die moedelijk den Oostenrijker reeds en dagen waren nagereisd, wachtende op gunstige gelegenheid om hun slag te sli Zij kwamen na elkaar in de apotheek, weerden beiden haast te hebben, waa zij vroegen gauw geholpen te worden van hen kwam even later nog eens tei en eerst toen heeft de apotheker opgeme dat hij een handtasch bij zich had, w( hij neerzette op een stoel, evenals de Oos rijker gedaan had. De politie is de dieven niet op het spoor. Hevige storm op de Ierse j kust. Het centrum van den jong: storm was op de noordwestkust van land en breidde zich uil. rond geheel land en tot de golf van Biscaye. Het vertrek van de Koningin naar Li bon werd wegens het ruwe wed :r v loopig uitgesteld. Lloyd's agent te Sennen, Cornwall, s f de totale schipbreuk van de „Kyber" Engelsch schip van 2026 tonnen komt t van Melbourne. 23 opvarende zijn verd ken; de geredden zijn naar Penzance bracht. Van den Engelschen kruiser ,,K( slipte het anker en het schip liep op rotsen te Margaret. Er woei een orkaan, straatlantaa hoornen, stapels hooi en graan wei vernield of verstrooid, de regen 0 stroomde tegelijk hel land. De Kilcoone sloeg een stuk van de sp baan weg, waardoor de commnnnic .- verbroken was. kalmen man beneveld had. Hij wilde hem zachtjes op een stoel doen plaats nemen en hem eenige bemoedigende woorden toe spreken. Maar die aanraking bracht den ongelukkige weer tot zichzelf. „Van mijn dochter staat er niets in? Natuurlijk, hoe zou dal ook mogelijk zijn? Bij het dorp Ragosewo zeiden ze? Hoe Ver is 't wel daarheen? Ik hel) het geweten; maar in dat oogenblik kan ik me niets meer herinneren". „Met goede paarden gaan er op den straatweg minstens 3 uur mee heen, mijn heer Rodewald". De grondeigenaar streek met bevende hand over zijn voorhoofd en oogen, en wendde zieli tot. de deur, zonder Zelfs eerst zijn hoed op te rapen, die op den grond gevallen was. „Drie uur!" herhaalde hij. „Nu, als andere paarden er 3 uur over doen, dan doen de mijnen het in 2 uur. liet zijn immers de paarden van een wanhopig vader". Hij wankelde naar buiten, en ofschoon de koude regenvlagen hem met vermeer derde hevigheid in het gezicht woeien, rukte hij toch de knoopen van zijn over jas los, alsof hij van de 'buitengewone hitte zou moeten stikken. In een tamelijk be schutten hoek stond de lichte, met twee krachtige vossen bespannen wagen, die hem van zijn landgoed naar het station gebracht had. De koetsier, een oude man met een trouwhartig gezicht, was hij de paarden achtergebleven, en, toen hij zijn heer in 'toog kreeg, nam hij niet "den grootsten eerbied zijn muts af. Bij de dui sternis, welke daarbuiten heerschte, kon hij niet zien, wat een vreeselijke verande ring in de trekken va zijn heer had plaats gegrepen. „Komt de freule nog niet, mijnheer Ro dewald?" vroeg hij met de bescheiden vertrouwelijkheid van een sinds lang lol het huis behoorenden knecht. „Het is toch al reeds lang over negen". Daar legde zieli de hand van den toe- gesprokene zwaar op zijn schouder, en een holle en toouloozc stem, die hij zich niet herinnerde ooit gehoor! te hebben, antwoordde hem: „Neen Christiaan, mijn dochter komt nietmaar wij zullen ons op weg begeven, 0111 haar te halen". Door de leden van den trouwen dienaar voer een plotselinge schrikzonder den zin der woorden goed te vatten, wist hij toch, dat zijn gebieder iets ernstigs moest, over komen zijn. „O, heer!" stamelde hij, „wat is er gebeurd?" „De trein is ontspoord, Christiaan, (1e trein waarin mijn dochter na een tien jarige afwezigheid huiswaarts zou keeren. Velen zijn dood en velen gewond. God alleen weet, of ze onder (1e eersten of laatsten behoord I maar wij zullen ze halen, Christiaan, - niet waar, wij wil len ze halen, en dood of levend zullen we haar terugbrengen in de ouderlijke woning". Het laatste woord ging over in een snik ken, dat zijn geheele lichaam deed schud den. Rodewald moest op de schouders van zijn dienaar steunen, 0111 recht op te blijven staan. En ook den trouwen man biggelden de tranen langs den ruigen baard. Hij had nog nooit iemand de hand gekust; 1111 echter greep hij de ijskoude rechterhand van zijn meester en drukte zijn bevende lippen er op. „Ja, lieer, dat zullen we! Maar de goede God kan niet goedvinden, dat de jonge freule eenig leed overkomt. Wij zullen ze ongedeerd 011 gezond terugvinden". „Hij het dor]) Ragosewo, aan wachtpost 311. Laat ik op deji hok gaan zitten, Christiaan1! Het geldt een tocht 0111 het leven". „Ja heer! Maar de teugels houd ik zelf! Ik ken den weg, en ik ken de paarden. Ik zal 11 rijden, zooals nog geen keizer gereden heeft". Rodewald drong nu niet verder op zijn verlangen aan. Blootshoofds, als hij was, klom hij in den wagen. De koude regen liep van zijn bleek gezicht en de wind woelde in zijn grijs haar. Christiaan zei iets onverstaanbaars tot de paarden, voor hij met de haast en behendigheid van een twintigjarigen op den hok sprong, daarna schudde hij de teugels en de wagen rolde in de nachtelijke duisternis voort. De oude koetsier had zijn wanhopigen gebieder niet te veel beloofd. Al ware hel een tocht van een geestenkoning, zoo ren den ze voort. Maar, hoe wakker ook do vurige rossen vlogen, sneller nog vlogen de gedachten voort van den armen vader naar de plek, waar hij zich de vreese- lijkste ontmoeting voorstelde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2