I I I I BUITENLAND, BINNENLAND. Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. Landbouw en Veeteelt. I zingen den socialist van Kol candid aat stellen. Daardoor heeft die volkspartij zich ont daan van haar vermomming en is zij ge treden in de socialistische gelederen. Was dit te verwonderen? Wanneer men bedenkt dat die partij voor 2 jaar den geschorsten Belgischen priester, abbé D a e n s, voor zich liet optreden, die zich als christen-democraat voordeed, en wanneer wij nu weten, dat die zoogenaamde zelfstandige christelijke- democratie door den Paus is veroordeeld, kan men niet verbaasd zijn, en bewijst het feit dezer candidaatstelling hoe juist het was van den Paus tegen die afzon derlijke christelijke-democratie te waar schuwen, omdat zij onvermijdelijk tot socialisme zal voeren. De „Katholieke Volkspartij" te Enschede is geworden een hulptroepje der socialisten. OORLOG. Gisternacht om 12 uur hebben de Ja panners, blijkens een telegram uit Tokio, Tiëling, de stad aan de Liao-ho die aan gewezen was als eerste doel van den Russischen terugtocht, reeds bezet, nadat Dinsdag pas een aanval op de plaats door de Russen was afgeslagen. Dat beteekent dus dat de terugtocht van de Russen moet voortgezet worden in de richting van Char- bin, of in verschillende richtingen noord waarts. Koeropatkin meldt ons, dat hij een Moe digen aanval der Japanners op het centrum der Russische stellingen aan de Fan-ho afgeslagen heeft; meer dan duizend lijken lagen voor de Russische stellingen. Onder voorbehoud omtrent de juistheid van het bericht melden wij dat het „Petit Journal" uit „goedebron" kan verzekeren, dat men in de omgeving van den russischen Keizer ernstig aan het aanknoopen van vredesonderhandelingen blijft denken. In elk geval heerscht in officiëele russische kringen de grootste ongerustheid over Koeropatkine's leger, dat men machteloos acht om de Japanners te beletten Wladi- wostock met een leger van 200,000 man aan te vallen. Aan maarschalk Oyama wordt namelijk het plan toegeschreven, om zijn leger in twee nagenoeg gelijke deelen te splitsen. Een dier deelen het leger van generaal Nogi zou het beleg voor Wladiwostock slaan, dat de eskaders over zee zouden aanvallen, zoodra de Golf van Peter den Groote vrij zal zijn van ijs, d.i. over ongeveer drie weken. DUITS CHLAND. Ter bescherming van den Keizer van Dnitschland en van zijn familie zullen, meldt de „Corriere della Sera, van Milaan, vijftig Carabiniere naar Taormini worden gezonden, en nu reeds wordt het hotel „Times", waar Wilhelm zijn intrek zal nemen, door flinke gendarmes uit verschei dene oorden van Italië bewaakt. Hetzelfde blad meldt, dat te Taormini schier geen woning meer te krijgen is, en nog dage lijks worden per telegram en per brief honderden woningen gevraagd door rijke lieden voornamelijk uit Duiischland die gaarne tegelijkertijd met den Keizer in het heerlijke gelegen Siciliaansche lust oord willen toeven. De familie Vanderbilt heeft in het „Internationaal Hotel" bijna alle kamers gehuurd. „De Corriere" merkt op, dat de heer Vanderbilt zeer bevriend" met den Keizer is. Bij dezen tocht van den Keizer naar de Middellandsche Zee zal het oponthoud van keizer Wilhelm te Lis sabon drie of vier dagen in beslag nemen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is besloten de gemeente Wissekerke voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten te verdeelen in twee stemdistricten te wetenI. het dorp Wissekerke met zijn omgeving (de wijken A, B, C, D, E, no. 1 tot en met 9, K, L, no. 1 tot en met G, N en P) II het gehucht Camper- land met zijn omgeving (de wijken E no. 10 tot en met 21, F, G, H, I, J, L no. 7. tot en met 18, en O.; GOES. 3Ge Jaarverslag van de Coöpera tieve Voorschotvereeniging en Spaarbank alhier, van 5 Februari 1904 tot 5 Februari 1905. Het ledental bedroeg bij den aanvang van het boekjaar 273. In het afgeloopen jaar traden 17 leden lot de vereeniging toe, terwijl een aantal van 9 leden uit de vereeniging trad, zoodat de vereeni ging «p 5 Fepruari 1905, 281 leden telde. Op 5 Februari 1904 bedroeg het kapi taal in gestorte aandeelen f 19607.92. Aan stortingen op aandeelen, daar onder begrepen het bijgeschreven divi dend ad f 48.24 op de nog niet volgestorte aandeelen, werd ontvangen eene som van f 1368.48. Totaal f 20976.40, terwijl aan ge storte aandeelen werd terugbetaald f 688. Zoodat het aandeelenkapitaal op 5 Februari 1905 bedroeg f 20288.40 Het reservefonds bedroeg op 5 Febru ari 1904 f 13981.29. De inkomsten gedurende het afgeloopen jaar bestonden uit het aandeel in de winst van het vorige boekj. ad f 766.35, en uit entréegelden en opbrengst van verkochte spaar- en statutenboekjes ad f 58.10. Samen f 14805.74. De verliezen, door het reservefonds ge leden, bedragen f 190.38. Zoodat het. reservefonds op 5 Februari 1905 bedroeg f 14615.36. Wij vingen het boekjaar aan met een bedrag aan spaargelden, groot f 123958.62. In den loop van het jaar werd inge bracht in 4951 posten f 64643.62. Totaal f 188602.24, en uitbetaald in 839 posten f54163.375. Zoodat er op het einde van het jaar aan spaargelden in de bank overbleef f 134438.865. De intrest, op spaargelden uitbetaald, bedraagt f211.54, terwijl bij het einde van het boekjaar aan verschenen intrest f 3573.09 bij het kapitaal werd bijgeschre ven, zoodat het. nieuwe boekjaar begon nen werd met een bedrag aan spaargel den, groot f 138011.955. Bij het einde van het jaar waren 1437 spaarboekjes in omloop, waarvan 259 tot bedragen beneden f 1251 tot bedragen van f 1 tot f 9.99448 tot bedragen van f10 tot f99.99 en 479 tot bedragen van f 100 en hooger. Bij het begin van het boekjaar, op 5 Febr. 1904, had de vereeniging geene gel den bij particulieren opgenomen. Dit geschiedde ook in den loop van het boekjaar niet. In den aanvang van het boekjaar was aan voorschotten uitstaande een bedrag van f 141430; 280 voorschotten werden verleend, tot een gezamenlijk bedrag van van f244080. Zoodat de geheele voorschotrekening beliep eene som van f385510. Daarvan werd in den loop van het boek jaar afgelost f 244970. Zoodat bij het sluiten van het boekjaar de nog onaf geloste voorschotten bedroe gen f 140540. De 280 verleende voorschotten waren verdeeld als volgt2 onder f 2545 van 125 tot f99; 44 van f 100 tot f199; 24 van f 200 tot f 29927 van f 300 tot f 499 29 van f 500 tot f 99987 van f 1000 tol f2500 en 22 van f2501 tot f5000. lie bank ontving voor de in het afge loopen boekjaar 1904/1905 verleende voor schotten aan interest f7355.14. De gereserveerde intrest van voorschot ten, verleend in het vorig boekjaar 1903/4 bedroeg f 2625.33. Samen f 9980.47. Daarvan moet afgetrokken worden, als nog onverschenen, de rente, loopende over het nu onlangs ingetreden boekjaar 1905/6 ad 12595.18. Rest f7385.29. Hierbij ge voegd de intrest en kasgeld belegd re servefonds ad f746.91. Maakt te samen f8132.20. Door de bank werd aan intrest op uit gekeerde spaargelden uitbetaald f211.54. Aan verschenen intrest op spaargelden werd bij het eind van hot boekjaar bij geschreven f 3573.09. Aan intrest voor bij particulieren opge nomen gelden werd betaald f Door de bank werd terugbetaald voor vóór den vervaldag afbetaalde of door verdisconteering in de kas teruggevloeide voorschotten f 224.20. Do onkosten der vereeniging bedroegen f267.32. Samen f4276.15 Zoodat de zuivere winst der bank be draagt f 3856.05. Nadat het. bestuur met de commissie van toezicht had besloten, dat van de zuivere winst eene som van f 797.91 zou worden gevoegd bij het reservefonds, werd door de algemeene vergadering, gehouden den 15 Maart 1905, bepaald dat 6 percent op het aandeelenkapitaal zou worden uit gekeerd, waartoe werd vereischt f 1100.64, dat ter voldoening van den aanslag in de bedrijfsbelasting zou worden gereser veerd een bedrag van f 27.50, zijnde 21/2 procent van f 1100terwijl aan de drie leden van het bestuur ter vergoeding van hunnen arbeid eene som van f 1930 werd toegekend. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. De Kassier, A. E. Janssen. MI DDELBURG. De heer A. van Leerdam, opzichter bij de gemeente-fabrieage alhier, is met ingang van 1 Mei benoemd tot employé aan de Koninklijke Rotterdamsche cementsteenfabriek te Rotterdam. MIDDELBURG. Woensdag is op vrije voeten gesteld V., boerenarbeider, die, zooals gemeld, in het huis van bewaring alhier gedetineerd was, naar aanleiding van den brand bij zijn patroon I. J. de Hullu, land bouwer onder Zuidzande. VLISSINGEN. De bij de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier gebouwde torpedobooten „G I" en „G II" zullen nog deze maand de offieieele proeftochten houden. De voorloo- pige proeftochten zijn zeer goed geslaagd en door een aangebrachte verbetering aan de machine verwacht men dat de geconsta teerde snelheid van 24 mijl per uur gemak kelijk zal worden overschreden. VLISSINGEN. Tengevolge der botsing tusschen de schepen „Orial" en „Christine" zijn de reeders der „Orial" voor de Han delsrechtbank te Antwerpen een proces begonnen tegen de „Christine". Zij vragen 800.000 fr. schadevergoeding. De rechtbank heeft 3 experts aangesteld om de oorzaak der botsing en de uitgebreidheid der schade vast te stellen. VLISSINGEN. Gisterenmiddag speelden op de Dokkade alhier eenige jongens mot een op de rails slaande trolly, toebehooren- de aan do maatschappij „De Schelde", waarmede ijzeren platen moesten worden vervoerd. Een politieagent, die zulks zag, ging de betrokken eigenares hiervan verwitti gen, met verzoek de trolly te verwijderen. Inmiddels echter waren de jongens we der op den wagen geklommen en viel het 5-jarig zoontje van den heer 1'., doordat de trolly, dien de jongens voortduwden, tegen een steen stootte, daar af. Het kind kwam met het hoofd onder de wielen en werd vreeselijk verwond. Binnengedragen bij een dokter overleed het spoedig. VLISSINGEN Met de plannen om van Vlissingen een badplaats te maken, een moderne badplaats, met al wat daarbij in den tegenwoordigen tijd behoort, gaat het in den laatsten tijd niet zoo vlot als zij, die er het initiatief toe genomen hebben en reeds vrij groote uitgaven voor de voorbereiding deden wel zouden wenschen. De onderneming zou aanstonds flink worden aangepakt. Om al dadelijk te kunnen wedijveren met andere groote badplaatsen, waarbij wel in de eerste plaats gedacht zal zijn aan Scheveningen en aan Ostende, zou, behalve dat natuurlijk een fraai Kurhaus zou worden gebouw, de bestaande boule vard worden verlengd en verfraaid, terwijl in zee zou worden uitgebouwd een pier, eenigszins in den geest van dien te Scheve ningen, doch niet uitsluitend bestemd voor wandelpier. Waar men in Vlissingen be schikt over diep water, ligt het in de bedoeling de pier zóó in te richten, dat zij, behalve als wandelpier, ook gebruikt zal kunnen worden als aanlegplaats voor de groote zeeschepen, waardoor dus het kost baar werk een dubbel doel zou hebben. Van al die werken en van wat er verder nog in het belang van een exploitatie als badplaats zou moeten worden gedaan, zijn de plannen en teekeningen reeds lang ge reed, terwijl ook de begrooting der kosten reeds geruimen tijd is opgemaakt Een Duitsch syndicaat werd gevormd dat de noodige gelden verschaffen en de exploitatie van het plan ter hand nemen zou. Alles was dus gereed; alleen moest nog een contract worden gesloten met de ge meente Vlissingen. Een ontwerp voor con tract werd opgemaakt, waarmee zoowel het Duitsche syndicaat als het Dagelij ksch Be stuur van die gemeente accoord gingen en niets zou verder de plannen vertraagd heb ben, wanneer niet in een geheime zitting van den Vlissingschen gemeenteraad enkele stemmen waren opgegaan, die zich tegen de goedkeuring van het ontwerpcontract deden liooren. Het gevolg daarvan was, dat de be krachtiging van het contract uitbleef en de geheele zaak weer op losse schroeven ge zet werd. VLISSINGEN. te Oost-Souburg is met 1 April a. s. benoemd de heer W. J. Ross, eervol ontslagen conducteur der brieven malen 2e klasse te Vlissingen. VLISSINGEN. Bij kon. besluit zijn be noemd aan boord v.-in het gastransport- vaartuig, gestationeerd in het 6e district, J. Vader en tot lichtwachter-machinist, de lichtwachter-machinist aan boord van 's rijks lichtschip „Noordhinder" J. C. Willemse. 's-GRAVENPOLDER. Alhier viel een ruim zeventigjarige vrouw, door een duize ling overvallen, van den zolder, met het ongelukkig gevolg, dat zij een been brak en zwaar gekneusd werd. Haar toestand is zorgelijk. Dien dag werd ook geneeskundige hulp ingeroepen voor een jonkman, die zijn hand ernstig kwetste aan een worstmachine, en voor een elfjarig meisje, wier vingertop geplet werd tusschen de rollen van een mangel. KRABBENDIJKE. Vergadering van den gemeenteraad op 15 dezer. Voorzitter dhr. Ëlenbaas. Er wordt medegedeeld, dat J. Panny voor f16.597 aannemer is der werken aan haven en spuikom. Een paar artikelen worden opgenomen in de verordening op het vergunningsrecht. Af- en overschrijving op de begrooting van 1904 wordt goedgekeurd. De begrooting 1905 wordt verhoogd met f50 meer ontvangen voor schoolbouw Oostdijk en verminderd met f 200 uitgetrokken voor bestrating schoolplein, f 1200 buitengewoon subsidie zal worden aangevraagd voor het openbaar onderwijs. Het kohier hondenbe lasting wordt vastgesteld en in geheime zitting den hoofdelijken omslag behandeld. Er zijn 303 aangeslagenen tot een geza menlijk bedrag van f 4495. Na gewone rondvraag wordt de inmiddels weer openbaar geworden zitting gesloten. RILLAND. In deze gemeente doet zich weer een geval van roodvonk voor. RILLAND. Door den landbouwersknecht Adriaan Vermerris werd op de hofstede van den Edelachtb. heer burgemeester alhier, een postduif gevangen. Aan den rechterpoot bevond zich een ring, waarop stondNineve 04 no. 5869, terwijl de linkervleugel gemerkt was, 11 September 240. RILLAND. Met ingang van 15 Maart is op het recherche vaartuig te Zierikzce geplaatst, de schippersknecht I). Walra ven, alhier. Woensdag is te Neuzen naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht een persoon uit Sint Jansteen, werkende te Sluiskil. Hij wordt verdacht de dader [te zijn van den rijwieldiefstal aldaar in den nacht van 1 Maart. Het door hem te Stekene verkocht rij wiel is door de gemeente-en rijkspolitie van Sluiskil opgespoord. In de week van 8 tot en met 14 Maart zijn in Zeeland voorgekomen 9 gevallen van diphtheritus, en wel een te Goes en te Hontenisse, vier te Hulst en drie te Neuzen Te Watergraafsmeer worden twee kin deren vermist. De correspondent van het Hbld. meldt nu, dat gisterenavond een brief en een prentbriefkaart van de beide jongens zijn ontvangen uit Naarden, waarin ze schrijven: „Pa en moe moeten maar niet ongerust zijn, het gaat ons nog heel goed. Als we het niet kunnen uithouden, komen we wel terug, maar het bevalt ons best zoo. Christiaan en Piet". Het verwonder lijke van deze geschiedenis is evenwel, dat de vader van de jongens Zondagavond omstreeks halfzes zijn woning heeft ver laten, naar hij zei„om een eindje rond te loopen". maar sedert niet daarin is te ruggekeerd. De man was in vasten dienst bij het Amsterdamsch Entrepotdok en zoo ver men heeft kunnen nagaan, bestond er geen enkele reden tot zelfmoord, Thans is men dus zoekende naar de twee jongens en hun vader. Nader wordt bericht, dat de jongens zijn teruggekeerd, maar de vader nog weg is. Te Overasselt is een moordaanslag gepleegd door zekeren R. A v. H. op zijne zuster, met wie hij voortdurend ruzie had. Terwijl zij in den stal bezig was met melken, ontstond er weer een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de broeder zijn zuster achterover trok en met een mes verschillende steken, o.a. levens gevaarlijke in den hals toebracht Daarna vluchtte hij. Het meisje vloog bij een buur vrouw in huis, die spoedig pastoor en dokter liet halen. De dader is ter beschikking van de justitie; de toestand van het slachtoffer is hoogst ernstig. Omstreeks een uur of hali vijf wilden on langs een paar Eerw. zusters voor het wees huis aan den Ouden Langendijk te Delft uit een rijtuig stappen. Om de een of andere reden schrok het paard en zette achteruit waardoor passagiers en paard en wagen in de gracht terecht kwamen. Goede raad was duur Een ladder werd gehaald en van den wal op het rijtuig gelegd, waarna de Eerw. pater Van E, die juist aankwam, over de ladder naar het rijtuig liep, de portierruit stuk trapte en eene zuster redde. Naar de andere inzittende zuster moest hij onder water zoeken, tot ook deze, die door den schrik geheel van streek was, met groote moeite, werd gered. Bij deze redding bood de heer P. v d V. krachtig de hand. Hij sneed de strengen door, waardoor het paard op de been kwam. Inmiddels waren de doctoren Van den Heuvel en Van Geijt aanwezig, om hunne hulp te verleenen. Ge lukkig bleek er geen gevaar te bestaan en waren beide zusters, hoewel hevig ontsteld, weer spoedig hersteld. Het paard werd door het water onder de brug achter de kerk door naar een erf aan het Vrouwenrecht geleid, waar het door de achterdeur heen weer het vrije bereikte. Een dwaas, die zich Wilhelm Maurits graaf von Schlosser noemt, heeft gister nacht te Rotterdam in de manege aan den Binnenweg weten te komen, door een deur zoover op te lichten dat de grendel los schoot; vervolgens de stallen binnendrin gende, heeft hij al de paarden (er zijn er gemiddeld een 50 gestald), losgemaakt. Op het leven dat de losgemaakte paarden maakten is de stalwacht die van tevoren niets gemerkt had, toe komen loopen en heeft de politie gewaarschuwd, die daarop in de manege is verschenen en den graaf in de kraag gepakt heeft. Om vier uur in den nacht kwam hij vervolgens op het politiebureau in de Witte de Withstaat aan, onderweg de agenten een champagne fuif in uitzicht stellende en hen allerlei goede betrekkingen beloovende. Hij deelde voorts mede het voornemen gehad te heb ben zijn paarden uit de manege weg te halen en daarmede, tegelijk met zjjn dienst personeel, dat een 500-tal personen telt, naar Londen en Parijs te vertrekken. Sedert hij gisteren het politiebureau in de Pauwensteeg verliet, bracht de graaf ook nog een bezoek in de Fransche bazaar en bestelde daar een automobiel ter waarde van f 6000. Omdat men hem daar niet anders dan automobieltjes van twaalf stui vers wilde leveren, gevoelde hij zich in hooge mate gekrenkt. Te Nijmegen is de zoon van een ijzer handelaar, wien de zucht naar avonturen in het bloed zit, voor de tweede maal er van door gegaan met f 1000 uit vaders kas en een nieuw rijwiel. In het Friesche heidedorp Surhuizuin staat in het open veld de hut van K. Alma, vader van een groot gezin. Bij het natte weder der laatste dagen was de vloer van de hul één laag modder geworden en de grond werd omgespit, om hem wat droger te maken. Des nachts worden over dien vloer wat stroo en vodden gelegd en dan gaat het gezin daarop slapen. Het onderzoek der politie en justitie naar den dader of daders van den moord op de wed. Cerlijn in de Driekoningen straat te Amsterdam heeft in zoo verre tot een gelukkig resultaat ge leid, dat er drie individuen, die waar schijnlijk heel wat op hun kerfstok hebben, in verzekerde bewaring zijn gesteld. Hot zijn twee mannen, genaamd De Haan, en een man Wagenaar geheeten, bewoners van het persooi in de Driehoek straat no. 18,1 on 2 hoog. Eergistermiddag om één uur is oen der verdachten dooi de politie aangehouden on een half uur later do twee andoren. Om zes uur werd hun geheele woning onder leiding van den officier van justitie, mr. von Baumhauer, onderzocht, niets werd er onaangeroerd gelalen. Do vloeren werden zelfs opge broken en hot behang word van de muren gehaald. Dank zij dit grondig onderzoek ontdekte men een welverborgen schat van inbrekers werk tuigen, als: brandkas tboor, loopers en breekijzers; mede echter wer den in beslag genomen een som geld, een aantal nieuwe gouden ringen, gouden hor loges en tal van lombardbriefjes. Al die voorwerpen waren op verschillende plaat sen verborgen. De samenstelling van de zen voorraad 'goederen wijst er op, dal men hier de daders of medeplichtigen in handen heeft van drie groote diefstallen met braak, welke den laatsten tijd hier ter- stede voorkwamen, maar waarvan de be drijvers nog steeds onbekend waren. In hoeverre de aangehoudenen ook schuldig zijn aan den moord in de Driekoningen- straat is nog niet vastgesteld. Wel zijn er verscheidene voorwerpen in beslag geno men, die afkomstig kunnen zijn van de wed. Cerlijn. De drie verdachten zijn in voorloopige hechtenis gesteld. Woensdagmorgen is te Bolnes in een sloot dicht hij zijn woning verdronken gevonden J. N., werkman aldaar. Mis bruik van sterken drank schijnt de oorzaak van dit ongeluk te zijn. De douane te Roosendaal heeft, een Bel gischen antiquiteitenhandelaar aangehou den, die trachtte eene groote partij antieke gouden en zilveren sieraden tot een be drag van ongeveer f 50.000, frauduleus binnen te voeren. Woensdagnacht heeft zich in het Huis van bewaring te Roermond iemand, die zich aldaar in preventieve hechtenis be vond, door ophanging van het leven be roofd. Dit is de tweede maal in den tijd van een paar maanden. Men schrijft uit Mil aan de L. K., dd. 13 dezer: Een ontzettend voorval houdt sedert gis teren de gemoederen in deze streek bezig. Terwijl de heer Lenders, koster en orga nist in hel naburige Escharen, hij welke funrliën hij tevens die van brievengaarder en gemeente-ontvanger uitoefende, om streeks half twaalf na het eindigen van den dienst huiswaarts keerde, ging zijne echtgenoote even vóór 12 uur naar do kerk. Wie schetst den schrik der vrouw, toen zij hij hare terugkomst haren mail geheel ontzield met afgesneden hals in den geitenstal vond. Men verdiept zich in gissingen, wat de oorzaak van dit ont zettend drama kan geweest zijn. 01' hier moord of zelfmoord in het spel is, zal de justitie hebben uil te maken. Aan boord van llr. M. monitor Reinier ('laeszen had een zeer treurig ongeluk plaats. Het is ontstaan door voor een ge deelte wegblazen van de verpakking, waar mede een der slijkgatdeksels van een ketel was aangebracht. De ketel was reeds gis teren in gebruik genomen, en had geen spoor van lekken vertoond, toen gister ochtend plotseling eene ontploffing plaats had., Twee der aanwezige stokers ont kwamen naar de machinekamer, terwijl de derde waarschijnlijk beschutting ge zocht heeft achter een dislilleer-in richting, waar hij verbrand is gevonden. Het slacht offer van dit ongeluk is stoker V., die juist gisterenavond uil Dordrecht met ver lof terug was. Uit Gemert wordt aan de L. K. gemeld Een vreeselijk geval heeft zich alhier voorgedaan. Op de Vlasstraat woont de ongehuwde J. Vrinssen, arbeider, oud 45 jaar, een persoon die meermalen misbruik maakt van sterken drank. Toen gistervoormiddag om half tien zijne woning nog gesloten was, wal anders het geval niet is, en daar men 's nachts in zijn huis rumoer had waargenomen, vermoedde men dat het daar binnen niet pluis was. Toen men in de woonkamer kwam, ver toonde zich aldaar een vreeselijk schouw spel. Vrinssen zal in een hoek gehurkt op den grond met eene hand aan de keel, waarin eene diepe wonde, terwijl het bloed daaruit over den grond vloeide, een met bloed bevlekt broodmes lag naast hem, zoodat het vermoeden bestaat dat hij zich zelf de wonde aan de keel heeft toege bracht. Dr. Schmidt alhier verleende hem ge nees- en heelkundige hulp, terwijl tevens ook geestelijke hulp werd verleend. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Te Samara, in Rusland, is een spoor- weg-rooversbende in hechtenis genomen. De bende, die al een paar zomers gewerkt had op de Wolga-stoombooten, had den laatsten lijd haar gemeene bedrijf verlegd naar de spoorwegen in Oost-Rusland. Ze bestond uit verscheidene mannen en vrou wen en was goed georganiseerd. Gewoon lijk nam een elegant gekleede dame, een lid der bende, in een coupé plaats hij het uitgekozen slachtoffer, begon met hem een levendig gesprek en bood hem ten slotte iets te drinken aan. In dien drank was een verdoovingsmiddel gemengd, de rei ziger viel in slaap en werd dan door andere leden van de bende, door de ele gant gekleede dame gewaarschuwd, tot zijn laatste kopeke uitgeschud. Een parel in een oesterschelp. In een restaurant te Hamburg gebruikte een heer een dozijn oesters, toen hij plotse ling iets hards in den mond gevoelde, dat bij nadere beschouwing een prachtige zeeparel bleek te zijn. Een juwelier in de buurt, aan wien de parel dadelijk door den vinder te koop werd geboden, bood 3000 mark, welk bod niet werd aangenomen. 'In het restaurant teruggekeerd, bood een goudsmid, die daar tafelde, eveneens 3000 mark voor de schoone parel. De andere gasten vernamen van de vondst, even als de restaurateur, die de parel opeischte, bewerende wel oesters maar geen parels aan zijn bezoeker te hebben verkocht. Daarin had de bezoeker echter weinig zin en de zaak zal door den rechter moeten worden uitgemaakt. In een der oudste huurkazernes van New-York, een in de Allenstraat gelegen gebouw van vijf verdiepingen, is Maandag nacht een ernstige brand uitgebroken, naar vermoedt wordt door het springen van een petroleumlamp. Er waren ongeveer 200 menschen, voor het meerendeel Russische landverhuizers, in gehuisvest, en voordat men allen had kunnen wekken, stond bijna het geheele gebouw reeds in vlammen. De toegangen tol de brandladders bleken vrijwel versperd, zoodal een ernstige ramp niet uitblijven kon. Er zijn twintig men schen levend verbrand en vijftig gewond, van wie tien zeer ernstig. Te Monte Carlo is op 29-jarigen leef tijd overleden de markies van Ang lesey, een der grootste verkwisters, waarvan de nieuwere tijd weel. Ofschoon hij, toen hij in 1898 zijn vader in het markizaat opvolgde, een jaarlijksch inko men had van meer dan honderdduizend pond sterling, d. w. z. van ruim f 1.200.000 beeft hij zich in enkele jaren bijna bank roet gemaakt. Het was vooral in juweelen, dal hij zijn geld verdeed. Verder gaf hij feesten, waarbij ongehoorde weelde ten toongespreid werd. Hij zelf trad in kome diestukken op, gekleed in gewaden en met sieraden getooid van onnoemelijken rijk dom. Zijn schuldeischers hebben verleden jaar beslag op zijn bezit gelegd, en veel van zijn kostbaarheden gingen onder de hamer. Een neef wordt nu markies van Anglesey. Misschien dat een wijs be heer nog iets van hel eens groote bezit kan maken. Adverteercn. Eens adverteerde een zeker man, Doch slechts één enkle keer, Angstvallig gaf hij plaatsing op, Toen durfde hij niet meer. Nu raast hij, wijl het hem niet bracht De koopers bij ,t dozijn; „Het adverteeren is maar lak, Hoe kan zoo dom men zijn". De man dacht met een hamersteel Een spijker in te slaan, Dat met een enkel eindje touw Een vlieger op kon gaan. In overpeinzing van het feit Vermagerde de man, En snapte, dat men onbekend Geen zaken drijven kan. Want de vooruitgang is voor hem, Die daag'lijks adverteert, En dat (lit spreekwoord waarde heeft De man heeft het geleerd. AL WEER EEN. De wereld wil bedrogen worden. Al weer een bewijs, dat goedkoop vaak slechtkoop is. Reeds vele malen is het gezegd dat echte Peru-Guano onmogelijk kan geleverd worden tegen den prijs, waar voor men ze vaak aangeboden ziet. Toch willen sommige landbouwers de Peru- Guano vooral goedkoop hebben. Zij spa ren eenige centen op de mest uit, om vele guldens op den oogst te verliezen. Luistert. In „de Veldbode" van 4 Febr. 1905 las ik in een artikel van den Redacteur Ter Haar, waarboven deze terecht geschreven had „Opgepast" de volgende zinsnede: „Met Peru-Guano bleek het in vele ge vallen nog treuriger gesteld. Niet de'helft was echt. Een paar monsters bevatten zoo goed als geen Guano, maar des te meer van het moeilijk oplosbare leder- meel. Eén monster zoogenaamde op geloste Per u-G u a n o bestond bijna geheel uit ledermeel en een ander uit af val van katoenzaad, rijstdoppen, zand en een weinigje mineraal phosphaat." Naar aanleiding van dit artikel sloeg ik op, no. 6 der Verslagen en Mededee- lingen van de Afdeeling Landbouw van het Departement van Waterstaat Handel en Nijverheid 1904 en vond pag. 89 bij

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2