BINNENLAND. Van onze Eilanden. GEMENGD NIEUWS. De vervolging der Russische legers houdt aan. Men voorziet een hervatting van den strijd bij Tiëling, waar de Russen zullen beproeven den snellen opmarsch der Japanners te stuiten. De Japanners zijn reeds heel dicht bij Tiëling. De Russen zijn klaarblijkelijk vermoeid en in wanorde. Waarschijnlijk hebben zij slechts weinig levensmiddelen en munitie. Men gelooft dat zij een sterken aanval niet zullen kunnen weerstaan. Elk telegram, dat inkomt, ver groot de nederlaag der Russen. Koeropatkinmeldtd.d. 10Maart, 's avonds om 6 uurSedert den namiddag wordt een zeer gevaarlijke terugtocht volbracht, die bijzonder moeilijk is voor het legercorps dat ver van den mandarijnenweg verwij derd is. De Japanners bedieigden onze troepen, maar dank zij de uiterste krachts inspanning zijn onze legers buiten gevaar. De vijand beschoot onze lijn van terug tocht uit het Oosten en het Westen. De Mandarijnenweg werd van den oostkant beschoten uit twee plaatsen, bij Tavan en bij Poukse. Onze troepen hielden zich zeer dapper. De Japanners konden zoo gemak kelijk uit het Zuiden opdringen, daar de Hoen-ho, die onze stelling bij Moekden dekte, vandaag dichtgevroren zat. De nederlaag van Koeropatkin heeft stof gegeven tot vermoedens over vredes onderhandelingen De Europeesche pers staat vol artikelen met beschouwingen over een mogelijken vrede. De Daily Graphic beweert met allen ernst, te weten, dat de Russi sche minister van Binnenlandsche zaken de Fransche regeering in kennis heeft ge steld met het verlangen van den Tsaar om onderhandelingen te openen. Het Peters- burgsche telegraafagentschap is gemachtigd stellig te verklaren, dat alle berichten over plannen van de Russische regeering omtrent vredesonderhandelingen volkomen ongegrond zijn. Al die berichten komen niet, en kunnen niet voorkomen, uit goede ingelichte Russische bronnen, maar het zijn slechts vermoedens van krantenbe richtenmakers of zij stammen uit Japansche bronnen. RUSLAND. Zaterdagochtend om half vijf heeft te Petersburg een ontploffing plaats gehad in het huis bekend onder den naam Bristol, gelegen op den hoek van het Woznesensky Prospect en de Groote Morskaïa. Een persoon, die als Engelsch onderdaan ingeschreven en bezig was bommen te ver vaardigen in zijne kamer, liet er een vallen, welke ontplofte. De bommenvervaardiger, en een vrouw die met hem was, werden beiden in stukken geslagen en gedood. Verscheidene bewoners van het huis, onder andere de vrouw van een generaal en hare dochter, werden zwaar gewond. ITALIË. Den 7en heeft de Paus een brief ge- hij er aan herinnert, dat in de circulaire schreven aan kardinaal Svampa, waarin van kardinaal Merry del Val den 2en Juli 1904 aan de bisschoppen van Italië ge richt, 'gewaarschuwd wordt, dat een Katho liek-Democratische actie onmogelijk is zon der gehoorzaamheid aan de bisschoppen. Sedert eenigen tijd, voegt Z. H. er aan toe, is er druk sprake van zoogenaamde zelfstandig-Christen-deinocraten, die uit verlangen naar een verkeerd begrepen vrij heid hun best doen om het juk der Ker kelijke tucht van zich af te schudden, en naar gevaarlijke nieuwigheden streven. De Kerk kan aan die nieuwigheden haar goedkeuring niet hechten, dus gaan zij zich verzetten tegen het gezag van de Kerk. In verschillende bladen vinden wij be schouwingen omtrent de mogelijke redenen van aftreding van den minister van Buiten- landsche Zaken, welke in het meerendeel der gevallen samengaan met zeer onwel willende besprekingen van diens werkzaam heid als Minister. Wjj meenen, dat voor dit laatste absoluut geen redenen bestaan. Dat de heer Melvil van Lynden een man was van groote bekwaamheden, heeft hij in vroegere betrekkingen bewezen. Ook als Minister mochten dus de beste verwach tingen van hem gekoesterd worden. Dat hij aan die verwachtingen niet ten volle heeft beantwoord, schrijft „De Tijd", moet, indien wij wel zijn ingelicht, worden toegeschreven aan gezondheidsredenen, welke den laatsten tijd bijzonder een zeer ongunstigen invloed op de werkkracht van den afgetreden Minister hebben geoefend. Wij gelooven dus, dat diens heengaan volstrekt niet met politieke redenen is in verband te brengen. De Vereeniging tot bevordering van de belangen der Zeeuwsche oesterindustrie heeft een adres aan den minister van buiten- landsche zaken gericht, waarin o. a. wordt gezegd: Uit het nieuwe Duitsche tarief, hetwelk vermoedelijk 15 Februari 1906 in werking zal treden, blijkt het aanvankelijk vastgestelde invoerrecht van mark 100 voor oesters, voor de bij de nieuwe handelstrac- taten betrokken staten tot mark 65 per 100 K.G. is teruggebracht. Onder meer is dit het geval met België, een onzer vele con currenten is Duitschland. Mocht ons land, als behoorende tot die landen, welke een tractaat hebben op den voet der meest begunstigde natiën, niet deelen in het voor recht van het aan België verleend verlaagd tarief, zoo veroorlooft bovengenoemde ver eeniging zich de vrijheid tot uw Excellentie het eerbiedig verzoek te richten, de noodige maatregelen te willen nemen, opdat door ons land hetzelfde of nog gunstiger traief worde verkregen. Ook een propagandist! Men schrijft uit Giessen-Nieuwkerk aan de „Standaard": Het zij mij vergund u te vertellen van het kluchspel, dat dezer dagen te Giesen- dam heeft gespeeld en dat m. i. belangrijk genoeg is om 't aan de vergetelheid te ontrukken. Onder het motto „de natie in twee helf ten", een gevleugeld woord, dat op vele plaatsen dienst doet als vogelverschrikker, wil ik uwe lezers even doen kennis nemen van een merkwaardig voorval op de poli tieke markt. De heer Zelvelder, een robuste persoon lijkheid, zou te Giessendam als spreker voor het publiek optreden, met vrijen toe gang en gelegenheid tot debat in het café van De Kinderen Dekker. De behandeling was enormZeven uur zou de vergadering aanvangen, en vóór zevenen waren reeds de deuren gesloten, de bovenzaal was stampvol. Ruim zeven uur verklaarde de heer Zelvelder, die inmiddels er de lucht van had gekregen, dat eenige anti-revolu tionairen uit deze omgeving plus de heer Brouwer van Zwolle, met hem wenschten in het krijt te treden, dat Z.Edele niet zou zou spreken. De opkomst was hem te machtig, de zaal te klein. Fluks werd raad verschaft en Z.Ed. aan geboden in de Chr. School te Giessendam op te treden. Daar was voor allen van bei de richtingen plaats! Ook gelegenheid om elkander behoorlijk te woord te staan. Dit was een uitkomst voor den heer Zel velder, van dat aanbod maakte hij gaarne gebruik. „Allo! dan spreek ik in de Chr. School Eenigen Vreezende, dat deze bewering in den mond van den heer Zelvelder, niet meer dan scherts was, polsten Z.Ed. nader en bij hoog en laag werd verzekerd: „Neen, 't is geen gekheid, ik spreek in de C'hr. School". Nu stormde de saamgc- stroomde schare naar 't bewuste school gebouw; alwaar zooveel mogelijk de op geschoten drie kwarten van 16 of 17 jaar werden geweerd, op dat daar ook de ruim te niet gelijk bij De Kinderen. Dekker zou worden bezet door hen, die den volwas- wassenen de gelegenheid benamen om bin nen te kunnen gaan; ondanks deze schif ting was de school in een oogenblik propvol. Doch wat geschiedde. Na een wachten van ongeveer 10 minuten, kwam er een bode namens den heer Zelvelder den ver gaderden kond doen, dat Z.Edele zou spre ken in,het Café van De Kinderen Dek ker! en zóó was de tegenstander van den hals geschoven, en had men een onderons je van Giessendams Liberalisme. Onwaar diger kluchtspel is wel nimmer vertoond. Of de teleurstelling der saamgekomenen in de Christelijke School groot was? Geluk kig neen. De heer Brouwer van Zwolle, wien men 't op die wijze onmogelijk ge maakt had te debatteeren, trad nu als spreker op voor de saamgestroomde schare en een genotvolle en leerrijke avond viel ten deel aan hen, die door den heer Zel velder hij den neus waren genomen. De hoefijzer-correspondent van het Han delsblad schrijft: Wij hebben er geruimen tijd geleden eens op gewezen dat, lang nog na de spoorweg staking, dr Kuyper's huis bewaakt werd door een politie agent. En wij hebben toen, de ons bekende motieven van die bewaking natuurlijk eerbiedigend, bedenking geopperd tegen het voortdurend onttrekken van een agent aan ons toch niet zoo talrijk corps gemeente politie. De agent is kort daarna verdwenen. Maar nu nog, nu nog steeds, twee jaren na de staking, wordt dr. Ivuyper bewaakt. Alleen is de vorm van de bewaking wat veranderd. Niet meer dr. Kuyper's huis wordt be waakt door een agent, doch dr. Kuyper zelf wordt gechaperonneerd door een rechercheur. Gaat dr. Kuyper uit, de rechercheur schiet in zijn kielzog. Kuiert dr. Kuyper ter Kamer, de rechercheur bengelt aan zijn jaspanden. Tijgt dr. Kuyper in de pauze ten noenmale in Royaal, de recher cheur tijgt mee (of hij dan ook aan een ta feltje in Royaal mag zitten, weten we niet). Komt dr. Kuyper terug de rechercheur schaduwt hem achterna. En de rechercheur wacht geduldig tot de Kamer weer uit is, stelt zich dan min of meer verdekt op achter 't fonteintje van den Roomsch-Koning, schiet gedienstig te voorschijn zoodra dr. Kuyper verschijnt, volgt dr. Kuyper naar binnenlandsche zaken, naar buitenlandsche zaken, naarja naar allerlei zaken. De rechercheur, de rechercheur, de re chercheur? Altijd wandelt er zoo'n lange zwarte man achter den minister van binnen landsche zaken. „Waar ik ga of sta, volgt de recherche mij na", zal dr. Kuyper wel eens zuchten. En ook misschien wel eens: „Meine Ruh* ist hin, Mein Herzist schwer" want voor zijn plezier moet hij zich zulk een extra-bescherming door een lagere macht toch niet hebben toe gevoegd. Wij meenen goed te doen door het feit eens publiek te maken. Vooral in het belang van dr. Kuyper zelf. Want als de maatregel iets baten zal, dan moet ze preventief werken en dan moet dus iemand die van plan mocht wezen dr. Kuyper publiekelijk een dynamietbom aan te bieden, weten dat hij onvermijdelijk bij zijn kraag gepakt wordt. Onder voorbehoud deelen wij dit bericht mede, omdat wij meenen dat eenige twijfel aan de betrouwbaarheid geoorloofd is. Uit de residentie werd ons gemeld, dat het bericht zooals het gegeven is, in ieder geval onjuist is. GOES. Aan de Chr. School alhier is tot onderwijzer met acte Fransch benoemd de heer J. A. van Swigchem'.te'1; Utrecht. Mej. I. van Leussen heeft wegens het verlaten van het onderwijs eervol ontslag aangevraagd, dat haar op de meest eervolle wijze zal worden verleend. GOES. Zaterdagmiddag verkeerde de werkman B. alhier in zulk een dronken toestand op straat, dat de politie hem in moest rekenen en hem in bewaring bracht. GOES. Door Burg. en Weth. dezer ge meente is tot brandmeester van spuit III benoemd, de heer J. Korstanje Lzn., thans onder-brandmeester bij genoemde spuit, terwijl in diens plaats tot onder-brand meester is jbenoemd de heei1 H. P. van der Heil. GOES. Zondagavond werd een jongen, zekere S.. oud 9 jaar, wegens het plegen van baldadigheden door twee hulpagenten naar het politie-bureau gebracht. MIDDELBURG. De 15 jarige landbou werszoon A. B. te Ritthem, die zooals wij reeds meldden gearresteerd werd in verband met de aldaar plaats gehad hebbende ver moedelijke vergiftiging op de hoeve zijner ouders, heeft in zijn cel gepoogd zich op te hangendit werd echter nog tijdig belet. MIDDELBURG. Zaterdagmiddag is door de justitie en politie eene huiszoeking ver richt in de woning van Iv. T., op het Hof plein alhier, in verband met de hier ge pleegde diefstallen, waarvoor de echtelieden T. alhier zijn gedetineerd. MIDDELBURG. In verband met de gemelde arrestatie van drie personen, ver dacht van den moord op de ruim zeventigjari ge Nelle P., schrijft men uit Zuiddorpe Reeds vroeg in den morgen van Vrijdag werden op de Oude Burgsche Sluis, gemeente Wachtebeke, drie personen, 2 van 20 en 1 van nog geen 17 jaar, naar de herberg van E. Verdurme gebracht, waar in den morgen het parket van Gent zitting hield. Nadat zij en verschillende getuigen waren gehoord, werden zij geboeid en in den na middag naar Gent gevoerd. Naar men zegt, had de verslagene veel van hen te lijden. Uit louter baldadigheid sleurden zij de vrouw met de haren over de straat. Haar huis werd soms bevuild. Emmers water werden in haar bed gestort. Nog onlangs lokten zij 's avonds de vrouw aan het sleutelgat, en staken haar met een breipriem in (de oogen. Ze moeten er om gedobbeld hebben, wie de vrouw zou ver moorden. Ook beweert men, dat de moord uit wraak zou geschied zijn De moeder van een der verdachten zou door de ver slagene uit den nood geholpen zijn, doch wilde haar schuld niet betalen. Om van het hinderlijke manen bevrijd te zijn, zou de zoon tot den moord besloten hebben. Aan de justitie om uit te maken in hoeverre al die geruchten waarheid bevatten. MIDDELBURG. Bij de restauratie der Koorkerk alhier is een klein altaar-funda ment ontdekt, en daarvóór een optrede, aan alle kanten met mozaiektegeltjes versierd. Dit trapje, volgens den rijks-architect Dr. Cuypers een unicum in Nederland, zal als een groote zeldzaamheid bewaard blijven. VLISSINGEN. Vrijdagmorgen zou de heer B. aan den steiger aan den Prins Hendrikweg van het havenbootje stappen, toen liij pardoes omlaag tuimelde en kopje onder geraakte. Hij was echter spoedig weer op 't droge. VLISSINGEN. Het garnizoen alhier zal in de maand Juli een kamp betrekken in de legerplaats bij Harskamp (Gelderland) tot het houden van schietoefeningen op groote schaal. VLISSINGEN. Vrijdagnacht had ter reede eene aanvaring plaats tusschen het Engelsche s.s. „Orial" en het Duitsche viermastschip „Christina." De „Orial" is bij Rammekens aan den grond gezet. Het voorruim is vol water. Van de equipage van dat schip werden vijf man vermist, maar volgens een later bericht waren zij door een boot van de „Christina" opgepikt en aan boord van de „Orial" gebracht. Een expert is naar het gestrande schip om te onderzoeken wat er moet worden ge daan om het vlot te brengen. VLISSINGEN. Gisteren is men er in geslaagd door pompen het gat, hetwelk het stoomschip Orial bekomen had, boven water te brengen. Nadat dit voorloopig was gestopt, heeft men door middel van de redder het rnim zooveel mogelijk leeggepompt. Ten 4 uur 's namiddags is het s.s. door 4 sleepbooten vlotgesleept en daarna met behulp van 3 sleepbooten en de redder langszijde, naar Antwerpen gebracht, waar de noodige re paraties zullen worden verricht. Ook het stoomschip „Christina" is giste renmiddag door 2 sleepbooten naar Ant werpen opgesleept. VLISSINGEN. Vrijdag geraakte alhier een petroleumtoestel in brand, waarbij mej. N. in de St. Jacobstraat ernstige brand wonden aan handen en armen bekwam. De toegesnelde huisgenooten wisten, door middel van dekens enzde vlam te dooven, nadat deze eerst eenige brandschade aan gordijnen, behangsel en vloer van de kamer had veroorzaakt. Ook die huisgenooten bekwamen daarbij lichte brandwanden, die mede werden ver bonden. IERSEKE. De vraag naar leverbare oesters was, tengevolge der vastenavond feesten, vrij aanzienlijk. Er werden van 29 dezer 1,230,000 stuks verzonden, tegen de volgende prijzen: Imperialen fr.95—100 80—82kg. fr. 75—80 68—70 kg. fr. 50—5558—60 kg. fr. 35—40 48—50 kg, fr. 18-20; 40—42 kg fr. 9—12. HANSWEERT. Alhier is Zaterdagmid dag met 2 sleepbooten binnengebracht een ijzeren pijler, wegende 60,000 K.G., bestemd voor de Hembrug. RILLAND. In de laatste dagen heeft hier eene opruiming onder de katten plaats. Men zegt dat er in ééne week 19 stierven en gelooft aan vergiftiging. HEINKENSZAND. De op Vrijdag al hier gehouden jaarvergadering der Alge meens Veeassurantie voor Zuid-Beveland werd bijgewoond door 36 deelnemers. De door den Directeur overgelegde Re kening met Balans over 1904 werd met algemeene stemmen goedgekeurd en vast gesteld. Blijkens uitgebracht verslag waren in 1904 verzekerd: 83 leden met 466 paarden en 81 veulens voor eene totale waarde van f132436 en 82 leden met 415 koeien en 950 runders en kalvers voor een waarde van f 119261. In 1904 zijn gestorven, afgemaakt en afgekeurd 11 paarden en 2 veulens te samen verzekerd voor f 6320, waarvan vergoed f5056, voorts 9 koeien en 9 runders en kalvers samen verzekerd voor f2145 waar van vergoed 1716. De opbrengst der cadavers bedroeg voor de paarden f 554,50, voor het rundvee f 327,06, zoodat de werkelijke schade beliep respectievelijk f4501,50 en f 1388,94. Ter vereenvoudiging der boekhouding werd met algemeene stemmen besloten met het stelsel van assurantiepremie te breken en voor iedere afdeeling een bedrijfs kapitaal te vormen door inleg van 2l/s der verzekerde waarde voor paarden en 1"2 voor runderen, terwijl hetgeen in een boekjaar voor vergoedingen en andere uitgaven aan dat bedrijfskapitaal wordt onttrokken, in het daaraan volgend boekjaar wordt bijgestort door middel van hoofde- 1 ij ken omslag, waarin ieder lid betaalt in verhouding der gemiddelde waarde in het afgeloopen jaar verzekerd. Tengevolge van dit besluit werden eenige wijzigingen in de Statuten der Maatschij aangebracht, waarvan de voornaamste zijn Verzekering per maand en voor paarden en rundvee afzonderlijk. Aanstelling van een of meer controleurs van de jaarlijksche herschattingen. Inleg 2'/s voor paarden en 11/s °/0 voor rundvee. De President-Commissaris, P van Stee, te 's Heerenhoek, die op 1 Mei 1905 moest aftreden, werd ten slotte bij acclamatie als zoodanig herkozen. Een geheimzinnige moord heeft te Amsterdam in de Driekoningen straat vermoedelijk Vrijdagavond plaats gehad. Daar woonde de wed. Oerlijn, 60 jaren oud, een zonderlinge oude dame, want, behalve in de Driekoningenstraat, had zij een soortgelijk perceel in de Bran- dessteeg, eveneens haar eigendom. Over dag vertoefde zij meestal in de Brande- steeg, doch 's nachts sliep zij geregeld in de Driekoningenstraat. Nooit kwam er iemand bij haar in huis. Een meisje in de buurt deed wel eens boodschappen, doch deze werden steeds aangenomen door een kiertje van de deur van het onderhuis. Zeer zelden deed zij de hoofddeur, die men langs de steenen stoep bereikt, open. Een werkster had zij nooit en de buren verklaarden, dat zij, zoolang de juffrouw er woonde, nog nooit gezien hadden, dat er buiten iets was gedaan. In de wandeling spraken zij van de geheim zinnige juffrouw en het geheimzinnige huis. Zaterdagmorgen kreeg de melkboer noch de bakker, die anders geregeld de melk en het brood door een kiertje van de onderdeur schoven, gehoor en toen den geheelen dag de buren verder niets van de juffrouw bemerkten, riepen zij een paar agenten en een smid, die de deur evenwel niet konden open krijgen. De trap afgaande bij een buurman kwam den agenten een vreeselijke stank tegemoet, die, toen zij lager kwamen, hoe langer hoe meer toenam. Twee meter voor de deur zagen zij in den gang eene vrouw liggen in een grooten plas geronnen bloed. Het hoofd was door een diepe snede van den hals bijna half van den romp gescheiden. Door den buurman werd het lijk herkend als dat van de bewoonster, de weduwe. Terstond werd de commissaris van de sectie gewaarschuwd, die op zijn beurt den officier van justitie en den rechter-commis- saris met het gebeurde in kennis stelde. Een uitgebreid onderzoek volgde. Op de meubelen beneden lagen zonder uitzondering couranten en zij gaven den indruk nooit gebruikt te zijn. Die op de eerste ver dieping echter schenen wel gebruikt te zijn en deze waren dan ook opengebroken. Het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat men hier te doen heeft met wat onze Duitsche naburen een „Raubmord" noemen. Algemeen toch ging het praatje, dat juffrouw Cerlijn er warmpjes inzat, en het is zeer goed mogelijk, dat iemand van hare zonderlinge gewoonten partij getrokken heeft om zoo mogelijk zijn slag te slaan. En dit is in deze eenzame straat tusschen het Singel en de Heerengracht zeker niet moeilijk geweest, daar in gewone omstan digheden reeds om 9 uur zoo goed als geen sterveling meer is te bekennen. Een bewoner van de straat meent om streeks 9 uur een gil te hebben gehoord, maar overigens is er niets gehoord of ge zien. Nooit kwam er iemand bij juffrouw Cerlijn, zoodat de justitie hier al voor een zeer moeilijke en duistere zaak staat. Waar het lijk bij de deur is gevonden, wordt verondersteld, dat is aangescheld en dat de vrouw, toen zij de deur opende, onver hoeds is aangevallen. Is deze veronder stelling juist, dan zou daaruit vrij zeker volgen, dat we hier te doen hebben met meer dan een persoon. De bootwerker S. Baris, wonende in de Gouwstraat te Rotterdam, nam van het stoomschip „Bezoeki" een partijtje boonen mede naar huis en deelde hiervan aan zijn buurman van Oostende mede Deze boonen waren, zoogenaamd opveegsel, uit het ruim herkomstig, waar de lading boonen, een aantal balen uit Indië aangevoerd, opge slagen was geweest. Zoodra het gezin van den bootwerker J. van Oostende in het bezit van het geschenk gekomen was, zetten zich dadelijk een paar zoons van dien bootwerker aan het werk om het vuil er uit te zoeken en in het vooruit zicht van een goed middagmaal, werden de boonen door de huisvrouw zoodra mogelijk opgezet Nadat zich enkele uren later de verschijnselen van vergiftiging geopenbaard hadden, zou het gezin vannacht in diepen rouw gedompeld worden. Allereerst, kort na middernacht, bezweek de bootwerker S. Baris, die de boonen van het stoomschip „Bezoeki" medebracht en ten geschenke gaf, na een verschrikkelijk lijden. Hij laat een vrouw en eenige kinderen na. Daarna stierven na eenige uren van ont zettend lijden in het gezin van den boot werker J. van Oostende, die zelf van dit maal niets nuttigde, zijn drie zoontjes Jo hannes Cornells, oud lOjaar, HendrikPieter, oud 4 jaar, en Jacob, oud 3 jaar. De vrouw en nog drie andere kinderen uit dit zwaar beproefde gezin, waren heden nog niet alle het gevaar te boven. Terwijl de commissaris van politie ijlings de uitgebreidst mogelijke maatregelen heeft genomen, om verdere onheilen te voorkomen, zijn door den inspecteur van politie in beslag genomen een restant van deze dood en verderf aanbrengende boonen, braaksel, vet, azijn enz Een en ander zal ter beschikking van den gemeente scheikundige gesteld worden om nauwkeurig onderzocht te wor den. Voorts tracht men van wege de politie zooveel mogelijk ruchtbaarheid van het voorgevallene te geven, opdat, indien er nog meer lieden mochten zijn, die van dit ge vaarlijk opveegsel mede naar huis hebben genomen, deze gewaarschuwd zijn. In Char- lois, waar de in rouw gedompelde gezinnen wonen, is men vol over het voorgevallene. Nader blijkt dat deze boonen zijn zooge naamde kratok-boonen, niet alleen voor menschen, maar ook voor dieren gevaarlijk. Van deze laatste zouden er ook reeds enkele gestorven zijn. Zateravond omstreeks elf uur werd de brandweer in den Haag gealarmeerd voor een fel uitslaauden brand in perceel 5 aan de Prinsessegracht, bewoond door de fa milie de Bassecour Caan. De brandweer, onder leiding van den commandant jhr. E. G. Wichers, tastte den brand, die in de bovenverdieping woedde en zich zeer ernstig liet aanzien, aan met vier stralen op de waterleiding en wist het vuur tot één voorkamer te beperken. Wel liepen de overige vertrekken een enorme waterschade op. De stoomspuit die eveneens was uitge rukt, behoefde geen water te geven. Bij het uitbreken van den brand waren twee der dienstmeisjes, die zich reeds in hun slaapkamer bevonden, op het dak van het huis gevlucht. Zij werden echter in het nabijzijnde huis in veiligheid gebracht. Eenige der bewoners die zich te dicht bij het vuur gewaagd hadden, kwamen min of meer ernstige brandwonden, die door een in allerijl geroepen geneesheer verbonden werden. De oorzaak van den brand is on bekend. In den laten avond van Zaterdag had v. d. H., vrachtrijder te Middelrode, gem. Heeswijk (N.-B.), vader van 7 kinderen, het ongeluk om onder zijn kar te geraken. Hij werd dood opgenomen. Een troepje halfdronken polderjongens hebben den gemeente-veldwachter v. E. te Heerle onder Wouw (N.-Br.) ernstig mishandeld en hem mede nog eenige mes steken toegebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Een viertal der vermoedelijke da ders hebben de wijk naar Duitschland ge nomen, terwijl een hunner door de maré- chaussée in hechtenis is genomen. Deze ontkent echter de dader te zijn, hoewel liij bekend heeft bij de vechtpartij te zijn tegenwoordig geweest. Door de rijksveldwacht te Apeldoorn is een dievenbende ontdekt, bestaande uil

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1905 | | pagina 2